زمان ارتودنسی

وقت اورژانس در ارتودنسی

وقت اورژانسی در ارتودنسی

اگر دستگاه متحرک ارتودنسی بشکند یا گم شود و یا اگر براکت دستگاههای ارتودنسی ثابت به هر دلیلی بشکند و یا هر گونه مشکلی برای آنها ایجاد شود به علت حرکت نابجای دندان و به علت آسیب به مخاط دهان بیمار می بایست با تماس تلفنی وقت اورژانس گرفته و فوراً مراجعه نماید.

اگر دستگاه متحرک ارتودنسی بشکند یا گم شود و یا اگر براکت دستگاههای ارتودنسی ثابت به هر دلیلی بشکند و یا هر گونه مشکلی برای آنها ایجاد شود به علت حرکت نابجای دندان و به علت آسیب به مخاط دهان بیمار می بایست با تماس تلفنی وقت اورژانس گرفته و فوراً مراجعه نماید. اما قبل از تماس با کلینیک ارتودنسی تماس بگیرید که مشکل شما واقعا اورژانسی است یا یک وضعیت عادی و معمولی است. بهتر است با موارد ذیل اشنا شوید. در واقع موارد معدودی است که به عنوان وضعیت اورژانسی در ارتودنسی در نظر گرفته می شود این موارد عبارتند از:

 • تروما یا آسیب های وارده به دندان دهان یا صورت
 • التهاب و قرمزی لثه و صورت که پیش رونده است و از حالت عادی خارج است
 • درد شدید و غیر قابل کنترل و پیش رونده در ناحیه دهان و دندان و صورت

در صورت مشاهده هر یک از موارد بالا سریعا وقت اورژانسی ارتودنسی بگیرید. زمانی که به کلینیک تخصصی ارتودنسی مراجعه می کنید ارتودنتیست بررسی می کند که اگر دندان شکسته ای دارید سریعا و در همان جلسه آن را ترمیم و درمان کند. همچنین آسیب های وارده به براکت ارتودنسی ثابت و یا ارتودنسی متحرک در همان جلسه بررسی و ترمیم و بازسازی می شود.

اورژانس دندانی
وقت اورژانس ارتودنسی چقدر طول می کشد ؟

بعد از این که متخصص ارتودنسی وضعیت را بررسی و معاینه کرد 20 الی 30 دقیقه زمان می برد تا براکت های جدید آماده شوند. زمانی که با مطب یا کلینیک ارتودنسی تماس می گیرید و درخواست وقت اورژانسی برای بررسی وضعیت براکت ها می کنید به شما وقت همان روز یا یک الی دو روز آینده اعلام خواهد شد تا هرچه سریعتر براکت های ارتودنسی ثابت شما جایگزین و یا ترمیم شوند.
توجه کنید همیشه از دست دادن یک براکت اورژانس دندانپزشکی و ارتودنسی محسوب نمی شود و در برخی موارد می توانید صبر کنید تا زمان نوبت بعدی فرابرسد. در اکثر مواقع اگر دردی احساس نمی کنید و یا از دست رفتن یک سیم ارتودنسی مشکلی برای شما ایجاد نکرده دیگر نیازی به وقت اورژانس ارتودنسی ندارید.

اگر قسمتی از براکت از دست برود نیاز به وقت اورژانسی ارتودنسی دارید. توجه کنید اگر قسمتی از براکت شما خراب شد و جدا شد حتما با کلینیک ارتودنسی تماس بگیرید و وضعیت را شرح دهید تا در صورت لزوم برای شما وقت اورژانسی ارتودنسی در نظر گرفته شود. درمواقعی که قسمتی از براکت جدا می شود آن را نزد خود نگه دارید تا در زمان مراجعه به پزشک متخصص ارتودنسی خود آن را ارائه کنید. در برخی موارد بیمار تکه جدا شده را قورت می دهد. در این وضعیت بیمار باید غذای پر فیبر میوه و سالاد میل کند تا هرچه سریعتر تکه ای که قورت داده است را دفع کند تا از بروز مشکلات گوارشی جلوگیری کند. در مواقعی نیز بیمار رابربند را قورت می دهد که اگر به جنس پلاستیک رابربند آلرژی و حساسیتی نداشته باشد مشکل خاصی برای او ایجاد نمی کند و حداقل طی 2 تا 3 روز آن را دفع خواهد کرد.

وقت اورژانسی ارتودنسی در شرایط درد و حساسیت

در برخی موارد بیمار به دلیل درد خفیفی که در ناحیه دهان و دندان خود حس می کند تماس می گیرد و درخواست وقت اورژانسی و زودتر از موعد اعلام شده می نماید. توجه کنید درد خفیف و یا قرمزی خفیف بعد از ارتودنسی طبیعی است و به مرور کمتر و کمتر می شود. فقط در مواقعی که آسیب جدی به دندان ها وارد شده و یا حساسیت و آلرژی پیش رونده ای را تجربه می کنید نیازمند وقت اورژانسی هستید و در مراحل اولیه احساس درد و حساسیت خفیف نگران کننده نیست.

به منظور کاهش این درد و حساسیت خفیف می توانید از محلول آب و نمک و یا کمپرس گرم استفاده کنید. یک تا دو قاشق غذاخوری نمک را در یک لیوان آب گرم حل کنید و برای دقایقی محلول را در دهان خود نگه دارید و دوباره خارج کنید. گرم کردن و تمیز نگه داشتن ناحیه به تسکین آن کمک می کند. احساس درد خفیف دهان و دندان نشان دهنده حرکت دندان ها و نزدیک شدن به دندان های مرتب است بنابراین جایی برای نگرانی نیست.

با توجه به این که شرایط اورژانسی بعد از انجام ارتودنسی در کلینیک تخصصی دکتر جمیلیان به ندرت پیش می آید در عین حال تلاش می شود راه کارهای مناسبی برای راحتی بیشتر بیماران ارائه شود تا تجربه دلپذیری از طول دوره ارتودنسی خود داشته باشند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “وقت اورژانس در ارتودنسی

 1. Avatar ستایش گفت:

  هزینه ارتودنسی حدوداً چقدره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. هزینه درمان های ارتودنسی به نوع ناهنجاری، نحوه درمان، مدت درمان، سن بیمار، شدت ناهنجاری، نوع دستگاه به کار برده شده اعم از ارتودنسی متحرک و یا ارتودنسی ثابت، دستگاه خارج دهانی, متفاوت است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک هزینه ارتودنسی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *