دندان پزشکی ترمیمی, دندان پزشکی کودکان

کاشت مجدد دندان

کاشت مجدد دندان

والدین و مربیان مدارس به این نکته توجه داشته باشند دندان هایی که در اثر ضربه به طور کامل از حفره خود بیرون افتاده می توان آن را به محل خود دوباره کاشت.

آیا دوباره کاشتن دندان موفقیت آمیز است؟

موفقیت دوباره کاشتن دندان به زنده بودن و سالم ماندن سلولهای سطح ریشه دندان بیرون افتاده دارد و زنده و سالم ماندن نیز به دو عامل بستگی دارد. اول مدت زمانی که دندان خارج از حفره خود بوده، دوم محیطی که دندان تا زمان دوباره کاشتن در ان قرار گرفته است.

مدت زمانی که دندان خارج از حفره خود است در موفقیت عمل دوباره کاشتن نقش مهمی دارد. هر چه این زمان بیشتر باشد عدم موفقیت بیشتر است. اگر قبل از 30 دقیقه دندان در جای خود قرار گیرد امکان موفقیت 90% است. اگر پس از گذشت 2 ساعت در محل خود قرار گیرد 95 % با عدم موفقیت مواجه هستیم. البته این بدان معنی نیست که اگر 2 ساعت از زمان خارج بودن دندان گذشته است و ساعت ها خارج از حفره بوده از دوباره کاشتن آن صرفه نظر کنیم چرا که حتی پس از گذشت ساعت ها احتمال موفقیت عمل دوباره کاشتن دندان وجود دارد.

قبل بعد کاشت مجدد دندان

چگونه از دندانی که بر اثر ضربه افتاده است مراقبت کنیم؟

هنگامی که دندان از حفره خود بیرون پرید آن را پیدا کنید. باید از دست کاری سطح ریشه دندان اکیدا خودداری کرد.برای برداشتن دندان آن را از ناحیه تاج بگیرید. در صورت زمین افتادن دندان اگر جسم خارجی مثل شن و خاشاک می بینید در حالی که فقط تاج دندان را محکم با انگشت نگه داشته فقط با سرم فیزیولوژی و یا با جریان ملایم و ولرم باید اقدام به پاک کردن سطح ریشه نمود. و از دست زدن به ریشه و مالش آن یا کشیدن پارچه روی آن اکیدا خودداری کنید تا از آسیب دیدگی سلولها جلوگیری شود. از به کار بردن هر گونه مواد پاک کننده و یا ضد عفونی کننده و یا مواد شیمیایی اجتناب کنید. اگر در جایی مثل جاده بودید که دسترسی به آب نداشتید و ریشه دندان نیز آلوده به خاک و غیره شده بود نگران نباشید آن را در گوشه دهان بین گونه و دندانهای خلفی قرار دهید. جریان بزاق، ذرات آلوده را در خود معلق کرده آن را تمیز می کند و آلودگی ها تف کنید.
اگر می توانید دندان را در حفره خود قرار دهید اگر محل دندان آسیب زیاد دیده باشد و اگر توان گذاشتن دندان در محل خود را ندارید بعد از تمیز کردن سطح ریشه فوری تا رسیدن به مرکز درمانی دندانپزشکی دندان را به ترتیب در شیر یا نرمال سالین ( سرم نمکی 9 در هزار) یا بزاق فرد مصدوم و یا حتی آب معمولی قرار داده سریعا خود را به دندانپرشک برسانید.
( از سفیده تخم مرغ برای نگهداری دندان تا رسیدن دندانپزشک نیز میتوان استفاده کرد. تحقیقات نشان داده است که به اندازه شیر ،سفیده تخم مرغ در حفظ سلامت سلولهای موثر است.)
پس از آنکه دندانپزشک دندان خارج شده از جای خود را در محل خود قرار داد و آنها را ثابت کرد برای بیمار آنتی بیوتیک برای جلوگیری از عفونت، داروی ضد کزاز به علت آلوده شدن دندان با خاک و احتمال بروز کزاز تجویز می کند.
لازم به ذکر است اگر دندان خارج شده در اثر ضربه دندان شیری باشد نیازی به جایگذاری نمی باشد. ولی اگر تشخیص اینکه این دندان شیری یا دائمی است را نمی دهید موارد ذکر شده را رعایت و به دندانپزشک خود را، برسانید.

پیوند دندان کنده شده به چه صورت است؟

پس از این که دندان کنده شده را سالم به دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی رساندید فرآیند پیوند دندان به استخوان فک آغاز می شود. از آنجایی که ممکن است عصب و عروق دندانی آسیب دیده باشد دندانپزشک اقدام به عصب کشی دندان می کند. در نظر داشته باشید تمام دندان های کنده شده تحت این عمل قرار نمی گیرند. بسته به این که چه مدت زمان از کنده شدن دندان گذشته باشد و وضعیت کلی دندان، دندانپزشک تصمیم به عصب کشی دندان می گیرد. در مرحله بعد دندانپزشک دندان را با یک سیم مخصوص و موادی مثل کامپوزیت باندینگ و پیوند می کند. برای باندینگ دندان کنده شده در جای خود دندانپزشک از دندان مجاور کمک می گیرد.

معمولا این فرآیند به آسانی و به سرعت انجام می شود. اما در مواقعی که دندان شکسته باشد و یا استخوان فک آسیب دیده باشد کار کاشت مجدد دندان مشکل و گاه غیر ممکن می شود. پیوند و کاشت مجدد دندان در کودکان سریعتر از بزرگسالان جواب می دهد. بعد از باندینگ یک الی دو ماه طول می کشد تا دندان کاملا در جای خود ثابت شود.

دوره نقاهت بعد از کاشت مجدد دندان

یکی از مهمترین مواردی که باید طی دوره نقاهت بعد از کاشت مجدد دندان در نظر بگیرید جلوگیری از بروز عفونت دندان است. در صورتی که دندان دچار عفونت شود این درمان نیمه کاره باقی خواهد ماند. همچنین ترمیم و پیوند به طور کامل انجام نخواهد شد. بنابراین برای بازدید دندان پیوند شده به موقع به دندانپزشک خود مراجعه کنید. با تشخیص به موقع عفونت می توان از عدم موفقیت کاشت مجدد دندان جلوگیری کرد. همچنین داروهای تجویز شده را به موقع مصرف کنید. اگر برای شما آنتی بیوتیک تجویز شده است آنها را سر وقت مصرف کنید. مصرف آبمیوه و سبزی برای ترمیم و پیوند سریعتر دندان موثر است. مراقب باشید با دندانی که تازه کاشته شده است خوراکی های سخت و سفت را گاز نزنید و نجوید. بازدید این دندان 3 ماه بعد از کاشت و یک سال بعد از کاشت توسط متخصص معالج امری ضروری است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

4 دیدگاه برای “کاشت مجدد دندان

 1. Avatar هانیه محب روز گفت:

  سلام دکتر روز خوبی داشته باشید.
  دکتر سوالم اینه که من دندان های اصلیم (دو تا قبل از دندان عقل)یکیش خرابه و احتمالا باید کشیده بشه ولی دندان عقل سالم دارم میخوام بدونم میشه دندان عقل رو به جای اون دندون خراب پیوند زد یا امکانش نیست.البته در صورتی که این دو عمل با هم انجام بشه.
  .ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان پوسیده اگر قابل نگهداری نباشد می توان کشید. با درمان ارتودنسی می توان دندان عقل را جا به جا کرد و فضای خالی را پر کرد. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه کنید، چرا که نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد.

 2. Avatar سهراب پاکزاد گفت:

  آقای دکتر، من یک دندان اضافی سمت چپ دارم و در سمت دیگر دقیقا در همان جایگاه، یک دندان کشیدن و جاش خالیه، آیا میشه این دندان اضافی را کشید و بجای خالی اونطرف قرار داد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *