اطلاعات عمومی دندانپزشکی

اهمیت فلوراید در استحکام دندان ها

اهمیت فلوراید بر روی استحکام دندان ها

فلوراید هم به صورت خوراکی و هم به صورت موضعی در استحکام دندان ها موثر است. فلوراید خوراکی از طریق آب مصرفی، نمک های غنی شده با فلوراید و غذا و میوه های حاوی فلوراید جذب بدن می شود. تاثیر موضعی فلوراید از طریق خمیر دندان های حاوی فلوراید، دهان شویه های حاوی فلوراید و آدامس های حاوی فلوراید بر روی دندان ها اعمال می شود.

علاوه بر اینکه فلوراید با جایگزین شدن در بلورهای ساختمان مینای دندان، به ساختمان مینای دندان در زمان شکل گیری تاج دندان استحکام می بخشد. فلوراید روند پوسیدگی دندان را متوقف می کند و همچنین پوسیدگی هایی را که در مراحل اولیه و نوشیدن آب حاوی فلوراید (فلوراید منابع اب شهری) 50 تا 60 در صد باعث کاهش پوسیدگی در دندان های دائمی و 40 تا 50 در صد باعث کاهش پوسیدگی در دندان های شیری می شود.

اگر فلوراید آب منطقه ی مسکونی شما کم باشد موثر ترین روش پیشگیری از پوسیدگی دندان در فرزندان شما مصرف فلوراید از 6 ماه بعد از تولد تا سن بین 12 تا 14 سالگی است که دندان پزشک برای فرزند شما تجویز می کند.

خمیردندان

ماندگاری اثر مصرف فلوراید تا پایان عمر

آیا میدانید اثر فلوراید بعد از استفاده ازآن تمام عمر باقی می ماند و پس از قطع مصرف آن اثرش پابرجاست؟

اگر میزان فلوراید آب منطقه بیشتر از 0,6 دهم درصد PPM ( واحد سنجش فلوراید یک قسمت در میلیون) باشد نیاز به فلوراید خوراکی اضافی نمی باشد. (آبی ایده ال است که یک PPM فلورداید داشته باشد).

هزینه ی افزودن فلوراید به آب، زیاد است برای این منظور روش افزودن فلوراید به نمک ید دار انتخاب می شود که در کشور ما نیز در دستور کار است. این روش می تواند 40 تا 70 در صد در کاهش پوسیدگی موثر باشد. البته این نکته باید مورد توجه قرار گیرد که استفاده از نمک ید دار حاوی فلوراید نباید تشویقی برای استفاده بیش از حد نمک باشد چرا که مصرف بیش از حد نمک مضر است. از بدو تولد تا شش ماهگی نباید فلوراید خوراکی تجویز شود هر چند میزان فلوراید آب منطقه مسکونی هم کم باشد.

به میزان فلوراید آب مصرفی منطقه مسکونی خود توجه داشته باشید و در مصرف خوراکی فلوراید باید دقت شود و زیر نظر دندان پزشک باشد. نتایج تحقیقات نشان می دهد با افزایش میزان درجه فلوراید دندان، شانس پریدنتیت (عفونت پیشرفته لثه) نیز افزایش میابد. به طوری که در نواحی با میزان فلوراید بالا شانس ابتلا به این بیماری بالاتر خواهد بود.

عوارض سوء مصرف فلوراید

فلوراید هر چند باعث استحکام دندان می شود ولی اگر میزان فلوراید آب منطقه مسکونی یا مصرف فلوراید بیش از حد باشد نه آنکه باعث استحکام دندان نمی شود بلکه از استحکام دندان کاسته شده و باعث تغییر رنگ شدید دندان ها از زرد تا قهوه ای می شود. بنابراین سو مصرف فلوراید را  فلوروزیس می گویند.

آکادمی بیماری های اطفال امریکا توصیه می کند که کودک در 6 ماه اول زندگی نیاز به فلوراید ندارند اما پس از آن فلوراید در آبی که به کودک داده می شود حداقل 3/0 PPM باشد به همین دلیل استفاده از اب جوشیده یا مقطر که حاوی فلوراید نیست در کودکان بالاتر از 6 ماه توصیه نمی شود.

چای حاوی فلوراید است یک استکان چای یک تا سه میلی گرم فلوراید دارد در مناطقی که آب میزان فلوراید آن بالا است و ایجاد فلوروزیس می کند می توان با جوشاندن آب و دم کردن چای در ظروف استیل میزان فلوراید ان را کم کرد.

مواد حاوی فلوراید کدامند؟

به جز آب اشامیدنی چای، سیب درختی، تخم مرغ، قلوه، انواع ماهی، میگو، بعضی از انواع قارچ ها خوراکی و میوه های موز و انجیر حاوی فلوراید هستند.

منابع فلوراید: خمیردندان حاوی فلوراید، مکمل های فلوراید، غذاهای فرآوری شده با آب حاوی فلوراید، دهان شویه فلوراید، دهان شویه فلوراید برای کسانی تجویز می شود که در معرض خطر پوسیدگی دندان هستند و کسانی که پوسیدگی های متعدد یا پر کردگی های زیادی در دهان خود دارند نیز از این دسته محسوب می شوند. معمولا دندانپزشک بسته به شرایط بیمار تشخیص می دهد که بیمار از دهان شویه استفاده بکند یا نه.

مردی در حال استفاده از خمیردندان

استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید یکی از راهکارهای جلوگیری از پوسیدگی دندان.

مصرف دهان شویه فلوراید در سن قبل از مدرسه توصیه نمی شود. چون اکثر کودکان توانایی ممانعت از بلعیدن این محلول را در این سن ندارند و ممکن است باعث فلوروزیس شود، لذا برای کودکان زیر 6 سال دهان شویه فلوراید ممنوع شده است. تحقیقات نشان داده اثر دهانشویه فلوراید در گروه سنی 10 تا 12 ساله بیشتر از سنین دیگر است.

به طور کلی در سنین دندان های مختلط که هم دندان شیری و هم دائمی در دهان است یعنی 6 تا 13 سالگی، دندان ها در شرایط خاص قرار دارند به طوری که فلوراید بیشترین اثر را بر دندان ها دارد. در افراد بزرگسال دهان شویه فلوراید و ژلهای فلوراید در پوسیدگی های ناحیه طوق دندان (حاشیه تماس دندان با لثه) موثر است.

مصرف دهان شویه فلوراید روزانه یا هفتگی 60 درصد باعث کاهش پوسیدگی می شود. برای استفاده روزانه باید دهان شویه فلوراید با غلظت 05/0 درصد و برای استفاده هفتگی 2/0 درصد به کار می رود. برای استفاده از دهان شویه فلوراید باید هربار 5 سی سی از دهان شویه را به مدت یک دقیقه در دهان گرداند و بعد بیرون ریخت .بهتر است قبل از استفاده از دهان شویه، نخ دندان و مسواک زده شود. همچنین حداقل تا نیم ساعت بعداز استفاده از دهان شویه نباید چیزی خورد و دهان را شست تا دهان شویه موثرتر باشد. بهترین زمان برای به کار بردن دهان شویه فلوراید درست قبل از خواب است. تا فلوراید مدت زمان بیشتری در تماس با دندان ها باقی بماند.

هنگام استفاده از دهان شویه فلوراید به خصوص در مورد کودکان باید حتما توجه کرد که دهان شویه بیرون ریخته شود و بلعیده نشود زیرا در صورتی که فلوراید آب منطقه بالا باشد و فلوراید بلعیده شود به خصوص در کودکان زیر 6 سال باعث فلوروزیس در دندان های دائمی آنها می شود. لذا استفاده از دهان شویه فلوراید به خصوص در کودکان زیر 6 سال باید با نظارت والدین انجام شود. معمولا فلوراید و خمیر دندانهای حاوی فلوراید که تاریخ تولید آنها بالای یک سال است خاصیت فلوراید آنها از بین می رود ( در خصوص خمیر دندان حاوی فلوراید در قسمت خمیر دندان نکات لازم ارائه شده)

اگر چه بروز پوسیدگی دندانی تحت تاثیر عوامل مختلفی است اما به طور کلی می توان گفت اگر فردی روزی دوبار با خمیر دندان فلوراید دار مسواک بزند و زیاد از قندهای پوسیدگی زا استفاده نکند در معرض خطر پایین پوسیدگی باشد استفاده از دهان شویه برای او ضرورت ندارد.

در کودکانی که دچار پوسیدگی وسیع هستند از روشی به نام فلوراید تراپی موضعی که به وسیله ی ژل فلوراید توسط دندانپزشک در یک دوره ی 1 تا 1.5 ماهه هر هفته در مطب صورت میگیرد و بعد از آن هر سه ماه یک بار تکرار می شود این ژل ها غلظت فلوراید بالا دارند و کاربرد آنها توسط دندانپزشک صورت می گیرد. این عمل از حدود 3 سالگی به بعد برای کودکان توصیه می شود.

آدامس های بدون قند در بازار وجود دارد که حاوی فلوراید است. فلوراید را در منطقه ای که فلوراید آب کم باشد اغلب به آب آشامیدنی، نمک، شیر و شکر، مصرفی، مردم اضافه می کنند اگر فلوراید آب مصرفی منطقه شما کم است و از خوراکی های غنی شده از فلوراید استفاده نمیکنید از این آدامس ها می توان کمک گرفت. زمانی که شما این آدامس هارا می جوید فلوراید از آدامس آزاد شده و در سطح مینای دندان می نشیند و با جذب شدن در ساختار دندان، مینای دندان را مقاوم می کند .

منظور از آدامس بدون قند این نیست که این آدامس ها شیرین نیستند بلکه حتی ممکن است از آدامس معمولی هم شیرین تر باشند که مربوط به افزودن شیرین کننده های مصنوعی از جمله ایزومالت، سوربیتول، زالیتول، اریتریول که به قندهای تخمیر نشدنی معروف هستند و به این آدامس ها می باشد که پوسیدگی ایجاد نمی کنند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

42 دیدگاه برای “اهمیت فلوراید در استحکام دندان ها

 1. Avatar مریم گفت:

  سلام اقای دکتر میخواستم بپرسم که استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید وخوده فلوراید در شب قبل از خواب مشکلی ایجاد نمیکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. استفاده از خمیر دندان فلوراید بسیار خوب است. میزانی فلوراید موجود در خمیر دندان هیچگونه صدمه ای به بدن نمی رساند. فقط نباید فلوراید قورت داده شود. باید از دهان خارج شود. میزان فلورایدی که روی دندان قرار می گیرد بسیار مفید است. برای کسب اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک خمیر دندان مناسب برای دندان ها

 2. Avatar توحید گفت:

  سلام آقای دکتر وقت تون بخیر
  ببخشید میخواستم ازتون بپرسم دهان شویه های حاوی فلوراید که در ترکیبات شون حاوی پارابن هستن، استفاده از آن ها برای سلامتی بدن مضر میباشد یا نه؟
  و اینکه میتوان یک بار در شبانه روز از دهان شویه های حاوی فلوراید تا آخر عمر استفاده کرد یا باید مدت محدودی استفاده شوند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. از دهانشویه بطور دائم نباید استفاده شود. استفاده نابجا از دهانشویه ممکن است موجب مخفی شدن پوسیدگی دندان و در نتیجه تاخیر در درمان بیماری‌هایی مانند التهاب شدید لثه و عفونت‌های چرکی دهان و لثه شود.

 3. Avatar امین گفت:

  سلام و احترام
  آقای دکتر ببخشید من دندون شماره ۵ ام رو عصب کشی و پر کردم حدود یک ساله الان دوباره داره درد می کنه
  وقتی از محلول پرسیکا استفاده می کنم دردش کم می شه
  وقتی بهش ضربه می زنم احساس درد می کنم
  آیا به درستی عصب کشی نشده ؟ یا مشکل از لثه است ؟
  راهکار چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص ریشه مراجعه نمایید. رادیوگرافی تهیه شود. سپس تشخیص درمان مناسب داده شود.

 4. Avatar سحر گفت:

  سلام خسته نباشید میخواستم بپرسم تا چه زمانی میشه از خمیر دندان حاوی فلوراید استفاده کرد که به دندان ها آسیب نرساند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید از خمیر دندان حاوی فلوراید برای دندان هایتان استفاده کنید.

 5. Avatar کورش گفت:

  سلام آقای دکتر من شنیدم که فلوراید باعث ایجاد رسوب روی غده پینه آل مغز میشه و برای اون مضره آیا چنین چیزی صحت داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. فلوراید بر روی سطح دندان ها قرار داده می شود و بعد از مدتی که روی دندان قرار دارد، فلوراید جذب دندان می شود. استحکام دندان بالا می رود. فلوراید نباید خورده شود و چون فلوراید خورده نمی شود و اثر سیستمیک بر روی کل بدن ندارد و آثار مخربی روی مغر ندارد. فلوراید اصلا خورده نمی شود فقط بر روی سطح دندان مالیده می شود.

  2. Avatar کسرا گفت:

   سلام خداقوت
   پسرمن دندونای ۴تا جلوش میناش ازبین رفته ویکی از دندونای کنارجلوییش خورد شده وامروز فلوراید زدن دکتر وسنش ۲سالو نیمشه برای فلورایدم همکاری نمیکرد به نظرشما اگر درست نکنیم وگفتن ۶ماه دیگه بیارید بزرگتر شه،شاید همکاری کنه به نظرتون دیرنیست،برای درست کردن وخیلی سخت مسواک میزنم،وشبا وقتی مسخوابه با دستمال اهسته،تمیز میکنم.ممنون میشم راهنماییم کنید سپاس

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای درمان بهتر است به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید. کودکان با این متخصصان برای درمان و یا فلوراید تراپی بهتر همکاری می کنند.

 6. Avatar مسعود گفت:

  سلام آقای دکتر بنده درست مسواک نمیزدم دندونام زرد شدن و پوسیدگی سطحی دارن الان هم مسواک میزنم و هم نخ دندان میکشم آیا با دهان شویه فلوراید دندان پوسیده سطحی ترمیم می شود؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده از دهانشویه فلوراید دندان های پوسیده شما را ترمیم نمی کند. شما باید به متخصص برای ترمیم دندان ها مراجعه نمایید. پس از تهیه رادیوگرافی اقدام به درمان دندان کنید.

  2. Avatar سحر گفت:

   فلوراید چقدر باید روی دندان بمونه؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. فلوراید تراپی توسط دندانپزشک در مطب انجام می گردد.

 7. Avatar هانیه گفت:

  سلام. جناب دکتر چه مارکی برای خرید خمیردندان و مسواک شما چی پیشنهاد میدین ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برند در مسواک و خمیر دندان اهمیت ندارد. چیز ی که مهم است، نحوه صحیح مسواک زدن است. مسواک مدیوم باشد نه سخت و نه نرم. خمیر دندان هم حاوی فلوراید باشد.

 8. Avatar سیامک گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت اقای دکتر. دندونای پسرم با توجه به اینکه همیشه مسواک میزند و نخ دندون استفاده میکند زود خراب میشه. باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. 6 ماه یکبار برای معاینات دوره ای دندانپزشکی به دندانپزشک مراجعه کنید. نخ دندان و مسواک بعد از هر وعده غذایی استفاده شود. و از استفاده شیرینی جات به صورت ریزخواری اجتناب گردد. فلوراید تراپی توسط دندانپزشک انجام گردد.

 9. Avatar حسن گفت:

  سلام آقای دکتر. آیا می توانم از دهانشویه فلوراید برای کودکم استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام استفاده از دهان شویه فلوراید در کودکان زیر 6 سال باید با نظارت والدین انجام شود. بهتر است در صورت امکان شش ماه یکبار به دندانپزشک برای فلوراید تراپی مراجعه شود.

 10. Avatar ستاره گفت:

  سلام
  آقای دکتر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان دخترم که 4 ساله است. میتواند از دهانشویه فلوراید استفاده کند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید هر 6 ماه یکبار با مراجعه به دندانپزشک فلوراید تراپی انجام دهد. دهانشویه را باید مراقب باشید که نخورد.

 11. Avatar محمد علی گفت:

  من هر شب از دهان شویه فلوراید استفاده میکنم. بعد از اینکه پنج دقیقه داخل دهنم دهان شویه فلوراید رو چرخوندم همشو تف میکنم بیرون و دیگه دهانم رو نمیشورم تا فلوراید از روی دندان هام پاک بشن. بنظرتون مابقی فلوراید باقی مونده روی دندون هام اگه با بزاق دهنم حل بشه و وارد بدنم بشه به بدنم اسیب نمیزه؟ بهتر نیست دهنم رو بعد خارج کردن فلوراید بشورم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام اگر از دهانشویه حاوی فلوراید استفاده می کنید تا نیم پس از استفاده نباید چیزی بخورید، بیاشامید و یا دهانتان را بشوئید.

 12. Avatar سعید گفت:

  سلام آقای دکتر زمان استفاده از فلوراید چه موقع بهتر است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. قبل از استفاده از دهان شویه، نخ دندان و مسواک بزنید. تا نیم ساعت بعد از استفاده از دهان شویه نباید چیزی خورد و دهان را شست تا دهان شویه تاثیر بیشتری داشته باشد. بهترین زمان برای به استفاده از دهان شویه فلوراید درست قبل از خواب است. تا فلوراید مدت زمان بیشتری در تماس با دندان ها باقی بماند.

 13. Avatar زهرا گفت:

  سلام و عرض ادب دکتر جمیلیان
  بعد از مصرف بیش از اندازه دهان شویه -وی وان- بدون الکل دچار سوری زبان شدم و خیلی ناراحتم چارهاز وجود دارد چه کنم .با تشکر فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لطفا دیگر از دهان شویه استفاده نکنید و همینطور از غذاهای بدون ادویه و کم نمک استفاده نمایید

 14. Avatar اميرعلي رضاخاني گفت:

  سلام پسرم ١ سالشه و ٢ تا دندون بالاش يه ذره حاله ي سياهي افتاده، قطره اهن گوچه ميخوره ، بعدش مسواك و اب . شبا بعد شير اب هم ميخوره .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر قطره اهن برروی دندان بماند سیاه می شود بنابراین بعد از خوردن قطره اهن باید باقیمانده ان با پنبه یا گاز استریل برداشته شود

 15. Avatar unique گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید.
  من زمانی که نخ دندان استفاده میکنم لثه هام شروع به خارش میکنن. نمیدونم باید چکار کنم الان هم بخاطر کرونا نمیتونم جایی برم .شما میتونین راهنمایی کنین چکار باید بکنم؟آیا دهان شوییه میتونه کمکم کنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید جرم گیری انجام دهید . ولی الان که شیوع ویروس کرونا هست مراجعه به دندانپزشکی جهت جرم گیری نشود. از مسواک ، نخ دندان و دهانشویه استفاده کنید . از دهانشویه ای که حاوی کلروهگزیدین هست استفاده نشود . دهانشویه اورال بی از داروخانه تهیه شود.

 16. Avatar پریسا گفت:

  با سلام خدمت آقای دکتر . بنده 24 سال دارم. به صورت مرتب از مسواک ونخ دندان استفاده میکنم و از مواد قندی و غیره که برای دندان مضر است استفاده نمیکنم ولی دندان هایم به نوبت دارند پوسیده می شوند و حتی وقتی پوسیدگی سطحی را دندان پزشک برمیدارد، چند مدت بعد دندانم از زیر مواد پوسیده میشود. من دندان های سفیدی دارم ولی زود خراب میشود . چرا؟ با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما باید شش ماه یکبار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه نمایید . در هر وعده غذایی مسواک و نخ دندان فراموش نشود . برای وطالعه بیشتر به این لینک مراجعه شود. اهمیت فلوراید در استحکام دندان ها

 17. Avatar آزاده ابراهیم زاده گفت:

  سلام. من گمان می کنم قسمت بالای دندان سوم جلویی آن، آنجایی که به لثه متصل می شود،. در حال تخریب هست. برای جلوگیری از این امر باید چه کنم. آیا دهانشویه فلوراید تاثیر دارد. در ضمن ضخامت دیواره دندانم کم شده است. در دوران کرونا هم بسر می بریم و از رفتن به دندانپزشکی بسیار واهمه دارم. ممنون می شم راه های پیشگیری از پوسیدن دندانم را بهم توصیه کنید. سپاس…

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . رعایت بهداشت دهان و دندان . مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی و استفاده از نخ دندان . ادامه مطلب مراجعه به این لینک ها درمان پوسیدگی دندان جلو و اهمیت فلوراید در استحکام دندان ها و پوسیدگی دندان

 18. Avatar RyZA گفت:

  سلام جناب دکتر خسته نباشید
  من چند ماه هستش که خیلی خیلی شدید دندونام به سرما حساسیت پیدا کرده به طوری که اصلا هیچی نمیتونم بخورم حتی خرمایی که تو یخچال بوده یا حتی بیرون بوده…خمیر دندان هم استفاده کردم فایده ای نداشت الان یک روزه دهانشویه فلوراید 0/2 درصد استفاده کردم میخواستم بپرسم که تاثیری داره؟آیا میشه هر روز استفاده کرد دو درصد رو؟اگه استفاده کنم چه عوارضی داره؟
  خیلی ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید🌹🌹🌹

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دهان شویه حاوی فلوراید خوب است و شما می توانید تا دو ماه از ان استفاده کنید ولی باید دانست قسمتی از مینای دندان شما ازبین رفته و دندان حساس شده است و باید ان قسمت ترمیم شود

  2. Avatar سجاد گفت:

   با سلام خدمت جناب دکتر جمیلیان، بنده ۲۵ سال سن دارم و مدتیه دندان های جلوی ردیف پایین در قسمت حاشیه ای دو دندان جلو لکه های زرد کم رنگی ظاهر شده، گاهی مواقع درد کمی رو هم احساس میکنم ، علت این زردی چیه؟ ایا مصرف بیش از اندازه فلوراید موجود در خمیر دندان (خمیر دندان مریدنت)باعث این امر شده یا کمبود فلوراید مینای دندان باعث این امر شده؟ چجوری میتونم جلوی بیشتر شدن این لکه ی زرد رو بگیرم؟ لطفا راهنمایی کنید دکتر ممنونم از وقتی ک گذاشتید،

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. مهمترین عوامل زردی دندان می تواند: تغییرات ژنتیکی، مصرف آنتی بیوتیک و فلوراید، پوسیدگی دندان، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، استفاده از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه و غیره توصیه می شود که هر شش ماه یکبار جهت معاینات دوره ای به دندانپزشک مراجعه نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *