دندان پزشکی ترمیمی

مراقبت های بعد از كشيدن دندان

مراقبت بعد از کشیدن دندان و انبری دندانپزشکی و دندان کشیده شده

روزانه بسیاری از بیماران مجبور به کشیدن دندان خود می شوند، در نتیجه مراقبت های بعد از کشیدن دندان بسیار حائز اهمیت است. به توصیه های زیر عمل کنید تا هرچه سریعتر محل دندان کشیده شده بهبود یابد و دوره نقاهت کوتاه و بی دردسری را تجربه کنید. این مراقبت ها به دو دسته مراقبت های اولیه که طی 24 ساعت اولیه انجام می شود و مراقبت های عمومی تا بهبودی کامل تقسیم می شوند.

مراقبت های روز اول بعد از کشیدن دندان

تكه گاز گذاشته شده بر محل دندان كشيده شده را به مدت حداقل نيم ساعت با فشار ملايم فك در دهان نگهداريد. گاز استریل در ناحیه جراحی شده را تا 4  ساعت محکم با دندانهایتان فشار دهید. بعد گاز را به آرامی برداشته ، دهان را با آب سرد بشوئید و آبمیوه خنک یا بستنی میل کنید.  سعی کنید شب اول و مخصوصا در 4 ساعت اول بعداز جراحی و کشیدن دندان کمتر صحبت کنید.

کشیدن دندان و دندانی که در حال خارج شدن از دهان است

شب اول آن ناحيه مسواك نشود. جهت بهداشت دهان و دندان از روز دوم با آب و نمك رقيق ولرم و يا محلول شستشوی نمكی روزانه چند بار دهان را به آرامی و بدون پمپاژ نمودن شستشو دهيد.  از فردای کشیدن دندان مسواک کل دهان به غیر از ناحیه جراحی شده انجام می شود. همچنین از فردای کشیدن دندان از دهانشویه کلر هگزیدین و بنزیدامین را هر هشت ساعت یکبار استفاده نمائید. می توانید محل جراحی شده را با سرنگ حاوی دهانشویه کلرهگزیدین با فشار آرام بشوئید.

توجه داشته باشيد به علت طولانی بودن زمان بی حسي (معمولاً 4-3 ساعت) و بی حس بودن بافت های نرم اطراف دندان، لب، گونه يا زبان گاز گرفته نشود.

در صورت عارض شدن خونريزی در منزل، يك تكه گاز استريل مرطوب شده را بر روی محل دندان كشيده شده گذاشته و با فشار ملايم دهان را ببنديد و ضمناً از بيرون دهان، كمپرس سرد (كيسه يخ) نمائيد. در صورتی كه خونريزی شديد و غير قابل كنترل باشد به كلينيك مراجعه نموده و از گذاشتن داروها و مواد مختلف بر موضع اجتناب نمائيد.

در صورت عارض شدن درد از استامينوفن استفاده نمائيد و از مصرف داروهای مسكن ضد التهابی مثل آسپرين و بروفن به علت اينكه خاصيت ضدانعقادی دارند، خودداری نمائيد. اگر احساس کردید بخیه ها باز شده اند ، مشکلی به وجود نخواهد آمد. بیست و چهار ساعت کیسه یخ روی صورت به مدت ده دقیقه و فواصل زمانی ده دقیقه بگذارید. اگر داروهای دیگری به جهت مشکلات پزشکی دیگر مصرف میکنید طبق رژیم قبلی ادامه دهید.

از زمان کشیدن دندان تا دو روز از انجام کارهای سنگین و پایین انداختن سر خودداری کنید. همچنین از مصرف غذا های داغ خودداری نموده ، غذاهای سرد یا ولرم میل کنید. به علاوه از انجام نرمش ، ورزش و رفتن به استخر یا سونا خودداری کنید. دقت کنید هنگام خواب سر خود را کمی بالاتر قرار دهید.

حتما وعده های غذایی خوب و مغذی و نیز بین وعده های مقوی و مایعات زیاد استفاده نمائید. بهتر است غذای مصرفی نرم باشد و از چیپس و آجیل و مواد مشابه استفاده نشود. سعی کنید با زبانتان محل جراحی را لمس نکنید و با بخیه ها تماس نداشته باشید. داروهای خود را طبق دستور متخصص  و دقیقا راس ساعت میل کنید.

اولین روز کشیدن دندان و خانمی که کمپرس سرد بر روی دندان خود گذاشته است

مراقبت های بعد از کشیدن دندان تا بهبودی کامل

از میك زدن و خالی نمودن مكرر آب دهان خودداری كنيد. از خوردن اغذيه سفت و نوشيدنی های داغ اجتناب نمائيد. بعد از کشیدن دندان از كشيدن سيگار و پيپ و استفاده از نی برای نوشيدن مايعات تا چند روز خودداری نمائيد.

خروج و نشست مقداری خونابه از محل دندان كشيده شده به مدت 2-1 روز طبيعی بوده ونيازی به ويزيت دندانپزشكی ندارد. در صورت بروز تورم و عفونت با كلينيك تماس بگيريد.

گاهي اوقات به علت درآمدن لخته خون از حفره دندان كشيده شده، عارضه ای بوجود مي آيد كه اصطلاحاً درای ساكت (حفره خشك) ناميده مي شود. اين عارضه درد نسبتاً شديدی داشته و بعد از 3-2 روز بوجود می آيد. در صورت بروز آن به كلينيك مراجعه نمائيد. دهان تا چند روز بعد از كشيدن دندان بد طعم بوده و بوی نامطبوعی دارد كه طبيعی بوده و نشانه وجود عفونت نمی باشد.

از پس فردای کشیدن دندان کمپرس گرم و مرطوب روی صورت به مدت بیست دقیقه و فواصل زمانی بیست دقیقه بگذارید. زیرا امکان تورم صورت و کبود شدن آن وجود دارد، که با استفاده از کیسه آبگرم رفع می گردد. احتمال محدودیت باز شدن دهان وجود دارد، که با استفاده از کیسه آبگرم رفع می گردد. تا حدود یک هفته بوی دهان شما مطلوب نخواهد بود و امکان احساس طعم بد وجوددارد. اگر بخیه دارید جهت برداشتن بخیه ها یک هفته بعد از کشیدن دندان مراجعه نمایید.

خانمی که مراقبت بعد از کشیدن دندان را با استفاده از دهانشویه انجام می دهد

دلایل مهم که باعث کشیدن دندانها می شود

پوسیدگی وسیع، شکستگی دندان ( تاج و ریشه)، ارتودنسی، ساخت پروتز، دندانهای شیری، دندانهای نهفته، دلایل اقتصادی

 • خونریزی و نشت خون پس از جراحی و کشیدن بمدت چند ساعت طبیعی است. از تعویض گاز با فواصل کوتاهتر از ۱۵ دقیقه خودداری کنید و در صورت ادامه خونریزی با مطب تماس بگیرید.
 • از شستشوی دهان در روز جراحی خودداری کنید از فردای همان روز با آب نمک رقیق و یا دهانشویه ای که تجویز می شود دهان خود را غرغره کنید. از مسواک زدن در سمت دندان کشیده شده تا ۲۴ ساعت خودداری کنید.
 • تورم و درد از عوارض قابل انتظار بعد از جراحی است در صورت ادامه و بیشتر شدن تورم و درد و بدبو شدن دهان با مطب تماس بگیرید.
 • از کشیدن سیگار حداقل تا ۴۸ ساعت بعد از جراحی دندان خودداری کنید.
 • چنانچه دندانپزشک قبل یا بعد از کشیدن دندان برایتان دارو تجویز کرد حتماً آن را مرتب و منظم مصرف کنید
 • چنانچه سابقه بیماری یا ناراحتی خاصی دارید حتماً قبل از کشیدن به دندانپزشک خود اطلاع دهید تا تدابیر لازم اندیشیده شود.
 • در کودکان بعلت ماندگاری بی حسی ۴ ـ ۳ ساعت بعد از کشیدن مراقب گاز گرفتگی گونه ولب توسط آنان باشید .
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

768 دیدگاه برای “مراقبت های بعد از كشيدن دندان

 1. Avatar یزدانی گفت:

  سلام من دندون کنار دندون عقلم کشیدم سرم خیلی داغ این طبیعیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، مرتبط نیست.

 2. Avatar امید گفت:

  سلام من دندان عقلم رو کشیدم صورتم ورم کرده قرص آناهیل خوبه بخورم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای بررسی ورم در اثر کشیدن دندان عقل به عوامل مختلفی بستگی دارد مثلا با جراحی دندان عقل خارج شده یا خیر، شخص چند ساله بوده و یا دندان عقل عفونت داشته یا خیر و … بنابراین با معاینه محل دندان و داشتن این اطلاعات می توان پاسخ داد. بطور خودسرانه دارو استفاده نکنید.

 3. Avatar خاطره گفت:

  سلام آقای دکتر من ۲ سال پیش دندون آسیابم کیست داشت و کشیدم الان بعد از دو سال لثه دندون کشیده شدم و زیر فکم درد میکنه میخواستم بدونم امکان داره دوباره کیست یا عفونت باشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه شود و در صورت لزوم رادیوگرافی تهیه گردد. ممکن است ریشه دندان در هنگام کشیدن در محل باقی مانده باشد.

 4. Avatar امید گفت:

  سلام من دندان عقلم سمت راست پایین نهفته بود جراحی شد و دندان عقل سمت راست بالا هم به صورت معمولی کشیده شد آیا تاثیری در زاویه فک و یا تریب سایر دندان ها دارد و اگر دارد لازمه دندان های عقل سمت چپ هم بکشم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، تاثیری روی زاویه فک ندارد. در سمت چپ اگر دندان نهفته دارید بهتر است دندان عقل با جراحی بیرون آورده شود.

 5. Avatar سمیه گفت:

  سلام وقت بخیر من دندان عقل پایین رو که درد داشت کشیدم بعد از ۲۰روز هنوزم قسمت فک چپم تا قسمت جلو سر هست و باز نشده علت از چیست ؟در حال خوردن سفیکسیم هستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید تا معاینه سپس تشخیص درمان مناسب داده شود.

 6. Avatar آتیه گفت:

  من یکی از دندون های عقلم رک دیروز کشیدم ولی چون نهفته بود و زیر لثه بود جراحی کردم و از دیروز تا الان صورت ورم زیادی کرده و از قسمتی که دندون رو کشیده روی دیواره های داخل دهنم ۲ یا ۳ تا آف زده این طبیعیه ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بعد از جراحی با دهانشویه کلروهگزیدین دهان را شستشو دهید. بهداشت دهان و دندان باید کاملا رعایت شود.

 7. Avatar نگار گفت:

  سلام من سه تا از دندونام باهم کشیدم برای درمان ارتودنسی ی هفتس ولی هنوز درد دارم تا وقتی ک شیاف نذارم خوب نمیشه تا اثر شیاف میره دوباره درد میگیره دهنمم خیلی بوی بدی میده خیلی افتضاحه هیچی نمیتونم بخورم هرچی میخورم داخل حفره ها گیر میکنه و کلافه میشم خیلی درد بدی هم داره چرا اینجوریه
  بخدا کلافه شدم دیگ مردم دندونشون درد میکنه میکشن از درد راحت بشن ما دندون کشیدیم و داریم درد هم میکشیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. یکی دو روز بعد از کشیدن دندان درد، طبیعی است. اگر بعد از دو روز درد قطع یا کم نشده به دندانپزشک معالج جهت معاینه مراجعه شود.

 8. Avatar فاطمه فاطمی گفت:

  سلام آقای دکتر من دوهفته میشه دنداد عقل فک پایینو کشیدم جراحی کردن حالا جاش خیلی گود مونده این درست میشه آیا؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به متخصص معالج مراجعه نمایید تا مجدد معاینه انجام شود. محل دندان جراحی شده را دستکاری نکنید.

 9. Avatar سارا گفت:

  سلام
  من دیروز دندون کشیدم ، الان جاش یه سوراخ داره و غذا میخورم می‌ره داخل این سوراخ
  تیکه های بزرگ غذا به خلال دندون درمیاد اما تیکه های ریز نه ، من الان استرس گرفتم بابتش
  باعث عفونت نشه این تیکه های غذا ؟ موقع جوش خوردش لثه این تیکه ها بیرون میاد؟ یا اون زیر میمونه؟ این تیکه های غذا باعث عفونتش نشه
  استرس دارم ، حالم بد شده وقتی دیدم
  چیکار کنم؟؟ کی سوراخه پر میشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید در هنگام میل کردن غذا از سمتی که دندان کشیده شده استفاده نکنید. بهداشت کامل دهان و دندان را رعایت نمایید. ماندن غذا در حفره باعث عفونت می شود.

 10. Avatar فوضیه گفت:

  سلام خدمت شما جناب دکتر
  من دو روز قبل دندان اسیاب فک پایین ام کشیدم. موقع کشیدن دندان ام شکست و بقیه اش رو دندانپزشک ام یه جورایی با مشکلی کشید. دکتر برام گفت همه اش رو کشیدم. خیلی درد داره. دندان های پهلو دندان کشده ام درد میکنه هر چند دارو های مسکن استفاده میکنم فقط چند ساعت دردش کم میشه بعد دوباره شروع به درد میکنه.
  نمیدانم مشکل چه است!
  دو روز میشه خیلی اذیت کرده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. این درد احتمالا بدلیل باقیمانده ریشه دندان در موقع کشیدن است و باید خارج گردد. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 11. Avatar نرگس گفت:

  لام وقتتون بخیر.من ۴ماهه که دندون عقل پایین سمت راست ودندون آخرسمت راست بالاروکشیدم وتاالان دردنداشتم ولی متاسفانه هنوزجای دوندونهاگود وخالی هست وچندروزی هست که دردی مانند تیرکشیدن توی کل لثه احساس میکنم که ثانیه ای هست ودهانم بوی بدمیده.به نظرشمالثم عفونت کرده؟وعلت اینکه هنوزلثه بسته نشده وخالی هست چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. بعد از چهار ماه از کشیدن دندان نباید مشکلی داشته باشید. بهتر است معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 12. Avatar محسن گفت:

  سلام دکتر من امروز دندونمو کشیدم فردا بازی فوتبال دارم میتونم بازی کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. مانعی ندارد.

 13. Avatar غزل گفت:

  سلام وقت بخیر من دیشب دندون عقل پایینمو جراحی کردم ولی از ساعت ۱۰ شب تا ۶ صب الان خونریزی داره چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. تا دو ساعت بعد از کشیدن دندان باید محل دندان گاز استریل گذاشته شود و فشار دهید تا خون بند بیاید. اگر تا الان خونریزی دندان ادامه دارد برای معاینه به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید.

 14. Avatar شوکات گفت:

  سلام اقای دکتر دارو های التهاب و آنتی بیوتیک را چند ساعت بعد از عملیات درمان مصرف کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بستگی به درمان دندان شما دارد. پس از انجام عصب کشی و درمان ریشه متخصص معالج راهنمایی های لازم را به شما می دهد.

 15. Avatar سارا گفت:

  سلام وقتتون بخیر اقای دکتر، من امروز دندون عقل سمت بالا چپ رو کشیدم، خیلی سخت دراومد و بعد کشیدن بلافاصله دردم شروع شده و لرز شدید دارم، حالت تهوع و سردردم دارم… دکترم هیچ دارویی تجویز نکردن،بخیه ام نزدن، خودم به استامینفون خوردم ، ولی همچنان سردردو لرز و حالت تهوع دارم… عادیه این حالت ها بعد کشیدن دندان عقل؟؟ یا مشکلی هست؟ ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید بررسی کنید که علت تهوع و سردرد شما از چیست. اینا ربطی به دندان عقل شما ندارد.

 16. Avatar سعید گفت:

  سلام وقت بخیر
  من برای اورتودنسی یکی از دندان های فک پایین را کشیدم.
  امروز متوجه شدم روی لثه همون دندانی که کشیده بودم یه چیزی مثل آبسه هست. به دکتر مراجعه کردم گفت غذا داخل لثه گیر کرده . الان از چی استفاده کنم تا این غذا که گیر کرده و زخمم بسته شده در بیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. آبسه دندان باید درمان شود. دندان باید عصب کشی و درمان ریشه گردد.

 17. Avatar حیدری گفت:

  سلام وقت بخیر
  دکتر من یه دندون عقل پوسیده فک بالا سمت راست داشتم که کشیدم و الان ۴ روزه میگذره و حس می‌کنم دهنم بو میده ممکنه ربطی به اون داشته باشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ممکن است عفونت کرده باشد باید آنتی بیوتیک مصرف شود. باید معاینه انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 18. Avatar ساغر طایی گفت:

  سلام. من دندان عقلم را کشیدم و خوشبختانه مشکلی ندارم. میتونم مسواک بزنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. تا 24 ساعت سمت دندان کشیده شده را مسواک نزنید.

 19. Avatar سپیده گفت:

  سلام من ۵ روز است دندون عقل فک پایین رو کشیدم اما هنوز جاش درد داره و حس سوزش داره گلومم درد میکنه و فکم ب راحتی باز نمیشه چکار باید کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بعد از پنج روز از کشیدن دندان عقل، باید محل دندان روبه بهبودی باشد. اگر احساس درد و ناراحتی دارید به دندانپزشک معالج جهت معاینه مراجعه نمایید.

 20. Avatar سپیده گفت:

  سلام من ۴ روز است دندون عقل فک پایین رو کشیدم اما هنوز جاش درد میکنه و فکم به راحتی باز نمیشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر درد ادامه دارد و باعث ناراحتی شما می شود باید معاینه انجام گیرد. ممکن است از ریشه دندان در هنگام کشیدن دندان عقل باقیمانده باشد. با معاینه می توان تشخیص درمان مناسب را داد.

 21. Avatar امیر گفت:

  سلام دکتر روزشما بخیر
  من دو روز پیش دندون عقلم رو کشیدم و چندتا بخیه خورد از اون روز تا الان دهانم رو نیمه باز نگه میدارم و وقتی میخوام کامل دندونام رو روی هم چفت کنم حس میکنم به لپ و لثم فشار میاد، همچنین بصورت پیوسته دردی دارم که قابل تحمل هست. میخواستم بدونم عادیه ؟ ایا امکان داره بد بخیه شده باشه که وقتی میخوام دندان هامو چفت کنم باعث کشیدگی بیش از حد بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دو الی سه روز بعد از کشیدن دندان درد طبیعی است. ولی اگر درد بعد از سه روز ادامه داشت جهت معاینه باید به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید.

 22. Avatar مینا توحیدی گفت:

  سلام اقای دکتر من دندان عقل کشیدم و بعد از ده روز از کشیدن هنوز درد دارم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه انجام گردد. ممکن است از ریشه دندان در حین کشیدن باقی مانده باشد.

 23. Avatar افسانه گفت:

  با سلام آقای دکتر منروز ۲۷ دوتا دندون عقل بالا و پایین سمت راست و سه تا ریشه پایین سمت راست رو کشیدم الان بعد گذشت چهارروز هنوزم درد دارم مرتبم دارم آب نمک قرقره میکنم وبیشتر جای دندان های ریشه ک کشیدم درد داره آیا طبیعی هست
  تا چند روز درد ادامه داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. نهایت دو الی سه روز بعد از کشیدن معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 24. Avatar شادی گفت:

  سلام آقای دکتر. من 4 روز پبش دندان عقل پایین را کشیدم مشکلی ندارم. میتونم بجای دهانشویه آب نمک قرقره کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، می توانید از قرقره آب نمک استفاده نمایید.

 25. Avatar نگار گفت:

  سلام من امروز دندون فک پایین سمت راست رو کشیدم لازمه که چرک خشک کن استفاده کنم چون دکتر چیزی به من نگفتن اما من میترسم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر دندانپزشک معالج، برای شما آنتی بیوتیک تجویز نکرده اند. لازم نیست دارو مصرف کنید.

 26. Avatar مهدی گفت:

  باسلام. آیا دندان عقل نهفته را باید کشید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، دندان های عقل نهفته را باید حتما با روش جراحی خارج شوند و بهتر است این کار تا سن زیر ۳۰ سالگی انجام شود. مراجعه به لینک کشیدن دندان عقل و درد

 27. Avatar ستاره گفت:

  سلام من ۹۶ ساعت پیش یا همان چهار روز پیش دندان عقلمو جراحی کردم دقیقا از چه زمانی مشکلی ایجاد نمیکنه اگر مشروب بخورم یا سیگار بکشم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از سیگار و الکل نه تنها بر سلامت عمومی بدن بلکه روی دهان و دندان نیز تاثیر منفی دارد.

   1. Avatar یاسی نوری گفت:

    سلام دکتر وقتتون بخیر، آیا بعد از کشیدن دندان می توان با آب نمک قرقره کرد؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. از روز بعد از کشیدن دندان می توان دهان را آب نمک شستشو داد.

 28. Avatar حسین خلیلی گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر . من یکشنبه دندان عقل فک پایین راست رو کشیدم اما الان دردش زده به دو دندان دیگم یکی بالا یکی پایین . علتش چیه ؟ با گذشت چند روز هنوز دردش آروم نشده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مرتبط نیست. باید دندان های که درد دارند توسط دندانپزشک معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 29. Avatar امیر گفت:

  سلام آقای دکتر
  امروز دندون عقل بالا سمت راستم رو کشیدم.با زبان که لمس میکنم یه مقداری از استخوان های فکم هست که زبانم بهش میخوره درد دارم.این طبیعی هست و خوب میشه؟
  آیا دهان شویه Vi-One برای شستشو دهان خوب هست الان انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این مشکل طبیعی است و جای نگرانی ندارد . بهترین دهانشویه Oral b است.

 30. Avatar مازیار گفت:

  سلام. جناب آقای دکتر بعد از کشیدن دندان چی می توانم بخورم؟رژیم غذاییم چی می تواند باشه؟ممنون از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از کشیدن دندان باید غذاهای نرم میل نمایید. مانند سوپ، فرنی و بستنی و غیره برای اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک بعد از کشیدن دندان چی بخوریم

 31. Avatar فرانک گفت:

  سلام آقای دکتر من دیروز دندانم را کشیدم مشکلی ندارم. ولی نباید مسواک بزنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در شب اول بعد از کشیدن دندان بهتر است محل دندان کشیده شده را مسواک نزنید.

 32. Avatar مونا بهبودی گفت:

  سلام و عرض ادب
  من دندان شماره 6 سمت چپ پایین به دلیل پوسیدگی از دو جا شکسته، با چند دندانپزشک مشورت کردم و گفتن امکان ترمیم وجود نداره و باید کشیده بشه.
  می خواستم بدونم الان بهترین راه برای جایگزینی دندان کشیده شده چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهترین گزینه برای جایگزین دندان کشیده شده ایمپلنت دندانی است.

 33. Avatar رامین رحیمی گفت:

  سلام دکتر دو بعد از کشیدن دندان می توانم دهانم را با آب نمک بشورم و مسواک بزنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دو روز بعد از کشیدن دندان، می توانید دهانتان را آب نمک رقیق شده شستشو دهید. و از مسواک نرم استفاده نمایید. فعلا تا چند روز روی محل دندان کشیده شده را مسواک نکشید.

 34. Avatar سید گفت:

  سلام و خسته نباشید
  دو هفته پیش دندون یکی مونده ب آخر پایین رو ترمیم کردم ، دکتر گفت مشکوک به عصبه ، امکان داره بعد از یک ماه ب عصب برسه یا هم ن و مشکلی نباشه، و برید عکس بگیرید بعد از عید
  حالا بعضی مواقع درد میگیره و ب همه دندونام میزنه
  چکار کنم ، بنظر شما بعصب میرسه یا ن
  چکار کنم دردش آرام بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ریشه حاذق مراجعه نمایید. تا دندان شما عصب کشی دندان و درمان ریشه انجام گردد.

 35. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر
  من یک روز هست دندون های چهار فک بالا رو به دلیل ارتودنسی کشیدیم و الان جای ان ها خالی هستش میخوام بدونم چند طول میکشه تا جای آن ها پر شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دوست عزیز من از شرایط و موقعیت دندان های شما مطلع نیستم. از متخصص ارتودنسی معالج که موقعیت و وضعیت دندان ها و رادیوگرافی دندان های شما را دارد سوال بفرمایید.

 36. Avatar امین گفت:

  سلام آقای دکتر حدود یک ماه و نیم پیش من دندانم عفونت کرده بود کشیدم قبل از کشیدن فک و صورتم درد می‌کرد بعد از کشیدن همچنان درد فک و صورت دارم البته یه مدت نداشتم دوباره شروع شده ممکنه راهنماییم کنید،ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصولا باید با تجویز دندانپزشک آنتی بیوتیک استفاده شود و پس از برطرف شدن عفونت باید دندان را کشید.

 37. Avatar محمدرضا کدخدا گفت:

  سلام اقای دکتر من یک هفت پیش دندون عقل چپم روکشیدم الان گاه درد میکنه طبیعیه یانه بعدم از طرف کشیده شده تا کی نباید استفاده کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد ازکشیدن دندان عقل تا چند روز بعد از کشیدن معمولا طبیعی است. اگر درد ادامه داشت جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید.

 38. Avatar نازنین گفت:

  سلام آقای دکتر الان یک هفته هست دندان شماره ۷ سمت چپ پایین را کشیدم خیلی درد دارم پانسمان هم رفتم گذاشتم گفت عفونت نداره ولی تمام دندان هام خیلی درد می کنه اصلا چیزی نمی تونم بخورم آقای دکتر چیکار کنم.؟
  تشکر از پاسخگویی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر هنوز درد ادامه دارد بهتر است به دندانپزشک جهت معاینه مراجعه نمایید. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

  2. Avatar ناززی گفت:

   سلام آقای دکتر دندان شماره ۶ بالا سمت راست را یکبار عصب کشی کردم البته روکش نداره،الان بعد از دوسال دوباره درد وحشتناکی گرفته خیلی اذیتم ،همراهش سردردی و گوش درد یکطرف صورتم را گرفته ،opj گرفتم، گفتند ریشه دندان بسته است باید دو مرتبه عصب کشی بشه ،دکتر منظورشون چیه؟ دیگه ارزش درست کردن داره آیا ؟؟ سپاس از لطفتون

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. به یک متخصص ریشه ماهر و خوب مراجعه نمایید. تا عصب کشی دندان و درمان ریشه انجام گردد.

 39. Avatar مصیب نظری گفت:

  سلام ببخشید اقای دکتر دندونم رو کشیدم الان دندون بغلیس دردم میکنه عادی هست این درد
  ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان مجاور دندان کشیده شده باید عصب کشی و درمان ریشه شود. احتمالا پوسیدگی دارد.

 40. Avatar سیمین گفت:

  سلام
  جناب دکتر باید همه دندان ها عقل رو کشید؟ حتی اونایکه بیرون اومدن و اذیت ندارن؟
  باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان عقل فضای کافی را داشته باشد. فشاری به دندان کناری وارد نکند و باعث پوسیدگی دندان کناری نشود لزومی به کشیدن نیست. بهر حال باید معاینه شود تا راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 41. Avatar علی گفت:

  سلام اقای دکتر دو روزه که دندانم را کشیدم می توانم دهانم را با دهانشویه شستشو دهم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از دهانشویه ای که دندانپزشک معالجتان معرفی کرده استفاده کنید. بعضی از دهانشویه ها حاوی الکل است و ترمیم زخم را طولانی می کند.

 42. Avatar علیرضا گفت:

  سلام اقای دکتر بعد از کشیدن دندان ( الان شده یکروز و نیم) بجای دهانشویه می توان از آب نمک برای شستشو استفاده کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید محل را با آب نمك رقیق بشوييد. می توانید بعد از هر وعده غذایی و قبل از خواب از آب نمک استفاده کنید. (نصف قاشق چايخوري نمك در يك فنجان آب)

 43. Avatar محمد گفت:

  سلام وقت بخیر
  جناب دکتر من 2 دندان عقل بدون جراحی کشیدم. البته نهفته هم نبودن
  گاز رو بعد از کشیدن تا 1.5 ساعت نگهداشتم بعد خارج کردم از دهان
  الان میتونم داخل دهان رو با آب سرد بشورم که این خون آبه ها خارج بشه؟
  و اینکه آب میوه یا شیر کاکائو سرد رو میتونم همینجوری با لیوان بخورم؟
  باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، می توانید، امشب در ناحیه دندان کشیده شده مسواک نزنید. جهت بهداشت دهان و دندان از روز دوم با آب و نمك رقيق ولرم و يا محلول شستشوی نمكی روزانه چند بار دهان را شستشو دهيد.

 44. Avatar امیر گفت:

  درود بر شما
  دندان عقل کشیدم بعد 7 روز بخیه رو کشیدن
  الان 10 روز هست که عمل شده دندان حفره خشک ندارم درد ندارم‌؛ ولی این حفره غذا داخلش گیر میکنه چطور تمیز کنم حفره رو؟ با سرنگ که داخلش آب نمک هست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سایت توضیحات کامل داده شده است. بهتر است سمتی که دندان کشیده شده غذا میل نکنید. بیشتر از غذاهای نرم و مایعات استفاده شود. دهانتان را با آب نمک شسنشو دهید.

 45. Avatar شهلا گفت:

  با سلام وخسته نباشید حضور دکتر جمیلیان محترم از خدا براتون سلامتی آرزو میکنم، خدا براتون عمر با عزت عطا فرماید زنده باشید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام و درود بر شما، موفق و موید باشید.

  2. Avatar علیرضا گفت:

   سلام اقای دکتر خسته نباشید برادرم یکماه پیش یکی ازدندانهای عقب روکشیده بعدازگذشت یکماه دهانش کمی بازمیشه درد میکنه نمیتونه غذا بخوره.امکانش هست مشکلی پیش امده باشه..یکساعت هم زمان برده برای کشیدن دندانش‌

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. معمولا دندانی که کشیده می شود بعد از یکماه نباید مشکلی داشته باشد. ممکن است صدمه به انساج مجاور یا دندان های مجاور وارد شده باشد. یا از ریشه دندان باقی مانده باشد. توصیه می شود به متخصص فک و صورت مراجعه نمایید. تا پس از معاینه کلینیکی و تهیه رادیوگرافی تشخیص درمان مناسب داده شود.

 46. Avatar مینو غلامی گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکترجمیلیان عزیز، دندان 8 را کشیدم و درد و مشکلی ندارم طبق موارد بهداشتی که در سایت شما بود همه موارد را رعایت کردم. فقط یکم خونابه گاهی بیرون میاد. آیا مشکلی نیست. سپاسگزار میشم اگه راهنماییم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، اگر درمحل دندان کشیده شده درد یا عفونت وجود ندارد. نگران نباشید مشکلی نیست.

 47. Avatar نرگس گفت:

  سلام اقای دکتر من دوروزه دندونمو کشیدم ولی درد دارم و صورتم ورم کرده باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر هنوز درد و ورم بعد از کشیدن دندان ادامه دارد. به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید تا محل دندان معاینه و در صورت لزوم رادیوگرافی تهیه گردد. ممکن است درد بخاطر باقی ماندن ریشه دندان در هنگام کشیدن دندان باشد. با رادیوگرافی قابل رویت است.

 48. Avatar میلاد گفت:

  با سلام الان الان ۴روز دندون عقلم کشیدم صورتم ورم کرده درد شدیدی دارم ک از همون دندون درد قبلی هم بدتره دهنم چنان بوی بدی میده ک کسی نمیتونه نزدیک من بشینه بوی بد دهان روز به روز بیشتر میشه الان ۴ روز ک یه اب نمیتونم قورت بدم چه برسه غذا دکتر میگه عادی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر هنوز در محل دندان عقل کشیده شده درد دارید. به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید باید رادیوگرافی تهیه گردد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 49. Avatar فرزانه گفت:

  با سلام و وقت بخیر جناب آقای دکتر من حدود یک هفته است دندون آخر پایین رو کشیدم ولی جاش توخالی مونده چقدر طول میکشه تا روش پوشونده بشه اذیت میشم چون گیر غذایی داره.با سپاس از راهنمایی که میفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حدود یکماه طول می کشد که داخل حفره محل دندان کشیده شده پر شود.

   1. Avatar سمیه گفت:

    سلام اقای دکتر بخدا که خاک پاتونم ممنون که صمیمانه بامردم هستین سپاس ازاین همه وقت باارزشتون بخدا که دعاگوتونم جناب اقای دکتر من همین یک ساعت پیش ۴تاریشه دندون کشیدم کسیم بهم نگفت سیگارنکشی دکترهم که البته کارشون دستشون عالی بود داروتجویزنکردن الانم دندون بغل دستی همین ریشه هایی که کشیدم درد داره دکترفرمودن بایدعصب کشی بشه تا چندروز دیگه میتونم اقدام به عصب کشی کنم بازم بینهایت ممنونم ازتون ازطرف همه مریضا ازتون تشکرمیکنم خدا یارویاورتون باشه الهی

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. خوشحالم که تونستم کمک یا راهنمایی به هموطنانم کنم. از لطف و محبت شما کمال تشکر را دارم. بهترین ها را برایتان آرزومندم.

 50. Avatar احمد گفت:

  دکتر عزیز درود بر شما
  لذت بردم از اینکه با حوصله جواب همه رو دادید . خداوند به وجود شما برکت بده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنونم از حسن توجه جنابعالی. خرسندم از اینکه بتوانم کمکی به هموطنانم انجام دهم.

 51. Avatar یاسمینا گفت:

  سلام دکتر من دیشب عمل جراحی دندان عقل انجام دادم دندونام کاملا روی هم قرار نمیگیرن یعنی دهنم کامل بسته نمیشه باید چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این حالت بعد از دو روز از عمل جراحی دندان عقل طبیعی است. ولی اگر بعد از دو روز که از جراحی دندان عقل گذشت و این حالت ادامه داشت توصیه می شود به یک متخصص جراح فک و صورت با تجربه مراجعه نمایید.

 52. Avatar ‌‌‌‌شادی گفت:

  سلام آقای دکتر الان دندونم رو کشیدم و هنوز بی حس هست و ۱۰ دقیقه هست که اومدم خونه و یه درد خاصی دارم
  چه دارو هایی مصرف کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با توجه به شرایط دندان که دندانپزشک معالج شما مطلع می باشد باید برایتان دارو تجویز کرده باشد.

 53. Avatar امید گفت:

  با عرض سلام دکتر چه زمان مناسبه که دندان مان را بکشیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر شدت پوسیدگی دندان بالا باشد و نتوان دندان را ترمیم کرد دندانپزشک مجبور به کشیدن آن می شود سپس مراقبت های بعد از کشیدن دندان ضروری است.

 54. Avatar علیمحمد قادری گفت:

  سلام آقای دکتر من در عقلم را یک هفته است کشیدم و هنوز درد دارم باید 8 ساعت یکبار بروفن بخورم و گرنه درد شدیدی می گیرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد تا الان ادامه دارد جهت معاینه محل دندان کشیده شده به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید. ممکن است در هنگام کشیدن دندان عقل از ریشه دندان در فک باقی مانده و این باعث درد و عفونت شده است.

 55. Avatar سارا برخورداری گفت:

  سلام وقتتون بخیر همسرم هفته پیش ۲تا از دندانهای چپ پایین (دو دندان یکی مونده به اخر)را کشیدن‌ و دکتر بعد از کشیدن براشون آموکسی سیلین ۵۰۰ و آمپول کترولاک ۳تا و پنی سیلین ۳تا تجویز کردن.مرتب داروها رو مصرف کردن .ولی الان کتفشون به شدت درد میکنه و دندان درد هم دارن همچنان و اینکه کلا بیحال هستن.ممکنه راهنمایی کنید؟خدا خیرتون بده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با توجه به توضیحات شما یک هفته از کشیدن دندان می گذرد. و هنوز درد ادامه دارد. به دندانپزشک جهت معاینه مراجعه شود. گاهی درد بعلت عفونت دندان است. ممکن است در هنگام کشیدن دندان، از ریشه دندان در فک باقی مانده باشد و این باعث درد و ناراحتی می شود. که با معاینه یا رادیوگرافی قابل تشخیص است.

 56. Avatar بهزاد عسکری گفت:

  عالی هستید دکتر عزیز
  فقط یک سوال چرا بعد از کشیدن دندان میگن از نی و سیگار استفاده نشه و اب دهان خارج نکنیم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از مصرف سیگار اجتناب کنید. مصرف هرگونه دخانیات منجر به احتمال خونریزی و یا عفونی شدن ناحیه ( محل دندان کشیده شده ) می شود.

 57. Avatar رهام گفت:

  با سلام
  آقای دکتر آیا بعد از کشیدن دندان هم از بی حسی استفاده می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، برای کشیدن دندان از بی حسی استفاده می شود.

 58. Avatar ارمغان گفت:

  سلام و خسته نباشید، من جهار سال پیش دندان عقلم رو کشیدم، ولی در عکس رادیولوژی در فک پایینم چند تا تکه از دندون هنوز مونده، ممکنه بعدا دردسرساز باشه؟ آیا اقدامی لازمه انجام شه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ماندن ریشه دندان در هنگام کشیدن، امکان عفونت و درد وجود دارد.

 59. Avatar مینا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من دیروز دندان عقلم رو کشیدم و موقع کشیدن منوجه شدیم که دندان عفونت کرده، الان بعد از یک روز درد و تورم شدیدی دادم، پزشک هم انتی بیوتیک تجویز نکرده، طبیعی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متخصص معالج شما، باید برای شما آنتی بیوتیک و مسکن تجویز کرده باشد.

 60. Avatar مصطفی گفت:

  خدا روح اموات اقای دکتر رو شاد کنه که با این حوصله جواب دادند. بعضی از دکتر نماها برای همین پاسخها سایت زده و دلالی و کاسبی میکنند. خیلی خوشحال شدم وقتی دیدم دکتر اینجوری رفتار میکنه و بی ریا پاسخ میده و به همه پاسخ داده. انشا… خدا براتون جبران کنه. دمت گرم دکتر تو یه بامرام و لوطی هستی.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام ممنونم از لطف و محبتی که به بنده دارید. کمال تشکر را دارم و بهترین ها را برایتان آرزومندم.

 61. Avatar محمد اسکندری گفت:

  سلام ارادت آقای دکتر عزیز و بزرگوار، الان سه چهار روزه که دندان ۵ پایین رو کشیدم ولی حفره دندونم درد و خارش داره هنوز ضمنا دندون کناریش هم درد میکنه قربان چه دستوری میدین شما ممنون از لطفتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معمولا در محل دندان کشیده شده تا دو روز احساس درد وجود دارد. این غیر طبیعیه، بهتر است به متخصص معالج برای معاینه و تهیه رادیوگرافی مراجعه نمایید.

 62. Avatar علی گفت:

  سلام. آقای دکتر جمیلیان عزیز، بعد از کشیدن دندان چیکار کنیم تا خونریزی از بین برود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یک تکه گاز استریل را به صورت مربع و یا به شکل رول در بیاورید و آن را کمی با آب مرطوب کنید. پس از آن، گاز استریل را بر روی جای خالی دندان قرار داده و تا 45 دقیقه یا 60 دقیقه فشار ثابتی به آن وارد کنید.

 63. Avatar وحید گفت:

  سلام بعد از کشیدن دندان آیا می توان محل دندان را مسواک زد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، اطراف محل دندان کشیده شده را تمیز نگهدارید و از روز دوم با سرم شستشو دهان را شستشو دهید.

 64. Avatar ارام گفت:

  سلام آقای دکتر، خسته نباشید
  میخواستم بپرسم تا چند روز بعد از کشیدن دندان باید جای اون خالی بمونه؟ من میخوام بعد کشیدن ایمپلنت یا روکش بزارم اما فکر کنم باید چند روز از کشیدن دندونم بگذره تا بتونم این کار رو بکنم. دندان خرابم دندان شماره پنج هست که خیلی دیده میشه و نمیخوام جای خالیش دیده بشه. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص مراجعه نمایید تا معاینه از فک شما انجام گیرد اگر لثه مناسبی داشته باشید در همان روز پایه های ایمپلنت را برای شما قرار می دهند وگرنه باید اقدامات دیگری انجام گیرد.

 65. Avatar مبینا گفت:

  سلامممممم دکتر تو رو خدا جواب بدین یکی از دندونای پایینم رو کشیدم چند روزه ک درد زیاد لثه و گلو درد داشتم الان درد لثه ام خوب شده ولی گلو درد دارم همچنان و دور دندونی ک کشیدم شاید ۱۰ تا افت زده چ کار کنم خشک کننده اموکسسیلین هم میخورم هر ۸ ساعت مرتب

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت آفت اطراف دندان بهتر است به دندانپزشک مراجعه نمایید تا معاینه انجام گیرد تا بعد از معاینه تجویز دارو صورت پذیرد.

 66. Avatar آرتمیس گفت:

  سلام، آقای دکتر وقتتون بخیر
  من سه روز هست دندان عقل بالای خودم پیش جراح فک و صورت استاد دانشگاه شیراز کشیدم، سقف دهان و لثه اطراف دندان عقلم سیاه شده و بعضی جاها لکه قرمز هست و درد شدید دارم. طوری که آب دهانم قورت می‌دهم محل کشیدن دندان درد میاد. من تمام موارد بهداشتی و تغذیه و خوردن مواد نرم را رعایت کردم و داروها را هم مرتب مصرف کردم، این وضعیت طبیعی هست؟ چه کار کنم درد و کبودی‌ها کمتر شود؟
  البته اول میخواستم کشیدن دندان عقلم را دندانپزشک عمومی انجام بده گفتند کف سینوس باز می‌شود باید جراح فک و صورت انجام بده که پیش جراح فک و صورت انجام دادم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد از کشیدن دندان عقل 3 الی 5 روز طول می کشد. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک مراجعه نمایید.

 67. Avatar مریم غیاث آبادی گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من امروز برای کشیدن دندان مراجعه کردم دندان کناری دندان عقل
  تاج دندان لق بود و کشیده شد ولی ریشه رو نتونستن در بیارن
  راهنمایی میکنید که چکاری انجام دهم تا زمان جراحی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در اسرع وقت به یک متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید تا ریشه دندان را خارج نمایید. وگرنه ریشه باقی مانده باعث درد و عفونت می شود.

 68. Avatar افسانه گفت:

  سلام آقای دکتر من درتاریخ 15/8/1400 دندان فک بالا که دوتا مونده به آخر را کشیدم ولی هنوز درد دارم خواهش میکنم یه دارویی که از همه قوی‌تر برای دندان درد هستش بهم اسمش رو بگید واینکه من توان مالی ندارم که به پزشک مراجعه بکنم ممنونم از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است از محل دندان کشیده شده معاینه صورت گیرد. ممکن است در هنگام کشیدن ریشه دندان باقی مانده باشد. بدون معاینه امکان تجویز دارو وجود ندارد.

 69. Avatar الهه گفت:

  دندون عقلم در حین کشیدن شکست و دو میلش در ریشه موند و دکتر گفت برات مشکلی ایجاد نمیکنه ،آیا حرفشون درسته یا به یک دکتر باتجربه تر مراجعه کنم؟
  الان سه روزه کشیدم و هنوز درد دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باقی ماندن ریشه دندان باعث عفونت و درد می شود. به متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید تا باقی ریشه دندان را خارج کنند.

 70. Avatar وحید گفت:

  سلام
  دکتر جان خسته نباشین
  من دندونمو پری روز کشیدم
  اما جاش خیلی درد میکنه
  مسکن نخورم دردش شدیده خیلی
  بنظرتون جاش عفونت نکرده باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید محل دندان کشیده شده معاینه شود، ممکن است احتیاج به آنتی بیوتیک و مسکن داشته باشید.

 71. Avatar الهه ادبی گفت:

  سلام آقای دکتر
  وقت شما بخیر
  ببخشید ۵ روز پیش یکی از دندان های پایین رو که کج بود رو کشیدم و با توجه به اینکه دکتر گفتن محل دندان دیر خوب میشه تا چند روز دیگه باید درد رو تحمل کنم.هر ۸ ساعت باید قرص بخورم .دندان عقل نیست تقریبا ۳ تا دندان نرسیده به دندان عقل.
  سپاس از راهنمایی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد دندان بعد از 5 روز همچنان ادامه دارد، طبیعی نیست. باید معاینه از محل دندان شما انجام گیرد.

 72. Avatar سارا گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر من 5 روز پیش دندون 6 پایین رو کشیدم که قبلا عصب کشی شده بود و بعد از مدتی خورد شد روی دندون. و الان عفونت داشت. هیچ ریشه ای هم باقی نمونده و آنتی بیوتیک هم میخورم. ولی همچنان هنوز درد دارم دلیلش چی میتونه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد ادامه دارد باید محل دندان کشیده شده معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 73. Avatar شهرزاد گفت:

  سلام دکتر . مادرم ۵تا دندانهایی جلو پایینشون کشیدن ۷۵ سالشون هست .قرص آناهیل برای جوش خوردن بخیه هاشون موثر هست؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قرص آناهیل التیام بخش است و تا حدودی برای التیام زخم موثر است.

 74. Avatar سلطانی گفت:

  سلام آقای دکتر
  وقتتون به خیر
  من دندان شماره 6 پایین را چند روزی است کشیده ام و جای خالی دندان خیلی اذیت کننده است و مدام غذا داخل آن گیر می کند، آیا پر کردن جای خالی آن ضروری است و به جز بریج روش کم هزینه تری وجود دارد ؟ با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، فضای خالی را دندان بگذارید. ولی ایمپلنت جایگزین بهتری است ولی هزینه بالاتری نسبت به بریج دارد.

 75. Avatar جلال گفت:

  سلام دکتر
  حدوداً یک ماه و نیم پیش دندون عقلمو جراحی کردم هنوز در محل عفونت و گاهی درد وجود دارد با عکس برداری مقداری ریشه باقی مانده است و گلو و لثه ها آزرده است این مدت زمان برای خوب نشدن طبیعی است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ریشه باقی مانده از کشیدن دندان عقل باید خارج شود وگرنه درد و عفونت ادامه خواهد داشت.

 76. Avatar نرگس گفت:

  با سلام من دو روز پیش یکی از دندان های کرسی ام را کشیدم روز اول درد زیادی نداشتم اما از شروع روز دوم محل جراحی و اطراف آن خیلی شدید درد میکنه لطفا راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تاثیرات اثر بی حسی در زمان جراحی دندان از بین رفته است. باید مسکن و آنتی بیوتیکی که جراح برای شما تجویز نموده است استفاده نمایید.

 77. Avatar شیدا گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر ، من دیروز دندونم رو کشیدنم ولی اون لخته ای که تشکیل میشه کنده شد ، آیا ضرری داره ؟ و اینکه چه کاری انجام بدم عفونت یا حفره خشک تشکیل نشه؟ و چه قرصی مصرف کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تمام نکات مهم و ضروری در وب سایت، همین صفحه (مراقبت های بعد از کشیدن دندان) آورده شده است. مطالعه فرمایید.

 78. Avatar سهیل گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من سه روز پیش دو دندان بالا و پایین سمت راست را کشیدم و تو این سه روز دو روز تب و بدن درد گرفتم و سر درد شدید داشتم الان تب و بدن دردم رفته ولی بازم سر درد شدید دارم چه کاری انجام بدم ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان معاینه انجام گردد اگر عفونت داشته باشد آنتی بیوتیک و مسکن توسط دندانپزشک برایتان تجویز شود.

   1. Avatar مهسا جبرائیلی گفت:

    سلام جناب خسته نباشید…من چند ساعت پیش دندون عقلم و کشیدم و موقع عوض کردن اولین گاز استریل داخل دهان لخته های خون بهش چسبید و جدا شد…میخواستم بپرسم باید خوردن خوراکی های سرد و کمپرس و یخ و ادامه بدم؟ یا لازم هست تا کار دیگری هم انجام بشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید دو الی سه روز بعد از کشیدن دندان عقل در خوردن و نوشیدن مواد غذایی همچنین نکات بهداشتی که در وب سایت هست رعایت گردد.

 79. Avatar زمرد گفت:

  سلام اقای دکتر آیا تغذیه به بهبودی دندان کشیده شده نقش دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، البته در این دوره حتما تغذیه مناسبی داشته باشید و پروتئین و ویتامین زیادی استفاده نمایید تا سریعتر محل دندان کشیده شده بهبود پیدا کند.

 80. Avatar عباس ظهوری گفت:

  باعرض سلام و خسته نباشی خدمت جناب دکترجمیلیان ببخشی دکتر من یک ماه پیش دندون بالا دومی بعد از دندون عقل کشیدم و یک ریشه از اون مونده دکتر کفت ریشه خیلی پایینه به اون دست نمیزنم میترسم به سینوس شما آسیب برسونه بعد از یک ماه ریشه خود به خود با مقداری عفونت بیرون اومد رفتم دکتر اون کشید بیرون و لثه منو بخیه زد و ۶ تاآمپول سفازولین و قرص نوشت الان بعد از ۴ روز صورت سمت چپ درد و زیر چشم هم درد میکنه چکار باید بکنم ممنون دکتر جان منو راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به احتمال زیاد ریشه در محل دندان عقل کشیده شده باقی مانده است و باعث عفونت شده. به یک متخصص جراح مراجعه نمایید تا رادیوگرافی از آن ناحیه تهیه گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

   1. Avatar آرتمیس گفت:

    سلام، آقای دکتر وقتتون بخیر
    من سه روز هست دندان عقل بالای خودم پیش جراح فک و صورت استاد دانشگاه شیراز کشیدم، سقف دهان و لثه اطراف دندان عقلم سیاه شده و بعضی جاها لکه قرمز هست و درد شدید دارم. طوری که آب دهانم قورت می‌دهم محل کشیدن دندان درد میاد. من تمام موارد بهداشتی و تغذیه و خوردن مواد نرم را رعایت کردم و داروها را هم مرتب مصرف کردم، این وضعیت طبیعی هست؟ چه کار کنم درد و کبودی‌ها کمتر شود؟
    البته اول میخواستم کشیدن دندان عقلم را دندانپزشک عمومی انجام بده گفتند کف سینوس باز می‌شود باید جراح فک و صورت انجام بده که پیش جراح فک و صورت انجام دادم.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. درد بعد از کشیدن دندان عقل سه الی پنج روز طبیعی است. ولی اگر درد کشیدن دندان عقل و کبودی ادامه داشت باید معاینه از محل دندان عقل کشیده شده انجام گیرد.

 81. Avatar عرفان نوری گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان. ممنون از سایت خوبتون و مشاوره آنلاین، خداوند به شما دکتر نمونه و ماهر سلامتی بده.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنونم از لطف و محبتی که به بنده دارید و کمال تشکر را دارم و بهترین ها را برایتان آرزو دارم.

 82. Avatar الناز گفت:

  سلام آقای دکتر
  من 4روز پیش دوتا دندون بعد از دندون عقل رو کشیدم و هنوز دندان درد های شدیدی میگیرم و تا الان 2بسته استامینوفن تموم کردم و همشم دارم اسپری میزنم ولی تاثیری نداره طبیعیه ؟ چند روز دیگه خوب میشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک معالج مراجعه شود تا معاینه انجام گیرد. ممکن است در هنگام کشیدن دندان از ریشه دندان باقی مانده باشد که باعث درد و عفونت شده است.

   1. Avatar فاطمه گفت:

    سلام اقای دکتر . ممنونم ک به سوالات ما جواب دادید خدا قوت اجرتون با خدا باشه
    ببخشید یه سوال داشتم ، من هشت روز پیش دندان شماره ۶ فک پایین چپ رو کشیدم و لثه بخیه خورد ، بعد یه هفته بخیه رو باز کردن برام، تمام نکات بهداشتی بعد از جراحی که گفته بودید رو انجام دادم دارو مصرف کردم و… الان لثه ام یه لایه سفید دیده میشه روش، این طبیعیه؟ یا باید نگرانش باشم؟
    خسته نباشید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام ممنون از لطف و محبت شما. اگر درد در ناحیه دندان شماره 6 فک پایین ندارید مشکلی نیست و جای نگرانی وجود ندارد.

 83. Avatar پریا گفت:

  سلام آقای دکتر، من دو تا دندون عقل سمت راستم رو جراحی کردم، و روز اول تا فردا صبحش خونریزی شدیدی داشتم و فردای جراحی شدیدا به استفراغ دچار شدم و پنج شیش ساعت نزدیک به هفت بار بالا اوردم که نگرانم میکرد بخیه هام باز شن، ولی چون روز پنج شنبه بود دکترم در دسترس نبود تا در جریان قرارش بدم، الان سه روز گذشته و من هنوز خونابت میبینم و هر ده دقیقه با دستمال کاغذی بزاق دهنم رو خشک میکنم تا خونابت رو قورتش ندم، ممنون میشم نظر شما رو هم بدونم 🙏🏻 مراقبت های لازم مثل شست شو با سرم فیزیولوژی و دهان شویه و … را هم انجام میدم ولی بعد از سه روز هنوز خونریزی دارم و خونابه نسبتا شدیده و قابل قورت دادن نیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا چند روز بعد از جراحی دندان عقل معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

  2. Avatar فاطیما گفت:

   سلام دکتر حالتون خوبه؟ من امروز دندان فک پایین سمت چپ شماره ۶ رو کشیدم. خونش بند نمیاد بخیه زده واسم. چیکارش کنم دردش کمتر شه 😭😭

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. سلامت باشید. دندانپزشک معالج باید برای شما مسکن تجویز کرده باشند که باید برای درد محل دندان کشیده شده میل نمایید. مطلب مقاله مراقبت های بعد از کشیدن دندان را مطالعه نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک بعد از کشیدن دندان چه بخوریم

 84. Avatar عالیه گفت:

  سلام من همین سه ساعت پیش دندونمو کشیدم (دندون عقل راست پایین )دارم از درد میمیرم توروخدا بدادم برسیدچیکارکنم؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندانپزشک معالج برای شما مسکن تجویز کرده باشد.

 85. Avatar جواد گفت:

  سلام و درودآقای دکتر حدود ۱۸ ساعت یکی از دوندونهای پایین از چپ رو کشیدم .دو سه بارهم ژلوفن خوردم ولی اثر ژلوفن که میره درد بر میگرده. درد هم نواحی دندانی هست که کشیدم. ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر محل دندان هنوز درد دارد بهتر است جهت معاینه به دندانپزشک معالج مراجعه گردد.

 86. Avatar زهرا گفت:

  سلام ریشه دندونم عفونت کرده بود صورتم باد داشت فقط ریشه بود دیشب کشیدن به بد کشیدن هم هنوز درد داره هم بادش نخوابیده این باد طبیعی هست؟با چرک خشک کن رفع میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان کشیده شده معاینه انجام گیرد. دندانپزشک برای شما باید آنتی بیوتیک تجویز کند.

 87. Avatar الهه گفت:

  سلام آقای دکتر من چهار روز پیش دندون عقلمو کشیدم و اولش خیلی درد میکرد و فکم باز نمیشد اما رفته رفته دردش کمتر شد و قسمت عقب لثه آورده و قسمت جلو هنوز لثه نیاورده و از روی لپم اگر فشار بدم همون قسمتی ک لثه نیامده درد می‌کنه اما دردش زیاد نیست وقتی فشار بدم حس میکنم علت چیه؟ آیا طبیعی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طبیعی است. محل دندان کشیده شده بهبود می یابد. می توانید از روز دوم دهانتان را با آب نمک ولرم شستشو دهید.

   1. Avatar فاطیما گفت:

    سلام بسیار عالی و مفید بود.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سپاس و درود بر شما.

 88. Avatar مریم گفت:

  سلام خسته نباشید،۲۰روزه دندان عقلم که کج دراومده بود کشیدم تا ده روز درد شدید داشت طوریکه روزی دو،سه تا بروفن میخوردم بعد ده روز یهو درد خیلی خیلی شدید میپیچه توی فک و لثه م یه گرفتگی شدید فکر کنم عصبش آسیب دیده چیکارکنم خیلی اذیت میشم وحشتناکه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه شود تا از محل دندان عقل معاینه انجام گیرد. ممکن است در هنگام کشیدن دندان از ریشه دندان عقل باقی مانده باشد. این باعث درد و عفونت می شود.

 89. Avatar مهرسا گفت:

  سلام اقای دکتر من امروز دندان عقلم رو جراحی کردم علاوه بر درد شدیدی که دارم یکی دوبار تب کردم و افت فشار داشتم روی بخیه هم خون جمع میشه
  این طبیعی یا باید به دکتر مراجعه کنم؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. علائم خوبی نیست . تب نشاندهنده عفونت است. باید محل جراحی دندان عقل معاینه شود.

 90. Avatar ساغر گفت:

  سلام اقای دکتر من دیروز دندون عقلمو کشیدم نیازبع جراحی نداشت میخواستم بدونم تا چند روز طول میکشه دردش خوب شه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مدت زمان بهبودی دندان های عقل، 3 تا 4 روز است، اگر چه ممکن است تا یک هفته طول بکشد. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک کشیدن دندان عقل و درد

 91. Avatar حسن گفت:

  سلام اقا دکتر من دندانم را 5 روز پیش کشیده ام جاش خیلی درد داره ردرش میزنه سرم هم درد میگیره اصلا توان خوردن غذا ندارم اگه میشه راهنمایی کنید ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک معالج جهت معاینه مراجعه نمایید. ممکن است از ریشه دندان در هنگام کشیدن باقی مانده باشد.

 92. Avatar علی عموسلطانی گفت:

  سلام من ده روز پیش دندون عقلمو جراحي کردم و در آوردم و الان حدود دوروزه که یه حفره خالی تو لثه ام هست ولی درد نمیکنه . حفره خودش پر میشه یا باید کاری انجام بدم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر مشکلی ندارید. حفره را دستکاری نکنید، خودش ترمیم می شود.

 93. Avatar علی گفت:

  سلام دکتر. خسته نباشید
  دوتا سوال داشتم.
  من دیروز دندونم رو کشیدم ، از کی میتونم عادی مسواک بزنم و آب رو چندین بار تو دهن پمپاژ کنم؟
  آیا دندون یکی به آخر از فک بالا قابل عصب کشی هست؟ آسیبی به سینوس ها وارد نمیشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مطلب مراقبت های بعد از کشیدن دندان در سایت مطالعه گردد. بطور کامل پاسخ سوال خود را دریافت می کنید. بله، دندان قابل عصب کشی هست به یک متخصص ریشه خوب و حاذق مراجعه شود.

 94. Avatar حمزه گفت:

  سلام ! داکتر صاحب من ۴ روزپیش دندان آسیاب پایینی سمت چپ خود را کشدم ولی تا الان درد آن آرام نمیگیره و هیچ چیز خورده نمیتوانم . چون جای دندان بازه اندک ترین چیز که داخلش میشه دیگه قرار ندارم ، و هر قسم دوای مسکن میخورم هیچ اثری نداره. لطفا رهنمای کنید !

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکن است بدلیل باقی ماندن ریشه در هنگام کشیدن دندان باشد. با دندانپزشک معالج مشورت کنید. باید معاینه و رادیوگرافی تهیه گردد.

 95. Avatar دانیال گفت:

  باسلام
  دیشب دندان عقل پایینم رو که به گفته پزشک معالجم عفونی بود رو کشیدم. تازمانی که لخته رنگ جگری تمیز و شفاف داره دردی ندارم. اما یکی دو بار پیش اومد که محل دندان کشیده شده یکمی درد گرفت. بااینکه چیزی نخورده بودم یه لایه جرم کثیف روی لخته اومده بود. با آب نمک شستم. لخته تمیز شد درد از بین رفت. کارم آیا درست بوده یا باید بذارم اون جرمه بمونه.
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، مشکلی نیست. محل دندان کشیده شده را تمیز نگهدارید و با آب نمک دهانتان را شستشو دهید.

 96. Avatar مریم گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر،من دندون عقلمو دیشب کشیدم دکترم بهم دهان شویه و سرم شستشو داد گفت دهان شویه رو بعد از سه روز مصرف کن میخواستم بدونم سرم شستشو رو هم باید تا سه روز استفاده کنم یا همین الان استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از روز دوم بعد از کشیدن دندان با آب و نمك رقيق ولرم و يا سرم شستشو روزانه چند بار دهان را به آرامی شستشو دهيد.

 97. Avatar علی گفت:

  سلام خسته نباشید من سه روز پیش دندان خودم و کشیدم بعد از سه روز روی لثه خون سیاه جمع شده و لکه های سفید بعد وقتی با زبانم لمس میکنم احساس میکنم ریشه باقی مانده ایا ریشه باقی مانده و این سیاهی طبیعی است ولی خیلی گود شده لثه ام

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه نمایید. پس از معاینه محل دندان تشخیص درمان مناسب داده شود.

 98. Avatar ستایش گفت:

  سلام آقای دکتر دندون کشیده چند وقت طول میکشد که لثه اش کامل بشود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی به سن شما و نوع دندان دارد.

 99. Avatar ملینا گفت:

  سلام آقای دکتر،من دو روزه که دندون ۶ بالا سمت چپ رو کشیدم،الان خیلی درد دارم،طبیعیه؟قرص مترونیدازول آموکسی و استامینوفن و اب نمک هم استفاده کردم،ولی دردش هنوز هست،چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد هنوز ادامه دارد و درد کمتر نشده برای معاینه محل دندان کشیده شده به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید.

  2. Avatar جانان گفت:

   سلام دکتر،وقتتون بخیر
   حدود 10روز هست،دندون5بالا سمت راست،ک لق بود و عفونت داشت کشیدم،بعد از دو روز از گذشت آن بوی بدی تو بینیم هست و طعم غذا هم همونه،بوی سوختگی و گاز(شامپو و عطر و اسپری هم همینه)ب نظرتون ربطی ب این کشیدن دندون داره?واقعا واسم آزار دهنده شده.

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید آنتی بیوتیک برای عفوت دندان برای شما تجویز شده باشد.

 100. Avatar سید علی گفت:

  سلام دکتر من امروز دندونم را کشیدم و حدودا هشت ساعت از کشیدن گذشته است الان کمی درد دارد چکنم که دردش تمام شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد محل کشیدن دندان درد دارد می توانید از مسکن استفاده کنید.

 101. Avatar ماری گفت:

  سلام وقت بخیر من یکساله ارتودنسی دارم ودکتر امروز دندان چهارم فک پایین سمت راست روبرام کشید سالم بود خیلی غصه خوردم و پشیمونم که گذاشتم دکتردندونمو بکشه.حدودا چقد زمان میبره تا باارتودنسی پربشه؟ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص ارتودنسی معالج خودتان هستید. بنده اطلاعاتی در خصوص شرایط و وضعیت دندان های شما ندارم. باید این پرسش را از متخصص ارتودنسی معالج بپرسید تا زمان دقیق را بر اساس نیروهای وارده بر براکت ها به شما بدهد.

 102. Avatar زینب گفت:

  سلام آقای دکتر. ببخشید من ۵ روز پیش دندون عقل کشیدم. هیچ دردی هم نداشتم. فقط صورتم ورم داشت که الان همون قسمت لثه خیلی سفت شده. طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود. به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید.

 103. Avatar محمد گفت:

  سلام من شیش روزدندانم از بالارو کشیدم ژلفن واموکسی سیلین مصرف کردم ولی هنوز فکم از بالا درد میگیره اب نمکم قرقره کردم بنظر شما عادیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان کشیده شده رادیوگرافی تهیه گردد. تا مشخص شود که آیا از ریشه دندان باقی مانده است یاخیر.

 104. Avatar سیما گفت:

  سلام.آقای دکتر برنامه ای تلویزیونی شما در شبکه دو سیما بسیار عالی و آموزشی هست. سپاسگزارم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما.

 105. Avatar مهدی گفت:

  سلام من بعد از کشیدن دندانم دچار تب‌و لرز شدید شدم باید چکارکنم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید جویا شوید علت تب از چیست. سپس قرص استامینوفن (مسکن) میل نمایید.

 106. Avatar محمد گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  اقای دکتر من دندون ۷ سمت راست بالا رو سه سال قبل عصب کشی کردم بعد سه سال ابسه کرد و خورد شد
  دکترم دندون رو کشید
  و گفت به خاطر فشار دندون عقل خورد شده
  حالا جاش خالی شده و یک هفته گذشته
  دندون عقل رو اگه با زبونم به جای خالی هل بدم یکم درد میگیره و همیشگی نیست شاید یک بار در روز اینجوری بشه
  به نظرتون طبیعیه ؟
  و اینکه با ارتودنسی میشه دندونه رو بیارم تو جای خالی
  یا ایمپلت کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهترین راه اینست که دندان عقل را با ارتودنسی به جلو هدایت کرد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 107. Avatar سعید گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون عقلمو چند روزه کشیدم و خوشبختانه جراهی نخواست و راحت در اومد میخواستم بدونم الان که جاش خالیه چقدر زمان میبره تا اون پر بشه و اصلا پر میشه یا خالی میمونه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با رعایت نکات بهداشتی فضای خالی پر می شود درمان می یابد.

 108. Avatar شکوفه گفت:

  سلام آقای دکتر من دوتا دندونایه 4 بالامو برا ارتودنسی کشیدم الان روز سومه جایه یکیشون خیلی میسوزه ولی اون یکی بهتره امکان داره اینی ک سوزش داره عفونت کرده باشه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، پس از مدتی بهبود می یابد. نکات بهداشتی را رعایت نمایید.

 109. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام و خسته نباشيد. آقاي. دكتر من ديروز. دندون. عقل كشيدم دو تا،ولي نه بخيه زدن نه آنتي بيوتيك دادن حالا فقط گاز استريل ميذارم و مسكن ميخورم،با اين حفره خالي چيكار كنم نبايد يه دارويي ميدادن؟درد هم دارم چيزي هم نميتونم بخورم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با دندانپزشک معالج خود تماس بگیرید تا در صورت نیاز برای شما دارو تجویز کنند. چاره ای به جز مراجعه حضوری ندارید.

 110. Avatar سعيده گفت:

  سلام اقاى دكتر.وقتتون بخير.من براى ارتودنسى هر چهار دندون ٥ ام رو كشيدم الان شش روز ميگذره فك بالا هيچ دردى ندارم اما فك پايين لثه ام درد داره طبيعيه يا نشانه ى عفونت؟ چه دارويى چند روز مصرف كنم؟
  ممنونم از توجهتون

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام این مورد را با متخصص ارتودنسی معالج خود در میان بگذارید. داروی مناسب را ایشان تلفنی هم می توانند تجویز کنند. روزی چند بار به آرامی آب و نمک غرغره کنید. طوری که به ناحیه فشار وارد نشود.

 111. Avatar مهلا گفت:

  سلام وقت بخیر من دندون شماره ۵ برا ارتودنسی کشیدم دو روز گذشته حس میکنم گوشت اضافه داره جای دندونی ک‌کشیده شده طبیعیه؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   من شما را معاینه نکرده ام. این مورد برای برخی بیماران عادی است. با متخصص ارتودنسی معالج خود در تماس باشید.

 112. Avatar احمد گفت:

  با سلام و خسته نباشیید دکتر من حقیقت دندونم پولیپ شده بود عفونت کرده بود رفتم دندونپزشکی عصب کشی کرد یک پنبه ای گزاشت و یکم مواد گزاشت ولی حقیقت از اون روز درد میکند خواستم ببینم این درد برای چیست؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام ایشان برای شما پانسمان موقت گذاشته اند تا برای ترمیم دندان مراجعه کنید. قبل از مراجعه ایشان را از درد ناحیه مطلع کنید تا در صورت نیاز برای شما دارو تجویز کنند.

 113. Avatar فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر من دندون 5از سمت راستو کشیدم بعدش لثم پاره شده انگار الان اون قسمت سفید شده لثم و درد میکنه حس میکنم عفونت هس یه هفتس کشیدم و لثم پاره هس نمیتونم چیزی بخورم باید چیکارکنم برم بخیه بزنم یا به مرور خوب میشه

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام اگر بعد از کشیدن دندان این وضعیت بدتر شده و بهبودی حاصل نشده است به دندانپزشک معالج خود مجدد مراجعه کنید.

 114. Avatar صادق گفت:

  سلام آقای دکتر الان 6 روزه دندان عقلمو جراحی کردم خونابه بعضی وقت ها ازش میاد و باز قطع میشه یکم درد هم میکنه یکمم ورم هم داره چیکار کنم بنظرتون

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام احتمالا مراقبت های لازم را به عمل نیاورده اید و به ناحیه جراحی شده فشار وارد کرده اید. اگر اینطور نیست با جراح خود تماس بگیرید تا برای شما داروی مناسب تجویز کنند.

   1. Avatar فرشته خلیلی گفت:

    سلام آقای دکتر،حدود 5 ماهه دندونای فک پایین را کشیدم و قرار بود یکماه بعد ایمپلنت کنم ولی درد قطع نشده ی چیزی مثل میخ تو فکم فرو میره جدا از این درد ی درد مثل زمانیکه آبسه شده وجود داره در کل غیرقابل تحمله دکترا میگن بیا ایمپلنت کن خوب میشه ولی چطور میشه لثه و فک درد دارن برم ایمپلنت خواهش میکنم بفرمایید چه کنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     ب سلام. باید معاینه از محل دندان کشیده شده انجام گیرد و شاید مقداری از ریشه دندان در فک باقی مانده که سبب درد شده است.

 115. Avatar شعله گفت:

  با سلام
  ۳روز هست که دندان عقلم رو کشیدم ولی بخیه نزدن،جای خالی دندانم زمان نوشیدن مایعات صدا میده مثل اینکه هوا میپچه،امروز زمانی که آب نمک توی دهنم نگه داشته بودم و سرم رو پایین آوردم آب نمکها از سوراخ بینیم که سمت دندان کشیده شده بود خارج شد،سوالم اینه که این مسائل طبیعی هست واسه زمان ۳ روز یا مشکلی پیش امده،ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   این وضعیت طبیعی است. تا زمان بهبودی کامل چیزی را تف نکنید و آب و نمک را به آرامی غرغره کنید تا به ناحیه جراحی شده فشار وارد نشود.

 116. Avatar مهرنوش گفت:

  سلام‌اقای دکتر
  ببخشید من دیروز دندان عقلمو که عفونت داشت کشیدم الان فکم سخت تکون میخوره و کوشو گلوم دردد میکنه و لپم مثل یه. سایه بان روی. دندان عقل پایینمو که کشیدم قرار گرفته همش میترسم حفره خشک بشه
  مشکلی وجود نداره در این حالت؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام وضعیت شما طبیعی است. با دندانپزشک معالج خود در ارتباط باشید و مراقبت هایی که در بالا ذکر شده است را رعایت بفرمایید.

   1. Avatar مهرنوش گفت:

    از پاسخگویی سریع شما واقعا سپاسگزارم

    1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

     از قدردانی شما سپاسگزارم.

 117. Avatar معین گفت:

  سلام وقتتون بخیر،،،تشکربابت جواب دادن وراهنماییتون،من دندان ۶ازپایین کشیدم که حدودآ ۱۲سال پیش عصب کشی شده بود،دندونام صدفی و چهارکاناله هستن،قبل ازکشیدن دندان رادیوگرافی رفتم که دکتردیدن وگفتن عفونت نداره،اماچون پوسیده شده بود وبعدازعصب کشی روکشش نکردم ازبین رفت،که مجبوربه کشیدنش شدم،بشدت دردداره ودندان کامل وبه طور صحیح خارج شدازدهانم باوجودپوسیدگی که داشت،میخواستم بدونم چیکارکنم مسکن خوردم تآثیرنداره اصلآ،،،باتشکرفراوان ازشما جناب دکتر،،،ایام به کامتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با تشکر از لطف شما. اگر دندان درد ادامه دارد باید معاینه کلینیکی انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 118. Avatar نورا گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید ببخشید مهمترین و اصلی ترین کاری که بعد از کشیدن دندان باید انجام شود چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در 24 ساعت اولیه و اصلی ترین کار برای مراقبت بعد از کشیدن دندان باید هر 15 دقیقه کمپرس یخ گذاشته شود و 15 دقیقه برداشته شود. این روند بین 1 الی 2 ساعت ادامه پیدا کند.

 119. Avatar دنیا السادات طباطبایی گفت:

  سلام اقای دکتر ورزش بعد از جراحی دندان تا چند روز نباید ورزش کرد؟
  من فرداش ورزش سنگین کردم چون نمیدونستم مشکلی وجود نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از جراحی دندان بخصوص دندانی که در عمق قرار گرفته بهتر است 5 الی 7 روز بعد از جراحی ورزش را شروع نکنید.

 120. Avatar ضیاالدبن نیک ذات گفت:

  سلام آقای دکتر
  من بیست روزقبل دندان 5 پایین راست رو کشیدم هنوز در باز کردن کامل فک کمی مشکل دارم وقتی دهانم رو کامل باز میکنم درد ملایمی در فک وگوش راست حس میکنم طبیعی است یا باید به پزشک مراجعه کنم .ممنون از راهنمایی شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر شما بعد از یک هفته از کشیدن دندان مشکل داشتید بهتر است به متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

 121. Avatar عاتکه شبستریان گفت:

  سلام آقای دکتر. من ده روز پیش دندون عقلم رو با جراحی برداشتم، اما جاش یه برآمدگی ایجاد شده علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. امکان دارد تکه شکسته قسمتی از ریشه و یا استخوان فک شما باشه که در لثه باقی مانده است.

 122. Avatar عاطفه گفت:

  سلام آقای دکتر. من ده روز پیش دندون عقلم رو با جراحی برداشتم، اما جاش یه حفره ی ایجاد که توش غذا میره و مجبورم تمیزش کنم هر بار بعد غذا. درد نداره اما به شکل عجیبی گوده و شبیه یه حفره س!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نباید حفره عمیق باشد. بهتر است معاینه کلینیکی از محل دندان کشیده شده انجام شود تا نشخیص درمان مناسب داده شود.

 123. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر .. من الان ۷ روزه دندان پایین ۶ و ۸ رو کشیدم . از روز دوم به شدت جای 6 پایین درد میکنه دیگه غیر قابل تحمل شده هر ۴ ساعت نوافن استفاده میکنم. دو روز پیش پیشه دکترم رفتم معاینه کرد شستشو داد گفت مشکلی نیست. کنار لثه ی دندونی که کشیدم یه چیز سفید نوک تیز هست که دکتر گفت استخوانه روش پوشیده نشده. دیگه نمیدونم چیکار کنم گوشم و سرم هم درد میکنه غذا خوردن و خوابیدن برام کابوس شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر در محل دندان کشیده شده درد ادامه داشت باید رادیوگرافی تهیه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 124. Avatar الینا گفت:

  سلام و خسته نباشید
  میخواستم بپرسم آیا تورم دندانی که کشیده شده بیش از ۵ روز طبیعی هست ؟ من دو روز آینده برای کشیدن بخیه ها میروم اما ورم دندان و اندکی درد نگرانم‌کرده که نکنه عفونت باشه ،اموکسی سیلین ۱۰۰۰۰ روزی دوبار برمیدارم اما دکتر ب مدت ۵ روز بهم داده و از فردا دیگه نباید مصرف کنم،آیا ب خاطر تورم اجازه مصرف خودسرانه آن را تا چند روز آینده دارم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طبق تجویز متخصص از داروها استفاده نمایید تا پس از مراجعه به متخصص معاینه انجام گردد.

 125. Avatar رزا گفت:

  سلام آقای دکتر . ابتدا بابت زمانی که برای پاسخگویی اختصاص میدهید تشکر میکنم.

  من حدود ۵-۶ روز پیش دندان عقل پایین سمت چپ را کشیدم … اما هنوز جای حفره باز و بسیار گود هست. متاسفانه دو روزه مواد غذایی داخلش رفته و با شستشو بسیار خارج نشده … درد و یا تورم ندارم اما نگران هستم مشکل ساز شود … خواستم بپرسم خودش درمیاد یا باید برم دندان پزشکی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام و درود بر شما. اگر مواد غذایی داخل حفره دندان بماند باعث عفونت می گردد.

 126. Avatar میثم گفت:

  سلام. آقای دکتر من الان دندان عقلم را کشیدم آیا برای جلوگیری از درد میتونم قرص ژلوفن بخورم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دارو باید توسط متخصص معالج برای شما تجویز شده باشد. برای برطرف شدن درد دندان عقل می توانید مسکن میل نمایید.

 127. Avatar مهشاد گفت:

  سلام آقای دکتر من حدود ۵ روز هست که دوتا دندان های عقل بالا و پایین سمت چپم رو جراحی کردم
  الان دیدم پایین لثه قسمت جراحی شده دندان عقل پایینم ، قرمز شده و وسطش یه حالت سفیدی داره که سفته وقتی دست زدم
  میخواستم ببینم این عفونته؟!
  چون من بهداشت و کامل رعایت کردم تو این ۵ روز

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود تا پاسخ درست داده شود. ولی اگر دردی ندارید مشکلی نیست. همچنان بهداشت را رعایت نمایید.

 128. Avatar فرزانه گفت:

  با سلام من امروز دندانم را کشیدم و الان درد میکنه چکار کنم‌؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دارو هایی که دندانپزشک معالج به شما تجویز کرده اند استفاده کنید. و مراقبت های بعد از کشیدن دندان را مطالعه فرمایید.

 129. Avatar نرگس گفت:

  سلام
  من دندون عقل فك بالام رو كشيدم دندون كامل از لثه خارج شده بود پوسيده بود
  بعد ٢٤ ساعت سيگار كشيدم ولي خونريزي نداشتم ميخواستم ببينم چه مشكلي برام ممكن پيش بيااد؟
  ممكن حفره دندونم خالي بشه سررسيگار كشيدنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهداشت را تا خوب شدن کامل محل دندان عقل رعایت نمایید.

  2. Avatar امیر حسین گفت:

   سلام مادر من دندونشو کشیده ولی فکر میکنه هنوز کمی خورده دندون در لثه باقی مانده نیازی به مراجعه به دکتر هست؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. اگر از باقی ریشه باقی مانده باعث عفونت و درد در محل دندان می شود. بهتر است به دندانپزشک معالج مراجعه شود تا معاینه انجام گیرد.

 130. Avatar پرستو گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۲۱ ساله هستم و دندان عقل بالا که به عصب رسیده بود رو دیروز کشیدم، درد شدیدی در سر و گوش و کل دندان های اون سمت احساس میکنم ، تا چند روز این درد ها نرمال است ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد از کشیدن دندان عقل 3 الی 5 روز است. که در افراد مختلف با هم فرق دارد.

 131. Avatar محسن گفت:

  سلام جناب خسته نباشید وقت بخیر تقریبا پنج ساعت از کشیدن دندان میگذره قبلشم عفونت داشت الان کشیدمش بعد پنج ساعت کمی درد داره خون غلیظیم روشه چند ساعت بعد بشورمش ایا میتونم اب میوه یا غذای نرم بخورم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شب اول آن ناحيه محل دندان کشیده شده مسواك نشود. غذای نرم می توانید میل کنید. از زدن زبان به محل دندان کشیده شده خودداری کنید.

 132. Avatar ابوالفضل تاجیک گفت:

  سلام
  من دندان ۷ از پایین و کشیدم و درد فراوانی دارم .فقط با نگه داشتن آب خنک در دهانم میتونم درد تحمل‌ کنم.
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از مسکن میل کنید. اگر درد ادامه داشت به متخصص معالج جهت معاینه مجدد مراجعه نمایید.

 133. Avatar حسن گفت:

  سلام آقای دکتر من 8 روزه دندون عقلمو کشیدم تقریبا بیشتر زخمش خوب شده ولی الان از ی گوشه ی زخمم خیلی ریز یه لخته خون کوچیک زده بیرون و هنوز وسطش گیر کرده چیکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام محل دندان عقل کشیده شده را دستکاری نکنید. سعی کنید آن ناحیه را تمیز نگهدارید. هرشب دهانتان را با آب نمک شستشو دهید.

 134. Avatar علی نوری زاده گفت:

  سلام . آقای دکتر دندونمو کشیدم جاش عفونت کرده بود به متخصص مراجعه کردم بهم آنتی بیوتیک داد. آیا کافیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، آنتی بیوتیک را به موقع میل نمایید. سعی کنید آن ناحیه را تمیز نگهدارید. هرشب دهانتان را با آب نمک شستشو دهید.

 135. Avatar عباس گفت:

  سلام آقای دکتر من فراموش کردم از متخصص معالجم که دندانم را کشید و بخیه زد چند وقت دیگه باید برای کشیدن بخیه مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یک هفته بعد از کشیدن و بخیه کردن دندان برای کشیدن بخیه به متخصص معالج مراجعه شود.

 136. Avatar هادی گفت:

  سلام من دندان ۶ فک پایین رو کشیدم که دو دندان ۵ ۷ تاج هاشون دندون ۶ رو کیپ کردن از بالا و دکتر بل اجبار از بقل کشید دندان رو و بعد از جراحی که بی حسی رفع شد من با درد ریزی مواجه شدم که مسکن خوردم ..همه اقدامات دکتر رو انجام دادم ولی با این وصف الان در اون محل درد ضعیف دارم و با قرقره نمک چیز های سفید میبینم ….به دکتر نشون دادم گفتن خوبه فقط نمک قرقره کن انتی بیوتیک نمیخواد ولی با اینکه ۶ روز می گذره من هنوز در اون قسمت با خلال که فشار میدم احساس میکنم در جای جراحی شده یک چیز سفتی وجود داره ….ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص معالج خود مراجعه نمایید. باید ازمحل دندان رادیوگرافی تهیه شود تا بتوان تشخیص درمان مناسب داد.

 137. Avatar آتو گفت:

  سلام من ۴ روزه که دندونمو کشیدم جاش درد میکنه اینم عکسشه، یعنی امکانش هست دچار درای سوکت شده باشه؟ چطوری میشه عکسشو براتون بذارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر هنوز درد دندان ادامه دارد به دندانپزشک متخصص معالج خود مراجعه نمایید. گاهی از ماندن ریشه دندان هنگام کشیدن باعث درد در محل دندان می شود.

 138. Avatar محمد صادق گفت:

  سلام آقای دکتر من امروز دندونمو کشیدم گاز استریل اولی که دکتر گذاشت درد نمیکرد ولی گاز استریل های بعدی که میذارم رو محل حالت زبری و درد دارد .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر این درد ی که توضیح دادید در ناحیه محل کشیده شدن دندان در روز اول کشیدن دندان است طبیعی است.

 139. Avatar هری گفت:

  سلام. ممنون از مطالب خوب سایت و پاسخگویی شما به سوالات ما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما به سایت.

 140. Avatar اسدی گفت:

  سلام وقت بخیر جناب اقای دکتر من به خاطر ماموریت شوهرم مجبور شدم دندون عقلم رو شهرستان بکشم،دندونم نیمه نهفته بود و بسیار بزرگ،اما محل لثه رو بخیه نکرده،الان ۴ روزه گذشته لثه خیلی بازه جمع نشده هنوز،خیلی هم درد میکنه،لپ و زبونم پر از آفته،خواهش میکنم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد از کشیدن یا جراحی دندان عقل تا چند روز ادامه دارد و معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 141. Avatar نیما حاجیان گفت:

  با سلام
  جناب دکتر جمیلیان بعد از کشیدن دندان محل کشیدن دندان درد می کند میتونم مسکن بخورم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، در صورت درد بعد از کشیدن دندان می توانید مسکن میل نمایید.

 142. Avatar شاهين گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشيد
  جناب دكتر من امروز روز اولى هست كه دندون عقل پايين رو كشيدم خوشبختانه كشيدن دندون بدون جراحى و تيغ بود اما دكتر برام بخيه نزد اما جاى دندان خالى و باز است ميخواستم بدونم مشكلى پيش نمياد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید نکات بهداشتی در خصوص مراقبت های بعد از کشیدن دندان را مطالعه و رعایت فرمایید.

 143. Avatar مبلاد گفت:

  سلام و وقت بخیر خدمت دکتر که زحمت فراوانی میکشند و وقت ارزشمندشان را به ما تعلق میدن
  آقای دکتر. بنده یه سوال داشتم اینکه تا چند روز بعد از کشیدن دندان .، دندان بهبود میابد و میتونیم بریم سر کار مثل گچکاری لطفا جواب بنده رو بدین ، تشکر از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سلامت و تندرست باشید. کشیدن دندان منعی برای نرفتن سرکار ندارد.

 144. Avatar محمد جواد گفت:

  سلام خسته نباشید
  من دو روزه که دندون عقلم رو کشیدم و آنتی بیوتیک هم مصرف کردم اما روی زخم لایه سفیدی تشکیل شده
  آیا لایه سفید عفونته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از محل دندان شما انجام گیرد در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 145. Avatar نگار گفت:

  سلام من دیروز دندون عقل بالای سمت چپ رو کشیدم اما الان فک و جای دندونی که کشیدم با دندون بغلیش درد میکنه و دل میزنه این درد طبیعه هست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد پس از کشیدن دندان عقل تا 3 الی 5 روز طبیعی است . اگر درد محل کشیدن دندان عقل باز ادامه داشت به متخصص معالج خود مشورت کنید.

 146. Avatar رضا گفت:

  سلام ببخشید یک سوال داشتم
  یک دندان مانند جوانه که بخش خیلی کوچکی بیرون از لثه دارد پشت دندان اسیاب کوچکم در فک پایین میبینم

  این دندان اضافی است ؟ باید کشیده شود ؟
  18 سال سن دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 147. Avatar ایران گفت:

  سلام. ممنون آقای دکتر از اینکه سوالات راجب دندان و درمان ارتودنسی را همیشه خیلی خوب پاسخ می دهید.🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود سعی می شود تا جای ممکن پاسخگوی سوالات باشم و کمک به هموطنانم باشد. ولی گاهی موارد باید دندان معاینه و رادیوگرافی تهیه و بررسی گردد.

 148. Avatar خسرو گفت:

  سلام آقای دکتر من دوروزه دندان عقل رو کشیدم ،به دلایلی که دندان کاملا خوابیده بود و به استخوان چسبیده بود یکم جراحی سخت بود ، سوال من اینه تا چه زمانی نباید از خمیر دندان استفاده کرد یا دهان شویه معمولی؟ مرسی از پاسخ تان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دو روز بعد از کشیدن دندان می توان از آب نمک رقیق شده و ولرم دهانتان را شستشو دهید.

 149. Avatar امیر گفت:

  سلام آقای دکتر ممنون از اینکه با حوصله و سریع جواب پرسش های ما را می هید. واقعا مطالب سایت کامل و جامع هست ممنون از شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس و درود بر شما.

 150. Avatar مهسا گفت:

  سلام آقای دکتر همسرم دیروز دندان عقلشو پیش دکتر تجربی کشید امروز تب و لرز داشت طبیعیه؟ درضمن دکتر هيچ دارویی نداده بهش من خودم دیدم تب داره بهش آموکسی سیلین دادم ممنون میشم جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه و تجویز دارو به پزشک مراجعه نمایند.

 151. Avatar ندا گفت:

  سلام آقای دکتر من ۴ روز دندونم رو کشیدم اما هنوز جاش درد داره و دکتر هم معاینه کرد اما میگه هیچ مشکلی ندارید و پهلوی دندونی که کشیدم دندون سالم هم درد میکنه دلیل چه باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان شما معاینه کلینیکی انجام شود. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 152. Avatar مجتبی گفت:

  سلام اقای دکتر.من 4 شنبه هفته پیش دندان 6 رو برداشتم و بخیه زده شد تا دندان های 5و 7 برای دندان 6 پل شوند .دکتر گفت شنبه بیا تاوقالب گیری کنم اقای دکتر یکمی زود نگفتند ؟؟ فرصت نمی خاد تا بخیه را بردارم تا بعد قالب گیری کنند؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم.

 153. Avatar احمد احمدیان گفت:

  سلام آقا دکتر گل دکتر من ۳ ماهی میشه دندونمو کشیدم ولی وقتی شیرینیجات میخورم جای دندون ک خالیه درد میکشه سیم سیم میشه ریشه هم که کاملن در اومده حالا نمیدونم چیکار کنم دکتر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. درد می تواند از دندان کناری دندان کشیده شده باشد. به دندانپزشک مراجعه شود.

 154. Avatar مریم گفت:

  سلام دکتر من ۳ روزهه دندانمو کشیدم و الان عفونت داره چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک معالج مراجعه شود و محل دندان کشیده شده معاینه شود. ضمنا باید آنتی بیوتیک تجویز گردد.

 155. Avatar فرنگیس گفت:

  سلام و عرض ارادت ممنون از راهنماییهاتون جناب دکتر عزیز

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 156. Avatar ارام گفت:

  سلام و عرض خسته نباشید خدمت شما.
  مادر بنده حدود سه تا از دندان های اسیاب فک زیرش را کشیده ولی یک چیزی مانند عفونت و زرد رنگ در جای انها قابل مشاهده است باید چکار کند؟
  اون چیز های زرد رنگ چی هستن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 157. Avatar امیر گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر .من دندان عقل پایین سمت راست را کشیدم و ریشه دندان آسیاب کناری همون دندان عقل هم همزمان کشیدم .از همون لحظه بعد از عمل صورتم‌ورم کرده البته هنوز چند ساعت بیشتر نگذشته میخواستم ببینم این طبیعیه ممنونم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد یکی دو روز بعد از کشیدن دندان طبیعی است. باید مراقبت های بعد از کشیدن دندان را رعایت فرمایید.

 158. Avatar خانم احمدی گفت:

  سلام آقای دکتر بنده دو هفته پیش دندون عقلمو جراحی کردم ولی به شدت فکم درد می‌کنه البته دندون ۵ و ۶ هم خراب شده و ترمیم میخاد و یک مقدار از لثه من سفید شده علت چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد ازجراحی دندان عقل 3 الی 5 روز حس می شود و تا چند روز بعد از جراحی معمولا عادی است. اگر درد ادامه دارد باید جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 159. Avatar عفت گفت:

  سلام وقت بخیر اقای دکتر مطالب و ویدیو های شما در سایت بسیار عااالی و مفید هستند. کاش همه متخصص های ارتودنسی اینقدر اطلاعات به مردم می دانند. ممنون و سپاسگزارم🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس از حسن توجه شما.

 160. Avatar پری گفت:

  سلام وخسته نباشید من چهار روزه دندان ۴و ۵ کشیدم الان خارش داره وروش یه لایه کرم رنگ هست ولی بوی بد نداره دلیل خارش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آن ناحیه دندان را تمیز نگهدارید و با محلول آب و نمک ولرم رقیق شده غرغره کنید. تا بهبودی کامل بدست بیاید.

 161. Avatar احمدی گفت:

  سلام خسته نباشید
  ببخشید من تازه چهار ساعت میشه دندان ام رو کشیدم و بخیه خورده درد شدیدی داره
  دکتر دارویی تجویز نکرده لطفا من رو راهنمایی کنید
  آیا میتونم از آب ونمک استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از روز دوم بعد از کشیدن دندان، دهان را با آب و نمك رقيق ولرم و يا سرم شستشوی نمكی روزانه چند بار دهان را به آرامی شستشو دهيد.

 162. Avatar پری گفت:

  سلام اقای دکتر من یکی از دندونای پایینم رو کشیدم روز اول هستش خیلی درد داره مدام قرص استامینوفن میخورم و اینکه ورم کرده و یه تیکه کوچولو دندان تو ایینه که نگاه کردم دیدم مونده و من ۱۷سالمه دکتر گفت یه دندون دیگه داره رشد میکنه ایا امکانش هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان معاینه کلینیکی انجام گردد تا پاسخ مناسب داده شود.

 163. Avatar اميري گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخير خواهش ميكنم جواب بنده رو بديد، امروز روز ٨ ام هست كه من دندان عقل نيمه نهفته فك پايين سمت چپم را جراحي كردم و بخيه دارم و دكترم گفته روز ١٠ ام بيا و بخيه رو بكش.لازم به ذكر هست كه دارم اموكسي سيلين مصرف ميكنم و فردا دوره اش تموم ميشه. اقاي دكتر خواهشا به اين سوال جواب بديد من درد زيادي رو ٢ روز اول متحمل شدم به حدي كه اب دهن نميتونستم قورت بدم و ٤ ساعته نوافن ميخوردم، اما الان حدود ٣ روز هست كه اصلا مسكن نيازي پيدا نكردم و دردم در حد درد يك زخم هست، يعني خيلي خفيفه مثل درد زخم، تا ديشب بخش روي بخيه ام رو يك بافت سفيدي تشكيل داده بود ولي امروز كه پاشدم ديدم حدود ٦٠-٧٠ درصدش از بين رفته اما توي لپم حالت يه سوراخي هست كه ميبينم و سياه رنگه و خيلي وحشت كردم. لطفا ميشه بفرماييد ايا احتمال دراي ساكت هست؟ چون من از حفره خشك خيلي ميترسم و تا حالا سابقه نداشتم اصلا، اما اين سياهي رو ديدم خيلي ترسيدم ضمن اينكه دردم اصلا بيشتر نشده، و اب نمك هم قرقره ميكنم، ممنون از وقتي كه ميذارين

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد ازجراحی دندان عقل کاملا مانند گلو درد حس می شود و تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. درای خشک ( حفره خشک) عارضه ای هست که درد بسیار شدیدی دارد. خوشبختانه شما درد ندارید. نگران نباشید. شما مشکلی ندارید .

   1. Avatar اميري گفت:

    اقاي دكتر خيلي ممنون از اينكه جواب دادين اميدوارم صد ها برابر لطفي كه كردين رو تو زندگيتون ببينيد. پس اين سیاهی كه تو حفره ي دهنم هست چي ميتونه باشه؟ اخه تا ديشب روش رو يك لايه سفيد ژله اي گرفته بود امروز اين لايه نيست و توي حفره انگار سياهه تيره ست وقتي نور ميندازم، ممكنه خون باشه كه به سياهي ميزنه؟ اخه به ظاهر خيلي سياهه ممنون ميشم اينم جواب بديد اخه ميترسم دكتر خودم كه شهرستان هست تشخيص نده

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. سپاس بر شما. بله می تواند لخته خون باشد که اصلا شما دست بهش نزنید و سعی نکنید که دستکاری کنید. توضیحات بیشتر مقاله مراقبت های بعد از کشیدن دندان را مجدد مطالعه فرمایید.

 164. Avatar امیر گفت:

  با سلام
  دو روز پیش دندونی که فقط ریشه اون باقیمونده بود رو در فک بالا کشیدم. روز اول مشکلی نبود ولی متاسفانه الان محل کشیدن باد کرده و فعلا درد نداره . برای خوابیدن ورم چیکار باید بکنم؟ ممنون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از کمپرس آب استفاده کنید ولی بمرور ورم دندان از بین می رود.

 165. Avatar زهرا گفت:

  سلام من امروز دندان عقلم رو کشیدم می خواستم بگم می تونم گاز استریل روی ناحیه جراحی شده رو بردارم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دو الی سه ساعت ابتدا جراحی گاز استریل تمیز با فشار باید روی محل دندان عقل گذاشته شود. بعد از قطع خونریزی باید برداشته شود.

 166. Avatar مرتضی گفت:

  سلام. آقای دکتر من الان دندانم را جراحی کردم آیا برای جلوگیری از عفونت میتونم با آب نمک شستشو دهم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.از شستشوی دهان در روز جراحی خودداری کنید از فردای روز جراحی با آب نمک رقیق دهان خود را غرغره کنید. از مسواک زدن در سمت دندان کشیده شده تا ۲۴ ساعت دوری کنید.

 167. Avatar کیمیا گفت:

  سلام اقای دکتر
  من یک روز هست که دندان پایینم رو کشیدم ولی در این چند ساعت بسیار درد شید در حدی که اصلا نتوانم بخوابم دارم باید چه کار کنم که این درد کمتر و یا برطرف بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد دندان هنوز ادامه دارد به دندانپزشک معالج برای معاینه از محل دندان کشیده شده مراجعه شود.

 168. Avatar فاطمه گفت:

  من تقریبا ۳ هفتس دندونمو کشیدم خیلی درد میکنه دردش ب گوشم میزنه دیروزم رفتم دکتر کف مشکلی نیس آمپولم زدم زدم بتامتازون و دارو هم‌مصرف میکنم اصلا فایده نداره از درد کشیدن خسته شدم😰 لطفا ی راهکار بگین برام

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان معاینه کلینیکی انجام گردد. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

   1. Avatar A گفت:

    سلام و خسته نباشید. من دو روزه که دندان ۷ بالا را کشیده ام. امروز که دردش آرام شده بود متوجه شدم همون قسمت دندان برآمدگی داره و در قسمت برآمدگی، جسم سفت سفید رنگی مثل دندان یا استخوان وجود داره، و قسمت کوچکی از اون دیده میشه، ممکنه دندان کامل کشیده نشده باشه؟
    یا دندان عقل با همین سرعت در اون منطقه در حال رشد باشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی از محل دندان انجام گردد نا امکان پاسخ مناسب به شما داده شود. با رادیوگرافی از محل دندان و معاینه مشخص می شود.

 169. Avatar میلاد گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید وقت بخیر
  اقای دکتر خانم بنده الان دو روز هست دندون عقل پایین رو کشیدن ولی هنوز درد از جمله سردرد فک درد گلو درد و جای همان دندان درد میکنه چرا اینجوریه این درد ها طبیعیه ممنون انشاالله خدا بهتون سلامتی بده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد ازجراحی و کشیدن دندان عقل کاملا مانند گلو درد احساس می شود و تا چند روز بعد از جراحی و کشیدن معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه داشت باید جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید. اگر درد خیلی شدید است غیر طبیعیه.

 170. Avatar مریم گفت:

  سلام من الان ۵روزه دندان ششم را کشیده ام خیلی درد میکنه چکار کنم نمیتونم ازقرص استفاده کنم کنار دندانم یه نقطه سفت شده وداخلش یکم سفید هستش چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از محل دندان شما انجام گردد تا پاسخ مناسب به شما داده شود.

 171. Avatar فاطمه گفت:

  با سلام و وقت بخیر خدمت آقای دکتر
  به دلیل اورتدنسی دندان ۴ بالا رو کشیدم اما الان موقع غذا خوردن تمام دندان ها و همچنین جای دندان کشیده شده درد دارد. دلیل چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید دندان معاینه شود و وضعیت دندان بررسی شود سپس امکان پاسخگویی می باشد.

 172. Avatar نیما گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من دندون اسیابم عفونت کرده بود و باعث ورم یه طرف صورتم شده بود الان سه هفته هست دندونمو کشیدم قرص اموکسی سیلین هم مصرف کردم ولی هنوزم صورتم ورم داره و احساس میکنم هنوزم دندونم چرکیه ؟؟باید چیکار کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام شود تا تشخیص مناسب برای درمان انجام پذیرد.

   1. Avatar علی گفت:

    سلام من دندون اضافه توی دنهانم داشتم و نمیزاشت دندون اصلیم در بیاد اون رو عمل کردم و در آوردم بعد بعضی از جاها زیر دندان سفید شده مشکل جدی هست یانه

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 173. Avatar ارزو گفت:

  سلام اقای دکتر من 4 روزه دوتا دندون کشیدم دو‌روز اول دردی نداشتم ولی الان دوروزه دردشدیدی ازلثه هام احساس میکنم قرص هم میخورم فقط یکی دوساعت اروم میشه بعدبازشروع ب دردمیکنه میشه راهنماییم کنین ک چیکار کنم ممنون میشم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. گاهی با ماندن ریشه دندان در فک باعث عفونت و درد می شود. به دندانپزشک معالج مراجعه شود.

 174. Avatar مسعود گفت:

  سلام حدود ده روزه که دندانم کشیدم اما هنوز جاش درد داره. دلیلش چیه و چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام گیرد. گاهی درد بخاطر ماندن شکستن و باقی ماندن ریشه در فک است.

 175. Avatar فاطمه سیدی گفت:

  سلام وقت بخیر
  آقای دکتر ممنون از شما و سایت خوبتون .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درود و سپاس بر شما.

 176. Avatar هاشم داودی گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر من دندان 7 را کشیدم آیا می توانم با دهانشویه برای ضد عفونی کردن دهان و دندان استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دو روز اول بعد از کشیدن دندان استفاده نکنید. از روز سوم می توانید از سرم شستشو یا آب نمک ولرم رقیق شده دهانتان را شستشو دهید.

 177. Avatar سیدمنصور گفت:

  سلام من چهارتا دندون کشیدم که یکیش دندون عقل بود الان نمیتونم سیگار بکشم یا مک بزنم انگاری تو دهانم ی سوراخ هست ک نفس میده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از کشیدن دندان از خوردن مواد غذای سخت و چای و قهوه داغ دوری نمائيد. بعد از کشیدن دندان از كشيدن سيگار و استفاده از نی برای نوشيدن مايعات تا چند روز اجتناب نمائيد.

 178. Avatar حاج بابایی گفت:

  سلام به اقای دکتر جمیلیان عزیز که این امکانات خوب رو در اختیار ایرانیان گذاشته اید.
  درود بر انسان های انسان دوست
  اقای دکتر من دیروز پیش دکتر حکیمی رفتم سه تا ریشه کشیدم و یک دندان بالا نزدیک به عقب و بسختی کشیده شد تا سه ساعت خونریزی داشت بستنی خوردم بند امد وشب راحت خوابیدم ولی امروز احساس می کنم که بین دندانهای کشیده شده با بینی حفریی باز شده.
  لطفا منو راهنمای کنید امیدوارم که منظورم رو رسانده باشم برقرار باشید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس از مهر شما. متاسفانه توضیحات شما در خصوص ناقص است. بهتر است برای معاینه دندان هایتان به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید.

 179. Avatar علی گفت:

  با سلام خدمت دکتر جمیلیان عزیز،بسیار متشکرم از اینکه وقت با ارزش خود را بصورت رایگان در اختیار مردم قرار میدهید.واقعا نشانه ی انسانیت و تعهد به خدمت شماست،واقعا کار ارزشمندیست.
  بنده مینای دندانم پارسال شکست،ریشه اش را تازه دیروز کشیدم و خلاص شدم.الان دچار حفره خشک نشدم ولی روی خونهای خشک شده ی توی حفره،لایه ای کرم رنگ و شبیه به عفونت جمع شده است.دقیقا نمیدونم چیه و امیدوارم عارضه ی بدی نباشه.دقیقا یک لایه ی نازک از ابتدا تا انتهای زخم رو پوشونده.ممنون میشم نظرتون رو بدونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس و درود بر مهر شما. این لایه معمولا تا پنج روز باقی می ماند. رویش را می توانید مسواک نرم بکشید. اگر بو و درد ندارد، مشکلی خاصی نیست. اگر این ادامه پیدا کرد . مشکل درست شد باید ازمحل دندان عکس گرفته شود.

 180. Avatar علی گفت:

  باسلام و خسته نباشید اقای دکتر من سه روز هس دندونمو کشیدم از روزی که کشیدم به شدت خیلی خیلی زیاد درد میکنه هر قرصی رو هم مصرف میکنم اثر نمیذاره لطفا راهنمایی کنید که چیکار کنم دردش کم بشه ممنون از لطف شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکن است از ریشه دندان در زمان کشیدن در فک جا مانده باشد باید رادیوگرافی تهیه شود. به متخصص معالج مراجعه شود.

 181. Avatar مهدیه گفت:

  سلام خسته نباشید ، من دندونمو کشیدم و یکم ورم داره دیگه مشکلی ندارم. این طبیعیه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر محل دندان درد ندارد، مشکلی نیست. با آب نمک دهانتان را شستشو دهید.

 182. Avatar مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید، من تازه ۶ ساعت هست دندون عقل جراحی کردم، گازی که دکتر گذاشته بود رو یک ساعت بعد برداشتم دیگه گاز نذاشتم خونریزی هم ندارم ژلوفن هم درد که دارم میخورم، لازمه حتما گاز بزارم دوباره یا اوکیه؟ ممنون از پاسخگوییهاتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر مشکل یا خونریزی در محل دندان عقل جراحی شده ندارید مشکلی نیست.

 183. Avatar سميرا گفت:

  سلام جناب دكتر
  وقت بخير
  من ٤ساعته كه دندان عقلم رو كشيدم كه بخيه هم كردن دوساعته اول خونريزي زياد بود چندباري گاز رو عوض كردم دوساعته گاز رو محكم گرفتم و الان بعداز دوساعت گاز رو عوض كردم بازهم خونريزي داشت ولي نه به شدت قبل
  گاز تا كي بايد روي محل دندان كشيده شدم كه بخيه هم داره باشه؟
  چه زماني ميتونم گاز رو كاملا بردارم و بشورم و چيزي بخورم
  ممنون ميشم راهنماييم كنيد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در ناحیه جراحی شده گاز استریل را به مدت 4 ساعت فشار دهید. سپس دهان را با آب سرد بشوئید و آبمیوه خنک یا بستنی میل کنید. بهتر است غذاهای نرم و سوپ مصرف شود. در وب سایت مقاله مربوطه را کامل و مطالعه نمایید. توضیحات کامل داده شده است.

 184. Avatar هوشنگ گفت:

  باعرص سلام و احترام ممنونم از سایت خوبتون واقعا برامون مفید بود.. نکات را برای برادرزاده ام که دیشب دندانش را کشیده بود استفاده کردیم. خواستم از شما تشکر کنم. شما بهترین متخصص هستید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خوشحالم از اینکه توجه داشتید. این سایت برای هموطنان عزیزم تهیه شده است. ممنون از شما

 185. Avatar اسماعیلی گفت:

  سلام جناب دکتر
  من چند ماه یک دندان که براثر کیست لق شده بود کشیدم و تا حالا حفره لثه پر نشده در دو ماه اول حتی احساس میکردم استخوان فک بالا آمده که دکتر مجدد تراش داد و بخیه زد ولی الان یکماه شده ولی باز خوب نشده چی میشه طبیعی است یا خیر؟ با سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 186. Avatar عباس گفت:

  واقعا لذت بردم آقای دکتر.خدا قوت❤

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس و درود.

 187. Avatar سایه گفت:

  سلام آقای دکتر پسرم حدود یک هفته هست دندونشو کشده اونم دکتر دوتا دندونشو با هم کشید الان عفونت شدید کرده که به گلوش هم رسیده دیروز یعنی بعد 4 روز رفته دکار بهش پنی سیلین داد روزی یکی …درد شدید هم داره جای دندون کشیدش …دندن آسیاست هر دو …دکترش به طرز بدی دندناشو کشیده…دکتر تجربی بود به طوری که اون وسیله که دندون رو میکشن به شدت خورد به سقف دهانش کلا داغون شده هم عفونت کرده هم درد میکنه
  چیکار باید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای عفونت دندان باید آنتی بیوتیک استفاده شود. درد بعد از یک هفته غیر طبیعی است . گاهی ماندن ریشه دندان باعث دردو عفونت می شود. باید معاینه و رادیوگرافی تهیه شود.

 188. Avatar مهنار گفت:

  باسلام.۲ روز پیش دندان ۶پایین راکشیدم، هنوز درد میکند،احساس میکنم برخی مناطق صورتم(نزدیک لب)هنوز بی حس است، طبیعیه؟ جای دندان کشیده شده هم رنگ تیره است(مشکیه)،اینم طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است محل دندان معاینه کلینیکی انجام شود. بی حسی طبیعی نیست.

 189. Avatar محمد عبیری گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید
  دو تا دندون رو با هم کشیدم حدود ۱۰ روز هم هست که از کشیدن میگذره اما درد لثه دارم قبل کشیدن هم فکر کنم یه مقدار چرک داشت اگه هوا سرد کشیده باشه باید چکار کنم یا از چی قرصی استفاده کنم .
  تشکر بابت راهنمایی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. بدون معاینه دارو تجویز نمی شود.

 190. Avatar زینب گفت:

  سلام، با تشکر از مطالب خوبی که به اشتراک گذاشتید.
  من دیروز دندان عقلم را کشیدم. تقریبا ۳ ساعت دیگه یک روز کامل میشه. یک لخته ی خیلی بزرگ در دهانم تشکیل شده و مرتب در دهانم خون جمع می شود که قورت میدهم. این لخته ی بزرگ باعث شده چیزی نتونم بخورم. این لخته تا کی هستش؟ چجور میشه کوچکترش کرد؟ واقعا اذیت شدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصلا دست به لخته شدن خون نزنید که باعث ایجاد حفره خشک می شود و بسیار درد آور است. اطلاعات بیشتر درباره حفره خشک به این لینک مراجعه شود کشیدن دندان

 191. Avatar محمد حسنپور گفت:

  سلام اقای دکتر من امروز دندون عقلم رو با جراحی ورداشتن الان 6 ساعت میشه نمیتونم چیزی بخورم اب هم بخورم قورت بدم جاش درد میکنه بنظرتون این درد بخیه هس یا ن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد ازجراحی دندان عقل زیاد است که باید مسکن تجویز گردد. و تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 192. Avatar Hadis گفت:

  با سلام ،اقای دکتر من دیروزدندونمو کشیدم و جاش چاله مانند بود و امروز دیدم که یک چیزه سفید مانندی روی زخمم رو پوشونده الانم کلینیک باز نیست واقعا نمیدونم چیکارکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکن است حفره خشک باشد. باعث درد شدید می شود . به متخصص معالج مراجعه نمایید.

 193. Avatar فرشته گفت:

  سلام
  من حودا چند ساعتی هست که دندانم را کشیدم خونریزی کمی داشتم الان هم قطع شد. آیا میتونم با آب نمک شیشو بدم تا عفونت نکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت بهداشت دهان و دندان از روز دوم بعد از کشیدن دندان با آب و نمك ولرم روزانه چند بار دهان را به آرامي شستشو دهید. برای رعایت نکات مقاله مربوطه در وب سایت را مجدد مطالعه کنید.

 194. Avatar bavafa گفت:

  سلام وقت بخیر
  ۱شنبه دندون ۷بالا سمت چپمو که دوبار قبلا عصب کشی کرده بودم ولی همچنان درد میکرد رو به گفته متخصص ریشه کشیدم اما لثم ورم کرده و از فرداش عفونت کرد داخل حفره هم سفید شده وبخش داخل سفیدی، سیاه هست درد شدیدی هم از اول داشتم و دارم سفکسیم ۴۰۰ از ۲شنبه مصرف میکنم
  باید برم نشون بدم خطر داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر هنوز با مصرف دارو درد دارید. بهتر است معاینه انجام گردد.

 195. Avatar علی گفت:

  سلام جناب دکتر . مطالب سایت عالیه. ممنون از پاسخگویی شما به سوالات و وقتی که می گذارید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس و درود بر حسن توجه شما.

 196. Avatar سروش گفت:

  سلام جناب دکتر . مطالب سایت عاالیه. ممنون از پاسخگویی شما به سوالات و وقتی که می گذارید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.درود بر شما. متشکرم که توجه به مطالب سایت دارید.

 197. Avatar حانیه گفت:

  سلام من الان دندانم را کشیدم 5 روز می‌شود درد شدی دارد ومدام این درد بیشتر بیشتر می‌شود چکار باید انجام دهم از قرص چرک خشک کن هم استفاده کرده ام اثری ندارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. گاهی درد ناشی ازماندن ریشه در فک هست . باید معاینه کلینیکی انجام گردد.

 198. Avatar هدی گفت:

  سلام من الان دندانم را کشیدم 5 روز می‌شود درد شدی دارد و عفونت و چرک سفید دارد. چیکار کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید سریعتر به دندانپزشک مراجعه کنید. آنتی بیوتیک باید برایتان تجویز شود.

 199. Avatar حامد گفت:

  سلام خسته نباشید من دندون ۷ فک بالا رو کشیدم صدمه به سینوس من خورده بخیه هم شده اما بعد از ۴ روز هنوز هوا جریان داره از ناحیه دندان الان باید جراحی انجام بدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان شما معاینه کلینیکی انجام شود. سپس راهنمایی خواهید شد.

 200. Avatar رومينا گفت:

  سلام وقتتون بخير مادر من چهارماه پيش دندان هفتش را كشيد در حالي كه عفونت داشت
  از ان زمان به بعد هر شب دهانش يا خونآبه جمع ميشود يا در بزاق دهانش مايعي مانند عفونت جمع ميشود
  خيلي نگرانيم و به دندانپزشك چندين بار مراجعه كردن و حتي عكس هم گرفتند از كل دو فك و گفتن در عكس هاچيزي مشهود نيست
  ممنون ميشم نطرتون بگيد🙏🏻

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندانپزشک معالج باید آنتی بیوتیک هم تجویز کرده باشند.

 201. Avatar شیما گفت:

  سلام وقت بخیر من ۴ روز پیش دندان شماره ۴ بالا سمت راست را کشیدم.برای بهبودی زودتر چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید از مکمل های غذایی مانند زینک، ویتامین ث و ب کمپلکس استفاده کنید.

   1. Avatar محمد حسین گفت:

    سلام جناب دکتر .خانم من تقریبا بیست روز پیش دندان دوم از انتهای سمت راست فک پایین رو کشید و هنوز دارای درد شدیدی است باید چه کنیم ؟ آیا فک آسیب دیده؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه انجام شود. بررسی شود که علت درد از چی هست. گاهی درد ناشی از ماندن ریشه دندان در فک می باشد.

 202. Avatar مریم گفت:

  سلام من دندان شماره 5 رو کشیدم درد می کنه؟ الان شده یک هفته.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد از یک هفته غیر طبیعیه. برای معاینه به دندانپزشک متخصص خود مراجعه شود.

   1. Avatar کیمیا گفت:

    سلام اقای دکتر
    دندون داداشم رو هفته پیش کشیدیم ولی درد شدیدی داره اصلا آروم نمیشه چیکار باید بکنیم الان چندین روز میگذره ولی اروم نشده

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. درد بعد از یک هفته غیر طبیعی است. بهتر است معاینه شود. ممکن است درد ناشی از باقی ماندن ریشه در فک باشد.

 203. Avatar مهدی گفت:

  سلام من دندان شماره ۴ ام رو کشیدم برای ارتودنسی ۴ روز میشه از کشیدنش ولی دو روز خیلی درد میکرد جاش امروز رفتم و دندان شسشتو داد و گفت اصلا خوب نشده و گفت بعد غذا بشورم دهنمو تا باقی نمانده داخلش غذا برای بهبودش چی باید کنم حفره پر نشده هنوز

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه به متخصص معالج مراجعه شود.

 204. Avatar شیدا خراسانی گفت:

  سلام و خسته نباشید خدمت شما پزشک عزیزمن دوروز پیش دندان شیش پایین سمت راستم روکشیدم عصب کشی کرده بودم چندسال پیش ولی به مرور زمان خراب شد و مجبور ب کشیدنش شدم حالا بعداز دو روز درد دارم و داخلش تیکه های خون و سفیدهست احساس میکنم عفونته کپسول آموکسی سیلین میخورم آیاتاثیری داره یا به پزشک مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. به متخصص ریشه مراجعه شود.

 205. Avatar Morteza گفت:

  سلام ،خسته نباشید
  من یه دندان عقل نهفته داشتم که دکتر گفت باید بکشید ،بعد موقع کشیدن هر کاری کردن نتونست کامل دندان رو بکشه و گفت کامل عاج دندون را برداشتم اما ریشه اش موند.چون به عصب اصلی خیلی نزدیک بود،می خواستم ببینم بعدا مشکلی پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر ریشه شکسته شده کوچک و غیر عفونی باشد مشکلی نیست. ولی اگر ریشه باقی مانده بزرگ و عفونی باشدباید حتما با جراحی خارج شود زیرا ناحیه ترمیم نمی شود و ریشه دندان باعث درد و عفونت خواهد شد.

 206. Avatar علیرضا گفت:

  سلام. دو با عرض ادب من الان2روز12ساعت دوتا از دندانمو کشیدم قلیان بکشم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا 48 ساعت از کشیدن دندان از خوردن غذاهای سفت و کشیدن سیگار و قلیان خودداری شود.

 207. Avatar مهدی گفت:

  سلام من دو روز دندان شماره چهار بالا سمت راست کشیدم خون ریزش همون روز اول قطع شد ولی روز دوم خیلی درد میکنه چی باید کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد یکی دو روز دیگر ادامه داشت به دندانپزشک معالج مراجعه شود. گاهی ماندن ریشه دندان باعث درد و عفونت می شود.

 208. Avatar بهناز گفت:

  با سلام وخسته نباشید من ۲ هفته‌ای هست که دندون عقلم رو جراحی کردن و کشیدن الان یک تکه ای کوچک از لثه ام دیده میشود آیا به نظر شما تکیه استخوان در لثه باقی مانده هیچ دردی هم ندارم متشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای پاسخ صحیح به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی از محل دندان عقل انجام شود.

 209. Avatar ارش گفت:

  با سلام و عرض ادب و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز.استفاده کردیم از نظراتشون.موفق و موید باشید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام و درود بر شما.

 210. Avatar مهدی سعیدی گفت:

  سلام من یک هفته ای هست دندونمو کشیدم جاش درد میکنه بعضی وقتا هواسم نیست حفرشو میک میزنم خیلی کم خون میاد میخواستم بدونم ایا طبیعیه؟
  راستی این حفره پر میشه یا نه اقایه دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک معالج مراجعه کنید تا معاینه انجام شود.

   1. Avatar محدثه طیبی گفت:

    سلام من یک هفتس دندون عقلمو کشیدم فکم باز نمیشه درست.فقط یکم.ایا امکان داره فکم در رفته باشه .دردم داره

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام به متخصص معالج خود جهت معاینه فک و محل دندان عقل کشیده شده مراجعه نمایید.

 211. Avatar Fereshteh گفت:

  من دو روز هست كشيدم دندونمو قرص اينا خوردم آب نمك هم قرقره كردم ولي روي لثه م و اطرافش كاملا سفيد شده و درد هم ميكنه، چيكاركنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه کلینیکی و درمان به متخصص مراجعه کنید. دندان شما عفونت دارد.

 212. Avatar باران گفت:

  سلام اقای دکتر
  دندان شماره 6 پایین من بعد از یه سال عصب کشی همچنان عفونت داشت و پزشک گفتن باید بکشی الان 5 روزه کشیدم جای دندان درد میکنه به شکای که انگار خارش داره و حتی استخون فکم هم یکمی درد میکنه. جای دندونم بوی عفونت میده و خیلی اذیت کنندس در حالیکه روز اول دکتر گفتن نیازی به انتی بیوتیک نیس. لطفا راهنمایی میکنید من چیکار کنم ایا انتی بیوتیک بخورم؟
  ممنون از پاسخگوییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه شود. شاید از ریشه دندان باقی مانده باشد. با دیدن رادیوگرافی می توان تشخیص درمان داد.

 213. Avatar پارسین گفت:

  اقای دکتر مادرم تحت شیمی درمانی بوده دندان کشیده
  دکترش خیلی عصبانی شده که نباید میکردین
  چه خطری داره الان چکار باید کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در زمان شیمی درمانی کشیدن دندان خطر ریسک عفونت در فک را دارد و خطرناک است. حالا که شما انجام دادید. انشااله که اتفاقی نیفتاده است و سلامت و تندرست باشید.

 214. Avatar منصور گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید دندان جلومو دکتر عصب کشی کرده یک هفته هست درد دارم سه تا از دندان عقب سمت چپ فک بالا دوتا فک پایین یدونه تو یه روز کشیده که فکه بالام باد کرده بنظرتون اصولی هست کارشون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد به مدت یک هفته، دندانی که عصب کشی شده غیر طبیعی است. عصب کشی دندان شما کامل و درست انجام نشده است. دندانی که کامل و درست عصب کشی شود دیگر نباید درد داشته باشد.

   1. Avatar ho3ein گفت:

    سلام دکتر من یکی از دندون هامو به دلیل پوسیدگی کشیده ام ایا امکان ارتودنسی است؟
    باتشکر

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 215. Avatar گنجعلی گفت:

  من الان ۲روزه دندان سومم از سمت راست راکشیدم احساس درد میکنم چون بالای آن دندانی که کشیدم یک دندان نهفته بوده به نظر شما طبیعی است یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد از سه روز از کشیدن دندان غیر طبیعی است. باید از ناحیه رادیوگرافی تهیه شود. ممکنه از ریشه مانده باشد یا عفونت کرده باشد . به متخصص با تجربه مراجعه شود.

 216. Avatar هانا گفت:

  خیلی ممنون
  و اینکه پشت دندان آسیابم کمی برش خورده بود و الان کمی بازه
  واقعا نگرانم‌ الان اگه اون قسمت کلا باز بمونه یک محلی میشه برای باکتریها و دندان آسیابم آسیب میبینه،به نظرتون عادیه و بسته میشه یا برم پیش دندانپزشک؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، باید حتما توسط دندانپزشک متخصص معاینه و درمان گردد.

 217. Avatar Hana گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  من یک هفته است که دندان عقل نهفته پایین رو جراحی کردم،الان بعد ۷ روز محل جراحی و دندانهای مجاور کمی درد داره،مسکنم هم تمام شده،انگار دیواره ای پشت دندان آسیاب (آخرین دندانم) وجود داره و بازه و رنگ قرمز تیره داره انگار اون یک تکه بخیه نخورده یه نظرتون باید دوباره بخیه بخوره یا طبیعی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد تا چند روز بعد از جراحی دندان معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 218. Avatar میلاد گفت:

  سلام اقای دکتر من پنج شیش روز پیش دندانم رو کشیدم جاش خیلی درد دارد ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. گاهی علت درد می توان بخاطر باقیمانده ریشه دندان باشد باید رادیوگرافی تهیه شود.

 219. Avatar مریم گفت:

  سلام و عرض ادب . من امروز جراحی دندون داشتم و به علت درد و خستگی بعد از جراحی توصیه های دکتر خودم رو نتونستم کامل به یاد بسپرم الان از متن و نوشته ی شما استفاده کردم . خواستم تشکری کرده باشم برای مفید لطف و محبتتون در نشر اطلاعات مهم و کاربردی . موفق و موید باشید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما. از اینکه مطالب برایتان مفید بوده خوشحالم.

 220. Avatar عباسی گفت:

  سلام خسته نباشید.دندونی ک کشیدم درد میکنه چیکار کنم دارویی هس مصرف کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام دندانپزشک متخصص باید به شما مسکن تجویز کند. اگر درد ادامه داشت می تواند از ماندن ریشه دندان در فک باشد باید رادیوگرافی تهیه شود.

 221. Avatar امین گفت:

  سلام دکتر من دو روز پیش دندونمو کشیدم الان به لثه اون قسمت دست میزنم یکم باد کرده و سفت شده چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر محل دندان کشیده شده درد ندارد مشکلی نیست.

 222. Avatar ساناز گفت:

  سلام جناب آقای دکتر برای کشیدن دندان عقل به کدوم دکتر مراجعه کنم که پروتکل های بهداشتی رعایت شده باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است قبل از کشیدن دندان عقل به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا معاینه انجام گیرد. مراجعه به این لینک زمان مناسب کشیدن دندان عقل

 223. Avatar قاسم گفت:

  سلام من دو روزه دندون عقلم رو جراحی کردم گلودرد دارم چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد ازجراحی دندان عقل مث گلو درد حس می شود و تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. اگر درد ادامهداشت باید جهت معاینه و بررسی نزد متخصص معالج خود مراجعه نمایید.

 224. Avatar فاطمه موسوی گفت:

  سلام دکتر
  من امروز دوتا ازدندان هامو کشیدم یکی عقلم یکی ام یه دندان جلوتر از عقلم ودکتر گفت گاز استریل رو بعد از نیم ساعت بردارم و دیگه نگفت گاز استریل بزارم منم نزاشتم خونریزی ندارم فقط چند قطره همون محل کشیدگی دندون دارم .اما درد زیادی دارم طبیعیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد داشتید مسکن استفاده کنید. درد کم طبیعی است مشکلی ندارد.

 225. Avatar فهیمه راد گفت:

  سلام وقتتون بخیر ، ما ۳روزه دندون ۶ ام رو کشیدم و خیلی زیاد درد دارم این طبیعی هست ؟
  در ضمن من کودک ۱ساله ای دارم ایا خوردن دیکنوفناک مجاز هست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. گاهی دردمی تواند بعلت باقی ماندن ریشه دندان باشد به دندانپزشک معالج مراجعه شود تا معاینه صورت گیرد.

  2. Avatar حمید گفت:

   عرض ادب و احترام جناب دکتر ،دو روز میشه دندونمو کشیدم ،خونریزیش تقریبا قطع شده ،دردی هم ب اون صورت نداره ،اما روی زخم لایه ای از چرک و مواد کِرِم رنگ تشکیل شده ، چ بکنم ،انتی بیوتیکم هم مصرف میکنم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. با یک مسواک نرم روی سطح بکشید و بهداشت را کاملا رعایت کنید. اگ تا دو روز بعد درمان نشد به متخصص معالج خود مراجعه کنید.

 226. Avatar هانیه گفت:

  سلام من سه روز پیش برای ارتودنسی دو تا از دندونامو کشیدم الان جای یکیش خیلی درد میکنه و عفونت کرده برای درمانش باید چیکار کنم ‌‌‌‌‌؟.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندان شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم. بهتر است در این خصوص با متخصص دندانپزشک معالج مشورت کنید تا مشکل را حل کنند. باید دندانپزشک آنتی بیوتیک و مسکن برای شما تجویز کرده باشد.

 227. Avatar محمد گفت:

  باسلام.خدمت آقای دکترخسته نباشیدمن دوروزه که دندونموکشیدم ششمی ازپایین دندونم پوسیدگی زیادداشت طوری که وقتی میکشیدبه سختی ریشه دراومدالان یه مایع سفیدرنگی روی لثه ام میبینم وفکم دردشدیدداره حتی ورم کرده به نظرشماعفونتی شده؟؟اگه جوابموبدین ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 228. Avatar علیرضا گفت:

  با سلام و وقت بخیر من امروز ۴ دندون کشیده ام جای یکی از دندون های کشیده شده ام سرتاسر پر شده از یه لخته خون بزرگ الان من این لخته خون رو دربیارم و بشورم؟؟
  یا باید باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصلا محل دندان کشیده شده را دستکاری نکنید. اجازه دهید روند بهبودی طبیعی طی شود.

 229. Avatar زهرا گفت:

  سلام من ۱۵ روزدندان ۶ام رو کشیدم اما جای دندانم همچنان درد شدید میکنه چکار کنم خوب بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. گاهی ماندن ریشه دندان هنگام کشیدن باعث درد و عفونت می شود. باید رادیوگرافی تهیه شود و بررسی گردد.

 230. Avatar رامین گفت:

  سلام من یه روزه دندان روکشیدم ولی بازم درد شدید داره مسکن هم میخورم زیاد تأثیر نداره..باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با مصرف مسکن نباید درد داشته باشید. اگر درد کشیدن محل دندان ادامه داشت باید به دندانپزشک معالج مراجعه کنید . گاهی ماندن ریشه دندان باعث درد می شود.

 231. Avatar کیمیا گفت:

  سلام.من دندون نیشم یکم بالاتر از بقیه دندونام قرار داره.میخواستم ببینم میشه این دندون رو بکشم و به جاش دندون بکارم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با ارتودنسی درمان می شود. در هنگام معاینه کلینیکی راهنمایی های لازم به شما داده خواهد شد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 232. Avatar علیرضا گفت:

  سلام آقای دکتر ممنون از مطالب خوب سایت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درود بر شما

 233. Avatar هادی گفت:

  سلام من ۴ روزه دندان یکی مانده به دندان عقلم رو کشیدم فکر کنم شماره ۷ باشه همون لحظه که دندان رو کشیدم تا منزل رسیدم تب و لرز شدید داشتم بیمارستان رفتم سرم و انتی بیوتیک تجویز کردن ولی الان قسمت گردن و فک و گوش همان طرف درد داره شدید و لوزه هم درد دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درد بعد از کشیدن دندان عقل کاملا مانند گلو درد حس می شود و تا چند روز بعد از کشیدن دندان عقل معمولا طبیعی است. در صورتیکه درد ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

 234. Avatar مهدی گفت:

  آقای دکتر ججوری از عفونت جلو گیری کنیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بر اثر بی توجهی و درمان نکردن پوسیدگی های دندانی و بیماری های لثه در طی طولانی مدت بروز می کند. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک عفونت دندان

 235. Avatar نیلوفر عباسی گفت:

  سلام جناب دکتر خسته نباشید من 8 روز پیش دندون عقل را کشیدم هنوز درد زیادی دارم. باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. غیر طبیعی است. ممکن است در هنگام کشیدن دندان از ریشه باقی مانده باشد . بهتر است به دندانپزشک معالج خود جهت معاینه مراجعه کنید.

 236. Avatar محسن نیکوکار گفت:

  از راهنمایی مفید و سودمندتان سپاسگزارم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درود بر شما.

   1. Avatar نیکا گفت:

    سلام وقتتون بخیر
    من یه ساعته دندون عقلمو کشیدم اما سه بار گاز استریل عوض کردم زود زود پر میشه!طبیعیه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. خونریزی بعد از کشیدن دندان عقل بمدت چند ساعت طبیعی است. از تعویض گاز در فاصله های کوتاه خودداری کنید و در صورت ادامه خونریزی با دندانپزشک معالج خود تماس بگیرید.

 237. Avatar زهرا گفت:

  سلام
  من۶ماه پیش دوتا دندون اسیایی مو با هم کشیدم ولی هنوز لثه اون دندون ها عفونت داره و شدیدا درد گرفته…
  چیکار باید بکنم؟علتش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پیشنهاد می شود جهت درمان به متخصص مراجعه شود. شما احتیاج به آنتی بیوتیک هم دارید.

 238. Avatar زهرا گفت:

  سلام . من دندون عقلمو امروز کشیدم ولی خونریزی داره و نمیتونم از گاز استریل استفاده کنم چون حالت تهوع میگیرم وقتی داخل دهانم باشه‌ . لطفا راهنماییم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر خونریزی دارید. سمت بيرون دهان، از كمپرس سرد (كيسه يخ) استفاده کنید.

 239. Avatar معصومه گفت:

  سلام. من دو روز پیش دندان عقلم رو کشیدم. جاش خیلی احساس خارش میکنم. طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا یک روز طبیعیه است اگر محل دندان عقل کشیده شده خونریزی و عفونت نداشته باشد مشکلی نیست.

 240. Avatar توحید گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید من دندان بالایی خودم رو که از فک جلو حساب کنید 4 تا بشماریم بعدی میشه 5 اون رو کشیدم باا سختی هم کشیده شد خیلی محکم و سفت بود ریشه دندان من از دیروز که کشیدم تا الان حسابی اذیت شدم و درد و تورم داره همام طرف صورتم که دندان کشیدم دارم آنتی بیوتیک استفاده میکنم تا کی این درد را دارم و ورم از بین می‌رود بیشتر ولی درد کلافه ام کرده بهم بگین راهنمایی کنید من رو چکار کنم جناب دکتر جمیلیان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. برای درد باید مسکن استفاده کنید. آنتی بیوتیک را بصورت خودسرانه میل نکنید.

 241. Avatar امر حسام گفت:

  سلام آقای دکتر من حدود 4 روز است که دندان 6 پایینم را کشیدم و البته آقای دکتر بخیه هم زدند ایشان تاکید زیادی به تشکیل لخته برروی محل دندان داشتند امروز که نگاه کردم هیچ لخته خونی در محل نیست و فقط استخوان فکم و بخیه ها قابل مشاهده است , درد و نارحتی هم ندارم آیا این امر طبیعی است ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر محل دندان شش که کشیده شده درد و خونریزی ندارد مشکلی نیست .

 242. Avatar مژگان گفت:

  سلام وقت بخیر من دندون عقل بالا و پایین سمت چپ فکمو همزمان کشیدم بالا هیچ مشکلی نداره ولی پایین رو ناحیه ی کانال عصب بوده الان بعد از سه روز هنوز خونریزی و درد دارم و صورتم کاملا ورم داره دارو و دهان شویه مرتب استفاده میکنم ولی فرقی نکرده .چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . از یک گاز استریل و کمپرس سرد برای بند آمدن خونریزی استفاده کنید. در صورتي كه خونريزي زیاد باشد به دندانپزشک معالج خود مراجعه نمایید و از گذاشتن داروها و مواد مختلف بر موضع خودداری کنید.

 243. Avatar مهدیه صادقی گفت:

  سلام من دندون عقلمو ۵ روز پیش کشیدم هنوز درد داره دوتا دندون جلوترشم درد داره خیلی میترسم نکنه اتفاقی برای دندون دیگم افتاده باشه چیکار کنم؟این طبیعیه دردش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. 3 الی 5 روز بعد از کشیدن دندان عقل درد طبیعیه ولی اگر درد بیشتر ادامه داشت نزد دندانپزشک معالج مراجعه نمایید. گاهی ریشه باقی مانده باعث درد میشود.

 244. Avatar samira گفت:

  با عرض سلام خدمت شما اقای دکتر من نه روز پیش دوتا دندان که قابل ترمیم نبودن کشیدم متاسفانه هنوز درد دید دارم و مسکن 8 ساعتی می خورم؟ چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از نه روز از کشیدن دندان، شما هنوز درد دارید غیر طبیعی است. بهتر است به دندانپزشک معالج جهت معاینه مراجعه کنید. گاهی می تواند درد بخاطر باقی ماندن ریشه دندان در زمان کشیدن دندان باشد.

 245. Avatar یلدا گفت:

  سلام من یه دونه دندان تازه امروز کشیدم ولی هم درد میکنه و هم خونریزی داره ایا باید چه چیزی بخورم که خوب باشه مثلا خوردن چایی خوب است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت: