اطلاعات عمومی دندانپزشکی

پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

امروزه مواد ترمیمی گوناگونی مثل آمالگام یا کامپوزیت جهت بازسازی دندان تخریب شده به کار می رود. در صورت وجود پوسیدگی در مورد ترمیم ها و روکش های قدیمی لازم است مواد ترمیمی قدیمی جایگزین شوند. بسته به نوع، میزان و محل پوسیدگی می توان از آمالگام یا کامپوزیت استفاده کرد.

آمالگام دندانی مخلوطی از فلزات است که از جیوه مایع و آلیاژ پودری متشکل از نقره، قلع و مس است. تقریباً نیمی از آمالگام دندان از نظر وزن، جیوه است.

پر کردن دندان با آمالگام

آمالگام چیست؟

آمالگام یک “ماده ترمیم کننده عالی و همه کاره” است و به چند دلیل در دندانپزشکی استفاده می شود. استفاده و دستكاری آن در هنگام قرار دادن ارزان و نسبتاً آسان است. برای مدت کوتاهی نرم باقی می ماند. بنابراین می تواند به راحتی شکل داده شود تا هر حجم نامنظمی را پر کند و سپس یک ترکیب سخت را تشکیل می دهد. آمالگام در مقایسه با سایر مواد ترمیم کننده مانند کامپوزیت، طول عمر بیشتری دارد.

آمالگام، هنوز ماده انتخابی برای ترمیم دندان های خلفی است. زیرا مقاومت بالا و استحکام بیشتری نسبت به مواد همرنگ دندان دارد. آمالگام نیاز به متراکم کردن دارد در غیر این صورت می شکند. اتصال آن به دندان بیشتر مکانیکی است اما سیستم های باندینگ هم این اتصال را تقویت می کند. زمان بیشتری برای سفت شدن لازم دارد. همچین مسائل زیبایی و ترجیحات بیمار استفاده از آن را محدود می کند. از دیگر معایب آمالگام خاصیت رسانایی آن به عنوان یک آلیاژ فلزی است که منجر به ایجاد حساسیت هنگام سرما یا گرما می شود که البته با گذشت زمان این حساسیت کاهش می یابد.

کامپوزیت چیست؟

مواد همرنگ دندان مثل کامپوزیت نیاز به متراکم کردن ندارد. پر کننده های کامپوزیت دندان به صورت لایه لایه بر روی دندان قرار می گیرند زمان سفت شدن آن بسیار کوتاه است. بعضی از فرمولهای آن فلوراید آزاد می کنند. اتصال آن به دندان از طریق سیستم های باندینگ است ولی نیاز به گیر مکانیکی هم دارد. از معایب آن ادامه ی پلیمریزه شدن و ضریب انبساط حرارتی بالا است که منجر به ریزنشت، نفوذ باکتری، تغییر رنگ و پوسیدگی دندان نمی شود. سفت شدن تاخیری این ماده منجر به جذب رطوبت و افزایش احتمال جدا شدن آن از دندان در طولانی مدت می شود. همچنین ترمیم کامپوزیت حساسیت تکنیکی بیشتری نیاز دارد و نیاز به ایزولاسیون کامل دندان است. بزاق، خون و رطوبت مانع از اتصال مناسب ترمیم به دندان می شود. به همین دلیل این ماده در نواحی مجاور لثه که امکان ایزوله کردن دندان نیست استفاده نمی شود. همچین احتمال تغییر رنگ ترمیم در طولانی مدت وجود دارد که با پالیش دوره ای می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

پرکردن دندان با آمالگام و کامپوزیت

تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت

قیمت مواد پر کننده با کامپوزیت گرانتر از قیمت پر کننده با آمالگام است. زیرا پر کردن دندان با کامپوزیت نیاز به تجهیزات و وسایل اضافی نسبت به آمالگام دارد و تا حد زیادی به مهارت دندانپزشک مرتبط است. این امر یکی از عواملی است که پر کردن کامپوزیت را نسبت به آمالگام پر هزینه تر و گرانتر می سازد.

برای شما آمالگام بهتر است یا کامپوزیت

پرکننده آمالگام قوی است و بنابراین بهترین گزینه برای پر کردن دندان های آسیاب است. پر کننده کامپوزیت نیز نسبتاً بادوام است و بهترین گزینه برای ترمیم های کوچک تا متوسط و دندانهایی که جویدن ملایم را انجام می دهند. به طور کلی پر کردن دندان با آمالگام و کامپوزیت مزایا و معایبی دارد. ما در مورد هر دو صحبت کردیم تا به شما کمک کنیم درک بهتری داشته باشید ولی در نهایت با توجه به مزایا و معایب مواد ترمیمی انتخاب ماده ی مناسب جهت پرکردگی دندان به کمک مشاوره با دندانپزشک، ترجیحات بیمار و شرایط دندان انجام می گیرد.

سوالات متداول پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

1-آیا پر کردن دندان با آمالگام بهتر از کامپوزیت است؟

مواد پرکننده آمالگام به خصوص برای سطح جویدن دوام بیشتری دارند. پرکردگی های سفید ضعیف تر از پرکننده های نقره ای هستند و ممکن است به مدت طولانی دوام نداشته باشند. ولی پرکردگی کامپوزیت یک گزینه جذاب است. زیرا می تواند از نزدیک با رنگ دندان های شما مطابقت داشته باشد.

2- آیا دندانپزشکان هنوز از آمالگام برای پر کردن دندان استفاده می کنند؟

در حال حاضر همچنان در دانشکده ها، کلینیک ها و بیمارستان های دندانپزشکی در سراسر جهان از آمالگام در ترمیم دندان استفاده می شود و بسیار هم با دوام هستند.

3-چه مدت بعد از پر کردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت می توان غذا خورد؟

حداقل تا دو ساعت پس از پرکردن دندان از جویدن مواد غذایی خودداری کنید، نوشیدن مایعات اشکالی ندارد. بعد از آن، می توانید رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهید.

4-ماندگاری پرکردن با آمالگام یا کامپوزیت روی دندانهای جلویی چه مدت است؟

کامپوزیت برای دندان های جلویی که مسئله زیبایی در آنها از اهمیت بالاتری برخوردار است مناسب میباشد. با مراقبت درست از دندان هایتان با اجتناب از خوراکیهای سخت، سفت و مواد مشابه، کامپوزیت می تواند ده تا پانزده سال دوام داشته باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

14 دیدگاه برای “پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

 1. Avatar همت یاری گفت:

  با سلام. چرا دندان ها را با ماده سفید پر نمی کنند که ظاهر زیبا داشته باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.. دندان های عقب که فشار بیشتری وارد می شود باید با ماده پر کردگی بنام آمالگام پر کرد. ولی دندان های جلویی که فشار کمتری وارد می شود با ماده پر کردگی سفید یا کامپوزیت پر می کنند.

 2. Avatar ژاله خطیبی گفت:

  سلام و خسته نباشید اقای دکتر دندان های عقب را می توان با کامپوزیت پر کرد؟که اینقدر سیاه نباشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های عقب بعلت اینکه فشار بیشتری رویش هست با آمالگام پر می کنند و دندان های جلو را با ماده همرنگ دندان یا کامپوزیت پر می گردد.

 3. Avatar شمیم گفت:

  سلام من دندونای ردیف پایینمو نه روز پیش پرکردم بعد امروز حواسم نبود دندونای ردیف بالارو فشار دادم روی ردیف پایین تق صداداد احتمال داره مشکلی پیش اومده باشه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به دندانپزشک مراجعه نمایید تا دندان های شما معاینه شود. ممکنه مشکل از دندان های دیگر شما باشد.

 4. Avatar رحیمی گفت:

  سلام دکتر جان من ۵ سال پیش دندانی رو که پر کرده بودم عفونت کرد باانتی بیوتیک عفونتش کمتر شد ولی ۲ سال پیش بازم هم به شدت ورم کرد ودرد گرفت بازهم با انتی بیوتیک عفونتش کمتر شد امسال این دندونو عصب کشی کردم وطی چند جلسه دندانپزشک از ان عفونت خارج کرد وهمزمان با ان باز هم انتی بیوتیک مصرف کردم اما دوباره ورم ودرد دارم باید دندونو بکشم یا بازهم از انتی بیوتیک دیگه ای استفاده کنم؟ممنون از پاسخ گویی شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه و رادیوگرافی دندان بررسی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 5. Avatar لطفی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من بین دو دندون بالاجلو سیاه شده بود و رفتم پر کردم ولی الان درد داره با اینکه یکماه هست که گذشته و حتی اب نمیتونم بنوشم یا دهانم رو که باز میکنم هوا میخوره به دندونم درد میگیره.میشه بگین چرا اینطوری شده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود . دندان شما باید عصب کشی شود.

 6. Avatar شیما محمدی گفت:

  سلام آقای دکتر من خیلی دندونام زود به زود پوسیده میشن دیگه خسته شدم از بس هر ماه دندون پزشکی بودم…من هم نخ دندون استفاده میکنم هم مسواک و هم مدتیه دهانشویه فلوراید هر شب …در ضمن روش های استفاده هم با توجه به اینکه دانشجو دندان پزشکی هستم هم از اینترنت با دقت نگاه میکنم و می‌دونم ک درسته….شیرینی و چیزای شیرین به ندرت مصرف میکنم و از هل و هوله متنفرم نوشابه و غیره هم اصلا نمیخورم….اما بازم دندونام پوسیده میشن …و۹۰ درصد پوسیدگی ها بین دندانی هست …راه دیگه ای برای مراقبت بیشتر نیست؟ روش خاصی پوشش خاصی برای دندون ؟ بخدا خسته شدم ..خیلی سنم کمه ولی اکثر دندونام ترمیم شدن خواهش میکنم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما که خودتون دانشجو دندانپزشکی هستید و باید راههای مراقبت و بهداشت دهان و دندان را بدانید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

   1. Avatar شیما محمدی گفت:

    دکتر این لینک رو کامل مطالعه کردم من تک تک موارد رو رعایت میکنم برای همین از شما پرسیدم که دیگه باید چیکار کنم واقعا فقط ۵_۶ تا دندون هنوز ترمیم نشده بقیه هم یا عصب کشی یا روکش و..مداخله پزشکی دیگه ای وجود نداره؟ من جنس دندنام خوب نیست واقعا ….

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بله، جنس دندان هم تاثیر بالایی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *