ناهنجاری های غیر ساده دندان

ناهماهنگی خط وسط دندانها

ناهماهنگی خط وسط دندان ها

ناهماهنگی خط وسط دندان ها، مشکل رایج و ماندگاری می باشد که تمام متخصصان ارتودنسی با آن مواجه می شوند. عدم تقارن بافت استخوانی، بافت نرم و حفره های دندانی، ممکن است به تنهایی یا به صورت همزمان در بیمارانی که ناهماهنگی خط وسط دندان دارند، وجود داشته باشند. تشخیص صحیح علل این عارضه و نقش اجزای دهان در ناهماهنگی خط وسط، در تشخیص مناسب و برنامه ریزی صحیح برای درمان ارتودنسی بسیار ضروری است. یک درمان ارتودنسی موفق وابستگی زیادی به قرینه سازی دندان دارد.

عدم هماهنگی خط وسط دندانها یا میدلاین می تواند در اثر مشکلات فکی – اسکلتی یا انحراف فک و یا در اثر مشکلات دندانی مثل در آوردن یکطرفه دندان شیری یا دائمی، شلوغی دندان ها، فقدان یک یا چند دندان باشد. اگر عدم تطابق میدلاین به علت انحراف فک باشد و اگر بیمار قبل از بلوغ مراجعه کند، می توان با دستگاه های متحرک ارتودنسی به راحتی مشکل بیمار را درمان نمود. در صورتی که بیمار بعد از بلوغ مراجعه نماید و دارای مشکلات فکی – اسکلتی باشد نیاز به جراحی فک به همراه ارتودنسی خواهد داشت. بنابراین اولویت با درمان زود هنگام و با ارتودنسی بدون جراحی است. در صورتی که بیمار دارای مشکل دندانی باشد، نیاز به درمان ثابت خواهد داشت که می تواند در هر سنی با توجه به سالم بودن شرایط لثه ای بیمار انجام شود.

خط میانی دندان استاندارد

همان گونه که گفته شد، ناهماهنگی خط وسط دندان ها مشکل رایجی است که با مشکلاتی در تشخیص و درمان رو به رو است. ناهماهنگی خط وسط دندان ها می تواند با منشا دندانی، استخوانی یا ترکیبی از هر دو باشد. گاهی اوقات، تغییر جهت عملکردی فک زیرین می تواند منجر به ناهماهنگی خط وسط دندان ها شود.

تشخیص آنکه عامل ایجاد کننده عدم تقارن، دارای منشا دندانی، استخوانی یا ترکیبی از هر دو است، بسیار تعیین کننده و سرنوشت ساز است. در کتابهای مرجع ارتودنسی بیان شده است که خط وسط آرواره بالا، در نزدیک به 70% افراد دقیقا در وسط دهان قرار دارد، اما فک بالا و فک پایین تنها در یک چهارم جمعیت بر هم منطبق هستند. انحراف و ناهماهنگی خط وسط دندان ها، در تمام انواع کیس ها مشاهده می شوند. ناهماهنگی خط وسط دندان ها در نقطه زیبایی شناختی صورت واقع شده و بسیار واضح و آشکار است، بنابراین به تصحیح و درمان نیاز دارد. در ادامه، راجع به علل و تشخیص این عارضه صحبت می کنیم.

شناسایی ناهماهنگی خط وسط دندان ها

علت شناسی ناهماهنگی خط وسط دندان ها

صرف نظر از نوع تغییر جهت خط وسط، این عارضه معمولا دو علت رایج دارد. به طور کلی علل بروز ناهماهنگی در خط وسط دندان ها، به دو دسته تقسیم می شوند:

 • عوامل ژنتیکی
 • عوامل غیرژنتیکی

1.ژنتیک: نقص های ژنتیکی در مکانیسم ایجادکننده تقارن و همچنین فاکتورهای محیطی، منجر به انحراف های قطعی خط وسط به راست یا چپ می شود.

مثال ها: نوروفیبروماتوز چندگانه، بروز خانوادگی وابسته به ژن غالب، میکروزومی همی فاسیال (عدم تقارن صورت)، شکاف لب و کام.

2.عوامل موضعی و غیر ژنتیکی:

 • ضربه به فک
 • از دست دادن زودهنگام دندان های شیری
 • آنکیلوز دندان های آسیای اولیه (آنکیلوز: جوش خوردن سطح ریشه دندان با استخوان آلوئولار پیرامون خود)
 • درآمدن نا بجای دندان
 • کم داشتن دندان به صورت مادرزادی یا داشتن دندان اضافه
 • پوسیدگی دندان
 • عادت های فردی
 • اندازه دندان ها

سنجش موقعیت خط وسط

بر موقعیت خط وسط آرواره بالا نسبت به خط وسط صورت، به عنوان یک مولفه تشخیصی مهم در برنامه های درمانی ارتودنسی تاکید می شود. در اغلب بیمارانی که مشغول به درمان های ارتودنسی هستند، خط وسط دندان های فک بالا و فک پایین بر یکدیگر یا بر خط وسط بافت نرم صورت منطبق نمی باشد؛ این امر ممکن است به علت عدم تقارن های استخوانی که در آنها، فک بالا یا فک پایین نسبت به ساختار استخوانی صورت جایگاه غیرطبیعی دارند رخ دهد، یا  به دلیل عدم تقارن های دندانیِ ناشی از جا به جا شدن یا انحراف (کج شدن) قوس های دندانی بالا یا پایین، چرخش دندان ها یا تفاوت در اندازه آنها باشد. سنجش موقعیت خط وسط برای قرینه سازی دندان اهمیت زیادی دارد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

109 دیدگاه برای “ناهماهنگی خط وسط دندانها

 1. Avatar لاله گفت:

  سلام آقای دکتر من چهار سال پیش ارتودنسی ام تمام شد و انحراف فک داشتم جلسه آخر دکتر گفت یکم دیگه کار میخواد ولی گفت اون یه کوچولو مهم نیست ولی متوجه شدم که خط وسط دندونای بالا و پایین ام تقارن ندارند و هنوز انحراف دارن الان باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بنده از وضعیت قبل و حین درمان ارتودنسی و طرح درمان شما اطلاعی ندارم. با معاینه کلینیکی می توانم شما را راهنمایی کنم. توصیه می شود با ارتودنتیست معالج مشورت نمایید.

 2. Avatar آتنا گفت:

  سلام اقای دکتر من میدلاین دندان دارم و فکمم صدا میده و ۱۵ سالمه ایا اگر در همین سن ارتودنسی کنم مشکل من برطرف میشه و دیگه نیاز به جراحی فک نخواهم داشت؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید توسط متخصص ارتودنسی فک و دندان های شما معاینه شود تا جواب قطعی به شما داده شود. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها، وضعیت فکین، میزان شلوغی دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود.

 3. Avatar آتنا گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  من میدلاین دندان دارم ایا اگر در سن ۱۵ سالگی ارتودنسی کنم مشکل من برطرف میشه و دیگه نیاز به جراحی نیست؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه روش درمان اعم از درمان های ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 4. Avatar صبا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۴سال پیش ارتودنسی کردم و دوسالی میشه که اونارو برداشتم . ولی الان یکم جابجا شده اما دندان هام کج نشده فقط یکم به سمت راست جابجا شدن و میدلاین دندانم با میدلاین لبم زیاد متقارن نیست . خواستم بپرسم اگه بخوام دوباره ارتودنسی کنم بنظر شما حدودا چقدر زمان میبره که داخل دهان باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. طرح درمان ارتودنسی شما مناسب نبوده است. باید معاینه کلینیکی انجام شود. درهنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 5. Avatar مونا گفت:

  سلام
  آقای دکتر من ۳۳ سالمه و ۱۴۰۰ ارتودنسی کردم . .بین دندانهای جلوی فک بالام خیلی کم فاصله داشت و کمی هم انحراف و دندانهای فک پایینم فقط نیشی سمت راست با بقیه دندانهایم از سمت چپ فاصله داشت. حالا بعد از یک سال و نیم از درمان انحراف دندانهای بالا به جز خر گوشیهایم برطرف شده اما فاصله آنها مخصوصا همان خرگوشیها آنطور که باید بسته نشده و وقتی با دکترم درمیون گذاشتم، ایشون گفتند: فرم دندوناته و کاریش نمیشه کرد. آیا چنین چیزی امکان داره ؟ آیا میشه درمان ارتودنسیمو با دکتر دیگه‌ای ادامه بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. . برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد.

 6. Avatar ثریا گفت:

  باسلام. اقای دکتر برای برطرف شدن نامرتبی دندان ها و درست قرار گرفتن میدلاین با ارتودنسی قابل درمانه ؟ من 30 سالمه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله می توانید درمان ارتودنسی انجام دهید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. پس از معاینه از دندان ها و فک شما راهنمایی های لازم به شما داده می شود. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar اسنا گفت:

    سلام وقتتون بخیر آقای دکتر ردیف پایین دندان های من درواقع خطش با ردیف بالا یکی نیست و اما فک بالای من که دارای دو دندان خرگوشی هست یکم رو به جلو هستش و از نیم رخ کاملا معلومه

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. به یک ارتودنتیست مراجعه نمایید. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 7. Avatar ساناز گفت:

  سلام من یکی از دندان های فک پایینم را کشیده ام و میدلاین فک پایینم بهم خورده است آیا با توجه به اینکه من یک دندان در فک پایین ندارم با ارتودنسی میدلاین فک پایینم درست می‌شود ؟ یا اینکه میدلاین فک پایین مهم نمی باشد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی و درمان ارتودنسی ثابت می توان میدلاین فک پایین را اصلاح کرد.

 8. Avatar ساحل گفت:

  سلام آقای دکتر من ۳۰ سالمه دوتا دندون جلو فک پایینم دندون شیری هستن الان لق شدن عکس گرفتم ریشه ندارن دکتر گفت ک باید کاشت انجام ش ولی چون خیلی کوچیکن فضا برای کاشت دو تا دندون نیست و باید ی دندون کاشته ش یا ارتودنسی انجام بدم ک جا برای دو تا دندون باز ش برنظر شما اگ فقط ی دندون کاشت ش ک قرینه نباشه مشکبی پیش نمیاد؟یا حتما بابد ارتودنسی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. تا موقعیت و شرایط دندان ها و فک شما بررسی گردد. بستگی دارد کدام دندان باشد و شرایط و موقعیت بقیه دندان ها به چه صورت باشد. گاهی با درمان ارتودنسی می توان فضا را بست و یا با درمان ارتودنسی فضا را برای ایمپلنت دندانی باز کرد. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 9. Avatar نهال گفت:

  با سلام و وقت بخیر خدمت دکتر جمیلیان بنده ۳۰ ساله هستم و الان تحت درمان ارتودنسی هستم چندین دندانهای نیش بنده هر دو بالاتر از بقیه دندانها بودند و متاسفانه چندین سال پیش یک پزشک یکی از نیشها رو کشیدند و گفتند جاش پر میشه و مشکلی نیست الان که ارتودنسی کردم یه سمت نیش ندارم میخواستم بدونم که به جز ایمپلنت با چه روش دیگه ای میشه با نیش اون سمت قرینگی و هماهنگی ایجاد کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای دادن طرح درمان ارتودنسی نیاز به اطلاعات بیشتری است. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان صحیح و مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود.

 10. Avatar فرزانه علی آشتیانی گفت:

  سلام وقت بخیر .پسرم در سن ۱۲ سالگی برای ارتودنسی بردم .در ابتدای کار خوب و عادی بود ولی الان در آخر کار متوجه شدم میدلاین رعایت نشده واینکه فک پایین پسرم لنحراف پیدا کرده .پزشک هم اصلا قبول نمیکنه و میگه شما اشتباه میکنید .باید چه کار کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ناهماهنگی خط وسط دندان زمانی بوجود میاید که درمان ارتودنسی توسط ارتودنتیست صورت نگرفته باشد. اگر کار ارتودنسی ثابت و یا متحرک به درستی و اصولی توسط متخصص ارتودنسی با تجربه انجام شود چنین مشکلی بوجود نمیاید.

 11. Avatar زهرا گفت:

  سلام و خسته نباشید.آقای دکتر من دو سال پیش ارتودنسی کردم ولی دکترم دندان های فک بالا رو برام قرینه نکرد و یه حالت زشتی داره با اینکه این همه هزینه کردم و از این موضوع خیلی ناراحتم.مشکل من دندان های دو بود که مادرزادی نداشتم و دکتر ارتودنسی من یه طرف رو دندان ۳رو گزاشت جاش و طرف دیگ خالی موند که مجبور شدم بریج کنم ولی قرینه نیس .از شما میخوام راهنماییم کنید که چیکار کنم یا حتی راهی هس که بدون ارتودنسی مجدد بتونیم قرینه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. امروزه تمامی درمان ها به طور تخصصی انجام می شود بهتر است برای درمان به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. مهارت، تبحر و دانش ارتودنتیست تاثیر بسزایی در درمان صحیح ارتودنسی دارد. به همین دلیل باید در انتخاب متخصص ارتودنسی دقت بسیاری داشته باشید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 12. Avatar آتنا گفت:

  دکتر سلام. وقتتون بخیر
  من دو سری، در سال های مختلف ارتودنسی ثابت انجام دادم.
  سری اول تو سن پایین بود، و خوب ناهنجاریای زیادی درمان شد،اما میدلاینم ۳ میلیمتر منحرف موند.
  تو سری دوم ارتودنسی هم این قضیه درمان نشد.
  میخواستم ببینم روش دیگه ای،مثل کامپوزیت یا لمینت برای درمانش وجود نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود برای درمان به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید که علاوه تخصص ارتودنسی از آخرین روش های مدرن ارتودنسی مطلع باشد. ضمنا نمونه های درمان های متخصص ارتودنسی را دیده باشید. مهارت، تبحر و دانش ارتودنتیست تاثیر بسزایی در درمان صحیح ارتودنسی دارد. به همین دلیل باید در انتخاب متخصص ارتودنسی دقت بسیاری داشته باشید. می توانید به لینک تفاوت متخصص ارتودنسی و دندانپزشک مراجعه کنید.

 13. Avatar خوشدل گفت:

  سلام. آیا با درمان ارتودنسی خط میانی دندان اصلاح می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، باید معاینه کلینیکی انجام گردد. بعلت ماهیت پیچیده درمان ارتودنسی و گرفتن نتیجه عالی از درمان بهتر است با یک متخصص ارتودنسی باتجربه آشنا شوید.

 14. Avatar آتنا گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر
  من 14 سالمه و مشکل ناهماهنگی خط وسط دندان دارم و تو عکسا و فیلما فکم واضح کج دیده میشه ولی وقتی یک نفر منو میبینه یا حتی خودمو تا اینه می بینم هیچ مشکلی تو فکم نمی بینم ولی خط های دندونم نامتقارن هست و فکم صدا هم میده
  من میخواستم بپرسم مشکل از فکمه یا دندون؟
  یعنی مشکل من با جراحی فک درست میشه یا ارتودنسی؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. با معاینه کلینیکی راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 15. Avatar ثريا گفت:

  دكتر من ٢ روزه كه كامپوزيت انجام دادم.روي قسمت فِك بالام. ولي فكم ناقرينه است و من اين مسئله رو دوست ندارم .ايا با وجود كامپوزيت راه حلي هست كه ناقرينگي فكم درست شه؟ مشكلم فقط اينه كه خط وسط دندونام با لبم قرينه نيست.لطفا راهنماييم كنيد .با تشكر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خانم ثریا گرامی، برای قرینگی و هماهنگی خط وسط دندان ها، نیاز به درمان ارتودنسی ثابت است. باید کامپوزیت ها خارج گردد و درمان ارتودنسی انجام شود.

 16. Avatar رضا گفت:

  سلام
  مرد ۴۰ ساله هستم و حدود پنج سال پیش دو دندان آسیاب فک پایین سمت چپ را کشیدم و هنوز ایمپلنت نکردم. به همین علت طی این پنج سال فقط با دندان های سمت راست جویدم.
  به تازگی متوجه نامتقارن بودن فک هایم شدم که پیش از این وجود نداشت.
  آیا با ایمپلنت کردن مشکل به مرور برطرف می شه یا نیاز به درمان های اضافه هم هست؟

  با سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 17. Avatar مریم گفت:

  سلام من فک بالا روکش دارم و اینکه گفتن به صورت ژنتیک ممکن باشه که خط وسط دندون ناهماهنگ راه حلش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. ولی برای دادن نظر قطعی باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 18. Avatar زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید
  دختر ۱۷ ساله هستم تقریبا یک سال و نیم هست ارتودنسی کردم ۴ تا هم از دندان هایم کشیده شد ولی هنوز جای خالی ان ها پر نشده هست
  دندان های من تقارن ندارند یعنی خط وسط فک بالا به سمت چپ انحراف دارد
  دکتر گفتند فک کج هست باید عمل بشه از عمل میترسم و انحراف در حد چند میلی متر هست و اصلا زیاد قابل توجه نیست که اذیتم کنه
  الان من سوالم این هست که جراحی اجباری هست ؟ یا میتوانم فقط ارتودنسی کنم و به حراجی نرم؟
  خیلی ممنون میشم اگه جواب بدید لطفا

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar زهرا گفت:

    دکتر من از ارومیه هستم تهران نیستم که بتونم بیام خدمتتون 😔
    ارتودنسیم ثابت هست الان هم در مرحله پر کردن فاصله دندان های کشیده شده هستم

    میشه لطفا بگید که جراحی فک( بخاطر عدم وجود میدلاین) اختیاری هست و میتونم انجام ندم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

     1. Avatar مینا گفت:

      سلام آقای دکتر من تازه ارتودنسی مو برداشتم . الان می بینم یه دندونم جلو هست از قبل هم مشکل داشته من فیکساتور نصب کردم آیا درست میشه ؟ یا باید درمان مجدد شه؟

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      باسلام. اصولا متخصص ارتودنسی زمانی که درمان تکمیل شده باشد سیم های ارتودنسی را باز میکند و برای بیمار از ریتینر استفاده مینماید.

 19. Avatar هانا گفت:

  با سلام
  من ۱۹ سال دارم و بعد از انجام دو ترمیم برای دندانهای مولر ماگزیلا، پس از اصلاح کوتاهی و بلندی آنها، مدتی است احساس می کنم حتی سطح دندانهای اصلی خودم به گونه ای بالانس نیستند و بعضی ها کوتاه تر یا بلند تر هستند، طوریکه بعضی از دنداهای اصلی و بدون ترمیم به شدت روی هم ایجاد فشار و درد می کنند، اما دندانهای ترمیمی مشکلی ندارند و کاملا روی قرار می گیرند… بعد از انجام ترمیمها و اصلاح ارتفاع آنها، در حال حاضر نمی تونم دندانهای قدامی رو به طور کامل روی هم قرار بدم و در این حالت احساس میکنم بین آنها فاصله کمی ایجاد می شود(ناشی از بلندی دندانهای پرمولر که بدون ترمیم هستند)… من واقعا نمی دونم باید چه کاری انجام بدم؟ باید به ارتودنتیست مراجعه کنم؟ یا به متخصص ترمیمی که معالجم بودند؟ ممنون میشم اگر من رو راهنمایی بفرمایید.

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام شما باید مجدد به متخصص ترمیمی معالج خود مراجعه کنید. ایشان اصلاحات جدیدی را برای شما انجام خواهند داد.

   1. Avatar هانا گفت:

    بسیار سپاسگزارم.

 20. Avatar رویا گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من ۳۳ سالمه و چن ماه پیش برای اصلاح نامرتبی دندان به متخصص ارتودنسی مراجعه کردم. بعد از معاینه اولیه ایشون دو طرح درمان پیشنهاد دادن. اولی بدون کشیدن دندان بود که در این صورت بعد از اتمام دوره درمان خط وسط دندونهام قرینه نخواهد بود. دومی با کشیدن دندان بود که در اخر خط وسط دندونام قرینه میشن. دکتر بنده طرح بدون کشیدن دندان رو ترجیح دادن و براکت نصب کردن. الان بعد از چن ماه من همش فکرم مشغوله که ممکنه در اخر به دلیل قرینه نبودن خط وسط دندونام از ارتودنسی راضی نباشم. به نظرتون ارزششو داره که دندونمو نکشم ولی خط وسط دندونم چن میلی متر اختلاف داشته باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان و فک شما معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 21. Avatar نیلو گفت:

  سلام وقتتون بخیر.
  ۱۸ساله هستم و دودندان نیش طرفین رو از دست دادم الان متوجه شدم ک دندانها ب سمت چپ تمایل پیداکردند ووقتی دندانهارو روی هم میزارم حدود۴میلی متر بادندانهای وسط پایین فاصله دارند…
  راه درمانش فقط ارتودنسی هست؟راه دیگ ای وجودنداره؟
  واینک برای دندانهای نیش ازدست رفته باید ایمپلنت کرد؟یا راهکاردیگه ای هست؟؟

  ممنون از وقتی ک گذاشتین…

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان ارتودنسی ثابت بهمراه جراحی فک است. بهتر است معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 22. Avatar زهرا گفت:

  سلام دخترم ۱۴ ماهشه و از دندان ۱و ۲ پیش یدونه دراورده اونم از وسط .علتش چیه ایا تا ۷ سالگی باید با همین یه دندون پیش باشه ؟از دندان های دیگه ۴ تا پیش پاییندوتا اسیاپ پایین و دوتا اسیاب بالا در اورده و از دندان پیش بالا یکی از وسط و دوتا هم از بغلاش درامده خیلی نگرانم باید چیکار کنم؟دندان شیری بیفته بعدی درست سر جاش در میاد یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن پنج سالگی کودک به یک متخصص ارتودنسی خوب و با تجربه مراجعه شود تا دندان ها معاینه گردد.

 23. Avatar زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید دخترم 14ماهشه و ۴ دندان فک پایین دراورده و ۴ دندان اسیاب ولی از فک بالا یه دندان اونم ازوسط دراورده و الان دندان از دوطرف همان دندان داره در میاره باید چیکار کنم چه مشکلی داره که از دو دندان جلویی یکی درامده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید مشکلی نداره. رویش دندان در کودکان شبیه هم نیست.

 24. Avatar سارینا گفت:

  سلام اقای دکتر من ارتودنسی انجام دادم و بعداز ارتودنسی دیدم دندونام متقارن نیست خطشون. مشکل فکی و مادرزادیو… ندارم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان ارتودنسی شما متاسفانه مناسب نبوده است. با متخصص ارتودنسی معالج مشورت کنید.

 25. Avatar هستي گفت:

  سلام وقتتون بخير
  من دوسال ارتودنسي داشتم دوتا فك
  الان سه هفتس باز كرده دكترم ولي خط وسط دندونام تقارن نداره يعني روش درمان اشتباه بوده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، متاسفانه. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند.

 26. Avatar آصف سعیدی گفت:

  سلام من سه ساله اورتدنسی انجام دادم همچنان هم وسایل در دهانم هست ،دندان دو نداشتم سمت راست دکتر جاشو باز کرد و ایمپلنت کردم ولی هنوز میدلاینم off هست هم بالا و هم پایین و میگن بیش از این درست نمیشه ،خیلی ناراحتم که بعد از سه سال نتیجه مطلوب نگرفتم لطفاً راهنمایی کنید که چ کار کنم! نظرتون برام مهمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص معالجتان مشورت کنید تا مشکل را حل کنند. باید متخصص ارتودنسی شما طرح دندان را طوری می داد که این چنین نشود.

 27. Avatar سارا گفت:

  با سلام برا تنظیم مید لاین مشکل فک بالا حدودا ارتودنسی چ قدر زمان بر؟۱۹ ساله هستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. حدود یکسال و نیم تا دو سال، برای دادن جواب دقیق باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 28. Avatar الناز گفت:

  سلام آقای دکترخسته نباشید من تموم دندونام مشکل دارن وپوسیده شدن.که امروزمتوجه شدم دندونای پایینم که خیلی بهم چسبیده هستن ویه مقداربه سمته داخل هستن تقارن روازدست دادن وبه به سمت راست کشیده شدن من بایدحتما ارتدونسی انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اصلاح ناهماهنگی خط وسط دندانها با درمان ارتودنسی می توان درمان کرد. با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 29. Avatar صدیق گفت:

  سلام دکتر.من دو تا از دندونام بالا تر از حد در اومدند و الان 17 سالمه باید چیکارکنم.ارتودنسی باید کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام .بله، با ارتودنسی برطرف می شود. در هنگام معاینه کلینیکی راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 30. Avatar Erfan گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دندونه جلوم که 11 بوده یکیش افتاده و و بهش رسیدگی نکردم الان بعد 10 سال بهم چسپیدنو جای اون خالی رو دندون های دیگه پر کردن و الان یکی دندون 11 اومده وسط آیا راهی هست برای درست شدنش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 31. Avatar طوبا گفت:

  سلام
  آقای دکتر من 14 سالمه ناهماهنگی خط وسط دندان دارم . آیا با ارتودنسی اصلاح می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، برای دادن طرح درمان ارتودنسی صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان ارتودنسی مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است. شماره تلفن 22011892

 32. Avatar ریحانه گفت:

  سلام من ۱۵سالمه دندانهای شلوغ و نامرتبی دارم میتونم برای مراجعه بیام مطب. ممنونم خیلی تعریف کارهای شما را شنیدم و در تلویزیون هر هفته ببیننده برنامه های شما هستم. خیلی عالیه. من مشتاقم که دندانهام توسط شما متخصص ارتودنسی حازق ردیف و مرتب بشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با سلام. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.ما هم خوشحال میشم با مرتب شدن دندانهای شما لبخندی زیبا را به شما هدیه دهیم.

 33. Avatar یاسمن گفت:

  سلام دکتر
  تقریبا دو سال و نیم از ارتودتسی من میگذره و میدلاین دندونام قریبا درست شده بود ولی به علت عدم مراجعه به خاطر بیماری کرونت طی چندماه، دکترم متوجه شد که مجددا نامنظم شده و بهم کش بین فکی دادن بین دندون 3بالا راست و 6پایین راست که پایه هم محسوب میشه. متاسفانه دکترم مطب نیستن و من نمیدونم که کش رو درست استفاده میکنم یا اگه ممکنه راهنمایی کنین که وجود کش وی این دو دندون درسته یا نه؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. شما باید با متخصص معالجتون در ارتباط باشید من شرایط دندانها ، شیب فکین و رادیوگرافی دندانهای شما را ندارم و اظهار نظری نمیتوانم بدهم.

 34. Avatar نسترن گفت:

  سلام آقای دکتر برای نامرتبی و کجی دندانهام میشه با ارتودنسی متحرک درمان شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بر اساس نوع ناهنجاری هست که متخصص ارتودنسی تشخیص درمان را می دهد. که از ارتودنسی ثابت یا ارتودنسی متحرک استفاده شود. دندان های شما باید معاینه شود تا راهنمایی شوید.

 35. Avatar نسترن گفت:

  سلام آقای دکتر من ۲۸ سالمه توی سن ۱۰ سالگی یکی از دندون های آسیای پایین رو بعلت پوسیدگی کشیدم همین باعث شده دندونهای پایینم حرکت کنن. همینطور دندونهام روی همدیگه خوب قرار نمیگیرن البته تقریبا منظم هستن ولی فکم از دوران بلوغ صدا هم میده. میشه راهنماییم کنین آیا نیاز به جراحی هم دارم یا ممکنه با ارتودنسی برطرف بشه؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید از دندانها و فک شما معاینه کلینیکی انجام شود. تا بتوان جواب قطعی و صحیح را داد.

 36. Avatar علی حسینی گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر بنده ۲۸سالمه دندان نیش و پیش کناری سمت راستم رو چند سالی هست از دست دادم و صورتم انحراف به همون سمت گرفته عکسای کودکی مو نگاه کردم بازم یه مقدار انحراف داشته آیا به علت نبود دندان انحراف دار میشه یا ممکنه انحراف رو بیشتر کنه راه کارش چیست ؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. انحراف فک در سنین کودکی جهت درمان می توان با ارتودنسی به تنهایی درمان کرد. اما در صورتیکه درمان در سنین بالاتر به خصوص بعد از بلوغ انجام شود نیاز به درمان ارتودنسی همراه با جراحی خواهد بود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک انحراف فک

 37. Avatar دریا گفت:

  سلام من ۲۱ سالمه و در ۱۷ سالگی جراحی فک انجام دادم فکم به صورت مادرزادی کج بود بعد از جراحی خط وسط دندان جلوییم به چپ مایل شده و دندانهای فک پایینیم یک ذره کجی دارد آیا ارتودنسی جواب میدهد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. سپس راهنمایی خواهید شد. .با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 38. Avatar محمد گفت:

  سلام جناب دکتر
  من 32 سالمه. یک دندان غیاب در فک بالا دارم و همخط وسط دندان های فک بالا هم به سمت چپ انحراف دارد. ارتودنسی انجام دادم ولی فشاری روی دندونم احساس نمی کنم. خواستم ببینم که این یعنی اینکه فشار لازم به دندونهام وارد نمیشه و پروسه درمان رو طولانی می کنه یا اینکه لزوما نیاز نیست رو دندون ها فشار احساس کنم؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید این سوال را از متخصص ارتودنسی معالجتون بپرسید . من رادیو گرافی ، شیب فک و دندانی و.. شما را ندارم پس نمیتوانم اظهار نظر کنم.

 39. Avatar سارا گفت:

  سلام من دندون هامو یک سال گذشته که ارتدنسی کردم ولی دندون های فک پایینم اصلا قرینه نیست ، دندون های پایینم نامرتب بود به خاطر همین هم ارتدنسی کردم ولی الان هر چی به دکتر میگم از موقعیت دندون هام راضی نیستم اهمیتی نمیده در حالی که قبل ارتدنسی دندون هام قرینه بودن ، به نظرتون باید چیکار کنم .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پاسخ این سوال را شما باید از متخصص ارتودنسی معالج خودتان بخواهید . من شرایط ناهنجاری و رادیوگرافی دندانهای شما را ندارم.

 40. Avatar مینا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من چند ماهی است که تحت درمان ارتودنسی هستم
  دندان ۴ فک پایین رو مجبور شدم بکشم حالا که جای خالیه دندونم پر شده خط وسط دندانهای فک پایینم چند میلی متر به سمت راست رفته و با فک بالا هماهنگ نیست این کار باعث انحراف فک پایینم نمیشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما حتما این موضوع را باید با دکتر معالج خودتان مطرح کنید چون ممکن است با عث انحرا ف فک شود

 41. Avatar حنا گفت:

  سلام آقای دکتر
  آیا برای درمان ‌مشکل غیرقرینگی میدلاین غیر از ارتودنسی طولانی مدت، روش کوتاه مدتی وجود داره؟

  سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای درمان ‌مشکل غیرقرینگی میدلاین غیر از ارتودنسی که طولانی است ، روش کوتاه مدت وجود دارد که به علت عوارض زیاد ان توصیه نمی شود.

 42. Avatar مستا گفت:

  سلام آقای دکتر
  دختر من 10 ساله هست و فک پایین ایشان انحراف دارد چه دستگاهی برای درمان نیاز دارد
  سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. مشکل ایشان با دستگاه متحرک قابل اصلاح است و درمان باید سریعا انجام شود در صورتی که درمان به تاخیر بیفتد بیمار نیاز به جراحی فک خواهد داشت

 43. Avatar حنا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۳۰ سالمه. در بچگی یکی از دندانهای نیشم رو‌کشیدن و الان فقط یک دندان نیش دارم. الان میدلاین فک بالا و پایینم بر هم منطبق هست اما با خط میانی لب و صورت انحراف داره. انحراف حدود ۵ میلی متر. این قضیه رو لبخند و حالت چهره م تاثیر گذاشته.
  برای درمان این‌مشکل غیر از ارتودنسی طولانی مدت، روش کوتاه مدتی وجود داره؟
  و در صورت درمان ارتودنسی هر دو فک نیاز به ارتودنسی دارن؟
  آیا میشه دندانی دقیقا شکل دندان نیش کاشت؟
  سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. وقتی بیمار یک دندان نیش را ازدست می دهد تطابق خط میانی دندانها و صورت به هم می ریزد و این انحراف خط وسط رو ی لبخند و حالت چهره تاثیر زیادی می گذارد تقریبا جهره بیمار حالتی به خود می گیرد که انگار صورت بیمار کج است . درمان اصلی و مناسب ارتودنسی ثابت دو فک است برای درمان این‌مشکل غیر از ارتودنسی ، روش کوتاه مدتی هم وجود دارد ولی به علت مشکلات عدیده ان اصلا توصیه نمی شود. در خاتمه باید گفت براساس نوع مشکل بیمار می توان دقیقا شکل دندان نیش را برای بیمار کاشت

 44. Avatar زهرا ميران گفت:

  سلام وقت بخير
  من حدود ٣ ماه كه جراحي فك بالا و پايين و پروتز چونه انجام دادم
  قبلا مشكل انحراف فك داشتم
  بعد از عمل ميدلاين فك پايين درست شد ولي در فك بالا به اندازه دو ميلي متر شايد كمتر دندون به سمت چپ رفته
  ميتونم با درمان زيبايي (كامپوزيت)درستش كنم؟؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   در صورتی که درمان شما با ارتودنسی امکانپذیر باشد استفاده از کامپوزیت به هیچ عنوان پیشنهاد نمی شود.

 45. Avatar شهرزاد گفت:

  با سلام اقای دکتر میدلاین دندانی من به علت کشیدن دندان نیش اشتباه اتحراف پیدا کرده است .و باعث عدم تقارن صورتم شده در یک سمت صورتم لاغرتر و گونه ها افتاده است .و پف و ورم چشم و افتادگی پلک در همان سمت دارم سوالی ک داشتم اینست ک علت پف و افتادگی پلک در آن سمت صورت میتواند انحراف دندانی باشد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید , ولی باید دانست از دست رفتن دندان نیش باعث انحراف و عدم تقارن صورت می شود و دو نیمه صورت با همدیگر هماهنگ نیستند

 46. Avatar Mahdi گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۳ سالمه و در سن ۸ سالگی بعلت کشیدن دندان نیش سمت راست، دندان های فک بالا به سمت راست تمایل پیدا کرده و خط وسط دندانم از حالت تقارن دراومده.
  سوال ۱؛ ایا این مشکل حل میشود؟
  سوال ۲؛ ایا میتوانم دندان نیش بکارم؟
  با سپاس.

  1. Avatar Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام مشکل عدم تقارن و ناهماهنگی خط وسط دندان ها یک ناهنجاری رایج است که به راحتی با درمان ارتودنسی قابل درمان است. در صورتی که نیاز باشد برای شما عمل کاشت دندان با ایمپلنت انجام می شود. با مطب تماس بگیرید و یک وقت معاینه رایگان ارتودنسی بگیرید تا بعد از معاینه طرح درمان ارتودنسی نهایی به شما اعلام شود

  2. Avatar محمدی گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   من دندان کنار نیش به سمت وسط رو از اول نداشتم و ارتودنسی کردم و به علت ناهماهنگی خط وسط دندان و متمایل بودن دندان ها به سمت چپ دکترم گفته که باید دو تا از دندان ها را بکشم ولی من از این کار مطمئن نیستم و در گوگل سرچ کردم و راه حل صاف شدن فک ، نصب کش از فک بالا به پایین بود .
   بنظرتون من این دو دندان را بکشم یا به مشاور دیگه ای مراجعه کنم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود رادیوگرافی ها دیده شود تا بتوان پاسخ صحیح و قطعی را داد. توصیه می شود تا جای ممکن نباید دندان را بکشید.

 47. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید، من 21 سالمه و تقریبا یکساله متوجه شدم دندان های آسیاب و نیش اضافه نهفته در فک بالا دارم و فک بالا و پایینم به درستی روی هم قفل نمیشن و چند وقته موقع غذا خوردن فکم صدا میده، آیا دندان های اضافه با جراحی درمان میشه،؟ با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بهتر است معاینه شوید زیرا در صورتی که فضا در فک باشد می توان دندان نهفته را به فضای خالی در داخل قوس دندانی با ارتودنسی هدایت کرد.

 48. Avatar Sunnyس گفت:

  سلام من دقیقا مشکل تصویر اول رو توی ویدئویی ک گذاشتین دارم خط وسط دندان قرینه نیست و یه دندو مادرزادی نداشتم چیکار باید بکنم ۲۸ سالمه ارتودنسی هزینش چقدره آیا درمان هم میشه اگه پاسخ بدین ممنون میشم هرروز تو آینه ب دندونام خیره میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با ارتودنسی درمان می شود . هزینه ، طول درمان ، نیاز به دراوردن دندان یا عدم نیاز به دراوردن دندان و غیره در معاینه حضوری که رایگان است به شما گفته می شود می توانید از مطب وقت بگیرید تلفن 22011892

 49. Avatar نازنین گفت:

  سلام آقای دکتر من دندانهای آسیابم رو از دست دادم 33 سال سن دارم. خط میانی دندانهایم با هم مماس نیستند و این باعث شده انحراف خفیفی در ناحیه فکم ایجاد کنه. و این باعث شده نوع لبخندم زشت باشه خیلی اذیت میشم . میشه راهنماییم کنید که بدونم باید چیکار کنم؟ در ضمن حس میکنم یک سمت لثه جلوم به جلو متمایل شده

  1. Avatar A Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام شما باید معاینه شوید و از لحاظ انحراف فک و وضعیت کلی دندان ها بررسی شوید. معمولا به دلیل انحراف فک و ناهنجاری های فک دندان ها دچار عارضه و پوسیدگی می شوند و از وضعیت منظم و استاندارد خارج می شوند. اگر مشکل از ناهنجاری های فکی نباشد مشکل را از لحاظ نامرتبی دندان ها مورد بررسی قرار خواهیم داد و درمان ارتودنسی برای شما آغاز خواهد شد. در نهایت طرح لبخند شما نیز اصلاح می شود

 50. Avatar علی اکبر حسنی گفت:

  سلام. پسر من 8 سال دارد و فک پایین ایشان دارای انحراف است و کج می باشد. من پیش همکاران شما رفتم و ایشان گفتند پسرم نیاز به جراحی دارد و من از جراحی فک برای پسرم می ترسم ایا میتوان بدون جراحی و فقط با ارتودنسی مشکل ایشان را حل نمود.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. باید دانست که شدت ناهنجاری یکی از فاکتورهای بسیار تعیین کننده در نوع درمان می باشد اگر شدت ناهنجاری مختصر باشد که معمولا در سن 8 سالگی هم باید مختصر باشد چون ناهنجاری هنوز شکل نهایی خودش را نگرفته است می توان با ارتودنسی به تنهایی ایشان را درمان کرد و نیاز به جراحی فک نخواهند داشت. ولی اگر بیمار دیر مراجعه نماید شدت مشکل زیاد می شود و دیگر نمی توان با ارتودنسی به تنهایی بیمار را درمان نمود . با توجه به اینکه بیمار 8 سال ذارد و هنوز مشکل فکی بیمار اسکلتی نشده است می توان بیمار را با ارتودنسی درمان نمود و فلسفه درمان زود هنگام ارتودنسی این است که با درمان ارتودنسی بتوان از درمان جراحی جلوگیری کرد چون می بایست از روش های تهاجمی و جراحی تا حد امکان برای بیمار جلو گیری کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *