دندان پزشکی

همه چیز درباره عفونت لثه

همه چیز درباره ی عفونت لثه

عفونت لثه یا التهاب لثه یک بیماری باکتریایی است که با درگیر کردن لثه‌ ها موجب بروز چرک در حفره‌ دهانی بیمار می‌شود. بروز این بیماری معمولا با علائمی مثل بوی بد دهان همراه است. عدم کنترل عفونت لثه موجب بروز عوارضی مثل آبسه، کیست دندان، پوسیدگی و عفونت دندان و در نهایت لقی دندان می شود.

عفونت لثه چیست؟

عفونت لثه به معنای وجود هرگونه چرک و التهاب در بافت لثه می ‌باشد و معمولاً با بروز درد و تورم لثه ‌ها همراه است. این بیماری به دلیل فعال شدن سیستم ایمنی مخاطی دهان و پاسخ آن به عوامل عفونی مختلف ایجاد می‌شود و با متورم کردن لثه و پر خون کردن آن موجب بروز ناراحتی ‌ها و علایم اولیه بیماری در مبتلایان می‌ شود. از دیگر عفونت‌ های شایع لثه می ‌توان به سوراخ شدن لثه در کنار دندان با پوسیدگی شدید اشاره کرد و علت آن نیز ممکن است خوردن ضربه به دندان، بالا رفتن سن شخص، شکستن ریشه دندان و سایر علت های احتمالی باشد. چنانچه سوراخی را در لثه خود مشاهده کردید، در اسرع وقت برای درمان اقدام کنید.

علائم عفونت لثه

جالب است بدانید که عفونت لثه یکی از شایع‌ترین بیماری ‌های دهان و دندان محسوب می‌شود و سالانه میلیون ‌ها نفر به این عارضه مبتلا می گردند. ولی علائم و شدت این بیماری در افراد مختلف متفاوت است. کنترل و درمان التهاب و عفونت لثه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است زیرا ادامه یافتن این بیماری و عدم کنترل آن موجب از بین رفتن استحکام و یکپارچگی بافت لثه خواهد شد و در نهایت خطر افتادن و پوسیدگی دندان را به میزان قابل توجهی افزایش خواهد داد.

علائم عفونت لثه

علایم عفونت لثه بر اساس شدت و عامل ایجاد کننده ‌ی این بیماری می ‌توانند متفاوت باشند. از جمله مهم ‌ترین علائم التهاب لثه می‌ توان به مواردی همچون:

 • ایجاد شدن درد در محل التهاب و یا حفره‌ی دهانی
 • ورم کردن و قرمزی لثه
 • بوی بد دهان
 • حساس شدن بیش از حد دندان ‌ها به سردی و گرمی
 • متورم شدن غدد لنفاوی ناحیه گردن

بطور کلی، با افزایش التهاب لثه علایم این بیماری به صورت سیستمیک ظاهر خواهند شد. حتی در موارد شدید‌‌تر مشاهده شده است که ادامه یافتن عفونت لثه موجب بروز مشکلات قلبی مختلفی همچون تب روماتیسمی نیز شده است.

دلایل التهاب و عفونت لثه

عفونت لثه یکی از شایع ترین بیماری های دهان و دندان است که عوامل زیادی مانند عدم رعایت بهداشت دهان برای ایجاد التهاب و عفونت لثه وجود دارد. ما در زیر به چند مورد از مهم ترین و رایج ترین دلایل این عفونت می پردازیم.

چرک کردن لثه به علت عفونت ‌های باکتریایی

عفونت‌ های باکتریایی یکی از شایع ‌ترین علل ایجاد عفونت لثه محسوب می‌شوند. معمولاً التهابی که به واسطه‌ پاتوژن باکتری ‌های دهانی ایجاد می‌شود از شدت بیشتری برخوردار است. عوامل باکتریایی با نفوذ به بافت لثه موجب فعال شدن سیستم ایمنی مخاطی می‌شوند و زمینه را برای بروز التهاب و تورم در بافت لثه فراهم می‌کنند. فعّالیت سیستم ایمنی در بافت لثه و در نتیجه عفونت لثه با علائم مختلفی همچون: تورم بافت لثه، درد، سفید شدن و تغییر رنگ لثه‌‌ ها و حساس شدن دندان ها همراه است و ادامه یافتن این علائم می‌تواند برای بسیاری از افراد آزار دهنده باشد.

تجمع باکتریایی باعث ایجاد عفونت لثه
تجمع باکتریایی باعث ایجاد عفونت لثه

عفونت لثه در اثر استفاده‌ غلط از نخ دندان

استفاده از نخ دندان برای سلامت دندان ها و جلوگیری از عفونت در لثه بسیار اهمیت دارد اما برخی از افراد استفاده از نخ دندان را با وسواس شدیدی انجام می‌ دهند و این مسئله موجب وارد شدن آسیب به بافت لثه‌ ها می‌شود و زمینه را برای بروز عفونت لثه فراهم می کند. غشای مخاطی در حفره‌ی دهانی اولین سد دفاعی بدن برای جلوگیری از بروز التهاب لثه محسوب می شود و وارد شدن آسیب به بافت لثه به دلیل استفاده‌ غلط از نخ دندان موجب از بین رفتن این سد دفاعی می گردد و زمینه را برای تهاجم باکتری ‌ها و مخمر‌ها به بافت لثه فراهم می‌کند. بنابراین لازم است با اصول اولیه و روش صحیح استفاده از نخ دندان آشنا باشید تا از بروز چرک و التهاب در لثه تا حد زیادی جلوگیری شود.

مصرف دخانیات از عوامل اصلی چرک کردن لثه

مصرف دخانیات از دیگرعلت های عفونت لثه محسوب می شود. دخانیات ضمن وارد کردن آسیب مستقیم به بافت لثه، موجب بروز مشکلاتی در دندان ‌های شما نیز خواهد شد. افراد سیگاری بطور روزانه دندان‌ ها و لثه ‌های خود را با هزاران نوع ماده‌ شیمیایی و سمی مختلف مواجه می‌کنند. این ترکیبات سمی در نهایت با نفوذ به بافت لثه موجب کاهش ایمنی لثه می شوند و زمینه را برای التهاب لثه فراهم می کنند. بطور کلی، التهاب ‌های ایجاد شده در لثه‌ افراد سیگاری ارتباط مستقیمی با سیگار کشیدن دارند و در موارد بسیاری با ترک مصرف سیگار و دخانیات این عفونت ‌ها نیز بدون استفاده از درمان‌ های جایگزین برطرف می شوند.

نمای نزدیک از دندان و لثه ی مردی که دارای عفونت لثه ناشی از سیگار کشیدن میباشد
عفونت لثه ناشی از سیگار کشیدن

سایر عوامل موثر در عفونت لثه

بطور کلی هر عاملی که موجب تضعیف سیستم ایمنی بدن و بافت لثه شود می ‌تواند زمینه را برای بروز التهاب لثه فراهم نماید. از دیگر عوامل ایجاد کننده‌ عفونت لثه می توان به مواردی همچون شیمی درمانی، مصرف الکل، عدم استفاده صحیح از مسواک، برفک دهان، مصرف برخی از داروها، تغذیه نامناسب و استفاده از دندان مصنوعی اشاره کرد. همچنین، باید این نکته نیز در نظر گرفته شود که التهاب لثه ارتباط مستقیمی با بهداشت دهان و دندان دارد و رعایت این مسئله می‌تواند گام مهمی در راستای پیشگیری از بروز این بیماری محسوب شود.

نمای نزدیک از عفونت لثه

درمان عفونت لثه

در درجه اول باید به یک دندانپزشک که متخصص بیماری های دهان و دندان می باشد مراجعه کنید. امروزه با پیشرفت علم پزشکی و دندانپزشکی روش های مختلفی برای درمان عفونت لثه به بیماران ارائه می شود. شما می توانید از روش های نوین درمان عفونت لثه برای پیشگیری، کنترل و درمان التهاب لثه ها استفاده نمایید. از جمله مهم ترین روش های درمان عفونت لثه می توان به مواردی همچون استفاده از درمان های آنتی بیوتیکی، استفاده مداوم از مسواک و نخ دندان، استفاده از محلول های دهانشویه مخصوص درمان التهاب لثه استفاده کرد.

همچنین، شما می‌توانید از روش‌های خانگی نیز برای درمان موقت عفونت لثه استفاده نمایید که مهم ترین آنها غرغره محلول آب نمک و استفاده از زردچوبه می ‌باشد. با این حال، میزان بازده ای این روش ها کمتر از موارد ذکر شده می ‌باشد و این روش‌های درمانی در موارد شدید کمکی به درمان عفونت لثه شما نخواهند کرد.

در کل، از بین بردن علت عفونت لثه اصلی ترین روش پیشگیری و درمان این بیماری می باشد و تا زمان پایدار بودن این عوامل، التهاب و عفونت لثه هر چند وقت یکبار به سراغ لثه‌ شما خواهد آمد. بهتر است که برای درمان این بیماری همواره از نظر دندانپزشک خود مطلع شوید.

برای عفونت لثه چی بخوریم؟

داشتن رژیم غذایی سالم نیز از عفونت لثه جلوگیری می کند. اگر دچار التهاب و عفونت لثه شده اید بهتر است مصرف مواد غذایی قندی و شیرین و مواد غذایی اسیدی را تا جایی که امکان دارد استفاده نکنید. مواد غذایی مفید و سالم مانند پروتئین ها، سبزیجات، مواد غذایی که ویتامین c دارند نیز در روند بهبودی عفونت لثه موثرهستند. البته اگر تمایل دارید که با خوردن دارو نیز التهاب و عفونت لثه را درمان کنید، با مشورت دندانپزشک خود می توانید از دارو استفاده کنید.

از آنجایی که بی‌توجهی به عفونت لثه ممکن است منجر به بیماری های دیگری مانند تب، سردرد، سوراخ شدن لثه کنار دندان و سایر مشکلات احتمالی شود، توصیه می کنیم در صورت بروز مشکل فوراً به کلینیک دندانپزشکی مراجعه نمایید.

سوالات متداول در مورد عفونت لثه

1-آیا عفونت لثه موجب خونریزی لثه می شود؟

بله، عفونت لثه موجب بروز خونریزی در لثه‌ ها خواهد شد و در موارد شدید‌تر حتی در هنگام غذا خوردن نیز خونریزی لثه‌ ها صورت خواهد گرفت.

2-آیا پوسیدگی دندان ها موجب بروز عفونت لثه می شود؟

بله، پوسیدگی دندان ‌ها یکی از علت‌ های شایع التهاب لثه محسوب می‌ شود و همانگونه که عفونت لثه می ‌تواند موجب پوسیدگی دندان ‌ها شود، این عامل نیز می‌تواند علائم و شدت عفونت لثه را افزایش دهد.

3-آیا استفاده از جوش شیرین می‌تواند برای درمان عفونت لثه موثر باشد؟

تاکنون تحقیقاتی در این زمینه صورت نگرفته است اما برخی مبتلایان عفونت لثه عنوان کرده‌اند که استفاده از سرکه به همراه جوش شیرین می‌تواند روند درمان این بیماری را تسریع نماید.

4-میزان شیوع عفونت لثه در کودکان و بزرگسالان چگونه است؟

عفونت لثه در بزرگسالان شیوع بیشتری دارد و علت اصلی آن عدم رعایت بهداشت و مصرف سیگار و الکل در بزرگسالان می‌باشد.

5-دهانشویه برای عفونت لثه چگونه عمل می کند؟

دهانشویه علاوه بر رفع و جلوگیری از تشکیل پلاک های دندانی منجر به ضدعفونی شدن حفره دهان نیز می شود. بنابراین استفاده از دهانشویه در تکلمیل روند درمان عفونت لثه نقش خوبی ایفا می کند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

350 دیدگاه برای “همه چیز درباره عفونت لثه

 1. Avatar حسین عزیزی گفت:

  سلام اقای دکتر من چن روز پیش دوتا از دندون انتهایی فک پایینمو ۲ و ۳ از اخر رو عصب کشی کردم ولی دکتر طی عکسی که گرفت گفت من عصب کشی می کنم ولی اون چرک اطراف لثت همینجوری میمونه و ممکنه تا اخر عمرت هر از گاهی عفونت کنه اونو چیکارش میتونم بکنم آقای دکتر لطفا راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 2. Avatar کرمی گفت:

  سلام
  ببخشید من دندان هام سالمه ولی کج هستند
  و الان چند روز هست دچار ورم لثه شدم
  و از دیشب از لثه ام چیزی مثل چرک بیرون میزند بنظر شما چرا دچار چنین مشکلی شدم آیا قابل درمان هست ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. رعایت بهداشت دهان و دندان نقش بسزایی دارد. کمبود فضای بین دندان ها سبب می شود بین دندان ها بدرستی تمیز نشوند و جرم می گیرند. توصیه می شود به یک متخصص ارتودنسی جهت معاینه کلینیکی و راهنمایی های لازم مراجعه نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها بهداشت دهان و دندان و جرم گیری دندان

 3. Avatar نرگس گفت:

  با سلام من در هفته 29 بارداری هستم و لثه ام عفونت کرده باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید توسط دندانپزشک معاینه کلینیکی از لثه ها و دندان های شما انجام گیرد سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 4. Avatar سارینا گفت:

  سلام دکتر ببخشید من دندونمو دوروزه لمینت کردم و روکش گذاشتم حالا لثم کنار دندونم انگار پوست اضافه اورده دیگه نمیدونم عفونته یا ترمیم لثمه ب نظرتون بعد روکش لثه ترمیم میشه یا عفونته اخه این دوشبم درد داشتم فکم درد میکرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با دندانپزشک معالج خود که شرایط دندان شما را میداند مشورت نمایید. باید معاینه صورت گیرد تا درمان مناسب انجام شود.

 5. Avatar حجت قایمی گفت:

  سلام. آیا عفونت و مشکلات لثه ای براحتی درمان می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، با تشخیص درمان مناسب و به موقع توسط متخصص لثه باتجربه درمان امکانپذیر و ساده است.

 6. Avatar حمیدرضا گفت:

  سلام اقای دکتر
  من یکسال پیش هنگام غذا خوردن، یک چهارم از دندان آخرم شکست،و من به همون حال گزاشتمش و مشکلی نبود، جدیدا دقیق همون جاییکه دندونم شکسته بود لثه ام مثل جوش چرک میکنه و میاد بالا و بشدت هم درد داره و تیر میکشه، و هردفعه که میاد بالا با کمی فشار چرکش میزنه بیرون
  نمیدونم برای کنترل دردش چیکار کنم هفته بعد میتونم برم دکتر الان نمیتونم
  تو این یک هفته راهی هست برای کم شدن دردش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان شما عفونت دارد. به متخصص ریشه مراجعه نمایید. دندان شما باید عصب کشی و درمان ریشه شود. با مسکن و آنتی بیوتیک بطور موقت درد برطرف می شود.

 7. Avatar صبا گفت:

  سلام وقتتون بخیر.
  لثه هام عفونت کردن جوری ک تحلیل داشتن جرم گیری کردم یه ماه میشه بعد جرم گیری بدتر اذیت شدم انگار دندونام لق شدن و هنوزم لثه هام میسوزن و ورم دارن بعضی مواقع سفیدی میزنه ب لثه هام خیلی اذیتم مشکل از چیه باس چیکار کنم؟؟؟؟ دندونای جلوییمم خیلی نگرانم میترسم بیفتن جوری تحلیل رفتن انگار ریششون پیداس……..
  ممنون میشم بهم راه حل بدین
  اینجام ک دکتر متخصص لثه نیست……

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دوست عزیز باید معاینه کلینیکی انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود. توصیه می شود به متخصص لثه مراجعه نمایید.

 8. Avatar مریم گفت:

  سلام اقای دکتر برای عفونت دندان دندانپزشک به من آموکسی سیلین 500 داده بایدچند ساعت یکبار بخورم. فراموش کردم. ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. آموکسی سیلین 500 برای عفونت دندان را باید 8 ساعت یکبار میل نمایید.

 9. Avatar اسلا گفت:

  آقای دکتر سلام
  لثه من پارسال دقیقا بالای یکی از دندان ها شروع به ورم کردن کرد و مداوم چرک تولید و خارج می‌کرد مثل یه جوش شده بود
  به دندانپزشک مراجعه کردم و بعد عکس برداری عصب کشی کردن ولی تغییری ایجاد نشد و بعد یک مدت خودش خوب شد ، الان دوباره شروع به درد و ورم کرده
  پیشنهادتون چی هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان شما آبسه کرده. ریشه دندان هنوز عفونت وجود دارد. به متخصص ریشه مراجعه نمایید تا دندان مجددا عصب کشی و درمان ریشه (ری اندو) انجام گردد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک آبسه دندان

 10. Avatar محمد مرادی گفت:

  سلام خدا قوت اقای دکتر خوبین چه خبر، من یکی از دندان هامو پر کردم بغلش متورم شده صورتم ورم کرده باد کرده ببخشید من الان برای رفع اون باید دوباره دندونمو عصب کشی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان متورم شده باید توسط دندانپزشک معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 11. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  چند روزی هستش که لثه پایین سمت چپ عفونت کرده درد شدیدی داره و دهنمو بیشتر از یه حدی نمیتونم باز کنم چیزی بجوئم ابتدا رویه یکی از دندونام بود رفتم دندان پزشکی کپسول و آمپول پنی سیلین تجویز کرد اما الان بعد دو سه روز عفونت لثه بیشتر شده و کش اومده زیر فکم و نزدیک گلوم دست میزنم درد میکنه
  ساعت ۵ صبحه و از درد تا الان نخوابیدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. مسکن برای درد دندان میل نمایید. به متخصص ریشه مراجعه نمایید تا دندان عصب کشی و درمان ریشه شود. آنتی بیوتیک به تنهایی کافی نیست.

 12. Avatar آسیه علی نژاد گفت:

  سلام آقای دکتر،من پارسال رفتم سه تا از دندون هامو روکش کردم ،وهمش بهشون میگفتم که دندونام درد میکنن میگفتن اشکالی نداره روکش وصل بشه دردت تمام میشه ،ولی همچین اتفاقی نیفتاد ،بعدش هم هرزگاهی درد میکرد دوباره خوب میشد ،ولی الان که دوهفته هست مدام درد می‌کنه امان هم رو بریده ،رفتم یه دکتری دیگه گفت روکش خوب گذاشته نشدن باید خالی بشن ممکنه زیرشون خراب شده باشه ،الان همه ی روکش ها در اورد و جراحی هم کرد وتاج دندون رو اورد بالا که درد ساکت بشه ،وبخیه هم کرد ولی اصلا هیچ تغییری داخل درد پیدا نشده بیشتر هم شده ،من الان دوهفته هست هم دارم مدام مسکن میخورم ولی هیچ فایده ی نداره ،بالای چشمم هم باد کرده هرروز داره بادش بیشتر میشه ،عکس دندان هم گرفتم اون هم مشکلی نداشت ،من شهرستان هستم تو رو خدا آقای دکتر راهنمایی کن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توصیه می شود به یک متخصص ریشه باتجربه مراجعه نمایید. باید رادیوگرافی تهیه سپس براساس رادیوگرافی تشخیص درمان داده شود. دردی که دارید نشان دهنده اینست که عصب کشی دندان و درمان ریشه درستی انجام نشده است.

 13. Avatar یاسی گفت:

  سلام من یکی از دندون هام چند سالی هست که کاملا داخلش خالیه و الان چند روزی هست که فهمیدم در قسمت پایینی اون دندان رو لثه متورم شده و مثل اینکه عفونت کرده ولی درد ندارم میخواستم ببینم اگر از قرص آموکسی سیلین استفاده کنم عفونتش خوب میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک دندانپزشک مراجعه نمایید. باید عصب کشی و درمان ریشه انجام گردد. باید دندان شما معاینه شود. بدون تجویز دندانپزشک از آنتی بیوتیک استفاده ننمایید.

 14. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام و خسته نباشید،من ۱۷ سال سن دارم و از پریروز ی چیزی شبیه آفت روی لثه،روی دندون عقل پایینم در اومده و درد میکنه،اولش فکر کردم دندونم داره در میاد اما ابتدا به صورت ی سوراخ نسبتا کوچیک بود بعدش ی چیز سفید رنگی روش اومد و امروز بزرگتر شده،موقع دست زدن یا خوردن چیزای شور و ترش یا شیرین زیاد احساس درد نمیکنم،بیشتر موقع بستن دهنم و قرار گرفتن دندونام روی هم احساس درد میکنم، میترسم مشکل جدی باشه،چیکار کنم؟ مشکل حادی هست؟ کی به دکتر مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط یک دندانپزشک معاینه انجام گیرد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 15. Avatar سیاوش گفت:

  سلام آقای دکتر.چندهفته ای هست دندانهای آسیابم حس میکنم عفونت کرده درضمن روکش کردم.تاحدی که صورتم ورم کرد وباآنتی بیوتیک ورم خوابید.امروز درد میکرد دندونامو روی هم میذاشتم اذیت میشدم.باانگشت کشیدم روی لثه کلی چرک خارج شد دلیلش چی میتونه باشه وآیا طبیعیه خارج شدن چرک ازلثه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ریشه مراجعه نمایید. روکش دندان برداشته می شود تا عصب کشی دندان و درمان ریشه انجام گردد. علاوه بر آنتی بیوتیک، عصب کشی و درمان ریشه نیز باید انجام گیرد.

 16. Avatar کوثر گفت:

  آقای دکتر من روی لثم یه چیزی شبیه جوش سر سفید ظاهر میشه و وقتی اون میاد دندونم بدجوری دردناک میشه بنطرتون لثم عفونت کرده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از علائم عفونت دندان است. باید توسط دندانپزشک معاینه انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 17. Avatar علی کشاورز گفت:

  سلام اقای دکتر لثه ی من چند هفته ای میشه پایین لثم یکم ورم کرده و باد کرده و الان هم پایین لثم یه حالت نقطه سفید و یکم تیز مانند زده نشانه چیست و یکم غذا که میخورم درد میگیره؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از علائم آبسه دندان است. توصیه می شود به یک متخصص ریشه جهت درمان عفونت مراجعه نمایید.

 18. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر من دندونامو ۵ ماه پیش کامپوزیت کردم هم فک بالا هم فک پایین . فک پایین لثه یکی از لای دندونام مسواک زدنی احساس کردم میخواست کنده بشه اما جاش مونده فقط یه کم باز‌میشه‌یه خورده هم قرمز و ورم کرده ایا با نمک و آب‌درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکنه دندان عفونت کرده باشد باید معاینه و بررسی شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 19. Avatar صنم گفت:

  سلام دکتر
  من حدود دو هفته پیش لثه م بخاطر خوردن غذای خیلی داغ سوخت، اولش ملتهب شد و بعد هر روز بدتر شد تا الان که یه حفره توی لثه م ایجاد شده که قرمزه وسطش یه نقطه ی سفید هست و کمی خون میاد. دکتر عمومی رفتم و برام اموکسی سیلین نوشتن یه روز هست که دارم میخورم ولی خیلی نگرانم به نظرتون با انتی بیوتیک خوب میشه؟؟ یا زودتر اقدام دیگه ای بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از آنتی بیوتیک که برایتان تجویز شده التهاب را بهتر می کند.

 20. Avatar آرش گفت:

  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر
  لثه های من عفونت کرده و احساس میکنم کمی لق شدند رفتم دکتر گفت باید جرم گیری کنم.میخاستم بدونم برای تقویت لثه ام چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید شش ماه یکبار جرمگیری انجام دهید. بهداشت دهان و دندان را رعایت نمایید.

 21. Avatar محمد ولی گفت:

  باسلام خدمت دکتر گرامی
  دوتا دندون های جلویی رو عصب کشی پر کردم روی لثه م ی حالت برآمدگی میشه هر چند وقت یبار بافشار دادن میترکه و بوی بدی میده باید چیکار کنم با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه نمایید. عصب کشی بطور کامل انجام نشده. با رادیوگرافی از دندان مشخص میگردد. باید با عصب کشی دندان و درمان ریشه عفونت برداشته شود.

 22. Avatar پارمیدا گفت:

  خسته نباشید دکتر
  لثه‌من‌ به قدری درد میکنه که احساس میکنم کل سرم تیر میکشه
  و این مشکل هر چند وقت یکبار اتفاق میفته
  یهو یه هفته درد میگیره و اینکه دراز میکشم یا میخوابم هم دردش خیلی زیاد میشه
  بعد یهو خودش خوب میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه لثه به یک دندانپزشک متخصص لثه مراجعه نمایید. پس از معاینه لثه تشخیص درمان مناسب داده شود. ممکن است جرمگیری دندان لازم باشد.

 23. Avatar ستاره گودرزی گفت:

  سلام دکتر جمیلیان عزیز، احساس می کنم که لثه اطراف دندان عقل من عفونت کرده باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. احتمالا در اطراف دندان عقل، گیر غذایی وجود دارد باید خوب مسواک زده شود و تمیز گردد. از دهانشویه استفاده نمایید. برای معاینه دندان نزد یک دندانیزشک مراجعه نمایید.

 24. Avatar مطهره گفت:

  عرض سلام خدمت شما من لثه فک پایین ابتدا درد شدید داشت که نمی توانستم دندان هایم را روی هم بگذارم و بعد آبسه کرد و الان قرمز شده و عفونت کرده باید چیکار کنم دسترسی به پزشک ندارم و الان تمام بدنم به شدت کوفته و خسته است و گرگرفتگی دارم و تب خفیف دارم ممکنه عفونت وارد بدنم شده باشد و این علائم ایجاد شده باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در اولین فرصت به دندانپزشک مراجعه نمایید تا دندان شما معاینه شود. بعد از استفاده کردن از آنتی بیوتیکی که توسط دندانپزشک تجویز شده دندان شما باید عصب کشی و درمان ریشه شود.

 25. Avatar فرناندو گفت:

  درود و وقت بخیر جناب دکتر.
  لثه روی دندون عقلم درد شدیدی داره تا فک هم رفته گوشم بشدتت درد میکنه بنظرتون عفونت داره یا .. ؟!
  مچکر میشم از پاسختون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان عقل هرزگاهی توام با درد است. برای پاسخ قطعی باید از دندان معاینه کلینیکی انجام گیرد.

 26. Avatar ایسا گفت:

  سلام اقای دکتر ایا کامپوزیت ممکنه باعث عفونت لثه بشه؟ اخه فقط ۲ تا دندون جلویی کامپوزیت داره و دقیقا عفونت کرده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله،اگر کامپوزیتی که روی دندان است خوب پرداخت نشده باشد باعث عفونت لثه می شود. لثه ورم می کند، قرمز می شود و خونریزی می کند.

 27. Avatar مهیاس گفت:

  سلام من دوتا دندونای وسطی مال فک پایین ک لثه لای دندون قرار داره دستم ک بهش میخوره یا حواسم نیسته با ناخونم فشار میدم و اینا میبینم اذیت میکنه تا چندروز بعد یه ذره هم قرمز میشه من باید چیکار کنم؟؟؟!!!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 28. Avatar مطهره غفاری گفت:

  سلام. جناب آقای دکتر جمیلیان، احساس می کنم که دندان شماره 5 لثه ام دچار عفونت شده، چیکار می توانم انجام دهم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دچار تورم و عفونت لثه هستید، ابتدا باید برای تشخیص و درمان مناسب، به دندانپزشک مراجعه کند. دلایل زیادی برای تورم لثه وجود دارد. بیشتر مربوط به عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است.

 29. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر یک هفته فکر کردم دندان روکش کنده شده بعد دو روز لثه دندان های عقلم بالا پایین درد گرفت فهمیدم حساسیت دندان و لثه گرفتم باید چکار کنم میترسم دندانپزشکی بخاطر کرونا برم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما معاینه گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 30. Avatar فتانه گفت:

  سلام. آیا عفونت لثه باعث خونریزی لثه هم می گردد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   بله، عفونت لثه سبب خونریزی در لثه ها می شود و در موارد شدید تر در موقع غذا خوردن نیز خونریزی لثه ها اتفاق خواهد افتاد.

   1. Avatar ایهان گفت:

    سلام جناب دکتر،ممنون که راهنمایی میفرمایید .لثه های من به شدت عفونت کردن رفتم دکتر قرص چرک داد ولی افاقه نمیکنه سه هفتس دارم قرص میخورم الان چشم راست گوش راست و سمت راست گردنم درد میکنه عفونت کار خودشو کرده چاره چیه دکتر

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. درمان عفونت لثه جرمگیری دندان، جراحی لثه و کورتاژ لثه خواهد بود. شما بایستی به متخصص لثه جهت معاینه مراجعه نمایید.

 31. Avatar مینا گفت:

  سلام دکتروقت بخیر،من یه سالی میشه لثه م عفونت میکنه دیواره ی دهنم عفونت میکنه اماباقرص وقرقره و این چیزابعدیه مدت خوب میشم دوباره بازم ،حس میکنم یه طرف لثه دهنم گودشده ورفته تو،قبلا هم یه باردندونامو لمینت کردم امانزدیک یه دکترخونگی غیرمجاز،ممکنه دندونام خراب باشه یامشکل ازلثه م؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص لثه های شما معاینه گردد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 32. Avatar پرهام گفت:

  سلام دکتر من یه هفته است که عفونت لثه داشتم و قرص آموکسی سیلین و میترا نیدازول هر ۸ ساعت میخوردم میخورم اما کامل خوب نشده رفتنم دندان پزشکی گفت جرم گیری کن آیا اثر دارد و این که خود سرانه قرص مصرف کردم برای یک هفته آیا ضرری واسه همون لثه و کلا همه جای های دیگه از نظر فلور طبیعی و هرچیز دیگه واسم داره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است برای درمان عفونت لثه به متخصص لثه مراجعه نمایید. بله جرم گیری هم برای درمان عفونت صحیح است.

 33. Avatar داوود گفت:

  سلام دکتر کرونا داشتم ۲هفته بستری بودم اومدم خونه لثهام زبونم دردداره چیزی نمیتونم بخورم باید چی کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان و فک شما انجام گیر تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 34. Avatar مهیار گفت:

  سلام آقای دکتر . من یکی از دندان هام نیاز به کشیدن داره که هنوز اقدام‌نکردم لثه داخل دندان کاملا آبسه کرده با بوی بد ، زیر گردنم احساس تورم و درد دارم همراه با تبخال . آیا این تورم و درد گردن برای همان عفونت هست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است معاینه از دندان شما انجام گیرد. در صورت داشتن عفونت باید یک دوره آنتی بیوتیک دندانپزشک برای شما تجویز نمایید.

 35. Avatar منا گفت:

  سلام آقای دکتر . من یکی از دندان هام نیاز به کشیدن داره که هنوز اقدام‌نکردم لثه داخل دندان کاملا آبسه کرده با بوی بد ، زیر گردنم احساس تورم و درد دارم همراه با تبخال . آیا این تورم و درد گردن برای همان عفونت هست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما باید معاینه گردد. اگر عفونت داشته باشد باید آنتی بیوتیک تجویز گردد. سپس اقدامات بعدی انجام گیرد.

 36. Avatar داني گفت:

  سلام دكتر جان من دندونامو لمينت سراميكي كردم الان از لثم خون مياد و بوي بد ميده چيكار بايد كنم كه هم خونريزي بند بياد هم بوش از بين بره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 37. Avatar زهرا صفدری گفت:

  باسلام اقای دکتر من الان یکی از دندان های جلوم نزدیک دو سال که لق شده لثه همین دندان هم قرمز شده وبوی بد هم داره میخواستم راهنمایم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام به متخصص لثه جهت معاینه لثه مراجعه شود. شما مشکل لثه دارید. اطلاعات بیشتر مراجعه به لینک بیماری های لثه

 38. Avatar محمد گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید مشکل از چیه دندانم درد می‌کنه وقتی که آب نمک قرقر میکنم خوب میشه و وقتی سرد و گرم به دندان میخوره درد میگیره امکان داره از لثه باشه؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیدگی دارد به دندانپزشک مراجعه کنید تا معاینه انجام شود و تشخیص درمان مناسب داده شود.

 39. Avatar یردیا گفت:

  خسته نباشید من سه ماه پیش دهنم بوی بدی میداد دندون عقل پایین کشیدم با جراحی تا چندروز ورم داشت دهنم که چندتا آمپول پنی سیلین زدم بیست روز هم قرص اموکسی سیلین و متازول مصرف کردم ورم خوابید ولی عفونتش هنوز بعد سه ماه ادامه داره رفتم دکتر دوباره، گفتن دندون ۷ پایین عصب کشی میخواد حالا دندون ۶ پایینم حتی زبان بهش میزنم درد داره، لثه بین دندون ۶و۷ سیاه شده، لثه جای دندون عقلم ور داره
  در ضمن ماه پیشم ارتودنسی کردم بنظرتون عفونت لثه م در چه حده ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک دندانپزشک متخصص ریشه مراجعه نمایید. باید رادیوگرافی تهیه شود، سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 40. Avatar خانم شیری گفت:

  سلام اقای دکتر
  من حدود هفت ماه که دندان جلو فک بالا که دچار شکستگی شده را پر کردم و حالا لثه های این دندان و لثه های نصف فک هایم دچار درد شدیدی شده نظر شما چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به دندانپزشک مراجعه شود و از ریشه دندان رادیوگرافی تهیه گردد. و حتمالا دندان احتیاج به عصب کشی دارد.

 41. Avatar اریا گفت:

  سلام دکتر برای عفونت لثه چی خوبه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در اولین فرصت به متخصص برای معاینه مراجعه نمایید تا راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 42. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام آقای دکتر من روزی دوبار رو حداقل مسواک میزدم ولی از نخ دندون استفاده نمیکردم تا چند روز پیش که لثه ام آفت زد و بعد دو روز هم در قسمت وسط لب بالا یک چیزی مثل یک جوش کوچیک در اومده هر دو شون خیلی درد دارن بعضی قسمت های لثه هام هم درد دارن .آب نمک استفاده میکنم اما نمی دونم عفونت لثه است یا نه باید چی کار کنم خیلی سخته و غذا خوردن برام مشکل شده به خاطر شرایط کرونا و نزدیکی به کنکور هم وقت دندون پزشکی رفتن رو ندارم .

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   با دندانپزشک معالج خود تماس بگیرید تا در صورت نیاز برای شما دارو تجویز کنند. اگر دچار پوسیدگی دندان شده باشید چاره ای به جز مراجعه حضوری ندارید.

 43. Avatar حمید گفت:

  سلام من لثه ام سیاه شده پنج تا دندان از فک بالاهم خراب شده درست میشه؟ و حدودا چقدر میششه هزینش

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام اگر به لثه آسیب برسد و دچار تحلیل لثه شوید امکان بازگشت آن وجود ندارد. هزینه ترمیم دندان بعد از معاینه مشخص می شود.

 44. Avatar مهیار گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید.من حدود دوماه دچار عفونت لثه شدم .واین عفونت بالای سمت راست لثه ام است که بصورت گرد جم شده و بصورت توپی قرار گرفته.اوایل دندانم درد میکرد ولی نمی‌تونستم غذا بخورم ولی الان دندون در ندارم همان که گفتم لثم ورم کرده و بصورت توپی شکل جم شده موقتی از رو صورتم دست میزنم درد احساس میکنم.میخواستم ببینم درمان این به چه روشی می‌تواند باشه.ایا باید چراحی بشه یا نه.ممنون

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام این عفونت باید توسط یک متخصص تخلیه و درناژ شود. درضمن منشا عفونت نیز باید شناسایی و درمان شود.

 45. Avatar مریم محمدی گفت:

  سلام خدمت جناب دکتر جمالیان،ایا عفونت سینوز میتواند منجر به عفونت لثه شود؟من دوماهه به شدت لثه هام عفونی شدن،و هر چی انتی بیوتیک مصرف میکنم خوب نمیشود،البته خیلی به پزشک مراجعه کردم،دندان خراب هم اصلا ندارم،الان شدت درد در لثه و سرم خیلی زیاد شده،واقعا نمیدونم باید چیکار کنم

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام بله این امکان وجود دارد. به یک متخصص مراجعه کنید تا برای شما عکس یا ام آر آی از سر تجویز کنند.

 46. Avatar خانم حسینی گفت:

  سلام آقایی دکتر،من لثه ها نزدیک یک هفتس عفونت داره دکتر عمومی رفتم دوتا مسکن دادن فقط آب نمک استفاده میکنم ورمش پخش شده بیشتر شده،دردش امونمو بریده چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. به متخصص اثه مراجعه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 47. Avatar محمد مهدی نریمانی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من ۲ دندون اضافه داشتم یکیش لق بود که اونو کشیدم. رفتم دندون پزشکی هی میکن عکس بگیر برای درمانش راهی هست?

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 48. Avatar نفس کیانی گفت:

  من دندونم سوراخ شده بعد تو سوراخ دندونم عفونت و باد کرده هرکار میکنم خوب نمیشه عفونتشو نمیکشه چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 49. Avatar امیر مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر. من اول دندونم کمی درد میکرد صبح بیدار شدم به حدی درد داشت که نمیتونستم دندونامو بزارم رو هم و بعد از چنو وقت لثم باد کرد و الان صورتم داغون شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 50. Avatar امیر گفت:

  سلام،خسته نباشید،اقای دکتر من حدود یه هفته پیش دوتا از دندون هام عصب کشی کردم و پاسمان که ادامه کار برای جلسه بعد،بعد یکی دوروز صورت وروم شدید که اصلا دهانم باز نمیشد،فکر کردیم برای دندان عصب کشی شده هست و دکتر گفتن عادیه،بعد یه مدت انتی بیوتیک خوردم ورم بهتر شد و وقتی دهانم معاینه کردم فهمیدم که یکی دیگه از دندان هام بالا اون و روی لثه عفونت داره و این دندون قبلا عصب کشی شده بود،انتی بیوتیک مصرف کردم و چند وعده تزریق پنی سیلین بهتر شد،ولی تو زمان مصرف انتی بیوتیک خیلی بهتر شد ولی دوباره یکم داره احساس میشه که درحال برگشت، تا الان ۴ روز انتی بیوتیک مصرف کردم،بعد یک هفته کامل از بین میره ،یا….؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. راه درمان تنها مصرف آنتی بیوتیک نیست. آنتی بیوتیک عفونت را سرکوب می کند دندان شما باید عصب کشی شود. پس علاوه بر مصرف آنتی بیوتیک باید عصب کشی دندان نیز انجام گردد.

 51. Avatar حسام گفت:

  سلام اقای دکتر الان من ۳روزه دندون سمت چپ.پایین.دندون آسیاب.خالیه.یکی از پایه هاش هستش.بدجوردردمیکنه.و لثم هم درد داره .هرچ مسکن میخورم نیم ساعت بعد درد داره.سیرگذاشتم روش کمی اروم میکنه.وژلوفن.چیکارکنم خوب بشم.باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   ،باسلام. باید به متخصص مراجعه نمایید تا پس از معاینه دندان تشخیص درمان مناسب داده شود.

   1. Avatar فاطمه گفت:

    سلام آقای دکتر
    من یه چند روزی هست که دندون 1 فک بالایم درد میکنه .لثم هم قرمز شده و درد میکنه الان مشکل دندون من چیه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه از دندان انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود. مشکل از ریشه دندان یا عفونت لثه است.

 52. Avatar عسل گفت:

  سلام دکتر من دندون هام ارتودنسی هستن من ب مدت سه هفته نخ دندون نکشیدم ولی مسواک مرتب میزدم چند روز پیش تب و لرز کردم و فرداش گردنم متورم شد و روز ب روز لثه هام ورم میکنن و توی عید مطب ها بسته هستن و نمیتونم ب دکتر مراجعه کنم شما چه راه حلی به من توصیه میکنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام.باید بعداز هر وعده غذایی مسواک و نخ دندان استفاده شود. در طول درمان ارتودنسی رعایت بهداشت بسیار مهم است.

 53. Avatar دهقان گفت:

  سلام، من لثه ام درد می کنه طوری که دهانم رو از یه جایی بیشتر باز کنم درد میگیره و موقع جویدن هم سمت راست دهانم درد می کنه البته دردش کم، باید چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص لثه مراجعه شود. باید معاینه کلینیکی از دندان و لثه شما انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 54. Avatar الهه گفت:

  سلام.دکتر من دندان درد داشتم پیش دندان پزشک هم رفتم عکس ازم گرفتن گفتن پوسیدگی نداری علتش تحیل لثه هست و هیچ درمانی نداره جز تمیزی.الان هرازگاهی لثه م تیر میکشه.متخصص لثه داخل شهرمون نداریم دیگه میره تا بعد عید.من چکارکنم الان؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تحلیل لثه و فک بیماری نیست که بی تفاوت از آن بگذرید. اگر فکر می کنید لثه های شما در حال عقب رفتن است، به متخصص لثه مراجعه نمایید.

 55. Avatar کتایون صالحی گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان عزیز ممنون از مطالب خوب و مفید در سایت. من از مطالب شما در تحقیق استفاده کردم و رفرنس دادم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام و درود . ممنون از توجه شما به سایت. موفق و پیروز باشید.

 56. Avatar حسین محب علیزاده گفت:

  سلام آقای دکتر من حدودا سه ماهی میشه که عصب کشی کردم و روکش گذاشتم ولی وقتی که غذا می خورم غذا لای دندونام میره و موقع استفاده با نخ دندان لثه هام درد میکنه ولی دندون درد ندارم . لطفا راهنمایی بفرمائید. ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه از دندان انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 57. Avatar Ali گفت:

  سلام
  آقای دکتر برای عفونت لثه به کی مراجعه کنم؟ همون متخصص ریشه می تواند درمان کند.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است برای درمان عفونت لثه شما باید به متخصص لثه مراجعه نمایید.

   1. Avatar طاهره یاری گفت:

    سلام آقای دکتر لثه من ورم کرده و درد می کنه و اصلا نمیتوانم مسواک هم بزنم. بیشتر لثه قسمت انتهی دهانم هست. باید چیکار کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. حتما در اولین فرصت به متخصص لثه برای معاینه لثه هایتان مراجعه نمایید تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 58. Avatar هلیا گفت:

  سلام آقای دکتر
  ببخشید من تقریبا دو ساله که ارتودنسی کردم. الان دندان درد شدید دارم و لثه هایم ورم کرده و خونریزی دارد ؛ این می تواند یک عفونت باشد ؟

  میشه کمکم کنید چگونه درمان کنم ؟ غیر از عمل جراحی باشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص لثه مراجعه نمایید تا معاینه کلینیکی انجام شود و تشخیص درمان مناسب داده شود.

 59. Avatar علیرضا گفت:

  سلام دکتر احساس میکنم لثه های من مشکل دارند چیکار کنم با چه کسی مشورت کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای مشکل لثه و عفونت لثه بهتر است به متخصص لثه با تجربه مراجعه شود.

 60. Avatar پژوهی گفت:

  سلام . دندان ششم فک پایین من پوسیدگی داره و امروزم وقتی مسواک میطدم خونریزی داشت ، بخاطر کرونا هم خیلی میترسم برم دندانپزشکی ، شما یه روشی پیشنهاد می کنید که جلوی پوسیدگی و التهاب لثه ام رو بگیرم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیماری های لثه و عفونت لثه و دندان باید زود بررسی و درمان شود. وگرنه بعد از مدتی درد شما را ناراحت خواهد کرد. درمان خانگی ندارد. به متخصص با تجربه مراجعه کنید.

 61. Avatar امیر رضا گفت:

  سلام آقای دکتر،دندان ۶از بالا ورم و ملتهب شده و در موقع مسواک لثه هام خونریزی کمی دارند. باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. لثه شما عفونت دارد بهتر است به متخصص لثه جهت معاینه لثه مراجعه نمایید.

 62. Avatar ماهان گفت:

  سلام وقت بخیر، دندانم لق شده دندانپزشک به من گفت بخاطر عفونت است. آیا درست گفته آیا عفونت دندان باعث لق شدن دندان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام، بله عفونت لثه یا التهاب لثه باعث بروز چرک در دهان میشه. این بیماری غالبا با بوی بد دهان است. عدم درمان عفونت لثه باعث بوجود آمدن آبسه، کیست دندان، پوسیدگی و عفونت دندان و در آخر لقی دندان می شود.

 63. Avatar راد گفت:

  سلام آقای دکتر من یکسال پیش دندان شماره ۵ رو عصب کشی و روکش کردم الان یکماهی هست وقتی غذای میخورم لثه ام درد میگیره و یکم التهاب داره احساس میکنم یکم تیره شده هم مسواک میزنم هم نخ دندان میخواستم بدونم علتش چیه که بعد یکسال اینجوری شده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه جهت معاینه کلینیک مراجعه شود. ممکن کیست دندان باشد.مراجعه به این لینک کیست دندان

 64. Avatar حمید ملزوماتی خیابانی گفت:

  سلام آقای دکتر خانمم به احتمال زیاد دارای عفونت گوش میانی است
  اخیرا لثه های فک پایینی همان سمت گوش متورم شده و درد میکند
  گاها احساس سرگیجگی دارد و امروز صبح هنگام بلند شدن تعادل نداشت و 15 دقیقه در جای خود به حالت خواب مانده بود
  لطفا بفرمایید چه دارویی مصرف شود .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بدون معاینه کلینیکی در فضای مجازی امکان تجویز دارو وجود ندارد. باید در وهله اول بیماری تشخیص و سپس درمان مناسب داده شود.

 65. Avatar هانیه گفت:

  سلام دکتر
  ممنون از مطالب مفیدتون. من 6 ماه پیش به دندان پزشک مراجعه کردم و 2 تا از دندان هام رو پر کردم. بقیه دندان ها هم بررسی شد و مشکلی نبود. الان سه ماهه باردارم و درد دندان دارم (دریکی از دندانهایی که پر کردم) و موقع مسواک خونریزی خفیف، نمی دونم التهاب هست یا پوسیدگی به ریشه رسیده و دکتر متوجه نشده بوده اون زمان. البته من دائما مسواک میزنم اما بخاطر تهوع بارداری حدود 3 هفته نتونستم منظم مسواک بزنم. به نظرتون چکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس از شما. اگر مشکل ادامه داشت. بهتر است به متخصص جهت معاینه مراجعه کنید. با معاینه دندان می توان تشخیص درمان داد. فقط به این نکته توجه کنید که تهیه رادیوگرافی در این دوران برای شما خطرناک است.

   1. Avatar هانیه گفت:

    خیلی خیلی ممنون از پاسخ سریعتون دکتر.
    بعد از 2 روز درد فک که شدیدتر میشد، دیروز دیدم که بخش کوچکی از دندان عقلم دراومده و امروز درد خیلی بهتر شده. درد کلا بخاطر اون بود. لازم هست اقدامی انجام بدم؟ (این رو هم بگم که من 35 سالم هست و این اولین دندان عقل من هست که داره درمیاد.)

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. سپاس. یک مقداری رویش کند و معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. باید بررسی شود فضا برای رشد دارد یا فشار به دندان های کناری می آورد.

 66. Avatar فاطمه گفت:

  سلام دکتر من شونزده سالمه.چند وقتی هست که دندان فک پایینم همون دندان های پیشین سیاه شده و درد میکرد الانم لق شده و به سرما و گرما حساس .باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیدکی داردو عفونت کرده به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید.

 67. Avatar کفا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید ممنون که با حوصله پاسخگو هستید خداوند به شما سلامتی و برکت بده❤

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از حسن توجه شما. شما هم سلامت و تندرست باشید.

 68. Avatar موسوی گفت:

  سلام جناب دکتر ۴ روزه دندانهای نیش پایین و کنار آن درد میکنه. درحالیکه کاملا سالمه. ولی لثه اش کمی تحلیل رفته. ممکنه راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان از علائم پوسیدگی دندان و یا عفونت دندان می باشد. برای معاینه به متخصص مراجعه شود.

 69. Avatar امیر گفت:

  سلام دکتر من بیشتر این اعلام ها را دارم به نظرتون می توانم از طریق خانگی خود را درمان کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است توسط متخصص لثه معاینه کلینیکی انجام گردد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 70. Avatar محمد صادق یعقوب نژاد گفت:

  سلام خسته نباشید من چند وقت لثه هام درد میکنه ودندون ۶پاین دست میزنم درد میگیره ولی الان حالته ورم کرده وسفت شده حالته یک غده شده زیر همون دندون ۶ چون من سیکار میکشیدم ولی الان دوروز ترک کردم شما علتش چی هست باید خشک کنده بخورم عفونت کرده به نظرتون لصفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص لثه معاینه کلینیکی انجام شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 71. Avatar میلاد گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید خانم بنده گوش سمت چپش درد میکرد الان گوشش خوب شده ولی هنوز دندون درد لثه درد فک درد با سردرد ولش نکرده از چی میتونه باشه ممنون مرسی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. میتواند درد در اثر عفونت دندان یا عفونت گوش باشد.

 72. Avatar الهام گفت:

  سلام اقای لثه فک بالای من متورم و قرمز شده است. احساس درد هم دارم. به کجا و چه متخصص رجوع کنم؟ ممنون از پاسخگوی شما🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در اولین فرصت به دندانپزشک متخصص لثه برای معاینه مراجعه نمایید.

 73. Avatar حسینی گفت:

  سلام خسته نباشین من 17 سالمه و دندون عقلم داره درمیاد همون قسمت هم لثم عفونت کرده و گونم هم ورم کرده اینا ارتباط داره با دندون عقل ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود.ممکنه عفونت از دندان مجاور شما باشد.

 74. Avatar فرشته قاسمی گفت:

  سلام آقای دکتر مدت دو روز میشه که درد بدی در قسمت فک بالایی سمت چپ صورتم احساس میکنم خیلی اذیت میشم و اصلا نمیفهمم دقیقا کدوم قسمت درد میکنه دکتر هم رفتم هم نفهمیدن نمیدونم دقیقا درد مال کدوم دندونمه ولی روی دندون ۷ یکم پوسیدگی ایجاد شده که دکترو گفتم خیلی درد میکنه درش بیار ولی دکتر گفت باید پرش کنم حیفه دندونت رو دربیاری الان نمیدونم چیکار کنم بچه کوچیک دارم و هر لحظه شیر میخاد ژلوفن و آموکسی سلین میخورم و دکتر گفته شیر نباید بدم راهنماییم کنید دعاتون میکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. و دندان توسط متخصص درمان شود.

 75. Avatar مهدیه گفت:

  سلام.من دوندونمو سه روزه کشیدم لثم ورم کرده وخونریزی داره ودردمیکنه.علتش چیه وبایدچیکارکرد.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما عفونت دارد. ممکن است از باقی ریشه در محل دندان کشیده شده باقی مانده باشد.

 76. Avatar حسن عزیزان گفت:

  سلام اقای دکتر
  من چهار تا دندون بالایی جلو رو روکش زیر کنیا گذاشتن الان هم لثه ام عفونت کرده از یه طرف خیلی اذیت میکنه هر کاری هم میکنم مداوا نمیشه که هیچ رفته رفته پیشتر هم میشه
  میشه یه راه حلی پیشنهاد کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر شما دندان های قدامی بالا را روکش کردید، نامناسب انجام شده است. این باعث تحلیل لثه می شود. بهتر است این روکش های زیر کونیا عوض شود. بطوریکه حدفاصل لثه و دندان پوشش بگیرد و این فاصله دیده نشود. شما به یک متخصص پروتز های دندانی یا یک دندانپزشک ماهر و با تجربه مراجعه کنید.

 77. Avatar امین گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من ۱۰ روز پیش دندون عقلمو جراحی کردم اما هنوزم اگه مسکن نخورم لثه ام درد میکنه و جای بخیه یه ماده ی سفید رنگی ایجاد شده میخواستم بدونم لثه ام عفونت کرده لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. به متخصص معالج برای معاینه محل دندان عقل مراجعه کنید.

 78. Avatar Ayda گفت:

  سلام خسته نباشید من دندان پوسیده دارم ولی فقط شب ها موقع میخوابم داخل دهانم پر چرک میشه و بوی بدی میدهد باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است برای معاینه دندان ها به یک دندانپزشک خوب و با تجربه مراجعه نمایید.

 79. Avatar کریمی گفت:

  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر دختری ۱۱ ساله دارم که لثه های تیره رنگ داره مشکل شون چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. مشکل ریشه دندان است یا عفونت لثه که با معاینه می توان تشخیص داد.

 80. Avatar مریم گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید من چندسال پیش دندونامو درست کردم حالا یکی از دونای با سمت راستم به قدری مثل نبض میزنه وانگار لق شده اصلا نمیتونم دست سمتش ببرم مث نبض میزنه یعنی از عفونت لثه میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. نشانه، عفونی بودن ریشه است که با رادیوگرافی مشخص می شود .

 81. Avatar امیرعلی گفت:

  سلام دکتر من لثم عفونت کرده قرص خوردم و آب نمک استفاده کردم خوب بود باز بزرگ شد چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص عفونت دندان درمان و خارج گردد.

   1. Avatar میترا گفت:

    سلام. من عفونت لثه دارم شدید است چه کار منم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید حتما توسط متخصص لثه معاینه انجام گردد. و راهنمایی های لازم به شما داده می شود. علاوه بر درمان به شما دهانشویه کلروهگزیدین برای غرغره تجویز می گردد.

   2. Avatar پیمانه گفت:

    آقای دکتر سلام.لثه من قرمز و متورم شده به کجا مراجعه کنم. دندانپزشک عمومی را نمیخواهم.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای عفونت لثه و درمان لثه بهتر است توسط متخصص لثه معاینه انجام گیرد.

 82. Avatar mohammad گفت:

  سلام دکتر من لثه هایم ورم کرده و رنگ لثه هایم تغییر کرده الان چند روزه که متوجه شدم یکی از دندان هایم بدون هیچ دلیلی یک مقدار لق شده میشه جلوی لق شدنشو بگیرم یا نه؟ چون فکر میکنم بخاطر همین عفونت لثه باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید.

 83. Avatar تهرانی گفت:

  سلام اقای دکتر امروز متوجه ورم و و درد و قرمزی لثه ام شدم که روی قرمزی انگار چرک هم هست خیلی درد میکنه سمت راست بالا بطوریکه صورتم و گونه ام هم درد میکنه الان باتوجه به کرونا چیکار کنم؟ اب نمک و محلول دهانشویه نخ دندون و مسواک استفاده کزدم ولی هتوز درد دارم😔

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص دندانپزشک دندان شما معاینه کلینیکی انجام شود. ممکنه دندان شما آبسه یا عفونت کرده باشد.

 84. Avatar بهروز گفت:

  باسلام روی دندان جلو بالا لثه ورم‌کردن‌قرمز‌شده چیکار‌باید بکنم خطرناک که نیست ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود. به متخصص مراجعه شود. احتمالا عفونت دارد.

   1. Avatar فاطمه گفت:

    سلام آقای دکتر وقت بخیر من حدودا سه ساله ک دندون جلو ردیف پایین هر چند وقت یکبار ب مدت یک هفته تقریبا درد میکنه درد مزمن وگنگ هستش و یکی از دندانها احساس لق بودن پیدا میکنه
    چند مرتبه دکتر هم مراجعه کردم رادیوگرافی انجام دادم دندونم هیچ پوسیدگی ومشکلی نداره
    حتی پنی سلین و آموکسی هم استفاده کردم ولی خوب نشده

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام و رادیوگرافی بررسی شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود..

     1. Avatar فاطمه گفت:

      سلام…اقای دکتر پدر من دندون های بالاش درد میکرد و عفونت داشت اما رفت دندونپزشکی سه تا از دندون های جلو بالاش رو کشیدن….حالام لثه هاش خیلی عفونت داره و اذیت میشه….راه حلی برای درمانش توی خونه هست؟

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. باید لثه و محل کشیدن دندان توسط بک متخصص معالج یا متخصص لثه معاینه شود. متخصص معالج باید برایشان دارو تجویز کرده باشد.

  2. Avatar فاطمه گفت:

   سلام اقای دکتر سه شنبه رفتم دندونپزشکی دندون شماره ۵ از فک سمت چپ بالا که شکسته بود ریشه اش موند بود رو دکتر به زور کشید نمیتونس بکشه فشار داد از اون روز روی لثه ام جوش در اومده و چرک درمیاد لثه امم باد کرده دندانم بوی بد میده اب نمک هم گفتن قرقر کردم فایده نداش مسواک هم نمیتونم بزنم حالم شدید بده مسکن هم نمیتونم بخورم چون مشکل اریتمئ قلب دارم بعد اینکه کرونا گرفتم مشکل قلبی پیدا کردم چند وقت پیش مشکل تنفسی هم دارم میترسم مسکن بخورم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. حتما به متخصص مراجعه شود تا محل دندان کشیده معاینه گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 85. Avatar سعید گفت:

  سلام آقای دکتر من لثه ام عفونت کرده خیلی درد می‌کنه چکار کنم که خوب بشه من قرص میتراندازول و آموکسی‌سیلین استفاده میکنم چند روزی بهتر شد دوباره درد می‌کنه و صورتم موقعی که از خواب بیدار میشم ورم میکنه به نظر شما با آب نمک خوب میشه لطفاً راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام تنها با آنتی بیوتیک درمان نمی شود. به متخصص مراجعه کنید. باید ریشه دندان عصب کشی شود.

 86. Avatar محمد گفت:

  سلام دکتر من ۱۲ سالمه دندون پشتم افتاده و بعد همان قسمتی که دندون م افتاده لثم باد کرده و درد میکنه
  چیکار کنم؟ ؟؟
  و آیا عفونت کرده یا نه؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 87. Avatar علی عباسی گفت:

  سلام و خسته نباشید اقای دکتر من حدود یک سال است که لثه هایم عفونت دارند و الان باعث بروز درد شدید شدند و مراجعه به دکتر بخاطر کرونا نکردم و دارم اموکسی سیلین و مترو نیدازول مصرف میکنم از نظر شما برای این چه کاری از دست دکتر دندانپزشک بر می اید و ایا در مان میشود و باید گفت که من مراجعه کردم یکسال پیش گفتند که شما باید چن دندان بکشید تا محفظه فک‌تان باز شود برای رویش دندان جدید که متاسفانه بخاطر هزینه بالای این کار انجام نشد لطفا راهنماییم کنید و من اصفهان هستم لطفا یک دکتر خوب بهم معرفی کنید تا بتوانم از شر این عفونت خلاص شوم ..با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما حتما به متخصص لثه مراجعه نمایید. متاسفانه در اصفهان همکاری را نمی شناسم. می توانید در گوگل سرچ نمایید.

 88. Avatar میثم گفت:

  سلام آقای دکتر خوب هستین.لثه های من دوسه روز بعدسرماخوردکیم که الان خوب شدم دردمیکنه بیشترین در مربوط به دندان عقل بالایی هستش به نظر شما چکار کنم مرسی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید لثه و دندان شما معاینه گردد. بدون معاینه کلینیکی نمیتوان اظهار نظر کرد.

 89. Avatar مهدی گفت:

  سلام . آقای دکتر برای درمان لثه دندان به چه متخصص مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص لثه مراجعه شود.

 90. Avatar مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر من لثه های پایینم سفید شده و درد عجیب میکنه و لثه ی نزدیک دندون عقلم متورم شده است ب نظرتون مشکل از چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 91. Avatar علیرضا گفت:

  با سلام
  جناب دکتر من دندون شماره ی دو که تاجش شکسته شده بود رو کشیدم بعد شبش لرز شدید و پشت لثه متورم شد و زبانم کامل سفید شده.
  میشه راهنمایی کنید ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عفونت داشته دندانپزشک متخصص باید برای شما آنتی بیوتیک تجویز کند.

 92. Avatar Laily گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  آقای لثه من عفونی و قرمز شده تو را خدا به چه متخصصی مراجعه کنم؟ مسواک هم میزنم خون میاد؟
  با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما به دندانپزشک متخصص لثه مراجعه نمایید.

 93. Avatar میثم گفت:

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  من سرتاسر لثه های پایین کمی التهاب داره و مشکلم اینه که رنگشون کبود تیره هست و من را نگران کرده
  مشکل چی هست؟ عفونته؟
  ممنون میشم پاسخ بدید🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. بهتر است به متخصص لثه مراجعه نمایید.

 94. Avatar هدی گفت:

  سلام آقای دکتر
  من عصب کشی کردم دندون کرسی کوچک و پر شده اما دندونم خیلی درد میکنه دکتر گفته التهاب داره اما لثه ورم نداره. ۲ هفته اس دارم ژلوفن میخورم ولی تغییری نکرده. چند دوره هم آموکسی سیلین خوردم. ۲ ماهه که این درد و دارم و مطمئن نیستم تشخیص دکترم درست بوده چه کاری باید انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد. به یک متخصص حاذق و ماهر مراجعه نمایید.

 95. Avatar امیررضا سیف گفت:

  با سلام لثه ی من چرک کرده و درد می کنه و خیلی قرمز شده مثل یه توپ کوچک.این چرک درمان خانگی داره یا باید به دندانپزشک برم؟اگه درمان خانگی داره لطفا بگین.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر درمان خانگی ندارد باید به متخصص ریشه مراجعه کرد. توسط متخصص عفونت خارج شود و عصب کشی انجام گردد.

 96. Avatar بهنام الوسی گفت:

  سلام دکتر ۱ سال هست دندانم عفونت کرده و روی لثه ام مثل جوش در امده و عفونتش میریزه علت ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص دندانپزشک مراجعه کنید. آنتی بیوتیک مصرف کنیدو عصب کشی دندان انجام شود.

 97. Avatar رضا صالح گفت:

  سلام اقای دکتر.لثه پایینم عفونت داره از خواب که بیدار میشم دهنم پر از عفونته.بعضی وقتا با خون…به لثه هام فشار میارم یا سیب میخورم خون میاد.دو سه سال قبل عمل کردم ولی خوب نشد.یه چند روزی هست دندون ۵ شکسته ودرد گاهگاهی داره وبعد دردش میکشه به دندون دو و سه.بعد چن دقیقه دردش کم میشه و خوب میشه .باید چیکار کنم درمان خانگی هم داره.سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما برای معاینه لثه به متخصص لثه مراجعه کنید. برای درمان دندان 5 به متخصص ریشه مراجعه کنید باید عصب کشی انجام شود. درمان خانگی ندارد.

 98. Avatar رخشان گفت:

  سلام دکتر من دندون نیش(دندون۲) سمت راست و دوبار عصب کشی کردم ولی هر دفه دردش بیشتر شد یه دکتر دیگه رفتم اونم گفت توی عکس چیزی معلوم نیست و عصب کشیت هم عصب کشی بدی نبوده الان لثه بالای اون دندون به شدت درد میکنه من خودم فکر میکنم عفونت لثه باشه اگه میشه راهنمایی کنید منو

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید.

 99. Avatar مهدی گفت:

  سلام دکتر من رو لثه های بالاییم چندتا نقطه هست مث جوش ریز سفید نشونه چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن پاسخ صحیح بهتر است توسط متخصص معاینه شود.

  2. Avatar رخشان گفت:

   سلام دکتر من دندون نیش(دندون۲) سمت راست و دوبار عصب کشی کردم ولی هر دفه دردش بیشتر شد یه دکتر دیگه رفتم اونم گفت توی عکس چیزی معلوم نیست و عصب کشیت هم عصب کشی بدی نبوده الان لثه بالای اون دندون به شدت درد میکنه من خودم فکر میکنم عفونت لثه باشه اگه میشه راهنمایی کنید منو

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید.

 100. Avatar sara گفت:

  سلام اقای دکتر عفونت لثه گرفتم و کل سمت راست صورتم حفره دندونم عقلم درد شدید ی داره و باعث گلو درد شده راه حل خونگی داره!؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در اولین فرصت به متخصص لثه مراجعه شود. بهتر است با آب نمک غرغره کنید.

 101. Avatar مروه گفت:

  سلام من هنوز دندون عقلم در نیموده و لثه اخری دهانم یعنی همون جایی مه دندان عقل در میاد یکمش از دهن جدا شده و خونی ازش در نیومده فقط درد میکه و با زبونم هم که بهش میخوره حس میکنم یه چیزی جدا شده عکسم که گرفتم دندون عقلم نبود یک بار پیش هم این اتاق افتاد دکترا نفهمیدن چیه🤦🏻‍♀️💔

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 102. Avatar محمد گفت:

  سلام دکتر من دندونم شدیدا حساس شده تازگی و بعضی مواقع لثه درد میگیره مشکلش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حساسیت دندان نشانه پوسیدگی است . بهتر است دندانها و لثه شما توسط یک دندانپزشک معاینه شود.

 103. Avatar شیوا گفت:

  سلام دکتر دندان نیش بالا جرم زیادی میگیره و رنگ لثه مجاورش تغییر کرده و تیره شده. مدت هاست اینجوریه اما درد نداره خونریزی هم خیلی کم و گاهی . مشکل چیه جدیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود بهتر است به متخصص لثه مراجعه کنید.

 104. Avatar جهانی گفت:

  سلام دکتر، دختر من 6 سالشه و به طرز عجیب وسریعی دچار پوسیدگی دندان شده،دندانهای بالا هر طرف دو تا دندونش حفره ایجاد شده،دندانهای پایین هم یکیش عصب کشی شده و یکی پرشده الان هم بین دوتا دندون پیش بالا تغییراتی ایجاد شده، از دو سالگی هم مسواک میزنه علت این روند سریع پوسیدگی چی میتونه باشه، نیاز هست به جراح لثه مراجعه بشه؟ دکتر دندانپزشک عکس رادیو گرافی رو دید گفت حتی دندانهای بظاهر سالم هم در ریشه پوسیدگی دارند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پوسیدگی دندان به علت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان است. و استفاده زیاد مواد قندی است. بهتر است برای درمان دندانهای فرزندتان به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه کنید. و هر شش ماه یکبار دندانهایش چکاپ شود.

   1. Avatar hana dadrasan گفت:

    سلام آقای دکتر خسته نباشید من یک سالی میشه احساس میکنم بوی دهان دارم این اواخر شدید شده و دندان های جلویم بعضی مواقع خیلی درد میکنه از قرص لاکتوگام هم استفاده کردم ولی نتیجه ایی نگرفتم امکان داره عفونت لثه داشته باشم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. چندین دلیل برای بوی دهان وجود دارد. پوسیدگی دندان، عفونت لثه، مشکل گوارش، لوزه و …

 105. Avatar Amir movahhed گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  دندان شماره ۷ فک پایین راست ۸ ماه پیش عصب کشی شد
  بعدش ۳ ماه پیش دندان جلویی همان دندان عصب کشی شد و از فردای ان روز دندان عقبی یعنی همان دندان شماره ۷ که قبلا عصب کشی شده بود چرک کرد
  پس از مصرف ۹ روز انتی بیوتیک شامل مترونیدازول و اموکسی خوب شد ولی حالا دوباره از همان ناحیه چرک کرده رفتم دندان پزشک رادیوگرافی تهیه کرد گفت چیزی دیده نمیشه و عصب کشی کاملا خوب انجام گرفته
  لطفا راهنمایی فرمایید با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. فقط با دیدن رادیوگرافی دندان می توان متوجه شد که عصب کشی کامل و درست انجام شده است یا خیر.

   1. Avatar Amir movahhed گفت:

    با تشكر از پاسخگويي جنابعالي
    با توجه به نظر دندانپزشك موردي در راديوگرافي ديده نميشود ولي عفونت دندان يا همان چرك لثه خوب نميشود و كمي لقي دندان موجود است

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه شودو رادیوگرافی بررسی شود تا بتوان اظهار نظر کرد.

 106. Avatar Zahra گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من دو روز هست که لثه دندان وسطی پایین درد میکنه و کمی هم قرمز شده و کمی به بالا رفته و بین دو دندان قرار گرفته. علتش چیه؟ و راهی وجود داره که در خانه درمان کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با توجه به مشکل بیماری لثه با مراجعه به یک دندانپزشک ماهر باید دندان هایتان جرم گیری شود. درمان خانگی ندارد. ولی می توانید از خمیر دندان فلوراید دار استفاده نمایید و بهداشت دهان و دندان خوبی را داشته باشید.

 107. Avatar محمد گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید بابت پاسخ دهی به سوالات مردم در این دوران
  یک عدد دندان نیش پایین رو کشیدم
  یک هفته از کشیدن دندان میگذره ولی محل دندان و دور حفره لثه متورم و قرمز و درد بسیار شدیدی داره
  اقدامات انجام شده از روز اول خوردن آنتی بیوتیک و استفاده از محلول آب نمک بوده
  اما همچنان درد بسیار شدیدی دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از یک هفته از کشیدن دندان، شما هنوز درد دارید غیر طبیعی است. بهتر است به دندانپزشک معالج جهت معاینه مراجعه کنید. گاهی می تواند درد بخاطر باقی ماندن ریشه دندان در زمان کشیدن دندان باشد.

   1. Avatar مولود گفت:

    سلام آقای دکتر خسته نباشید
    من دو روز هست که لثه دندان قرمز شده و التهاب داره. علتش چیه؟ و راهی وجود داره که در خانه درمان کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. شما مشکل لثه دارید بهتر است به متخصص لثه جهت ویزیت مراجعه کنید. درمان خانگی ندارد. دهانتان را با آب نمک شستشو دهید.

 108. Avatar alli گفت:

  سلام خسته نباشین پسرم دوسالشه چهار دندان بالا جلو پوسیدگی داره راهی برای درمان غیر از کشیدن هست یا خیر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود اگر درمان نمیشد باید کشیده شود و در شش یا 7 سالگی دندان اصلی رویش می کند.

 109. Avatar سمیه گفت:

  سلام آقای دکترمن چندماهه که فک بالام روکش کردم دندونام خراب شده بودوخیلیاش کشیدم چندروزه یکی ازدندونای جلویی دردشدیدی گرفته حالت نبض دارمیخوره بهم وحشتناک دردداره حدودأدوروزه قبلش دوسه روزبودچایی داغ می‌خوردم نمی‌دونم بخاطراون اینجوری شدم حساسیت به سرماوگرماپیداکرده یاچیزدیگه است جوری شده که نمیتونم چیزی بخورم یاحرف بزنم میخوره بهم دردداره آیاکاری میشه کرددردش ساکت بشه دارم عذاب میکشم ممنون میشم جواب بدید🌹

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به متخصص ریشه مراجعه شود و از نشانه های پوسیدگی دندان است باید عصب کشی و دندان پر شود.

 110. Avatar کوثر گفت:

  با سلام دکتر من دندون ردیف بالا ۶ رو سالهای پیش عصب کشی کردم ولی همیشه درد داشت که مجبور شدم دوباره بازش کنم درد بسیار وحشتناکی داره، لثه مثل یک تاول بالای همون دندون ورم کرده و عفونت داره پیش متخصص ریشه هم رفتم حدود ۲یا ۳ جلسه شست وشو داد با نمک و عفونت و از لثه خارج کرد الان بعد از یک سال دوباره همون درد شروع شده باید چی کار کنم دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید. رادیوگرافی تهیه گردد تا مشکل قابل درمان شود.

 111. Avatar علی متشخص گفت:

  سلام دکتر من ۱۳ سالمه و دندان اخری بالام خیلی درد میکنی هنوزم دندونی در نیامده امکان داره عقلم بخواد در بیاد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عقل در سن 17 یا 18 سالگی رویش می کند. دندان هفت شما پوسیدگی دارد.

 112. Avatar ارزو گفت:

  سلام خسته نباشید من دختر ۱۶ ساله هستم سه سالی هست دو تا دندون از لثه در آوردم و گفتن۱۸ سالم شه میتونم درست کنم دقیقا همون لثه های که دندون در اوردن قرمز شدن و هیچ دردی هم ندارم این قرمزی می‌تونه چون حساس شده لثه به خاطر دندون ها باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان بیاد زودتر اقدام میکردید. الان هم باید معاینه انجام شود و راهنماییهای لازم به شما داده میشود. می توانید برای گرفتن وقت قبلی با شماره تلفن مظب 22011892 تماس بگیرید.

 113. Avatar Mohamadasghari گفت:

  سلام آقای دکتر
  بین دندان های آسیابی و عقل ۷ و ۸ لثه هنگام استفاده از نخ دندان خونریزی کرده و بو میدهد . نزدیک ۶ یا ۷ ماهی هست . چه کنم . هنگام استفاده از دهانشویه کمتر میشود اما هنوز درمان نشده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از علائم بیماریهای لثه هست بهتر است به متخصص لثه مراجعه کنید.دهانشویه برای این بیماری، درمان مناسبی هست .

 114. Avatar محمد اصغری گفت:

  سلام آقای دکتر
  بین دندان های آسیابی و عقل ۷ و ۸ لثه هنگام استفاده از نخ دندان خونریزی کرده و بو میدهد . نزدیک ۶ یا ۷ ماهی هست . چه کنم . هنگام استفاده از دهانشویه کمتر میشود اما هنوز درمان نشده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. علائمی که ذکر کردید از بیماریهای لثه هست . دهانشویه برای این بیماری، درمان مناسبی هست بهتر است به متخصص لثه جهت معاینه مراجعه کنید.

 115. Avatar محمود گفت:

  سلام سه روز هست که بامشکل آفت دهانی و تبخال والتهاب لثه وتاول سقف وکبودی پشت لبها مواجه هستم لطفا راهکاری ارائه فرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. التهاب لثه را باید جهت معاینه به متخصص لثه مراجعه کنید. دهان شویه حاوی کلروهگزیدین را می توان استفاده کرد.ولی بهتر است معاینه کلینیکی انجام شود تا بتوان پاسخ دقیق را به شما داد. برای آفت دهان و راههای درمان آفت می توانید به این لینک مراجعه کنید. آفت دهان

 116. Avatar حسین گفت:

  سلام آقای دکتر برای درمان عفونت لثه بهتر است به دندانپزشک عمومی مراجعه کنم یا متخصص؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای درمان عفونت لثه بهتر است به متخصص لثه مراجعه کنید.

 117. Avatar بهاره گفت:

  سلام
  من عصب کشی دندونمو انجام دادم و مرحله پست و قالب گیری روکش رو انجام دادن
  منتطرم روکش دندونم‌ آماده بشه
  الان یک هفته گدشته و من دوروزه دچار تورم و درد لثه زیر همون دندون شدم .
  قرص مترانیدازول مصرف میکنم
  مشکل چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود و رادیوگرافی تهیه گردد. تا تشخیص داده شود که عصب کشی کامل انجام شده یا خیر.

  2. Avatar عرفان گفت:

   سلام دکتر من 16سال دارم دندونم میخواد بیوفته یکی هم پشتش داره در میاد ولی خیلی کم لق شده

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. با درمان ارتودنسی دندان به قوس بازگردانده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 118. Avatar ساحل گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر؛من دوتا از دندونای فک بالا سمت راست رو حدود یک سال پیش عصب کشی و خالی کردم و فقط دیواره هاش موندن برای پرکردن؛و الان یک سال از اون موضوع گذشته و پر نکردم هنوز؛از طرفی عفونت لثه ی شدید دارم و لثه ی بالا و پایین سمت راست بسیار بوی نامطبوعی داره؛بنظرتون اول باید دندونو درس کنم یا عفونت لثه رو برطرف کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه کنید تا پس از بررسی و معاینه تشخیص درمان داده شود.

 119. Avatar آریانا گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر بنده ۳۵ سالمه و تا دوسه ماه پیش هیچ مشکلی در دندونام نداشتم حتی جرم …. اما یهویی بد رنگ شد و بشدت برسرما و گرما حساس شده همه چی باید هم دمای دهانم باشه تا بتونم بخورم درشهرستانم و دکترم رفتم دهان شویه تجویز کردن مسواک نرم هم دارم اما جرم و زردیش داره زباد میشه و درداش بگیر نگیر داره گاهی خوب میشه گاهی نه، نه چای میخوردم نه قهوه نه مواد مخدر خیلی رعایت میکردم علتش چی میتونه باشه میشه راهنماییم کنید متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندانهایتان جرم گیری شود. حساسیت هم بخاطر داشتن دندان پوسیده است. باید درمان شود.

 120. Avatar مهتاب گفت:

  سلام اقای دکتر لثه بالای دندان ششم من ورم کرده علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک جهت درمان آبسه مراجعه شود.

 121. Avatar سپیده آهنگری گفت:

  سلام آقای دکتر لثه های من مشکل پیدا کردن متورم و قرمز شدن درد هم میکنن.چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما دچار مشکل لثه شدید به متخصص لثه جهت درمان و معاینه مراجعه کنید.

 122. Avatar پدرام گفت:

  با سلام وعرض خسته نباشید
  آقای دکتر لثه های من ورم کردن و قرمز شدن علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما دچار عفونت لثه شده اید به متخصص لثه مراجعه کنید.

 123. Avatar ندا گفت:

  سلام آقای دکتر، وقتتون بخیر، دندون شمارهٔ ۲ من چند سالی هست عصب‌کشی و روکش شده. الان احساس فشار و ضربان و کمی سوزش لثه دارم. از ورم خبری نیست. با توجه به این وضعیت امکان رفتن نزد دندانپزشک هم نیست. می‌تونم مصرف آنتی‌بیوتیک رو شروع کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آنتی بیوتیک عفونت را سرکوب می کند راه درمان قطعی نیست.

   1. Avatar مهرداد زهره بخش دزفولی گفت:

    سلام وقت بخیر آقای دکتر
    دندان ۵ از بالا سمت راست رو قبلا عصب کشی کردم الان عفونت کرده و تا پایین چشم راستم درد میکرد قرص آموکسیسیلین مصرف کردم بعد افتادگی پلک راست پیدا کردم همراه با تنگی نفس و مشکل جویدن غذا و بلع و ضعف ماهیچه ها آیا همه ی این علامت ها میتونه به دلیل عفونت لثه باشه

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. به متخصص ریشه خوب و برجسته مراجعه نمایید. تا دندان کامل و درست عصب کشی شود. برای تشخیص درست انجام شدن عصب کشی باید رادیوگرافی تهیه شود.

 124. Avatar Sahar گفت:

  سلام لثه فک پایین من خیلی قرمزتر از بالا هستش و چون تاحالا دقت نکرده بودم چندماهی هست که متوجه این موضوع شدم و به شدت دندانهام به سرما و گرما حساسن و البته به چند دکترمتخصص لثه مراجعه کردم ولی هیچ کدوم برای درمانش چیزی تجویز نکردن ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. التهاب، ورم کردن و قرمزی لثه یکی از علایم عفونت لثه می باشد.

 125. Avatar سمانه گفت:

  سلام اقای دکتر من دچار التهاب لثه شدم یک سال پیش پیش دکتر بی صدر جرم گیری کردم از شدت درد و خونریزی دیگه جرات نکردم برم پیشون برای جرم گیری خیلی میترسم و انگار نمیشه بی حسی استفاده کرد .. .واقعا از ترس نمیدونم چیکار کنم من جراحی هم حتی انجام دادم ولی اون دردی که جرم گیری بهم میده رو نمیتونم تحمل کنم شما با بی حسی انجام میدید ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه حضوری انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar شایلین گفت:

    سلام.آقای دکتر برای برطرف شدن بیماری لثه به متخصص لثه مراجعه کنم یا دندانپزشک عمومی هم خوبه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بهتر است به متخصص لثه مراجعه کنید.

 126. Avatar نگین گفت:

  سلام
  من دندونم رو عصب کشی کردم ولی درد زیاد دارم لثه ام حساس شده و یکم کبودی داره درمان چیه؟ ممکنه عفونت لثه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.احتمالا شما مشکل لثه دارید باید معاینه و رادیوگرافی تهیه بشه تا علت مشخص بشه.

 127. Avatar مبینا تنهایی گفت:

  سلام آقای دکتر من از بیماران شما هستم ویکسال ودوماه پیش ارتو دنسی رو برای من شروع کردید امروز نوبت ویزیت داشتم ودندان آسیای پایین سمت چپ حلقه ارتودنسی داخل لثه فرو رفته بود که برداشته شد وبعد از مراجعه به منزل متوجه شدم که دقیقا دندان آسیای سمت راست که حلقه داره هم دقیقا متورم ودرد ناک شده وبه دلیل تعطیلات پیش رو تا دوشنبه نمی تونم به مطب بیام میشه راهنمایی کنید چکار کنم چون هم درد دارم وهم نگران لثه هام وعفونتشون وتبعات بعدی عفونت لثه هستم با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید با مسواک زدن خیلی خوب اون ناحیه، درد و التهاب درست میشه. اگر نشد در اولین فرصت تشریف بیارید مطب.

 128. Avatar فائزه گفت:

  سلام دکتر من 4 روزه عصب کشی (دندان 6 پایین سمت راست) انجام دادم. هفته دیگه باید واسه پر کردن برم.و الان پانسمانه. به دلیل درد شدید روز دوم امپول کتورولاک و دگزا زدم. امروز هم دوباره دگزا زدم چون دردش واقعا غیر قابل تحمل بود. کمی سمت راست صورتم ورم کرده و کنار همون دندونم یه چیزی مثله ابسه دراومده. به نظر شما عصب کشی درست انجام نشده یا طبیعیه و درمان میشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   یا سلام . برای اینکه تشخیص اینکه عصب کشی دندان درست و کامل انجام شده باید رادیوگرافی تهیه شود.

  2. Avatar یاسی گفت:

   دکتر
   دیروز که مراجعه کردم پیش دکترم عکس گرفتن و گفتن مشکلی نیست و خوب میشه. اما ایا این درسته که من هر 4 ساعت ایبوپروفن بخورم؟ چون گاهی هم تاثیر نداره واقعا… دردش مثل فشار میمونه که از زیر دندونم تا فکم پخش میشه. و اینکه عفونت داره و خودم کاملا حس میکنم از کنار دندونم میاد بیرون. خیلی میترسم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 129. Avatar یاسی گفت:

  سلام دکتر من 4 روزه عصب کشی (دندان 6 پایین سمت راست) انجام دادم. هفته دیگه باید واسه پر کردن برم.و الان پانسمانه. به دلیل درد شدید روز دوم امپول کتورولاک و دگزا زدم. امروز هم دوباره دگزا زدم چون دردش واقعا غیر قابل تحمل بود. کمی سمت راست صورتم ورم کرده و کنار همون دندونم یه چیزی مثله ابسه دراومده. به نظر شما عصب کشی درست انجام نشده یا طبیعیه و درمان میشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای تشخیص دقیق بودن عصب کشی، باید از دندان رادیوگرافی تهیه شود.

 130. Avatar Nargesi گفت:

  سلام وقت بخیر
  حدودا دوهفته پیش لثه ام از دندانم جدا شد و زیرش پراز عفونت بود سفکسیم مصرف کردم رو ب بهبودی بود ک با التهاب شدید معده قطع کردم دچار تب و لرز شدید شدم و درد قفسه سینه و سرفه و خیال کردم ک کرونا است اما نبود آیا شما همه این علائم را از عفونت لثه میدونید؟
  من هنوز هم تب و لرز دارم و احساس سرما در سر و قفسه سینه میکنم و لثه ام کامل تحلیل رفته
  چه کنم
  متخصص لثه اموکسی داده اند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود و رادیوگرافی دندان بررسی گردد.

 131. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر
  من یه سوالی در مورد ناقرینه بودن صورت داشتم آیا با ارتودنسی میشه این مشکل رو حل کرد کامل یا تا حدودی مشکل برطرف میشه یا اینکه کلا قید اینا رو بزنیم بریم سراغ بوتاکس یا زیبایی و از این قبیل….،چون عمل کردن خیلی هم سخته و اینکه من توانایشو ندارم .سوال بعدی اینکه سن برای این قبیل مشکلات مهمه یا تو هر سنی میشه ارتودنسی انجام داد و هزینه اون چقدره.
  تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک ویا جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. در صورتیکه لثه سالم باشد می توان ارتودنسی را انجام داد.

 132. Avatar سوقانی گفت:

  سلام آقای دکتر،دختر پنج و نیم ساله من دچار آبسه شده،که البته مرتب براش با آب نمک شستشو میدم،توی این شرایط کرونا خیلی میترسم ببرمش دندانپزشکی،از یه خانم دکتری پرسیدم گفتن فعلا شربت اریترومایسین بهش بدم،تاانشالله شرایط بهتر بشه و ببرمش دکتر.دارو گرفتم،منتها دوز دارو رو فراموش کردن بگن و الان هم دیگه بهشون دسترسی ندارم.شربت اریترومایسین ۲۰۰ هست.
  دخترم ۱۵/۵ کیلو گرم وزنشه ،لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. با آنتی بیوتیک ها فقط عفونت سرکوب می شود بعد از اتمام دارو دوباره عفونت بر می گردد. باید با عصب کشی این دندان درمان شود.

 133. Avatar شهرزاد بختیاری گفت:

  سلام وقت به خیر
  دندون من روکش داره و عفونت کرده .سه روزه آنتی بیوتیک میخورم ولی امروز صبح صورتم ورم کرده .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید دندان شما عفونت کرده باید معاینه انجام شود و دندان شما عصب کشی لازم داره.

 134. Avatar محمدی گفت:

  سلام اقای دکتر،من هروقت تحت فشار یا استرس باشم،بشدت دچار دندون درد میشم ،این دوتا به هم ربط داره یا فقط تلقینه؟یعنی اصلا استرس به دندان درد ربط داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما دچار استرس هستید احتمالا در هنگام شب دندانهایتان را روی هم فشار میدهید و دندان قروچه می کنید. این امر سبب می شود تا شما در روز دندان درد داشته باشید.

 135. Avatar علیرضا گفت:

  سلام
  آقای دکتر من لثم تحلیل رفته بعد دندونام نسبت به سرما گرما واکنش نشون میدی
  جدیدا نخ دندون کشیدم بین دو دندونم همون دندون عفونت کرده از زیر لثم سقف دهانم متورم شده
  درد از طریق عصب دندونم هست جوریکه هیچ مسکنی جواب نمیده
  الان دو روزم هست که مترونیدازول با آموکسی سیلین میخورم اما اصلا دردم کمتر نشده
  رو دندونم دندون میاد دردم بیشتر میشه
  میشه کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما دجار بیماری لثه شده اید به متخصص لثه مراجعه کنید.

 136. Avatar ج گفت:

  سلام و خسته نباشین
  دکتر من مدتی هست که لثه ی دندون یک سمت چپ ام قرمز شده و کمی روی دندونم افتاده و الان دیدم لثه ی دندون کناریش هم قرمز شده…فقط همین قرمزی هست…این هم عفونت لثه س؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیماری لثه می باشد . به متخصص لثه مراجعه کنید.

 137. Avatar وحید گفت:

  با سلام اقای دکتر…به طور ناگهانی قسمت لثه ۴ ردیف دندان جلو و پایین من شروع به درد گرفتن کرد به طوری که با دست زدن خون ریزی داشت…گفتن عفونت لثه هست..اب نمک و دهان شویه و انتی بیوتیک مصرف کردم…بعد گذشت یک هفته درد کمتر شده اما از بین نرفته … چه مدت زمان میبره تا عفونت بر طرف شود…ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید برای برطرف کردن عفونت لثه جهت معاینه به متخصص لثه مراجعه کنید.

 138. Avatar ظاهر گفت:

  سلام آقای دکتر من یک ماه میشه دندان های ۶ و ۷ بالایی (کرسی )هر دو طرف حساسیت خیلی شدیدی به سردی و گرمی گرفته قبلا دندان هایم به سردی حساسیت داشت ولی خیلی کم ولی در این یک ماه بیش از اندازه شده سیگار هم مصرف میکنم مسواک میزنم هم استفاده میکنم و چند شب هم هست دهانشویه و نخ دندان استفاده میکنم به نظر شما به دکتر مراجعه کنم یا روش درمان با دهانشویه و نخ دندان را ادامه بدم ،ممنون میشم جوابم رو بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به منخصص ریشه مراجعه شود. درمان دو دندان شما عصب کشی لازم دارد.

 139. Avatar Samane safari گفت:

  سلام خسته نباشید بنده به تازگی فهمیدم که عفونت لثه دارم و متاسفانه دوتا از دندون های جلومو لق کرده و از جاشون جدا شدن و اومدم بالاتر و چندجا رفتم گفتن ما نمیتونیم درست کنیم شما میشه بگید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه شوید. شما به متخصص لثه باتجربه مراجغه کنید.

 140. Avatar رضا گفت:

  سلام
  الان مدتی است که لثه ام ورم کرده و قرمز و بزرگ شده.
  میخواستم بدونم که لثه ام عفونت کرده و چطور درمان می‌شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام لثه عفونت کرده است با یک متخصص لثه با تجربه مشورت کنید.

 141. Avatar سارا گفت:

  با سلام
  بهترین روش درمان عفونت لثه که خودمان در منزل می توانیم انجام دهیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از درمان های آنتی بیوتیکی، استفاده مداوم از مسواک و نخ دندان، استفاده از محلول های دهانشویه مخصوص درمان التهاب لثه و … استفاده کرد.

 142. Avatar باقری گفت:

  سلام آقای دکتر، دندان ۸ پایینم را سال پیش عصب کشی کردم ، الان چند روزی هست که لثه همان دندان عفونت کرده ، ورم کرده و درد میکند و احساس میکنم دندان کمی لق است. به دندانپزشک مراجعه کردم و عکس انداختم که گفتن از لحاظ عصب کشی مشکلی ندارد، به نظر شما برای درمان این عفونت چه کار کنم؟ ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

   1. Avatar یاسمین گفت:

    سلام..من سه تا از دندونهای بالام به شدت حساس شده به گرمی وسردی انگار کنار این دندان ها(قسمت پایین لثه)مشکی بنظرمیرسه و به محض اینکه مسواک میزنم اون قسمت و تنها همون قسمت خون میوفته و بشدت درد میگره وتقریبا احساس سوزشم داره و بوی بدی هم میده(این بو زمانی پخش میشه که مسواک به اون ناحیه میخوره در غیر اینصورت بویی نیست) و در طول روز اصلا درد نداره و دندون هام دردی ندارن اصلا این هام نشونه عفونت لثه است؟میشه با درمان خانگی خوبش کرد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بیماری لثه هست. به متخصص لثه مراجعه کنید. باید از دهانشویه کلروهگزیدین استفاده کنید.

  2. Avatar الینا گفت:

   سلام
   آقای دکتر درمان خانگی برای عفونت لثه چیه؟ تا قبل از اینکه به دندانپزشک مراجعه کنم.

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. می توانید تا قبل از رسیدن به دندانپزشک برای درمان عفونت لثه با آب نمک غرغره کنید.

 143. Avatar احمد گفت:

  میسلام
  احساس میکنم لثه هام کوتاه شده ودرد شدیدی در ناحیه دندانهای نیش دارم
  و سوال دوم اینکه عفونت لثه و دندان آیا باعث چرک در گلو و سرگیجه و بی حالی میشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در موارد اگرحاد عفونت لثه ادامه یابد، عفونت لثه موجب بروز مشکلات قلبی مختلفی همچون تب روماتیسمی نیز شده است. شما برای معاینه به متخصص لثه مراجعه کنید.

 144. Avatar محمدرضا اصلانی گفت:

  سلام
  آقای دکتر من دندون عقلم رو تا حالا نکشیدم ،حتما لازمه که بکشم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. اگر فضای مناسب برای رویش دندان وجود دارد دیگه لزومی به کشیدن نیست. اطلاعات بیشتر مراجعه به این دو لینک زمان مناسب کشیدن دندان عقل و کشیدن دندان عقل و درد

 145. Avatar علی گفت:

  سلام تازه دندون عقل نهفته پایین و عقل بالا سمت چپ رو دراوردم،و الان دندان های پایینم درد میکنه بعضی اوقات
  مشکل از چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 146. Avatar مهتاب گفت:

  سلام ببخشید من حدودا یک هفته است که گوشم و فکم درد میکنه ولی درون دهنم نه دندونی درد میکنه نه لثه هام چیز عجیبی نشون میدن ولی الان دیگ دردش جوریه ک نمیتونم فک بالا رو پایین بزارم فقطم ی طرف صورتم و ی گوشم
  ممکنه از دندون باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه به متخصص فک و صورت مراجعه کنید.

 147. Avatar هدیه گفت:

  سلام دکتر من دندونم عصب کشی و روکش شده الان عفونت کرده زیر لثم و شدیدا درد میکنه دو روزه قرص اموکسی سیلین میخورم ولی خوب نمیشه به نظر شما از چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه مراجعه کنید باید روکش برداشته شود. رادیوگرافی تهیه شود. علت تشخیص گردد.

 148. Avatar علی گفت:

  سلام دکتر لثه دندون ۶پایینم متورم شده و‌ یه چیزی مثل غده بیضی شکل در کنار لثه ایجاد شد و الان بزرگ تر شده به طوری که الان یه طرف دندون های پایین رو گرفته
  اون غده چرک هست
  باید پیش دندون پزشک برم یا درمان خانگی‌هم داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به متخصص ریشه جهت خارج کردن عفونت و عصب کشی دندان مراجعه نمایید.

 149. Avatar سمیه گفت:

  سلام آقای دکتر من دندونم درد میکرد پیشدندن پزشک مراجعه کردم عصب کشی کردم بعداز دوروز عفونت کرد و داروهای آنتی بیوتیک مصرف کردم و الان دارو ها به مدت دارو تموم شده اما سه جلسه هست که شست و شوی دندان میروم فقط قسمتی خیلی کوچیکی ازفکم دست می‌گذارم باد دارد آیا با شست و شو توسط پزشک ازبین می رود؟؟ خیلی میترسم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پس از تخلیه عفونت ریشه دندان پر می شود.

 150. Avatar foroghenayati گفت:

  سلام دکترخواهرم روی لثه سمت چپ بالا آسیا یک چیزی شبیه جوش با نوک سفید زده بود قبل کرونا بعد ایام کرونا تعطیل شد نتونست بره بعد از مراجعه به دکتر گفت ابسه هست ۶ جلسه دارو داخل دندان قرار دادوعصب کشی کرد که تورم پایین آمد وپرکردواون آبسه یا جوش سرسفید حل شد ولی الان دوباره عود کرد ومن نمیدونم باید چی کار کنم کمی تورم ودرد در فک بدون قرمزی وتب هست الان باید چیکار کنم؟ ممنون میشم راهنماییم کنید دکترم جراح ریشه در شهرستان هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 151. Avatar فاطمه داوودی گفت:

  سلام خسته نباشید من این متنی که الان می نویسم چهار صبحه که ازشدت درد دندون عقل بالایی سمت چپ صورتم بیدار شدم .
  من قبل عید دوتا دوندون آسیابی خودمو کشیدم چون خراب بودن که از سمت دندون عقل سومی میشه بالا و پایین.الان دندون عقلم دراومده درد داره از طرفی دندونمو کشیدم ک اگه دوندون عقل بکشم اون یکی دندونم از دوطرف اطرافش خالی میمونه .نمی‌دونم چیکار کنم .هم نگران دوندون ثابتم از طرف دیگ درد دارم..

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید.

 152. Avatar مختاری گفت:

  سلام دکتر..من دندون شماره 6 بالایی ام رو حدودا 3 سال پیش درست کردم و روکش شده است…چند باری درد گرفته..ایندفعه باعث متورم شدن یک سمت صورتم و همچنین ایجاد ابسه بزرگ کنار همون دندونم شده..میشه با درمان خانگی چرک ابسه رو خارج کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما می توانید در فرصتی که میخواهید به دندانپزشک مراجعه کنید با آب نمک قرقره کنید. برای درمان عفونت باید توسط دندانپزشک دندان عصب کشی شود.

 153. Avatar مرتضی گفت:

  سلام دکتر..مهمترین نشانه عفونت لثه چی میتواند باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قرمزی لثه. بوی بد دهان .حساسبه سرما و گرما که باید هرچه سریعتر به دندانپزشک مراجعه شود.

   1. Avatar محدثه گفت:

    سلام اقای دکتر
    من از زیر دندونم چرک میاد اما هیچ دردی ندارم وقتی هم به این قسمت صورتم فشار میاد یا روی لثه بالای دندونم فشار بیاد چرک میاد بیرون اما لثه هام هیچ ورمی ندارن
    یعنی ابسه نیست دکتر هم رفتم گفت مشکلی نیست اما خب میخواستم بدونم چطور درمان میشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. به یک دندانپزشک مراجعه نمایید. پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

  2. Avatar نیلوفراکبری گفت:

   سلام شب خوش
   آقای دکتر من اول هفته یک روز تب و لرز میکنم و خوب میشم با مراجعه بدکتر مشکلی نبوده
   ولی با گذشته دوروز دهان من سمت چپ بالا پایین روی لب شروع میکنه به آفت زدن بعداز بکرو گلو سمت چپ بنده باد میکن بعداز ساعاتی بادش میخوابه
   وجالب اینجاس که من اصلا نمیتونم مسواک بزنم از دردی که لثه ام دارن و خونریزی که میشه خیلی ترسیدم
   تمام دهانم لثه و دندان هام درد میکنه
   چه راهکاری هست تو این شرایط کرونا

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. بدون معاینه نمیتوان اظهار نظر کرد.

    1. Avatar مهرزاد گفت:

     سلام جناب دکتر
     من تمام دندانهام کشیده ام و از پروتز استفاده میکنم اما هر از گاهی کنار لثه ی پایین م متورم میشود و کلی اذیت
     آیا این عفونت است ؛ اگر هست علت چیست
     و اگر عونت نیست ؛ پس چیست
     ممنون از لطف شما

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. این پروتز دندانی که شما دارید. کنارهایش با مخاط دهان برخورد می کند و آن ناحیه را متورم می کند باید هرزگاهی به متخصص معالج مراجعه نمایید تا کنار های پروتز را کوتاه کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *