درمان ارتودنسی

مراحل درمان ارتودنسی

مراحل درمان ارتودنسی

در کلینیک تخصصی ارتودنسی دکتر جمیلیان مشاوره اول شما  جهت تشخیص مراحل ارتودنسی رایگان است، در این جلسه متخصص ارتودنسی به معاینه دندان ها، فک، لثه، ساختار استخوانی و ارزیابی سلامت کلی دندان ها می پردازد. همچنین پزشک تشخیص خواهد داد که آیا نیاز به انجام ارتودنسی می باشد یا خیر؟ و در صورت نیاز به انجام ارتودنسی، طول درمان ارتودنسی و راه های مختلف انجام درمان ارتودنسی بررسی خواهد شد. همچنین هزینه درمان ارتودنسی  شما برآورد و اعلام خواهد شد

در طول این جلسه می توانید تمامی سؤالات خود را از دکتر جمیلیان بپرسید و نگرانی های خود را در ارتباط با درمان ارتودنسی خود بر طرف نمائید.

رکوردهای تشخیصی

پس از اینکه دکتر جمیلیان لزوم معالجه شما را تشخیص داد، وارد مرحله رکورد تشخیصی می شود که شامل موارد زیر است:

 1.  قالب گیری دندان ها
 2.  انجام رادیوگرافی سر و صورت
 3.  گرفتن عکس Digital از فکین و صورت

این رکوردها، ما را قادر می سازد تا بهترین و دقیقترین تشخیص را انجام دهیم. در این زمان متخصص ارتودنسی همه چیز را برای شما به طور کامل شرح می دهد که شامل نوع و روش درمان ارتودنسی ، مراحل مختلف درمانی، لزوم به جراحی و درآوردن دندان ها یا عدم نیاز به آنها می باشد. دراین هنگام زمان تخمینی درمان و هزینه درمان ارتودنسی با شما در میان گذاشته می شود. هر بیمار ارتودنسی دارای یک ناهنجاری خاصی است که طرح درمان مخصوص به خود را دارد.

مراحل درمان ارتودنسی

درمان ارتودنسی و موقعیت فکین

قبل از گذاشتن براکت ارتودنسی بر روی دندان ها وضعیت فکین بررسی می شود و اگر بیمار فک جلو زده داشته باشد و یا دارای فک عقب باشد ابتدا با دستگاه های متحرک ارتودنسی وضعیت فکین اصلاح می شود. در اینجا سن درمان ارتودنسی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. زیرا افرادی که در سنین 8 یا 9 سالگی برای شروع درمان ارتودنسی مراجعه می کنند این شانس را دارند که بدون جراحی و تنها با استفاده از وسایل و ابزار ارتودنسی حرکت فکین به جایگاه استاندارد را تجربه کنند. اما در افراد بزرگسال این طور نیست و معمولا بیمار نیاز به جراحی توام با درمان ارتودنسی دارد.

توجه کنید در هر سنی که هستید و متقاضی مرتب کردن دندان های نا منظم خود هستید ابتدا برای تشخیص روش صحیح درمان نامرتبی دندان های خود باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. این ارتودنتیست است که یک طرح درمانی حرفه ای برای شما برنامه ریزی می کند و به شما می گوید که چه زمان برای جراحی فکین باید اقدام کنید و نیاز شما به جراحی فکین را تشخیص می دهد. در بیماران بزرگسال ابتدا متخصص ارتودنسی وضعیت دندان ها را برای جراحی آماده می کند.  سپس جراحی فکین توسط متخصص جراحی فک و صورت انجام می شود.

در مرحله بعد بیمار دوباره به متخصص ارتودنسی مراجعه کرده و ادامه روند درمان را طی خواهد کرد.

زمانبندی درمان ارتودنسی

بسته به سن بیمار و این که درجه ناهنجاری در چه حد باشد طول درمان ارتودنسی متفاوت خواهد بود. اما نکته دیگری که بسیار مهم است روش درمان ارتودنسی است که توسط متخصص با تجربه ارتودنسی انتخاب می شود. برای متال درمان ارتودنسی کودکان با درجه مشخصی از ناهنجاری کوتاهتر از درمان ارتودنسی در بزرگسالان است. همچنین طول درمان بیمارانی که از ارتودنسی ثابت استفاده می کنند به نسبت کوتاه تر از .افرادی است که از ارتودنسی متحرک استفاده می کنند. ارتودنتیست تمامی این موارد را در نظر می گیرد و در نهایت یک زمانبندی 6 تا 30 ماهه را به بیمار اعلام می کند. همچنین ارتودنتیست تعداد جلسات مراجعه و فاصله های زمانی مناسب جلسات را به شما اعلام خواهد کرد

مسئولیت بیمار طی مراحل درمان ارتودنسی

از بیمار این انتظار می رود که طی مراحل درمان ارتودنسی با پشتکار و نظم روند درمان را پی گیری کند و مواردی را که متخصص ارتودنسی معالج به او گوشزد می کند به دقت رعایت کند. اگر می خواهید بهترین نتیجه را از درمان ارتودنسی خود بگیرید موارد زیر را رعایت کنید:

 • مراجعه منظم طبق زمانبندی ارائه شده توسط ارتودنتیست
 • رعایت بهداشت دهان و دندان به خصوص در طول شب
 • مراقبت و نگهداری صحیح از ارتودنسی

پایان مرحله درمان ارتودنسی

در مرحله آخر برای تثبیت درمان ارتودنسی استفاده از یک نگهدارنده مناسب توصیه می شود. متخصص ارتودنسی زمانبندی مناسبی برای استفاده از این نگهدارنده را به شما اعلام می کند. همچنین نکاتی درباره نحوه استفاده و نگهداری از آن را به شما آموزش خواهد داد.

برخی از نگهدارنده ها برای 6 ماه اول تمام وقت استفاده می شوند. پس از آن، نگهدارنده ها فقط در شب ها، برای چند سال استفاده می شوند. نگهدارنده های دیگری نیز وجود دارد که برای یک هفته به طور تمام وقت استفاده می شوند و بعد از آن باید فقط در شب ها روی دندان ها قرار گیرند.

سوالات متداول مراحل درمان ارتودنسی

بهترین درمان ارتودنسی چیست؟

بهترین درمان ارتودنسی  توسط بهترین متخصص ارتودنسی ارایه می گردد. به یک متخصص ارتودنسی ماهر و مدرن مراجعه کنید تا جدیدترین روش های درمان ارتودنسی را با توجه به ناهنجاری شما انتخاب کنند. طی سال های اخیر دستگاه ها و روش های ارتودنسی پیشرفت چشمگیری داشته اند و جدیدترین دستگاه های ارتودنسی بهترین کارایی را در درمان ارتودنسی دارند.

هدف از درمان ارتودنسی چیست؟

هدف از درمان ارتودنسی  دستیابی به  فانکشن  صحیح و رسیدن به سلامت فک ، دندان  و حفره دهان که ابتدای لوله گوارش است، می باشد. این هدف با ردیف و مرتب شدن دندان ها و وضعیت صحیح فکین محقق می شود. به علاوه زیبایی چهره بیمار نیز حاصل می گردد.

آیا درمان ارتودنسی به ریشه دندان آسیب می زند؟

درمان ارتودنسی با هدف رسیدن به سلامت و زیبایی دندان ها انجام می شود. بنابراین متخصص ارتودنسی ماهر دندان ها را طی مدت زمان مشخصی به اندازه ای حرکت می دهد که منجر به آسیب به ریشه دندان نشود. در پایان درمان ارتودنسی دندان هایی سالم تر و زیباتر خواهید داشت.

نصب ارتودنسی چقدر طول می کشد؟

نصب ارتودنسی ثابت بر روی دندان ها توسط ارتودنتیست، دکتر جمیلیان حدود 15 دقیقه طول می کشد. برای ساخت ارتودنسی متحرک نیز در یک جلسه عملیات قالبگیری انجام می شود و در جلسه بعدی در یک دقیقه دستگاه  ارتودنسی متحرک به بیمار تحویل داده  می شود.

چقدر طول می کشد که دندان ها صاف و مرتب شوند؟

بسته به نوع ناهنجاری فک و دندان این مدت زمان متفاوت است. در ناهنجاری های ساده دندانی که فکین در سر جای استاندارد خود قرار دارند ممکن است ارتودنسی یک سال طول می کشد. اما در ناهنجاری های شدید که فکین در وضعیت نامناسبی قرار دارند ممکن است درمان ارتودنسی تا 2  سال طول بکشد.

درمان ارتودنسی در زمان کوتاه چیست؟

دستگاه های جدید ارتودنسی مدت زمان درمان ارتودنسی را بسیار کوتاه کرده اند. اما این مورد را در نظر داشته باشید که متخصص ارتودنسی برای جلوگیری از آسیب به ریشه دندان نمی تواند بیشتراز یک  میلی متر در ماه دندان ها را حرکت دهد. برای انجام ارتودنسی در زمان کوتاه به یک ارتودنتیست به روز و مدرن مراجعه کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

12 دیدگاه برای “مراحل درمان ارتودنسی

 1. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر من بعد از ۲سال گذاشت ارتودنسی
  الان متخصص میگه ک دندان رو اگه بکشی برای تکمیل ارتودنسی بد میشه
  و من نمیدونم باید چیکار کنم دقیقا

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یک متخصص ارتودنسی باتجربه در جلسه اول معاینه باید طرح درمان را طوری طراحی کند که مراجعه کننده در جریان انجام کار قرار گیرد. و تشخیص دهد برای درمان دندانی باید کشیده شود یا خیر. مهارت، تبحر و دانش ارتودنتیست تاثیر بسزایی در درمان صحیح ارتودنسی دارد. به همین دلیل باید در انتخاب متخصص ارتودنسی دقت بسیاری داشته باشید.

 2. Avatar محمد گفت:

  سلام
  جناب دکتر من دندان 6 فک پایین رو کشیدم و جاش خالی هستش
  پشت این بی دندانی دو دندان شماره های 7 و 8 (عقل) موجود هستن
  دندان عقلم هم نهفته نیست و کاملا بیرون آمده!
  می خواستم ببینم با اورتودنسی میشه دندان های 7 و 8 (عقل) رو به دندان شماره 5 نزدیک کرد که نیازی به ایمپلنت نباشه و بی دندانی دندان 6 جبران بشه؟
  باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود، شیب دندان ها موقعیت و شرایط دندان بررسی گردد. هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 3. Avatar سعید گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشین من فقط یدونه از دندون هام بالا بعد از دندون خرگوشی اومده یکم جلو آیا میشه فقط همونو ارتودنسی کرد؟فقط یکی از دندونام اونده جلو

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 4. Avatar آرتام گفت:

  دکترم بعد از انجام دوسال ارتودنسی و کندن آنها 😶یک قالب گرفت این قالب چه اثری بروی دندون هام داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما می توانستید در این خصوص از متخصص ارتودنسی معالج بپرسید تا برایتان شرح دهد. قالب گیری از دندان شما برای ساخت یک قالب متحرک یا همان ریتینر متحرک است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این دو لینک ریتینر چیست و ریتینر ثابت یا متحرک بعد از ارتودنسی

 5. Avatar امیر مهدی داداشی گفت:

  سلام دکتر من دندان های شماره ۳ اَم بالا هستند و نظم دندونامو به هم زده
  خواستم بپرسم هزینش چقدر میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 6. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر من 37 سالمه و میخواهم درمان ارتودنسی انجام بدم اما یک مشکلی برای من پیش اومده 2 تا از دندانهای 6و7 بالا نیاز به عصب کشی دارند من اگر عصب کشی انجام بدم ممکنه دندانهام روکش نیاز داشته باشه یا اینکه فقط پر کنم و روکش نکنم سئوال من اینه که اگر روکش کنم یا پر کنم هنگام ارتودنسی برای اینکه به دندان آخری حلقه گذاشته می شود آیا باید روکش برداشته شود و اینکه اگر هزینه کنم و عصب کشی کنم و بعد از درمان ارتودنسی به خاطر گذاشتن حلقه دندان آسیب ببینه و دوباره باید عصب کشی کنم به نظر شما میشه فقط بعد از عصب کشی پر کنم و روکش نکنم و بعد از ارتودنسی روکش کنم چون 4 تا از دندانهای دیگه هم میخواهم روکش کنم ایجوری هم رنگتر میشه و بهترین نتیجه را میدهد در ضمن من 10 سال پیش ارتودنسی انجام دادم که دکتر قبلی 4 تا از روکش های دندان هایم را برداشت و گفت باید بدونه روکش درمان انجام شود و از درمانی که انجام داد راضی نیستم آقای دکتر ممنونم از شما به خاطر وقتی که برای ما میذارید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ابتدا درمان ارتودنسی انجام شود و بعد روکش کنید. خیلی بهتر است که قبل از انجام روکش دندان با متخصص ارتودنسی خود مشورت کنید و راهنمایی شوید.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *