پرسش های متداول

پرسش و پاسخ دندانپزشکی

پرسش و پاسخ دندانپزشکی

1- علت ايجاد هماتوم پس از تزريق چیست ؟

معمولا هماتوم به دلیل تزریق بالاتر از محل معمول و نیز سرعت زیاد تزریقه که مویرگهای ریز پاره میشن و درفضای زیر جلدی جمع میشه و نگرانی خاصی نداره. احتمال تغییر رنگ از ارغوانی و سرخی و کبودی و غیره دیده میشه درمان خاصی نداره جز کمپرس سرد بلافاصله و از فرداش کمپرس گرم و آرامش دادن به والدین و خود کودک و اینکه تا حداکثر یک هفته همه چی اوکی میشه، همیشه حین تزریق انفیلتره ی بالا بخصوص برای دندان دی، خیلی آروم تزریق کنید، به بچه بفهمونید حرکت نکنه و یهویی تکون نخوره و فشاری تزریق رخ نگیره و همواره با انگشت یا با استفاده از رول پنبه وسیبول باکال و ناحیه تزریق رو فشار بدید به سمت بالا به طرف چشم، تا از بروز هماتوم جلوگیری بشه و ماده بی حسی پخش شود.

2- دندان هايی که در زمان نوزادی در دهان کودک وجود دارد را چکار باید کرد؟

 • اين دندان ها اگر لق باشند و احتمال آسپیراسیون داشته وجود داشته باشد اکس ميشوند.
 • اما اگر لقی آن زياد نباشد و به سينه ی مادر و زبان كودک آسيب نرساند يا كم اذيت كند، بعداز روز دهم از سن کودک میتوان تیزی های دندان را با کامپوزیت روند کرد و یا با فرز توربین تیزی ها را پخ كرد.

3- آیا جرمگیری باعث صدمه به دندان می شود؟

دندانها در اثر خوردن موادغذایی مختلف بتدریج جرم میگیرند و این جرمها به بافت لثه اطراف دندان فشار وارد میکند و موجب التهاب و بیماری لثه می شود. جرمگیری باعث از بین رفتن جرمهای زیر لثه و بهبود التهاب می شود و سلامت لثه و دندانها را تضمین میکند.

4- پستانك ارتودنتيک يا ارتوپديک چيست؟

مضر بودن استفاده از پستانک توسط كودكان (به خصوص در طولاني مدت) امری ثابت شده است. استفاده از پستانک سبب تنگی فك بالا و اختلال رشد عرضی آن می شود و اثری مضر مشابه مكيدن انگشت بر روی فک و دندانها و در نهايت صورت می گذارد.
با توجه به اين اثرات مضر شناخته شده، برخی كمپانی ها اقدام به توليد پستانک هایی با شكل خاص تحت عنوان پستانک ارتودنتيک يا ارتوپديک نموده اند و ادعا ميكنند اين پستانک ها اثرات مضر ياد شده را ندارند. متاسفانه شواهد علمی اين ادعا را تاييد نكرده اند.
استفاده از هر نوع پستانک در كودكان بهتر است به حداقل برسد. وضعيت عضلات كودک در حين مكيدن، به خصوص در طولاني مدت، سبب جلوگيري از رشد عرضی فک بالا و مشكلات قابل توجه در سيستم دندانها، فكها و صورت می شود. حتی استفاده از شيشه شير نيز اثرات مضر ياد شده را دارد.

بنابراين ما ارتودنتيست ها، تغذيه با شير مادر و البته از پستان مادر را بهترين انتخاب براي كودكان می دانيم، چراكه در حين شير خوردن شير خوار از پستان مادر، نوع انقباض عضلات شيرخوار برای ورود شير به دهان با نوع انقباض عضلات براي شير خوردن از شيشه شير كاملا متفاوت است. شير خوردن از پستان اثری مثبت بر روي تكامل سيستم دندانی-فكی دارد، در حالي كه شير خوردن از شيشه شير اثرات منفی مشابه با مكيدن پستانک خواهد داشت.

5- نفس دهانی، چه عوارضی دارد؟

تنفس دهانی، یعنی کودک یا فرد قسمت اعظم دم و بازدم را از طریق دهان انجام بدهد. با قرار دادن صورت نزديک بينيیو دهان کودک و خواستن از او براي بازدم و احساس گرمای نفس او در صورتمان ميتوان آنرا تشخيص داد و با قرار دادن آینه جلوی سوراخ های بینی ميتوان فهميد كه کدام سمت بيني انسداد یا مشكل دارد.

عواملی از جمله پولیپ یا انحراف شدید تیغه ی بینی و یا مشکل سیستم تنفسی و یا لوزه سوم (آدنویید) باعث میشود که اینگونه افراد تنفس طبیعی از بینی نداشته باشند، اين افراد با دهان باز ميخوابند، تنفس میکنند و اصطلاحا به آنها “آدنوییدی” گفته ميشود که اغلب دارای صورت دراز و لانگ فیس و کام گنبدی عمیق و مثلثی ميباشند و گاهی کمبود فضا و کراودینگ و مشکلات ارتودنسی و چرخش مندیبل به شکل بک وارد دارند. تنفس دهانی چون باعث خشک شدن دهان میشود میتواند باعث افزایش ریت پوسیدگی و حتی افزایش حجم لثه هم شود.

6- فلورایدتراپی چیست؟فلوراید چیست؟ کاربردهای آن کدام است؟ چگونه استفاده می‌شود؟ و اثر ضد پوسیدگی آن روی دندان چه ساز و کاری دارد؟

فلوراید یک ماده‌ معدنی طبیعی است که در پوسته زمین وجود دارد و در طبیعت به وفور یافت می‌شود و به دو صورت استفاده می شود :

 1. به صورت سیستمیک
  • مثل فلوراید موجود در آب آشامیدنی
  • فلوراید موجود در غذاها و سبزیجات
  • فلوراید به صورت قرص که فقط با تجویز دندانپزشک امکان استفاده از آن هست .
 2. به صورت موضعی
  • وارنیش فلوراید
  • ژل فلوراید
  • فلوراید موجود در دهانشویه ها
  • فلوراید موجود در خمیر دندانها

کاربرد موضعی ماده درمانی فلوراید (تماس مستقیم آن با دندان ها) ساختمان دندان را نسبت به روند پوسیدگی مقاوم کرده و در پیشگیری از ایجاد پوسیدگی های جدید موثر است. از طرفی می تواند حتی باعث توقف یا کند کردن روند پوسیدگی های اولیه ایجاد شده روی دندان ها هم بشود. در بعضی موارد ، دندانپزشک ترجیح می دهد فلوراید موضعی با غلظت بالا را به دندانهای کودک برساند .این کار حدود 10 دقیقه طول می کشد. و نیاز به بی حسی موضعی ندارد.

مراحل انجام کار به قرار زیر است:(ژل فلورايد)

 1. ابتدا سطح کلیه دندانها با مسواک تمیز می شود .
 2.  سپس دندانها با گاز استریل خشک شده
 3.  سطح تمام دندانها به ژل فلوراید آغشته می شود ( گاهی اوقات یکطرف هر دو فک در یک مرحله و نیم دیگر در مرحله بعد به ژل آغشته می شود)
 4. ژل فلوراید حدود1 تا 4 دقیقه در مجاورت دندان قرار می گیرد.
 5.  در تمام مراحل پشت کودک حالت عمودی داشته سر کمی به سمت جلو خم می شود تا از بلع فلوراید ممانعت به عمل آید .
 6. پس از گذشت زمان مورد نظراضافات ژل با گاز استریل یا پنبه برداشته می شود. در این مرحله کودک آب دهان خود را بطور کامل خارج می کند.
 7.  کودک نباید بعد از فلورایدتراپی دهانش را بشوید و تا نیم ساعت باید از خوردن و آشامیدن اجتناب کند. و طی این مدت در صورت جمع شدن بزاق در دهان ، آنرا خارج کند.
 8.  فلوراید تراپی را در كودكان از ٦ ماهگي كه دندان ها رويش پيدا ميكنند، ميتوان انجام داد.(در سنين پايين بهتر است از وارنيش استفاده شود)
 9.  انجام فلورایدتراپی با صلاحدید دندانپزشک و آن بصورت دوره ای (هر 6 ماه یکبار ) بین 30 تا60 درصد باعث کاهش پوسیدگی می شود.
 10.  فلورایدتراپی هم برای دندانهای شیری و هم برای دندانهای دایمی قابل انجام است .

7- عوارض مکیدن انگشت بر سلامت دهان و دندان کودک چیست؟

مکیدن انگشت می‌تواند منجر به ایجاد برخی تغییرات دندانی و فکی شود. میزان تغییرات ایجاد شده می‌ تواند بسته به طول مدت، شدت، میزان تکرر عادت در شبانه روز و نیز حالتی که انگشت در دهان قرار می‌گیرد، متفاوت باشد. مهم‌ترین تغییراتی که در اثر مکیدن انگشت ایجاد می‌ شود عبارتند از:

اپن بایت قدامی (فقدان همپوشانی عمودی دندانهای جلو): به این معناست که وقتی کودک دندان هایش را رویهم جفت می‌کند، دندانهای جلو به هم نمی‌رسند. در نتیجه کودک مثلا در گاز زدن سیب یا ساندویچ مشکل خواهد داشت.

افزایش اورجت دندانی و پروتروژن دندانهای قدامی بالا: افزایش فاصله افقی دندانهای جلوی فک بالا نسبت به دندانهای جلوی فک پایین و ایجاد شیب بیش از حد دندانهای جلوی فک بالا به بیرون.

کراس بایت خلفی: تنگ شدن قوس دندانی فک بالا و جفت شدن نادرست دندانهای آسیای بالا و پایین.

این تغییرات در مجموع منجر به کاهش کارایی دندان‌ها در جویدن غذا، نازیبا شدن دندان‌ ها و چهره کودک و و نیز برخی بیماری‌ ها و مشکلات مفصل فکی در بلند مدت می‌شود.

8- برای درمان عادت مکیدن انگشت چه باید کرد؟

قبل از هر اقدامی، کودک و والدینش باید بخواهند که درمان صورت گیرد وگرنه هرگونه تلاشی بی‌ فایده است. برخی کودکان با ورود به مهد کودک یا پیش دبستانی به دلیل فشار دوستان، عادت را کنار می‌ گذارند. قبل از تلاش برای ترک عادت، تنش‌ های روحی کودک باید توسط دندانپزشک معالج ارزیابی گردد. بهتر است درمان بچه‌ هایی که اخیرا تغییرات مهمی در زندگیشان داشته‌اند، مثلا به شهر یا کشور جدیدی مهاجرت کرده‌اند، مدرسه‌ شان را تغییر داده‌ اند، یا والدینشان از هم جدا شده‌ اند، به تعویق بیفتد.

بطور کلی چهار روش برای توقف عادت توصیه شده است:

 1.  مشاوره با بیمار: شامل صحبت کردن با کودک در مورد عواقب ادامه دادن عادت مکیدن و بویژه تاثیر آن بر نازیبا شدن دندان‌ها و چهره اوست. برای درک بهترکودک، می‌توان عکسی از اثر نامطلوب عادت مکیدن انگشت بر دندان‌ها و فک را تهیه کرد و به کودک نشان داد. دیده شده که تاثیر روش مشاوره، بر روی کودکان بزرگ‌تر و آنهایی که فشار جامعه را برای ترک عادت احساس می‌کنند، بیشتر است.
 2.  یادآوری: برای کودکانی مناسب است که خودشان مایل به توقف عادت هستند ولی به مقداری کمک نیاز دارند. در این روش باید ابتدا هدف درمان را خوب برای کودک توضیح داد. سپس از برخی بانداژهای چسبنده ضد آب، دستکش‌های یک انگشتی یا جوراب، بویژه در طول ساعات خواب بر روی انگشت یا دست کودک استفاده کرد. همچنین برخی محلول‌های تلخ (شبیه لاک ناخن) برای این منظور در داروخانه‌ها وجود دارند که می‌توان بر اساس نیاز در طول روز یا قبل خواب بر روی ناخن انگشت کودک بکار برد. نکته مهم این است که کودک باید درک کند هدف همه این روش‌ها، یادآوری این موضوع به کودک است که انگشتش را در دهانش قرار ندهد. در صورتی که کودک احساس کند این روش‌ها جنبه تنبیهی دارند، کارایی لازم را نخواهند داشت.
 3. سیستم پاداش: در این روش قراردادی بین کودک و والدین یا کودک و دندانپزشک بسته می‌شود. در این قرارداد به سادگی بیان می‌شود که کودک برای مدت خاصی، عادت را ترک می‌کند و در مقابل جایزه‌ای دریافت خواهد کرد. به عنوان مثال می‌توان جدولی ماهانه تنظیم کرد و بر روی کمد اتاق خواب کودک نصب کرد و به ازای هر روز که کودک عادت را ترک کرد، یک ستاره در محل مربوطه بر روی جدول چسبانید و به ازای هر پنج ستاره، یک جایزه ویژه برای وی در نظر گرفت و همزمان با این کار، کودک را بصورت کلامی هم تشویق کرد. روش پاداش در صورتی که با درمان یادآوری تلفیق شود، تاثیر مفید بیشتری دارد.
 4. پلاک‌های عادت شکن: درصورتی که عادت، پس از کاربرد درمانهای یادآوری و پاداش، همچنان ترک نشده ولی کودک واقعا مایل به ترک آن است، می‌توان از این درمان استفاده کرد. در این روش وسیله‌ای ثابت در دهان کودک قرار می‌گیرد که هم بطور فیزیکی مانع انجام عادت شده و لذت مکیدن را از بین می‌برد و هم به عنوان یک یادآور عمل می‌کند. جهت ترک کامل عادت، معمولا این وسایل باید حداقل بمدت شش ماه استفاده شوند.

9- از چه سنی باید سعی کرد عادت مکیدن کودک را متوقف کرد؟

توصیه شده برای پیشگیری از عوارض ناشی از مکیدن، بعد از سن دو سالگی، از انجام عادت توسط کودک ممانعت به عمل آید. از آنجا که روش‌ های درمانی ذکرشده برای کودکان بالای چهار سال مناسب‌تر است، پیشنهاد شده برای کودکان ۴-۲ ساله‌ای که عادت مکیدن انگشت دارند، پستانک جایگزین شود; چرا که مکیدن پستانک در مقایسه با انگشت، هم عوارض کمتری دارد و هم ترک آن راحت‌تر است.

10- براکسیسم یا دندان قروچه چیست و چه عللی دارد؟

ساییدن و یا فشردن نان فانکشنال دندان ها را براکسیسم گویند که شیوع آن در کودکان و نوجوانان 15 درصد بوده است.
معمولا شب ها رخ میدهد و اگر به مدت طولانی ادامه یابد سبب ابرژن دندان های شیری و دائمی میشود.
اگر عادت تا دوران بزرگسالی ادامه یابد ممکن است سبب بیماری های پریودنتال یا اختلالات TMJ گردد.
تداخلات اکلوزالی(خصوصا اگر با استرس عصبی همراه شود) می تواند عامل براکسیسم باشد، بنابراین اولین اقدام باید ادجاست اکلوژن باشد. البته در این موارد از palatal bite plane نیز میتوان استفاده کرد که اجازه رویش مداوم به دندان های خلفی را می دهد.
علت قطعی است اما میتوان دلایل زیر را مطرح نمود:

الف.عوامل موضعی:

 • وجود تداخات اکلوزالی(گیر مکانیکی بین کاسپ های دندان ها)
 • ترمیم های بلند
 • برخی شرایط تحریک کننده دندانی

ب-عوامل سیستمیک:

 • انگل های روده ای
 • کمبودهای تغذیه ایsubclinucal
 • آلرژی ها
 • اختلالات اندوکرین
 • که با ارجاع به متخصص و دارودرمانی مشکل حل می شود.

ج -عوامل روانی: اختلال شخصیتی یا افزایش استرس که با ارجاع به روانپزشک درمان انجام می گیرد.

در کودکان دچار اختلالات عضلانی اسکلتی( فلج مغزی) و کودکان شدیدا عقب افتاده ذهنی،سایش دندان ها امری شایع است.

درمان: شروع درمان با روش های ساده(شناسایی تداخلات اکلوزالی و در صورت لزوم حذف آنها) میباشد.
استفاده از نایت گارد یا بایت گارد از جنس وینیل پلاستیک در هنگام خواب شب که سطح جونده را همراه با 2 میلی متر از سطوح باکال و لینگوال می پوشاند(اگر کمتر از 2 باشد انعطاف پذیر و اگر بیشتر باشد سفت و سخت میشود). البته بهتر است سطح جونده این وسیله صاف باشد تا از تداخلات اکلوزالی جلوگیری شود.
بهتر است از دو فک قالب گرفته شود ولی اگر فقط از فک بالا هم گرفته شود قابل قبول است

11- مراقبتهای بعد از کشیدن دندان کودکان(شیری و دایمی) چیست؟

 1. گازی را که درمحل کشیدن دندان کودک گذاشته شده تا 1 ساعت با فشار نگه داشته شود.
 2. کودک تا 12 ساعت پس از کشیدن دندان از ریختن آب دهان خودداری کرده وهمچنین از مکیدن محل دندان خارج شده پرهیز نماید.
 3. کودک تا 2 ساعت از خوردن و آشامیدن پرهیز نماید، پس از آن تا24 ساعت از مایعات و غذاهای نرم و خنک استفاده نماید ،دقت شود هنگام مصرف مایعات از نی استفاده نشود،با گذشت 24 ساعت مصرف هرگونه غذا مانعی ندارد .
 4. پس از کشیدن دندان تا 12 ساعت از شستشوی دهان با آب یا هرگونه دهان شویه خودداری نماید. در کودکان بزرگتر، می تواند مسواک بزند و با دهان شویه تجویز شده توسط دندانپزشک دهان را شستشو دهد و این مراقبت را به مدت 1 هفته و در هر روز 2تا3 مرتبه تکرار نماید.
 5. در کودکان بالای 6 سال ، با گذشت 24 ساعت ازکشیدن دندان، پس از هربار خوردن غذا، محل کشیده شده را با استفاده از یک سرنگ (10 یا 20 سی سی) که حاوی آب نمک ولرم می باشد، شستشو دهد تا از تجمع غذا جلوگیری شود.
 6.  نشت مقداری خونابه از محل دندان کشیده شده به مدت 1-2 روز طبیعی بوده و نیازی به ویزیت دندانپزشک ندارد .درصورت عارض شدن خونریزی در منزل یک تکه گاز استریل مرطوب شده یا یک عدد چای کیسه ای خیس را برروی محل دندان کشیده شده گذاشته و با فشار ملایم دهان را ببندد ( حداقل 2 ساعت ) و ضمنا از بیرون دهان کمپرس سرد (کیسه یخ ) نمائید.
 7. درصورتی که خونریزی شدید و غیر قابل کنترل باشد به کلینیک مراجعه نموده و از گذاشتن داروها و مواد مختلف بر موضع اجتناب کنید.
 8. داروهای تجویز شده را حتما سروقت به کودک بدهید و درصورت بروز تورم و عفونت با کلینیک و یا دندانپزشک خود تماس بگیرید.
 9. نکته مهم اینکه به علت طولانی بودن زمان بی حسی ( چندین ساعت ) و بی حس بودن بافت های نرم اطراف دندان، توجه داشته باشید لب، گونه یا زبان گاز گرفته نشود. این گاز گرفتن ممکن است به دلیل غذا خوردن کودک باشد.
 10. دهان تا چند روز بعد از کشیدن دندان بدطعم بوده و بوی نامطبوعی داردکه طبیعی بوده و نشانه وجود عفونت نمی باشد.
 11. خیلی مهم: پس از 3 تا 4 روز بعد از کشیدن دندان، درصورتی که کودکتان دردی دارد که با مسکن آرام نمی شود، به دندانپزشک مراجعه نمائید. مصرف سرخود آنتی بیوتیک های فراوان، هیچ سودی ندارد.
 12. خیلی مهم: ممکن است پس از کشیدن دندان تکه های سفیدی در محل دندان کشیده شده مشاهده شود که لزوما این تکه های دندان بجا مانده نمی باشد بلکه ممکن است استخوان فک کودک شما باشد، در این صورت بهتر است به کلینیک مراجعه نمائید.
 13. اگر کودک پس از کشیدن دندان فک پائین درصورتی که هنگام باز و بسته کردن فک درد داشت، آنقدر فک خود را به دفعات زیاد تا انتها باز و بسته کند تا درد برطرف شود. درصورت مدارا کردن با این حالت، درد مزبور بیشتر میشود. درصورتی که دراثر شدت درد قادربه باز و بسته کردن فک خود نبود، به کلینیک مراجعه کنید.
 14. هیچ فعالیت بدنی اضافی در24 ساعت پس از کشیدن نباید انجام شود. (مثل ورزش، کارسنگین)
 15. درصورتی که جای کشیدن دندان بخیه زده شد، یک هفته بعد برای کشیدن آن مراجعه نمائید.
 16. پس از کشیدن دندان تا چندین روز از شهر خارج نشوید ودر صورت لزوم با دندانپزشک خود هماهنگ نمائید.

12- فست فودها چه اثری بر روی دندانها دارند؟

فست فودها امروزه به یکی از نمادهای زندگی مدرن تبدیل شده اند. مردم سرشان شلوغ شده و وقت کافی برای تهیه و صرف غذای سالم ندارند و اینجاست که فست فود ها وارد صحنه می شوند. فست فود ها نه تنها مشکلات سلامتی عمومی مانند دیابت و چاقی مفرط ایجاد می کنند بلکه باعث بیماری های لثه و پوسیدگی دندان هم می شوند. یکی از علل آن وجود نمک و قند در آنهاست. پس از مصرف این غذا ها، دبری های چسبناک حاوی قند و نمک به سطح دندان ها می چسبند و اسید حاصله از آنها باعث بروز پوسیدگی می شود.

نکته دیگر این است که معمولا همراه با فست فود هایی مانند چیزبرگر، نوشابه های گازدار هم مصرف می شوند که قند بالایی دارند و به مینای دندان صدمه می زنند. از سوی دیگر دیابت نیز خود زمینه ساز بروز بیماری های پریودونتال است و افراد دیابتیک باید به هر نحو سطح قند خون خود را در حدی مطلوب و ثابت نگه دارند تا این بیماری بر سلامت عمومی و سلامت دهان و دندانهایشان اثر نامطلوب نگذارد. حال اگر به همه موارد فوق بهداشت ضعیف دهانی را هم اضافه کنیم خودتان حدس بزنید که چه بلایی بر سر دندانها و انساج نگهدارنده آنها خواهد آمد.

13- شیمی درمانی و پرتو نگاری چه عوارضی بر روی دهان و دندانها دارند؟

در ایالات متحده آمریکا تقریباً هر سه دقیقه یکبار برای یک نفر بیماری سرطان تشخیص داده می شود. عوارض دهانی ناشی از درمان های ضد سرطان (شیمی درمانی و پرتو درمانی) بر میزان ناخوشی، تحمل و کیفیت کلی زندگی بیماران سرطانی اثراتی آشکار دارند. پس باید در مطب های خود آمادگی پذیرش و درمان این بیماران را داشته باشیم.

مهمترین توصیه انستیتوی ملی سلامت این است که هر بیمار سرطانی باید پیش از آغاز شیمی درمانی و رادیوتراپی بطور کامل از نظر دهان و دندان ارزیابی شود تا هرگونه منبع بالقوه عفونت دهان و دندان ریشه کن شود.

دندانپزشکان یکی از اجزای جدایی ناپذیر تیم درمانی بیماران سرطانی هستند و وظیفه دارند کمک کنند تا عوارض جانبی درمان های ضد سرطان کاهش یافته یا ایجاد نشوند. برای این کار باید اول عوارض را شناخت و سپس با روش درمان آنها آشنا شد.

عوارض:

در فرد سالم سلول های مخاط پوشاننده دهان و ازوفاگوس فوقانی سریع ترین تکثیر سلولی را دارند، اما در بیماران تحت درمان شیمی درمانی و رادیوتراپی قدرت تکثیر این سلول ها از بین می رود. پس وقتی این سلول ها در اثر غذا خوردن، مسواک زدن و سایر فعالیت های طبیعی دهان اسلاف شده و می ریزند، مخاط نازک و نازک تر می شود. با نازک شدن مخاط زخم بوجود خواهد آمد. این زخم ها (موکوزیت) اولین و شایعترین عارضه جانبی درمان های ضد سرطان هستند که معمولا 8 تا 10 روز پس از آغاز درمان در دهان ظاهر می شوند و بر توانایی بیمار در جویدن، بلع یا حتی تکلم اثر منفی می گذارند.

عفونت های دهانی از عوارض دیگر این درمان ها هستند که به علت افت شدید میزان گلوبول های سفید رخ می دهند. در این بین عفونت های قارچی از همه شایع ترند و علائم آنها عبارتند از قرمزی مخاط، حس سوزش و لایه سفیدی که روی سطح زبان تشکیل می شود.

عارضه دیگری که گریبانگیر بیمارانی می شود که در ناحیه سر و گردن پرتودرمانی شده اند خشکی دهان (زروستومیا) است. علت آن اختلال عملکرد غدد بزاقی است که در نتیجه آن ترشح بزاق بسیار کم یا متوقف می شود. زروستومیا باعث گلودرد، اختلال بلع و تکلم، خشونت صدا، زخم های اطراف دهان و لب و حس سوزش در دهان و گلو می شود. بیماران مبتلا به زروستومیا در معرض خطر بالاتر ابتلا به عفونت های دهانی هستند و باید از داروهای محرک ترشح بزاق یا بزاق مصنوعی استفاده کنند.

درمان:

باید برای این بیماران برنامه بهداشت دهان مناسبی ریخت تا میزان میکروارگانیسم های دهانی آنها، مانند باکتری ها، قارچ ها و ویروسهای دهانی کاهش یابند تا از میزان التهاب دردناکی که از عوارض ناخواسته درمانهای ضد سرطان هستند کاسته شود. این افراد باید پیش از آغاز درمان اصلی از نظر دندانپزشکی کاملاً بررسی شوند، برایشان پاکسازی کامل دهان انجام شود، دندان هایی که ممکن است در آینده عفونی شوند درمان گردند و اگر قابل درمان نیستند کشیده شوند. لبه های تیز دندانی، دست دندان های کامل، پروتز های پارسیل و … کاملاً اصلاح شوند. این بیماران باید موارد زیر را بخوبی یاد گرفته و اجرا کنند:

 1. باید هر 4 ساعت یکبار و قبل از خواب دهان خود را تمیز کنند. اگر زخم های متعدد دهانی دارند این کار را باید بیشتر انجام دهند.
 2.  باید از مسواک بسیار نرم مخصوص اطفال استفاده کنند و آن را مرتباً تعویض کنند.
 3.  از خمیر دندان ملایم و حاوی فلوراید استفاده کنند.
 4. هرچه بیشتر از دهانشویه های آرامش بخش استفاده کنند. این دهانشویه ها باید فاقد الکل، مواد شیمیایی قوی، مواد نگهدارنده یا رنگ های افزودنی باشند.
 5. از نوشیدن الکل و استعمال دخانیات پرهیز کنند.
 6. از خوردن غذاهای ادویه دار و تند و همچنین نوشیدن نوشیدنی های اسیدی مثل آب پرتقال بپرهیزند.
 7. مایعات داغ ننوشند که باعث سوختگی مخاط دهانشان نشوند.
 8. هر روز دو نوبت یعنی صبح وشب دهان خود را معاینه کرده و تغییرات آن را ثبت کنند.

این بیماران باید هفته ای یکبار توسط دندانپزشک معاینه شوند تا دچار عفونت دهان نشوند یا اگر علائم حادی پیدا کردند سریعاً تحت درمان قرار بگیرند.

14- عوارض مصرف داروها بر روی دندانها چیست؟

بد نیست بدانیم که بعضی از داروها می توانند اثرات مخرب ناخواسته ای بر سلامت دهان و دندان ما بگذارند. مثلاً داروهای استنشاقی که بیماران مبتلا به آسم از آنها استفاده می کنند اثرات منفی ناخواسته ای دارند. تحقیقاتی که در استرالیا و منطقه اسکاندیناوی انجام شده اند نشان می دهند این دارو ها احتمال بروز پوسیدگی را افزایش می دهند. داروهایی استنشاقی حاوی اسانس های پودری برای دندان ها بدتر هستند زیرا برای مدتی روی دندان ها رسوب می کنند. بنابراین به بیمارانی که از داروهای استنشاقی استفاده می کنند توصیه می شود که بهداشت دهان خود را بیش از حد معمول رعایت نموده و پس از مصرف دارو دهان خود را با آب بشویند. بعضی آنتی بیوتیک ها هم اثرات منفی دهانی دارند مثلاً تتراسایکلین می تواند برای دندان ها بدرنگی بوجود آورد. بعضی دیگر از دارو های این گروه می توانند باعث بروز برفک دهانی شوند که در این صورت باید روزانه دهانشویه بصورت کاملا مرتب و منظم استفاده شود.

بسیاری از آنتی هیستامین ها هم که برای پیشگیری از حساسیت های فصلی و تب یونجه بکار می روند اثرات مخرب دهانی دارند. یکی از مهمترین عارضه این داروها خشکی دهان است که عمل بلعیدن را سخت می کند و در نتیجه بقایای غذا و باکتری ها در دهان باقی می مانند و بهمین علت احتمال ایجاد پوسیدگی و بیماری های لثه را افزایش می دهند.

15- چای چه تاثیری بر روی دندانها دارد؟

یک تحقیق جدید نشان داده است که نوشیدن چای در پیشگیری از بیماری های لثه و پیشرفت پوسیدگی های دندانی کمک می کند. نوشیدن روزی سه فنجان چای در روز باعث سرکوبی باکتری هایی می شود که در ایجاد بیماری های لثه و پوسیدگی موثرند.
بالاخص چای معمولی دارای ترکیباتی است که بر علیه لاکتوباسیل و استرپتوکوک موتانس عمل می کند که از عوامل ایجاد پوسیدگی و بیماری های لثه هستند. محققین نوشیدن سه یا چهار فنجان چای را توصیه می کنند. جالب است بدانید چای خاصیت اسیدی پلاک باکتریایی دندانی را تا حد زیادی خنثی می کند. در این تحقیقات فرقی بین چای معمولی یا چای سبز مشاهده نشد البته تحقیقات قبلی نشان داده بودند که چای سبز بعلت خاصیت چربی سوزی خود در کاهش وزن اثرات زیادی دارد.

16- سیگار چه تاثیری بر سلامت دهان و دندان دارد؟

همه ما می دانیم که سیگار کشیدن اثرات منفی بسیاری بر سلامتی عمومی ما می گذارد اما کمتر درباره آسیب هایی که به دهان و دندان می زند می دانیم. 7 عارضه زیر مهمترین این موارد هستند:

 1.  زردی دندان ها: بعلت نیکوتین و رسوباتی است که در تنباکوی سیگار وجود دارند که دندان ها را در عرض مدت کوتاهی زرد و حتی گاهی قهوه ای می کنند. اما این تازه اول کار است.
 2. بیماری های لثه و از دست رفتن دندان ها: سیگار روی اتصالات پریودونتال و استخوان آلوئول اثرات منفی گذاشته و آنها را به عفونت مستعد تر می کند پس شانس از دست رفتن دندان ها نیز افزایش می یابد.
 3. رشد باکتری ها در دهان: دود سیگار سبب می شود که تجمع پلاک باکتریال در اطراف دندان ها بیشتر شده و در نتیجه بر میزان پوسیدگی دندان و بیماری های انساج پریودونتال می افزاید.
 4. تارتار: همان کلکولوس یا پلاک باکتریالی است که کلسیفیه شده و یک منبع دائمی باکتریال است که منظره بسیار زشتی را برای دندان های فرد ایجاد می کند.
 5. سرطان دهان: مواد شیمیایی موجود در دود سیگار همگی کنسروژن هستند و ترکیب شیمیایی بزاق را بگونه ای تغییر می دهند که سرطانزا می شود. از هر سه مورد سرطان دهان، تقریباً دو مورد آن بعلت سیگار است.
 6. تنفس بدبو: بعلت رسوب اجزای دود سیگار روی مخاط دهان، گلو و ریه هاست.
 7. لکه های مخاطی دهان: پس از مدتی روی مخاط زبان، گونه یا کف دهان لکه های سفید یا خاکستری ایجاد می شوند که بعلت تحریک و آزار مداوم مخاط در اثر سیگار بوجود می آیند. این لکه ها که لوکوپلاکیا نام دارند در بسیاری از منابع علمی دندانپزشکی بعنوان ضایعات مشکوک و پیش سرطانی در نظر گرفته می شوند و باید تحت نظر قرار بگیرند.
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

191 دیدگاه برای “پرسش و پاسخ دندانپزشکی

 1. Avatar نازنین فخیمی گفت:

  پسرم ۱۵ سالشه دندون نیشش کج رشد کرده و دندون کناریش رو شکونده این دو تا دندون بهم چسبیدن باید دندون شکسته رو بکشه؟ یا میشه درمان کرد؟ مثلا میشه ارتودنسی کرد تا دندون نیش صاف بشه بعد دندون شکسته رو کامپوزیت کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با معاینه کلینیکی و بررسی شرایط دندان ها راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 2. Avatar ساقی گفت:

  اگر پوسیدگی بین دندانی فقط بیرونی‌ترین لایه مینا رو درگیر کرده باشه و عمق نداشته باشه ، آیا بایت وینگ می‌تونه این پوسیدگی رو نشون بده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام، بله، رادیوگرافی Bite Wing می تواند پوسیدگی را نشان دهد.

 3. Avatar زینب گفت:

  سلام وقتتون بخیر آیا بعد از تعطیلات برای مرتب سازی دندان های دخترم می توانم دانشگاه بیام؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، برای طرح درمان ارتودنسی می توانید تشریف بیاورید.

 4. Avatar هادی خرمی گفت:

  با سلام دختر من 15 سالشه و دندان شماره 6 ایشون به عصب رسیده. بردیم درستش کنیم گفتن ممکنه ریشه کامل نشده باشه .
  از کجا بفهمم که ریشه کامل شده یا نن؟
  و اینکه اگر کامل نشده باید چکار کنیم خیلی درد داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای عصب کشی دندان و درمان ریشه به یک متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید.

 5. Avatar سارا گفت:

  سلام من انحراف تیغه بینی دارم و بخاطر همین موقع خوابیدن اغلب با دهان نفس میکشم و دهانم باز هست موقع خوابیدن، ۱۶سالمه و پزشک به من توصیه کرده در ۱۸سالگی جراحی سپتوپلاستی برای انحراف تیغه بینی انجام بدم، الان ارتودنسی هم دارم، ایا انحراف تیغه بینی روی روند درمان ارتودنسی تاثیر میذاره؟ یعنی ممکنه کندتر بشه؟
  مورد دیگه اینکه میتونم پزشکی که برای ارتودنسی انتخاب کردم رو در حین درمان تغییر بدم؟ (مدت زیادی از شروع درمان نگذشته و فقط دندونهای بالام براکت دارند)
  یه سوال دیگه هم به عنوان اخرین سوالم : ایا همه دندانهای عقل برای ارتودنسی باید خارج بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. انحراف بینی در روند درمان ارتودنسی شما تاثیری ندارد. باید درمان ارتودنسی را نزد متخصص ارتودنسی انجام دهید و بهتر است با متخصصی که درمان را شروع کرده اید با همان شخص پایان دهید مگر در شرایط خاص که بخواهید با ارتودنتیست دیگری کار را ادامه دهید. خیر، کشیدن دندان های عقل در درمان ارتودنسی الزامی نیست. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها زمان مناسب کشیدن دندان عقل و کشیدن یا نکشیدن دندان عقل

 6. Avatar آرتمیس صالحی گفت:

  سلام،
  میشه لطف کنین جواب سوال منو بدین. آیا سن ۲۲ سالگی برای ارتودنسی خیلی دیر است؟ و اینکه جواب میدهد؟ شلوغی دندان دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، در این سن نیز درمان ارتودنسی امکانپذیر است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ارتودنسی چیست؟

 7. Avatar رژینا گفت:

  سلام، خسته نباشید.
  بین‌ دندن های دختر من فاصله هست.‌شما چه درمانی رو پیشنهاد میکنید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توصیه می شود در این سن فرزند خود را نزد یک متخصص ارتودنسی جهت معاینه و راهنمایی های لازم ببرید. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمان های ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.

 8. Avatar هادی گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  دندون فک پایبنم سالم و هیچ مشکلی نداره و پوسیدگی هم که نداره ولی چند روزی میشه که هیچی نمتونم دندون فک سمت راست پایین غذا بخورم یه بار غذا میخوردم فشار اورد و دندونم درد گرفت و حالا هم نمیتونم هیچی بخورم فقط غذا را از سمت چپ دندونم میخورم به دندانپزشک هم هنوز مراجعه نکردم ایا میشه گفت که باید عکسبرداری بشه تا مشکل را یافت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 9. Avatar نادیا گفت:

  پرسش: سلام من سال پیش دندونمو پر کردم اما هم چنان تا مدتی موقع خوردن غذا و مایعات درد داشت و بیشتر ب سردی واکنش داش. بعد از مدتی بهتر شد اما الان نسبت به چیزی که گرم با سرد باشه مث چای و بستنی… خیلی حساس شده و تیر میکشه ممکنه به عصب رسیده باشه یا حساسیته؟ ممنون🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک عصب کشی دندان و درمان ریشه

 10. Avatar الناز گفت:

  سلام من دختر هستم 15 ساله. من گاهی اوقات نمیتونم لب هام رو ببندم مشکل از دندونامه؟ دندونام هم مشکلی ندارن کج و کله نیستن فقط اون دوتا دندون جلو بالایی ها یکم بزرگ هستن میخواستم بدونم، اینکه گاهی اوقات نمیتونم لب هام رو ببندم مشکل از دندونام هست یا فکم؟ یا مشکل از هیچ کدوم نیست بسته نشدن لب هام طبیعیه؟
  ممنون میشم به سوالم جواب بدید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. جهت معاینه کلینیکی به یک دندانپزشک مراجعه نمایید. سپس بعد از معاینه تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 11. Avatar منصوره ثنائی گفت:

  سلام وقت بخیر .دو ماه پیش به دندانپزشکی مراجعه کردم .به محض تزریق آمپول گرفتگی گلو ایجاد شدوحالم بد شدونتونستم دوندونم رو ترمیم کنم تا الان هم گرفتگی رو دارم و میخوام دوباره برم ومطمئن نیستم که گرفتگی تکرار بشه در ضمن گاهی اوقات متورال استفاده میکنم قبلا تذکر داده بودم ولی متاسفانه توجهی نشد ..
  .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. احتمالا ماده بی حسی به ناحیه نزدیک گلو وارد شده است و باعث گرفتگی گلوی شما شده. داروی متورال که برای مشکل قلبی مصرف می کنید تداخلی با داروی بی‌حسی ندارد.

 12. Avatar لیلا گفت:

  سلام، آیا برای عصب کشی لازم همه ی کانال ریشه های دندان را روت کرد، چون فقط یه قسمت دندان دچار پوسیدگی است. چون هر کانال ریشه دهانه جدا دارد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندانی احتیاج به عصب کشی و درمان ریشه داشته باشد باید تمام کانال ها پر شود. اگر یک کانال پر شود و کانال دیگر پر نشود ایجاد درد و عفونت می کند.

 13. Avatar حمیدرضا گفت:

  با عرض سلام خسته نباشین دور دوتا از دندان هام سیاه شده چیکار کنم واینکه هرچقد مسواک میزنم دندان هام رنگ زردی رو داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که سیاه شده. باید توسط دندانپزشک معاینه شود. ممکن است پوسیدگی دندان باشد که حتما بایستی ترمیم گردد.

 14. Avatar سلینا گفت:

  سلام. جناب آقای دکتر جمیلیان عزیز، دندان های من خرگوش هستن اصلا دوست ندارم. آیا راه درمان داره و با چه روشی درمان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. در صورت تمابل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 15. Avatar سروش عدل گفت:

  سلام ، آقای دکتر جمیلیان، چه موقع نیاز به پر کردن دندان داریم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمانی که دندان پوسیده می شود، باید به دندانپزشک مراجعه کنید و به پر کردن دندان پوسیده شده اقدام نمود. پوسیدگی دندان از طریق عکس برداری و معاینه قابل تشخیص است. هرچه زودتر اقدام شود بهتر است.

 16. Avatar گلریز گفت:

  آقای دکتر دخترم 9 سالش هست. مشخصه ه دندان هاش روی هم دارن در میان الان به شما مراجعه نماییم یا دیرتر بیام؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در همین سن به متخصص ارتودنسی مراجعه شود. بایداز دندان و فک معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 17. Avatar فرزاد گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشی خدمت شما.دکتر جان ، دختر من 18 سالشه و دندانهای شیری زمان کودکیش که اونها هم از نظر تعداد کامل نیستند و نیفتاده ، طی پیگیری های مکرر و عکس های رادیوگرافی که از لثه ش انجام دادیم هیچ دندانی زیر دندان های شیریش وجود نداره و از چندین دکتر دندانپزشک مشاوره گرفتم که همه تاکید داشتن تا سن 18 سالگی هیچ کاری نمیشه واسش انجام داد حالا به نظر شما با توجه به مطالبی خدمتتون عرض کردم من باید چکار کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. رادیوگرافی دندان ها بررسی گردد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم و نظر قطعی داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 18. Avatar فریبا گفت:

  سلام دکتر، من مدت هاست که این سوالو دارم.من سه سال پیش برای گذاشتن روکش جراحی لثه افزایش طول تاج یا همون سی ال انجام دادم.اوایل که نخ دندون میکشیدم خییلی درد میگرفت، الان بعد سه سال هنوز موقع نخ دندون درد بدی میگیره.غذا هم تا پایین روکشم میره ولی من در روز چند بار نخ دندون میکشم.دندونهای دیگم هم نخ دندون میکشم چراا اونا درد نمیگیره.دندونهای دیگم هم سی ال کردم چرا اونا درد نمیگیره ولی این قسمت از لثه ام که مورد سوالم هس از روز اول زیاد درد میکرد و مشاهده میکردم که خیلی بریده شده دکتر هم میگفت دندونت خیییلی پوسیده بوده، الان من کجا برم چیکار کنم معاینه هم رفتم چیزی نگفتن.سوالم اینه چرا موقع نخ دندون درد میگیره هنوز؟ نگید اروم نخ بکش.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان انجام گیرد تا پاسخ مناسب و دقیق داده شود. به یک متخصص با تجربه مراجعه شود.

 19. Avatar یلدا گفت:

  سلام دکتر من داشتم نخ دندون میزدم ، داشتم دندون جلوی بالایی رو میزدم نخ از دستم در رفت و از لابه لای لثه تا بالای دندونم کامل رد شد ، حس بدی دارم ینی درست میشه؟ اتفاقی نیفته بر ددندونم . اگه مراجعه کنم چه کاری انجام میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست دهانتان را با آب نمک ولرم شستشو دهید تا عفونی نشود، درست می شود.

 20. Avatar حسینی گفت:

  سلام اقای دکتر
  من حدود یک ماه پیش درد شدید در دندانی که بیش از ده سال پیش پر شده احساس کردم به دکتر مراجعه کردم بعد از عکس و معاینه گفتند مساله مهمی نیست و عصبیه. یک هفته پیش به دکتر دیگری مراجعه کردم گفتند ریشه این دندان عفونی شده باز کرد و ضد عفونی و پانسمان کرد. دیروز که دوباره مراجعه کردم گفت عاج دندان طی این یک هفته شکسته و باید کشیده شده و ایمپلنت گردد. پزشک دیگری هم کشیده شدن رو تایید کرد. واقعا کاری نمیشه کرد که دندان رو نگه داشت؟و از پزشک دوم پرسیدم چر هفته قبل نگفتی پاسخ داد طی این یکفته این طوری شد قبلا نبود.
  ممون از شما که برای بیماران وقت می گذارید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان های شما معاینه کلینیکی انجام شود تا تشخیص درمان مناسب بدهم. شما بهتر است به یک متخصص ریشه با تجرابه و خوب مراجعه کنید تا دندان معاینه و رادیوگرافی ریشه دندان بررسی گردد.

 21. Avatar مریم گفت:

  سلام دکتر.
  حدود 1 ماه پیش دچار درد در دندانی که بیش از ده سال پیش پر شده شدم. به دکتر مراجعه کردم بعد از عکس و معاینه گفت مساله مهمی نیست. یک هفته پیش که دچار ابسه شدم به یک پزشک دیگر مراجعه کردم گفت ریشه دندان پر شده عفونت کرده باید باز شود و ضدعفونی شود و ابسه هم تخلیه شود و برای یک هفته انتی بیوتیک داد. امروز برای جلسه دوم ضدعفونی مراجعه کردم گفت دندانت دچار شکستکی عاج شده طی این یک هفته و باید کشیده شود و بعد هم ایمپلنت شود وگرنه باز هم چرک می کند. چیزی که من نمی فهمم اینه که چطور هفته پیش متوجه نشده می گوید نبود الان تازه ایجاد شده. یک پزشک دیگه هم گفت که کاری نمی شه کرد و باید کشیده شود. می خواستم بدون واقعا چاره ای چز کشیدن نیست؟ به چه متخصصی مراجعه کنم؟ ممنون از توجه شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بنده وضعیت دندان شما را نمیدانم باید قبل از این اتفاق و بعدش را معاینه می کردم تا پاسخ قطعی را به شما بدهم. اگر دندان به طور کامل عفونی شده باشد، و شرایط جوری باشد که دندان قابل نگهداری نباشد دندانپزشک ناچار به کشیدن دندان عفونی می کند. شما باید به متخصص ریشه حاذق مراجعه نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک آبسه دندان

 22. Avatar رحیمی گفت:

  سوال دیگر اینکه تا چند روز پس از جراحی امکان ورزش وجود ندارد؟ ممنون از توجه و پاسخگویی شما آقای دکتر..روز خوش 🙂

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پاسخ این سوال بعد از عمل جراحی داده می شود.

 23. Avatar رحیمی گفت:

  سلام و وقت بخیر..آقای دکتر سوالی از حضورتون داشتم.سه شنبه ی گذشته دندون عقلم رو با 6تا تزریق و بی حسی کشیدم..متاسفانه علی غم اینکه 6تا آمپول بی حسی زدم و دوتا هم روی دندونم با سرنگ خالی کردن تمام مدتی که دندونم رو می کشیدن(تقریبا 1.5زمان برد) من متوجه درد میشدم و متاسفانه بیش از حد اذیت شدم..سوالم اینه که آیا دندان عقل بنده عفونت داشته که اینهمه درد رو متحمل شدم و آیا این عفونت تشخیص دادنی نبوده که بهم نگفتن؟ الان با گذشت 6روز یه آفت بزرگ داخل دهانم زده و بسیار دردناکه..آنتی بیوتیک هم مصرف می کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با تزریق بی حسی درست و خوب دیگر در زمان کشیدن نباید درد داشته باشید.

 24. Avatar سارا گفت:

  سلام
  من طی عکسی که از دندان هام گرفتم کنار دندان عقل پایینم یکیش یه کیست هست که گفتن باید جراحی بشه و دراورده بشه. میخواستم بدونم لازمه جراحیش؟ میشه کاری نداشته باشم بهش و بمونه ؟ و اگر لازمه جراحی بشه فوریه یا نه؟
  پیشاپیش ممنونم از پاسختون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست بزرگ دندانی به کمک جراحی درمان می شوند. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک ها کیست دندان و شایع ترین کیست های دندان

 25. Avatar طلیعه گفت:

  سلام وقت بخیر دکتر دندانهای دخترم دوتا جلویی کج در اومده هزینه چقد میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی از دندان فرزند شما انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 26. Avatar عبدی گفت:

  درود..ممنون از شما که جواب سوالات رو میدید ..من دندان آسیاب یکی مانده به آخرم پوک بود ماه هاتا اینکه کم کم شکست تا جایی که با زبون که حس میکنم چیزی نمونده جز یه قسمت باریک تیز..حالا آیا ضروری هست که ریشه ها با جراحی خارج بشه؟همونطور بمونه مشکلی داره اگه نخوام جاش ایمپلنت کنم؟ یا حتما باید خارج بشه؟ اگر ضروری هست آیا یک ماه بعد شکستگی خارج بشه مشکلی پیش نمیاد یا حتما باید در اسرع وقت باشه…بازم ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید حتما ریشه دندان خارج شود زیرا عفونت می کند و درد شدید می گیرد.

 27. Avatar درنا گفت:

  سلام خسته نباشید چند روزه احساس میکنم دندونم نبض داره همراه با درد هرچی میخورم درد میگیره بعضی وقتا با خوردن اب گرم خوب میشه نمیدونم دندونم پوسیده یا مشکل از لثه هست .چیکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان شما باید معاینه کلینیکی انجام گردد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 28. Avatar حسن گفت:

  سلام آقای دکتر لثه من آبسه کرده و صورتم باد کرده رفتم دندان پزشکی عکس دندونمو دید و گفت چرک کرده و برام پنی سیلین و اموکسی سیلین و مترونیدازول نوشته . دو روزشده ولی باد صورتم کم نشد چقدر طول میکشه خوب بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پس از مصرف آنتی بیوتیک به متخصص ریشه با تجربه جهت درمان آبسه و عصب کشی دندان مراجعه نمایید.

  2. Avatar رضا بیطرف گفت:

   سلام. هزینه درمان با ارتودنسی ثابت فلزی بیشتر است یا ارتودنسی ثابت با براکت های همرنگ دندان ؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. هزینه ارتودنسی ثابت با براکت های همرنگ دندان بیشتر از ارتودنسی ثابت با براکت های فلزی است.

 29. Avatar شیخی گفت:

  سلام دکتر جمیلیان. برنامه های تلویزیونی شما خیلی مفید است. مطالب سایت هم بسیار عالی و پربار هست. ممنون از جنابعالی🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ممنون از حسن توجه شما. سلامت و تندرست باشید.

 30. Avatar آنا گفت:

  سلام اقاي دكتر خسته نباشيد وقتتون بخير. ببخشيد امروز روز ١٠ ام هست كه من جراحي دندان عقل انجام دادم و امروز بخيه م رو كشيدم منتهي يك حفره اي جاي دندانم تو لپم هست كه هنوز حدود ٦٠ درصدش خاليه، با اينكه اب نمك قرقره ميكنم ذرات ريز غذا از توش بيرون نمياد مسواكم داخلش نميره خيلي خوب و وقتي ميزنم خون مياد، ميخواستم ببينم اگر ذرات غذا بمونه توي اون حفره ي جاي دندونم امكان عفونت داره؟ و خطرناكه؟ درضمن دردي هم ندارم و انتي بيوتيك هم مصرف كردم و دوره اش تموم شده، و ممنون ميشم بفرماييد چقدرطول ميكشه اين حفره پر بشه حدودا؟ دندون ٢ ريشه بوده فك پايين، و اينكه ايا ذرات غذا بره توش خطرناكه يا خير ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید کاملا بهداشت رعایت شود در آن ناحیه مواد غذایی نماند. و برای معاینه به متخصص معالج مراجعه نمایید.

   1. Avatar عاطفه گفت:

    سلام دکتر … من یه دندان ششم ، آسیاب پایین رو روکش کردم ولی روکش همون موقع نصب هم حس فشار به دندان کناری داشتم، دکتر گفت بعدا می شینه سر جاش ، حالا ۲ تا دندان های کناری ، کج شده، تو هم رفته و به دندان نیش فشار آورده یه ترک از پشت دندان ایجاد شده و و همین طور نش داره کج میشه به سمت دندان های جلو ، فقط ۱۰ روز گذشته ،چیکار کنم ؟ دوباره می تونم دندونام رو صاف کنم ؟ به دکترم مراجعه کردم اصلا نگاه نکرد و زیر بار نرفت که این طور شده . حتی گفت چسب موقت نزدم ، دایمی زده همون مرحله اول نصب . چیکار کنم توروخدا درست می شن ؟ بدتر نمیشه ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. حتما باید قالب گیری برای روکش دندان مناسب و خوب انجام گیرد. تا به چنین مشکلاتی برخورد نکنیم. حال اگر مشکل زیاد باشد باید روکش دندان تعویض گردد. مهارت و تجربه دندانپزشک در موفقیت درمان دندانپزشکی اهمیت بالایی دارد.

 31. Avatar ساناز گفت:

  سلام من در فک پایینم ۲ تا دندون کم داشتم مادرزادی و فکم ب سمت داخل رفته بود .ارتودنتیسم جای ۲تا دندون (دوتا مونده ب اخری) ب قرینه برام خالی کردن برای ایمپلنت.من بعداز۲سال درمان ارتودنسی هفته بعد سیمو درمیارم میخواستم بدونم تا چه مدت وقت دارم برای ایمپلنت ایا بلافاصله بعد ازبرداشتن سیم دندونام دوباره حرکت میکنن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه و وضعیت دندان ها بررسی شود. ضمنا با متخصص پروتز که برای شما ایمپلنت قرار است بگذارند هم مشورت کنید. تا شرایط و وضعیت فک و لثه شما را معاینه کنند.

 32. Avatar غزل گفت:

  سلام وقت بخیر من چهار روزه دندانم رو پر کردن بدون عصب کشی چون در رادیو گرافی و معاینه نیاز به عصب کشی نداشت بعداز گذشت چند روز روزها اصلا درد ندارم ولی شبها نیاز به مسکن برای تسکین درد پیدا میکنم دکتر گفتن دندانت حساس شده آیا مراجعه مجددبرای معاینه عصب داشته باشم یا صبر کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در رادیوگرافی قابل تشخیص است. اگر متخصص تشخیص داده که نیاز به عصب کشی نیست. از خمیر دندان ضد حساسیت استفاده کنید و تا چند روز صبر کنید اگر بهتر نشد به متخصص معالج مراجعه شود.

 33. Avatar ها دی گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید پایین‌ ریشه دندونم یعنی زیر پوستم احساس میکنم کست یا ابسه است البته درون پوست است و مدتی‌است که با این مشکل مواجهم هر چند که اذ یت نمیکشم تازه گی ها فک پایین دندونم که عفونی بود کشیدم این دندونمو حسم این بود که بعد از کشیدن دندان برطرف بشه ولی هنوز هم دقیق نمیدونم کیست یا ابسه زده ولی هنوز هم رفع نشده ایا امکان داره به متخصص لثه مراجعه کنم با تشگر از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید.

 34. Avatar مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر من دون شماره ۴ بالا برای ارتودنسی کشیدم ۴ روز پیش ولی بعد دو روز درد خیلی شدید داشتم رفتم گفتن رعایت نکردی و داخل لسه شستشو داد و گفت مسکن بخور اگه درد داشت من الان حفره دندانم جم نشده و باید دو روز دیگه برای گذاشتن سیم ارتودنسی برم چی بکنم ک خوب بشه لسم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. بدون معاینه نمی توان اظهار نظر کرد. برای ارتودنسی که به متخصص ارتودنسی معالج مراجعه کردی راهنمایی می شوید.

 35. Avatar sh گفت:

  سلام
  من دندان های فک بالا و پایین به تشخیص دکتر نیاز به ارتودنسی داشت ولی من فقط تونستم فک بالا رو انجام بدم حالا باتوجه به اینکه هر دو فک را نتونستم همزمان ارتودنسی کنم آیا فک بالا به حالت قبل برمیگردد و اینکه آیا بعد از مدت ها میتونم فک پایین رو هم ارتودنسی کنم و فایده ای داره یا خیر؟

  تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه میکردید. فک بالاو فک پایین هر دو باید همزمان درمان ارتودنسی شود .تا هماهنگی بین دو فک برقرار شود.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه میکردید. فک بالاو فک پایین هر دو باید همزمان درمان ارتودنسی شود . تا هماهنگی بین دو فک برقرار شود.

 36. Avatar امام وردی گفت:

  سلام و خسته نباشید
  دخترم 10 ساله است و یکی از دندان های کرسی دخترم رنگ خاکستری شده و چیز شیرین که میخورد درد میکند ایا دندان کرسی هم می افتد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که در سن 6 تا 7 سالگی در پشت آخرین دندان شیری رویش می کند دندان دایمی است و نسبت به سالم ماندن نگهداشتن آن دقت کنید. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. به دندانپزشک مراجعه کنید ممکن است شروع پوسیدگی باشد.

 37. Avatar نازنین گفت:

  باسلام خدمت آقای دکتر و ممنون از پاسخگویی تان به سوالات
  مدتی قبل لثه من در قسمت داخلی عقب دهان سوخت و تاول زد. بعد از ترکیدن تاول پوشش لثه به اندازه یه دایره به قطر تقریبا ۴ یا ۵ میلیمتر از بین رفت و الان با اینکه این حفره جمع تر شده و قطرش به کمتر از ۲ میلیمتر رسیده ولی حدود دو هفته هست که تغییر خاصی نکرده و بسته نشده و استخوان زیر لثه مشخص هست.
  می خواستم بپرسم آیا این حفره خودبخود به مرور زمان ترمیم میشه یا برای ترمیم احتیاج به بخیه یا اقدام دیگری داره؟ و اینکه آیا باز بودن این قسمت خطرناکه و ممکنه باعث عفونت استخوان فک بشه؟ ممنونم از شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است جهت معاینه به یک دندانپزشک مراجعه نمایید. بدون معاینه نمیتوان اظهار نظر کرد.

 38. Avatar helma گفت:

  سلام آقای دکتر بنده برای انجام ارتودنسی به متخصصانی مراجعه کردم و بعضی گفتند که باید یک دندان کشیده شود و بعضی دیگر فرمودند تلاش در این است که دندان نکشیم و نیازی نیست اما قطعی نگفتند بنده بلاتکلیف مانده ام که چه کنم خواهشا راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 39. Avatar سیده پریسا موسوی گفت:

  سلام عرض ادب احترام خدمت آقای دکتر جمیلیان من دختری ۱۷ساله هستم که فکه بالای من کمی جلوتر از فکه پایین من است و وقتی دندانهای خود را روی هم قرار می دهم دندانهای جلو بزرگ تر از دندان های عقبی من هستند و این باعث بد فرم شدن لب وصورتم میشود می خواستم ببینم با ادودنسی درست میشه بعد نمشه هزینه ادودنسی را تقریبی بیان کنید لطفا

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قبل از سن بلوغ امکان اصلاح فقط با درمان ارتودنسی امکانپذیر است. ولی در این سن می توان گفت خیر. بهتر است معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. شماره تلفن تماس مطب 22011892.

 40. Avatar هانیه گفت:

  سلام وقت بخیر
  من چند روزه دندونم و عصب کشی کردم درد نداره ولی زمانی که میخوام چیزی بخورم یا فشار بیارم بهش باعث درد میشه ولی حالت عادی دردی نداره فقط اگر فشار مستقیم باشه درد داره و دکتر بهم گفته دیواره پشت دندونم نازک هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود تا بررسی گردد که عصب کشی کامل انجام شده یا خیر. این درد نشان دهنده اینست که عصب کشی کامل و درست نیست.

 41. Avatar مریم گفت:

  سلام. خسته نباشید من یه هفته پیش که ترمیم داشتم پزشک سوزن بی حسی رو خیلی بد تزریق کرد طوری که من برخورد سوزن به استخوان رو حس کردم و درداور بود. الان بعد از گذشت یک هفته هنوز موقع بازو بسته کردن دهدن و غذاخوردن درد داره. این مسئله خودش ازبین میره یا جدی است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر بعد از ده روز از بین نرفت با متخصص جراح فک و صورت وقت معاینه بگیرید.

 42. Avatar سوسن گفت:

  با سلام خدمت آقای دکتر
  ابتدا باید تشکر کنم از این زمانی که میذارید و به این حجم بالای سوالات پاسخ میدید واقعا یک تشکر ویژه داره.
  بنده سوالی داشتم
  تقریبا پارسال دندان 4 بالا کاملا خراب شده بود چند تا دکتر گفتن احتمالا باید پست کنیم ولی یک عکس بگیر عکس رو که نشون دادم گفتن باید بکشی من هم چون جز دندون های جلو بود به دکتر گفتم در صورتی که دندون بذارید و نکشید چه اتفاقی میفته فقط گفتن میفته منم گفتم پس اگه اینطوره بذارید نکشیدش. بعد تز یک سال دندونم نیفتاد ولی عفونت شدید کرد دکتر تشخیص داد که باید بکشم پیوند استخوان بشه و ایمپلنت…
  آیا راه کار دیگه ای به جز ایمپلنت با هزینه کمتر وجود داره؟
  راهنمایی بفرمایید.
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متشکرم. خیر، کار صحیحی را دندانپزشک معالج برایتان انجام داده است.

 43. Avatar Kamand گفت:

  سلام من امروز جراحی دندان عقل نهفته انجام دادم دکتر گفت یک تکه شکسته و داخل مونده و بخیه رو زدن چرک خشک کن هم تجویز کردن آیا اون تکه باقی مونده مشکل ساز میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکنه درد یا عفونت کنه که باید با جراحی خارج کرد.

 44. Avatar سمیه گفت:

  سلام اقای دکتر پسر من 14سالشه و می خوایم براش ارتودنسی کنیم و بخاطر شرایط کرونا یکم دو به شک شدیم. آیا به نظر شما بهتره امسال انجام بشه یا سال بعد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام با توجه به این که پسر شما در بهترین سن درمان ارتودنسی هست بهتر هست که امسال برای درمان ارتودنسی مراجعه کنید. و ما در مطب پروتکل های بهداشتی را به طور کامل رعایت میکنیم هیچ جای نگرانی نیست.

 45. Avatar نازنین گفت:

  ممنونم از شما که به سوالات در اولین فرصت پاسخ میدید. یه سوال دیگه هم داشتم. من دندانم رو عصب کشی کردم و موقع پر کردن گفتن به پین ریشه نیاز داره چون بیشتر تاجش از دست رفته و بعد هم با کامپوزیت بازسازی کردن. همون موقع ازشون پرسیدم که اگر بخوام روکش کنم آیا باید پین خارج بشه گفتن نه نیازی نیست. ولی شنیدم که اگر پین خارج نشه قبل از روکش کردن بعد از مدتی بر اثر فشار پین داخل ریشه میشکنه. میشه راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . سپاس. باید دندان شما معاینه شود عکس و شرایط دندان شما را ببینم تا بتوانم پاسخ دهم.

 46. Avatar نازنین گفت:

  سلام آقای دکتر. دندان شماره ۷ فک پایینم در سمت چپ تا خط لثه کاملا تخریب شده و از تاج هیچ چیز باقی نمانده حتی یک میلیمتر. دکتر به من گفت که باید دندان را بکشم و من هم در آن زمان اطلاعی از روش های بازسازی دندان نداشتم و سوال دیگری نپرسیدم.میخواستم بپرسم اگر ریشه دندان سالم باشد آیا با انجام عصب کشی. پست کور و روکش نمیتوان دندان را نجات داد؟ ممنون از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر ریشه دندان سالم باشد و مقداری از مینا سالم باشد میتوان دندان را بازسازی کرد.

 47. Avatar پریا گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر. استفاده از دندان روکش ممکنه باعث بوی بد دهان بشه؟ حداکثر ماندگاری دندان روکش چند سال هست؟ بعضا گفته میشه دندان روکش باعث بوی بد دهان و پوسیدگی زودرس دندانهای پایه خواهد شد. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر روکش خوب گذاشته بشه و نخ دندان و مسواک در هر وعده غذایی استفاده شود مشکلی بوجود نخواهد آمد.

 48. Avatar علی گفت:

  سلام . خاستم یک تشکرحسابی کنم چهارشنبه که آمدم مطب خیلی استرس داشتم بخاطر کرونا به دندانپزشکی هم فوبیا دارم. ولی آنقدر شما و کادر مطب خوب هستین که سریع استرسم برطرف میشه… عالی هستین مث همیشه🌺🌺🌺

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از حسن توجه شما🌼

 49. Avatar ایمان گفت:

  سلام .آقای دکتر کارتون عالیه. باورم نمیشه بدون جراحی دندانها و فک هم درست شد. هیچ وقت محبت های شما از یادم نمیره . تمام دعاهای خوب و آرزوهای خوب تقدیم به شما🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاسگزارم .

 50. Avatar ابراهیم گفت:

  با عرض سلام و عرض ادب خدمت جناب دکتر

  حدود ده روز است که در قسمت بیرونی فک بالا، بالای لثه یک برآمدگی سفت و دردناک ( با فشار درد شدیدی ایجاد می کند ) ظاهر شده.( برآمدگی داخل لثه است)
  چند روز چرک خشک کن مصرف کردم که تاثیری نداشت و نگرانم کرده.
  لطفا راهنمایی بفرمایید
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . برای معاینه به دندانپزشک مراجعه شود. بدون تجویز دندانپزشک از آنتی بیوتیک استفاده نکنید.

 51. Avatar Ali گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر،من سه روز پیش دندان عقلم رو کشیدم که سالم و کامل رشد کرده بود هنوزم درد دارم یه تکه از دندان شکست و جا موند دکترم گفت مشکل نداره باعث بروز عفونت نمیشه، نمیدونم برای در اوردنش اقدام کنم یا نه و ایا تو اینده مشکلی ایجاد میکنه؟با تشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید ریشه باقیمانده از فک خارج شود باید به یک متخصص جراح فک و صورت با تجربه مراجعه نمایید

 52. Avatar علی بیرجندی دبیر ریاضی از کرمان گفت:

  سلام دکتر
  خدا خیرتان دهید . هنوز هم کسانی پیدا می شوند که اطلاعاتشان را بدون هیچ جشم داشتی در اختیار مردم می گذارند مطلبی را می خواستم که جوابش را نوانستم در سایت شما پیدا کنم .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   ممنون از لطف شما. انجام وظیفه است

 53. Avatar محسن گفت:

  سلام دکتر
  چند روز درد شدید دندان دارم و دندونم ابسه کرده. و نیاز به عصب کشی داره و دکتر هم نیست. حالا برای چرک خشک کن چند روزی هست از مترونیدازول250 و ناپروکسن500 استفاده می کنه اما اصلا افاقه نکرده. چیکار کنم؟ به جای این دو تا میتونم از آموکسی کلاو625 استفاده کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما مجاز نیستید بدون تجویز دکتر انتی بیوتیک بخورید . لطفا از یک متخصص ریشه با تجربه وقت بگیرید

 54. Avatar محمد گفت:

  سلام‌دکتر وقت بخیر
  من میخاستم بایت مطالب مفید و عالی سایت از شما تشکر کنم. ضمنا شما وقت با ارزشتون را برای ما می گذارید و تجربیاتتون را به ما معرفی می کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از حسن توجه شما. پایدار باشید.

 55. Avatar تینا گفت:

  سلام.لثه های من التهاب داره و موقع مسواک خونریزی می کنه علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . خونریزی از لثه ها می تواند نشانه اغاز بیماری لثه باشد که با پیشرفت، استخوان نگهدارنده دندان تحلیل رفته باعث لقی دندان و سر انجام منجر به از دست دادن دندان ها می شود. برای مطالعه مراجعه به این لینک بیماری های لثه

 56. Avatar عسل گفت:

  سلام اقای دکتر من عسل هستم و۱۸ سالمه ۸یا ۹ ماه میگذره که من فقط فک بالارو ارتودنسی کردم ولی الان متوجه شدم که بین دو دندان جلو فک بلا فاصله ایجاد شده ایا خطری دارد؟ این فاصله بر طرف میشه؟چرا این فاصله ایجاد شده؟ممنون از راهنمایی شما🌸

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . عسل خانم بعد از باز شدن مطب و مراجعه شما مشکل شما اصلاح می شود . نگران نباشید، مشکلی نیست.

 57. Avatar ساناز گفت:

  سلام. من هجده سال سن دارم و دوتا دندون جلو و بالایی قسمت زیر دندان حالت ناهموار دارد. میخواستم ببینم برای دندان ضرری داره این حالت؟؟

 58. Avatar نازنین گفت:

  سلام
  حدود شش سال پیش دو تا از دندان هام رو عصب کشی و روکش کردم‌ میخواستم بدونم بعد از چه مدت باید روکش ها تعویض بشه؟
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . تا وقتی که مشکلی برای شما بوجود نیامده احتیاج به نعویض روکش نمباشد.

 59. Avatar مصطفی گفت:

  سلام آقای دکتر

  من حدود یک ساله که ارتودنسی کردم و الان رو بعضی از دندون هام لکه های زرد یا قهوه ای به وجود اومده و من این موضوع رو با دکترم در میان گذاشتم و خیلی ساده از کنارش رد شد و گفت که اینها رنگ دانه ست و مشکلی نیست و جرم گیری نمیخواد.

  من به شدت نگران سلامت دندون هام هستم.

  از طرفی زمان معاینه اولیه به من گفت که در مان ارتودنسی یک سال قبل از عمل و ۶ ماه بعد از عمل هست. ولی الان که یکسال گذشته میگه که کار زیادی باید انجام بشه تازه ۹ ماه دیگه طول می کشه تا فضا های خالی بسته بشه.
  به نظر شما این حرف قابل پذیرشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با دیدن رادیو گرافی دندانهای شما ، شرایط فکین ، فیزیکی و معاینه کلینیکی می توان اظهار نظر کرد.

 60. Avatar زهرا گفت:

  سلام من دندونم هیچ دردی نداشت رفتم پیش دندان پزشک گفت پوسیده شده موقع انجام کار گفت به عصب رسیده باید عصب کشی کنم دندون شماره7بالا. ضمن عصب کشی یکی از فایل ها درون یکی از ریشه ها شکست. و گفت کار من نیست.پیش دکتر دیگر رفتم.دکتر میگه نمیشه بیرون آورد باید همین طور که هست پرش کنیم من هنوز پرش نکردم میترسم عفونت کنه حالا با این وضعیت چکار کنم.آیا بعد ها عفونت مکنه؟ ممنون از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است فایلی که درون یکی از ریشه ها شکسته شده خارج شود بهتر است به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید

 61. Avatar Mina گفت:

  سلام.سه ماه پیش دندان ۶بالا را عصب کشی کردم ،ولی هنوز وقتی خوردنیهای خنک میخورم یک دقیقه در دمیگیرد .ووقتی بادستم روی دندان را فشار میدهم احساس میکنم سوزن سوزن میشه.وبعضی وگاهی هم درد کمی داره.ولی عکس بعد ازعصب کشی نشون میدادکه عصب کشی خوب وکامل انجام‌شده.پس چرا این دردها هنوز هست.
  ودندان های ترمیمی هم هنوز بعد از سه ماه به خوردنی های سرد حساس است ودرد میگیرد.
  چرا؟
  مرسی از شما که سوالات رو جواب میدین.

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام از یک متخصص بخواهید که دندان های مجاور را نیز بررسی کند. ممکن است این درد مربوط به دندان ترمیم شده نباشد. اگر تمامی دندان ها سالم هستند احتمالا دچار حساسیت دندانی شده اید و باید مراقبت های مربوط به دندان های حساس را انجام دهید.

 62. Avatar مهدی گفت:

  با سلام، آقای دکتر هفته قبل دندان عقل فک پایینم سمت چپ متاسفانه بدلیل جویدن جسم سفت همراه غذا، از سمت صورت حدود یک چهارمش شکسته البته درد یا حساسیتی به آب سرد یا گرم نداره ولی رفتم ویزیت شدم سریع گفتن بدلیل اینکه ممکنه نتونن مواد بریزن و پر کنند پیشنهاد کشیدن دادن، آیا میشه نکشیدش؟ و اینکه تا چه زمانی فرصت دارم. سپاس

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   به طور معمول دندان عقل نقشی در آسیباب کردن غذا ندارد و نگهداشتن آن لزومی ندارد. دندان شکسته به شدت مستعد پوسیدگی و عفونت است و در صورت عدم رسیدگی این عفونت و پوسیدگی به دندان های سالم مجاور نیز سرایت می کند. بنابراین تا قبل از پوسیده شدن دندان عقل فرصت دارید تا آن را بکشید.

 63. Avatar مهسا گفت:

  سلام.من چند تا از دندان های اسیاب رو ترمیم کردم ودو تا روهم عصب کشی.ودکتر دندانپزشک ارتفاع دندانها چه ترمیمی ساده وچه عصب کشب رو کم کردن ،دندانهام کوتاه ترشدن .ایااین کار درسته؟با مواد سفید رنگ پرکردن که یه چیزهایی هم مثل تیکه های سفید رنگ در دندونم گذاشتن که اسمش رو نمیدونم.الان وقتی دندانهام رو روهم میذارم،احساس میکنم به دندانهایی که ترمیم نشدن فشارمیاد.مرسی.

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   اگر دندان ها و فک شما دچار ناهنجاری باشد نیاز به درمان ارتودنسی دارید و کوتاه کردن دندان راه درمان مناسب نیست. حتما یک وقت معاینه ارتودنسی از یک متخصص ارتودنسی ماهر بگیرید تا وضعیت فک و دندان های شما به طور تخصصی بررسی شود. برخی از عارضه های فکی و دندانی منجر به بروز عوارضی مثل ساییدگی دندان ها و پوسیدگی دندان می شود.

  2. Avatar k1 گفت:

   سلام آقای دکتر
   ببخشید من دوسالی هست کهیکی از دندونم نیاز به عصب کشی داره ولی خب نتونستم عصب کشی کنم ، الان با عکس رادیوگرافی جدید رفتم پیش یه دندانپزشک گفتند که دیگه نمیشه عصب کشی کرد و عفونت بین ریشه هاست و باید بکشی .
   خواستم ببینم آیا این اتفاق می افته که دندونی که نیاز به عصب کشی داره پس از چند مدت بی محلی،دیگه نشه عصب کشی کرد ؟ و اگه این اتفاق ممکنه راه حلی نیست ؟ چون نمی خوام بکشم !

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام . با دیدن رادیو گرافی دندان شما و معاینه کلینیکی می توان اظهار نظر کرد.

 64. Avatar پریسا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  چهار دندان از فک پایین جلوتر از فک بالایی هستن و نیاز به ارتودنسی دارند.فاصله ای بین دندان ها نیست فقط باید عقب تر برن آیا یک سال زمان نیاز داره؟
  ینی اگر تعداد دندان هایی که به ارتودنسی نیاز دارند کمتر باشند باز هم یکسال باید صبر کنم ؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   در نظر داشته باشید که با ارتودنسی می توان 1 الی 2 میلی متر در ماه دندان را جابه جا کرد. به علاوه شما باید از لحاظ ناهنجاری فکی نیز بررسی شود و علت دقیق جلوزدگی دندان مشخص شود. سپس می توان طول درمان ارتودنسی شما را تخمین زد. برای رزور معاینه رایگان ارتودنسی با مطب تماس بگیرید.

 65. Avatar سلطانی گفت:

  من دو تا از دندونای ۴ فک بالامو کشیدم برا ارتودنسی که سالم بودن الان بعد سه روز یه لایه های سفیدی روی لثه ها درست شده که دردم نمیکنن این سفیدی ها عفونتن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. نواحی سفید رنگ بعد از چند روز ازبین می رود و طبیعی است

 66. Avatar یوسف گفت:

  سلام خوبین؟
  ببینین من یکی از دندان هایم که انتهای دهان هست که معمولا غذاهارو آسیاب میکنه یه مدت اون قسمت از دندونم به شدت درد میکرد بعضی وقتها یهو میگرفت تا 15 دقیقع بعدش اروم میشد این چند روز ادامه داشت بعد دیگه تا این درده رفت الان حس میکنم دندونام دارن رقص هوایی میدن یه جورایی مثل این میمونه داره هوا رو میکشه رو دندون نمیدونم چجوری منظورم برسونم ولی تو این مایه هاس وقتی میخوام دندونم باز بسته کنم یهو انگار سنگنینی حس میکنم یکم سخت میشه باز و بسته شدن دهنم باید یکم خودم حرکت بدم تا درست شه یعنی اگه هیچکاری نکنم دوباره این رقص هوایی دوندونم میکشه به نظرتون مشکل کجاست ؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   مشکل در پوسیدگی دندان و احتمالا همراه با عفونت دندان است. برای ترمیم دندان به یک دندانپزشک مراجعه کنید . اگر دیر اقدام کنید ممکن است دندان آسیاب خود را از دست بدهید

 67. Avatar النا گفت:

  سلام
  خسته نباشین
  جسارتا یه سوالی داشتم
  من ۲۳سالمه و چند تا از دندونام خرابه
  و فقط فک بالا یه دندونم انحراف داره
  راه دیگه ای جز ارتودنسی برا یه دندون هست؟

  1. A Jamilian A Jamilian گفت:

   با سلام
   اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است.

 68. Avatar بهروز گفت:

  دکتر جای دندون کشیده شده از یک هفته گذشته درد نداره اما لکه های سفید رنگ وجود دارد ایا با این حال میشه با اون ور غذا خورد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. می توانید با رژیم غذایی نرم از سمتی که دندان کشیده شده است غذا بخورید

 69. Avatar سارا گفت:

  سلام
  اقای دکتر شما تو مطبتون کارهای دندان پزشکی هم انجام میدین؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله می توانید برای کارهای دندانپزشکی از مطب وقت بگیرید.

 70. Avatar بهروز گفت:

  با سلام دکتر من دندان کرسی که به ریشه رسیده بود و عفونت داشت کشیدم.با اینکه قرص ها رو مرتب میخورم عفونت های سفید رنگ بر روی زخم میبینم .تا حالا پنج شش تا قرص خوردم اما اثری ندارد در ضمن دکتر تاکی باید به سمت دیکر دهانم غذا بخورم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بعد از یک هفته باید علامتی از عفونت ودرد وجود نداشته باشد. و شما بتوانید دو طرفه غذا بخورید. اگر زخم ودرد بعد از یک هفته ادامه یافت باید از دندان شما رادیو گرافی تهیه شود و متخصص جراح فک و صورت شما را معاینه کند.

 71. Avatar صدر گفت:

  سلام
  حدود 2 هفته پیش بخشی از دندان شماره ۴ فک پایینم ریخت که دردی هم نداشت حدود ۲ روز بعد با درد شدید در فک و دندانم به پزشک مراجعه کردم . دکتر گفتند دندان پوسیده بوده و کانال آن هم شکسته است.عکس opg هم فقط یک کانال را نشان داد. اما هرچقدر پزشک تلاش کردند دندانم سر نمی شد..حتی نمی توانستند پانسمان را در دندانم بگذارند .آموکسی سیلین مترونیدازول و ژلوفن مصرف کردم . بعد از چند روز در حالت عادی دردی نداشتم نسبت به آب سرد و گرم هم دندانم واکنشی نداشت و فقط قادر به جویدن غذا بعلت درد نبودم.مجدد به پزشک مراجعه کردم اما باز هم هر چقدر تلاش کردند و انواع داروهای بی حسی را امتحان کردند باز هم بمحض اشاره به عصب شدت درد قابل تحمل نبود . حالا دندانم همینطور به صورت شکسته باقی مانده دکتر هم می گویند بعلت درد و فشار عصبی زیاد به هنگام عصبکشی به دندانم دست نمی زند. آیا با ادامه ی این شرایط به همین صورت امکان خودبخود پوسیدن عصب وجود دارد؟ آیا خطر عفونت با ادامه ی این شرایط وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است برای یک هفته دارو مصرف نمایید و پس از ان برای عصب کشی به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه نمایید . حتما دندان باید به درستی عصب کشی شود در غیر اینصورت دندان عفونت می کند

 72. Avatar محمد گفت:

  سلام دکتر دندان اسیای بزرگ پایین من از قسمت پایینی و چسبیده به لثه لکه سیاهرنگی زد و الان پس از گذشت چند ماه وسعتش به نیمی از داخل دندان رسیده در صورتی که روی ان کاملا سالم هست و دندان پیش بالا و پایینم هم شکستن و زیرشون سیاهی دیده میشه آیا امکان داره درون دندون پوسیده بشه و علت و راهکار درمانی و پیشگیری اش چی هست؟ تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به علت پوسیدگی از داخل دندان این اتفاق افتاده بهتر است دندان رو کش شود

 73. Avatar بهروز گفت:

  با سلام بنده با بوی بد دهان حدود چندساله رنج.میبرم دوتا دندون خیلی خراب داشتم یکی شون رو عصب کشی کردم حدود بیست درصد بوی بد دهانم.برطرف شد یکی دیگه دکترا گفتن باید بکشی وضعش خرابع به نظرتون اگه بکشم دیگه دهانم بوی بد نمیده؟دیگه بریده ام صبحانه کامل میخورم بهترین خمیر دندان ها رو میزنم اما هیج تاثیری ندارم بعد از دقایقی که بگذره دهانم بوی بد میده قرص های میترونیدازول رو که میخورم تقریبا بهتر میشه تورو خدا کمکم کنید یعنی میشه اون روز بتونم راحت با دوستام صحبت کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. یکی از دلایل بوی بد دهان وجود پوسیدگی در دندانها می باشد . اگر دندانی خراب است و قابل ترمیم نیست باید کشیده شود در صورت کشیدن ان دندان خراب و پرگردن دندانهای پوسیده دیگر نباید بوی بد دهان شما ادامه داشته باشد . در صورتی که بوی بد دهان ادامه یافت ممکن است که از سینوس شما باشد که باید به دکتر گوش و حلق وبینی مراجعه نماییدو یا ممکن است به علت مشکلات معده باشد که باید به دکتر متخصص داخلی مراجعه نمایید.

 74. Avatar منیره گفت:

  با سلام
  با چه روشی می توان جلوی پوسیدگی دندانهای دایمی در کودکان را گرفت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با فیشور سیلنت می توان مانع پوسیدگی دندانهای دایمی در کودکان شد

 75. Avatar سارا گفت:

  باسلام دندون دخترم ک ۱۳سالشه.قسمتی از دوتادندون جلویی ب رنگ سبز دراومده علتش چی میتونه باشه؟؟ولی اصا هیچ‌پوسیدکی دیده نمیشه؟؟ممنون میشم جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای جواب درست دادن به سوال شما از دندان باید رادیو گرافی گرفته شود ولی باید گفت احتمالا به این دندان ضربه وارد شده و نیاز به عصب کشی دارد.

   1. Avatar مهر گفت:

    باسلام . ممنون میشم پاسخ بدین. ببخشید دکتر من چند هفته پیش دندون کرسی جلو ام نیاز به پر کردن جزیی داشت،چون پشتش کمی سیاه شده بود و از جلو و لای دو دندان هم مقداری سیاه بود، رفتم دندان پزشک و دکترش با ماده سفید و لیزر اون رو سفید کرد .ولی وقتی تمام شد دیدم سیاهی از بین رفته ولی جای زردی بین دو دندان کمی هست، این مشکلی داره و باعث میشه پوسیدگی یا سیاهی رشد کنه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 76. Avatar امام گفت:

  باسلام دندان دخترم دارای عفونت است چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید از دندان رادیو گرافی گرفته شود تا جواب درست داد ولی به احتمال زیاد به این دندان ضربه وارد شده و عصب دندان دچار التهاب شده است و نیاز به عصب کشی دارد

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شما نیاز به عصب کشی دارد

 77. Avatar زهرا گفت:

  سلام جناب دکتر
  هر دو دندان نیش من دچار پوسیدگی شده و انقدر از بین رفتن که سطح کوچکی از ان ها باقی مانده الان مدت دو روز است که هردو را کشیده ام در محل کشیدگی درد بسیاری حس می کنم ضمن این که به طور مرتب اموکسی سیسیلبن هم مصرف می کنم امروز بعد دو روز منوجه افت در محل کشیدگی و روی لثه ام شده ام از شما راهنمایی می خواستم ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. افت به علت استرس ایجاد شده و نیازی به درمان ندارد و بعد از یک هفته خودش بدون نیاز به دارویی درمان می شود

 78. Avatar مونا گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من سه روز پیش عصب کشی کردم الان یه دو سه ساعته دندونام اصلا رو هم ردیف نمیشه انگار که بلند شده خوب نمیتونم غذا بجویم همش دندونام میخوره به هم چکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. به علت التهاب ممکن است دندانها کمی بلند شده باشد واین برای دو و سه روز طبیعی است

 79. Avatar مونا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من سه روز پیش عصب کشی کردم امروز درد دارم چکار باید بکنم ایا طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بعد از عصب کشی ممکن است بیمار تا یک هفته درد داشته باشد و این طبیعی است.

 80. Avatar رضوان گفت:

  سلام. من حدود ۱ ماه هست که دندان ۶ سمتراست پایین عصب کشی و ترمیم کردم. روزهای اول خوب بودم ولی الان حدود ۳ هفته میشه که شروع به درد کرده و دائما درد داره و گاهی درد ضرباندارو گاهی منتشر میشه اما همیشه درد هست و با فشار مثل مسواک هم بیشتر میشه و تیر میکشه. دکتر هم معاینه کرد گفت مشکلی نیست در عصب کشی. نظرتون چیه آیا این مدت درد دائمی عادیه. و اینکه ترمیم طوری انجام شده که دندان ترمیم شده دیواره براش ساخته شده که دیواره ها از هر دو طرف کوتاهتر از دندان های مجاور هستند.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درد طولانی مدت طبیعی نیست. شما به علت وجود درد باید مجدد عصب کشی نمایید بهتر است برای درمان عصب کشی به بهترین متخصص ریشه مراجعه نمایید.در حین ترمیم دندانها نباید دیواره ها ی دندانها از هر دو طرف کوتاهتر از دندان های مجاور باشد . باید در حد دندانهای مجاور باشند.

 81. Avatar بهروز گفت:

  سلام دندان کرسی من حدود دوسال پوسیده بود ولی حالا بوی بد میده و لثه از داخل دندون اومده بالا .الان اگه بکشم خطر نداره .ایا قبلش باید قرص بخورم عکس گرفتم گفت ریشه های دندان باریک شده .و خیلی عفونت کرده.ایا اگه بکشم خطر داره دیگه بریدم هرچی مسواک میزنم باز بوی بد ترشح میکنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است دندان عصب کشی شود شما باید از یک متخصص ریشه ماهر وقت معاینه بگیرید.

 82. Avatar احمد گفت:

  با سلام و احترام
  چند روزی هست که یک تکه کوچک از بالای دندان 1 پایین شکسته شده. در این مدت هیچگونه دردی نداشت. اما از دیروز شدیدا حساس شده و با هر ضربه کوچکی درد میگیرد، به صورتی که نمیشه مسواک زد. میخواستم بپرسم آیا دندانم عفونت دارد؟ و برای درمان بایستی عصب کشی کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان بسیار حساس شده است باید هرجه زودتر برای ترمیم دندان به یک دندانپزشک ماهر مراجعه نمایید. در صورتی که در حین ترمیم دندان ، عصب دندان باز شود به عبارت دیگر شکستگی نزدیک عصب باشد باید عصب کشی هم انجام شود.

 83. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام.من پسری 21ساله هستم دندان عقلم2سال پیش کاملا افقی بود ولی درحال حاضر دندان به صورتی بیرون آمده که به دندان کناری برخورد کرده ودرسمت دیگردندان کشیده شده و خالی است ودر این مدت دردی نداشتم واذیت نشدم آیا لازم است دندان عقلم راجراحی کنم؟ویا ممکن است دندان عقلم بافشار بردندان کناری که کنارش خالی هست جاواکند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. چون در مجاورت دندان عقل دندان وجود ندارد بهتر است دندان عقل حفظ شود و با درمان ارتودنسی دندان عقل به فضای خالی هدایت شود

  2. Avatar پیمان گفت:

   سلام اقای دکتر کودک من 2 سالش هست. و دندانهای جلوش پوسیده شده باید به چه متخصصی مراجعه کنم؟ که کودکم اذیت نشه و خوب کار انجام بشه.

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. شما به دندانپزشک متخصص کودکان (اطفال)مراجعه نمایید.

 84. Avatar سولماز گفت:

  سلام. من ۱۶ سال دارم . سه سال پیش ۶ تا دندونمو با کامپوزیت پر کردم. یکی از پرکردگی هام نزدیک عصب بود.الان با خوردن شیرینی چندتاشون درد میگیرن .دکتری هم که رفتم گفتن پوسیدگی نداره. کنار لثم هم خط سفیدی تشکیل شده و چند لکه سفید هم روی دندونام هست.به تازگی دندونام درد میگیرن خوبه خود و میسوزن.من خیلی نگرانم.میشه راهنمایی کنید مشکل چیه؟ حساسیته یا بخاطر دندون عقله یا نیاز به عصب کشی داره؟یا طبیعیه؟.الان هم در حال ترمیم ۸ تا دیگه از دندونام هستم.با این حال که بهداشتو رعایت میکنم بازم هی دندونام تو این سن کم پوسیده میشن.علت چی هستش؟ واقعا با این حال دندونای من تا ۳۰ سالگی دووم میارن؟یکی از دندونام هم چندروز پیش پرکردم با آمالگام که اینم نزدیک عصب بود بعداز دوروز یکم درد دارم و وقتی چیزی میجوم درد میگیره؟ آیا طبیعیه؟میشه راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای تشخیص دقیق نیاز به عکس رادیوگرافی هست. بدون رادیوگرافی پری اپیکال نمی توان نظر قطعی داد.
   برای کنترل پوسیدگی هم میتوانید از دهانشویه های آنتی باکتریال روزانه استفاده کنید.خط سفید روی دندان نشانه آغاز پوسیدگی میباشد.

 85. Avatar elmira گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید من شیش دندان خط لبخندم را کامپوزیت کردم الان از اطرافیان میشنوم ک دندان های دایمی زیر کامپوزیت سیاه شده و از بین میرود و این مساله خیلی منو ترسونده و نگرانم که دندانهای اصلیم را از دست بدهم من این کارو برای نامرتب بودن دندنهایم کردم الان نگرانم ک ایا کامپوزیت با گذشت زمان باعث پوسیدگی و سیاه شدن دندانم میشود ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهترین را ه درمان نامرتبی دندانها ، ارتودنسی است و اگر شما نامرتب بودن دندانهایتان را با کامپوزیت پوشش داده اید این روش اصلا جنبه علمی ندارد و باعث تخریب لثه و تغییر رنگ و سیاه شدگی در دندان اصلی می شود و در طولانی مدت به صلاح بیمار نیست

 86. Avatar آیرین گفت:

  سلام خسته نباشید . بهترین سن مراجعه بیمار برای ارتودنسی جه موقع است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. انجمت ارتودنتیست های امریکا پیشنهاد می کند که اولین ویزیت بیمار باید در 7 سالگی باشد. ولی بهترین سن شروع درمان ارتودنسی قبل از بلوغ بیمار است یعنی برای دختران 8-9 سالگی و برای پسران 10-11 سالگی است ولی در بعضی از موارد خاص مثل بیماران دارای شکاف لب و کام وبعضی از ناهنجاریهای دیگر درمان ارتودنسی باید زودتر شروع شود.

 87. Avatar مرسده گفت:

  سلام. دختر من3 ساله و دارای شکاف لب و کام است من برای ارتودنسی جه سنی باید به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهترین سن درمان ارتودنسی برای بیماران شکاف لب و کام 6 الی 7 سالگی است.

   1. Avatar هستی گفت:

    سلام اقای دکتر من به تازگی ارتودنسی کردم متخصص ارتودنسی به من گفتند که ممکنه دندان ها بپوسند چون رو به پوسیدن هستند من باید چه کارکنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. در مطب دکتر جمیلیان بعد از قرار دادن ارتودنسی ثابت به هر یک از بیماران یک پکیج کامل شامل مسواک , نخ دندان , خمیر دندان , … داده می شود و به بیمار روش مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به طور کامل با دادن بروشور توضیح داده می شود . شما می توانید این موارد را از متخصص ارتودنسی خودتان بخواهید ولی باید دانست اگر دندانها تمیز نگه داشته شوند زیر انها پوسیده نمی شود.

 88. Avatar اکبر گفت:

  چندروزه دندان عقل رو کشیدم. امروز دهنم بو میده، از محل زخم ماده سفید بیرون میاد و ریشه دندون رو که فشار میدم درد داره، چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   بعد از کشیدن دندان، محل را دستکاری نکنید.

   اگر دکتر آنتی بیوتیک تجویز کرده، تا انتها آن را مصرف کنید، در غیر این صورت، خودسرانه هرگز آنتی بیوتیک تهیه و مصرف نکنید.

   اگر درددندان جدی نیست، محل را تحریک نکنید و اگر درد زیاد است، از دارو های مسکن بی نیاز به نسخه با رعایت فاصله زمانی توصیه شده توسط داروساز مصرف کنید.

   دهانشویه سه بار در روز با آب نمک ولرم به تمیزشدن ناحیه و بهبود سریع تر محل زخم کمک می کند.

  2. Avatar مریم گفت:

   سلام وقت بخیر من یکی از دندونای پایینیم رو سه روزه که کشیدم خیلی درد دارم واینکه خیلی ورم کرده دو روز اول فقط جاش و اطرافش درد میکرد اما امروز کل دندونام درد میکنن وقتی دندانپزشک دندونمو میکشید درد نه ولی خیلی فشار حس کردم و اون دندونم خیلی خراب بود و خیلی بو داشت و الان جای دندونم که کشیدم سیاهه ولی خون نیست انگار خرابه و همون بوی دندونم رو میده و دکتر گفت که یه دندون دیگه زیر اینی که کشیدم رشد کرده که اونو نمیکشه و من ۱۷سالمه و من حس میکنم یه تیکه دندون مونده و‌لی دکتر هردو ریشه رو بهم نشود داد که البته ازهم جدا بودن کلا دندونمو شکست تا کشید میشه بگید چرا جاش سیاهه و انگار خرابه و بوی بدی میده؟؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. از روز دوم با آب و نمك رقيق ولرم روزانه چند بار دهان را به آرامی شستشو دهيد. برای اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک مراقبت های بعد از کشیدن دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *