اطلاعات عمومی دندانپزشکی

علت بوی بد دهان

خانمی که به علت بوی بد دهان جلوی دهانش را گرفته است

بوی بد دهان که به آن هالیوز نیز گفته می شود، ممکن است برای شما شرم آور باشد و در برخی موارد حتی ممکن است باعث ایجاد اضطراب و استرس شود. امروزه عجیب نیست که قفسه های فروشگاه مملو از آدامس، قرص نعناع، دهان شویه و سایر محصولات طراحی شده برای مقابله با بوی نامطبوع دهان است.

همان طور که همه ما می دانیم بسیاری از این محصولات فقط اقدامات موقتی هستند؛ چرا که علت اصلی مشکل را نمی توانند برطرف کنند و باید به دنبال درمان اصلی و دائمی این دغدغه باشیم.

نقاشی بوی بد دهان یک خانم

علل اصلی بوی بد دهان

دلایل و بیماری های زیادی می تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع در دهان و دندان شود که در اینجا به برخی از موارد اشاره می کنیم:

 • غذا: تجزیه ذرات غذا در دهان و اطراف دندان شما می تواند باعث افزایش باکتری ها و ایجاد بوی بد شود.
 • دخانیات: افراد سیگاری و مصرف کنندگان دخانیات دهانی نیز به احتمال زیاد به بیماری لثه و بوی بد دهان مبتلا می شوند.
 • بهداشت نامناسب دندان: اگر روزانه به دندانها و زبانتان مسواک نزنید و نخ دندان نکشید، ذرات غذا در دهان شما باقی می ماند و باعث ایجاد بوی نامطبوع در دهانتان می شود.
 • ترشح بزاق کم: بزاق به پاکسازی دهان کمک می کند و ذراتی را که باعث بوی بد دهان می شوند ؛ از بین می برد.
 • دارو ها: برخی از دارو ها می توانند به طور غیر مستقیم با ایجاد خشکی دهان بوی بدی را از طریق دهان انتشار دهند؛ مانند: داروی آموکسی سیلین.
 • عفونت: بوی بد می تواند ناشی از عفونت دندان و یا پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و یا زخم های دهان ایجاد شود.
 • عفونت بینی و گلو: عفونت یا التهاب مزمن در بینی، سینوس ها یا گلو می تواند باعث ایجاد بوی نامطبوع در دهان شود.

از دیگر عوامل علت بوی بد دهان بیماری هایی مانند برخی از وجود سرطان ها و بیماری های گوارشی مانند: ریفلاکس معده یا مری که می توانند بوی تنفسی متمایزی را ایجاد کنند.

علت بوی بد دهان با وجود مسواک زدن

برخی بیماران شکایت می کنند که حتی بعد از مسواک زدن هم همچنان دهان آنها بوی بدی می دهد. در این مواقع لازم است که بیمار به یک دندانپزشک مراجعه کند تا وضعیت سلامت دهان و دندان ها توسط ایشان بررسی شود. اگر بیمار دندان پوسیده ای داشته باشد یا دچار مشکل لثه ای باشد با درمان پوسیدگی دندان و رفع مشکلات لثه بوی بد دهان رفع خواهد شد. اما برخی بیماران باوجود داشتن دندان ها و لثه های سالم نیز همچنان از بوی بد دهان خود رنج می برند. این گروه از بیماران معمولا دچار مشکلات گوارشی و حتی کبد چرب می باشند. بیماران دارای مشکلات گوارشی و یا کبد چرب لازم است که به یک متخصص گوارش یا متخصص داخلی مراجعه کنند تا اقدامات لازم جهت درمان آنها انجام شود.

در برخی موارد جدی تر بروز سرطان می تواند منجر به بوی بد دهان حتی با وجود مسواک زدن شود.  بیماری های متابولیک، بیماری دیابت و ریفلاکس اسید معده نیز می تواند منجر به بروز بوی بد دهان شود حتی اگر شما به خوبی مسواک زده باشید.

گاهی نیز ممکن است مراحل شستوشو و مسواک زدن را به طور کامل انجام نداده باشید و گیر کردن غذا در میان دندان ها منجر به بروز بوی بد دهان شود. مصرف برخی خوراکی ها مثل سیر و پیاز نیز باعث می شود بوی بد دهان حتی تا چند روز باقی بماند. محققین دریافته اند که با مصرف سیب و نعنا می توانید بوی بد سیر و پیاز را از بین ببرید.

سوالات متداول درباره بوی بد دهان

1-چه موقع باید به خاطر بوی بد دهان به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

هنگام مواجه شدن با این مشکل، ابتدا عادت های بهداشت دهان خود را مرور کنید. سعی کنید؛ تغییراتی در شیوه زندگی خود ایجاد کنید؛ مانند: مسواک زدن منظم دندان ها و زبان بعد از غذا خوردن، استفاده منظم از نخ دندان و نوشیدن آب فراوان. اگر بوی بد بعد از انجام چنین تغییراتی ادامه یافت، به دندانپزشک مراجعه کنید.

2-اگر بوی نامطبوع دهان شما ناشی از تجمع باکتری ها بر روی دندان باشد؛ راهکار چیست؟

راهکار بسیار ساده و قابل دسترس برای همگان دارد؛ شما می توانید با دهان شویه و خمیر دندان ضد باکتریایی پلاک هایی که روی دندان شما به دلیل باکتری ایجاد شده اند را از بین ببرید.

3-درمان خانگی بوی بد دهان چیست؟

بعد از خوردن غذا مسواک بزنید، حداقل یکبار در روز از نخ دندان استفاده کنید، زبان خود را مسواک بزنید، از خوردن غذا هایی مانند سیر، پیاز و مصرف زیاد غذاهای شیرین خودداری کنید.

4-چگونه می توان با خشکی دهان و بوی بد دهان مقابله کرد؟

مقدار زیادی آب بنوشید؛ نه قهوه، نوشابه و یا الکل که منجر به خشک شدن دهان می شود برای تحریک بزاق، آدامس بجوید و یا آب نبات (ترجیحا بدون قند) بمکید.

5-با چه غذاهایی می توانید با بوی بد دهان مبارزه کنید؟

میوه های تازه و سبزیجات خام بخورید، ماست پروبیوتیک بخورید، جعفری، ریحان و نعناع بجوید، گیلاس فراوان بخورید، چای سبز بنوشید، آدامس بدون قند بجوید، دمنوش زنجبیل بنوشید و در آخر آب فراوان بنوشید.

6-علت بوی بد بین دو دندان چیست؟

در برخی موارد که بیمار از نخ دندان استفاده می کند متوجه بوی بدی می شود که بین دو دندان بروز کرده است. این بوی بد می تواند نشانه آبسه دندان، بیماری های لثه یا نوعی گیر غذایی باشد. اگر هر روز از نخ دندان استفاده می کنید و همچنان بوی بد بین دو دندان وجود دارد احتمال پوسیدگی دندان و بیماری های لثه بیشتر است.

7-بوی بد دندان عقل ناشی از چیست؟

در مواقعی که دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته است بیشتر در معرض خطر پوسیدگی قرار دارد. گاهی دندان عقل  در نقطه ای قرار دارد که مسواک زدن و تمیز کردن آن دشوار است در این مواقع نیز احتمال پوسیدگی دندان عقل بالا می رود. بنابراین بوی بد دندان عقل می تواند نشانه پوسیدگی یا حتی آبسه دندان و عفونت لثه در این نقطه باشد.

8-علت بوی بد دندان عصب کشی شده چیست؟

علت بوی بد دندان عصب کشی شده ممکن است به دلیل وجود پانسمان یا عفونت دندان باشد. معمولا دندانپزشک بعد از عصب کشی دندان آنتی بیوتیک تجویز می کند و بر روی ناحیه پانسمان می گذارد. دندانپزشک بعد از درناژ و خشک شدن عفونت دندان، نسبت به پر کردن دندان اقدام می نماید.

9-علت بوی بد دندان پر شده چیست؟

اگر بعد از پر کردن دندان و ترمیم دندان همچنان دندان شما بوی بدی می دهد احتمال وجود عفونت و بیماری های لثه وجود دارد. ممکن است بوی بدی که احساس می کنید مربوط به دندان پر شده نباشد و مربوط به دندان کناری آن باشد. برای مشخص شدن منشا واقعی بوی بد دهان لازم است به دندانپزشک معالج خود مجدد مراجعه کنید.

10-علت بوی بد دهان بعد از کشیدن دندان چیست؟

علت بوی بد دهان بعد از کشیدن دندان می توان نشانه آبسه و عفونت در ناحیه ای که دندان کشیده شده است باشد. دقت کنید که اگر اقدام به کشیدن دندان نموده اید سریعا نسبت به جایگزین کردن دندان اقدام نمایید تا دچار بیماری های لثه و تحلیل استخوان فک نشوید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

34 دیدگاه برای “علت بوی بد دهان

 1. Avatar سادات گفت:

  سلام دکتر برای برطرف شدن بوی بد دهان چیکار کنم؟ دندان هام اصلا مشکلی ندارند توسط دندانپزشک چک شد. علت چی می تواند باشد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بوی بد دهان علت های گوناگونی دارد. باید بررسی و معاینه انجام گردد. ممکن است در اثر ایجاد مشکلات گوارش، معده، لوزه یا عوامل عفونت یا التهابات مزمن در بینی، سینوس‌ها و گلو که موجب ترشحات پشت حلق می‌شود، باشد.

 2. Avatar المیرا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دندان بالا سمت چپ خیلی بو میده چندسال پیش دندان کناری دکتر تشخیص عصب کشی و پر کردن داد که انجام شد مجدد قبل عید دکتر رفتم به علت درد و بوی بد همان دندان دندان پایین و همان دندان درست کردند ولی بعد گذشت چندماه هنوز همون دندان بو میدهد با وجود ابنکه عصب کشی و پر شده دلیلیش چیه؟ و چیکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. علت بوی بد دهان دلایل مختلفی دارد. می تواند بدلیل پوسیدگی دندان، مشکلات گوارش و معده … می باشد. باید معاینه گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود. مراجعه به این لینک ها علت بوی بد دهان با مشکلات گوارشی

 3. Avatar اعظم گفت:

  سلام آقای دکتر گوارش نادرست هم باعث بوی بد دهان می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، مشکلات گوارشی می تواند سبب بوی بد دهان شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ارتباط بوی بد دهان با مشکلات گوارشی

 4. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر من دختر 17 ساله هستم ک ماهه پیش ب دلیل اینک دندون بالاییم عصب کشی میخاست و دردش زده بود ب دندون پایین رفتم اون دندون پایینی رو پر کردم و بیخیال دندونی ک عصبی کشی میخاست شدم الان یک ماه میگذره ولی همون دندون الان بو گند میده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما پوسیدگی و عفونت دارد. به یک دندانپزشک مراجعه نمایید تا برای دندان شما عصب کشی و درمان ریشه انجام گردد.

 5. Avatar سینا گفت:

  سلام دکتر من یک دندون ۴ سال پیش با ماده سیاه پرکردم الان بین همون دندون با یک دندون دیگه خارش داره به نظرم لثه هم هست خارش داره و بوی بدی میده و فکر چیزی بین دو دندان میکنم دندونم هم یه ذره پوسیده نیست برای چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما بین این دو دندان مواد غذایی می ماند حتما از نخ دندان استفاده کنید. به دندانپزشک مراجعه شود تا پس از معاینه تشخیص درمان مناسب داده شود.

 6. Avatar ستاره گفت:

  سلام اقای دکتر
  من یک پر کردن دو سطحی امالگام داشتم امروز روز سومه درد ندارم ابسه هم ندارم ولی دندونم بوی بد میدهد چاره چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. علت بوی بد دهان دلایل متفاوتی دارد. باید علت را تشخیص و راه مناسب درمان را ارائه داد. وجود باکتری در لوزه، عوامل عفونت در بینی، سینوس‌ها و گلو که موجب ترشحات پشت حلق می‌شود.

   1. Avatar عنایت الله گفت:

    سلام آقای داکتر
    آقای داکتر من مدت هشت سال یکی از دندان های پیش رو روکش داشت هر سال در فصل گرما بو پیدا میکرد
    اکنون مدت دو روز شده روکش را بیرون کردیم اکنون هم انگشت می گذارم بو میده زیر لثه
    با وجود اینکه سه نوع دارو هم استفاده میکنم. نمیدانم مشکل از لثه است یا از ریشه دندان

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. به یک دندانپزشک مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 7. Avatar امید گفت:

  سلام آقای دکتر
  من دندون اخر سمت چپ پایین
  وقتی گوشت بغلش رو با زبونم فشار میدم دهنم بوی بدی میگیره احتمالا عفونته
  اگه به دکتر مراجعه کنم چه درمانی رو پیشنهاد میده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی تهیه ریشه دندان بررسی می گردد. عصب کشی دندان انجام می شود.

 8. Avatar محبت گفت:

  سلام دکتر بنده چهار عدد دندون خراب داشتم بعد دهنم بو میداد الان این دندون هارو بعضی هاش رو عصب کشی کردم و بعضی هاش رو فقط پر کردم ولی هنوز دهنم بو میده ولی خودم احساس میکنم از سمت راست دهنم هست این بو ممنون میشم کمک کنیید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بوی بد دهان علل مختلف دارد. یکی از دلایل بوی بد دهان بخاطر پوسیدگی و عفونت دندان است. علل بوی بد دهان می تواند بخاطر لوزه، معده، دستگاه گوارش و… هم باشد.

 9. Avatar مهرداد گفت:

  سلام از یکی از دندان های من پوسیده و بوی بدی ازش می آید اگه اون دندان پوسیده رو پر کنم دیگه بو نمیاد یا بازم بو میاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما خودتان مطلع هستید علت بوی بد دهان مشکل از پوسیدگی دندانتان است که باید درمان شود.

 10. Avatar M.sh گفت:

  من یک ساله که ارتودنسیم تموم شده و پشت دندونم باز سیم گذاشتم خیلی بده بوی دهنم با وجود اینکه بهداشت رعایت میکنم و مرتب مسواک میزنم باز از بین نمیره 😔

  بخاطر ارتودنسی سه تا دندونام رو پر کردم دندون پایینی سمت چپم یکم پوسیده شده که خیلی بده 😭

  البته قبل از اینکه دندونم موسیده بشه بخاطر ارتودنسی این بوی بد رو داشتم لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان من برای بیمارانم به گونه ای است که ریتینر تا شش ماه دارند. سپس باز می شود. شما با داشتن ریتینر باید بهداشت دهان و دندان را بسیار رعایت کنید.

 11. Avatar سجاد کرماجانی گفت:

  با سلام
  آقای دکتر من دوتا از دندون هامو بعلت پوسیدگی جزئی پر کردم و بعدش جرم گیری کردم و متاسفانه الان یکماه بیشتر میگذره از این موضع ولی بوی بد دهان دارم!
  دلیلش از چی میتونه باشه بنظر شما؟
  ممکنه دهان من بزاق کم داشته باشه و بعلت خشکی دهان اینجوری بو بگیره؟
  یا اینکه مواد کامپوزیت که تو دندونام قرار گرفته بر اثر برخورد بزاق این بو رو میده؟
  البته تو کشور سوئد پر کردم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بوی بد دهان می تواند چند دلیل داشته باشد. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، پوسیدگی دندان، مشکل گوارش، عفونت بینی و گلو، استفاده از سیگار و ترشح بزاق کم.

 12. Avatar عارفه گفت:

  سلام اقای دکتر من یکی ازدندون هام پوسیدگی داشت ، و خالی بود حفرشو پرکردم ولی با این حال بازم وقتی به لثه دست میزنم بوی بد میده حتی مسواک هم میزنم دلیلش چی میتونه باشه؟ حتما باید دندونو بکشم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود شاید عفونت لثه دارید.

 13. Avatar علی گفت:

  سلام دکتر یه سوال
  من دندان عقلم نهفته است سمت چپ پایین
  اما همه دندانهایم سالم است ولی بوی بدی ازاین دنون عقلم میاد جوری که وقتی مابین لثه روی دندان عقل ودندان آخرم رو دست میزنم بوش روی دست ام معلومه به نظرتون دندان عقل رو جراحی کنم خوب میشه
  ممنون اگر کمک کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 14. Avatar مصطفی گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر ممنون برای توضیحات مفیدی که در اختیار خوانندگان قرار دادید
  سپاس 🙏🌹🍃

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از حسن توجه شما سپاسگزارم.

   1. Avatar رضا گفت:

    باسلام دکتر خسته نباشید.بنده دندون عقلم رو کشیدم.تا دوسه روز اول غیر از اب و مایعات هیچ‌چیز دیگه ای نخوردم وسختم بود بخورم.فشار زیادی ظاهرا به معده م اومد.الان بوی بد دهان رودارم‌.یک هفته از مدل کشیدن دندون عقل میگذره.به نظرتون طبیعیه و به مرور زمان اوکی میشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. تا چند روز بعد از جراحی معمولا طبیعی است. در صورتیکه ادامه یافت بایستی جهت معاینه و بررسی نزد دندانپزشک خود مراجعه نمایید.

     1. Avatar رضا گفت:

      ممنون دکتر عزیز

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. پایدار باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *