ارتودنسی

فواید ارتودنسی فراتر از تصور شماست

فواید ارتودنسی

فواید ارتودنسی فقط در زیبایی شما خلاصه نمی شود. برخی از ناهنجاری های فک و دندان منجر به بروز عوارض متعددی مثل پوسیدگی دندان و گوارش ناقص می گردد. با درمان ارتودنسی می توانید از این عوارض جلوگیری کنید و از فواید ارتودنسی سود ببرید و در نهایت از داشتن دندان هایی ردیف و فکین استاندارد لذت ببرید.

 ارتودنسی یکی از رشته های تخصصی دندان پزشکی است و به منظور تشخیص، پیشگیری و درمان برخی از ناهنجاری های دندان انجام می گردد. یکی از اصلی ترین و ظاهری ترین فواید ارتودنسی این است که سلامت دهان بهبود یافته و لبخند شما زیباتر می گردد. اما فواید ارتودنسی فقط در همین ها خلاصه نمی شود. از همین روی در مقاله جاری شما را با بسیاری از فواید ارتودنسی آشنا می کنیم تا اگر یکی از داوطلبین آن هستید تصمیم گیری برای شما راحت تر گردد.

سلامت دندان

فواید ارتودنسی و کاربرد آن

فواید ارتودنسی چیزی بیشتر از داشتن دندان های صاف است. به همین دلیل یکی از پیشنهاد های گفتار درمان ها، استفاده از درمان ارتودنسی است. بله اشتباه متوجه نشده اید. ارتودنسی می تواند در بهبود برخی از اختلالات گفتاری نیز موثر باشد. در واقع نمی توان وضعیت قرار گرفتن دندان ها را در شکل گیری برخی از مشکلات گفتاری نادیده گرفت. با اینکه داشتن یک لبخند زیبا برای شما مهم است، اما مطمئن باشید برای برخی ها صحبت کردن راحت و صحیح می تواند خیلی مهم تر باشد. به همین دلیل است که متخصصین ارتودنسی، با عشق و اشتیاق زیادی تغییرات مراجعه کننده در طول درمان را دنبال می کنند چرا که دیدن لبخند رضایت نهایی بسیار ارزشمند است. اما شاید باور نکنید اگر به شما بگوییم حتی برخی از بیماری های دیگر مانند میگرن، اختلال در شنوایی، اختلال فکی گیج گاهی و حتی صدای زنگ مزاحم در گوش نیز می تواند در بسیاری از مواقع توسط ارتودنسی درمان شده و تبدیل به یکی از فواید ارتودنسی گردد.

همچنین جلوگیری از تحلیل لثه و پوسیدگی دندان و هضم و گوارش صحیح غذا از دیگر فواید مهم ارتودنسی محسوب می شود.

فواید ارتودنسی از قرن ها پیش مورد مطالعه قرار گرفته بود

فواید ارتودنسی موضوعی نیست که بشر امروزه به آن دست یافته باشد؛ برخی از منابع علمی معتبر عنوان می کنند که حتی برخی از مومیایی ها نخ یا سیمی فلزی بر روی دندان خود داشته اند که به احتمال قوی برای کیپ کردن دندان ها و از بین بردن فاصله بین دندان ها استفاده می شده است. هرچند داستان های تاریخی در این خصوص زیاد است اما به طور قطعی انسان از سال 1700 میلادی به بعد به طور گسترده به فواید ارتودنسی پی برد و استفاده از ارتودنسی را به کار بست.

آیا برای رسیدن به فواید ارتودنسی باید زمان زیادی صبر کنم؟!

فواید ارتودنسی برای اینکه به طور کامل ظاهر شده و شما را به نتیجه مطلوب برساند، به زمانی در حدود 1.5 تا 2.5 سال نیاز دارد. از آنجایی که ارتودنسی می تواند کاملا در ظاهر دهان و دندان و لبخند شما تغییر ایجاد کرده و همچنین سلامت دندان ها را به شما بازگرداند، می توان از آن به عنوان یک هنر ارزشمند یاد کرد. هیچ اثر هنری نیز طی یک شب به وجود نمی آید. اما طبیعتا مانند بسیاری از اقدامات درمانی و اصلاحی و پیشگیرانه، برای انجام ارتودنسی نیز بهتر است در کودکی اقدام نمایید چرا که با افزایش سن طبیعتا گذراندن این پروسه کمی دشوار تر خواهد شد. ارتودنسی سرمایه گذاری بر روی دندان ها است که در آینده سود زیادی از آن نصیب شما خواهد شد.

فواید ارتودنسی برای کودکان

فواید ارتودنسی در کودکان

برای این که از فواید ارتودنسی در کودکان بهره ببرید متخصصین ارتودنسی توصیه می کنند که در سن 7 سالگی کودک خود را نزد ارتودنتسیت ببرید. از رویش اولین دندان های دائم مولار و نیش متخصص ارتودنسی به شما خواهد گفت که کودک شما نیاز به ارتودنسی دارد یا خیر. درمان اولیه و درمان زودهنگام ارتودنسی این فرصت را به بیمار و ارتودنتیست می دهد تا با استفاده از براکت های ارتودنسی رشد فکین و دندان ها را به نحوی عالی کنترل کنند. ارتودنسی زودهنگام راه را برای یک لبخند زیبا که یک عمر برای کودک باقی می ماند هموار می کند.

بزرگسالان نیز از فواید ارتودنسی بهره می برند

هیچ وقت برای انجام ارتودنسی دیر نیست. طبق آماری که در مراکز ارتودنسی آمریکا گرفته شده است از هر 5 کاندیدای ارتودنسی یک نفر بزرگسال است. بزرگسالان به خوبی با فواید ارتودنسی آشنا هستند و خیلی خوب می دانند که دندان هایی ردیف و مرتب راحت تر تمیز می شوند. همچنین می دانند داشتن فک و دندان استاندار و سالم چقدر می تواند در سلامت جسمی و روحی یک فرد بالغ موثر واقع شود.

با توجه به پیشرفت های چشمگیر ارتودنسی طی دهه های اخیر بزرگسالان می توانند از انواع درمان ارتودنسی برای داشتن دندان هایی سالم و مرتب سود ببرند. ارتودنسی لینگوال و انواع دیگر ارتودنسی نامرئی نه تنها درمانی موثر برای داشتن دندان هایی مرتب محسوب می شوند بلکه یک فرد بالغ می تواند با اعتماد به نفس کامل و بدون هیچ نگرانی از این نوع ارتودنسی برای کل دوره درمان ارتودنسی خود استفاده کند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *