اطلاعات عمومی دندانپزشکی

چگونه اضطراب دندانپزشکی را پایین آوریم

چگونه اضطراب دندان پزشکی را کاهش دهیم

برای کنترل استرس و اضطراب در دندانپزشکی دو دسته از اقدامات کلی انجام می شود. برخی از این اقدامات توسط دندانپزشک و برخی از آنها توسط بیمار انجام می شود. همچنین اگر این ترس و اضطراب از دندانپزشکی ریشه در رفتارهای غلط اطرافیان در کودکی شما بوده است می توانید از یک مشاور یا روانشناس برای حل این مسئله کمک بگیرید.

اقداماتی که بیمار برای کنترل اضطراب دندانپزشکی انجام می دهد

اقداماتی که شما می توانید برای کنترل اضطراب و استرس در هنگام مراجعه به دندانپزشکی انجام دهید بسیار ساده اما کارآمد است. قبل از هر چیز لازم است که ترس خود از دندانپزشکی را با دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی خود در میان بگذارید. در این صورت دندانپزشک اقدامات لازم و مربوط به خود را انجام می دهد.

خانمی آرام و شاد در مطب دندانپزشکی

دکتر Hershkowitz می گوید اگر واقعا بخواهید بر ترس تان غلبه کنید، به خاطر بیاورید که درون لباس سفید دندانپزشک فردی است که به همان اندازه که به دندان های شما اهمیت می دهد، راحتی و آرامش شما نیز برای او اهمیت ویژه دارد. به دندانپزشک خود به عنوان یک دوست نگاه کنید. دکتر Hershkowitz پیشنهاد می کند اگر دندانپزشک شما به خواسته ها و صحبت های شما پاسخگو نمی باشد، دندانپزشک دیگری را پیدا کنید .او باید در مورد تجربه دردناک قبلی شما بپرسد و بداند تا تلاش کند شما در حین کار آرام باشید. این اقدام تاثیر بسیار زیادی در ازبین بردن اضطراب شما خواهد داشت.
قبل از شروع کاراز دندانپزشک خود بپرسید چه کار هایی قرار است برای شما انجام دهد. مثلا تزریق آمپول بی حسی چگونه انجام می شود. هیچ اشکالی ندارد که از دندانپزشک خود بپرسید. به عنوان مثال یک هماهنگی را با دندانپزشک خود قبل از کار بگذارید: به عنوان مثال اگر بیماردست خود را بلند کرد دندانپزشک متوجه باشد که بیمار ناراحت است و باید کار متوقف شود. به موارد زیر توجه کنید:

  • به طور منظم نفس بکشید و بر روی تنفس خود تمرکز کنید. تنفسی آرام و عمیق داشته باشید.
  • یک هدفون همراه خود داشته باشید و موزیک مورد علاقه خود را گوش کنید.
  • کتاب یا مجله مطالعه کنید.
  • در صورت احساس درد با دست خود به دندانپزشک اشاره کنید تا داروی بی حسی شما را تشدید کند.

اقداماتی که دندانپزشک برای کنترل اضطراب بیمار انجام می دهد

یکسری از داروها کمک به کاهش درد دندانی می کند: ژل های بیحسی موضعی که باعث بی حسی لثه می شوند و قبل از تزریق آمپول بی حسی و قبل از جرمگیری (پاکسازی) استفاده می شوند. نیتروس اکسید یا گاز خنده آور نیز باعث ریلکس شدن و آرام کردن بیماران دندانپزشکی می شود، همچنین داروهای آرامبخش تزریقی که باعث از بین رفتن درد و بیقراری بیمار می شود، در حالی که بیمار بیدار می باشد و از طریق داخل رگ دست یا بازو انجام می گردد.

همچنین استفاده از تلوزیون های با صفحه بزرگ و وسایل دیجیتالی مثل ipads و… گوش دادن به موزیک و فیلم که باعث می گردد ذهن بیمار را از محیط دندانپزشکی خارج کند. همچنین دکور و تزیینات آرامش بخش و بوی گل و فواره های مصنوعی وغیره از جمله اقدامات موثر در کاهش اضطراب در مطب دندانپزشکی می باشند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *