اطلاعات عمومی دندانپزشکی

آفت دهان

پسری دارای آفت دهان

آفت دهان بنا به دلایل گوناگونی در دهان ایجاد می شود که در ادامه به طور کلی به آن اشاره خواهیم کرد. آفت دهان به هر گونه زخمی که در داخل دهان یا لب ها و یا زیر زبان ایجاد شود گفته می شود آن زخم می تواند سطحی یا عمیق باشد و در رنگ ها و سایزهای گوناگونی در بافت نرم داخل دهان ایجاد می شود.

آفت دهان ایجاد شده قابل سرایت نیست و از همه مهمتر اثر آن ها مانند زخم هایی که بر اثر سرماخوردگی در کناره های لب ایجاد می شود و یا مانند تبخال نمی باشد.

انواع گوناگونی از آفت دهان وجود دارد که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد و همچنین  اطلاعاتی در مورد مهمترین دلایلی که سبب بروز آفت های دهان می شود تمرکز خواهیم کرد.

آفت داخل دهان

با استفاده از روش های گوناگونی می توان آفت دهان را تشخیص داد که یکی از آن ها بررسی میزان آهن، اسید فولیک و ویتامین B12  می باشد. البته آزمایش خون یکی دیگر از راه ها برای بررسی آفت دهان می باشد که کاربرد گسترده تری دارد.

انواع آفت دهان

آفت های دهان انواع گوناگونی دارد که در سه طبقه کلی دسته بندی می شود

 • آفت دهان مینور: این گونه از آفت ها که جزو آفت های رایج هستند به صورت دایره های کوچک در داخل بافت داخلی دهان ایجاد می شود . و مدت زمان درمان آن تقریبا 10 تا 14 روز است. اندازه ی زخم ها در این نوع بسیار کوچک است و به همین دلیل از آن ها به عنوان آفت دهانی مینور یاد می شود و متاسفانه هر بار ممکن است در دهان چندین افت کوچک ایجاد شود و مشکل را چندین برابر کند. آفت دهان مینور بیشتر اوقات بر روی لب ها و زبان و لثه بروز می کند.
 • آفت دهان ماژور: یا آفت دهان بزرگ در واقع نوع بزرگتر آفت دهان کوچک است که به صورت عمیق و بزرگتر در دهان ایجاد می شود و مدت زمان لازم برای درمان آن بسیار طولانی تر است. برای درمان آن باید به متخصص دندانپزشک بیماری های دهان مراجعه کنید. محل بروز این نوع آفت ها در اطراف لوزه ها است و بیمار در این شرایط درد زیادی را در ناحیه گلو تحمل می کند به ویژه هنگام خوردن غذا درد چندین برابر می گردد.
 • آفت دهان هرپتی: این نوع از آفت دهان بیشتر در گروه سنی بزرگسالان رخ می دهد. این نوع از آفت به شکلی ریز ولی در دسته های بزرگ رخ می دهد. خوشبختانه بعد از بهبودی اثری از جای زخم باقی نمی ماند.

گاها بیماری های دهان و دندان علائمی مشابه به هم دارند. برای مثال برخی بیماران لکوپلاکیا یا زخم های سفید داخل دهان را با آفت دهان اشتباه می گیرند. برای تشخیص افتراقی این بیماری ها حتما به یک متخصص مراجعه کنید.

علامت آفت دهان

دلایل ایجاد آفت دهان

دلایل ایجاد آفت های دهان می تواند بر اثر مشکلاتی جزیی و یا حاد باشد.

عوارض جزیی در بدن که به آفت دهان منجر می شوند مانند :

 • زخم حاد در داخل بافت دهان.
 • زخم بر روی زبان.
 • زخم در بخش انتهایی سقف دهان.
 • بروز زخمی به حالت گرد و سفید یا خاکستری رنگ.
 • عفونت دندان

علائم حاد مانند :

 • تب
 • ضعف جسمی
 • تورم غدد لنفاوی
 • استوماتیت آفتی عود کننده

مورد آخری بیشتر در بین  کودکان شایع است. دلیل بروز این عارضه مشخص نیست. البته در نظر داشته باشید علائم ذکر شده می تواند از فردی به فردی دیگر متغیر باشد معمولا سیستم دفاعی بدن افراد نسبت به یکی از این علائم مقاومت کافی نخواهد داشت و نتیجه ی آن به عنوان آفت دهان در بدن نشر گردد. آفت دهان در میان خانم ها بیشتر از آقایون می باشد. بیشتر در دوران نوزادی و کهنسالی رخ می دهد که دلیل آن ضعیف بودن سیستم دفاعی بدن است. طول درمان آفت دهانی بین دو هفته است ولی شما می توانید با روش های درمانی خاص مانند استفاده از شست و شوی دهانی نظم مدت زمان آن را کاهش دهید.

کاور آفت لثه

درمان آفت دهان

در درجه اول لازم است برای درمان آفت دهان به یک دندانپزشک که متخصص بیماری های دهان و دندان می باشند مراجعه فرمایید. اما تا زمانی که به دندانپزشک خود مراجعه کنید می توانید از درمان آفت دهان در منزل را به روش های زیر دنبال کنید:

 • از خوردن خوراکی های شور و تند و محرک آفت دهان خودداری کنید
 • مقادیر بالایی از آب و آبمیوه طبیعی مصرف کنید.
 • به طور منظم آب گرم یا مقدار بسیار بسیار کمی نمک غرغره کنید.
 • دهان و دندان خود را همواره تمیز نگهدارید.
 • از داروهای ضد التهابی و ضد درد مثل paracetamol استفاده کنید.
 • از ژل آنتی سپتیک استفاده کنید و آن را روی آفت دهان بمالید.

بعد از درمان آفت دهان چه کنیم

دقت کنید که بعد از درمان آفت دهان این ناحیه حساس است و امکان دارد با اولین تحریک دوباره عود کند. بنابراین دقت کنید که از خوراکی ها و میوه های محرک پوست داخلی دهان استفاده نکنید. برای مثال از آناناس، گریپ فروت، پرتغال و یا لیمو تا بهبودی کامل استفاده نکنید. بعد از بهبودی نیز این میوه ها را احتیاط مصرف کنید و بلافاصله بعد از مصرف دهان خود را با آب بشویید.

سعی کنید از میوه های با فیبر بالا استفاده کنید و به اندازه کافی ویتامین ها و مینرال ها را دریافت کنید.

هنگام جویدن غذا استرس نداشته باشید و به آرامی غذا و خوراکی را میل کنید. دمای خوراکی ها را متعادل انتخاب کنید و مراقب باشید خوراکی خیلی داغ یا خیلی سرد مصرف نکنید.

اگر دستگاه ارتودنسی در دهان شما قرار دارد می توانید از متخصص ارتودنسی خود بخواهید تا برای جلوگیری از بروز آفت دهان قسمت های تیز براکت ارتودنسی را با وکس بپوشاند.

درمان آفت لثه

تمام مواردی که در رابطه با درمان آفت دهان در بالا ذکر شد درباره آفت لثه نیز صدق می کند. در نظر داشته باشید که مراجعه به یک دندانپزشک یا متخصص بیماری های دهان در اولویت اول قرار دارد. ممکن است استفاده از یک محلول دهانشویه آنتی باکتریال به بهبود روند درمان آفت لثه نیز کمک کند.

اگر آفت لثه با جدار دهان و لب شما در تماس است استفاده از کاورهای مخصوص برای جلوگیری از بروز اصطکاک بر روی آفت لثه بسیار موثر است. در پایان استفاده از کمپرس سرد و یا ژل های سرد کننده مخصوص دهان نیز به کاهش التهاب و بهبودآفت لثه کمک می کند. استفاده از خمیر دندان و ژل آلوورا نیز می تواند برای خنک کردن و کاهش التهاب و آسیب در ناحیه لثه کمک کننده باشد.

داروی آفت دهان که بر روی آفت دهان مالیده می شود

داروی آفت دهان

دارویی که برای آفت دهان تجویز می شود ممکن است به صورت قطره و یا قرص باشد. اما آنچه که مهم است علت ایجاد بیماری آفت دهان چندگانه و چند فاکتوری است. بنابراین نمی توان یک دارو یا قطره خاص را به عنوان داروی قطعی درمان آفت معرفی کرد. متخصص بیماری های دهان تشخیص می دهد که علت بروز بیماری شما کمبود ویتامین، آلرژی و یا عفونت های باکتریایی است.

قرص هیدورکورتیزون

قرص های هیدروکورتیزون باکال درد زخم ها و آفت دهان را برطرف کرده و بهبودی را تسریع می کند. این دارو با نسخه پزشک در دسترس است. همچنین می توانید قرص های هیدروکورتیزون باکال را از داروخانه ها خریداری کنید.

قطره میرتکس باریج

استفاده از قطره های باریج میرتکس نیز می تواند برای تخفیف علائم کمک کننده باشد. این گیاه خاصیت آنتی باکتریال دارد و در عین حال حساسیت های لثه و التهاب لثه را کاهش می دهد. به علاوه در تقویت استحکام لثه نیز موثر است. شما می توانید روزانه 5 الی 6 بار از این قطره استفاده کنید تا زمانی که علائم شما بهبود یابد. قطره آفت دهان میرتکس را روی یک تکه کوچک کتان بریزید و بر روی آفت بمالید. اجازه دهید حداقل 10 دقیقه محلول بر روی زخم آفت باقی بماند. این قطره برای تخفیف علائم زخم های کوچک تا 5 درصد به بهبودی کمک می کند.

سوالات متداول آفت دهان

1-درمان سریع آفت دهان چگونه است؟

می توان در همان مراحل اولیه از شیر و منیزیم برای درمان سریع آفت دهان استفاده کرد. همچنین استفاده از محصولات بدون نسخه بنزوکائین (بی حسی موضعی) مانند Orajel یا Anbesol. کمک کننده است. به علاوه استفاده از پک یخ در درمان سریع آفت دهان موثر است.

2-خطرات آفت دهان چیست؟

هرچه درمان آفت دهان به تعویق بیافتد احتمال گسترده تر شدن آن بیشتر است. زخم باز آفت دهان محلی برای رشد و تجمع باکتری ها خواهد شد و خط عفونی شدن زخم بالا است. دهان انسان یکی از ناحیه های فعال است و در سیستم دفاعی بدن نیز نقش مهمی دارد. بنابراین هرگونه زخم و ناهنجاری در ناحیه دهان را پیگیری کنید.

3-تفاوت آفت دهان و سرطان در چیست؟

آفت دهان یک زخم خوش خیم است. اما سرطان دهان رشد و یا تخریب غیر طبیعی بافت دهان است که با نمونه برداری از بافت ناحیه تشخیص داده می شود. یک سری آفت های دهانی که نسبت به درمان های معمول مقاوم می باشند می توانند پیش درآمد سرطان دهان باشند.

4-آیا آفت دهان واگیردار است؟

آفت دهان به طور عادی واگیردار نیست و با بوسیدن و استفاده از لیوان مشترک منتقل نمی شود. مگر در مواقعی که علت بروز آفت دهان یک محرک ویروسی باشد. انتقال ویروس هایی مثل اچ پی وی با تماس پوستی امکان پذیر است. به خصوص اگر پوست بیمار از قبل آسیب دیده و یا زخم دار باشد و سیستم ایمنی بدن بیمار ضعیف باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

90 دیدگاه برای “آفت دهان

 1. Avatar راحله گفت:

  سلام آقای دکتر. حدودا ۲ ماه هست که زیر لب م داخل دهان و انتهای دهنم نزدیک ته زبونم که مثلا ته گونه م میشه یه جوش آبدار میزنه. فقط این ۲ جا و خود به خود میترکه و هیچ دردی ام نداره. جدیدا هر هفته میزنه. یه حالت گرفتگی گلو بهم دست میده وقتی میترکه درست میشم. میتونه از چیز هایی که میخورم باشه مثلا پنیر لیقوان و توت خشک

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. جهت تشخیص درمان مناسب به دندانپزشک متخصص بیماری های دهان مراجعه نمایید.

 2. Avatar رضا گفت:

  سلام. اگر دسترسی به داروهای آفت نباشد باید چیکار کنم. دیگه کلافه شدم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای درمان آفت در صورتیکه دسترسی به دارو نداشته باشید بهترین گزینه شستشو دهان با محلول آب و نمک است. اطلاعات بیشتر مراجعه به غرغره کردن آب نمک

 3. Avatar حامد شمس گفت:

  سلام دکتر عزیز، من برای اولین بار تو عمرم گلوم آفت زده دقیقا شبیه عکسیه که برای آفت گذاشتید تو سایت و بسیار دردناکه حتی زمانی هم که حرف میزنم درد میکنه زمان غذا خوردن که شکنجه میشم، لطفاً راهنمایی کنید چکار کنم تا از بین بره.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توصیه می شود از غرغره آب نمک استفاده کنید. از مواد غذایی ترش و آلرژی زا دوری نمایید. اطلاعات بیشتر در صفحه آفت دهانی آورده شده است.

 4. Avatar کرمی گفت:

  سلام من
  خیلی دچار افت در لثه یا داخل دهان میشم
  و بعد چند روز خوب میشه
  ولی اینبار بعد گذشت سه روز خوب شد بعد از مصرف گوجه فرنگی دوباره لثه ام آفت زده
  بنظر شما چکار کنم تا دچار افت نشم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. استرس، اضطراب، افسردگی در ایجاد آفت دهانی نقش بالایی را دارند. پایین بودن سیستم ایمنی در بروز آفت دهانی موثر است. کمبود ویتامین و مینرال خصوصا ب 12 و نیز آلرژی غذایی سبب بروز آفت دهانی می شود. استرس فیزیکی مانند گاز گرفتن می تواند در افراد باعث ایجاد آفت گردد. راه های درمان آن در وب سایت آمده است.

 5. Avatar یکی گفت:

  سلام دکتر من دهنم خیلی آفت میزنه روی لب و از قطره باریج استفاده می‌کردم،الان دهنم آفت زده ولی روی لوزه یا پشت زبونه هست تقریبا، نمیشه از اون دارو استفاده کرد خیلی درد داره مخصوصا وقتی صحبت میکنم.ممنون میشم راهکاری بهم بگید 🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای تسکین درد آفت دهان می توانید از شربت دیفن هیدرامین استفاده نمایید. یک قاشق غذاخوری از شربت را در یک قاشق آب مخلوط نموده و سپس غرغره نمایید. روزی دو الی سه بار تکرار شود.

 6. Avatar سجاد گفت:

  سلام دکتر خیلی داغونم کرده غذا نمیتونم بخورم همش درد داره یه دارویی چیزی هست جواب بده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اضطراب و پایین بودن سیستم ایمنی می تواند باعث آفت دهانی شود. در بعضی افراد کمبود ویتامین و مینرال خصوصا ب 12 و نیز دیده می شود. راه های درمان آفت دهانی در وب سایت توضیح داده شده. مصرف رب انار،سیب و خرمالو نیز در درمان آفت دهان نقش دارد.

 7. Avatar تینل گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر من سه ماهه مداوم دارم افت میزنم مثلا دو سه تا افت میزنم بعد از ی مدت خوب میشه چند روز خوبم و افت نمی‌زنم بعد از چند روز دوباره افت میزنم علتش چیه ؟ آیا خطرناکه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اضطراب، استرس، پایین بودن سطح ایمنی بدن در ایجاد آفت دهان نقش دارند. در بعضی افراد عدم ویتامین و مینرال خصوصا ب 12 و کمبود آهن دیده می شود. استرس فیزیکی مانند گاز گرفتن می تواند در افراد باعث ایجاد آفت دهان گردد. راه های درمان آن در وب سایت مطب داده شده است.

 8. Avatar عطایی گفت:

  سلام دختر من 5 ساله است دو ماه پیش روی لثه اش آفت زده اول درد داشت الان درد نداره ولی آفت به اندازه یه نخود همین طور مونده چی کار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آفت دهانی نیست. روی لثه فرزند شما آبسه دندان ایجاد شده است. آبسه دندان یعنی توده ای چرکی و عفونی در اطراف ریشه. به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید. اگر آبسه حاد نباشد دندان شیری را می توان با درمان عصب کشی نگه داشت. ولی اگر آبسه دندان حاد باشد ناچار است که دندانپزشک دندان را بکشد و برای مدتی باید از فضا نگهدارنده استفاده شود.

   1. Avatar نویان گفت:

    سلام خدمت آقای دکتر، من از این دارو آفت استفاده کردم. بسیار عالی بود.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام و درود بر شما.

    2. Avatar امیر گفت:

     سلام از کدوم دارو استفاده کردین

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      باسلام. دوست عزیز راه درمان آفت لثه در وب سایت هست. لطفا مطالعه فرمایید.

  2. Avatar لاله گفت:

   سلام من ۳۰سالمه وزیرزبونم زخم شده الان چندماهه دندون مصنوعی میزاشتم بعدچندماه زبونم زخم شد ودندونو درآوردم وزخم کوچک بود ولی الان بزرگ وبزرگترشدودرد بسیاری دارد وسوزش وسوزن سوزن میشود آقای دکترلطفا کمکم کنید

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. جهت معاینه و تشخیص درمان مناسب به متخصص بیماری های دهان و فک و صورن مراجعه نمایید.

 9. Avatar فاطمه گفت:

  سلام ممنون از توضیحات خوب و معرفی دارو برای آفت دهان. من از میتریکس استفاده کردن و نتیجه گرفتم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 10. Avatar سعید رادمهر گفت:

  سلام جناب دکتر. وقت بخیر. من حدودا ۲ ماه قبل کنار زبان یک افت بسیار دردناک داشتم که پس از ۱-۲ هفته بهبود یافت ولی سوزش محل آفت بصورت کم و زیاد در این مدت باقیمانده. محل آفت هم کمی قرمز هست. ایا نیاز به بایوپسی و … هست؟ یک هفته هم تریادنت زدم ولی رفع نشد. گاهی خوب هست و گاهی سوزش دارم بخصوص با تحریک غذایی.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.اضطراب، افسردگی در ایجاد آفت دهانی نقش دارند. سیستم ایمنی در بروز آفت دهانی دخالت دارد، در بعضی افراد عدم ویتامین و مینرال خصوصا ب 12 و نیز آلرژی غذایی دیده می شود. استرس فیزیکی مانند گاز گرفتن می تواند در افراد باعث ایجاد آفت گردد. راه های درمان آفت دهان در وب سایت موجود است.

 11. Avatar فاطمه گفت:

  سلام
  من دندون عقلم داره در میاد و کنار دندون عقله آف زده و این آف کل لثه مو تحریک کرده حتی نمیتونم درست حرف بزنم و غذا بخورم یا حتی آب راهی هس که سریعتر خوب بشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در وب سایت مطلب آفت دهان راههای درمان آفت موجود است. مطالعه بفرمایید.

 12. Avatar فائزه گفت:

  سلام من تقریبا یک ماه پیش لثه ام جوش چرکی زد که با مصرف انتی بیوتیک خوب شد ولی بعدش لثه ام آفت زد که رفتم دکتر گفت چیز مهمی نیست الان آفتین ژل که زدم میبینم تقریبا یه ناحیه دوسانتی متری سفید شده و پر از آفته انگار که زیر لثه بوده بعد مصرف ژل خودشو نشون داده؛چیز خطرناکیه یا خوب میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بهتر است به متخصص بیماریهای دهان جهت معاینه مراجعه نمایید. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 13. Avatar سجاد گداری گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید دارم آقای دکتر
  بنده 18سال سن دارم الان 4سال هست ک آفت میزنم در سه نواحی از دهانم آفت به وجود میاد 1- زیر زبان روی زبان کناره ها 2-زیر لب 3- ته حلق که هر دو طرف چپ و راست حلق بنده بیرون میاد و همیشه بیش از7یا8تا بیرون میاد ک اول رنگ قرمز بعد سفید درد فراوان و حتی غذا هم نمیتونم بخورم
  چیکار کنم برای همیشه آفت نزنم آیا دکتر بخصوصی هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما به متخصص بیماریهای دهان مراجعه نمایید. تا معاینات لازم انجام گیرد تا علت آفت دهان تشخیص داده شود.

 14. Avatar اروشا گفت:

  سلام و وفت بخیر
  حدود دو روز هست که افت دردناکی روی لثه ام ایجاد شده که حتی با وجود استفاده از افتین ژل بهتر نشده
  دلیلش میتونه مصرف قرص ال دی و عقب افتادن عادت ماهانه باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اضطراب، افسردگی و وسواس در ایجاد آفت دهانی نقش دارند. سیستم ایمنی در بروز آفت دهانی دخالت دارد.

 15. Avatar رضا گفت:

  باسلام. آقای دکتر چندماه پیش دندانم را روکش کردم و الان لثه همان دندانم به شدت عفونت کرده و ازلب بالایی تا زیرچشمام ورم کرده و دیشب هم اموکسی سیلین خوردم وهم یک مقدار سیر گذاشتم رو لثه ام، اولش تب و لرز شدید داشتم ولی الان مشکلی ندارم ولی ب نظرم تاثیری نداشته و فقط روی همان لثه افت زده ممنون میشم راهنماییم کنن.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه و رادیوگرافی از دندان تهیه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 16. Avatar سید مسیحا حسینی گفت:

  سلام آقای دکتر من در لثه خود یک افت بزرگ دارم آب نمک و آبلیمو می گذارم روش باید چه کار هایی انجام بدم تا افت ام بهتر بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مقاله راجع به آفت دهان در سایت را مطالعه بفرمایید. راه های درمان آفت در متن موجود است.

 17. Avatar فاطمه حیدرپور گفت:

  سلام آقای دکتر عالی بود ممنون از پاسخگویی باصبر و تحمل تون موفق باشید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از قدردانی و توجه شما سپاسگزارم.

 18. Avatar سارای گفت:

  سلام جناب دکتر
  دکتر من 14 سالمه تازگی‌ها داخل دهانم قسمت لپم یک جوش های زیرپوستی میزنه و هی داره بیشتر میشه بعضی اوقات که بهشون خیلی دست میزنم دردمیگیرن
  پیش چند تا دکترم رفتم که گفتن چیزی نیست
  و یکی از دکتر ها هم به من گفتن که این ها فولوکول هستن و طبیعه خواستم ببینم این مشکل خیلی جدی ای هست؟ راه درمان داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص بیماریهای دهان و دندان مراجعه شود تا پس از معاینه تشخیص درمان مناسب داده شود.

 19. Avatar سمیرا ماسحن زاده گفت:

  سلام اقای دکتر، من آفت دهان دارم و زبانم هم ترک داره و بلغم هم داشتم ولی مدتیه تقریبا رفع شده، چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اضطراب، افسردگی، وسواس، سیستم ایمنی در بروز آفت دهانی نقش مهمی دارد، در بعضی افراد عدم ویتامین و مینرال خصوصا ب 12 و نیز آلرژی غذایی دیده می شود. استرس فیزیکی مانند گاز گرفتن می تواند در افراد باعث ایجاد آفت گردد. در سایت راه های درمان آن… آفت دهان را مطالعه فرمایید.

 20. Avatar سیروان گفت:

  سلام دکتر جان
  بنظر شما ممکن است مواد تشکیل دهنده آمالگام عاملی برای بروز آفت دهان باشد؟
  و همچنین کدوم مواد تشکیل دهنده خمیر دندان ممکنه باعث آفت دهان شوند ؟
  ممنون از پاسخ گویتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.اضطراب، افسردگی، وسواس و سیستم ایمنی در بوجود آمدن آفت دهانی نقش دارند. در بعضی افراد عدم ویتامین و مینرال خصوصا ب 12 و نیز آلرژی غذایی دیده می شود. استرس فیزیکی مانند گاز گرفتن می تواند در افراد باعث ایجاد آفت گردد. راه های درمان آن… در وب سایت آفت دهان مطالعه فرمایید.

 21. Avatar حسن فرهادي گفت:

  سلام آقاي دكتر. من از داروخانه داروي آفتين ژل AAFTIN GEL گرفتم و يكبار زدم خوب خوب شدم. چند بار ديگه هم سريع زدم خوب شدم.
  خيلي داروي خوبيه ميتوانم براي پسرم كه 5 سالشه و آفت زده استفاده كنم.؟ ممنون از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده این دارو برای درمان در ابتدا که روی آفت زده می شود سوزش زیادی دارد. کودک اذیت می شود. باید بروشور را مطالعه کنید.

 22. Avatar محمد مهدی متین گفت:

  باسلام.ممنون از مطالب خوب و درمان خوب در خصوص آفت دهان 🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بسیار عالی، ممنون از توجه شما

 23. Avatar زهره گفت:

  آقای دکتر آیا آفت دهان خطرناکه؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام آفت دهان معمولا به خودی خود خطرناک نیست و با پی گیری و درمان صحیح رفع می شود. اما در برخی موارد می تواند نشانه دیگر بیماری های خطرناک باشد.

 24. Avatar آرام گفت:

  سلام
  اقای دکتر من حدود 7 ماه پیش شروع کرد دهنم افت زدن بعد یه هفته خوب میشد دوباره میزد بعد تعدادش زیاد شد 10 11 تا رفتم دکتر ازامایش دادم قرص داد گفت اگه دوباره افت زدی باید بیای نمونه برداری … اون قرصارو خوردم یکم بهتر شد دیگه نهایت هفته ای یه دونه میزدم زودم خوب میشد … الان 1 ماهه دوباره افت میزنم 4 5 تا رو لوزه و لثه زبان … یه چیزایی که افت نیس ولی مث افته قرمزه تو دهنم طرف گونم میزنه افتی که رو زبونمم زدم التهاب داری ….
  نمونه برداری برای سرطانه ؟؟ این علائمی که گفتم نشانه چیز بدیه ؟؟؟؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام نمونه برداری را انجام دهید. ممکن است یک واکنش آلرژیک به برخی مواد غذایی نیز باشد. به هر حال بعد از نمونه برداری مشخص خواهد شد و جای نگرانی نیست.

 25. Avatar مریم گفت:

  سلام من باردارم ماه آخر یک طرف حلقم آفت زده آب دهنمو به سختی قورت میدم خواب ندارم شرایطم خیلی بده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد تا تشخیص درمان مناسب داده شود. اگر تشخیص شما دقیقا آفا دهان است می توانید، داروی آفت را از داروخانه تهیه فرمایید.

 26. Avatar مریم گفت:

  سلام و وقت بخیر من ۱۱تا دندونم رو پر کردم و یکیشو که دیگه چیزی ازش باقی نمونده بود کشیدم به محض اینکه به خونه رسیدم دهانم پر از آفت های ریز شده و دوروز هست که همینطوره مرتب دهانم رو می‌شورم و مسواک میزنم و آب نمک غرغر میکنم و طی این دوروز تب و سردرد هم دارم من از قرص و آمپول ها استفاده نمیکنم ؟بارقبل که دندونم رو عصب کشی کردم دکتر دهانشویه و چرک خشک کن برام تجویز کردن و بهشون گفتم که قرص و دارو مصرف نمیکنم و تا یک هفته درد شدیدی داشتم من طی این دوروز غذاهای نرم و با دمای معتدل خوردم طوری که قورت دادم و اب میوه.
  و… از غذای های تند و شور هم استفاده نکردم
  و گیاهخوار هم هستم و لبنیات مصرف نمیکنم و ۱۷سالم هست چکار کنم دکتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید معاینه انجام شود تا بتوان درمان مناسب را به شما داد. بهتر است به دندانپزشک متخصص بیماریهای دهان و فک مراجعه نمایید.

 27. Avatar مسعود گفت:

  سلام من از ده سالگی به بعد مدام دهانم آفت میکنه ماهی چند بار.به دکتر های متعددی مراجعه کردم و جوابی نگرفتم به چه متخصصی باید مراجعه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.اضطراب، افسردگی و وسواس در بوجود آمدن آفت دهانی نقش دارند. پایین بودن سیستم ایمنی در بروز آفت دهانی دخالت دارد، در بعضی افراد عدم ویتامین و مینرال خصوصا ب 12 و نیز آلرژی غذایی دیده می شود. استرس فیزیکی مانند گاز گرفتن می تواند در افراد باعث ایجاد آفت شود. راه های درمان آن…. در وب سایت وجود دارد. متخصص بیماریهای دهان و فک مراجعه نمایید.

 28. Avatar محمد نیکان گفت:

  سلام آقای دکتر . مطالب عالی هستن وبنده برای مقاله ی آفت دهان از مطالب شماهم کمک گرفتم و در منابع نام شمارو ذکر کردم. بسیار عالی هستند مطالبتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آقای نیکان عزیز موفق و سلامت باشید.

 29. Avatar حنا گفت:

  با سلام خسته نباشید
  برای درمان خانگی افت دهان جزیی میشه روی غذا کوچک سفید رنگ حبه های سیر قرار داد برای تسریع در روند بهبودی ؟ آیا بنابر منبعی که شنیده بودم تاثیر گذار هست؟ با اینکه زمان قرار دادن سوزش حس می‌شود

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید مقداری جوش شیرین در آب ولرم حل کنید و با این محلول دهانتان را شستشو دهید. در درمان آفت دهان موثر است.

 30. Avatar عرفان قربانی گفت:

  سلام آقای دکتر.مطالب در خصوص آفت دهان عالی بود. برای من خیلی کاربردی بود. ممنونم از شما و سایت خوبتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس و درود بر شما. خوشحالم از این که مطالب مقاله برایتان کاربرد داشته و آفت دهان شما درمان شده است.

 31. Avatar صابر گفت:

  آقای دکتر لطفا بفرمایید برای آفت دهان چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما می توانید قطره میرتکس باریج را از داروخانه تهیه و استفاده کنید. در بهبودی آفت کمک می کند.

 32. Avatar صبا گفت:

  سلام آقای دکتر آفت دهان واگیر داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آفت دهان یک بیماری ویروسی هست. اصولا افرادی که سیستم ایمنی پایینی دارند. یا در اثر فشار ،ضربه ، گازگرفتن و یا استرس بوجود می آید.

 33. Avatar ستاره گفت:

  سلام وقت بخیر
  بنده 20 روزه که چیزی شبیه به آفت در قسمت کناری لب رو به رو دندان نیش به وجود آمده اول سفید رنگ وچند قسمت بود الان فقط حالت توده ای آبکی هست متخصص حلق مراجعه کردم گفتن طبیعی هست و دارو تجویز نکردن ولی درهنگام غذا خوردن روی دندان کشیده شده وباعث تورم میشه بعد از چند دقیقه دوباره ورمش می‌خوابه آیا نیاز به مراجعه به دندانپزشک هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد. به این شکل در فضای مجازی نمیتوان پاسخ داد.

  2. Avatar عرفان گفت:

   سلام آقای دکتر.من الان نزدیک ۴‌روز هست یک چیزی شبیه به دونه چرکی سمت راست زبانم زده اول سفید بود اما بعد کمی ورم کرد و رنگش قرمز شده این آفت است یا نه؟
   برای بهبودیش باید چیکار کنم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد تا تشخیص مناسب به شما داده شود. در خصوص درمان آفت در وب سایت تمام اطلاعات و توضیحات داده شده است.

   2. Avatar نگار گفت:

    سلام خسته نباشید من نزدیک به ۲ماه قبل عمل لوزه کردم و الان جای عمل لوزه من آفت زده من باید چیکار کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. برای درمان آفت دهان به یک متخصص بیماری های دهان مراجعه نمایید. تا پس از معاینه تشخیص درمان مناسب داده شود.

 34. Avatar مریم گفت:

  با سلام خانمی ۴۳ ساله هستم مدت طولانی ۵و۶ماهه در دهان کنار لوزه ام در دوطرف آفت زدم و الان داخل لثه ها و سقف دهانم سفید شده .دکتر برام پردینازول تجویز کردن که زخم بازتر شد و دیکه استفاده نکردم دکتر دیگر قطره نیستاتین تجویز کردن باز هم خوب نشد دکتر عفونی قرص هیدروکسی زین تجویز کردن بازم خوب نشده. لطفا نظرتون رو بفرمائید هورمونی است یا کمبود ویتامین ب ۱۲ ضمنا بخاطر رفلاکس معده پنتوپرازول استفاده میکنم .و فریتین و گلبول قرمز پایین میباشد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما به متخصص بیماریهای دهان و فک و صورت مراجعه نمایید. برای پاسخ صحیح به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 35. Avatar هیمن احمدی گفت:

  سلام دکتر من حدودده سالی بشتره که زبون درد دارم ولی فقط دورتادورزبونم دردمیگیره وبادندونم مجبورم زخمیش کنم تاحالادوسه روزخوب میشه ودوبارهمینجوری میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما به متخصص بیماریهای دهان و فک و صورت مراجعه نمایید. تحت نظر ایشان باشید.

 36. Avatar نازنین گفت:

  سلام آقای دکتر من چندماهه که دهانم مدام هر یک ماه یا یک ماه درمیان آفت میزنه با این شرایط پاندمی کرونا هم میترسم به پزشک مراجعه کنم ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. علت آفت دهان و مکانیسم به وجود آمدن آن هنوز به درستی معلوم نیست اما واکنش‌های ایمنی بدن بیمار در ایجاد آفت نقش بسزایی دارد. کمبود ویتامین B12 و آهن از مهم‌ترین علت های آفت دهان است. تغییرات هورمونی در خانم ها یکی دیگر از عوامل این بیماری است. انجام آزمایش جهت بررسی میزان آهن کافی، اسیدفولیک و ویتامین B12 خوب است. بهتر است به طور طبیعی از کمبود ویتامین B12 و آهن با رژیم غذایی مناسب همراه با گوشت قرمز است استفاده شود. از مکمل‌های آهن کمتر استفاده شود. مصرف سیب، خرمالو و رب انار نیز در درمان آفت دهان تأثیرگذارند.

 37. Avatar ابوالفضل حق‌وردی گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من ۱۵ سالم هست الان ۱ هفته هست آفت زده دهانم بالای دندانم خیلی هم درد میکند درمان سریع آفت دهان چیست؟تروخدا سریع جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سایت برای مطلب آفت دهان چند مورد درمان وجود دارد. شما می توانید از قطره باریج میرتکس استفاده کنید. درمان خانگی می توانید یک کمی جوش شیرین در آب حل کنید و در دهان بگردانید. فردا صبح قطره را از داروخانه تهیه فرمایید.

 38. Avatar علی گفت:

  سلام جناب جمیلیان من مدتی هست که یک افت بزرگ در لثه ام ورم کرده و بین دوتا دندون قرار داره و نمیتونم دندون هامرو روی هم بذارم و موقع خواب به صورت غیر اختیاری که محکم روی هم میذارم باعث شده مدت 20 روز خوب نشه و هنوز ادامه داشته باشه و بزرگ و بزرگ تر بشه، چه کنم؟
  مرسی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است جهت معاینه به دندانپزشک متخصص بهداشت دهان و دندان مراجعه کنید.

   1. Avatar علی گفت:

    سلام جناب دکتر ببخشید من هر چند وقت یه چیزی شبیه جوش یا یه چیزی تقریبا شبیه افت روی نقاط مختلف زبانم گاهی ته نزدیک به حلق و گاهی هم قسمت‌های جلوی زبان البته بعد مدتی خوب میشن ولی تا خوب میشن از خورد و خوراک میفتم میخواستم بدونم علتش چیه .؟و اینکه راهی برای درمان وجود دارد یا خیر.؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. جهت معاینه به متخصص بیمایرهای دهان و فک مراجعه نمایید. تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

     1. Avatar ابوالفضل گفت:

      سلام جناب دکتر پسر من هفده سالشه دایمن لبهای زبان وداخل لپ افت میزنه هرچی دکتر می‌بریم چند روز دارو میخوره خوب میشه سه چهار روز بعد دوباره افت میزنه از سی روز ماه بیست و پنج روزش همینجوری دهانش افت میزنه بی زحمت ما را راهنمایی کنید یا یک متخصص خوب معرفی کنید خسته شدیم از بس دکتر بردیم ممنون

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. سیستم ایمنی، اضطراب، افسردگی، وسواس و استرس فیزیکی مانند گاز گرفتن در ایجاد آفت دهانی نقش بسزایی دارند. در بعضی افراد کمبود ویتامین و مینرال بخصوص ب 12، آهن و نیز آلرژی غذایی دیده می شود. راه های درمان آفت در وب سایت آمده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *