دندان پزشکی ترمیمی

کشت دندان با سلول های بنیادی

کشت دندان با سلول های بنیادی

 انسان ها در طول زندگی، دو مجموعه دندانی دارند  دندان های شیری که تا سن 12 یا 13 سالگی از دست می روند؛ این بدان معناست که دندان های بزرگسالی، باید تا آخر عمر  باقی بمانند.

برخی دیگر از گونه های موجودات زنده، تعداد نامحدودی دندان در طول زندگی خود دارند. کوسه ماهی در این موضوع، به طرز خارق العاده ای منحصر به فرد است و می تواند در طول چند هفته، تمام دندان های خود را جایگزین کند. کوسه ماهی ها گواه توانایی طبیعت برای رشد دندان های جدید در دوران بزرگسالی هستند.

دانشمندان این موضوع را سرمشق قرار داده و در پی روشی بوده­ اند که در آن، بتوان از سلول های بنیادی برای رشد دندان های جدید در افراد بزرگسال استفاده کرد. همچنین متخصصین ارتودنسی نیز در برخی از درمان های ارتودنسی از این تکنولوژی جدید بهره می برند.

سلول های بنیادی دندان و ایمپلنت

آیا استفاده از سلول های بنیادی، یک روش طبیعی برای جایگزینی دندان است؟

استفاده از سلول های بنیادی برای رشد دندان که یک روش طبیعی است، می تواند مزایای قابل توجهی نسبت به کاشت دندان داشته باشد. کاشت دندان، به علت هزینه بالا و پیچیدگی، یک روند دندانپزشکی آسان نمی باشد؛ اما روندی که با سلول های بنیادی سروکار دارد، می تواند گزینه بسیار قابل دسترس تر و مقرون به صرفه تری برای جایگزینی دندان باشد.

کاشت دندان و ایمپلنت دندانی برای برخی افراد که در شرایط خاصی قرار دارند قابل اجرا نمی باشد. علاوه بر آن، بسیاری از افراد از روند کاشت دندان هراسان هستند. این فرآیند به جراحی دهان و دندان نیاز دارد که اخیرا پیشرفت قابل توجهی داشته است اما علی رغم پیشرفت تکنولوژی، کاشت دندان خطرات و مشکلات بالقوه خود را دارا می باشد. برخی از این مشکلات عبارت اند از:

 • زمان بهبود و التیام
 • طولانی بودن عمل کاشت دندان
 • احتمال بالای عدم موفقیت
 • کمبود پژوهش های طولانی مدت بر دوام و دیرپایی دندان های کاشته شده

بنابراین، آیا سلول های بنیادی آینده دندان های جایگزین را رقم می زنند؟

سلول های بنیادی دندانی

بدن انواع بسیار مختلفی از سلول ها را شامل می شود. از زمان تشکیل سلول تخم، شما تمام انواع سلول های متفاوت مورد نیاز بدن را ندارید، بلکه سلول های بنیادی هستند که به شما در ایجاد اندام ها و سیستم های مختلف بدن کمک می کنند. آنها سلول های تمایزنیافته ای هستند که توانایی تبدیل به هر نوع سلولی در بدن را دارند.

سلول های بنیادی در اکثر بافت های بدن وجود دارند و به تولید سلول های جدید و ترمیم بافت ها کمک می کنند. این سلول ها معمولا در نقاط عمیقی قرار دارند که پیدا کردن آنها دشوار است؛ اغلب اوقات پراکنده بوده و در میان سلول هایی که ظاهر مشابه آنها را دارند، پنهان هستند.

دانشمندان دریافته اند که حتی دندان ها نیز، ذخیره ای از سلول های بنیادی دارند که در هر دو دندان شیری و دائمی یافت می شوند. این سلول ها توانایی بازسازی کامل خود را دارند.

سلول های بنیادی دندانی به علت سازگاری با سیستم ایمنی بدن، می توانند در بسیاری از زمینه های علم پزشکی کاربرد داشته باشند. یکی از مشکلات کاشت دندان با استفاده از سلول های بنیادی، این است که ممکن است بدن آنها را از طریق یک پاسخ ایمنی پس بزند؛ اما گذشته از نقش های بالقوه این سلول ها در سایر روندهای پزشکی، کاربرد واضح و بدیهی آنها در جایگزینی دندان هاست. مطالعات در حال یافتن روش های محسوسی جهت کاشت دندان با سلول های بنیادی دندانی هستند.

اکتشافات سلول های بنیادی دندان

دانشمندان موفق به رشد دندان در مدل های حیوانی شده اند

پیشرفت قابل توجهی در استفاده از سلول های بنیادی در مطالعات حیوانی رخ داده است. در برخی از مراکز دانشگاهی ایران این روش برای افراد زیادی به کار برده شده و نتایج موفقیت آمیزی را نشان داده است.

در یکی از دانشگاه های آمریکا نیز تیم پژوهشی دانشگاه، بافت لثه انسان و سلول های بنیادی دندان های موش را ترکیب کرده و بدین ترتیب باعث رشد دندان شدند.

مطالعه دیگری در دانشگاه هاروارد، موفق به کاشت دندان با سلول های بنیادی در موش های آزمایشگاهی شده است. آنها از لیزر کم قدرت برای فعال سازی سلول های بنیادی جهت رشد مجدد ساختار دندان استفاده کردند.

سلول های بنیادی در بازسازی ریشه دندان

استفاده از سلول های بنیادی برای باز سازی ریشه دندان چند سالی است که محققانی از سراسر دنیا بر روی آن کار می کنند. در حال حاضر استفاده از سلول های بنیادی برای باز سازی ریشه دندان با موفقیت روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده و امید می رود در آینده بتوان از این فن آوری استفاده کرد.

این محققان سلول های بنیادی مورد نیاز خود را از دندان های خارج شده از دهان افراد 18 تا 20 ساله بدست آورده اند و این سلول ها توانسته اند ریشه و الیاف لثه ای در محیط آزمایشگاهی ایجاد کنند. دانشمندان در تلاشند تا یک بانک سلول های بنیادی ایجاد کنند که هر گاه کودک یکی از دندانهای شیری اش را از دست داد تعدادی سلول بنیادی از پالپ( بافت نرم درون اتاقک تاج) استخراج و در این بانک نگهداری کنند و هنگامی که سالهای بعد همین کودک به سن میانسالی و سالمندی رسید و نیاز به سلول بنیادی برای باز سازی دندانهایش پیدا کرد بتواند از این بانک خصوصی استفاده کند. همچنین اخیرا از سلولهای بنیادی جهت باز سازی انساج از دست رفته اطراف دندان (استخوان،سمنتوم،PDL) در بیماریهای پریو دنتال استفاده که نتایج چشمگیری را به دنبال داشته است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

49 دیدگاه برای “کشت دندان با سلول های بنیادی

 1. Avatar حوریه صباغ گفت:

  مطالب بسیار عالی و پرمحتوی هستن با تشکر از زحمات جناب عالی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. خوشحالم که محتویات سایت می تواند کمک کننده باشد

  2. Avatar جبار گفت:

   ميدونم يه روز علم پزشكي آنقدر پيشرفت ميكنه كه يه دارو بخوريم و سلولهاي رشد دندان در دهان ما فعال بشه. خيلي از بيماريها به روشهاي اعجاب انگيزي درمان خواهد شد. شايد ان روز دير نباشد.

 2. Avatar محمد گفت:

  در کدوم داشنگاه ایران این کار صورت میگیره ؟ بنده داوطلب هستم برای ین کار.

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   با دانشگاه علوم پزشکی تهران و یا شهر محل سکونت خود تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند

 3. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر ما ۳تابیمارهستیم،رویاندن دندان باسلولهای بنیادی را می خواهیم،قیمت را بگویید.بارضایت ما۳نفر بیماران دیگری هم پیش شما می آوریم

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام برای انجام کشت دندان با سلول های بنیادی به دانشگاه دندانپزشکی مراجعه فرمایید

 4. Avatar Vahid گفت:

  آیا امکان تولید دندان از سلول بنیادی در ایران هست؟ هزینه آن چقدر می باشد؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله برای این کار می توانید به دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی شهر خود مراجعه کنید

 5. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر من درتهران هستم،به کدام دانشگاه دندانپزشکی مراجعه بکنم؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   دانشگاه آزاد و یا دانشگاه شهید بهشتی

 6. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر. اروميه هم این کار را انجام میدهند. و من یک دندان را کشیدم یعنی بجاش میتوانم یک دندان طبیعی بکارم. چون متاسفانه من مشکل تیروئید و فشار و.. دارم ایمپلنت برام خوب نیست.

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام باید از دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی محل زندگی خود سوال کنید

 7. Avatar مهستی گفت:

  سلام برای کشت سلولهای بنیادی باید به کجا مراجعه کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام برای کشت سلولهای بنیادی لطفا به مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مراجعه نمایید

 8. Avatar مینا گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر,من متاسفانه توی کودکیم دندونای اسیابم بخاطر رفلاکس معدم همه پر یا عصب کشی شدند, واقعا این درمان الان انجام میشه?میشه لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای اطلاعات بیشتر راجع به کشت دندان با سلول های بنیادی لطفا با مرکز تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تماس بگیرید

 9. Avatar سجاد گفت:

  بزرگترین آرزوي من تو دنیا به واقعیت پیوستن و کاربردی شدن این موضوع هست،دندونام خیلی عذابم دادن.
  تا چند سال دیگه میشه از این روش بصورت عمومی استفاده کرد دکتر جان؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   هم اکنون می توانید به بخش دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مراجعه کنید و از این خدمات استفاده کنید

 10. Avatar هانا گفت:

  سلام اقای دکتر شما این درمان ب روش سلولهای بنیادی رو در مطب خو انجام می دید؟ممنون میشم جواب بدید

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام خیر در دانشگاه انجام می دهیم. به دانشگاه دندانپزشکی مراجعه کنید.

 11. Avatar حدیث گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات شما بسیار مفید بود. سوالم اینه ایا دندان که نیاز به پر کردن یا عصب کشی داره با این روش می شه؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با روش سلولهای بنیادی در حال حاضر نمی توان عصب کشی یا دندان را پر کرد

 12. Avatar ناامید گفت:

  سلام دکتر کسی اینکارو تا به حال انجام داده؟ عوارض خطرناکتر چیه ؟ آیا نتایجی هم حاصل شده ؟ خواهش میکنم جواب سوالمو بدید من چند جا تماس گرفتم پاسخی دریافت نکردم .میشه همزمان روی ۷-۸ تا دندون انجام داد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با این رو شها در حال حاضر نمی توان جواب قطعی گرفت . چون ما در ابتدای راه هستیم و خیلی از ناشناخته ها وجود دالرد که ما به انها نرسیده ایم و در این زمینه نیاز به تحقیقات بیشتر است.

 13. Avatar حسین گفت:

  سلام اقای دکتر
  بعد از کاشت دندان چقدر طول میکشه تا دندان رشد کنه؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.کاشت دندان در مراحل اولیه است و هنوز بسیاری از نا شناخته ها را ما نمی دانیم و تحقیقات زیادی باید در این مورد انجام شود تا بتوان به نتایج مثبت رسید بنابراین هنوز نمی توان به طور روتین برای بیمار از این روش استفاده کرد.

 14. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر با نهایت ارادت و احترام برای شما دکتر عزیز
  من یه دونه از دندونام دندون 5 پایین بخاطر پوسیدگی از خط لثه شکسته بود عصب کشی کردم و جراحی لثه و بعد پر کردم و روکش حالا میخوام ارتودنسی کنم دندونای پایین رو با وجود این دندونم آیا میتونم ارتودنسی کنم یه کوچولو بهم ریخته هست فقط یه ذره ولی حساسم دندونهای عقل پایین رو هم هر دو رو قبلا کشیدم
  مرسی از محبتتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله امکان ارتودنسی برای شما وجود دارد

 15. Avatar افکا گفت:

  سلام من در شهر خودم اینکار انجام نمیشود می‌خوام به اصفهان سفر کنم آیا این کار را انجام میدهند برای من؟ من هیچ گونه بیماری دهان و دندان جز پوسیدگی دندان ندارم و بیماری جسمانی و خداروشکر هیچ مشکل خاص دیگری…چند تا از دندان هایم را از دست دادم فقط .انواع آزمایش خون انواع سونو گرافی انجام دادم برای اطمینان. جز دواطلبان هستم شنیدم در خارج در افرراد ۱۸_۲۰ ساله امتحان کردند و جواب داده من ۲۰ سالم هست احتمال جواب دهی هست؟ممنون راهنمایی کامل کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما می توانید برای کشت سلولهای بنیادی به مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مراجعه نمایید

 16. Avatar ناامید گفت:

  شما گفتید در اصفهان انجام میدن یعنی پس قبلا انجام دادن .شما اطلاعی دارین کسی نتیجه گرفته باشع؟ بعد مثلا اونایی که نتیجه گرفتن دندونه هیچ مشکل ظاهری یا عملکردی نداشته؟ چرا جواب سر بسته میدید اگه مطلب خاصی هست لطفاً ایمیلم بفرستید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دانشمندان در ابتدای مراحل کشت دندان با سلول های بنیادی هستند هنوز جواب قطعی نگرفتند . در این مورد قدم های ارزندهای در مر کز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برداشته شده است می توانید با این مرکز تماس بگیرید

 17. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید می خواستم بدونم به نظر شما رویش مجدد دندان با سلولهای بنیادی چه زمانی اتفاق می افتد و این که فرمودین برای کاشت سلول‌های بنیادی به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بریم آیا شرایط خاصی باید داشته باشیم مرسی از لطف شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.رویش مجدد دندان با سلولهای بنیادی در مراحل اول است و تحقیقات زیادی در این زمینه لازم است و هنوز به طور کامل کاربردی نشده است. لطف کنید تلفنی شرایط پذیرش در مکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان را بپرسید

 18. Avatar محمدرضا گفت:

  با سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر،
  من ساکن تهران هستم و خیلی هم پیگیری کردم که ببینم چطور میشه داوطلب باشم برای این موضوع اما تماس های بنده نتیجه ای نداشت چه در دانشگاه تهران چه شهید بهشتی. شما در جریان هستید که کدام آزمایشگاه یا استاد روی این موضوع کار میکنند؟ که من مستقیما با خود ایشان تماس بگیرم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   لطفا با مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تماس بگیرید

  2. Avatar مینا گفت:

   سلام ایا امکان کاشت دندان با سلول های بنیادی در دانشگاه ازاد اسلامی وجود دارد

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام. امکان کاشت دندان با سلول های بنیادی در حال حاضر در دانشگاه ازاد اسلامی وجد ندارد لطفا با مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تماس بگیرید

 19. Avatar حميده گفت:

  آيا تا به حال كاشت دندان با سلولهاي بنيادي بر روي انسان در دانشگاه علوم پزشكي اصفهان صورت گرفته؟ نتيجه به چه شكل بوده؟ بنده با شماره هاي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان تماس گرفتم ولي جوابگو نبودن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. هنوز این کار به طور عملی به مرحله بهره برداری نرسیده است.

 20. با سلام ..بهترین مدل برای ایمپلنت دندان چه طرحی است که میزان مقاومت پذیری بالایی داشته باشد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود از ایمپلنت هایی استفاده شود که در کارخانه های معتبری که در سوئیس ، آلمان و یا امریکا تولید می شوند استفاده کنند.

 21. سلام
  دکتر یعنی الان به دانشکده علوم پزشکی تهران مراجعه کنیم برامون اینکارو انجام میدن؟و بطور داوطلب باشیم یعنی هزینه دربر نداره ؟ یا بیمه پوشش میده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید حضوری مراجعه کنید و بپرسید.

 22. Avatar افکا گفت:

  سلام دکترجان من چندماه دارم راجب این موضوع تحقیق میکنم و کمتر به نتیجه میرسم با دانشکده اصفهان هم تماس گرفتم شماره مطب ی خانم دکتری رو دادن اونجا هم تماس گرفتم اصلا ی جوری برخورد کردن انگار نمیدونستن.خواهش میکنم آدرس مرکزی ک اینکارو میکنن بهم بدید حتی تو کشور های دیگه اگه انجام میدن خصوصا تحریک رشد دندان با لیزر…خیلی تمنا دارم کمک کنید من حاضرم هرکاری کنم واسه رشد دندونام

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . آقای دکتر محمد رضا دل آرام در خصوص ساخت دندان با سلولهای بنیادی در اصفهان تحقیقاتی را داشته اند.

 23. Avatar شادی گفت:

  سلام آقای دکتر . ممنون از سایت خوبتون. یک سوال دارم اگر کسی دندانها را کشیده و دست دندان دارد.لثه ها هم تحلیل رفته اند. آیا می شود لثه ها را ترمیم و دندان کاشت؟ با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با سپاس خوشحالم که مطالب سایت بتواند کمک به هموطنانم بکند. باید توسط متخصص لثه معاینه شود . و ایشان پس از معاینه می تواند اظهار نظر کند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *