ناهنجاری های فک

عدم قرینگی فک پایین چیست

انحراف فک پایین

هنگامی که جایگاه دندان ها و فکین در محیط دهان، مناسب و قرینه نباشد، فرد با مشکل عدم قرینگی فکین مواجه می باشد. در چنین شرایطی که دندان ها و فک ها این امکان را ندارند تا به طور هماهنگ روی هم قرار گیرند، درمان ارتودنسی برای حل مشکل ضروری است. عدم قرینگی فک پایین یکی از این اختلالات است که در بیماران مشاهده می شود و ارتودنسی به عنوان راهکار درمانی اصلی برای رفع آن در نظر گرفته شده است.

مشکلات ثانویه حاصل از عدم قرینگی فک پایین

اگر عدم قرینگی فک پایین درمان نشده باقی بماند، می تواند مشکلاتی از قبیل: دشواری در گفتار، سایش زودرس دندان ها و تحلیل مینای دندان را افزایش دهد. حتی احتمال آسیب به دندان ها و مفاصل فک در عدم قرینگی فک پایین وجود دارد. پس باید این موضوع را جدی گرفت که اگر بیماری از کودکی با چنین اختلالی روبرو باشد و درمان را به تأخیر بیندازد، در سنین بزرگسالی با مشکلات متعددی مواجه می شود.

درمان به موقع عدم قرینگی فک پایین

متأسفانه طرز فکر اشتباه برخی از والدین و عدم آگاهی آن ها از اینکه این ناهنجاری ها می توانند با رشد صورت و فک کودک پیشرفته تر شوند و راه های درمانی را دشوار تر نمایند، آسیب های بسیاری را به فرزندان وارد می کند.

هر چقدر که عدم قرینگی فک پایین زودتر تشخیص داده شود بدون شک درمان بسیار آسان تر خواهد بود. با افزایش سن و درمان نشدن این مشکلات، رشد فکین باعث می شود که ساختار صورت نیز دچار تغییر شود. بافت های نرم صورت هم از این قاعده مستثنی نیستند و تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

تشخیص عدم قرینگی فک پایین

در عدم قرینگی فک پایین معمولا رشد افقی یک سمت فک بیشتر از سمت دیگر آن است. این امر سبب می شود تا فک پایین و بالا به طور کامل روی هم قرار نگیرند. یک متخصص ارتودنسی می تواند با معاینه و بررسی دندان ها و به کمک تصاویر رادیوگرافی عدم تقارن را به خوبی تشخیص دهد.

برای اینکه متخصص ارتودنسی به یک نتیجه واضح و دقیق از معاینه بیمار برسد نیاز است که هم خارج دهان و هم محیط داخل دهان را مورد بررسی قرار دهد. نمای روبروی صورت در ارزیابی های مربوط به محیط خارج دهان حائز اهمیت است. در مورد معاینات داخل دهان نیز میدلاین دندان و صورت باید دارای تناسب با یکدیگر باشند در غیر اینصورت عدم تقارن فک پایین قابل تشخیص خواهد بود.

متخصص ارتودنسی دلیل عدم تقارن فک پایین را ریشه یابی می کند و با توجه به اینکه اختلال از کجا نشأت می گیرد و چه دلیلی دارد طرح درمانی مربوطه را برنامه ریزی خواهد کرد.

درمان عدم قرینگی فک پایین

راهکار های مختلف ارتودنسی با توجه به سن بیمار و توجه به این موضوع که آیا یا بیمار به سن بلوغ رسیده است یا خیر قابل اجرا می باشد. ادامه داشتن یا نداشتن رشد فک در اینجا از اهمیت بالایی برخوردار است. در بیمارانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند و عدم قرینگی فک پایین پیشرفته نیست متخصص ارتودنسی می تواند با استفاده از دستگاه های ارتودنسی، بدون اینکه نیازی به جراحی باشد، ناهنجاری را درمان کند.

درمان عدم قرینگی فک پایین

در کیس هایی که بیمار سن بلوغ را رد کرده است و عدم قرینگی فک پایین تنها با ارتودنسی برطرف نمی شود از جراحی در کنار درمان ارتودنسی باید بهره مند شد. در این شرایط متخصص ارتودنسی ابتدا درمان ارتودنسی را آغاز می کند تا هنگامی که جراحی، صورت می گیرد بهترین نتیجه ممکن حاصل شود. در واقع تنها در این صورت است (ابتدا درمان ارتودنسی و سپس جراحی) که جراحی فک می تواند تأثیر قابل توجهی بر روی عدم قرینگی فک داشته باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *