ناهنجاری های غیر ساده دندان

ناهماهنگی خط وسط دندانها

خط میانی دندان

ناهماهنگی خط وسط دندان ها، مشکل رایج و ماندگاری می باشد که تمام متخصصان ارتودنسی با آن مواجه می شوند. عدم تقارن بافت استخوانی، بافت نرم و حفره های دندانی، ممکن است به تنهایی یا به صورت همزمان در بیمارانی که ناهماهنگی خط وسط دندان دارند، وجود داشته باشند. تشخیص صحیح علل این عارضه و نقش اجزای دهان در ناهماهنگی خط وسط، در تشخیص مناسب و برنامه ریزی صحیح برای درمان ارتودنسی بسیار ضروری است. یک درمان ارتودنسی موفق وابسته به یک تشخیص صحیح ناهنجاری است.

تشخیص خط وسط دندان ها

عدم هماهنگی خط وسط دندانها یا میدلاین میتواند در اثر مشکلات فکی – اسکلتی یا انحراف فک و یا در اثر مشکلات دندانی مثل در آوردن یکطرفه دندان شیری یا دائمی، شلوغی دندانها، فقدان یک یا چند دندان باشد. اگر عدم تطابق میدلاین به علت انحراف فک باشد و اگر بیمار قبل از بلوغ مراجعه کند، می توان با دستگاههای متحرک ارتودنسی به راحتی مشکل بیمار را درمان نمود. در صورتی که بیمار بعد از بلوغ مراجعه نماید و دارای مشکلات فکی – اسکلتی باشد نیاز به جراحی فک به همراه ارتودنسی خواهد داشت. بنابراین اولویت با درمان زود هنگام و با ارتودنسی بدون جراحی است. در صورتی که بیمار دارای مشکل دندانی باشد، نیاز به درمان ثابت خواهد داشت که می تواند در هر سنی با توجه به سالم بودن شرایط لثه ای بیمار انجام شود.

خط میانی دندان استاندارد

همان گونه که گفته شد، ناهماهنگی خط وسط دندان ها مشکل رایجی است که با مشکلاتی در تشخیص و درمان رو به رو است. ناهماهنگی خط وسط دندان ها می تواند با منشا دندانی، استخوانی یا ترکیبی از هر دو باشد. گاهی اوقات، تغییر جهت عملکردی فک زیرین می تواند منجر به ناهماهنگی خط وسط دندان ها شود.

تشخیص آنکه عامل ایجاد کننده عدم تقارن، دارای منشا دندانی، استخوانی یا ترکیبی از هر دو است، بسیار تعیین کننده و سرنوشت ساز است. در کتابهای مرجع ارتودنسی بیان شده است  که خط وسط آرواره بالا، در نزدیک به 70% افراد دقیقا در وسط دهان قرار دارد، اما فک بالا و فک پایین تنها در یک چهارم جمعیت بر هم منطبق هستند. انحراف و ناهماهنگی خط وسط دندان ها، در تمام انواع کیس ها مشاهده می شوند

ناهماهنگی خط وسط دندان ها در نقطه زیبایی شناختی صورت واقع شده و بسیار واضح و آشکار است، بنابراین به تصحیح و درمان نیاز دارد. در ادامه، راجع به علل و تشخیص این عارضه صحبت می کنیم.

شناسایی ناهماهنگی خط وسط دندان ها

علت شناسی ناهماهنگی خط وسط دندان ها

صرف نظر از نوع تغییر جهت خط وسط، این عارضه معمولا دو علت رایج دارد:

به طور کلی علل بروز ناهماهنگی در خط وسط دندان ها، به دو دسته تقسیم می شوند:

 • عوامل ژنتیکی
 • عوامل غیرژنتیکی

1.ژنتیک: نقص های ژنتیکی در مکانیسم ایجادکننده تقارن و همچنین فاکتورهای محیطی، منجر به انحراف های قطعی خط وسط به راست یا چپ می شود.

مثال ها: نوروفیبروماتوز چندگانه، بروز خانوادگی وابسته به ژن غالب، میکروزومی همی فاسیال (عدم تقارن صورت)، شکاف لب و کام.

2.عوامل موضعی و غیر ژنتیکی:

 • ضربه به فک
 • از دست دادن زودهنگام دندان های شیری
 • آنکیلوز دندان های آسیای اولیه (آنکیلوز: جوش خوردن سطح ریشه دندان با استخوان آلوئولار پیرامون خود)
 • درآمدن نا به جای دندان
 • کم داشتن دندان به صورت مادرزادی یا داشتن دندان اضافه
 • پوسیدگی دندان
 • عادت های فردی
 • اندازه دندان ها

درمان ارتودنسی ناهماهنگی خط وسط دندان ها

سنجش موقعیت خط وسط

بر موقعیت خط وسط آرواره بالا نسبت به خط وسط صورت، به عنوان یک مولفه تشخیصی مهم در برنامه های درمانی ارتودنسی تاکید می شود.. در اغلب بیمارانی که مشغول به درمان های ارتودنسی هستند، خط وسط دندان های فک بالا و فک پایین بر یکدیگر یا بر خط وسط بافت نرم صورت منطبق نمی باشد؛ این امر ممکن است به علت عدم تقارن های استخوانی که در آنها، فک بالا یا فک پایین نسبت به ساختار استخوانی صورت جایگاه غیرطبیعی دارند رخ دهد، یا  به دلیل عدم تقارن های دندانیِ ناشی از جا به جا شدن یا انحراف (کج شدن) قوس های دندانی بالا یا پایین، چرخش دندان ها یا تفاوت در اندازه آنها باشد.

 

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

50 دیدگاه برای “ناهماهنگی خط وسط دندانها

 1. Avatar علی اکبر حسنی گفت:

  سلام. پسر من 8 سال دارد و فک پایین ایشان دارای انحراف است و کج می باشد. من پیش دکتر مسعود داودیان متخصص ارتودنسی رفتم و ایشان گفتند پسرم نیاز به جراحی دارد و من از جراحی فک برای پسرم می ترسم ایا میتوان بدون جراحی و فقط با ارتودنسی مشکل ایشان را حل نمود.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید دانست که شدت ناهنجاری یکی از فاکتورهای بسیار تعیین کننده در نوع درمان می باشد اگر شدت ناهنجاری مختصر باشد که معمولا در سن 8 سالگی هم باید مختصر باشد چون ناهنجاری هنوز شکل نهایی خودش را نگرفته است می توان با ارتودنسی به تنهایی ایشان را درمان کرد و نیاز به جراحی فک نخواهند داشت. ولی اگر بیمار دیر مراجعه نماید شدت مشکل زیاد می شود و دیگر نمی توان با ارتودنسی به تنهایی بیمار را درمان نمود . با توجه به اینکه بیمار 8 سال ذارد و هنوز مشکل فکی بیمار اسکلتی نشده است می توان بیمار را با ارتودنسی درمان نمود و فلسفه درمان زود هنگام ارتودنسی این است که با درمان ارتودنسی بتوان از درمان جراحی جلوگیری کرد چون می بایست از روش های تهاجمی و جراحی تا حد امکان برای بیمار جلو گیری کرد.

 2. Avatar نازنین گفت:

  سلام آقای دکتر من دندانهای آسیابم رو از دست دادم 33 سال سن دارم. خط میانی دندانهایم با هم مماس نیستند و این باعث شده انحراف خفیفی در ناحیه فکم ایجاد کنه. و این باعث شده نوع لبخندم زشت باشه خیلی اذیت میشم . میشه راهنماییم کنید که بدونم باید چیکار کنم؟ در ضمن حس میکنم یک سمت لثه جلوم به جلو متمایل شده

  1. A Jamilian Orthodontist A Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید و از لحاظ انحراف فک و وضعیت کلی دندان ها بررسی شوید. معمولا به دلیل انحراف فک و ناهنجاری های فک دندان ها دچار عارضه و پوسیدگی می شوند و از وضعیت منظم و استاندارد خارج می شوند. اگر مشکل از ناهنجاری های فکی نباشد مشکل را از لحاظ نامرتبی دندان ها مورد بررسی قرار خواهیم داد و درمان ارتودنسی برای شما آغاز خواهد شد. در نهایت طرح لبخند شما نیز اصلاح می شود

 3. Avatar Sunnyس گفت:

  سلام من دقیقا مشکل تصویر اول رو توی ویدئویی ک گذاشتین دارم خط وسط دندان قرینه نیست و یه دندو مادرزادی نداشتم چیکار باید بکنم ۲۸ سالمه ارتودنسی هزینش چقدره آیا درمان هم میشه اگه پاسخ بدین ممنون میشم هرروز تو آینه ب دندونام خیره میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با ارتودنسی درمان می شود . هزینه ، طول درمان ، نیاز به دراوردن دندان یا عدم نیاز به دراوردن دندان و غیره در معاینه حضوری که رایگان است به شما گفته می شود می توانید از مطب وقت بگیرید تلفن 22011892

 4. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید، من 21 سالمه و تقریبا یکساله متوجه شدم دندان های آسیاب و نیش اضافه نهفته در فک بالا دارم و فک بالا و پایینم به درستی روی هم قفل نمیشن و چند وقته موقع غذا خوردن فکم صدا میده، آیا دندان های اضافه با جراحی درمان میشه،؟ با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است معاینه شوید زیرا در صورتی که فضا در فک باشد می توان دندان نهفته را به فضای خالی در داخل قوس دندانی با ارتودنسی هدایت کرد.

 5. Avatar Mahdi گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۳ سالمه و در سن ۸ سالگی بعلت کشیدن دندان نیش سمت راست، دندان های فک بالا به سمت راست تمایل پیدا کرده و خط وسط دندانم از حالت تقارن دراومده.
  سوال ۱؛ ایا این مشکل حل میشود؟
  سوال ۲؛ ایا میتوانم دندان نیش بکارم؟
  با سپاس.

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام مشکل عدم تقارن و ناهماهنگی خط وسط دندان ها یک ناهنجاری رایج است که به راحتی با درمان ارتودنسی قابل درمان است. در صورتی که نیاز باشد برای شما عمل کاشت دندان با ایمپلنت انجام می شود. با مطب تماس بگیرید و یک وقت معاینه رایگان ارتودنسی بگیرید تا بعد از معاینه طرح درمان ارتودنسی نهایی به شما اعلام شود

  2. Avatar محمدی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   من دندان کنار نیش به سمت وسط رو از اول نداشتم و ارتودنسی کردم و به علت ناهماهنگی خط وسط دندان و متمایل بودن دندان ها به سمت چپ دکترم گفته که باید دو تا از دندان ها را بکشم ولی من از این کار مطمئن نیستم و در گوگل سرچ کردم و راه حل صاف شدن فک ، نصب کش از فک بالا به پایین بود .
   بنظرتون من این دو دندان را بکشم یا به مشاور دیگه ای مراجعه کنم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود رادیوگرافی ها دیده شود تا بتوان پاسخ صحیح و قطعی را داد. توصیه می شود تا جای ممکن نباید دندان را بکشید.

 6. Avatar شهرزاد گفت:

  با سلام اقای دکتر میدلاین دندانی من به علت کشیدن دندان نیش اشتباه اتحراف پیدا کرده است .و باعث عدم تقارن صورتم شده در یک سمت صورتم لاغرتر و گونه ها افتاده است .و پف و ورم چشم و افتادگی پلک در همان سمت دارم سوالی ک داشتم اینست ک علت پف و افتادگی پلک در آن سمت صورت میتواند انحراف دندانی باشد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید , ولی باید دانست از دست رفتن دندان نیش باعث انحراف و عدم تقارن صورت می شود و دو نیمه صورت با همدیگر هماهنگ نیستند

 7. Avatar زهرا ميران گفت:

  سلام وقت بخير
  من حدود ٣ ماه كه جراحي فك بالا و پايين و پروتز چونه انجام دادم
  قبلا مشكل انحراف فك داشتم
  بعد از عمل ميدلاين فك پايين درست شد ولي در فك بالا به اندازه دو ميلي متر شايد كمتر دندون به سمت چپ رفته
  ميتونم با درمان زيبايي (كامپوزيت)درستش كنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   در صورتی که درمان شما با ارتودنسی امکانپذیر باشد استفاده از کامپوزیت به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

 8. Avatar حنا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۳۰ سالمه. در بچگی یکی از دندانهای نیشم رو‌کشیدن و الان فقط یک دندان نیش دارم. الان میدلاین فک بالا و پایینم بر هم منطبق هست اما با خط میانی لب و صورت انحراف داره. انحراف حدود ۵ میلی متر. این قضیه رو لبخند و حالت چهره م تاثیر گذاشته.
  برای درمان این‌مشکل غیر از ارتودنسی طولانی مدت، روش کوتاه مدتی وجود داره؟
  و در صورت درمان ارتودنسی هر دو فک نیاز به ارتودنسی دارن؟
  آیا میشه دندانی دقیقا شکل دندان نیش کاشت؟
  سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. وقتی بیمار یک دندان نیش را ازدست می دهد تطابق خط میانی دندانها و صورت به هم می ریزد و این انحراف خط وسط رو ی لبخند و حالت چهره تاثیر زیادی می گذارد تقریبا جهره بیمار حالتی به خود می گیرد که انگار صورت بیمار کج است . درمان اصلی و مناسب ارتودنسی ثابت دو فک است برای درمان این‌مشکل غیر از ارتودنسی ، روش کوتاه مدتی هم وجود دارد ولی به علت مشکلات عدیده ان اصلا توصیه نمی شود. در خاتمه باید گفت براساس نوع مشکل بیمار می توان دقیقا شکل دندان نیش را برای بیمار کاشت

 9. Avatar مستا گفت:

  سلام آقای دکتر
  دختر من 10 ساله هست و فک پایین ایشان انحراف دارد چه دستگاهی برای درمان نیاز دارد
  سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. مشکل ایشان با دستگاه متحرک قابل اصلاح است و درمان باید سریعا انجام شود در صورتی که درمان به تاخیر بیفتد بیمار نیاز به جراحی فک خواهد داشت

 10. Avatar حنا گفت:

  سلام آقای دکتر
  آیا برای درمان ‌مشکل غیرقرینگی میدلاین غیر از ارتودنسی طولانی مدت، روش کوتاه مدتی وجود داره؟

  سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای درمان ‌مشکل غیرقرینگی میدلاین غیر از ارتودنسی که طولانی است ، روش کوتاه مدت وجود دارد که به علت عوارض زیاد ان توصیه نمی شود.

 11. Avatar مینا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من چند ماهی است که تحت درمان ارتودنسی هستم
  دندان ۴ فک پایین رو مجبور شدم بکشم حالا که جای خالیه دندونم پر شده خط وسط دندانهای فک پایینم چند میلی متر به سمت راست رفته و با فک بالا هماهنگ نیست این کار باعث انحراف فک پایینم نمیشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما حتما این موضوع را باید با دکتر معالج خودتان مطرح کنید چون ممکن است با عث انحرا ف فک شود

 12. Avatar سارا گفت:

  سلام من دندون هامو یک سال گذشته که ارتدنسی کردم ولی دندون های فک پایینم اصلا قرینه نیست ، دندون های پایینم نامرتب بود به خاطر همین هم ارتدنسی کردم ولی الان هر چی به دکتر میگم از موقعیت دندون هام راضی نیستم اهمیتی نمیده در حالی که قبل ارتدنسی دندون هام قرینه بودن ، به نظرتون باید چیکار کنم .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پاسخ این سوال را شما باید از متخصص ارتودنسی معالج خودتان بخواهید . من شرایط ناهنجاری و رادیوگرافی دندانهای شما را ندارم.

 13. Avatar محمد گفت:

  سلام جناب دکتر
  من 32 سالمه. یک دندان غیاب در فک بالا دارم و همخط وسط دندان های فک بالا هم به سمت چپ انحراف دارد. ارتودنسی انجام دادم ولی فشاری روی دندونم احساس نمی کنم. خواستم ببینم که این یعنی اینکه فشار لازم به دندونهام وارد نمیشه و پروسه درمان رو طولانی می کنه یا اینکه لزوما نیاز نیست رو دندون ها فشار احساس کنم؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید این سوال را از متخصص ارتودنسی معالجتون بپرسید . من رادیو گرافی ، شیب فک و دندانی و.. شما را ندارم پس نمیتوانم اظهار نظر کنم.

 14. Avatar دریا گفت:

  سلام من ۲۱ سالمه و در ۱۷ سالگی جراحی فک انجام دادم فکم به صورت مادرزادی کج بود بعد از جراحی خط وسط دندان جلوییم به چپ مایل شده و دندانهای فک پایینیم یک ذره کجی دارد آیا ارتودنسی جواب میدهد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. سپس راهنمایی خواهید شد. .با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 15. Avatar علی حسینی گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر بنده ۲۸سالمه دندان نیش و پیش کناری سمت راستم رو چند سالی هست از دست دادم و صورتم انحراف به همون سمت گرفته عکسای کودکی مو نگاه کردم بازم یه مقدار انحراف داشته آیا به علت نبود دندان انحراف دار میشه یا ممکنه انحراف رو بیشتر کنه راه کارش چیست ؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. انحراف فک در سنین کودکی جهت درمان می توان با ارتودنسی به تنهایی درمان کرد. اما در صورتیکه درمان در سنین بالاتر به خصوص بعد از بلوغ انجام شود نیاز به درمان ارتودنسی همراه با جراحی خواهد بود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک انحراف فک

 16. Avatar نسترن گفت:

  سلام آقای دکتر من ۲۸ سالمه توی سن ۱۰ سالگی یکی از دندون های آسیای پایین رو بعلت پوسیدگی کشیدم همین باعث شده دندونهای پایینم حرکت کنن. همینطور دندونهام روی همدیگه خوب قرار نمیگیرن البته تقریبا منظم هستن ولی فکم از دوران بلوغ صدا هم میده. میشه راهنماییم کنین آیا نیاز به جراحی هم دارم یا ممکنه با ارتودنسی برطرف بشه؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از دندانها و فک شما معاینه کلینیکی انجام شود. تا بتوان جواب قطعی و صحیح را داد.

 17. Avatar نسترن گفت:

  سلام آقای دکتر برای نامرتبی و کجی دندانهام میشه با ارتودنسی متحرک درمان شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بر اساس نوع ناهنجاری هست که متخصص ارتودنسی تشخیص درمان را می دهد. که از ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک استفاده شود. دندان های شما باید معاینه شود تا راهنمایی شوید.

 18. Avatar یاسمن گفت:

  سلام دکتر
  تقریبا دو سال و نیم از ارتودتسی من میگذره و میدلاین دندونام قریبا درست شده بود ولی به علت عدم مراجعه به خاطر بیماری کرونت طی چندماه، دکترم متوجه شد که مجددا نامنظم شده و بهم کش بین فکی دادن بین دندون 3بالا راست و 6پایین راست که پایه هم محسوب میشه. متاسفانه دکترم مطب نیستن و من نمیدونم که کش رو درست استفاده میکنم یا اگه ممکنه راهنمایی کنین که وجود کش وی این دو دندون درسته یا نه؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. شما باید با متخصص معالجتون در ارتباط باشید من شرایط دندانها ، شیب فکین و رادیوگرافی دندانهای شما را ندارم و اظهار نظری نمیتوانم بدهم.

 19. Avatar ریحانه گفت:

  سلام من ۱۵سالمه دندانهای شلوغ و نامرتبی دارم میتونم برای مراجعه بیام مطب. ممنونم خیلی تعریف کارهای شما را شنیدم و در تلویزیون هر هفته ببیننده برنامه های شما هستم. خیلی عالیه. من مشتاقم که دندانهام توسط شما متخصص ارتودنسی حازق ردیف و مرتب بشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با سلام. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.ما هم خوشحال میشم با مرتب شدن دندانهای شما لبخندی زیبا را به شما هدیه دهیم.

 20. Avatar طوبا گفت:

  سلام
  آقای دکتر من 14 سالمه ناهماهنگی خط وسط دندان دارم . آیا با ارتودنسی اصلاح می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، برای دادن طرح درمان ارتودنسی صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان ارتودنسی مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است. شماره تلفن 22011892

 21. Avatar Erfan گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دندونه جلوم که 11 بوده یکیش افتاده و و بهش رسیدگی نکردم الان بعد 10 سال بهم چسپیدنو جای اون خالی رو دندون های دیگه پر کردن و الان یکی دندون 11 اومده وسط آیا راهی هست برای درست شدنش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 22. Avatar صدیق گفت:

  سلام دکتر.من دو تا از دندونام بالا تر از حد در اومدند و الان 17 سالمه باید چیکارکنم.ارتودنسی باید کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .بله، با ارتودنسی برطرف می شود. در هنگام معاینه کلینیکی راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 23. Avatar الناز گفت:

  سلام آقای دکترخسته نباشید من تموم دندونام مشکل دارن وپوسیده شدن.که امروزمتوجه شدم دندونای پایینم که خیلی بهم چسبیده هستن ویه مقداربه سمته داخل هستن تقارن روازدست دادن وبه به سمت راست کشیده شدن من بایدحتما ارتدونسی انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اصلاح ناهماهنگی خط وسط دندانها با درمان ارتودنسی می توان درمان کرد. با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 24. Avatar سارا گفت:

  با سلام برا تنظیم مید لاین مشکل فک بالا حدودا ارتودنسی چ قدر زمان بر؟۱۹ ساله هستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. حدود یکسال و نیم تا دو سال، برای دادن جواب دقیق باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *