دندان پزشکی

همه چیز درباره عفونت لثه

عفونت لثه

عفونت لثه یا التهاب لثه یک بیماری باکتریایی است که با درگیر کردن لثه‌ ها موجب بروز چرک در حفره‌ دهانی بیمار می‌شود. بروز این بیماری معمولا با علائمی مثل بوی بد دهان همراه است. عدم کنترل عفونت لثه موجب بروز عوارضی مثل آبسه، کیست دندان، پوسیدگی و عفونت دندان و در نهایت لقی دندان  می شود.

عفونت لثه چیست؟

عفونت لثه به معنای وجود هرگونه چرک و التهاب در بافت لثه می ‌باشد و معمولاً با بروز درد و تورم لثه ‌ها همراه است. این بیماری به دلیل فعال شدن سیستم ایمنی مخاطی دهان و پاسخ آن به عوامل عفونی مختلف ایجاد می‌شود و با متورم کردن لثه و پر خون کردن آن موجب بروز ناراحتی ‌ها و علائم اولیه بیماری در مبتلایان می‌ شود.

علائم عفونت لثه

جالب است بدانید که عفونت لثه یکی از شایع‌ترین بیماری ‌های دهان و دندان محسوب می‌شود و سالانه میلیون ‌ها نفر به این عارضه مبتلا می گردند. ولی علائم و شدت این بیماری در افراد مختلف متفاوت است. کنترل و درمان التهاب  و عفونت لثه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا ادامه یافتن این بیماری و عدم کنترل آن موجب از بین رفتن استحکام و یکپارچگی بافت لثه خواهد شد و در نهایت خطر افتادن و پوسیدگی دندان را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

علائم اصلی عفونت لثه

علائم عفونت لثه بر اساس شدت و عامل ایجاد کننده ‌ی این بیماری می ‌توانند متفاوت باشند. از جمله مهم ‌ترین علائم التهاب لثه می‌ توان به مواردی همچون:

 • ایجاد شدن درد در محل التهاب و یا حفره‌ی دهانی
 • ورم کردن و قرمزی لثه
 • بوی بد دهان
 • حساس شدن بیش از حد دندان ‌ها به سردی و گرمی
 • متورم شدن غدد لنفاوی ناحیه گردن

بطور کلی، با افزایش التهاب لثه علائم این بیماری به صورت سیستمیک ظاهر خواهند شد. حتی در موارد شدید‌‌تر مشاهده شده است که ادامه یافتن عفونت لثه موجب بروز مشکلات قلبی مختلفی همچون تب روماتیسمی نیز شده است.

عوامل اصلی ایجاد کننده التهاب و عفونت لثه

عفونت ‌های باکتریایی

عفونت‌ های باکتریایی یکی از شایع ‌ترین علل ایجاد عفونت لثه محسوب می‌شوند. معمولاً التهابی که به واسطه‌ پاتوژن باکتری ‌های دهانی ایجاد می‌شود از شدت بیشتری برخوردار است. عوامل باکتریایی با نفوذ به بافت لثه موجب فعال شدن سیستم ایمنی مخاطی می‌شوند و زمینه را برای بروز التهاب و تورم در بافت لثه فراهم می‌کنند. فعّالیت سیستم ایمنی در بافت لثه و در نتیجه عفونت لثه با علائم مختلفی همچون: تورم بافت لثه، درد، سفید شدن و تغییر رنگ لثه‌‌ ها و حساس شدن دندان ها همراه است و ادامه یافتن این علائم می‌تواند برای بسیاری از افراد آزار دهنده باشد.

استفاده‌ی غلط از نخ دندان موجب بروز عفونت لثه می ‌شود!

استفاده از نخ دندان یکی از بهترین راه‌ ها برای جلوگیری از عفونت لثه می ‌باشد و انجام دادن مداوم این فرایند موجب حفظ سلامت دندان‌ ها و لثه شما خواهد شد. با این حال، استفاده غلط از نخ دندان موجب تخریب بافت لثه‌ ها خواهد شد و به همین دلیل است که شما باید با اصول اولیه و روش صحیح استفاده از نخ دندان آشنا باشید تا از بروز التهاب و عفونت لثه جلوگیری نمایید.

برخی از افراد استفاده از نخ دندان را با وسواس شدیدی انجام می‌ دهند و این مسئله موجب وارد شدن آسیب به بافت لثه‌ ها می‌شود و زمینه را برای بروز عفونت لثه فراهم می کند. غشای مخاطی در حفره‌ی دهانی اولین سد دفاعی بدن برای جلوگیری از بروز التهاب لثه محسوب می شود و وارد شدن آسیب به بافت لثه به دلیل استفاده‌ غلط از نخ دندان موجب از بین رفتن این سد دفاعی می گردد و زمینه را برای تهاجم باکتری ‌ها و مخمر‌ها به بافت لثه فراهم می‌کند.

مصرف دخانیات از عوامل اصلی ایجاد شدن عفونت لثه

مصرف دخانیات از دیگر عوامل ایجاد کننده‌ عفونت لثه محسوب می شود. دخانیات ضمن وارد کردن آسیب مستقیم به بافت لثه، موجب بروز مشکلاتی در دندان ‌های شما نیز خواهد شد. افراد سیگاری بطور روزانه دندان‌ ها و لثه ‌های خود را با هزاران نوع ماده‌ شیمیایی و سمی مختلف مواجه می‌کنند. این ترکیبات سمی در نهایت با نفوذ به بافت لثه موجب کاهش ایمنی بافت لثه می شوند و زمینه را برای التهاب لثه فراهم می کنند. بطور کلی، التهاب ‌های ایجاد شده در لثه‌ افراد سیگاری ارتباط مستقیمی با سیگار کشیدن دارند و در موارد بسیاری با ترک مصرف سیگار و دخانیات این التهاب ‌ها نیز بدون استفاده از درمان‌ های جایگزین برطرف می شوند.

سایر عوامل ایجاد کننده عفونت لثه

بطور کلی هر عاملی که موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن و بافت لثه شود می ‌تواند زمینه را برای بروز التهاب لثه فراهم نماید. از دیگر عوامل ایجاد کننده‌ عفونت لثه می توان به مواردی همچون: شیمی درمانی، مصرف الکل، عدم استفاده صحیح از مسواک، برفک دهان، مصرف برخی از داروها، تغذیه نامناسب، استفاده از دندان مصنوعی و … اشاره کرد. همچنین، باید این نکته نیز در نظر گرفته شود که التهاب لثه ارتباط مستقیمی را با بهداشت دهان و دندان دارد و رعایت این مسئله می‌تواند گام مهمی در راستای پیشگیری از بروز این بیماری محسوب شود.

درمان عفونت لثه

در درجه اول باید به یک دندانپزشک که متخصص بیماری های دهان و دندان می باشد مراجعه کنید. امروزه با پیشرفت علم پزشکی و دندانپزشکی روش های مختلفی برای درمان عفونت لثه به بیمارارن ارائه می شود. شما می توانید از روش های نوین درمان عفونت لثه برای پیشگیری، کنترل و درمان التهاب لثه ها استفاده نمایید. از جمله مهم ترین روش های درمان عفونت لثه می توان به مواردی همچون: استفاده از درمان های آنتی بیوتیکی، استفاده مداوم از مسواک و نخ دندان، استفاده از محلول های دهانشویه مخصوص درمان التهاب لثه و … استفاده کرد.

همچنین، شما می‌توانید از روش‌های خانگی نیز برای درمان موقت عفونت لثه استفاده نمایید که مهم ترین آنها استفاده از محلول آب نمک و استفاده از زردچوبه می ‌باشد. با این حال، میزان بازده ای این روش ها کمتر از موارد ذکر شده می ‌باشد و این روش‌های درمانی در موارد شدید کمکی به درمان عفونت لثه شما نخواهند کرد.

در کل، از بین بردن عامل التهاب لثه اصلی ترین روش پیشگیری و درمان این بیماری می باشد و تا زمان پایدار بودن این عوامل التهاب و عفونت لثه هر چند وقت یکبار به سراغ لثه‌ شما خواهد آمد.  بهتر است که برای درمان این بیماری همواره از نظر دندانپزشک خود مطلع شوید.

علل عفونت لثه

سوالات متداول عفونت لثه

آیا عفونت لثه موجب خونریزی لثه می شود؟

بله، عفونت لثه موجب بروز خونریزی در لثه‌ ها خواهد شد و در موارد شدید‌تر حتی در هنگام غذا خوردن نیز خونریزی لثه‌ ها صورت خواهد گرفت.

آیا پوسیدگی دندان ها موجب بروز عفونت لثه می شود؟

بله، پوسیدگی دندان ‌ها یکی از علت‌ های شایع التهاب لثه محسوب می‌ شود و همانگونه که عفونت لثه می ‌تواند موجب پوسیدگی دندان ‌ها شود، این عامل نیز می‌تواند علائم و شدت عفونت لثه را افزایش دهد.

آیا استفاده از جوش شیرین می‌تواند برای درمان عفونت لثه موثر باشد؟

تاکنون تحقیقاتی در این زمینه صورت نگرفته است اما برخی مبتلایان عفونت لثه عنوان کرده‌اند که استفاده از سرکه به همراه جوش شیرین می‌تواند روند درمان این بیماری را تسریع نماید.

میزان شیوع عفونت لثه در کودکان و بزرگسالان چگونه است؟

عفونت لثه در بزرگسالان شیوع بیشتری دارد و علت اصلی آن عدم رعایت بهداشت و مصرف سیگار و الکل در بزرگسالان می‌باشد.

دهانشویه برای عفونت لثه چگونه عمل می کند؟

دهانشویه علاوه بر رفع و جلوگیری از تشکیل پلاک های دندانی منجر به ضدعفونی شدن حفره دهان نیز می شود. بنابراین استفاده از دهانشویه در تکلمیل روند درمان عفونت لثه نقش خوبی ایفا می کند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

70 دیدگاه برای “همه چیز درباره عفونت لثه

 1. Avatar مرتضی گفت:

  سلام دکتر..مهمترین نشانه عفونت لثه چی میتواند باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قرمزی لثه. بوی بد دهان .حساسبه سرما و گرما که باید هرچه سریعتر به دندانپزشک مراجعه شود.

 2. Avatar مختاری گفت:

  سلام دکتر..من دندون شماره 6 بالایی ام رو حدودا 3 سال پیش درست کردم و روکش شده است…چند باری درد گرفته..ایندفعه باعث متورم شدن یک سمت صورتم و همچنین ایجاد ابسه بزرگ کنار همون دندونم شده..میشه با درمان خانگی چرک ابسه رو خارج کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما می توانید در فرصتی که میخواهید به دندانپزشک مراجعه کنید با آب نمک قرقره کنید. برای درمان عفونت باید توسط دندانپزشک دندان عصب کشی شود.

 3. Avatar فاطمه داوودی گفت:

  سلام خسته نباشید من این متنی که الان می نویسم چهار صبحه که ازشدت درد دندون عقل بالایی سمت چپ صورتم بیدار شدم .
  من قبل عید دوتا دوندون آسیابی خودمو کشیدم چون خراب بودن که از سمت دندون عقل سومی میشه بالا و پایین.الان دندون عقلم دراومده درد داره از طرفی دندونمو کشیدم ک اگه دوندون عقل بکشم اون یکی دندونم از دوطرف اطرافش خالی میمونه .نمی‌دونم چیکار کنم .هم نگران دوندون ثابتم از طرف دیگ درد دارم..

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید.

 4. Avatar foroghenayati گفت:

  سلام دکترخواهرم روی لثه سمت چپ بالا آسیا یک چیزی شبیه جوش با نوک سفید زده بود قبل کرونا بعد ایام کرونا تعطیل شد نتونست بره بعد از مراجعه به دکتر گفت ابسه هست ۶ جلسه دارو داخل دندان قرار دادوعصب کشی کرد که تورم پایین آمد وپرکردواون آبسه یا جوش سرسفید حل شد ولی الان دوباره عود کرد ومن نمیدونم باید چی کار کنم کمی تورم ودرد در فک بدون قرمزی وتب هست الان باید چیکار کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید دکترم جراح ریشه در شهرستان هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 5. Avatar سمیه گفت:

  سلام آقای دکتر من دندونم درد میکرد پیشدندن پزشک مراجعه کردم عصب کشی کردم بعداز دوروز عفونت کرد و داروهای آنتی بیوتیک مصرف کردم و الان دارو ها به مدت دارو تموم شده اما سه جلسه هست که شست و شوی دندان میروم فقط قسمتی خیلی کوچیکی ازفکم دست می‌گذارم باد دارد آیا با شست و شو توسط پزشک ازبین می رود؟؟ خیلی میترسم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پس از تخلیه عفونت ریشه دندان پر می شود.

 6. Avatar علی گفت:

  سلام دکتر لثه دندون ۶پایینم متورم شده و‌ یه چیزی مثل غده بیضی شکل در کنار لثه ایجاد شد و الان بزرگ تر شده به طوری که الان یه طرف دندون های پایین رو گرفته
  اون غده چرک هست
  باید پیش دندون پزشک برم یا درمان خانگی‌هم داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به متخصص ریشه جهت خارج کردن عفونت و عصب کشی دندان مراجعه نمایید.

 7. Avatar هدیه گفت:

  سلام دکتر من دندونم عصب کشی و روکش شده الان عفونت کرده زیر لثم و شدیدا درد میکنه دو روزه قرص اموکسی سیلین میخورم ولی خوب نمیشه به نظر شما از چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه کنید باید روکش برداشته شود. رادیوگرافی تهیه شود. علت تشخیص گردد.

 8. Avatar مهتاب گفت:

  سلام ببخشید من حدودا یک هفته است که گوشم و فکم درد میکنه ولی درون دهنم نه دندونی درد میکنه نه لثه هام چیز عجیبی نشون میدن ولی الان دیگ دردش جوریه ک نمیتونم فک بالا رو پایین بزارم فقطم ی طرف صورتم و ی گوشم
  ممکنه از دندون باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه به متخصص فک و صورت مراجعه کنید.

 9. Avatar علی گفت:

  سلام تازه دندون عقل نهفته پایین و عقل بالا سمت چپ رو دراوردم،و الان دندان های پایینم درد میکنه بعضی اوقات
  مشکل از چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 10. Avatar محمدرضا اصلانی گفت:

  سلام
  آقای دکتر من دندون عقلم رو تا حالا نکشیدم ،حتما لازمه که بکشم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. اگر فضای مناسب برای رویش دندان وجود دارد دیگه لزومی به کشیدن نیست. اطلاعات بیشتر مراجعه به این دو لینک زمان مناسب کشیدن دندان عقل و کشیدن دندان عقل و درد

 11. Avatar احمد گفت:

  میسلام
  احساس میکنم لثه هام کوتاه شده ودرد شدیدی در ناحیه دندانهای نیش دارم
  و سوال دوم اینکه عفونت لثه و دندان آیا باعث چرک در گلو و سرگیجه و بی حالی میشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در موارد اگرحاد عفونت لثه ادامه یابد، عفونت لثه موجب بروز مشکلات قلبی مختلفی همچون تب روماتیسمی نیز شده است. شما برای معاینه به متخصص لثه مراجعه کنید.

 12. Avatar باقری گفت:

  سلام آقای دکتر، دندان ۸ پایینم را سال پیش عصب کشی کردم ، الان چند روزی هست که لثه همان دندان عفونت کرده ، ورم کرده و درد میکند و احساس میکنم دندان کمی لق است. به دندانپزشک مراجعه کردم و عکس انداختم که گفتن از لحاظ عصب کشی مشکلی ندارد، به نظر شما برای درمان این عفونت چه کار کنم؟ ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

  2. Avatar الینا گفت:

   سلام
   آقای دکتر درمان خانگی برای عفونت لثه چیه؟ تا قبل از اینکه به دندانپزشک مراجعه کنم.

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. می توانید تا قبل از رسیدن به دندانپزشک برای درمان عفونت لثه با آب نمک غرغره کنید.

 13. Avatar سارا گفت:

  با سلام
  بهترین روش درمان عفونت لثه که خودمان در منزل می توانیم انجام دهیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از درمان های آنتی بیوتیکی، استفاده مداوم از مسواک و نخ دندان، استفاده از محلول های دهانشویه مخصوص درمان التهاب لثه و … استفاده کرد.

 14. Avatar رضا گفت:

  سلام
  الان مدتی است که لثه ام ورم کرده و قرمز و بزرگ شده.
  میخواستم بدونم که لثه ام عفونت کرده و چطور درمان می‌شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام لثه عفونت کرده است با یک متخصص لثه با تجربه مشورت کنید.

 15. Avatar Samane safari گفت:

  سلام خسته نباشید بنده به تازگی فهمیدم که عفونت لثه دارم و متاسفانه دوتا از دندون های جلومو لق کرده و از جاشون جدا شدن و اومدم بالاتر و چندجا رفتم گفتن ما نمیتونیم درست کنیم شما میشه بگید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه شوید. شما به متخصص لثه باتجربه مراجغه کنید.

 16. Avatar ظاهر گفت:

  سلام آقای دکتر من یک ماه میشه دندان های ۶ و ۷ بالایی (کرسی )هر دو طرف حساسیت خیلی شدیدی به سردی و گرمی گرفته قبلا دندان هایم به سردی حساسیت داشت ولی خیلی کم ولی در این یک ماه بیش از اندازه شده سیگار هم مصرف میکنم مسواک میزنم هم استفاده میکنم و چند شب هم هست دهانشویه و نخ دندان استفاده میکنم به نظر شما به دکتر مراجعه کنم یا روش درمان با دهانشویه و نخ دندان را ادامه بدم ،ممنون میشم جوابم رو بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به منخصص ریشه مراجعه شود. درمان دو دندان شما عصب کشی لازم دارد.

 17. Avatar وحید گفت:

  با سلام اقای دکتر…به طور ناگهانی قسمت لثه ۴ ردیف دندان جلو و پایین من شروع به درد گرفتن کرد به طوری که با دست زدن خون ریزی داشت…گفتن عفونت لثه هست..اب نمک و دهان شویه و انتی بیوتیک مصرف کردم…بعد گذشت یک هفته درد کمتر شده اما از بین نرفته … چه مدت زمان میبره تا عفونت بر طرف شود…ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید برای برطرف کردن عفونت لثه جهت معاینه به متخصص لثه مراجعه کنید.

 18. Avatar ج گفت:

  سلام و خسته نباشین
  دکتر من مدتی هست که لثه ی دندون یک سمت چپ ام قرمز شده و کمی روی دندونم افتاده و الان دیدم لثه ی دندون کناریش هم قرمز شده…فقط همین قرمزی هست…این هم عفونت لثه س؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیماری لثه می باشد . به متخصص لثه مراجعه کنید.

 19. Avatar علیرضا گفت:

  سلام
  آقای دکتر من لثم تحلیل رفته بعد دندونام نسبت به سرما گرما واکنش نشون میدی
  جدیدا نخ دندون کشیدم بین دو دندونم همون دندون عفونت کرده از زیر لثم سقف دهانم متورم شده
  درد از طریق عصب دندونم هست جوریکه هیچ مسکنی جواب نمیده
  الان دو روزم هست که مترونیدازول با آموکسی سیلین میخورم اما اصلا دردم کمتر نشده
  رو دندونم دندون میاد دردم بیشتر میشه
  میشه کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما دجار بیماری لثه شده اید به متخصص لثه مراجعه کنید.

 20. Avatar محمدی گفت:

  سلام اقای دکتر،من هروقت تحت فشار یا استرس باشم،بشدت دچار دندون درد میشم ،این دوتا به هم ربط داره یا فقط تلقینه؟یعنی اصلا استرس به دندان درد ربط داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما دچار استرس هستید احتمالا در هنگام شب دندانهایتان را روی هم فشار میدهید و دندان قروچه می کنید. این امر سبب می شود تا شما در روز دندان درد داشته باشید.

 21. Avatar شهرزاد بختیاری گفت:

  سلام وقت به خیر
  دندون من روکش داره و عفونت کرده .سه روزه آنتی بیوتیک میخورم ولی امروز صبح صورتم ورم کرده .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید دندان شما عفونت کرده باید معاینه انجام شود و دندان شما عصب کشی لازم داره.

 22. Avatar سوقانی گفت:

  سلام آقای دکتر،دختر پنج و نیم ساله من دچار آبسه شده،که البته مرتب براش با آب نمک شستشو میدم،توی این شرایط کرونا خیلی میترسم ببرمش دندانپزشکی،از یه خانم دکتری پرسیدم گفتن فعلا شربت اریترومایسین بهش بدم،تاانشالله شرایط بهتر بشه و ببرمش دکتر.دارو گرفتم،منتها دوز دارو رو فراموش کردن بگن و الان هم دیگه بهشون دسترسی ندارم.شربت اریترومایسین ۲۰۰ هست.
  دخترم ۱۵/۵ کیلو گرم وزنشه ،لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. با آنتی بیوتیک ها فقط عفونت سرکوب می شود بعد از اتمام دارو دوباره عفونت بر می گردد. باید با عصب کشی این دندان درمان شود.

 23. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر
  من یه سوالی در مورد ناقرینه بودن صورت داشتم آیا با ارتودنسی میشه این مشکل رو حل کرد کامل یا تا حدودی مشکل برطرف میشه یا اینکه کلا قید اینا رو بزنیم بریم سراغ بوتاکس یا زیبایی و از این قبیل….،چون عمل کردن خیلی هم سخته و اینکه من توانایشو ندارم .سوال بعدی اینکه سن برای این قبیل مشکلات مهمه یا تو هر سنی میشه ارتودنسی انجام داد و هزینه اون چقدره.
  تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک ویا جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. در صورتیکه لثه سالم باشد می توان ارتودنسی را انجام داد.

 24. Avatar Nargesi گفت:

  سلام وقت بخیر
  حدودا دوهفته پیش لثه ام از دندانم جدا شد و زیرش پراز عفونت بود سفکسیم مصرف کردم رو ب بهبودی بود ک با التهاب شدید معده قطع کردم دچار تب و لرز شدید شدم و درد قفسه سینه و سرفه و خیال کردم ک کرونا است اما نبود آیا شما همه این علائم را از عفونت لثه میدونید؟
  من هنوز هم تب و لرز دارم و احساس سرما در سر و قفسه سینه میکنم و لثه ام کامل تحلیل رفته
  چه کنم
  متخصص لثه اموکسی داده اند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود و رادیوگرافی دندان بررسی گردد.

 25. Avatar یاسی گفت:

  سلام دکتر من 4 روزه عصب کشی (دندان 6 پایین سمت راست) انجام دادم. هفته دیگه باید واسه پر کردن برم.و الان پانسمانه. به دلیل درد شدید روز دوم امپول کتورولاک و دگزا زدم. امروز هم دوباره دگزا زدم چون دردش واقعا غیر قابل تحمل بود. کمی سمت راست صورتم ورم کرده و کنار همون دندونم یه چیزی مثله ابسه دراومده. به نظر شما عصب کشی درست انجام نشده یا طبیعیه و درمان میشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای تشخیص دقیق بودن عصب کشی، باید از دندان رادیوگرافی تهیه شود.

 26. Avatar فائزه گفت:

  سلام دکتر من 4 روزه عصب کشی (دندان 6 پایین سمت راست) انجام دادم. هفته دیگه باید واسه پر کردن برم.و الان پانسمانه. به دلیل درد شدید روز دوم امپول کتورولاک و دگزا زدم. امروز هم دوباره دگزا زدم چون دردش واقعا غیر قابل تحمل بود. کمی سمت راست صورتم ورم کرده و کنار همون دندونم یه چیزی مثله ابسه دراومده. به نظر شما عصب کشی درست انجام نشده یا طبیعیه و درمان میشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   یا سلام . برای اینکه تشخیص اینکه عصب کشی دندان درست و کامل انجام شده باید رادیوگرافی تهیه شود.

  2. Avatar یاسی گفت:

   دکتر
   دیروز که مراجعه کردم پیش دکترم عکس گرفتن و گفتن مشکلی نیست و خوب میشه. اما ایا این درسته که من هر 4 ساعت ایبوپروفن بخورم؟ چون گاهی هم تاثیر نداره واقعا… دردش مثل فشار میمونه که از زیر دندونم تا فکم پخش میشه. و اینکه عفونت داره و خودم کاملا حس میکنم از کنار دندونم میاد بیرون. خیلی میترسم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 27. Avatar مبینا تنهایی گفت:

  سلام آقای دکتر من از بیماران شما هستم ویکسال ودوماه پیش ارتو دنسی رو برای من شروع کردید امروز نوبت ویزیت داشتم ودندان آسیای پایین سمت چپ حلقه ارتودنسی داخل لثه فرو رفته بود که برداشته شد وبعد از مراجعه به منزل متوجه شدم که دقیقا دندان آسیای سمت راست که حلقه داره هم دقیقا متورم ودرد ناک شده وبه دلیل تعطیلات پیش رو تا دوشنبه نمی تونم به مطب بیام میشه راهنمایی کنید چکار کنم چون هم درد دارم وهم نگران لثه هام وعفونتشون وتبعات بعدی عفونت لثه هستم با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید با مسواک زدن خیلی خوب اون ناحیه، درد و التهاب درست میشه. اگر نشد در اولین فرصت تشریف بیارید مطب.

 28. Avatar نگین گفت:

  سلام
  من دندونم رو عصب کشی کردم ولی درد زیاد دارم لثه ام حساس شده و یکم کبودی داره درمان چیه؟ ممکنه عفونت لثه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.احتمالا شما مشکل لثه دارید باید معاینه و رادیوگرافی تهیه بشه تا علت مشخص بشه.

 29. Avatar سمانه گفت:

  سلام اقای دکتر من دچار التهاب لثه شدم یک سال پیش پیش دکتر بی صدر جرم گیری کردم از شدت درد و خونریزی دیگه جرات نکردم برم پیشون برای جرم گیری خیلی میترسم و انگار نمیشه بی حسی استفاده کرد .. .واقعا از ترس نمیدونم چیکار کنم من جراحی هم حتی انجام دادم ولی اون دردی که جرم گیری بهم میده رو نمیتونم تحمل کنم شما با بی حسی انجام میدید ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه حضوری انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 30. Avatar Sahar گفت:

  سلام لثه فک پایین من خیلی قرمزتر از بالا هستش و چون تاحالا دقت نکرده بودم چندماهی هست که متوجه این موضوع شدم و به شدت دندانهام به سرما و گرما حساسن و البته به چند دکترمتخصص لثه مراجعه کردم ولی هیچ کدوم برای درمانش چیزی تجویز نکردن ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. التهاب، ورم کردن و قرمزی لثه یکی از علایم عفونت لثه می باشد.

 31. Avatar ندا گفت:

  سلام آقای دکتر، وقتتون بخیر، دندون شمارهٔ ۲ من چند سالی هست عصب‌کشی و روکش شده. الان احساس فشار و ضربان و کمی سوزش لثه دارم. از ورم خبری نیست. با توجه به این وضعیت امکان رفتن نزد دندانپزشک هم نیست. می‌تونم مصرف آنتی‌بیوتیک رو شروع کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آنتی بیوتیک عفونت را سرکوب می کند راه درمان قطعی نیست.

 32. Avatar پدرام گفت:

  با سلام وعرض خسته نباشید
  آقای دکتر لثه های من ورم کردن و قرمز شدن علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما دچار عفونت لثه شده اید به متخصص لثه مراجعه کنید.

 33. Avatar سپیده آهنگری گفت:

  سلام آقای دکتر لثه های من مشکل پیدا کردن متورم و قرمز شدن درد هم میکنن.چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما دچار مشکل لثه شدید به متخصص لثه جهت درمان و معاینه مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *