ناهنجاری های فک

عقب بودن فک بالا

عقب بودن فک بالا

ظاهر فک در بیمارانی که دارای مشکل عقب بودن فک بالا هستند به این شکل است که فک بالایی این بیماران نسبت به فک پایینی عقب تر و کوچتر است، در واقع فک بالایی رشدش متوقف می شود. این در حالی است که فک پایینی به رشد خود ادامه می دهد و بزرگتر می شود.

وقتی که از نیمرخ به صورت بیماران با عقب بودن فک بالا نگاه می کنیم، چانه آنها بسیار جلوتر از حد معمول می باشد همچنین لب ها عقب تر از حد معمول به نظر می رسند به همین خاطر این مشکل موجب زشتی و ناهماهنگی در صورت این بیماران می شود .

علاوه بر موارد فوق ، عقب بودن فک بالا موجب برهم خوردن نظم قرارگیری دندان ها در دهان این بیماران می شود. این عارضه علاوه بر اینکه در زیبایی چهره این بیماران اثر منفی دارد باعث می شود که آنها نتوانند عمل جویدن و بلعیدن را به درستی انجام دهند. حتی در بیشتر بیمارانی که فک بالای عقبی دارند دیده شده که نمی توانند به درستی صحبت کنند پس می توان گفت عقب بودن فک بالا در تکلم نیز اثر منفی می گذارد. مشکل در تنفس ، کاهش خواب و… از دیگر عوارض عقب بودن فک بالا می باشد.

درمان ارتودنسی عقب بودن فک بالا

علت عقب بودن فک بالا

این عارضه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما آنچه در جامعه شاهدش هستیم موروثی بودن این نقص است. به این معنی که عقب بودن فک بالا از والدین به این بیماران به ارث رسیده است. در موارد کمی نیز مشاهده شده که در اثر تصادف و یا ضربه فک بالا آسیب دیده است. البته این مورد بسیار کم رخ می دهند.

 درمان عقب بودن فک بالا با ارتودنسی

برای درمان عارضه عقب بودن فک بالا باید درمان های ارتودنسی را انجام دهیم تا فک بالایی رشد کند. از آنجایی که امروزه علم پزشکی و ارتودنسی بسیار پیشرفت کرده انتظار می رود این مشکل با ارتودنسی و به درستی رفع شود.

اصولا وقتی حرف از ارتودنسی به میان می آید عموم مردم تصور می کنند با ارتودنسی فقط می توان دندان ها را منظم کرد! این در حالی است با مراجعه به موقع به ارتودنتیست می توانید بی نیاز از جراحی فک شوید و هم فک و هم دندان را با درمان ارتودنسی نظم دهید.

باید گفت که ارتودنسی پا را فراتر از این گذاشته به گونه ای که می توان با کمک آن به جنگ با مشکل عقب بودن فک بالارفت. درمان فک بالا به این شکل است که متخصص ارتودنسی با دستگاه متحرک، فک بالای شما را به سمت جلو حرکت می دهند و شرایطی را به وجود می آورند که فک بالایی شما به درستی رشد کند و جلو بیاید. سپس متخصص ارتودنسی به وسیله ارتودنسی به دندان ها و فک شما نظم می دهند. به علاوه می توان با یک چانه بند رشد مضاعف فک پایین را کند و یا متوقف کرد.

اخیرا اختراع دستگاه ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی که در سازمان ثبت اختراع ایران و آمریکا نیز به ثبت رسیده است جایگزین دستگاه های بزرگ ارتودنسی خارج دهانی شده است. این دستگاه ارتودنسی متحرک و کوچک داخل دهانی به رشد فک بالا کمک کرده و بیمار دارای عارضه کوچکی و عقب بودن فک بالا را از جراحی فک بی نیاز می نماید.

درمان عقب بودن فک بالا

 سن مناسب درمان عقب بودن فک بالا

درمان عقب بودن فک بالا در سنین پایین بهتر جواب می دهد. به طور خلاصه باید گفت: هرچه سن بیمار کمتر نتیجه و سرعت درمان بهتر !

علت اینکه درمان این عارضه در سنین پایین پیشنهاد می شود این است که بیمار کم سن، به خصوص کودکان، دارای استخوان فک نرمی هستند. این موضوع باعث می شود که متخصص ارتودنسی به راحتی بتواند فک بالایی را با کمک دستگاه ارتودنسی متحرک به سمت جلو حرکت دهد.

این امر رشد فک بالا را بیشتر می کند بعد از جلو آوردن فک بالا نوبت به دندان ها می رسد. در این مرحله با کمک ارتودنسی ثابت دندان ها منظم می شوند. به تبع هرچه سن بالاتر باشد دوره درمان طولانی تر  است و احتمال جراحی فک بیشتر خواهد بود ولی هرچه سن کمتر باشد درمان با نتیجه بهتری به اتمام می رسد و احتمال جراحی بیمار کمتر است  سن مناسب درمان ارتودنسی عقب بودن فک بالا از 7 سالگی تا 12 سالگی است.

جلوگیری از عوارض عقب بودن فک بالا

درمان عقب بودن فک بالامعمولا بیماران را از یک سری عوارض رهایی می بخشد:

 • این بیماران به راحتی می توانند نفس بکشند در نتیجه بهتر می توانند استراحت کنند.
 • زبان در شرایط استانداردی در حفره دهان قرار می گیرد که این امر موجب بهبود در تکلم می شود.
 • علاوه بر اینکه ظاهر دهان و چانه زیبا می شود در زیبایی بینی نیز تاثیر بسیاری می گذارد.
 • گردن در وضعیت مناسبی قرار می گیرد این درمان عقب بودن فک بالا شما را از گردن درد ناشی از کوچکی وعقب بودن فک بالا نجات می دهد.

 سوالات متداول عقب بودن فک بالا

1-آیا برای درمان عقب بودن فک بالا باید عمل جراحی انجام داد؟

خیر امروزه با وجود دستگاه های ارتودنسی متحرک می توان با مراجعه به موقع این عارضه را برطرف کرد به طوری که دیگر نیازی به خرج هزینه های گزاف جراحی نخواهید داشت. اما توجه کنید هرچه سن کمتر باشد احتمال جراحی بیمار کمتر است. در شرایط حاد که بیمار سن بلوغ را گذرانده است باید جراحی فک انجام شود.

2-آیا مشکل تنفسی بلافاصله با شروع درمان عقب بودن فک بالا حل می شود؟

خیر ، در طول درمان مشکلات تنفسی شما روبه بهبودی قرار میگیرد و بعد از گذراندن کامل دوره ی درمان شما دیگر مشکل تنفس نخواهید داشت.

3-آیا درمان عقب بودن فک بالا خطرناک است؟

خیر ، این درمان اگر در سنین کم انجام شود بی خطر است حتی در سنین بالا نیز درصد خطر درمان عقب بودن فک بالا پایین است.

4-ارتباط سن بیمار با درمان عقب بودن فک بالا چیست؟

هرچه سن بالاتر برود درمان سخت تر و کلافه کننده تر است و احتمال جراحی فک بیشتر خواهد بود. بنابراین زمانی که استخوان های کودک نرم است و در حال رشد است می توانید از دستگاه ارتودنسی متحرک برای جهت دادن رشد فک فرزند خود استفاده کنید.

5-برای درمان عقب بودن فک بالا ارتودنسی بهتر است یا جراحی؟

در صورتی که بیمار در دوران قبل از بلوغ مراجعه کند می تواند بهترین نتیجه را از درمان ارتودنسی با دستگاه ارتودنسی متحرک بگیرد. در صورتی که رشد استخوان ها متوقف شده باشد و دیگر امکانی برای حرکت دادن استخوان ها وجود نداشته باشد متخصص ارتودنسی پس از تشخیص، بیمار را به متخصص جراحی فک و صورت ارجاع می دهد. در نهایت بیمار باید برای مرتب کردن دندان ها مجدد به ارتودنتیست مراجعه کند.

This browser does not support the video element.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “عقب بودن فک بالا

 1. Avatar نفیسه گفت:

  سلام اقای دکتر ….. دختر من ۵ سالشه فکش عقب میخواستم ببینم الان برای درمان میشه اقدام کرد… وهزینش چقدر میشه؟؟ از مشهد پیام میدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، می توانید مراجعه نمایید. با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک و هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *