اطلاعات عمومی دندانپزشکی

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان را بیشتر بشناسیم

برای مراقبت از دندان هایتان منتظر این نباشید که اول دندان درد بگیرید! با رعایت بهداشت دهان و دندان و چکاپ منظم نزد متخصص دندان پزشک، شما می توانید از پوسیدگی دندان هایتان جلوگیری کنید.

شناخت پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان توسط باکتری های معمولی در دهان شما، شروع می شود. این باکتری ها از ذرات باقی مانده غذا در دهانتان تغذیه می کنند و باعث تولید اسید هایی می شوند. تقریبا 20 دقیقه بعد از غذا خوردن شما، ترکیب شدن باکتری، باقی مانده غذا، اسید و آب دهان ماده ای که «پلاک» نامیده می شود را روی دندان هایتان به وجود می آورد. اگر این پلاک ها بلافاصله از بین نروند، پوسیدگی دندان شروع خواهد شد. به مرور زمان این پلاک ها تبدیل به ماده ای به نام «تاتار»(tartar) می شوند که از بین بردن آن به مراتب سخت تر می باشد. در نهایت این پلاک ها و تاتارها منجر به بیماری های لثه خواهند شد.
پوسیدگی دندان

علاوه بر بیماری های لثه، پلاک ها روی مینای محافظ دندان نیز اثر می گذارند که منجر به ایجاد حفره در دندان می شود. در ابتدا، حفره ها درد ندارند. ولی اگر مراقبتی صورت نگیرد حفره ها بزرگ شده و مشکلاتی را رقم خواهند زد. معمولا سطح جونده دندان های آسیا و سطوح بین دندانی بیشتر در معرض پوسیدگی قرار دارند.

مجرمان پوسیدگی دندان

نشاسته و شکر(کربوهیدرات ها) شناخته شده ترین مسببان پوسیدگی و ایجاد حفره در دندان هستند. غذاهای چسبناک نیز در ایجاد حفره نقش دارند به این دلیل که به سطح دندان ها می چسبند و باعث تقویت فعالیت باکتری ها می شوند. علاوه بر اینها، مصرف زیاد اسنک و هله هوله ها خطر ایجاد حفره ها را بالا می برد زیرا این غذاها باعث تولید سریع تر پلاک ها می شوند.

پوسیدگی، پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی دندان

برای درمان پوسیدگی دندان روش های مختلفی وجود دارد، که این روش ها بر طبق شدت پوسیدگی استعمال می شوند.

  1.  درمان پوسیدگی دندان با فلوراید: این روش در هنگامی که حفره دندان زیاد نیست و کوچک است می تواند مینای دندان را باز گرداند. این درمان با استفاده از خمیردندان های حاوی فلوراید و دهان شویه ها صورت می گیرد.
  2.  پر کردن: درمان اصلی پوسیدگی دندان می باشد و با نام ترمیم نیز شناخته می شود. موادی که مورد استفاده قرار می گیرد، شامل رزین های کامپوزیتی همرنگ دندان، پرسیلین و یا ترکیبی از مواد مختلف می باشد.
  3.  تاج: زمانی از تاج استفاده می شود که پوسیدگی شدید باشد و دندان ضعیف شده باشد. جنس آن از طلا، رزین، پرسیلین متصل به فلز و یا مواد دیگر می باشد و بر روی دندان نصب می شود.
  4. کانال ریشه: هنگامی که دندان به شدت آسیب دیده باشد و پوسیدگی دندان به پالپ دندان برسد از این درمان استفاده می شود.
  5.  کشیدن دندان: وقتی شدت پوسیدگی به حدی باشد که قابل تعمیر نباشند، باید کشیده شوند.

پوسیدگی دندان، پرکردن، فلوراید، تاج

جلوگیری از پوسیدگی دندان

بهترین روش جلوگیری پوسیدگی دندان، رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. همچنین مسواک زدن و نخ دندان کشیدن به طور منظم و دو بار در سال رفتن نزد متخصص دندان پزشکی برای چکاپ کردن دندان، باید انجام شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *