ارتودنسی متحرک

مراحل ارتودنسی متحرک

مراحل ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک درمانی است که برای اصلاح فکین و یا دندانها به کار می رود. انجام آن زمانی در حدود 6 ماه تا دو سال نیاز دارد. ارتودنسی به دو صورت ثابت و متحرک بر روی دندان ها انجام پذیر است. مراحل ارتودنسی متحرک به طور معمول برای افرادی اجرا می شود که در محدوده سنی پایین قرار دارند. آن ها این امکان را خواهند داشت تا دستگاه ارتودنسی متحرک را هر زمانی از دندان ها جدا کنند و سپس سرجایش قرار دهند.

مراحل ارتودنسی متحرکمشاوره و بررسی دندان ها توسط ارتودنتیست

در اولین جلسه معمولا پزشک و بیمار در مورد مراحل ارتودنسی متحرک صحبت خواهند کرد و ارتودنتیست با توجه به اینکه فکین بیمار دارای ناهنجاری باشد یا خیر مدت زمان تقریبی درمان را برایش تعیین خواهد نمود.
طی مراحل ارتودنسی متحرک، نوع ناهنجاری های فکین در مدت زمان درمان، به طور مستقیم تأثیر خواهد گذاشت. ارتودنسی متحرک برای مرتب کردن دندان ها و برطرف نمودن ناهنجاری های دندان افراد در قبل از سن بلوغ بهترین نتیجه را به دنبال خواهد داشت.

قالب گیری دندان ها

برای استفاده از دستگاه ارتودنسی متحرک باید قالب گیری از دندان ها انجام شود. قالب گیری به زمانی حدود ده دقیقه نیاز دارد. پس از این مرحله، مراحل ساخت دستگاه ارتودنسی متحرک در آزمایشگاه انجام می شود و زمان مشخص برای شروع جلسه درمانی تعیین خواهد شد.

قالب گیری دندان ها

قرار دادن دستگاه ارتودنسی متحرک روی دندان ها

پلاک های ساخته شده توسط ارتودنتیست بر روی دندان ها جایگذاری می شود و این آموزش به بیمار داده می شود که چگونه و در چه زمان هایی باید آن ها را روی دندان ها قرار داده و یا جدا نماید. در میان مراحل ارتودنسی متحرک بیمار در این مرحله به دلیل قرار گیری یک جسم خارجی روی دندان هایش ممکن است کمی احساس ناراحتی داشته باشد. بدون شک طی روز های اولیه بیمار در حرف زدن و غیره احساس سختی خواهد داشت. در نظر داشته باشید که احساس درد نیز بسیار طبیعی است و به مرور کم می شود.
اکثر ارتودنتیست ها برای اینکه به بیماران کمک کنند تا بهتر و زودتر به پلاک های روی دندانشان عادت کنند پیشنهاد می کنند که حرکات دهان خود را بیشتر نمایند برای مثال با صدای بلند شعر خواندن و حرف زدن در این امر تأثیر گذار خواهد بود.

قالب گیری دندان ها

بهداشت پلاک ها و نحوه نگهداری از آن ها اهمیت زیادی دارد. برای تمیز کردن یا شستشو دادن آن ها نباید از آب با درجه حرارت بالا استفاده کرد چرا که سبب آسیب رساندن به آن خواهد شد. معمولا محلول های مناسب برای شستشوی پلاک ها به بیمار معرفی می شود تا از آن ها استفاده نماید.

مراجعات منظم جهت بررسی روند درمان

به طور معمول هر یک ماه و نیم بیمار باید جهت بررسی و در صورت نیاز تنظیم دوباره پلاک ها به ارتودنتیست مراجعه کرده و روند درمانی او مورد بررسی قرار گیرد. طی این مرحله پلاک توسط پزشک بررسی می شود تا عیب و نقص احتمالی به وجود آمده را برطرف نموده و تمام جوانب سلامت آن را ارزیابی کند.
در پایان زمان درمان، بیمار می تواند پلاک ها را کاملا خارج کند و طی این مدت تمام نامنظمی و ناهنجاری های دندان هایش از بین رفته است.
نکته حائز اهمیت در اثربخش بودن درمان طی مراحل ارتودنسی متحرک آن می باشد که فرد نباید به صورت مداوم پلاک ها را از دندان خارج نماید. این امر تنها در هنگام میل کردن وعده های غذایی باید اتفاق افتد. خارج کردن پلاک طی مدت های طولانی در طول روز سبب می شود که تأثیر مورد نظر روی دندان ها گذاشته نشود و طول درمان بسیار طولانی تر شود.

مراجعات منظم جهت بررسی روند درمان

آیا ارتودنسی متحرک مناسب بزرگسالان هم می باشد؟

این موضوع کاملا به نظر ارتودنتیست پس از بررسی های لازم جهت درمان نیازمند است. در اکثر مواقع مراحل ارتودنسی متحرک شامل حال کودکان و نوجوانان خواهد شد و در صورتیکه بزرگسالان از این نوع درمان استفاده کنند ممکن است به زمان بیشتری برای دست یابی به یک نتیجه مطلوب نیازمند باشند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

4 دیدگاه برای “مراحل ارتودنسی متحرک

 1. Avatar مهدیه گفت:

  باسلام خدمت آفای دکتر جمیلیان . بهترین متخصص ارتودنسی
  دستگاه متحرک ارتودنسی چه ناهنجاری و دستگاه ثابت ارتودنسی چه ناهنجاری را درست می کند؟

  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دستگاه متحرک ارتودنسی برای درمان مشکل فکین و دستگاه ثابت برای رفع مشکل دندانی به کار برده می شود.

 2. Avatar کیمیا گفت:

  سلام من مدت طولانی دستگاه متحرک رو استفاده نکردم چون خیلی اذیت میشدم وقتی استفاده میکردم ازش
  یکی از دندون هام یکم اومده جلوتر و من میترسم به پزشکم مراجعه کنم
  ینی دیگه دندونم برنمیگرده سرجاش؟؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با ید به متخصص معالجتون مراجعه کنید . و جواب سوالتون را از ایشون بخواهید . من رادیو گرافی دندانهای شما را ندارم پس نمیتوانم اظهار نظر کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *