پرسش های متداول

مرتب کردن دندان ها، زیبایی بخش چهره شما

مرتب کردن دندان ها

از جمله ناهنجاری های موجود در دندان ها، وجود شلوغی و نامرتبی در آن هاست. این مشکل در اصطلاح کراودینگ اطلاق می­شود. در عارضه کراودینگ دندان ها بدون رعایت نظم، در هر جایی رشد می­کنند. همین مسئله موجب نگرانی فرد و والدین وی می­گردد. اولین قدم برای مرتب کردن دندان های شلوغ و نامرتب، پیدا کردن علت این مشکل می­باشد. از جمله دلایلی که موجب پیدایش عارضه کراودینگ در فرد می­شوند، می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

چطور دندان ها را مرتب کنیم

دندان های شلوغ و نامرتب

 • وراثت: افرادی که از عارضه کراودینگ رنج می­برند، گاها فک کوچک را از مادر خود و دندان های بزرگ را از پدرشان به ارث می­برند. در چنین حالتی به دلیل وجود فضای خالی کم در فک، دندان های بزرگ دچار کمبود جا شده و در هر محلی رشد می­کنند و زمینه ایجاد شلوغی دندان در فرد را فراهم می­سازند.
 • فک کوچک: بسیاری از افراد دندان هایی با سایز معمولی دارند. اما کوچکی فک در این اشخاص، موجب کمبود جا برای رشد دندان ها و پیدایش شلوغی و بی نظمی در آن ها می­گردد.
 • دندان های بزرگ: بسیاری از افرادی که از عارضه بی نظمی و شلوغی دندان ها رنج می­برند، فکی استاندارد دارند. در این افراد، این بزرگی دندان هاست که موجب ابجاد کمبود جا و در نتیجه شلوغی دندان ها می­شود.
 • عادات غلط: عاداتی همچون مکیدن انگشت شست و فشار دادن زبان به دندان ها، عادات غلطی هستند که زمینه ایجاد نامنظمی در دندان ها را تشدید می­کنند.
 • وجود دندان اضافه: اگر تعداد دندان های فردی بیش از حد نرمال باشد، در فک کمبود جا رخ داده و بدین ترتیب دندان ها به صورت نا مرتب رشد می­کنند.

مرتب کردن دندان ها با استفاده از ارتودنسی

وجود دندان های نامرتب در فرد، کاهش اعتماد به نفس و نیز کاهش سلامت، زیبایی چهره و لبخند وی می­شود. افرادی که از این ناهنجاری رنج برده و برای زیبایی ظاهر خود اهمیت قائل هستند، جهت مرتب کردن دندان های خود اقدام و با استفاده از روش های گوناگونی که برای مرتب کردن دندان وجود دارد، زیبایی را به چهره خود باز می­گردانند. روش هایی که در ادامه مورد بررسی قرار می­گیرند، از جمله روش های موجود جهت ردیف کردن دندان ها می­باشند.

ارتودنسی روش مرتب کردن دندانها

ارتودنسی از رایج ترین روش های مرتب کردن دندان ها می­باشد.

مرتب کردن دندان ها با استفاده از ارتودنسی ثابت

ردیف کردن دندان­ها با استفاده از ارتودنسی ثابت، از رایج ترین روش های پایان بخشیدن به نامنظمی دندان ها می­باشد. این شیوه که غالبا در بین نوجوانان طرفداران بیشتری دارد، بسته به جا به جایی مورد نیاز دندان های فرد، دوره درمانی در حدود 2 تا 3 سال به طول می­انجامد. وجود بریس های فلزی چشمگیر که موجب جلب توجه اطرافیان می­گردد، باعث شده است که افراد علاقه زیادی به درمان با ارتودنسی ثابت نداشته باشند. هرچند که ارتودنسی ثابت سرامیکی و همرنگ دندان توانسته است تا حد زیادی این مشکل را حل کند.

مرتب کردن دندان ها با استفاده از ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال که مشابه ارتودنسی ثابت است، از مجموعه ای سیم فلزی برای مرتب کردن دندان ها استفاده می­کند. تفاوت این روش با ارتودنسی ثابت در این است که سیم ها در پشت دندان ها قرار می­گیرند و دیگران متوجه وجود آن نمی­شوند. اگرچه این روش ناراحت کننده بوده و دوره درمان طولانی دارد، اما به کسانی که می­خواهند بدون جلب توجه اطرافیان دندان هایشان را مرتب کنند، توصیه می­شود. میزان آسیب پذیری این نوع ارتودنسی بسیار بالا است و ممکن است وقت و هزینه ارتودنسی زیادی صرف آن شود.

مرتب کردن دندان ها با استفاده از ارتودنسی اینویزیلاین

ارتودنسی اینویزیلاین به مرتب کردن دندان ها بدون استفاده از بریس­های فلزی و با استفاده از پلاک های شفاف می­پردازد. این پلاک ها متحرک بوده و فرد می­تواند آن ها را در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خارج کند. ارتودنسی اینویزیلاین به افرادی که مایل نیستند درمانشان قابل مشاهده باشد، توصیه می­گردد. گفتنی است که این پلاک های شفاف قابلیت مرتب کردن برخی از نا منظمی های دندان را داشته و برای دسته دیگر، باید از براکت های فلزی استفاده گردد.

مرتب کردن دندان ها با استفاده از ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون از جمله رایج­ترین روش­ها برای ردیف کردن دندان­های نامرتب می­باشد. در این نوع ارتودنسی به دلیل عدم استفاده از گره­های الاستیکی، فرد راحت­تر می­باشد. استفاده از این نوع ارتودنسی سریعتر از هر روش دیگری فرد را به چینش مناسب دندان­ها رسانده و به دلیل تکنولوژی جدید خود، طرفداران زیادی دارد.

کامپوزیت برای مرتب کردن دندانها

کامپوزیت روش غیر ارتودنسی جهت مرتب کردن برخی نامرتبی های دندان

مرتب کردن دندان ها بدون استفاده از ارتودنسی

از جمله روش های مورد استفاده به منظور ردیف کردن دندان­های نامنظم و شلوغ، استفاده از روکش­هایی می­باشد که با هدف زیبایی بخشیدن به دندان­ها، روی آن­ها قرار می­گیرند و آن­ها را مرتب نشان می­دهند. روش ونیر و یا کامپوزیت نیز از پرطرفدارترین و سریع­ترین روش­های موجود می­باشد. در این روش با استفاده از رزینی به رنگ دندان، شکلی همانند دندان­ها ساخته شده و با قرارگیری روی دندان­های نامرتب، نمای مرتبی به آن­ها می­دهد. دقت کنید که نوع روش جهت مرتب کردن دندان ها عوارض گوناگونی را متوجه طیف وسیعی از بیماران می کند. بنابراین بدون مشورت با یک متخصص ارتودنسی با تجربه به هیچ عنوان از این روش استفاده نکنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

28 دیدگاه برای “مرتب کردن دندان ها، زیبایی بخش چهره شما

 1. Avatar ارشا گفت:

  سلام من دندون جلوییم کجه بغلیش رفته زیرش من نمیخوام سیم پیچی بکنم باید ۲ سال صبر کنم چکار کنم زود صاف شن هزینه زیادیم نخورم🙃

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید مشکل کجی دندان شما توسط ارتودننتیست بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه کنید، چراکه نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد.

 2. Avatar آیدین گفت:

  سلام خسته نباشید ممنون عالیست.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 3. Avatar فرشته شریعتی گفت:

  اقای دکتر من نمیدونم کدوم روش را برای مرتب شدن دندان هام استفاده کنم لطفا راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید مشکل دندان شما توسط ارتودننتیست بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید. در هنگام معاینه ارتودنتیست براساس ناهنجاری دندانی شما را راهنمایی خواهد کرد.

 4. Avatar مریم گفت:

  سلام من یک مونده به دندون عقل دندونم نصعش ریخته خانم دکتر پرکرده ولی نمیدونم چرا اون نصف دندونو قالب نزاشته

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دوست عزیز پرسش شما نامفهوم است. لطفا سوالتان را دقیق تر مطرح نمایید.

 5. Avatar آناهیتا حقی گفت:

  سلام وقت بخیر دکتر جان من دندان هایم را دندانپزشکم، سفید و جرمگیری کردم. وقتیکه دندان هایم را در آیینه نگاه می کنم. اگر درمان ارتودنسی انجام بدم چقد عالی میشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، درمان ارتودنسی در زیبایی دندان های شما بسیار تاثیرگذار است.

 6. Avatar گیتی گفت:

  سلام وقت بخیر دکتر من یک دندان اضافی در فک بالا دارم که هیچ فشاری به دندان بالاوارد نمیکنه و پشت یکی از دندان های بالام دراومده کاملا سالم و صاف من میتونم این دندان بکشم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. نزد یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. تا پس از معاینه از وضعیت دندان اضافی و دندان های مجاور راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 7. Avatar ابولفضل گفت:

  م دکتر لطفا جواب بدید من ۱۸ سالمه فک پایینم یه کم جلو هست جوری که دندون های پایینم به اندازه ۲ میلیمتر جلو تر از دندون های بالام فیکس میشن تمام دندون هام ردیف هست فقط مشکلم اینه که دندان هام خیلی پوسیدگی شدیدی دارند و تقریبا همشون به غیر از دندان های عقلم پر و عصب کشی و رکش شدن ایا میتونید راهی پیش پای من بزارید و فک من رو جراحی کنید. و اینکه ایا میشه به وسیله ایمپلنت فک رو ارتودنسی کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بیمارانی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 8. Avatar ابولفضل گفت:

  سلام دکتر لطفا جواب بدید من ۱۸ سالمه فک پایینم یه کم جلو هست جوری که دندون های پایینم به اندازه ۲ میلیمتر جلو تر از دندون های بالام فیکس میشن تمام دندون هام ردیف هست فقط مشکلم اینه که دندان هام خیلی پوسیدگی داند و تقریبا همشون به غیر از دندان های عقلم پر و عصب کشی و رکش شدن ایا میتونید راهی پیش پای من بزارید و فک من رو جراحی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی راهنمایی های لازم به شما داده می شود. مثل نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 9. Avatar علی گفت:

  سلام اقای دکتر ، خسته نباشید
  اقای دکتر من یک دندان شیری فک بالاییم نیافتاده بود و باعث شده دندان نیش بالاییم از ردیف دندان های مجاورش عقب تر رشد کند، دکترم فرمود که با ارتدنسی میشه بیاریش ردیف اما راه دیگه ای هم هست که آن کشیده بشه و به جاش روکش گذاشته بشه، به نظرتان کدام روش خوبتر هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است دندان اصلی حفظ شود. برای روکش دندان باید دندان اصلی تراشیده شود. ولی درمان ارتودنسی آسیب فیزیکی به دندان شما نمی رساند. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. در هنگام معاینه کلینیکی راهنمایی های لازم داده می شود.

 10. Avatar فرنیا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  من ۱۵ سال دارم به دکتر مراجعه کردم و گفتند نیاز به جراحی فک دارم اما وقتی پیش یک دکتر دیگر رفتم عرض کردند که با گذاشتن ۲ تا پیچ در فک که حدودا ۵ میلیون است میتوانند فک من را تنظیم کنند اما من و خانواده نگران این هستیم که حالت و فرم صورتم با جابه جایی فک خراب شود و زشت شود به نظرتون چه باید کرد؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. Avatar مردانی گفت:

  با سلام خدمت شما، جناب آقای دکتر جمیلیان
  34 سال سن دارم. دندان های پیشین جانبی بالای من قدر کمی روی دندان های پیشین مرکزی قرار گرفته. آیا می توانم ارتودنسی انجام دهم یا با روش دیگری مرتب سازی صورت پذیرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله امکان ارتودنسی برای شما وجود دارد.برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین، نیمرخ بیمار، میزان شلوغی دندانها، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. باید با وقت قبلی برای معاینه به مطب مراجعه کنید .

   1. Avatar مريم گفت:

    سلام اقاي دكتر خوشحال مي شم جواب بديد من امروز بند انداختم بعد متوجه شدم دندون فك پايينم كج خستش و روي دندون فك بالا قرار مي گيره بند و باعث مي شه نتونم سمت چپ دندونامو فيكس بسته نگه دارم مي ترسم دندونم بشكنه چيكار بايد بكنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. به متخصص ارتودنسی یا متخصص فک و دندان جهت معاینه مراجعه شود.

 12. Avatar فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید رورتون بخیر من دختر هستم و ۱۶ سالمه یکی از دندون بالاییم عقب هستش و اینکه فک پایینم جلوتر از فک بالام هستش و تازگی هم فکم قفل کرده من باید چیکار کنم؟ بابد ارتودنسی کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 13. Avatar محمدرضا جهانبخشی گفت:

  سلام اقای دکتر اولین جلسس ارتودنسی کردم پیش خودتون
  الان دندونمام درد میکنه و وقتی زبونمو به دوتا دندون تختم میزنم به شدت درد میگیره!
  علت خاصی داره یا طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بیمار بعد از اولین جلسه درمان تا یک هفته تا 10 روز درد دارد و این طبیعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *