اطلاعات عمومی دندانپزشکی

پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

امروزه مواد ترمیمی گوناگونی مثل آمالگام یا کامپوزیت جهت بازسازی دندان تخریب شده به کار می رود. در صورت وجود پوسیدگی در مورد ترمیم ها و روکش های قدیمی لازم است مواد ترمیمی قدیمی جایگزین شوند. بسته به نوع، میزان و محل پوسیدگی می توان از آمالگام یا کامپوزیت استفاده کرد.

آمالگام دندانی مخلوطی از فلزات است که از جیوه مایع و آلیاژ پودری متشکل از نقره، قلع و مس است. تقریباً نیمی از آمالگام دندان از نظر وزن، جیوه است.

 

دو دندان پر شده توسط آمالگام

آمالگام چیست؟

آمالگام یک “ماده ترمیم کننده عالی و همه کاره” است و به چند دلیل در دندانپزشکی استفاده می شود. استفاده و دستكاری آن در هنگام قرار دادن ارزان و نسبتاً آسان است. برای مدت کوتاهی نرم باقی می ماند. بنابراین می تواند به راحتی شکل داده شود تا هر حجم نامنظمی را پر کند و سپس یک ترکیب سخت را تشکیل می دهد. آمالگام در مقایسه با سایر مواد ترمیم کننده مانند کامپوزیت، طول عمر بیشتری دارد.

آمالگام، هنوز ماده انتخابی برای ترمیم دندان های خلفی است. زیرا مقاومت بالا و استحکام بیشتری نسبت به مواد همرنگ دندان دارد. آمالگام نیاز به متراکم کردن دارد در غیر این صورت می شکند. اتصال آن به دندان بیشتر مکانیکی است اما سیستم های باندینگ هم این اتصال را تقویت می کند. زمان بیشتری برای سفت شدن لازم دارد. همچین مسائل زیبایی و ترجیحات بیمار استفاده از آن را محدود می کند. از دیگر معایب آمالگام خاصیت رسانایی آن به عنوان یک آلیاژ فلزی است که منجر به ایجاد حساسیت هنگام سرما یا گرما می شود که البته با گذشت زمان این حساسیت کاهش می یابد.

کامپوزیت چیست؟

مواد همرنگ دندان مثل کامپوزیت نیاز به متراکم کردن ندارد. پر کننده های کامپوزیت دندان به صورت لایه لایه بر روی دندان قرار می گیرند زمان سفت شدن آن بسیار کوتاه است. بعضی از فرمولهای آن فلوراید آزاد می کنند. اتصال آن به دندان از طریق سیستم های باندینگ است ولی نیاز به گیر مکانیکی هم دارد. از معایب آن ادامه ی پلیمریزه شدن و ضریب انبساط حرارتی بالا است که منجر به ریزنشت، نفوذ باکتری، تغییر رنگ و پوسیدگی دندان نمی شود.

سفت شدن تاخیری این ماده منجر به جذب رطوبت و افزایش احتمال جدا شدن آن از دندان در طولانی مدت می شود. همچنین ترمیم کامپوزیت حساسیت تکنیکی بیشتری نیاز دارد و نیاز به ایزولاسیون کامل دندان است. بزاق، خون و رطوبت مانع از اتصال مناسب ترمیم به دندان می شود. به همین دلیل این ماده در نواحی مجاور لثه که امکان ایزوله کردن دندان نیست استفاده نمی شود. همچین احتمال تغییر رنگ ترمیم در طولانی مدت وجود دارد که با پالیش دوره ای می توان از بروز آن جلوگیری کرد.

دندان پر شده با آمالگام و کامپوزیت

تفاوت قیمت آمالگام و کامپوزیت

قیمت مواد پر کننده با کامپوزیت گرانتر از قیمت پر کننده با آمالگام است. زیرا پر کردن دندان با کامپوزیت نیاز به تجهیزات و وسایل اضافی نسبت به آمالگام دارد و تا حد زیادی به مهارت دندانپزشک مرتبط است. این امر یکی از عواملی است که پر کردن کامپوزیت را نسبت به آمالگام پر هزینه تر و گرانتر می سازد.

برای شما آمالگام بهتر است یا کامپوزیت

پرکننده آمالگام قوی است و بنابراین بهترین گزینه برای پر کردن دندان های آسیاب است. پر کننده کامپوزیت نیز نسبتاً بادوام است و بهترین گزینه برای ترمیم های کوچک تا متوسط و دندانهایی که جویدن ملایم را انجام می دهند. به طور کلی پر کردن دندان با آمالگام و کامپوزیت مزایا و معایبی دارد. ما در مورد هر دو صحبت کردیم تا به شما کمک کنیم درک بهتری داشته باشید ولی در نهایت با توجه به مزایا و معایب مواد ترمیمی انتخاب ماده ی مناسب جهت پرکردگی دندان به کمک مشاوره با دندانپزشک، ترجیحات بیمار و شرایط دندان انجام می گیرد.

سوالات متداول پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

1-آیا پر کردن دندان با آمالگام بهتر از کامپوزیت است؟

مواد پرکننده آمالگام به خصوص برای سطح جویدن دوام بیشتری دارند. پرکردگی های سفید ضعیف تر از پرکننده های نقره ای هستند و ممکن است به مدت طولانی دوام نداشته باشند. ولی پرکردگی کامپوزیت یک گزینه جذاب است. زیرا می تواند از نزدیک با رنگ دندان های شما مطابقت داشته باشد.

2- آیا دندانپزشکان هنوز از آمالگام برای پر کردن دندان استفاده می کنند؟

در حال حاضر همچنان در دانشکده ها، کلینیک ها و بیمارستان های دندانپزشکی در سراسر جهان از آمالگام در ترمیم دندان استفاده می شود و بسیار هم با دوام هستند.

3-چه مدت بعد از پر کردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت می توان غذا خورد؟

حداقل تا دو ساعت پس از پرکردن دندان از جویدن مواد غذایی خودداری کنید، نوشیدن مایعات اشکالی ندارد. بعد از آن، می توانید رژیم غذایی عادی خود را ادامه دهید.

4-ماندگاری پرکردن با آمالگام یا کامپوزیت روی دندانهای جلویی چه مدت است؟

کامپوزیت برای دندان های جلویی که مسئله زیبایی در آنها از اهمیت بالاتری برخوردار است مناسب میباشد. با مراقبت درست از دندان هایتان با اجتناب از خوراکیهای سخت، سفت و مواد مشابه، کامپوزیت می تواند ده تا پانزده سال دوام داشته باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

66 دیدگاه برای “پرکردن دندان با آمالگام یا کامپوزیت

 1. Avatar ساره گفت:

  سلا وقت بخیر
  من چند سال پیش دندونم رو با امالگام پر کردم (دندون 5 بالا) موقع خندیدن سیاهیش معلوم میشه.
  میخواستم بپرسم ممکنه یه کاری کرد که سفید بشه( روکش یا کامپوزیت یا …)؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلتم. بله، دندانپزشک می تواند روکش دندان بگذارد. پس از معاینه توسط دندانپزشک راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 2. Avatar یاس گفت:

  سلام، وقت شما بخیر، من امروز دندون ۷ بالا رو پزشک برام عصب کشی و پر کرد، قبلش میخواستم باهاشون صحبت کنم که مواد سفید استفاده کنن اما فراموش کردم، چون دوتا دندون داشتم که بعد از ۱۰ سال مواد سیاه از دندون جدا شده و یه تیکه کنده شدن، و زیرش هم پوسیده شده، می‌دونم مقاومت به سایش آمالگام بیشتره اما خوبی کامپوزیت هم اینه که به دندون می چسبه. الان خیلی ناراحتم که با مواد سیاه پرش کردن. با خودم میگم نکنه عمر و دوام مواد سفید بیشتر باشه، آخرش ازشون پرسیدم گفتن دوام مواد سیاه بیشتره و اگه با کامپوزیت پر بشه ممکنه زود بشکنه. بنظرتون چیکار کنم برم پیششون بگم موادش رو خارج کنه و کامپوزیت بزنه؟ این کار بنظرتون عاقلانه ست؟ بهم گفتن این دندون باید روکش بشه اما برات جوری پرش میکنم که روکش نیاز نداشته باشه که کار کنه برام. من الان مشکلم فقط اینه که مواد سیاه از دندون جدا میشه بعد از چند سال و این باعث میشه که دندون پوسیده بشه و در نهایت موادش کنده هم میشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. تشخیص پرکردگی با مواد همرنگ دندان و آمالگام با دندانپزشک معالج است. با توجه به توضیحات شما این را نشون می دهد که مقدار پرکردگی دندان زیاد بوده و بهتر است که دندان با آمالگام پر شود.

 3. Avatar علیرضا گفت:

  سلام. چه خوب مواد ترمیمی دندانپزشکی متفاوت و براساس نیاز متفاوت است. عالیه🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود و سپاس بر شما.

 4. Avatar سیاوش گفت:

  سلام دکتر من امروز دندون بالا از آخر سمت راست دومی رو عصب کشی و پر کردم
  ولی دکتر با کامپوزیت پرش کرد دندون آسیاب دومی ! یعنی اشتباه کرده ؟ یا فقط دنبال پول بیشتر بوده ؟
  عصب کشی و پر کردن با کامپوزیت دندون آسیاب ۲ میلیون ۳۰۰ هزار تومن گرفت هزینه
  یعنی کارش درست بوده با کامپوزیت پر کرده ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دوست عزیز، گاهی میزان پرکردگی کم است دندانپزشک با کامپوزیت می تواند دندان را پر کند و مانعی ندارد.

   1. Avatar عطا گفت:

    پرکردگی با آمالگام هزینه بیشتری دارد یا کامپوزیت؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. پرکردگی دندان با کامپوزیت ( مواد همرنگ دندان ) بالا تر از پرکردگی دندان با مواد ترمیمی آمالگام است.

    2. Avatar فاطمه گفت:

     سلام خسته نباشید
     ببخشید آقای دکتر من دندونم را ند ساله که با مواد سیاه پر کردم اما به نظرم داره رنگش عوض میشه یعنی رنگش سیاه میشه میشه راهنماییم کنید که چیکار کنم؟

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      باسلام. دندانپزشک می تواند پرکردگی دندان را خالی و مجدد دندان را با مواد ترمیمی در دندانپزشکی پر کند.

 5. Avatar مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر من از اخر دندون دوم از سمت راست که دندون اسیاب هست رو امروز پر کردم ولی عصب کشی نکردم،و متوجه شدم که مقداری از اون ماده بین دو تا دندون اسیاب گیر کرده،که با نخ دندون هم نمیشه در بیاد ،ایا این مشکلی برام ایجاد میکنه و باید اون ماده رو خارج کنم؟ و دندان پزشک میتونه این کارو بکنه بدون جراحی؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. معمولا دندانپزشک بعد از پرکردن دندان این مورد را باید چک کند که نخ دندان براحتی بین دو دندان حرکت کند. بهتر است که به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید تا برایتان اصلاح نمایید. اگر نتوانید بین دو دندان از نخ دندان استفاده نمایید در آن محل مواد غذایی جمع می گردد و باعث پوسیدگی دندانتان می شود.

 6. Avatar ندا گفت:

  سلام وقت بخیر، من توی دندون هام رفته رفته بینشون فاصله ایجاد میشد مخصوصا دندون های جلویی پایینی و اینکه حس میکردم دندونام از ریشه ضعیف شدن و دارن میفتن برای همین به دندانپزشک مراجعه کردم ولی پزشک بجای رسیدگی به این مشکل گف بین دوتا دندونت یه لکه سیاه کوچیک دیده میشه و بخاطر پول دندون جلویی رو پر کرد الان احساس سنگینی میکنم توی دندون جلوییم الان چیکار کنم حسش نکنم ک پر شده وقتی زبونمو به محلی ک پر شده میزنم حسش میکنم مواد پر کننده رو و این اذیت میکنه‌

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان جلو در ظاهر و زیبایی فرد تاثیرات قابل توجهی را دارد. اگر دندان جلویی شما لکه سیاه رنگ داشته، حتما نیاز بوده که دندانپزشک پوسیدگی دندان را بردارد و با ماده همرنگ یا کامپوزیت، دندان را پر کند. توجه داشته باشید که مهارت و تبحر دندانپزشک در ترمیم و زیبایی دندان تاثیر بسزایی دارد. در انتخاب دندانپزشک خود باید دقت فراوان کرد.

 7. Avatar غزل گفت:

  سلام من دوتا از دندونای فک بالام رو پر کردم سه ساعت بعد متوجه شدم موقع چیزی خوردن صدا میده انگار یه چیزی بالا و پایین می‌ره وقتی زبون میزنم به همون دندون هم همونطوره انگار که لقه ممنون میشم بگید مشکل از چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

   1. Avatar زهرا گفت:

    سلام، دندان 7 فک بالا سمت چپ 4 سال پیش پرشده و همان موقع دندان عقل کنار دندان 7 کشیده شد. الان بین دندان 6 و 7 غذا گیر می کند و باعث درد در آن ناحیه می شود، علت آن چیست؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. هنگام پر کردن دندان 7 دندانپزشک موظف است بین دندان ها (6 و 7) را نخ دندان بکشد و فضای مناسب برای رد شدن دندان را بگذارد.

 8. Avatar رضا گفت:

  ببخشد اقای دکتر. .دندونام ک با آمالگام مایل ب سفید پر شده خرابی کم داشته دندونای عقبی هست نیاز ب عصب کشی نبوده بهم گفتن نیازی ب روکش نیس .بنظزتون روکش کنم یا ن ؟ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های که پوسیدگی بزرگی دارند و از حجم بیشتری از ماده پرکردگی استفاده می شود. بهتر است برای محافظت از فشار، روکش دندان استفاده شود.

 9. Avatar رضا گفت:

  سلام خسته نباشید .من دندون عقبی ام بآمالگام مایل ب سفید پر شده .ایا با ماده مشکی فرقی داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ترمیم های همرنگ یا کامپوزیت برای دندان های جلویی و دندان های که پوسیدگی یا شکستگی کوچک دارد استفاده می شود. برای پوسیدگی های بزرگتر از آمالگام استفاده می شود. ضمنا برای پرکردگی همرنگ دندان، مواد کامپوزیتی خاصی وجود دارد که برای ترمیم حفره های بزرگ می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.

 10. Avatar بردیا گفت:

  سلام دکتر میشه دندان های عقب را هم با ماده پرکردگی همرنگ دندان پر کرد. که ظاهرش سیاه نباشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای استحکام و فشاری که به دندان های عقب هنگام جویدن غذا وارد می شود. باید دندان های عقب با آمالگام پر گردد.

 11. Avatar ثریا گفت:

  سلام. آقای دکتر جمیلیان عزیز، دندان 4 من یکمی پوسیدگی پیدا کرده منم خیلی روی زیبایی دندان هام حساسم. وقتی با آمالگام پر شود موقع خندیدن خیلی زشت میشه. سیاهی دندانم قابل مشاهده است. بدم روکش کنند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های جلویی برای زیبایی با ماده همرنگ دندان پر می گردد. نگران نباشید.

 12. Avatar ساقی گفت:

  سلام
  از آنجایی که عمر مواد پرکننده دائمی نیست و زمانی باید تعویض شوند ، اگر عمق پرکردگی قدیمی زیاد باشد ( نزدیک عصب) آنوقت پرکردگی جدید می‌تواند باعث حساسیت و یا درد شود؟ (این را در صورتی گفتم که ماده پرکننده جدید از جنس ماده پرکننده قدیمی باشد و دندان نپوسیده باشد)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر عمق پرکردگی دندان زیاد باشد برای تعویض پرکردگی باید کل مواد برداشته شود. حتی اگر پوسیدگی هم باشد باید پوسیدگی هم برداشته شود. بنابراین به عصب دندان نزدیک می شود و باعث حساسیت دندان می گردد. تا جای ممکن سعی می گردد عصب دندان باز نشود تا نیاز به عصب کشی نباشد.

 13. Avatar سعید گفت:

  سلام خسته نباشید دکتر من دندان اسیاب تازه پر کردم موقع غذا خوردن یتکیش شکست و یتیکه ان را خوردم ایا دلیل پیش نمیاید ..
  ممنون میشم واسه راهنمای

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه نمایید تا دندان ترمیم شود.

 14. Avatar سالار گفت:

  سلام آقای دکتر شما توی مطبتون دندون هم پر میکنید یا فقط اورتودنسی میکنید؟
  من ده سالم بود دندون آخرمو پر کردن الان سی و سه سالمه
  فکر کنم یکم از اون موادش که برای پر کردن استفاده کردن از بین رفته
  شما دوباره پرش میکنید بیام مطبتون؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 15. Avatar مینا رضایی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من دیروز دندان های 5 و 6 رو باهم با آملگام پر کردم.
  متاسفانه وقتی نخ دندان میکشم بین دندان فاصله وجود نداره
  چچیکار باید انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معمولا دندانپزشک در انتهای کار با نخ دندان فاصله بین دو دندان را چک می کتد. اگر ایرادی باشد برطرف می کند.

 16. Avatar هدیه غلامی گفت:

  سلام آقای دکتر ، دندان های عقب را هم میشه با کامپوزیت پر شود؟ ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های عقب برای اینکه تحت فشار بیشتری در عمل جویدن قرار دارد با آمالگام پر می شود. دندان های جلو بخاطر فشار کمتر و زیبایی با کامپوزیت پر می کنند.

 17. Avatar محسن راد گفت:

  دکتر مطالبی که گذاشتید بخوبی راهنمایی میکنه ممنونم از زحماتتون جهت گرد آوری این مطالب .
  خسته نباشید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از توجه و قدردانی شما سپاسگزارم. موفق و پیروز باشید.

   1. Avatar آرزوتوصیفیان گفت:

    سلام اقای دکتر دخترم ۹سالشه.چندسال قبل موقع دویدن یه ضربه به دندونای جلویی بالا خورده بعدازمدتی افتاد از جلو یکی درنیومده.عکس گرفتیم گفتن جوانه داره ولی جابجاشده.مشکل روچه جوری حل کنیم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. این دندان نیاز به درمان ارتودنسی دارد. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. با درمان ارتودنسی و روش های خاص دندان به داخل قوس فک هدایت می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 18. Avatar رضا گفت:

  دکتر ماندگاری آمالگام چه مدتی هستش . با دوبار مسواک زدن در روز و استفاده از مسواک متوسط.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ماندگاری با ماده پر کردگی آمالگام در صورت رعایت نکات بهداشتی بسیار زیاد است.

 19. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  بنده سه تا از دندان هام رو با امالگام پر کردم ولی متأسفانه دقیقا بعد از 4 ساعت اون ماده ای که باهاش دندان ام رو پر کرده بودند از یکی از دندان ها خارج میخواستم بدونم که آیا امکانش هست دوباره دندان پر بشه یا خیر؟
  همچنین بنده متوجه شدم که دکتر دندان پزشک یکی از دندان هام رو خوب پر نکرده و متاسفانه موقع غذا و آب خوردن موجب ناراحتی دندان من میشه به نظر شما آیا امکانش هست که با مراجعه به یک دندان پزشکی بهتر مواد پر شده از دندان که از امالگام هستش استخراج بشه و مجدداً پر بشه؟
  ممنون میشم اگه پاسخگوی بنده باشید باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک دندانپزشک خبره و ماهر مراجعه نمایید . دندان مجدد خالی می شود و با ماده آمالگام پر می گردد.

 20. Avatar محمد هادی جلیلی گفت:

  سلام دکتر
  دکتر وقتی دندان رو پر میکنیم اگه روزی سه بار مسواک بزنیم باعث سایش و از بین رفتن سریع امالگام روی دندان نمیشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با انتخاب مسواک مناسب و صحیح مسواک زدن اتفاقی برای دندان پر شده شما نخواهد افتاد.

 21. Avatar همت یاری گفت:

  با سلام. چرا دندان ها را با ماده سفید پر نمی کنند که ظاهر زیبا داشته باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.. دندان های عقب که فشار بیشتری وارد می شود باید با ماده پر کردگی بنام آمالگام پر کرد. ولی دندان های جلویی که فشار کمتری وارد می شود با ماده پر کردگی سفید یا کامپوزیت پر می کنند.

 22. Avatar ژاله خطیبی گفت:

  سلام و خسته نباشید اقای دکتر دندان های عقب را می توان با کامپوزیت پر کرد؟که اینقدر سیاه نباشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های عقب بعلت اینکه فشار بیشتری رویش هست با آمالگام پر می کنند و دندان های جلو را با ماده همرنگ دندان یا کامپوزیت پر می گردد.

 23. Avatar شمیم گفت:

  سلام من دندونای ردیف پایینمو نه روز پیش پرکردم بعد امروز حواسم نبود دندونای ردیف بالارو فشار دادم روی ردیف پایین تق صداداد احتمال داره مشکلی پیش اومده باشه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به دندانپزشک مراجعه نمایید تا دندان های شما معاینه شود. ممکنه مشکل از دندان های دیگر شما باشد.

 24. Avatar رحیمی گفت:

  سلام دکتر جان من ۵ سال پیش دندانی رو که پر کرده بودم عفونت کرد باانتی بیوتیک عفونتش کمتر شد ولی ۲ سال پیش بازم هم به شدت ورم کرد ودرد گرفت بازهم با انتی بیوتیک عفونتش کمتر شد امسال این دندونو عصب کشی کردم وطی چند جلسه دندانپزشک از ان عفونت خارج کرد وهمزمان با ان باز هم انتی بیوتیک مصرف کردم اما دوباره ورم ودرد دارم باید دندونو بکشم یا بازهم از انتی بیوتیک دیگه ای استفاده کنم؟ممنون از پاسخ گویی شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه و رادیوگرافی دندان بررسی گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 25. Avatar لطفی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من بین دو دندون بالاجلو سیاه شده بود و رفتم پر کردم ولی الان درد داره با اینکه یکماه هست که گذشته و حتی اب نمیتونم بنوشم یا دهانم رو که باز میکنم هوا میخوره به دندونم درد میگیره.میشه بگین چرا اینطوری شده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود . دندان شما باید عصب کشی شود.

 26. Avatar شیما محمدی گفت:

  سلام آقای دکتر من خیلی دندونام زود به زود پوسیده میشن دیگه خسته شدم از بس هر ماه دندون پزشکی بودم…من هم نخ دندون استفاده میکنم هم مسواک و هم مدتیه دهانشویه فلوراید هر شب …در ضمن روش های استفاده هم با توجه به اینکه دانشجو دندان پزشکی هستم هم از اینترنت با دقت نگاه میکنم و می‌دونم ک درسته….شیرینی و چیزای شیرین به ندرت مصرف میکنم و از هل و هوله متنفرم نوشابه و غیره هم اصلا نمیخورم….اما بازم دندونام پوسیده میشن …و۹۰ درصد پوسیدگی ها بین دندانی هست …راه دیگه ای برای مراقبت بیشتر نیست؟ روش خاصی پوشش خاصی برای دندون ؟ بخدا خسته شدم ..خیلی سنم کمه ولی اکثر دندونام ترمیم شدن خواهش میکنم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما که خودتون دانشجو دندانپزشکی هستید و باید راههای مراقبت و بهداشت دهان و دندان را بدانید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

   1. Avatar شیما محمدی گفت:

    دکتر این لینک رو کامل مطالعه کردم من تک تک موارد رو رعایت میکنم برای همین از شما پرسیدم که دیگه باید چیکار کنم واقعا فقط ۵_۶ تا دندون هنوز ترمیم نشده بقیه هم یا عصب کشی یا روکش و..مداخله پزشکی دیگه ای وجود نداره؟ من جنس دندنام خوب نیست واقعا ….

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بله، جنس دندان هم تاثیر بالایی دارد.

     1. Avatar فرشته گفت:

      سلام.من دندونامو با امالگام پر کردم ولی متاسفانه زبونم دچار حساسیت شده.ایا میتونم روکش روی این دندونها بزارم تا زبونم با آمالگام تماس نداشته باشه؟؟؟؟

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. دندانی که عصب کشی شده و مقدار پرکردگی زیادی دارد کاندید گذاشتن روکش دندان است. باید دندان تراشیده شود و روکش نصب گردد.

    2. Avatar شادی غروی گفت:

     سلام ممنون از راهنمایی و پاسخگویی

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      سپاس و درود بر شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *