اطلاعات عمومی دندانپزشکی

مشکلات کبدی و دندانپزشکی

مشکللات کبد و دندان

با توجه به تحقیقات انجام شده در زمینه مشکلات کبدی و همچنین بیماری های شایع در حوزه دهان و دندان اطلاعات زیادی پیرامون مرتبط بودن این دو مبحث با یکدیگر به چشم می خورد. با توجه به این مستندات درمان و بهبود بعضی از بیماری های مرتبط با لثه ها و دندان ها می تواند نتایج مثبتی بر روی بعضی از مشکلات کبدی در افراد داشته باشد.

همچنین معاینات و درمان های پر خطر و نامناسب دندانپزشکی نیز می تواند به مشکلات کبدی و بیماری های مرتبط با آن نیز منجر شود. البته گاهی اوقات بیماری های ایجاد شده در احشای داخلی بدن و به خصوص کبد عوارض و تاثیرات خاصی را در ناحیه دهان و دندان از خود به جا می گذارند که بررسی این مشکلات نیز باید به خوبی و با دقت تمام در افراد مشکوک به بیماری صورت بپذیرد.

ارتباط بیماری های دهان و دندان با مشکلات کبدی

امروزه تحقیقات جدید در حوزه بهداشت دهان نشان داده است که مراقبت های بهداشتی در زمینه دندان ها می تواند باعث تغییر در میزان باکتری های موجود در احشا شود، از این طریق می توان به کاهش التهاب در بیماران مبتلا به مشکلات کبدی از جمله سیروز کبدی کمک قابل توجهی کرد.

مشکلات کبد و دندانپزشکی

سیروز کبدی یکی از مشکلات کبدی شایع  و رو به افزایش در زمینه بیماری های مرتبط با کبد می باشد. در این بیماری در بافت کبد بیمار یک اسکار ایجاد می شود، هنگامی که این بیماری در مرحله وخیمی گزارش شود می تواند منجر به نارسایی های کبدی در بیماران شود. عوارض ناشی از این بیماری می تواند شامل گسترش عفونت در سراسر بدن و آنسفالوپاتی کبدی ( ایجاد سموم در بافت مغز به علت نارسایی در کبد) شود. به دلیل این که دیگر کبد در سم زدایی و حذف عفونت های موجود در گردش خون خوب عمل نمی کند این عوارض در مغز بروز می کند.

تحقیقات به عمل آمده در زمینه ارتباط سیروز کبدی با بیماری های دهان و دندان نشان می دهد که، میزان باکتری هایی خاص در بزاق این افراد بالا می رود. این افزایش میزان باکتری ها در محیط دهان می توانند بروز عفونت دندان موضعی در لثه های بیمار را تشدید کند و لثه بیمار را دچار التهاب کنند.

درمان بیماری های مرتبط با کبد و دندانپزشکی

در افرادی که به مشکلات کبدی مانند سیروز مبتلا بودند و علایم متوسط تا شدید التهاب لثه را از خود بروز می دادند یک آزمایش و بررسی درمانی صورت گرفت. این افراد به دو گروه تقسیم شدند، سپس یک گروه تحت مراقبت های بهداشتی در زمینه دهان و دندان به خصوص لثه ها قرار گرفت. این گروه با تمیز کردن مستمر دندان ها و لثه های خود موفق به کاهش میزان باکتری های موجود و حذف سم آن ها شدند. در حالی که گروه دیگر با وجود مشکلات التهابی در لثه هیچ گونه مراقبت بهداشتی خاصی را پیگیری نکردند و اقدامی در جهت تمیز  کردن محیط دهان خود صورت ندادند.

در نهایت پس از گذشت 30 روز نمونه خون، بزاق و مدفوع از هر دو گروه آزمایش گرفته شد تا جهت بررسی های بیشتر مورد آزمایش قرار بگیرند. در نهایت طی بررسی های دقیق مشخص شد، گروهی که تحت مراقبت های درمانی بودند سطح باکتری های مفید احشایی در آن ها بالا رفته و التهاب موجود در آن ها نیز کاهش محسوسی را تجربه کرده است. بر خلاف گروه دیگر، در گروه تحت درمان میزان باکتری های مضر در دهان و مقدار سم آن ها به میزان قابل توجهی کاهش یافته بود.

در نهایت با بررسی نتایج حاصل از هر دو گروه مشخص شد که کاهش التهابات موجود در دهان و دندان می تواند موجب کاهش التهابات سیستمیک و عوارض ناشی از مشکلات کبدی شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

6 دیدگاه برای “مشکلات کبدی و دندانپزشکی

 1. Avatar ابوالفضل گفت:

  با سلام خسته نباشید من شنبه شش مهرماه دندون عقلم رو کشیدم البته متخصص جراع لثه بود الان که سه روز که میگذره درد دارم رفتن پیش دکتر دیگه بخیه رو کشیده و یه چیزی گذاشت داخلش گفت دو روز دیگه بیا بیرونش بیارم البته داروی آموکسی کلاو ۶۲۵و مترو نیدازول هم نوشت وقتی ژلوفن میخورم حدود هشت ساعت درد ندارم بعدش درد شروع میشه کل فک پایین احساس درد میکنم آقای دکتر باید چیکار کنم ..نیاز است opgبگیرم؟؟؟؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   می توانید از کمپرس گرم برای کم کردن التهاب ناحیه کمک بگیرید. آنتی بیوتیک ها را به موقع مصرف کنید تا دچار عفونت دندان نشوید. به طور معمول عفونت دندان منجر به بروز درد می شود. مصرف ژلوفن علاوه بر تسکین درد به کاهش التهاب و ورم نیز کمک می کند.

 2. Avatar بهرام غیاثی گفت:

  سلام من مشگل هپاتیت بی دارم ولثه ودندانم مشگل پیداکرده.به دو کلینیک مراجعه کردم ولی معالجه ام محترمانه نپذیرفتند. آیاکلینیک دندانپزشکی برای مداوای دندان من امثال من وجود دارد؟ باسپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بعلت داشتن هپاتیت و سرایت آن به افراد دیگر بهتر است شما به مراکز درمانی خیلی مجهز مراجعه نمایید.مثلا دانشکده های دندانپزشکی در شهر تهران مراجعه شود.

 3. Avatar آنا گفت:

  با سلام مادربزرگی شصت ساله دارم او بیماری کبدی دارد و اتهاب لثه نیز گرفته او باید چه نوع آنتی بیوتیکی استفاده کند؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید بیمار به منخصص لثه مراجعه نمایید بر اساس شرایط لثه و رادیوگرافی دندانها آنتی بیوتیک تجویز می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *