دندان پزشکی ترمیمی

کشت دندان با سلول های بنیادی

دانشمند در حال تحقیق روی کشت دندان با سلول های بنیادی

انسان ها در طول زندگی، دو مجموعه دندانی دارند. دندان های شیری که تا سن 12 یا 13 سالگی از دست می روند؛ این بدان معناست که دندان های بزرگسالی، باید تا آخر عمر باقی بمانند.

برخی دیگر از گونه های موجودات زنده، تعداد نامحدودی دندان در طول زندگی خود دارند. کوسه ماهی در این موضوع، به طرز خارق العاده ای منحصر به فرد است و می تواند در طول چند هفته، تمام دندان های خود را جایگزین کند. کوسه ماهی ها گواه توانایی طبیعت برای رشد دندان های جدید در دوران بزرگسالی هستند.

دانشمندان این موضوع را سرمشق قرار داده و در پی روشی بوده­ اند که در آن، بتوان از سلول های بنیادی برای رشد دندان های جدید در افراد بزرگسال استفاده کرد. همچنین متخصصین ارتودنسی نیز در برخی از درمان های ارتودنسی از این تکنولوژی جدید بهره می برند.

دندانپزشک محقق در حال بررسی کشت دندان با سلول های بنیادی

آیا استفاده از سلول های بنیادی، یک روش طبیعی برای جایگزینی دندان است؟

استفاده از سلول های بنیادی برای رشد دندان که یک روش طبیعی است، می تواند مزایای قابل توجهی نسبت به کاشت دندان داشته باشد. کاشت دندان، به علت هزینه بالا و پیچیدگی، یک روند دندانپزشکی آسان نمی باشد؛ اما روندی که با سلول های بنیادی سر و کار دارد، می تواند گزینه بسیار قابل دسترس تر و مقرون به صرفه تری برای جایگزینی دندان باشد.

کاشت دندان و ایمپلنت دندانی برای برخی افراد که در شرایط خاصی قرار دارند قابل اجرا نمی باشد. علاوه بر آن، بسیاری از افراد از روند کاشت دندان هراسان هستند. این فرآیند به جراحی دهان و دندان نیاز دارد که اخیرا پیشرفت قابل توجهی داشته است اما علی رغم پیشرفت تکنولوژی، کاشت دندان خطرات و مشکلات بالقوه خود را دارا می باشد. برخی از این مشکلات عبارت اند از:

 • زمان بهبود و التیام
 • طولانی بودن عمل کاشت دندان
 • احتمال بالای عدم موفقیت
 • کمبود پژوهش های طولانی مدت بر دوام و دیرپایی دندان های کاشته شده

بنابراین، آیا سلول های بنیادی آینده دندان های جایگزین را رقم می زنند؟

سلول های بنیادی دندانی

بدن انواع بسیار مختلفی از سلول ها را شامل می شود. از زمان تشکیل سلول تخم، شما تمام انواع سلول های متفاوت مورد نیاز بدن را ندارید، بلکه سلول های بنیادی هستند که به شما در ایجاد اندام ها و سیستم های مختلف بدن کمک می کنند. آنها سلول های تمایز نیافته ای هستند که توانایی تبدیل به هر نوع سلولی در بدن را دارند.

سلول های بنیادی در اکثر بافت های بدن وجود دارند و به تولید سلول های جدید و ترمیم بافت ها کمک می کنند. این سلول ها معمولا در نقاط عمیقی قرار دارند که پیدا کردن آنها دشوار است؛ اغلب اوقات پراکنده بوده و در میان سلول هایی که ظاهر مشابه آنها را دارند، پنهان هستند.

دانشمندان دریافته اند که حتی دندان ها نیز، ذخیره ای از سلول های بنیادی دارند که در هر دو دندان شیری و دائمی یافت می شوند. این سلول ها توانایی بازسازی کامل خود را دارند.

سلول های بنیادی دندانی به علت سازگاری با سیستم ایمنی بدن، می توانند در بسیاری از زمینه های علم پزشکی کاربرد داشته باشند. یکی از مشکلات کاشت دندان با استفاده از سلول های بنیادی، این است که ممکن است بدن آنها را از طریق یک پاسخ ایمنی پس بزند؛ اما گذشته از نقش های بالقوه این سلول ها در سایر روندهای پزشکی، کاربرد واضح و بدیهی آنها در جایگزینی دندان هاست. مطالعات در حال یافتن روش های محسوسی جهت کاشت دندان با سلول های بنیادی دندانی هستند.

اکتشافات سلول های بنیادی دندانی توسط دانشمندان

دانشمندان موفق به رشد دندان در مدل های حیوانی شده اند

پیشرفت قابل توجهی در استفاده از سلول های بنیادی در مطالعات حیوانی رخ داده است. در برخی از مراکز دانشگاهی ایران این روش برای موارد زیادی به کار برده شده و نتایج موفقیت آمیزی را نشان داده است.

در یکی از دانشگاه های آمریکا نیز تیم پژوهشی دانشگاه، بافت لثه انسان و سلول های بنیادی دندان های موش را ترکیب کرده و بدین ترتیب باعث رشد دندان شدند.

مطالعه دیگری در دانشگاه هاروارد، موفق به کاشت دندان با سلول های بنیادی در موش های آزمایشگاهی شده است. آنها از لیزر کم قدرت برای فعال سازی سلول های بنیادی جهت رشد مجدد ساختار دندان استفاده کردند.

سلول های بنیادی در بازسازی ریشه دندان

استفاده از سلول های بنیادی برای باز سازی ریشه دندان چند سالی است که محققانی از سراسر دنیا بر روی آن کار می کنند. در حال حاضر استفاده از سلول های بنیادی برای باز سازی ریشه دندان با موفقیت روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده و امید می رود در آینده بتوان از این فناوری استفاده کرد.

این محققان سلول های بنیادی مورد نیاز خود را از دندان های خارج شده از دهان افراد 18 ماهه تا 20 ساله بدست آورده اند و این سلول ها توانسته اند ریشه و الیاف لثه ای در محیط آزمایشگاهی ایجاد کنند. دانشمندان در تلاشند تا یک بانک سلول های بنیادی ایجاد کنند که هر گاه کودک یکی از دندانهای شیری اش را از دست داد تعدادی سلول بنیادی از پالپ (بافت نرم درون اتاقک تاج) استخراج و در این بانک نگهداری کنند و هنگامی که سالهای بعد همین کودک به سن میانسالی و سالمندی رسید و نیاز به سلول بنیادی برای بازسازی دندانهایش پیدا کرد بتواند از این بانک خصوصی استفاده کند. همچنین اخیرا از سلولهای بنیادی جهت بازسازی انساج از دست رفته اطراف دندان (استخوان،سمنتوم،PDL) در بیماریهای پریودنتال استفاده که نتایج چشمگیری را به دنبال داشته است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

151 دیدگاه برای “کشت دندان با سلول های بنیادی

 1. Avatar بیژن گفت:

  سلام آقای دکتر آیا امکان کاشت با سلول های بنیادی برای دندان عقل وجود دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای انجام کشت دندان عقل باید با مراکزی که کار کشت دندان با سلولهای بنیادی را انجام میدن تماس برقرار نمایید.

 2. Avatar مینا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دندان شیری های دخترم را نگه داشتم اما شنیدم باید تو بانک سلول نگهداری بشن یعنی بدون داشتن دندان شیری نمیشه دندان تازه درآورد تو آینده🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید دندان شیری توسط دندانپزشک و تحت شرایط خاص كشیده و نگهداری شود تا سلول های آن از بین نرود. همچنین دندان های شیری كه لق شده و افتاده باشد دیگر مناسب نیست زیرا سلول های مفید آن از بین رفته است.

 3. Avatar علیرضا گفت:

  سلام دکتر برای من هم همیشه سئوال بود که چرا بعضی از حیوانات مثل کوسه همیشه دندان تازه در میاره اما برای انسان چنین موردی نبوده . بعد فهمیدم که بدن کوسه اینطور تکامل یافته که با شکستن دندان قبلی دندان جدید رشد کنه و شاید این افتادن دندان شیری برای انسان هم یه جور تکامل بوده که بعد از یه سنی دندان شیری میفته و دندان تازه در میاد . به هر حال طبیعت همیشه الهام بخش انسانها برای پیشرفت بوده .
  به امید روزی که هر انسانی که نیاز به دندان سالم داره بتونه از روش سلولهای بنیادین همه ی دندان های از دست رفته ش رو داشته باشه .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. پیشرفت تکنولوژی روزبروز رو به افزایش است. بامید روزی که با بتوان از فرایند سلول های بنیادی برای بازسازی و کاشت دندان استفاده کرد.

 4. Avatar فاطمه یزدانی گفت:

  سلام. جناب آقای دکتر جمیلیان، مطالب بسیار عالی بود. بامید پیشرفت تکنولوژی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود و سپاس بر توجه شما.

 5. Avatar بهناز گفت:

  درود بر شما دکتر عزیز و گرانقدر
  چقدر خوب میشه اگه این اتفاق تا ده سال آینده حداکثر عملی بشه🙏😔 من هم متاسفانه از 20 سالگی بیشتر دندونام خراب شدن و بعد هم بیماری MS سر وکلش پیدا شد… الان 38 سالم هست و تازه دوتا ایمپلنت گذاشتم و جراحی لثه برای پودر استخوان برایم بسیار دردناک بود… تا 40 روز نتونستم ورزش کنم😔
  اینقدری که من از دندونام ناراحتم، ms ناراحتم نکرد
  به امید پیشرفت علم و تکنولوژی و زندگی بهتر و بهتر
  زنده باد پزشکان سرزمینم ایران🌱🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود و سپاس بر شما.

 6. Avatar شینا گفت:

  سلام جناب دکتر موفق باشید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود و سپاس بر شما.

 7. Avatar روح اله گفت:

  سلام و خدا قوت اقای دکتر باتوجه به شکستن دندان دایمی فرزند ۸ ساله ام ایا با خون بند ناف امکان استفاده از سلول بنیادین برای رشد دندان وجود دارد،ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید تحت شرایط خاص و توسط دندانپزشک دندان شیری كشیده شود تا سلول های آن از بین نرود، اگر دندان های شیری كه لق شده و افتاده باشد برای کشت دندان با سلول های بنیادی مناسب نیست زیرا سلول های مفید آن از بین رفته است.

 8. Avatar نسرین آراسته گفت:

  سلام خدمت جناب اقای دکتر جمیلیان گرامی، مقاله بسیار عالی بود به امید اینکه بزودی زود، شاید چنین اتفاقاتی باشیم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در خصوص این موضوع مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان در حال تحقیق هستند. بامید خدا بزودی بتوانیم شاهد چنین موفقیت بزرگی باشیم.

 9. Avatar سحر گفت:

  کاشکی همچین چیزی باشه مطمئنن همه اینکار رو خواهند کرد همونقدر که برای ایمپلنتت بدیم برای اینکار میدیم تو رو خدا به تلاشتون ادامه بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس درود بر شما.

 10. Avatar نرگس گفت:

  سلام ایا راهی برای استفاده از این درمان برای افراد ۲۰ ساله هست یعنی کسانی که دندان شیری ندارند میتونن از این درمان استفاده کنن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دانشمندانی که در تحقیقات این زمینه ( کشت دندان با سلولهای بنیادی) هستند سوال بفرمایید.

 11. Avatar موذنیان گفت:

  سلام خدمت شما اقای دکتر ببخشید من ۲۲ سالم هست و تمام دندان هایم یا پر و عصب کشی هستن به خاطر بزاق اسیدی دهانم حتی یک دندانم را هم از دست دادم الان این مطلب سایت شما را خواندم کمی امیدوار شدم ایا امکانش هست برای دندان های پر و هصب کشی شده و از دست رفته از سلول های بنیادی استفاده کرد توروخدا کمکم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از سلولهای بنیادی برای تشکیل دندان در حال تحقیقات و بررسی است. باید به مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان مراجعه نمایید.

   1. Avatar موذنیان گفت:

    عرض سلام مجدد ببخشید که مزاحم می شوم یعنی هنوز روی انسان آزمایش نشده است؟ درسته؟ باید تا چندسال دیگر صبر کرد تا دوباره بتوان دندانی به شکل طبیعی داشت؟ با تشکر.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای اطلاعات بیشتر به مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان مراجعه فرمایید.

 12. Avatar کامیار گفت:

  خیلی دوست داشتم این تحقیقات به حقیقت تبدیل بشه این مشکلات حل بشه برای کسانی که از دندان ایمپلنت استفاده میکنن و برای کسانی که امیدوار بشن و زندگی بهتر و سالم تری داشته باشن مخصوصا کسانی دندان های عصب کشی داشته اند آقای دکتر همیشه موفق باشید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پیشرفت قابل توجهی در استفاده از سلولهای بنیادی در مطالعات حیوانی حاصل شده است. بامید روزی که سلول های بنیادی، جایگزین ایمپلنت های دندانی شوند. امیدوارم سلامت و تندرست باشید.

 13. Avatar مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر میخواستم بدونم برای این که کسی بتونه از پیوند سلول های بنیادین استفاده کنه حتما باید از زمانی که نوزاده از دندونش بانک سلول های بنیادین داشته باشن؟ یعنی ما که الان 20 سالمونه نمیتونیم از این روش برای ترمیم دندونامون استفاده کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای کشت دندان با سلول های بنیادی باید دندان شیری با شرایط خاص و توسط دندانپزشک كشیده شود تا سلول های آن از بین نرود، دندان های شیری كه لق شده و افتاده باشد برای این كار مناسب نیست زیرا سلول های مفید آن از بین رفته است.

 14. Avatar مجید گفت:

  آقای دکتر سلام من می‌خواهم سال بعد در آزمون خلبانی شرکت کنم به آیا من میتونم بعد چند ماه برم و با سلول های بنیادی کشت دندان انجام بدم خیلی ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با مرکز تحقیقاتی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان تماس بگیرید.

 15. Avatar عرفان گفت:

  آقای دکتر سلام الان من میتونم برای کشت دندان با سلول بنیادی اقدام کنم و هزینه اش چه قدره خیلی ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اینکار در مراکز تحقیقاتی در حالت تحقیق و بررسی است. در مطب بنده انجام نمی شود.

 16. Avatar امیر رضا گفت:

  با سلام خدمت شما دکتر جمیلیان،الان توی ایران فقط مرکز تحقیقات دانشگاه دندانپزشکی اصفهان کشت دندان با استفاده از سلولهای بنیادی انجام میده?هیچ جای دیگه ای نیست?مطبها و کلینیکهای خصوصی چی?اینجوری که خیلی وقت دیگه باید منتظر بمونیم مخصوصا با این جریان کرونا،چکار کنیم،ممنون میشم راهنمایی کنین،متشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با این مرکز تحقیقاتی می توانید تماس بگیرید.

 17. Avatar رضا گفت:

  با سلام ایا در خارج جایی هست یا داوطلب بخان برای رشد دندان . اگه میشه معرفی کنین ادرس بدین با هر روشی قرص ژله صوت …

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در گوگل سرچ نمایید برای کاشت دندان با سلولهای بنیادی فقط در مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان این تحقیق انجام میشد.

   1. Avatar علی گفت:

    سلام دکتر جمیلیان . من با مرکز تحقیقات تماس گرفتم گفتن اینجا دیگه انجام نمیشه جایی دیگه رو هم معرفی نکردن . شما یه راهنمایی کنین به کجا مراجعه کنم به غیر مرکز تحقیقات چون اونجا میگه دیگه کاشت با سلول بنیادی انجام نمیدن ممنون میشم پاسخ بدین

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. از مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی اصفهان سوال میکردین منم در این زمینه اطلاعی ندارم.

     1. Avatar علی گفت:

      سلام . دکتر من هم از مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی اصفهان سوال کردم ولی بی نتیجه بود حالا دلیلشو نمیدونم . اگه جای دیگه هست بفرمایین یا با شخص خاصی باید ارتباط برقرار کرد ممنون میشم بفرمایین . و اینکه دکتر باید دندان های شیری بچه باشه یا با دندان های خود شخص هم میشه سلول بنیادی گرفت و دندان کاشت ممنو از راهنمایی شما

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. قبلا کشت دندان با سلولهای بنیادی در این مرکز تحقیقات در حال بررسی و تحقیق بود. متاسفانه به بخاطر ویروس کرونا این تحقیق ظاهرا متوقف شده است. شما می توانید در گوگل سرچ کنید.

   2. Avatar علی گفت:

    سلام دکتر جمیلیان . دکتر جز مرکز تحقیقات جای دیکه هم انجام.میشه یا نه . چون من تماس گرفتم گفتن دیگه انجام نمیشه ممنون میشم اگه جواب بدین دکتر

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. قبلا کشت دندان با سلولهای بنیادی در این مرکز تحقیقات در حال بررسی و تحقیق بود. متاسفانه به بخاطر ویروس کرونا این تحقیق ظاهرا متوقف شده است. شما می توانید در گوگل سرچ کنید.

 18. Avatar مهدی گفت:

  سلام.آقای دکتر اطلاعات بیشتر راجب سلولهای بنیادی میخام به کجا مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در خصوص کشت با سلولهای بنیادی به مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان مراجعه شود.

 19. Avatar امیر حسینی گفت:

  سلام. آقای دکتر ممنون از راهنمایی شما و سایت و مطالب خوبتون. من به مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان ایمیل زدم. منتظر پاسخ هستم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. موفق باشید.

 20. Avatar آرین نوری گفت:

  سلام، جناب دکتر جمیلیان سپاس از اطلاعات مفید، مرسی از راهنمایی شما من با مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان ارتباط برقرار کردم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. موفق باشید.

  2. Avatar سعید گفت:

   دوست عزیز سلام . ایا شما تونستین این درمان کشت دندان با سلول های بنیادی رو انجام بدین ؟ میشه شماره تماس به من بدین تامنم تماس بگیرم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. در گوگل سرچ کنید. مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان.

    1. Avatar سعید گفت:

     سلام دکتر جمیلیان عزیز . دکتر آیا این درمان کشت با سلول های بنیادی در اصفهان انجام میشه؟ ایا خود شما هم انجام میدین این درمان رو ؟ ممنون میشم جواب بدین چون دوروزه نتوستم با مرکزت تحقیقات اصفهان ارتباط برقرار کنم . اگه شما انجام میدین در دانشگاه بفرمایین!

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. احتمالا با شیوع ویروس کرونا پروژه تحقیقاتی متوقف شده است. برای کشت دندان با سلول های بنیادی با مزکز تحقیقاتی دانشکده دندانپزشکی اصفهان باید تماس گرفت. خیر، من در این خصوص تحقیقاتی انجام نمی دهم.

    2. Avatar سید گفت:

     سلام دکتر جمیلیان وقت بخیر . دکتر این کشت دندان با سلول های بنیادی الان در دانشگاه اصفهان انجام میشه؟ ممنون میشم جواب بدین . من چند بار هم تماس گرفتم کسی پاسخ نمیده

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. احتمالا با شیوع ویروس کرونا پروژه تحقیقاتی متوقف شده است. برای کشت دندان با سلول های بنیادی با مزکز تحقیقاتی دانشکده دندانپزشکی اصفهان باید تماس گرفت.

    3. Avatar علی گفت:

     سلام دکتر جمیلیان وقت بخیر . دکتر به مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان زنگ میزنم جواب نمیدن واینکه این درمان انجام میشه تو اصفهان ؟ چون واقعا نیازه این درمان ممنون میشم ازتون جواب بدین

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. احتمالا با شیوع ویروس کرونا پروژه تحقیقاتی متوقف شده است. برای کشت دندان با سلول های بنیادی با مزکز تحقیقاتی دانشکده دندانپزشکی اصفهان باید تماس گرفت.

 21. Avatar مسعود گفت:

  سلام … جناب دکتر ، در حال حاضر کاشت دندان با سلول بنیادی انجام میشود ؟ ایا این روش موفقیت امیز بوده ؟ ممنون از شما …

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا قبل از شیوع ویروس کرونا دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان در حال تحقیق کشت دندان با سلول های بنیادی بودند. الان باید با مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان تماس بگیرید.

 22. Avatar پریا اورنگ گفت:

  سلام من دانش اموز یازدهم هستم و علاقه شدیدی به دندانپزشکی دارم .همیشه دوست داشتم که مخترع یا دانشمند بشم ،به دندان پزشکی علاقه دارم ولی فکر می کردم که هیچ جایی برای پیشرفت وجود نداره وهمون کارهای ساده دنداپزشکی هست ولی بعد سلول های بنیادی رو تو دندان سرچ کردم و دیدم که هنوز به مراحل اخر نرسیده و رواج پیدا نکره پس فکر کردم که اگه وارد این حوزه بشم می تونم پیشرفت کنم و به اهدافم برسم من از شما می خوام که در این باره یکمی راهنماییم کنین و کدوم دانشگاه دندان پزشکی برای پیشرفت خوبه؟
  ویه سوال دیگه زمینه های دیگری به جز سلول های بنیادی تو دندان پزشکی هست که میشه توش پیشرفت کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما اگه تلاش کنی به هدف و آرزوهاتون خواهید رسید. تکنولوژی روز بروز و به سرعت در حال پیشرفت هست و دنیا در حال تغییر و تحول هست. در خصوص سلول های بنیادی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه پزشکی اصفهان، در حال تحقیق هستند. بامید روزی که شما هم یک دندانپزشک متخصص معروف در کشور خودتان، ایران باشید.

 23. Avatar رضا نزاریان گفت:

  با سلام و احترام
  سپاس از اطلاع رسانی و مطالب به روز جنابعالی
  به امید موفقیت چشمگیر

  فقط یه سوال برام پیش آمده به چه صورت میتوان دندان شیری فرزندم جهت تحقیقات سلول بنیادی اهدا کرد و اگر دندان حدود یکماه پیش توسط پزشک کشیده شده شرایط نگهداری ویژه ای میخواد یا مشکل ندارم
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس از حسن توجه شما. متشکرم. دندان باید تازه کشیده شده باشد. یکماه پیش دندان کشیده شده باشد فایده ای ندارد.. تا 24 ساعت بعد از کشیدن ، دندان باید تحویل داده شود.می توان در شیر نگهداری کرد. تنها مرکزی که در ایران اینکار را انجام می دهد.مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی شهر اصفهان است. می توانید شماره تلفن مرکز را از طریق گوگل سرچ کنید.

   1. Avatar شادی گفت:

    سلام. آقای دکتر مطالب سایت شما فوق العاده و عاالیه ممنون از کار بی نظییرتون

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. درود و سپاس بر شما.

 24. Avatar ستار گفت:

  با سلام و درود
  جناب دکتر جملیان بنده قصد دارم تمام دندان های از دست رفته خودم را از طریق سلول های بنیادی بازیابی کنم
  در صورت امکان شماره تماس مطب یا دانشگاهی که این عمل را انجام میدهد را برایم در کامنت ارسال فرمائید
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در خصوص کشت دندان با سلولهای بنیادی باید از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان تحقیقات کنید.

 25. Avatar تینا گفت:

  سلام
  من امروز دندان آسیاب کوچیک دائمی و سالمم رو کشیدم (برای ارتودنسی مجبور بودم) ، میخواستم بدونم تا هنوز زندس میتونم استفاده ای ازش بکنم؟ باید به بانک سلول های بنیادی بدم؟ توی رشت چنین مکانی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با دندانپزشک معالج که دندان شما را کشیدن مشورت کنید. در رشت من اطلاعی ندارم.

 26. Avatar رضا گفت:

  سلام . اگر کسی دندانش رو عصب کشی کرده باشه ، فرمدهی کرده باشه و پر کرده باشه باز میتوان با سلول های بنیادی دندان را کشت کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به مراکز تحقیقاتی که کار کشت دندان با سلولهای بنیادی انجام میدهند مشورت کنید.

 27. Avatar زهرا گفت:

  سلام. آقای دکتر از کدام دانشکاه در خصوص کشت سلولهای بنیادی می توانم کمک بگیرم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در خصوص کشت سلولهای بنیادی از دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان تماس بگیرید.

 28. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  آیا دندانی که با استفاده از سلول های بنیادی حاصل میشود در محیط آزمایشگاهی کشت میشود و بعد به لثه بیمار منتقل میشود یا در لثه خود بیمار کشت میشود؟ و آیا امکان پس از اینکار امکان به وجود آمدن تومور و سرطان در بیمار میشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان در خصوص کشت سلولهای بنیادی در ارتباط باشید و در این رابطه از آنجا تحقیق کنید.

 29. Avatar صدیقه هاشمی گفت:

  آقای دکتر سلام، برای استفاده از سلولهای بنیادی دندان شیری فرزندم چه باید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شیری فرزندتان به منظور درمان‌ های مختلف مانند ارتودنسی كشیده ‌ شود و دندان كشیده شده را به پژوهشگاه رویان تحویل دهید. دندان های شیری كه لَق بوده و افتاده است بدرد این کار نمی خورد زیرا سلول های مفید آن از بین رفته است. الان پژوهشكده زیست فناوری رویان در اصفهان مشغول کار تحقیقاتی روی این موضوع هستند.

 30. Avatar سیده سودا سیدی گفت:

  سلام دکتر لطفاً میشه آدرس دقیق مرکزی که چنین کاری رو انجام میدن بگید که ما مراجعه کنیم؟
  در به در دارم دنبال جایی میگردم که این کشت دندان با سلولهای بنیادی رو انجام بدن برام ولی همه میگن غیر ممکنه و فقط در حد یک مقاله هست

  1. Avatar سیده سودا سیدی گفت:

   لطفاً اگر ایران انجام نمیشه بگید کدوم کشور انجام میدن تورو خدا

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. کشت دندان با سلولهای بنیادی را باید از مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان پیگیری کنید.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کشت دندان با سلولهای بنیادی را باید از مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی دانشگاه اصفهان پیگیری کنید.

 31. Avatar علي گفت:

  سلام اقاي دكتر لطفا راهنماي كنين من با دانشگاه اصفهان تماس گرفتم ميگن خبر نداريم نميدونيم دكتر من به خاطره دندون افسرده شدم خونه نشين شدم چن بار تقريبا از ايمپلنت ميترسم دكتر تورخدا كمك كنين روز به روز تحليل ميره قيافم فرق ميكنه با كجا تماس بگيرم كي انجام ميده اين كارو واقعا هست يعني الان انجام ميشه؟ممنون ميشم جواب بدين

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. الان دانشگاه ها در تابستان تعطیل می باشند. منم موفق به دریافت جوابی برای شما نشدم.

   1. Avatar على گفت:

    جناب دكتر بنده ميخواستم با اينكه كلي ترس و استرس از ايمپلنت انجام بدم ولى الان مطلب پر انرژي شما خوشحال شدم بعدا از تعطيلات امكان كاشت دنداني طبعي وجود داره يا اينكه هنوز در مراحله ازمايشه امكانش نيس بنده به خاطره اين روش دس نگه داشتم واسه ايمپلنت لطفا بيشتر راهنماي كنين.ممنون ميشم جواب بدين

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. در حال حاضر کاشت دندان با سلولهای بنیادی وجود ندارد. در مراحل اولیه تحقیقات هستند. شما ایمپلنت را انجام دهید. برای انجام ایمپلنت می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

     1. Avatar علی گفت:

      سلام دکتر جمیلیان وقت بخیر . دکتر به مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان زنگ میزنم جواب نمیدن واینکه این درمان انجام میشه تو اصفهان ؟ چون واقعا نیازه این درمان ممنون میشم ازتون جواب بدین

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. اطلاعی در این خصوص ندارم. باید خودتان پیگیری کنید. ممکنه به علت شیوع کرونا پروژه کشت دندان با سلول های بنیادی متوقف شده باشد.

 32. Avatar احمد گفت:

  سلام
  آقای دکتر ممنون از مطالب خودتون به خصوص موضوع مهم “رویش دندان طبیعی با سلول بنیادی” .
  دکتر من چند بار با مرکز ترابی نژاد و دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران، تماس گرفتم ولی کسی پاسخگو نبود، میخواستم ازتون خواهش بکنم که شماره های تماس یا ایمیلی که بشود با اون تماس گرفت رو بزارید روی سایت خودتون تا مردم بتوانند از این خدمت عالی استفاده بکنند. این خبر خیلی مهمی برای علم دندان پزشکی می باشد. دکتر منتظر جوابتون هستم. انشالله زودتر این کار ، یعنی کاشت دندان طبیعی فرا برسد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شماره تماس ندارم . اختمالا در تعطیلات مردادماه هستن.

 33. Avatar زينب سبحان گفت:

  باسلام، آقاي دكتر اين كار در ايران با موفقيت انجام شده تا به حال روي كسي؟ آيا محدوديت سني دارد؟ آيا براي دندان هاي غدامي هم با موفقيت روي كسي در ايران انجام شده است؟ طول درمان آن چقدر است؟ چرا در رسانه ها اعلام نميشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کشت دندان با سلول های بنیادی در دانشگاه اصفهان انجام شده . شما به دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران مراجعه کنید.

 34. Avatar شایلین گفت:

  سلام جناب دکتر. تولید سلول بنیادی در ایران هست؟به کجا باید مراجعه کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله،امکان کشت دندان با سلولهای بنیادی هست به دانشکده دندانپزشکی دانشگاه تهران مراجعه شود.

 35. Avatar اسپارو گفت:

  دکتر با تشکر از این خبر خوبتون که پیشرفت بسیتر عالی در دندان پزشکی می باشد
  خواهشا این خبرتون رو در جاهای زیادتری پخش بکنین تا همه مردم از این موضوع خبردار بشن زیرا عده ی کمی از این موضوع یعنی کاشت دندان طبیعی با سلول بنیادی آگاهی دارند
  و یک سوال هم از خدمتتون داشتم اینه که، الان در تهران یا اصفهان کدوم دانشگاه ها اینکارو انجام میدن ؟ سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   کاشت دندان طبیعی با سلول بنیادی فقط در مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان انجام می شود

 36. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید تا به حال این روش بر روی انسان انجام شده و نتیجه داشته؟
  و اینکه من مشهد هستم میشه لطفا راهنمایی کنید برای این کار به کجا باید مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این کار در مراحل اول تحقیقات است و شما باید به مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی اصفهان مراجعه نمایید

 37. Avatar Amir گفت:

  از هر کی میپرسیم در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان هیچ کس نمیدونه لطفا بیشتر راهنمای کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   پروژه تحقیقاتی کشت سلو لهای بنیادی به عهده مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بوده است در این حالت یا شما با مرکز تحقیقات تماس نگر فته اید یا اینکه به علت شیوع کرونا این فعالیت در حال حاضر انجام نمی شود

 38. Avatar شادی گفت:

  سلام آقای دکتر . ممنون از سایت خوبتون. یک سوال دارم اگر کسی دندانها را کشیده و دست دندان دارد.لثه ها هم تحلیل رفته اند. آیا می شود لثه ها را ترمیم و دندان کاشت؟ با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با سپاس خوشحالم که مطالب سایت بتواند کمک به هموطنانم بکند. باید توسط متخصص لثه معاینه شود . و ایشان پس از معاینه می تواند اظهار نظر کند.

   1. Avatar سعیدی گفت:

    درود بر شما جناب دکتر دوتا پرسش داشتم یکی اینکه آیا از هر بیمار باید سلول بنیادین ویژه خود همون بیمار رو تهیه کنید و دوم اینکه آیا کسی که هیچ دندانی نداشته باشه و دندان عاریه گذاشته باشه هم ميتونه با این روش دوباره دندان داشته باشه.
    با سپاس فراوان از اینکه دانش روز را در اختیار هم ميهنان خود قرار میدهید.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . برای سلول بنیادی حتما باید از سلول های بنیادی دندان خود شخص باشد. و شخصی که دندان ندارد نمیتوان سلول بنیادی گرفت چون باید حتما از دندان خودش باشد.

 39. Avatar افکا گفت:

  سلام دکترجان من چندماه دارم راجب این موضوع تحقیق میکنم و کمتر به نتیجه میرسم با دانشکده اصفهان هم تماس گرفتم شماره مطب ی خانم دکتری رو دادن اونجا هم تماس گرفتم اصلا ی جوری برخورد کردن انگار نمیدونستن.خواهش میکنم آدرس مرکزی ک اینکارو میکنن بهم بدید حتی تو کشور های دیگه اگه انجام میدن خصوصا تحریک رشد دندان با لیزر…خیلی تمنا دارم کمک کنید من حاضرم هرکاری کنم واسه رشد دندونام

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . آقای دکتر محمد رضا دل آرام در خصوص ساخت دندان با سلولهای بنیادی در اصفهان تحقیقاتی را داشته اند.

 40. Avatar علی فاتحی گفت:

  سلام
  دکتر یعنی الان به دانشکده علوم پزشکی تهران مراجعه کنیم برامون اینکارو انجام میدن؟و بطور داوطلب باشیم یعنی هزینه دربر نداره ؟ یا بیمه پوشش میده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید حضوری مراجعه کنید و بپرسید.

 41. با سلام ..بهترین مدل برای ایمپلنت دندان چه طرحی است که میزان مقاومت پذیری بالایی داشته باشد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود از ایمپلنت هایی استفاده شود که در کارخانه های معتبری که در سوئیس ، آلمان و یا امریکا تولید می شوند استفاده کنند.

 42. Avatar حميده گفت:

  آيا تا به حال كاشت دندان با سلولهاي بنيادي بر روي انسان در دانشگاه علوم پزشكي اصفهان صورت گرفته؟ نتيجه به چه شكل بوده؟ بنده با شماره هاي دانشگاه علوم پزشكي اصفهان تماس گرفتم ولي جوابگو نبودن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. هنوز این کار به طور عملی به مرحله بهره برداری نرسیده است.

 43. Avatar محمدرضا گفت:

  با سلام و عرض ادب خدمت آقای دکتر،
  من ساکن تهران هستم و خیلی هم پیگیری کردم که ببینم چطور میشه داوطلب باشم برای این موضوع اما تماس های بنده نتیجه ای نداشت چه در دانشگاه تهران چه شهید بهشتی. شما در جریان هستید که کدام آزمایشگاه یا استاد روی این موضوع کار میکنند؟ که من مستقیما با خود ایشان تماس بگیرم؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   لطفا با مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تماس بگیرید

  2. Avatar مینا گفت:

   سلام ایا امکان کاشت دندان با سلول های بنیادی در دانشگاه ازاد اسلامی وجود دارد

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام. امکان کاشت دندان با سلول های بنیادی در حال حاضر در دانشگاه ازاد اسلامی وجد ندارد لطفا با مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تماس بگیرید

 44. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید می خواستم بدونم به نظر شما رویش مجدد دندان با سلولهای بنیادی چه زمانی اتفاق می افتد و این که فرمودین برای کاشت سلول‌های بنیادی به دانشگاه علوم پزشکی اصفهان بریم آیا شرایط خاصی باید داشته باشیم مرسی از لطف شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.رویش مجدد دندان با سلولهای بنیادی در مراحل اول است و تحقیقات زیادی در این زمینه لازم است و هنوز به طور کامل کاربردی نشده است. لطف کنید تلفنی شرایط پذیرش در مکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان را بپرسید

 45. Avatar ناامید گفت:

  شما گفتید در اصفهان انجام میدن یعنی پس قبلا انجام دادن .شما اطلاعی دارین کسی نتیجه گرفته باشع؟ بعد مثلا اونایی که نتیجه گرفتن دندونه هیچ مشکل ظاهری یا عملکردی نداشته؟ چرا جواب سر بسته میدید اگه مطلب خاصی هست لطفاً ایمیلم بفرستید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دانشمندان در ابتدای مراحل کشت دندان با سلول های بنیادی هستند هنوز جواب قطعی نگرفتند . در این مورد قدم های ارزندهای در مر کز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برداشته شده است می توانید با این مرکز تماس بگیرید

 46. Avatar افکا گفت:

  سلام من در شهر خودم اینکار انجام نمیشود می‌خوام به اصفهان سفر کنم آیا این کار را انجام میدهند برای من؟ من هیچ گونه بیماری دهان و دندان جز پوسیدگی دندان ندارم و بیماری جسمانی و خداروشکر هیچ مشکل خاص دیگری…چند تا از دندان هایم را از دست دادم فقط .انواع آزمایش خون انواع سونو گرافی انجام دادم برای اطمینان. جز دواطلبان هستم شنیدم در خارج در افرراد ۱۸_۲۰ ساله امتحان کردند و جواب داده من ۲۰ سالم هست احتمال جواب دهی هست؟ممنون راهنمایی کامل کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما می توانید برای کشت سلولهای بنیادی به مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مراجعه نمایید

 47. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر با نهایت ارادت و احترام برای شما دکتر عزیز
  من یه دونه از دندونام دندون 5 پایین بخاطر پوسیدگی از خط لثه شکسته بود عصب کشی کردم و جراحی لثه و بعد پر کردم و روکش حالا میخوام ارتودنسی کنم دندونای پایین رو با وجود این دندونم آیا میتونم ارتودنسی کنم یه کوچولو بهم ریخته هست فقط یه ذره ولی حساسم دندونهای عقل پایین رو هم هر دو رو قبلا کشیدم
  مرسی از محبتتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله امکان ارتودنسی برای شما وجود دارد

 48. Avatar حسین گفت:

  سلام اقای دکتر
  بعد از کاشت دندان چقدر طول میکشه تا دندان رشد کنه؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.کاشت دندان در مراحل اولیه است و هنوز بسیاری از نا شناخته ها را ما نمی دانیم و تحقیقات زیادی باید در این مورد انجام شود تا بتوان به نتایج مثبت رسید بنابراین هنوز نمی توان به طور روتین برای بیمار از این روش استفاده کرد.

 49. Avatar ناامید گفت:

  سلام دکتر کسی اینکارو تا به حال انجام داده؟ عوارض خطرناکتر چیه ؟ آیا نتایجی هم حاصل شده ؟ خواهش میکنم جواب سوالمو بدید من چند جا تماس گرفتم پاسخی دریافت نکردم .میشه همزمان روی ۷-۸ تا دندون انجام داد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با این رو شها در حال حاضر نمی توان جواب قطعی گرفت . چون ما در ابتدای راه هستیم و خیلی از ناشناخته ها وجود دالرد که ما به انها نرسیده ایم و در این زمینه نیاز به تحقیقات بیشتر است.

 50. Avatar حدیث گفت:

  سلام ممنون از اطلاعات شما بسیار مفید بود. سوالم اینه ایا دندان که نیاز به پر کردن یا عصب کشی داره با این روش می شه؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با روش سلولهای بنیادی در حال حاضر نمی توان عصب کشی یا دندان را پر کرد

 51. Avatar هانا گفت:

  سلام اقای دکتر شما این درمان ب روش سلولهای بنیادی رو در مطب خو انجام می دید؟ممنون میشم جواب بدید

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام خیر در دانشگاه انجام می دهیم. به دانشگاه دندانپزشکی مراجعه کنید.

 52. Avatar سجاد گفت:

  بزرگترین آرزوي من تو دنیا به واقعیت پیوستن و کاربردی شدن این موضوع هست،دندونام خیلی عذابم دادن.
  تا چند سال دیگه میشه از این روش بصورت عمومی استفاده کرد دکتر جان؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   هم اکنون می توانید به بخش دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی مراجعه کنید و از این خدمات استفاده کنید

 53. Avatar مینا گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر,من متاسفانه توی کودکیم دندونای اسیابم بخاطر رفلاکس معدم همه پر یا عصب کشی شدند, واقعا این درمان الان انجام میشه?میشه لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای اطلاعات بیشتر راجع به کشت دندان با سلول های بنیادی لطفا با مرکز تحقیقاتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تماس بگیرید

 54. Avatar مهستی گفت:

  سلام برای کشت سلولهای بنیادی باید به کجا مراجعه کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام برای کشت سلولهای بنیادی لطفا به مرکز تحقیقات دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مراجعه نمایید

 55. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر. اروميه هم این کار را انجام میدهند. و من یک دندان را کشیدم یعنی بجاش میتوانم یک دندان طبیعی بکارم. چون متاسفانه من مشکل تیروئید و فشار و.. دارم ایمپلنت برام خوب نیست.

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام باید از دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی محل زندگی خود سوال کنید

 56. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر من درتهران هستم،به کدام دانشگاه دندانپزشکی مراجعه بکنم؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   دانشگاه آزاد و یا دانشگاه شهید بهشتی

 57. Avatar Vahid گفت:

  آیا امکان تولید دندان از سلول بنیادی در ایران هست؟ هزینه آن چقدر می باشد؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام بله برای این کار می توانید به دانشگاه علوم پزشکی و دندانپزشکی شهر خود مراجعه کنید

 58. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر ما ۳تابیمارهستیم،رویاندن دندان باسلولهای بنیادی را می خواهیم،قیمت را بگویید.بارضایت ما۳نفر بیماران دیگری هم پیش شما می آوریم

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام برای انجام کشت دندان با سلول های بنیادی به دانشگاه دندانپزشکی مراجعه فرمایید

 59. Avatar محمد گفت:

  در کدوم داشنگاه ایران این کار صورت میگیره ؟ بنده داوطلب هستم برای ین کار.

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   با دانشگاه علوم پزشکی تهران و یا شهر محل سکونت خود تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند

 60. Avatar حوریه صباغ گفت:

  مطالب بسیار عالی و پرمحتوی هستن با تشکر از زحمات جناب عالی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. خوشحالم که محتویات سایت می تواند کمک کننده باشد

  2. Avatar جبار گفت:

   ميدونم يه روز علم پزشكي آنقدر پيشرفت ميكنه كه يه دارو بخوريم و سلولهاي رشد دندان در دهان ما فعال بشه. خيلي از بيماريها به روشهاي اعجاب انگيزي درمان خواهد شد. شايد ان روز دير نباشد.

   1. Avatar مهدی گفت:

    سلام آقای دکتر میخواستم بدونم برای این که کسی بتونه از پیوند سلول های بنیادین استفاده کنه حتما باید از زمانی که نوزاده از دندونش بانک سلول های بنیادین داشته باشن؟ یعنی ما که الان 20 سالمونه نمیتونیم از این روش برای ترمیم دندونامون استفاده کنیم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     ا سلام. برای کشت دندان با سلول های بنیادی باید دندان شیری با شرایط خاص و توسط دندانپزشک كشیده شود تا سلول های آن از بین نرود، دندان های شیری كه لق شده و افتاده باشد برای این كار مناسب نیست زیرا سلول های مفید آن از بین رفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *