دندان پزشکی ترمیمی

ونیر یا کامپوزیت چیست

ونیر یا کامپوزیت چیست

ونیر یا کامپوزیت نوعی ماده ترمیم کننده دندان است که توسط دندانپزشک بر روی دندان گذاشته می شود و توسط ایشان فرم داده می شود. بدین ترتیب دندان ها سفیدتر و سالم تر به نظر می رسد. این روش از لمینت دندان ارزان تر است و در یک جلسه قابل انجام است. برای درمان شکستگی ها و آسیب های ناچیز دندانی از ونیر استفاده می شود. در موارد حادتر لمینت سرامیکی پیشنهاد می شود.

ونیر، ترمیمی است که به منظور اصلاح تغییر رنگ دندان، نا هم ترازی های جزئی، لب پریدگی ها یا ترک ها، به سطح جلویی دندان افزوده می­شود. از ونیر برای کاهش فاصله بین دندان ها و احیای دندان های فرسوده جهت ایجاد یک لبخند طبیعی و اصلاح طرح لبخند نیز استفاده می شود.

ونیر دندان

ونیر چیست؟

دو نوع ونیر وجود دارد: پورسلین (سرامیک) و کامپوزیت رزین. ونیرهای پورسلین، کمی شبیه به ناخن مصنوعی به نظر می رسند و به گونه ای طراحی شده اند که بر سطح جلویی دندان قرار بگیرند. هر ونیر برای یک دندان مخصوص و به صورت سفارشی ساخته می شود و بسیار طبیعی به نظر می رسد.

ونیر رزین کامپوزیت، به صورت تک لایه و به آرامی اجرا شده و دندان فرد را می پوشاند. هر لایه تا زمان رسیدن به نتیجه دلخواه و نهایی، توسط دندانپزشک شما شکل داده شده و بهبود می یابد.

مزایای ونیر

ونیر چگونه روی دندان قرار می گیرد؟

دندانپزشک دندان را آماده می کند؛ این فرآیند آماده سازی ممکن است به صیقل دادن سطح مینای دندان نیاز داشته باشد تا امکان قرارگرفتن ونیر ضخیم بر تراز سطح دندان وجود داشته باشد. بعضی اوقات، در حین این بخش از روند نصب کامپوزیت، از بیهوشی یا بی حسی موضعی استفاده می شود.

ونیرهای پورسلینی به صورت سفارشی ساخته می شوند تا مناسب دندان باشند و در جایگاه خود قرار می گیرند تا شکل و رنگشان بررسی شود. پس از آنکه اطمینان حاصل شد که تمام ویژگی ها مورد پسند بیمار است، دندان با مواد شیمیایی تمیز شده و ونیر به محل مورد نظر چسبانده می شود.

ونیرهای کاپوزیت رزین، توسط دندانپزشک شما بر روی دندان تراشیده می شوند و برای سخت کردن هر یک از لایه ها از تابش نور استفاده می شود. پس از آنکه شکل و رنگ نهایی و دلخواه به دست آمد، سطح آن صیقل داده می شود تا ونیر، شکلی طبیعی پیدا کند.

مراقبت بعد از ونیز دندان

ممکن است کمی زمان ببرد تا به شکل و اندازه جدید دندان هایتان عادت کنید. با این وجود، شما به زودی با ونیرهای جدیدتان احساس راحتی خواهید کرد و دندان هایتان کاملا طبیعی به نظر خواهند رسید. دندان های ونیر شده را به سادگی و مانند حالت عادی، مسواک کرده و نخ دندان بکشید. توصیه می شود که دو هفته پس از قرارگیری ونیرها، حتما ملاقات دیگری با دندانپزشک خود ترتیب دهید.

ونیر دندان

چه کسانی مناسب انجام کامپوزیت هستند؟

 افرادی که دارای  تغییر رنگ گسترده بر روی دندانها ی قدامی هستند کاندیداهای مناسبی برای ونیرهای دندانی هستند، اما باید به خاطر سپرده شود که این یک روند زیبایی بوده و ارتودنسی نمی باشد. ونیرها دندان هایی که هم سطح نیستند، جلو و عقب بودن دندان ها یا کج بودن آنها را اصلاح نمی کنند. همچنین، برای نصب ونیر دندان ها باید سالم باشند. هرگونه پوسیدگی یا بیماری لثه، باید پیش از قرارگیری ونیر روی دندان درمان شود.

اگر از ساییدن دندان ها که به آن، بیماری براکسیسم یا دندان قروچه گفته می شود رنج می برید، نصب ونیر گزینه مناسبی برای شما نیست. دندان قروچه مداوم و مزمن، می تواند باعث لب پریدگی، شکستن یا حتی جداشدن کامل ونیر از دندان شود.

ونیرها می توانند راه حل زیبایی مناسبی برای موارد زیر باشند:

 • فاصله های جزئی بین دندان ها
 • دندان های شکسته، لب پریده یا ترک خورده
 • دندان های لک دار یا بدرنگ
 • پرشدگی های قابل مشاهده که ظاهر نازیبایی دارند.

جهت بررسی اینکه آیا شما مورد مناسبی برای کامپوزیت هستید یا خیر، حتما باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

مزیت اصلی ونیر کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت، نسبت به لمینیت چندین مزیت دارند که مهمترین آنها هزینه است. به طور میانگین، ونیرهای پورسلین (لمینیت)، دو برابر گرانتر از کامپوزیت ها هستند؛ این موضوع برای برخی افراد اهمیت زیادی دارد، زیرا این درمان ها توسط بیمه پوشش داده نمی شوند .هزینه ونیرها به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما میانگین قیمت کامپوزیت ها در آمریکا بین 250 تا 1500 دلار به ازای هر دندان می باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

7 دیدگاه برای “ونیر یا کامپوزیت چیست

 1. Avatar یزدان گفت:

  سلام. من دو تا دندان جلوییم فاصله دارد ضمنا لب پریده و زرد رنگ است. پیشنهاد چه درمانی را می دهید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. نصب ونیر دندانی یا کامپوزیت گزینه مناسبی برای بستن فاصله دندان ها و لب پریدگی دندان های شما است.

 2. Avatar نادیا گفت:

  سلام دکتر،یه سوال داشتم علت عقب رفتن دندان جلویی فک پایین ،رشد دندان عقل است؟؟اکثرا در دهان افراد دیده میشه ک یکی از دندان جلویی های فک پایین ب مرور میره عقب!ایا با ارتودنسی این مشکل درست میشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. رشد دندان عقل باعث جلو امدن دندان می شود باعث عقب رفتن دندان نمی شود. این مشکل با ارتودنسی حل می شود

 3. Avatar ارش گفت:

  سلام اقای دکتر من یکی از دندانهامو دو بار عصب کشی کردم ولی هرچند وقت یکبار عفونت داره بعد از یک دوره انتی بیوتیک خوب میشه بعد از یه مدت دوباره همونجا عفونت پیدا میکنه دیگه روانی شدم بنظر شما بکشم یا نه یا‌ درمانی داره؟؟؟

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   حتما برای رفع این مشکل به یک متخصص باتجربه مراجعه کنید تا عصب کشی دندان شما را به خوبی انجام دهند در غیر این صورت دندان طبیعی خود را از دست می دهید و این اصلا خوب نیست

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان شم باید توسط یک متخصص باتجربه و ازموده عصب کشی شود وجود عفونت نشان دهنده این است که دندان شما درست عصب کشی نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *