ناهنجاری های فک

عدم قرینگی فک پایین چیست؟

عدم قرینگی فک پایین چیست

هنگامی که جایگاه دندان ها و فکین در محیط دهان، مناسب و قرینه نباشد، فرد با مشکل عدم قرینگی فکین مواجه می باشد. در چنین شرایطی که دندان ها و فک ها این امکان را ندارند تا به طور هماهنگ روی هم قرار گیرند، درمان ارتودنسی برای حل مشکل ضروری است. عدم قرینگی فک پایین یکی از این اختلالات است که در بیماران مشاهده می شود و ارتودنسی به عنوان راهکار درمانی اصلی برای رفع آن در نظر گرفته شده است.

قبل و بعد درمان عدم قرینگی فک پایین

مشکلات ثانویه حاصل از عدم قرینگی فک پایین

اگر عدم قرینگی فک پایین درمان نشده باقی بماند، می تواند مشکلاتی از قبیل: دشواری در گفتار، سایش زودرس دندان ها و تحلیل مینای دندان را افزایش دهد. حتی احتمال آسیب به دندان ها و مفاصل فک در عدم قرینگی فک پایین وجود دارد. پس باید این موضوع را جدی گرفت که اگر بیماری از کودکی با چنین اختلالی روبرو باشد و درمان را به تأخیر بیندازد، در سنین بزرگسالی با مشکلات متعددی مواجه می شود.

درمان به موقع عدم قرینگی فک پایین

متأسفانه طرز فکر اشتباه برخی از والدین و عدم آگاهی آن ها از اینکه این ناهنجاری ها می توانند با رشد صورت و فک کودک پیشرفته تر شوند و راه های درمانی را دشوار تر نمایند، آسیب های بسیاری را به فرزندان وارد می کند.

هر چقدر که عدم قرینگی فک پایین زودتر تشخیص داده شود بدون شک درمان بسیار آسان تر خواهد بود. با افزایش سن و درمان نشدن این مشکلات، رشد فکین باعث می شود که ساختار صورت نیز دچار تغییر شود. بافت های نرم صورت هم از این قاعده مستثنی نیستند و تحت تأثیر قرار خواهند گرفت.

تشخیص عدم قرینگی فک پایین

در عدم قرینگی فک پایین معمولا رشد افقی یک سمت فک بیشتر از سمت دیگر آن است. این امر سبب می شود تا فک پایین و بالا به طور کامل روی هم قرار نگیرند. یک متخصص ارتودنسی می تواند با معاینه و بررسی دندان ها و به کمک تصاویر رادیوگرافی عدم تقارن را به خوبی تشخیص دهد.

برای اینکه متخصص ارتودنسی به یک نتیجه واضح و دقیق از معاینه بیمار برسد نیاز است که هم خارج دهان و هم محیط داخل دهان را مورد بررسی قرار دهد. نمای روبروی صورت در ارزیابی های مربوط به محیط خارج دهان حائز اهمیت است. در مورد معاینات داخل دهان نیز میدلاین دندان و صورت باید دارای تناسب با یکدیگر باشند در غیر اینصورت عدم تقارن فک پایین قابل تشخیص خواهد بود.

متخصص ارتودنسی دلیل عدم تقارن فک پایین را ریشه یابی می کند و با توجه به اینکه اختلال از کجا نشأت می گیرد و چه دلیلی دارد طرح درمانی مربوطه را برنامه ریزی خواهد کرد.

درمان عدم قرینگی فک پایین

راهکار های مختلف ارتودنسی با توجه به سن بیمار و توجه به این موضوع که آیا یا بیمار به سن بلوغ رسیده است یا خیر قابل اجرا می باشد. ادامه داشتن یا نداشتن رشد فک در اینجا از اهمیت بالایی برخوردار است. در بیمارانی که هنوز به سن بلوغ نرسیده اند و عدم قرینگی فک پایین پیشرفته نیست متخصص ارتودنسی می تواند با استفاده از دستگاه های ارتودنسی، بدون اینکه نیازی به جراحی باشد، ناهنجاری را درمان کند.

در کیس هایی که بیمار سن بلوغ را رد کرده است و عدم قرینگی فک پایین تنها با ارتودنسی برطرف نمی شود از جراحی در کنار درمان ارتودنسی باید بهره مند شد. در این شرایط متخصص ارتودنسی ابتدا درمان ارتودنسی را آغاز می کند تا هنگامی که جراحی، صورت می گیرد بهترین نتیجه ممکن حاصل شود. در واقع تنها در این صورت است (ابتدا درمان ارتودنسی و سپس جراحی) که جراحی فک می تواند تأثیر قابل توجهی بر روی عدم قرینگی فک داشته باشد.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

45 دیدگاه برای “عدم قرینگی فک پایین چیست؟

 1. فرانک جمالی گفت:

  آقای دکتر سلام. دختر هفت ساله ام دندان های فک پایینش که شیری هستند داره نامنظم میشه علتش چیه آیا ارتودنسی می خواد؟ بنظرم مشکل قرینگی فک هم دارد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندان پزشک متخصص اطفال مراجعه شود و بررسی فضاهای بین دندان انجام شود. جهت انجام ارتودنسی متحرک قبل از ارتودنسی ثابت به یک متخصص ارتودنسی برجسته ضروری است.

 2. رها گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر
  بنده ۲۷ سالمه.وقتی ۱۲ سالم بود ارتودنسی ثابت انجام دادم.۳-۴ سال هم درمان به طول کشید. اما بعد از برداشتن ارتودنسی فک پایینم شروع به رشد بسمت چپ کرد. یعنی یطرفه.بطوری که دیگه دندون هام روی هم قرار نمیگیره.لب هام کمی کج نشون داده میشه.البته وقتی میخندم بیشتر مشخصه! به دکتری که پیششون ارتودنسی انجام دادم مراجعه کردم گفتن مشکل از ارتودنسی نبوده. تو سن رشد بودی و اینطوری شده گفتن باید جراحی کنم. بنظرتون فقط با ارتودنسی مجدد جواب میده؟ ممنونم از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان ارتودنسی بهمراه جراحی فک لازم است. در این سن بدلیل اسکلتی شدن فک باید جراحی انجام گیرد. جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. درمان ارتودنسی نزد متخصص ارتودنسی انجام می شود.

 3. کوثر گفت:

  سلام من ۲۰ سالمه و ارتودنسیم رو تازه برداشتم و همین روز ها باید پلاک بزارم اما دکتر گفته دندون عقل پایین جایی برای در اومدن ندارن و باید با جراحی درشون بیارم دندون عقل پایین فک چپ مقداری دراومده ولی سمت راست هنوز درنیومده اما چند روزه احساس میکنم فک چپم با فک راستم فرق داره این ممکنه به خاطر دندون عقل باشه؟ با کشیدن دندون عقل درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان عقل معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 4. باران گفت:

  سلام خسته نباشید.آقای دکترمن فکم کاملاقرینه بودوهیچ مشکلی نداشت اماالان که ارتودنسی کردم(حدود۸ماهه)فکم انحراف به راست پیداکرده خیلی کمه البته.میخوام ببینم علتش چیه آخه اینطوری نبود.واینکه آیاقابل اصلاحه؟سپاسگزارم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر طرح درمان ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی معالج خوب و درست انجام شده باشد نباید مشکلی داشته باشید.

 5. زهرا گفت:

  سلام‌اقا‌ی‌دکتر‌من‌۱۳ساله‌هستم‌ومشکل‌فک‌دارم.
  وقتی‌حرف‌می‌زنم‌‌‌‌‌‌کامل‌معلوم‌میشود.ایا‌‌فقط‌با‌ارتودنسی‌‌
  مشکل‌من‌حل‌خواهد‌شد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها ، وضعیت فکین، نیمرخ، میزان شلوغی دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. شماره تماس مطب 22011892

 6. مدیحه بابایی گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه از سال پیش فهمیدم انحراف فک دارم رفتم دکتر متخصص گفتن بعد ۱۸ سالگیت باید بری دکتر تا ببینن رشدش تموم شده یا نه بعد درمان رو شروع کنی اول باید رشدش تموم بشه بعد ارتودنسی کنی نشد با جراحی
  بعد رفتم رادیوگرافی جوابش این بود
  از بین رفتن antegonial notch سمت راست
  کوچک شدگی سیگموئید ناچ سمت راست
  سیفت میدلاین به سمت چپ
  افزایش حجم کندیل راست و ریمدلینگ گلنوئید فوسا
  ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به صورت حضوری معاینه کلینیکی از دندان و فک انجام گیرد. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها ، وضعیت فکین، نیمرخ شما، میزان شلوغی دندان ها، جراحی، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 7. زهرا گفت:

  در ضمن دندون های عقلم روی هم قرار ندارن و وقتی هم میخندم لبخندم کج میشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 8. زهرا گفت:

  سلام اقای دکتر من 15سالمه و مشکل انحراف فک پایین دارم اما اونقدر حاد نیست که در نگاه اول معلوم بشه یعنی اگر دقت کنی میبینی که فک نامتقارنه و خطوط دندونام روی هم قرار نمیگیرن و در بافت های نرم صورتم هم نامتقارنی شکل گرفته
  مشکل انحراف فک و همینطور انحراف بینی (حاد) در 10 روزگیم در اثر تصادف بوجود اومده
  الان میخوام ببینم چطور میتونم هر دورو درمان کنم و چقدر طول میکشه ؟
  ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها ، وضعیت فکین، نیمرخ بیمار، میزان دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. . باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 9. فاط گفت:

  سلام اقای دکتر من فکه سمت راستم داره یطرفه رشد بیش از حد میکنه و اینکه وقتی میخندمم لبخندمو همراش کج میکنه نیاز به عمل جراحی دارم یا فقط ارتودنسی؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 10. فاط گفت:

  سلام ببخشید میخاستم بگم ک فک سمت راستم انحراف داره انگار حالت فرورفتگی و کج صورتمو نامتقارن کرده بعد وقتی میخندم لبامم باش کج میشن دندونا همون سمتمم حالت شلخته و کج مانندی دارن ینی الان باید ارتودنسی کنم دندونامو ک متقارن بشه صورتم یا مشکل یچیز دیگست

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. علی گفت:

  باسلام خسته نباشید
  من ۲۰سالمه یک طرف صورتم تو عکس کج می افته یعنی ممکنه قرینگی باشه با دستم هم امتحان کردم یک طرف فک پائین هم بزرگتره میشه کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 12. علیرضا معصومی گفت:

  سلام جناب دکتر .
  من ۱۷ سالمه دندان های فک پایینم کج هست و میخواهم بروم پیش ارتودنسیت و اینکه مشکل عدم قرینگی فک هم حس میکنم داشته باشم . ب نظر شما برای فک باید جراحی شکل بگیره یا سن مناسبی برای درمان این مشکل دارم.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

  2. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، بهتر است معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 13. شادی گفت:

  سلام اقای دکتر.من ۱۹سالمه و مشکل انحراف فک پایین دارم اما نه از بچگی وقتی ب سن بلوغ رسیدم ۲سال بعدش کم کم اینجوری شده دندونهام قشنگ روی هم قرار نمی گیرند میخام بدونم با ارتودونسی مشکلم حل میشه یا باید جراحی کنم اگ جراحی کنم هزینش چقد میشه ممنون میشم اگ تقریبی هم هزینشو بهم بگین..خیلی ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. بنده متخصص ارتودنسی هستم در خصوص هزینه جراحی باید با متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

 14. Sanam گفت:

  سلام اقای دکتر.من ۱۹سالمه و مشکل انحراف فک پایین دارم اما نه از بچگی وقتی ب سن بلوغ رسیدم ۲سال بعدش کم کم اینجوری شده دندونهام قشنگ روی هم قرار نمی گیرند میخام بدونم با ارتودونسی مشکلم حل میشه یا باید جراحی کنم اگ جراحی کنم هزینش چقد میشه ممنون میشم اگ تقریبی هم هزینشو بهم بگین.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. بنده متخصص ارتودنسی هستم در خصوص هزینه جراحی باید با متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

 15. Sanam گفت:

  سلام اقای دکتر.من ۱۹سالمه و مشکل انحراف فک پایین دارم اما نه از بچگی وقتی ب سن بلوغ رسیدم ۲سال بعدش کم کم اینجوری شده طرف چپ فک پایینم یکم ب طرف راست انحراف داره برای من بحث مهم هزینشه اگ جراحی کنم هزینش چقد میشه ممنون میشم اگ تقریبی هم هزینشو بهم بگین

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بنده متخصص ارتودنسی هستم و کارهای مربوط به درمان ارتودنسی را انجام میدهم. برای جراحی فک باید به متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

 16. سمیه گفت:

  سلام اقای دکتر.من ۱۹سالمه و مشکل انحراف فک پایین دارم آیا با درمان ارتودنسی اصلاح می شود؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای انحراف فک، درمان ارتودنسی ثابت به همراه جراحی فک توسط متخصص با تجربه انجام گیرد.

 17. Sm گفت:

  با سلام،من 34 سالمه و دندان هام تقریبا ردیفه فقط مشکلی که دارم بر اساس معاینه پزشک یک سانت دندونهام جلوتره،سوالم اینه آیا میشه بدون کشیدن دندون این اختلال اصلاح بشه و ارتودنسی کنم؟ چهارتا دندون عقلم خارج کردم،

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 18. محسن گفت:

  سلام من ۲۰ سالم هست قرینگی فک درست نیست ایا با ارتودنسی خوب میشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 19. علی ارجمند راد گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من ۱۸ سالمه و تا سال پیش هیچ عدم تقارنی نداشتم اما از وقتی که ۳ تا از دندان عقل هام در اومد دچار این مشکل شدم و سمت راستم زاویش شکل نگرفته میخواستم بدونم ممکن هست با در اومدن اخرین دندونم که همون سمت راست بالا که زاویه نداره درست شه یا باید عمل کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا پس از معاینه راهنماییهای لازم حضوری داده شود.

 20. Asma گفت:

  با سلام .حدود 13 سالگی متوجه شدم جمجمه چپم مشکل داره. الان 37سالمه روز بروز طرف چپم داره تحیلی میره .ارتودنسی نکردن گفتن نمیشه چون فک چپت کوچیکتر.. شبا از درد بیدار میشم. درد و سوزش شدیدی تو ناحیه فک چپم دارم..دندانهای طرف چپم روی روی هم نمیتد. درمان داره؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید

 21. مریم گفت:

  سلام من ۳۰ سالمه و مشکل قرینگی فک رو دارم وقتی صحبت می‌کنم این موضوع مشهوده. همین‌طور خط وسط دندان‌هایی جلوییم روی هم منطبق نیست و گوشه‌های دندون‌هام حالت لب‌پر شدن پیدا کرده.
  بینی من شکسته و می‌خوام عملش کنم ولی شنیدم قبل از عمل بینی باید مسائل فک و دهان رو رسیدگی کرد. این موضوع درسته؟ یعنی من بعد از عمل بینی نمی‌تونم مشکل فکم رو درست کنم؟ چقدر زمان می‌بره تا عدم قرینگی اصلاح بشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اول باید ارتودنسی و سپس جراحی فک و بعد از ان جراحی بینی را انجام دهید . در غیر اینصورت نتایج درمان با شکست روبرو می شود. کل این پروسه یک سال ونیم طول می کشد.

 22. مهتاب گفت:

  با سلام و عرض خداقوت خدمت جنابعالی.
  فرزندی پسر و ۱۵ ماهه دچار اختلال آترزی گوش چپ دارم.که از بدو تولد نیز متوجه عدم قرینگی فک پایین نیز شده ایم.و هرچه سنش بالاتر میرود مشهودتر است.عدم قرینگی بیشتر مربوط به سمت گوشی که دچار آترزی است میباشد.جهت درمان گوش به متخصص گوش و حلق و بینی و دارای فلوشیپ جراحی، که مراجعه کردیم فرمودن تا ۴ الی ۵ سالگی نمیشه کاری کرد و جهت رادیوگرافی و سی تی همان ۴ سالگی مراجعه کنیم.نگرانی من علاوه بر مشکل گوش فرزندم،عدم قرینگی فک نیز میباشد و احساس میکنم اختلال در مفصل Tmj یک طرف نیز دارد چون هنگام باز و بسته کردن دهانش انگار مفصل از جایش در میرود و دوباره به حالت طبیعی باز میگردد.لطفا ممنون میشم راهنمایی بفرمایید اینکه درمان رو از چه سنی شروع کنیم؟ لطفا اگر کانال تلگرامی یا پیج در اینستاگرام دارید ممنون میشم آدرس را ذکر بفرمایید.باتشکر فراوان

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما می توانید اوایل اردیبهشت ماه با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس حاصل نمایید. خوشحال میشم بتوانم کمکی کنم. برای این بیماری این دو لینک را در سایت بنده است را مطالعه نمایید. بیماریهای مفصل فکی گیجگاهی و آنچه که از مفصل فکی گیجگاهی TMJ نمی دانید
   اینستاگرامhttps://www.instagram.com/drjamilian_/
   تلگرامhttps://t.me/joinchat/AAAAAETDLGGyb_yoLUW_9A

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *