عصب کشی و مشکلات لثه

کشیدن یا نکشیدن دندان عقل

کشیدن یا نکشیدن دندان

دندان های نهفته یا دندان عقل

گاهی از دندانپزشک خود می شنوید که دندان نهفته دارید یا با رادیو گرافی مشخص می شود که در اثر کمبود جا برای رویش یا دراثر رویش غیر عمودی، دندان توان رویش نیافته و در محیط دهان ظاهر نشده است و فرد هم هیچ گونه ناراحتی احساس نمی کند.

آیا همیشه باید دندان عقل را کشید؟

آیا باید یک دندان نهفته را که بیشتر دندان عقل است از دهان خارج کرد یا نه؟ حضور دندان نهفته ممکن است باعث ایجاد ضایعاتی نظیر کیست و یا تومور در فک گردد و به همین جهت اغلب توصیه می شود این دندان ها قبل از سن 25 سالگی از دهان خارج شوند تا وقوع چنین عوارضی به حداقل ممکن کاهش یابد.( دندان های عقل معمولا در سن 17 تا 25 سالگی رویش می کنند رویش این دندانها ممکن است بصورت نرمال یعنی عمودی، و غیر نرمال یعنی افقی یا زاویه دار باشد. همچنین رویش ممکن است به صورت کامل یا نیمه روئیده و یا نهفته باشد .

دندان نهفته

منظور از دندان نهفته، دندانی است که عملا در استخوان فک وجود داشته اما قدرت رویش را نداشته باشد.) علاوه بر آن یک دندان نهفته ممکن است باعث پوسیدگی دندان مجاور شود و یا باعث التهاب و آماس اطراف تاج آن گردد، خود می تواند سبب آبسه لثه ای شود و یا ممکن است یک دندان نهفته عامل دردهای فکی و صورتی با منشا نا معلوم باشد. لذا امروزه متخصصین جراحی فک و صورت بر این عقیده اند که بهتر است دندانهای نهفته در سنین 15 تا 22 سالگی خارج شوند، خواه این دندان مشکلی را ایجاد کرده خواه ایجاد نکرده باشد.

انواع دندان عقل

انواع دندان عقل،انواع رویش دندان عقل،انواع دندان نهفته

اگر دندان عقل نهفته به ریشه دندان های مجاور فشار وارد نکند و در گیر نشده باشد و یا ایجاد درد های راجعه و انعکاسی نکند بعد از 26 سالگی به بعد فقط پیگیری رادیولوژیک یعنی با گرفتن عکس از آن هر سال آن را تحت نظر داشته و اجازه داده شود در فک بماند.

در سنین 50 سال اگر دندان عقل نهفته عوارض دهانی نداشته و ضخامت استخوان روی آن بیش از 3 میلی متر باشد به آن دست نمی زنند و همانطور در فک باقی می ماند.

بعضی ها تصور میکنند هر دندان عقلی باید کشیده شود که این باور غلط است. اگر دندان عقل، رویش یافته و در قوس دندانی است و دندان عقل فک مقابل را نیز دارد و در وظیفه جویدن غذا نیز به خوبی شرکت می کند، دلیلی برای خارج کردن آن نیست.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “کشیدن یا نکشیدن دندان عقل

 1. Avatar نازنین گفت:

  سلام آقای دکتر ممنون از توضیحات واقعا اجرتون با خدا شما خیلی کار بزرگی میکنید واقعا ازته قلبم میگم خدا خیرتون بده چقدر با اینکار خدا پسندانتون ما جواب سوالاتمونو میگیریم واز حالت نگرانی درمیاییم واینکه وقت میذارید و جواب می‌دهید خیلی ارزش داره آقای دکتر من با اخلاق خوب شما ترغیب شدم بیام به مطلبتون ان شالله که دراین اوضاع گرانی با انصاف هم باشید قط یه سوال داشتم ببخشید آیا شما چک هم قبول میکنید وهزینه رو به صورت قسطی قبول میکنید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   قسمتی از هزینه ابتدا و مابقی اقساط دریافت می شود . چک هم مورد قبول است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *