درمان ارتودنسی

نحوه برداشتن براکت های ارتودنسی

نحوه برداشتن براکت ارتودنسی

به احتمال خیلی زیاد از روز اولی که متخصص ارتودنسی براکت هایتان را نصب کرده است، شما مدام به لحظه ای فکر کرده اید که دیگر مجبور نیستید آنها را در دهان بگذارید. احتمالاً اکنون که زمان برداشتن براکت های ارتودنسی های شما مشخص شده است، خیالتان هم راحت و آسوده شده است. شما با فرایند قرار دادن براکت ها در دهان آشنا هستید، اما احتمالاً نگرانی هایی درباره نحوه برداشتن آنها و این که آیا این فرایند درد دارد یا خیر دارید.

فرایند برداشتن براکت های ارتودنسی

خوشبختانه، فرایند برداشتن براکت ها بسیار آسانتر و سریع تر از فرایند نصب آنها در دهان است، به طوری که کل این فرایند طی چهار مرحله به شرح ذیل انجام می گردد:

1- برداشتن کش ارتودنسی

کش ارتودنسی یک نوار کشسانی بوده که بین براکت های فک بالا و پایین به منظور اصلاح بهتر دندان ها قرار گرفته و با نظر متخصص ارتودنسی، در بعضی از بیماران با برخی ناهنجاری های دندانی و فکی استفاده می شود. اولین مرحله پس از پایان درمان ارتودنسی، برداشتن کش یا الاستیک است که این کار با آزاد کردن دو سر کش از قلاب های مخصوصشان انجام می شود.

آزاد کردن کش ارتودنسی با استفاده از انبر مخصوص

بازکردن کش ارتودنسی

2- درآوردن سیم ارتودنسی

سیم ارتودنسی، سیمی فلزی است که در شیار براکت ارتودنسی قرار گرفته و نیروی مورد نظر برای تغییر موقعیت دندان ها را بر روی دندان، لثه و فک اعمال می کند. مرحله بعدی از برداشتن کش ارتودنسی، دراوردن سیم می باشد که متخصص ارتودنسی با استفاده از ابزاری خاص، اقدام به خارج نمودن سیم از داخل شیار براکت ها می نماید.

برداشتن سیم ارتودنسی از روی دندان

برداشتن سیم ارتودنسی از روی دندان

3- برداشتن براکت از روی دندان

مرحله بعدی، برداشتن براکت ارتودنسی بوده که در این مرحله ارتودنتیست با استفاده از انبرهای مخصوص اقدام به حذف براکت ارتودنسی از سطح دندان می کند. متخصص ارتودنسی با وارد آوردن کمی فشار به انتهای هر براکت، پیوندی که آن را در محل نگه داشته است را می شکند و باعث می شود تا براکت لق شود. در طول این پروسه ممکن است کمی فشار یا درد خفیفی را حس کنید، اما این درد خیلی شدید نیست و قبل از اینکه حتی متوجه آن شوید تمام می شود.

برداشتن کردن براکت ارتودنسی با استفاده از انبر مخصوص از روی دندان

برداشتن کردن براکت ارتودنسی با استفاده از انبر مخصوص از روی دندان

4- برداشتن چسب براکت ارتودنسی

بعد از برداشتن براکت ها، دندانپزشک متخصص با استفاده از یک ابزار مخصوص اقدام به حذف و زدودن چسبی می کند که قبلاً از آن برای چسباندن براکت به دندان استفاده کرده بود. این همان وسیله ای است که دندانپزشک ها از آن برای پولیش دندان استفاده می کنند، اما در این مورد از آن صرفاً روی سطح دندانهای شما استفاده می شود، بنابراین، شما احساس درد و ناراحتی نخواهید کرد و مینای دندانتان هم به هیچ وجه در طول این فرایند آسیبی نخواهد دید. مدت زمان انجام فرایند برداشتن چسب کاملاً به میزان چسب باقی مانده روی دندانهای شما بستگی دارد.

نکات ضروری بعد از برداشتن براکت های ارتودنسی

بعد از پایان درمان ارتودنسی به توصیه های ارتودنتیست خود درباره اقدامات بعد از برداشتن براکت ها توجه کنید. این اقدامات عبارتند از:

1- جرم گیری دندان ها

یکی از مواردی که بعد از درمان ارتودنسی باید به آن توجه شود جرمگیری دندان است. وجود براکت و دستگاه های ارتودنسی می توانند باعث ایجاد جرم بیشتری بر روی دندان ها شوند. وجود جرم روی دندان ها می تواند خطرات جدی را برای سلامت دندان و دهان از جمله پوسیدگی دندان، التهاب لثه و بوی بد دهان ایجاد کند. همین موضوع بیان کننده اهمیت جرمگیری دندان پس از پایان درمان ارتودنسی است .

2- استفاده از پلاک بعد از درمان ارتودنسی

بعد از اینکه دندان هایتان به طور کامل تمیز و پاکسازی شدند، از یک قالب سفارشی از دندان هایتان برای ساخت یک ریتینر یا نگهدارنده استفاده خواهد شد که این کار تضمین می کند پلاک ساخته شده دقیقا مناسب دندان های شما است. این ریتینر یا به صورت ثابت بوده و روی دندانها نصب می شود یا به صورت موقتی و قابل برداشتن می باشد. هدف از ساخت و استفاده از پلاک ارتودنسی، حفظ نظم و آرایش دندان هایتان در موقعیت فعلی شان است. حفظ نظم و ترتیب صحیح دندانهایتان در طولانی مدت مستلزم این است که از دستورالعمل های متخصص ارتودنسی تان پیروی کنید و از ریتینر همان طوری که به شما آموزش داده می شود استفاده کنید. تا قبل از عادت کردن به حضور نگهدارنده در دهانتان ممکن است کمی فشار یا ناراحتی (شدت این درد و ناراحتی در هر بیمار با بیمار دیگر فرق می کند) را تجربه کنید. با این حال، درست مانند خود براکت ها، این ناراحتی نیز به تدریج از بین خواهد رفت.

ریتینر متحرک

ریتینر متحرک

3- رعایت بهداشت دهان و دندان بعد از برداشتن براکت ها

در مورد مراقبت های بعد از برداشتن براکت ها توجه به چندین نکته اهمیت بسیار زیادی دارد، به گونه ای که اگر به این نکات به اندازه کافی توجه نشود، چه بسا ممکن است تمام تلاشهای شما و دندانپزشک معالج تان بی ثمر شوند. از جمله مهم ترین نکاتی که بعد از برداشتن براکت ها باید به آنها توجه کرد شستشوی مرتب و مدام دهان و دندان ها به وسیله مسواک (حداقل دو بار در روز، یک بار بعد از صرف صبحانه و یک بار قبل از خواب) و دهانشویه است. همچنین استفاده از نخ دندان به طرز اصولی و آموزش داده شده، می تواند نقش بسیار مهم و پررنگی را در حفظ سلامت دندان های شما بعد از برداشتن براکت ها ایفا نماید.

سوالات متداول برداشتن براکت ارتودنسی

1- برداشتن براکت های ارتودنسی چقدر زمان می برد؟

زمان مشخصی را نمی توان برای برداشتن براکت های ارتودنسی تعیین کرد و بستگی به تعداد براکت ها دارد. ممکن است عمل برداشتن براکت ها از چند دقیقه تا یک ساعت طول بکشد.

2- آیا مراحل برداشتن براکت ارتودنسی با درد همراه خواهد بود؟

خیر، به صورت کلی برداشتن براکت ارتودنسی درد چندانی نخواهد داشت. اما این موضوع با توجه به شرایط بیمار و وضعیت دندان ها و ارتودنسی او می تواند متفاوت باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *