دندان پزشکی کودکان

ضربه به دندان شیری

ضربه به دندان شیری

لترال لوکسیشن یا جابجایی در دندان های شیری:

در این نوع جابه جایی بعد از تروما معمولا تاج به سمت پالاتال و ریشه به سمت باکال میرود بنابراین ریشه دندان شیری جابجا شده به سمت جوانه دندان دائمی نرفته ولی در موارد کمی مخصوصا اگه جسم خارجی مثل پستانک در دهان کودک باشه ممکن در جهت مخالف این اتفاق بیافته.
بهترین درمان این است که دندان ها با فشار انگشت ری پوزیشن شده و برای 2-3  هفته اسپلینت شوند.
در صورتی که امکان اسپلینت براتون وجود نداره باید توجه کنید که تداخل اکلوزالی با تروما ایجاد شده یا نه
اگر تداخل اکلوزالی دارد و نمیتونید  ری پوزیشن انجام دهید، مثلا مدت زیادی از تروما گذشته و لخته تشکیل شده دندان را ext کنید.
اگر تداخل اکلوزالی ندارید که معمولا هم بخاطر اپن بایت و یا اورجت بیشتر در کودکان کوچکتر این حالت دیده میشه میتونید دندان را به حال خودش بذارید تا با فشار زبان ری پوزیشن شود .
در صورتی که تصمیم به نگهداری دندان داشتید حتما بهداشت دهان خوب آموزش داده شود رژیم غذایی نرم برای 2 هفته داده شود .
و ریسک از دست دادن پالپ و نکروز را در نظر داشته باشید و به والدین اطلاع بدید
یادم نمیاد ولی فکر میکنم کتاب اشاره ای به آنتی بیوتیک نکرده است ولی من معمولا آنتی بیوتیک میدهم مخصوصا اگر صورت هم زخم شده باشد.
برای من در اکثر مواردی که تداخل اکلوزالی نداشته و اسپلینت هم نکردم دندان خودبخود برگشته و مشکل خاصی نبوده ولی اگر والدین خیلی از لقی شاکی هستن و بچه برای اسپلینت همکاری نمی کنه می توانید extraction نمایید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “ضربه به دندان شیری

  1. Avatar احمد گفت:

    سلام آقای دکتر
    میشه لطفا در مورد معنای جابجایی بعد از تروما و پالاتال و باکال و تداخل اکلوزالی توضیح دهید. بچه من چند ماهه که دندانهای شیری فک پایینش در حال کج شدن و نامرتب شدن است. چکار باید بکنم؟ کودک من ۷ سال دارد. متشکرم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      سلام اگر در این سن دندانها ی فک پایین کودک شما کج شده است نگران نباشید جون به علت رویش دندانهای دایمی که کمی بزرگتراز دندانهای شیری هستند در این سن مقداری کمبود فضا وجود خواهد داشت که باعث کجی دندانها می شود. برای این مشکل بهتر است ذر 8 الی 9 سالگی به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. ولی اگر دندانها دجار ضربه و تروما شده اند بیمار می بایست سریعا به دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی مراجعه نماید. و اگر بیمار دارای تداخلات اکلوزالی است و یا دارای کراس بایت قدامی و یا خلفی است باید سریعا به متخصص ارتدنسی مراجعه نماید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *