دندان پزشکی کودکان

ضربه به دندان شیری

ضربه به دندان شیری کودکی که انگشتش به دهانش است

ضربه به دندان شیری کودک ممکن است از چشمان شما پنهان بماند. بنابراین مراقب باشید که اگر کودک شما در حین بازی یا راه رفتن دچار آسیب در ناحیه فک و صورت شد حتما دندان های شیری کودک را بررسی کنید و مراقب تغییر رنگ و یا جا به جایی و لق شدن دندان کودک خود باشید. گاها این ضربه به دندان شیری به قدری شدید است که ممکن است دندان بیافتد. در این مواقع دندان را در یک فنجان شیر بگذارید و کودک را به دندانپزشکی برسانید.

نگهداشتن دندان شیری همانقدر مهم است که نگهداری از دندان اصلی مهم است. زیرا با رویش به موقع این دندان ها و حتی افتادن و جایگزین شدن آنها با دندان های اصلی ارتباط مستقیمی وجود دارد و برای داشتن دندان هایی منظم در بزرگسالی لازم و ضروری است.

تصویر تروما دندان شیری

لترال لوکسیشن یا جابجایی در دندان های شیری

در این نوع جابه جایی بعد از تروما معمولا تاج به سمت پالاتال و ریشه به سمت باکال می رود بنابراین ریشه دندان شیری جابجا شده به سمت جوانه دندان دائمی نرفته است اما در موارد کمی مخصوصا اگر جسم خارجی مثل پستانک در دهان کودک باشه ممکن در جهت مخالف این اتفاق بیافتد . بهترین درمان این است که دندان ها با فشار انگشت ری پوزیشن شده و برای 2-3  هفته اسپلینت شوند. در صورتی که امکان اسپلینت برای شما وجود ندارد باید توجه کنید که تداخل اکلوزالی با تروما ایجاد شده است یا خیر.
اگر تداخل اکلوزالی دارد و نمی توانید  روی پوزیشن انجام دهید، مثلا مدت زیادی از تروما گذشته و لخته تشکیل شده دندان را ext کنید. اگر تداخل اکلوزالی ندارید که معمولا هم بخاطر اپن بایت و یا اورجت بیشتر در کودکان کوچکتر این حالت دیده می شود می توانید دندان را به حال خودش بذارید تا با فشار زبان ری پوزیشن شود .
در صورتی که تصمیم به نگهداری دندان شیری داشتید حتما بهداشت دهان خوب آموزش داده شود رژیم غذایی نرم برای 2 هفته داده شود . و ریسک از دست دادن پالپ و نکروز را در نظر داشته باشید و به والدین اطلاع بدهید.

دندان شیری کودکی که می خندد

دندان شیری به چه درد می خورد؟

لازم است که به کودکان خود آگاهی دهید که دندان  شیری یا دندان های اولیه پس از مدتی می افتند و دندان های اصلی جایگزین آن خواهند شد. این پروسه درد ندارد و به آرامی اتفاق می افتد. وقتی کودک کوچک است دندان ها کوچک است و با فک او هماهنگی دارد. زمانی که کودک شیرخوار است چند دندان کوچک شیری بیشتر ندارد زیرا کودک شیرخوار نیازی به جویدن ندارد. تا 2 یا 2.5 سالگی دندان های شیری تکمیل می شوند و مناسب جویدن غذاهای نرم می شوند.

وقتی کودک به سن حدودا 10 سالگی می رسد فک او بزرگ می شود و دیگر این دندان های کوچک شیری زیبایی و کارایی مناسب را ندارد. بنابراین دندان های بزرگ تر و دائم شروع می کنند به رشد و جایگزین دندان های شیری می شوند. بنابراین دو کاربرد مهم دندان های شیری در دوران کودکی حفظ زیبایی و جویدن غذاهای نرم است. به علاوه این دندان ها به حرف زدن و ادای صحیح برخی کلمات نیز کمک می کنند.

درمان دندان شیری ضربه خورده

ضربه و شکستگی تاج و ریشه دندان شیری همراه با درگیری پالپ، می تواند رشد دندان دائمی را تحت تاثیر قرار دهد. درمان دندان شیری ضربه خورده وابسته به علائم و پیش آگهی های گوناگون است که می تواند در انتخاب بهترین درمان به دندانپزشک کمک کند.

یک مطالعه بر روی یک پسر 4 ساله که دچار شکستگی تاج و آسیب به پالپ دندان در فک بالا شده بود انجام شده است. درمان انتخابی برای این کودک کشیدن دندان به دلیل ضایعه پری اپیکال با اختلال در فولیکول دندان جانشین دائمی و پالپوتومی دندان بود. در ویزیت های بعدی، کودک هیچ تغییر بالینی و علامت نگران کننده ای را نشان نداد. با این حال بعد از 3 سال، بیمار پیگیری شد و نشان داده شد که موقعیت دندان های ثنایای فک بالا تغییر یافته است. همچنین دندان های دائمی کودک دچار هایپوکلسیفیکیشن شدند. بنابراین کودکانی که زودتر از موعد دندان شیری را از دست می دهند باید تحت نظر متخصص ارتودنسی باشند. در این مواقع ارتودنتیست اقدامات لازم برای حفظ سلامت دندان های دائمی را انجام خواهد داد.

سوالات متداول ضربه به دندان شیری

1-چقدر بعد از ضربه به دندان شیری دندان کودک از دست می رود؟

معمولا دو الی سه هفته بعد از ضربه شدید به دندان شیری کودک این دندان از بین می رود. ابتدا تغییر رنگ می دهد و سپس می افتد. ممکن است رنگ دندان سیاه یا خاکستری شود و این رنگ ارتباطی با شدت ضربه به دندان ندارد.

2-اگر دندان جلوی کودک ضربه بخورد چه باید کرد؟

با یک تکه گاز سرد و مرطوب ناحیه را فشار دهید (اگر خونریزی دارد). مقداری یخ و یا بستنی به کودک بخورانید و یا یك بسته یخ را كه در پارچه تمیز پیچیده اید بر روی دندان کودک بگذارید. اگر کودک درد دارد و بی قراری می کند، می توانید از ایبوبروفن یا استامینوفن کودکان برای تسکین درد دندان کودک استفاده کنید. با یک دندانپزشک نیز تماس بگیرید.

3-آیا دندان شیری ضربه خورده ترمیم می شود؟

اگر پوسیدگی دندان شیری جزئی باشد و زمان افتادن دندان شیری نزدیک است، ممکن است ترمیم آن لازم نباشد. دندانپزشک بعد از معاینه کودک در این مورد شما را راهنمایی خواهد کرد.

4-آیا دندان شیری ضربه خورده روکش می شود؟

هرچند که ضربه ها و تروماهای دندان شیری با هم متفاوت است. دندانپزشکان به طور معمول روکش کردن دندان شیری را توصیه نمی کنند. زیرا ترمیم دندان شیری با روکش، می تواند در آینده بر روی رشد دندان های دائمی کودک تاثیر بگذارد و به استخوان زیرین آن آسیب برساند.

5- اگر به عصب دندان کودک ضربه وارد شود چه اتفاقی می افتد؟

وقتی به اعصاب موجود در پالپ دندان کودک که همان لایه داخلی دندان است، آسیب برسد، مثلا بر اثر ضربه یا پوسیدگی، خون رسانی به دندان کودک متوقف می شود. این وضعیت می تواند باعث ایجاد عفونت و مرگ عصب و دندان کودک شود.

6-اگر ریشه دندان شیری در لثه بماند چه کنیم؟

در این مورد لازم است کودک شما تحت نظر یک دندانپزشک باشد. افتادن دندان شیری در زمان معین بسیار مهم است تا رشد دندان های دائمی را دچار اختلال ننماید. در این مواقع اگر ریشه دندان شیری مانع رشد به موقع دندان های دائمی شود لازم است توسط متخصص خارج شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

247 دیدگاه برای “ضربه به دندان شیری

 1. Avatar محمد گفت:

  باسلام . دخترم دوسالشه امروز توی حمام خورد زمین یکی از دندون های جلوش لب پر شده و اون یکی رفته عقب به سمت داخل دهان و خونریزی داره.برای اینکه دندون عقب رفته برگرده سر جای خودش چکار باید بکنم؟ لطفا کمکم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در صورت کج و لق شدن دندان سریعا آن را در محل خود قرار دهید تا لخته خون زیر آن ایجاد نشود. با کمک لبه دندان های کناری، دندان کج شده را در یک راستا یا دندان های مجاور قرار دهید، ممکن است این کار اندکی درد داشته باشد، اما انجام آن ضروری است. سپس سریعا به یک دندانپزشک مراجعه کنید. خونریزی ممکن است بر اثر پارگی لثه باشد. اگر زخم یا پارگی در لثه جدی نباشد، اقدام چندانی لازم نیست و خونریزی خود به خود بند می آید. اما در موارد شدید ممکن است لثه نیاز به معاینه و حتی بخیه داشته باشد.

 2. Avatar راحله گفت:

  سلام آقای دکتر ،دخترم ۴ سالش و افتاد لبش خورد به لبه پله ۴ تا دندون جلو آسیب دید همون لحظه خون زیادی اومد اما قطع شد ،بردمش پیش دکتر دوتا دندون جلو لق شده و یکی به سمت داخل دهان منحرف شده و کج شده و دیگری نه سر جا خودش لق شده ، و گفت باید کشیده بشه..الان دمای بدنش ۳۶/۹هست کمی گرمه ،امکان داره تب کنه برای دندونش ،دکترش گفت آموکسی سلین بدین من چون پیدا نکردم قرص سفیکسیوم ۲۰۰ نصف هر ۸ ساعت میدم ،عکس او پی جی گرفتم از دندوناش ،اماهنوز دکترش ندیده ،الان نگران تبش هستم و آیا باید کشیده بشه ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در صورت کج و لق شدن دندان سریعا آن را در محل خود قرار دهید تا لخته خون زیر آن ایجاد نشود. با کمک لبه دندان های کناری، دندان کج شده را در یک راستا یا دندان های مجاور قرار دهید، ممکن است این کار اندکی درد داشته باشد، اما انجام آن ضروری است. سپس سریعا به یک دندانپزشک مراجعه کنید. در صورت داشتن تب مسکن و آنتی بیوتیک مصرف شود.

 3. Avatar پوریا‌رضایی گفت:

  سلام.دخترم‌دو‌ساله‌بود‌دندون‌جلوش‌ضربه‌خورد‌دندونش‌سیاه‌شد‌افتاد.الان‌چهارسالشه‌یدونه‌دندون‌افتاد.بعد‌یک‌ماه‌ دندون‌اصلی‌در‌اومده.اون‌دندون‌دوسال‌پیش‌افتاد‌هنوز‌درنیومدچیکارکنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان اصلی کودک شما در سن 6 الی 7 سالگی رویش خواهد کرد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها زمان رویش دندان و تعداد دندان های انسان

 4. Avatar سایدا گفت:

  سلام دکترخسته نباشیددخترم18 ماهشه امشب افتاددندون جلوش ازریشه افتادچکارکنم وتاکی دندونش درنمیادخیلی نارحتم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان های اصلی کودک شما در سن 6 سالگی رویش خواهد کرد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها تعداد دندان های انسان و زمان رویش دندان

 5. Avatar منصوره گفت:

  آیا دندان شیری ضربه خورده ترمیم می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر پوسیدگی دندان شیری جزئی باشد و زمان افتادن دندان شیری نزدیک است، ممکن است ترمیم آن لازم نباشد. دندانپزشک بعد از معاینه کودک در این مورد شما را راهنمایی خواهد کرد

 6. Avatar آرزو گفت:

  سلام خسته نباشید خواهش میکنم کمکم کنید پسرم چهار سالو نیم سن داره ده روز پیش بر اثر ضربه دندونش لق شد اول دندونش جابه جا نشده بود و پارگی نداشت گفتم خودش محکم میشه ولی خیلی لق شده الان نگاه میکنم احساس میکنم کمی پاره شده ولی سیاه نشده امکانش هست داخل خونه درمان بشه چیکار کنم لطفا کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اولین و شایع ترین عارضه ای که ضربه به دندان شیری کودک می تواند ایجاد کند، خونریزی لثه است. این خونریزی ممکن است بر اثر پارگی لثه باشد. اگر زخم یا پارگی در لثه جدی نباشد، اقدام چندانی لازم نیست و خونریزی خود به خود بند می آید. اما در موارد شدید ممکن است لثه نیاز به معاینه و حتی بخیه داشته باشد.

 7. Avatar امید گفت:

  سلام آقای دکتر
  پسرم 6سالشه دو هفته پیش به دندون بالایش که شیری هست ضربه خورد و کمی به سمت داخل دهانش کج شده همان موقع خونریزی هم داشت ولی بعداز مدتی بند آمدکمی هم لق شده بود می خواستم بدونم دندانی که به سمت داخل کج شده برای دندان دائمی مشکلی پیش نمیاد تقریبا الان دندانش سفت شده
  ممنون از پاسخگویی شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، مشکلی نیست. در سن 5 الی 6 سالگی دندان دائمی رویش خواهد کرد. تعداد دندان های انسان

 8. Avatar نیکان گفت:

  سلام وقتتون بخیر اقای دکتر امروز پسرمن 15ماهشه راه میرفت که پاش گیر کرد به پتوش و با دندون خورد به گوشه جلو مبلی و دوتا دندون جلوش یکیش رو به عقب رفته و کج شده و یکیش داخل لثش رفته که عکس گرفتیم متخصص کودکان گفت خدارو شکر احتیاج به کشیدن نیست ولی سه هفته دیگه بیارید تا چک کنم عفونت نکرده باشه حالا نظر شما چیه راجب این که ایا دندونهای پسر و لثه به حالت اولش بر میگرده و دندوناش هم سطح میشه یا نه ایا به متخصص های دیگه ای سر بزنیم یا نه لطفا راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. فرو رفتن دندان شیری در لثه می تواند باعث پارگی لثه، آسیب به فک و یا ایجاد زخم شود. در چنین شرایطی برای تشخیص و درمان بهتر باید در اسرع وقت کودک را نزد دندانپزشک یا پزشک در دسترس برده و اقدام به تهیه عکس رادیوگرافی دندان نمایید تا آسیب وارد شده هر چه زودتر تشخیص و برطرف شود. کج شدن دندان شیری در اثر ضربه سریعا آن را در محل خود قرار دهید تا لخته خون زیر آن ایجاد نشود. با کمک لبه دندان های کناری، دندان کج شده را در یک راستا یا دندان های مجاور قرار دهید، ممکن است این کار اندکی درد داشته باشد، اما انجام آن ضروری است. سپس سریعا به یک دندانپزشک مراجعه کنید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها زمان رویش دندان و تعداد دندان های انسان

 9. Avatar حسینی گفت:

  سلام پسرم دو و نیم سالشه ویه هفته پیش زمین خورد کمی خون از دندونش اومد حالا رنگ دندونش خاکستری شده
  مشکل خاصی پیش اومده ؟چکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در اثر ضربه به دندان ممکن است خون وارد عاج دندان و پالپ شده و باعث تغییر رنگ آن شود. سیاه، خاکستری، قهوه ای و به طور کلی تیره شدن رنگ دندان کودک بر اثر ضربه ممکن است تا 2 یا 3 هفته پس از وارد شدن ضربه به دندان وجود داشته باشد. در صورت وارد شدن ضربه به دندان باید حتما به دندانپزشک مراجعه کرده و کودک خود را مورد معاینه قرار دهید.

 10. Avatar ولی پور گفت:

  سلام آقای دکتر من وقتی دندان شیری۲ بالام لق بود ضربه شدید خورد و افتاد . دندان دائمی وقتی در اومد نوک تیز بود و بعد دو سه سال آبسه کرد . علتش به نظر شما چی هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. آبسه دندان توده عفونی است که اگر دندان های پوسیده به موقع درمان نشود و در نتیجه امکان رسیدن عفونت به ریشه دندان و ایجاد آبسه دندان فراهم می گردد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک آبسه دندان

 11. Avatar نسیم گفت:

  مقاله شما بسیار عالی و کامل و مفید بود.
  پسر ۵ ساله من، بعد از یک ضربه، دندان شماره یک و دو بالاییش کمی به سمت داخل منحرف شده، ترک، خونریزی و لقی ندارد، اما کمی درد دارد. ممنون میشم بفرمایید چکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در صورت کج و لق شدن دندان سریعا آن را در محل خود قرار دهید تا لخته خون زیر آن ایجاد نشود. با کمک لبه دندان های کناری، دندان کج شده را در یک راستا یا دندان های مجاور قرار دهید، ممکن است این کار اندکی درد داشته باشد، اما انجام آن ضروری است. سپس سریعا به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

 12. Avatar مصطفی گفت:

  با سلام،دختر من ۱۳ ماهش هست،امروز متوجه شدم که دندان های جلویی بالا که کاملا در امده بودن بسیار کوتاه شدن و به سختی دیده می شوند،لطفا منو راهنمایی کنید،خیلی نگران این وضعیت دخترم هستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید دندان های جلویی فرزندتان توسط دندانپزشک معاینه شود تا راهنمایی های لازم داده شود.

 13. Avatar حبیب گفت:

  سلام آقای دکتر چند روز پیش پسرم که ۱۱ ماهشه افتاد دندون جلو پایین لق شده لثه خیلی خون اومد
  الان دندون لق هست چکار باید کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. عارضه ای که ضربه به دندان شیری کودک می تواند ایجاد کند، خونریزی لثه است. این خونریزی ممکن است بر اثر پارگی لثه باشد. اگر زخم یا پارگی در لثه جدی نباشد، اقدام چندانی لازم نیست و خونریزی خود به خود بند می آید. اما در موارد شدید ممکن است لثه نیاز به معاینه و حتی بخیه داشته باشد. اگر دندان مختصری لق باشد خود به خود در جای دندان محکم می شود. با این حال اگر دندان لق شده دردناک است و سبب ناراحتی کودک می شود باید دندان کشیده شود تا دندان اصلی در سن 6 الی 7 سالگی جای آن را پر کند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تعداد دندان های انسان

 14. Avatar هیلدا گفت:

  سلام اقای دکتر
  دخترم 11 ماهشه دندون جلویی بالا ضربه خورده لق شده باید چیکار کنم ایا درست میشه؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر لقی دندان نارحتش می کند باید دندان کشیده شود و در سن 6 الی 7 سالگی دندان اصلی رویش خواهد کرد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تعداد دندان های انسان

 15. Avatar وحید گفت:

  سلام و ارادت

  دخترم الان 6سال و نیم داره و دوسال پیش سه تا از دندونای جلوش طی یک تصادف کنده شده
  و هنوز اثری از سه تا دندون نیست و نمیدونم حالا چکار باید کرد میشه راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به دندانپزشک مراجعه نمایید. دندانپزشک می تواند از طریق رادیوگرافی دندان OPG کودکتان تمامی دندان ها، انتهای ریشه دندان ها، جوانه دندان های دائمی جلویی کودکنان را که در OPG مشخص شده است را به شما بدهد.

 16. Avatar حسام گفت:

  سلام وقتتون بخیر دکتر
  پسرم 4سالشه بدلیل افتادن از رو سرسره دندان بالاییش ضربه خورده لثه و لبش کبودشده و خیلی ورم داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر در ناحیه لثه دندان پارگی و خونریزی داره باید ناحیه پارگی بخیه شود. در صورتیکه فقط خونمردگی و کبودی هست بمرور زمان از بین می رود و جای نگرانی نیست. دندان دایمی فرزند شما در شش سالگی رویش خواهد کرد و مشکلی وجود ندارد.

 17. Avatar علیرضا گفت:

  سلام. یا خواندن مقاله پاسخ سوالم را یافتم. مطالب عالی بود. متشکرم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 18. Avatar نادیا گفت:

  با عرض سلام بچه ام یه سال وچهار ماهشه که امروز دراثر ضربه دوتااز دندوناش از ریشه کنده شدن چکار کنم خیلی هل شدم نمیدونم چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. زمان رویش دندان اصلی کودک شما در سن 6 الی 7 سالگی است.

 19. Avatar زهیر نوروزی گفت:

  سلام پسرم سه سال نیم سن داره از روی دوچرخه باصورت افتاد دندان جلو قسمت بالا به شدت به سنگ خورد واز ریشه کامل بیرون آمد دندان دائمی کی بیرون میاد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان دایمی کودک شما در سن 6 الی 7 سالگی رویش خواهد کرد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک زمان رویش دندان

 20. Avatar صابر ملکی گفت:

  سلام
  پسرمن ۲ سالشه و دیشب در حین بازی با خواهرش،دندون جلو بالا محکم با پشت سرخواهرش برخوردمیکنه و از وسط بصورت افقی ترک برمیداره،فقط محل ترک یکم خون اومده بود و دندون لق شده است،الان از ترس ک درد داره، غذا نمیخوره
  ازدیشب ک پنجشنبه بوده ما ب دندون پزشک دسترسی نداشتیم و تا فردا صبح،آیا نیاز هست ک ب پزشک مراجعه کنیم برا ترمیم یا کشیدن دندان؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر دندان ضربه خورده لق است و کودک را ناراحت می کند. با معاینه توسط دندانپزشک می توان دندان را کشید. زمان رویش دندان اصلی در سن 6 سالگی رویش خواهد کرد.

 21. Avatar حمید گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید پسر ۳ ساله ام دندانش ضربه خورده ولی شده و زیر دندونش خون لخته شده ممنون از کمکتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان اگر لق است و کودک شما اذیت می شود بهتر است کشیده شود. زمان رویش دندان اصلی در سن 6 الی 7 سالگی است.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان اگر لق است و کودک شما اذیت می شود بهتر است کشیده شود. زمان رویش دندان اصلی در سن 6 الی 7 سالگی است.

 22. Avatar حامد سومند گفت:

  سلام دختر من ن ۱۸ ماهگی به لبه میز خورد و دندونه جلو کج شد که خانومم صافش کرد.کمی خون اومد بعد قطع شد.باید کار خاصی انجام بدیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر در ناحیه خونریزی وجود ندارد نیاز به کار خاص دیگری نیست. مطالعه بیشتر مراجعه به این دو لینک زمان رویش دندان و تعداد دندان های انسان

 23. Avatar شیرازی گفت:

  روزبخیر آقای دکتر. پسرم شش ساله ست، در اثر افتادن و ضربه یکی از دندان های جلویی فک بالا کمی لق شده است و بیشتر از سه هفته هست که به همان صورت ماتده، با معاینه دست دندان دایمی هنوز بیرون نیامده ولی لثه در اطراف دندان لق شده مقدار کمی ملتهب و قرمز و دردناک شده. طبیعی هست و منتظر افتادن دندان بصورت طبیعی باشیم و یا باید برای کشیدن اقدام کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر دندان لق شده دردناک است و سبب ناراحتی کودک می شود باید دندان کشیده شود تا دندان اصلی در سن 6 الی 7 سالگی جای آن را پر کند. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک ها تعداد دندان های انسان و زمان رویش دندان

 24. Avatar نسیم گفت:

  سلام دخترم ۵سالشه و یه چیزی و گاز گرفت ویکی از دندان های پایین لق شده به نظرتون باید به دکتر دندانپزشک نشون بدم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. زمان رویش دندان های اصلی در سن 5 الی 6 سالگی است. دندان های شیری می افتد و دندان اصلی رویش خواهد کرد.

 25. Avatar مهسا گفت:

  سلام دکتر پسر من ۸ ماهشه دهنش خورد لبه تخت یکی از دندون هاش خونریزی کرد بعد ب طرف بیرون دهانش کاملا کج شده بود بعد ک دهنش رو آب گرفتم و گریه اش قطع شد دیدم دندونش دوباره صاف شده و یکم کج کنار اون یکی دندونش هست. و یکم لثه اش باد کرد و دورش خونی هست خواستم بدونم باید چیکار کنم لازمه پزشک ببینه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در صورت کج و لق شدن دندان سریعا آن را در محل خود قرار دهید تا لخته خون زیر آن ایجاد نشود. با کمک لبه دندان های کناری، دندان کج شده را در یک راستا یا دندان های مجاور قرار دهید، ممکن است این کار اندکی درد داشته باشد، اما انجام آن ضروری است. سپس به یک دندانپزشک مراجعه کنید.

 26. Avatar صادقی گفت:

  سلام وقت بخیر پسرم الان ۹ سال دارد ودر سن سه سالگی بافتادنش یکی از دندانهای جلوش تعقیر رنگ داد الان که ۶ سال گذشته یکی از دادنهای جلو افتاد ودندان اصلی بیرون امده اما دندانی که در خردسالی ضربه خورد هنوز نیفتاده و هیچ تعقیر نکرده این موضوع باعث نگرانی بنده شده ایا نیاز که دندان کشیده شود یا اینکه طبق دندان های شیری دیگه منتظر شل شدن دندان باشیم ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. زمان رویش دندان اصلی در سن 6 الی 7 سالگی انجام می شود. توصیه می شود جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه نمایید. با تهیه رادیوگرافی می توان متوجه شد که جوانه دندان وجود داید یا خیر. سپس راهنمایی های لازم توسط دندانپزشک به شما داده می شود.

 27. Avatar ایلماز گفت:

  سلام اقای دکترپسرم براثرافتادن دندون جلوی دهنش کلاازریشه دراومدیک سالوسه ماهشه ایادوباره دندونش درمیاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. این دندان شیری کودک شما بوده است. زمان رویش دندان اصلی در سنین 6 الی 7 سالگی خواهد بود.

 28. Avatar سلیمان گفت:

  با سلام آقای دکتر دختر 16ماهه ای دارم که بر اثر زمین خوردن یکی از دندان های جلوی لق شد دوباره برگرداندم سرجای اولیه آیا باید کشیده شود یا دوباره توسط لثه محکم میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر دندان مختصری لق باشد خودبخود درست می شود. ولی اگر دردناک است و سبب ناراحتی کودک شما می شود باید دندان کشیده شود. و رویش دندان اصلی در سن 6 الی 7 سالگی خواهد کرد.

 29. Avatar پرستو گفت:

  سلام اقا دکتر پسرم دندانش شیریش پوسیده و خالی شده. آیا مکان پرکردگی وجود دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر دندان شیری پوسیده باشد و زمان افتادن دندان شیری چند سال دیگر باشد. بهتر است دندان ترمیم گردد. دندانپزشک بعد از معاینه دندان فرزند شما در این خصوص راهنمایی لازم را می دهند.

 30. Avatar منوچهری گفت:

  سلام اقای دکتر پسر من سه سالشه و تقریبا سه هفته پیش ضربه خورد به لثه و لب بالایی و خونریزی داشت و بعدش با خوردن بستنی اروم شد.و فقط لب بالا ورم داشت. اما الان دو تا دندان بالایی تا نصف خاکستری شده . باید جیکار کنم ؟این دندان همینطوری تیره میمونه؟ یا درست میشه؟ یا احتمال داره که بیوفته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه شود در صورتیکه قابل نگهداری نباشد، کشیده شود. و زمان رشد دندان های اصلی در سن 6 الی 7 سالگی خواهد بود.

 31. Avatar ساسان گفت:

  سلام خسته نباشید دخترم 2سال و 3ماهش هست با صورت خورد زمین یکی از دندون های جلویی فک بالاش رفت عقب ولی خونریزی نداشت رنگ لثه اش اول تیره بود بعد 3روز روشن شد و حالت عادی شد آیا درمان خاصی باید انجام داد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر اگر دندان لق شد. باید دندان کشیده شود و زمان رویش دندان اصلی کودک شما در سن 6 تا 7 سالگی خواهد بود.

 32. Avatar ملیحه گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید دختر من ده ماهشه امروزصبح بازی میکرد دندون بالاییش سمت چپ خورد به میز لثشم پاره شد دندونشم یکم تکون
  میخوره. یکم خونم هنوز میده. باید چیکار کنم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آن ناحیه را با گاز تمیز کنید. دندان شیری است نگران نباشید. دندان اگر لق است و آزار میدهد می توانید به دندانپزشک مراجعه نمایید و دندان کشیده شود. اگر لقی آن کم است ممکنه به مرور جایگاهش محکم شود. زمان رویش دندان اصلی کودک شما در سن 6 الی 7 سالگی خواهد بود.

 33. Avatar زارع گفت:

  سلام خشته نباشید
  پسر۴ساله من میخوره زمین ودندونش یکم لق شده
  چیکاربایدکرد؟ راهی هست که درستش کنیم تا۶سالگیش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان لق را نمی توان کاری کرد باید دندان کشیده شود. سپس در سن 6 الی 7 سالگی دندان اصلی رویش خواهد کرد. جهت کسب اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تعداد دندان های انسان

 34. Avatar الهام گفت:

  سلام خسته نباشید من دخترم 8سالش و تنها 2دندان دایمی درآورده ودیگه هیچ کدوم لق نشده بردم عکس کامل فک هم گرفتم گفتن تمام دندان‌هایش توی لثه هست و کم کم در میاد ولی بازم خیلی نگرانم میشه راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با عکس رادیوگرافی دندان های فرزند خود به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. سپس معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 35. Avatar تقی پور گفت:

  سلام وقت بخیر
  اقای دکتر دخترم 20 ماهشه امروز صبح تقریبا 10 ساعت قبل از بلندی افتاد صورتش ضربه خورد دو تا دندون جلو بالایی کمی لق شده و خونریزی داره اول که خورد زمین خونریزی خیلی شدید کرد الان کمتر شده اما قطع نمیشه خونریزیش
  برای شیر و غذا خوردن مشکلی نداره میخوره اما خونش بند نمیاد فاصله دو تا دندونش از هم ی کم زیاد شده لثه ش هم خونریزی میکنه باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر درد و خونریزی دندان هنوز ادامه دارد. بهتر است جهت معاینه و تشخیص درمان مناسب به دندانپزشک مراجعه کنید.

 36. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر پسرم ۱۳ ماه هستش وحدودا دوماه پیش با صورت خورده زمین دوتا از دندونای فک بالاش شکست ازون زمان دیگه شیر مادرشو نخورد .باز دیروز فک بالا ضربه خورد و حالا یه ضایعه خونی جای دندون شکسته زده بیرون و به شدت حساسش کرده که هیچی نمیخوره باید چکاری کنم لطفاً راهنمای بفرمایین ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است توسط یک دندانپزشک معاینه گردد.

 37. Avatar عاطفه گفت:

  سلام
  پسر من دو سال و دو ماه داره
  دیشب در حین بازی در پارک
  به جسم سخت خورد و دندان جلویی اون خون افتاد و خونش بند نمیومد البته خیلی کم! وبچه بیتابی میکرد که دندونم و من الان چک کردم دیدم کمی لق شده! و تا دست می‌زارم دوباره کمی خون میاد
  حالا باید چی کار کنم؟! لطفاً راهنمایی کنید
  آیا دندون درست میشه؟ باید عکس بگیرم ازش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان لق باید کشیده شود. و در سن 6 الی 7 سالگی زمان رویش دندان اصلی کودک شما شروع خواهد کرد.

 38. Avatar فاطمه فرنگی گفت:

  سلام آقای دکتر دخترم 10ماهشه با صورت خورد زمین دندونه سمت پایین کلا کج شده جا به جا شده باید چیکار کنم دور دندونش کبود شده یکی از دندوناش کج شده خیلی اومده به سمت جلو

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. جای نگرانی وجود ندارد زیرا این دندان شیری بوده و در 4 الی 5 سالگی می افتد و دندان دائم جای آن را خواهد گرفت. تعداد دندان های شیری انسان در هر فک 10 عدد می باشد.

 39. Avatar فاطمه گفت:

  سلام خسته نباشید پسرم یک سال و ده ماهشه دیروز بر اثر افتادن دندون جلوش نصف شد و لق شده درد هم داره شیر نمیتونه بخوره چیکار کنم خطر ناکه؟؟؟اذیت میشه ببرم پزشک میترسم میشه کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به یک دندانپزشک جهت معاینه مراجعه نمایید. این دندان شیری است. تعداد دندان شیری به 20 عدد می رسد. دندان اصلی در سن 6 الی 7 سالگی رویش خواهد کرد.

 40. Avatar بردبار گفت:

  سلام خسته نباشید دخترم یک سال و نیم دارد و حدود سه ماه پیش با صورت خورد زمین و لبه دندونش پرید خیلی کم و کمی لبش خون اومد اما بعد سه ماه الان لثه قرمز شده و حالت شل شده اومده تا وسط دندونش نگرانم دندان پزشکان کیش کودک آنقدر کوچک را قبول نمی‌کنند اگر مشکلی هست بیارمش شهرستان. نه کبودی نه خونریزی داره فقط اجازه دست زدن نمیده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود. برای اطمینان خاطر می توانید به دندانپزشک متخصص اطفال جهت معاینه مراجعه نمایید.

 41. Avatar فرشته گفت:

  سلام آقای دکتر دخترمن 4سال ونیمش هست دو روزپیش از دوچرخه افتاد و سه تا از دندوناش بر اثر ضربه به سمت بالا رفتن حالتشون جوری شده ک ما فکر کردیم شکستن بعد ک عکس برداری صورت گرفت دکترگفتن نشکستن فرورفتن داخل لثه باید ی مدت بیان چکاب تا به مرور ببینیم میان بیرون یا باید کشیده بشن،نظرشما چیه ایا احتمال بیرون اومدن دوباره دندونا هست؟تو حالت فک ولثه اش مشکلی پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دندان ها باید کشیده شود. دندان های شیری کودک شماست. در سن 6 الی 7 سالگی دندان اصلی رویش خواهد کرد.

 42. Avatar سمیه گفت:

  با سلام
  پسرم دو سال و چهار ماهه هست امشب هنگام مسواک زدن متوجه شدم که دندان نیش بالا سمت چپ لبه اش پریده . خیلی نگران هستم . هیچ ضربه ای نخورده و یا دردی ندارد . لطفا راهنمایی کنید
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دندان شیری کودک شما است. زمان رویش دندان اصلی در سن 6 الی 7 سالگی خواهد بود. نگران نباشید.

 43. Avatar امین عظیمی گفت:

  سلام اقای دکتر دختر من ۲ ساله نیم داره امروز از روی مبل افتاد وضربه محکمی به دندونای جلویی خورد و یکی از دندونای جلوش از ریشه کنده شده ایا دوباره دندونش سبز میشه وباید چکار کنیم الان؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 6 سالگی دندان اصلی کودک شما رشد خواهد کرد. این دندان که ضربه وارد شده دندان شیری بوده است. تعداد دندان های شیری 20 عدد در هر دو فک خواهد بود.

 44. Avatar هانیه کریمی گفت:

  با سلام
  آقای دکتر برادر من 6 سالشه و یک ماه پیش یک جسمی رو محکم گاز گرفت و کشید طوری که دوتا از دندان های پایین قسمت جلویی لق شد.یکیش بعد یک هفته افتاد و یکیش هم دیشب افتاد.منتها ندیدیم که کامل درومده یانه چون قورت داده رفته. نگرانم که از لحاظ رویش دندان دائمی مشکلی پیش بیاد و اینکه امکان داره ریشه درنیامده باشد؟ چون احساس درد ندارد. بعد افتادن کمی خون اومد و قطع شد.
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 6 الی 7 سالگی دندان اصلی کودک شما رویش خواهد کرد. جای نگرانی نیست. تعداد دندان های شیری 20 عدد است. در هر فک 10 عدد دندان شیری قرار دارد.

 45. Avatar محدثه گفت:

  سلام آقای دکتر من دخترم 15 سالشه در فک بالا کنار یک دندون دیگه یک دندون در آورده خیلی نگرانم که این دندون چیه و اینکه باید کشیده بشه یا خیر ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. جای نگرانی نیست. اصطلاحا دندان اضافی گفته می شود. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. در هنگام معاینه روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 46. Avatar مینا گفت:

  سلام وقت بخیر
  دخترم ۸ ماهه است امروز نشسته بود ک با صورت آمد روی زمین و پستونک تو دهنش بود از وسط لثه بالا خون آمد و بعدش قطع شد . دندون هم‌نداره . چیکار باید بکنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر خونریزی قطع شده و درد ندارد جای نگرانی نیست.

 47. Avatar زینب گفت:

  سلام من دخترم ۳سالش هست بر اثر برخورد بر زمین دندان جلو شکسته و یه ذره ریشه مونده من به پزشک مراجعه نکردم الان هم نگران هستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر ریشه دندان باقی مانده است. باید ریشه دندان خارج گردد. زمان رویش دندان اصلی در سن 6 الی 7 سالگی کودک شما خواهد بود.

 48. Avatar فاطمه طلاوری گفت:

  سلام آقای دکتر پسر من ۴ سال و نیمه است امروز موقع آب بازی با دندانش درب شامپو رو باز کرد و دو تا دندان جلوی پایین خونریزی کردن و لق شدن و درد دارن. الان هر جا رفتیم متخصص اطفال نداشتن برای دندوناش چیکار کنیم؟ خیلی مضطرب و نگران هستم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دندان ها، دندان شیری کودک شما هست. اون ناحیه را تمیز نگه دارید. در سن 6 سالگی کودک شما دندان های اصلی رویش خواهد کرد. نگران نباشید.

 49. Avatar صالحی گفت:

  سلام آقای دکتر دخترم حین بازی دهنش خورد به دوچرخه بعد خونریزی اتفاق افتاد نگاه کردم دندونش بود بعد دست زدم حس میکنم لق هست اما این لقی زیاد نیست دوسال و هشت ماهش هست دخترم نمیدونم چیکار کنم دندونش میفته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد ندارد. مشکلی نیست. در سن 6 سالگی دندان اصلی کودک شما رویش خواهد کرد.

 50. Avatar مصطفی چنانی گفت:

  با سلام
  سوال من اینه یک ساعت پیش دخترم متاسفانه با صورت خورد زمین و لبش پاره شده و متاسفانه یکی از دندانهای جلو به سمت عقب کشیده شده؟ و الان پیش دکتر بودیم و خیلی جاها خواندم اینکه دوباره اگه دندون جلو رو به سمت جلو بکشیم بر میگرده به حالت اولش ایا این پیام صحت داره یا خیر؟

  ممنون میشم جواب منو بدید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این بستگی دارد که فرزند شما چند سالشونه، بافت های مجاور دندان ضربه وارد شده یا خیر، کدام دندان است، خونریزی دارد یا خیر، آیا لقی دندان وجود دارد یا خیر و چقدر ضربه وارد شده برای پاسخ صحیح باید معاینه شود. همان کارهای اولیه را که دندانپزشک معالج برایشان انجام داده را رعایت نمایید.

 51. Avatar راحیل رحیمی گفت:

  باسلام و عرض ادب
  آقای دکتر نوزاد من هفت ماهه اس دندون های بالاش پایین اومدن و هنوز جوونه نزدن، امروز بغلم بود با دهن باز سرش رو آورد جلو بازی بازی زد تو صورتم! یک ساعت بعد متوجه شدم محل دندون بالاش که در نیومده کبود شده؟
  آیا این خونمردگی روی روی دندونش تاثیری میزاره یا خدایی نکرده صدمه زده؟
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خونمردگی در اثر ضربه به دندان شیری به تدریج جذب می شود و مشکلی نیست. نگران نباشید.

 52. Avatar افسانه گفت:

  سلام.ببخشید آقای دکتر دخترم پنج سال ویک ماهشه ویکی از دندان های جلو براثر زمین خوردن افتاده والان بعداز گذشت یک ماه یکی دیگه لق شده ویک بار بده دندان پزشک مراجعه کردم گفتن مشکلی نیست ولی الان که دندون دوم درکنار همون دندونی که افتاده،لق شده خیلی نگرانم کرده که هنوز هیچ اثری از رویش دندان اصلی هم نیست والانم باشرایط قرمز کرونایی شهرمون میترسم که دوباره به دندان پزشکی مراجعه کنم میخواستم بدونم مشکلی برای دندان های اصلی پیش نمیاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید مشکلی نیست. شش ماه صبر کنید اگر دندان اصلی رویش نکرد به دندانپزشک جهت معاینه مراجعه شود.

 53. Avatar مریم محمدی گفت:

  سلام اقای دکتر. دخترم ۵ سال و نیمه هست. دندان شیری بالایی در اثر ضربه افتاد و با ریشه دراومد. عکس هم گرفتم کامل از جاش در آمده. نگرانی دارم که دندان دائمیش کج در نیاد. نظر شما چیه چیکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمان رویش دندان اصلی کودک شما در سن 6 الی 7 سالگی خواهد بود. در سن 8 سالگی می توانید جهت معاینه به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

 54. Avatar مهسا گفت:

  سلام جناب دکترپسرم یه هفتس وارد ۵ سال شده امشب دهنش خورد به شوفاژ ودندون جلویی پایینش لق شدولی خونریزی نداشت به سمت داخل دهانشم لق شده یعنی زبون که میزنه تکون کوچولومیخوره همین نه خونریزی نه تغییررنگ فقط یه کم کوچولو لثش قرمزشدومن حالم بدونگرانم تاصبح توروخدابگین چکارکنم؟؟؟ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شیری هست جای نگرانی نیست. زمان رویش دندان اصلی در سن 6 الی 7 سالگی است.

 55. Avatar سعید گفت:

  سلام اقای دکتر دختر 1سال و نیمه دارم ضربه ب دندون جلوش وارد شد خونریزی داشت و کمی ب اندازه یک میلیمتر کج شده میخام بدونم ایا دندون از بین میره یا میمونه ایا راهی برای درست کردنش هست یا نه و اینکه خونریزی داشته خیلی بده ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان لق هست و خونریزی دارد به دندانپزشک مراجعه نمایید. دندان می افتد و در سن 6 الی 7 سالگی دندان اصلی رویش خواهد کرد.

 56. Avatar خیرخواه گفت:

  سلام آقای دکتر
  دخترم ۲ سال و ۹ ماهشه. دیشب خورد زمین و لبش پاره شد اما خودش میگه دندونام درد میکنه و دور تا دور دندونهای بالاش خون گرفته و خیلی خون ریزی کرد به نظرتون با ضربه ای که خورده دندون هاش دچار مشکل شده یا نه
  ببرم دندانپزشکی یا نیاز نیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است توسط یک دندانپزشک دندان معاینه شود.

 57. Avatar یاسمین گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر پسرم 2سال و نیمه براثر افتادن دوتا دندوناش لق شده اگه ببرمش دکتر دندونش بکشه یا بزارم خودش بیفته درضمن دندونش الان درمیاد یا بعد از هفت سالگی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خودش می افتد. دندان اصلی کودک شما در سن 6 الی 7 سالگی رویش خواهد کرد.

 58. Avatar محمدیاسین گفت:

  سلام اقای دکتر
  پسر من کم کم شش سالش میشه، عید امسال یکی از دندان جلویی ضربه دید و لق شد و یک کم لثه سیاه شد و بعد از یکی دو ساعت سیاهی لثه درست شد. اما بعد از هشت ماه دندان لق شد و بعد از دو هفته خودش افتاد و دندان اصلی داره بیرون میاد. اما الان که نوک دندان اصلی داره بیرون میاد بنظرم یک کم تیره مانند هست. خواستم بدونم طبیعی هست یانه؟ امکان داره بر اثر ضربه برای همیشه دندان اصلی اش سیاه بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، بهتر است جهت معاینه به یک دندانپزشک مراجعه نمایید.

 59. Avatar فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر دخترم 3 سال و 5 ماهش هست، دهنش برخورد کرده به سر پسر خالش دندون جلویی از بالا خیلی خیلی لق شده و دورش یک حاله خون داره، خون اومد ولی خیلی کم و اصلا دیگه خونریزی نکرد، من دستش نزدم ایا باید بکشم یا اینکه فقط دندون کمی جا به جا شده و جوش میخوره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد و خونریزی ندارد بهتر است دستکاری نکنید.

 60. Avatar اکرم رجب گفت:

  سلام آقای دکتر.پسرم ۴سال و نیمشه دیشب با دهان روی پله سرسره زمین خورد لب و دندان جلو ضربه خورد. دندانش سر جاش هست ولی خیلی کمی لق شده. چیکار کنم؟ آیا نیاز به عکس و دندانپزشک داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر خونریزی و پارگی در قسمت لب ندارد فقط دندان مختصری لق شده مشکلی نیست. نیاز به دندانپزشک و عکس نیست. در غیر اینصورت به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 61. Avatar سیداحمدحسینی گفت:

  سلام وقت بخیر دخترمن ۱سال ونیم سن داره براثر ظربه دوتا ازدندونهاش برگشت توی لثه وقتی به بیمارستان مراجعه کردیم گفتن دندونهاش باید کشیده بشه میخواستم بدونم میشه برای دخترم دندون بریج بزارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصلا نیازی به گذاشتن بریج نیست. دندان دائمی کودک شما در سن 6 الی 7 سالگی رویش خواهد کرد.

 62. Avatar محمد حسین نعیمی گفت:

  یا سلام خدمت آقای دکتر
  پسرم 2 سال و 7 ماه داره که دیشب در اثر برخورد با صورت روی فرش در حین بازی یکی از دندانهای جلویی ردیف بالا به طور کامل با ریشه در آمد
  خیلی دیر وقت بود و در یکی از درمانگاهها دکتر شیفت شب گفت مشکلی نیست، من پیشنهاد دادم دندون دوباره سرجاش قرار بگیره که شاید جوش بوخوره که ایشون گفتن بهتره این کار انجام نشه

  خاستم بدونم الآن که دندون خیلی زود افتاده مشکلی در رشد دندانهای اصلی در آینده ایجاد نمیکنه؟
  میخام بدونم احتیاجی نیست چیزی جاش قرار بگیره تا دندانهای مجاور به اون ناحیه فشار نیارن…

  ممنون از سایت و جوابای خوبتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، مشکلی نیست. دندان اصلی فرزند شما در سن 6 الی 7 سالگی رویش خواهد کرد.

 63. Avatar دراما گفت:

  سلام آقای دکتر من پسرم دندونش ضربه خورده خون ریزی داره و لق شده، پنج سالشه. درست میشه؟ باید چیکار کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر خونریزی دندان قطع شده و دندان لق است مشکلی نیست باید دندان کشیده شود و در سن 6 الی 7 سالگی دندان اصلی رویش خواهد کرد.

 64. Avatar راحیل دوانی گفت:

  سلام..پسر من ۲ سال و سه ماهشه..دو هفته قبل دندونش ضربه خورد..ولی لقی نداره ..بعد از دو هفته رنگش کمی خاکستری شده..میشه راهنمایی کنید من چی کار باید بکنم.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توسط یک دندانپزشک دندان فرزند شما باید معاینه شود.

 65. Avatar سحر گفت:

  سلام آقای دکتر دختر من 4 سال و نیمشه.امشب خورد زمین و یکی از دندون هاش کج شد به سمت داخل من با دستمال تمیز دندونشو سر جاش زدم.حالا باید چیکار کنم???کمی هم خون ریزی داشت ولی خوب شد خونریزیش.اما هیچی نمیخوره الان حدودا سه ساعته.انگار میترسه دردش بگیره واسه همین چیزی نمیخوره.امیدوارم ک صب خوب شع.ممنون میشم کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کاری که برای حفظ و نگهداری دندان انجام داده اید کاملا صحیح بوده است. چون درد دارد ایشان چیزی نمی خورد. اگر خونریزی ندارد و دندان سر جای خودش قرار گفته کار خاصی لازم نیست. اگر فردا یا چند روز دیگه درد داشت به دندانپزشک مراجعه نمایید تا رادیوگرافی تهیه شود.

 66. Avatar رضایی گفت:

  سلام و درود جناب دکتر
  دکتر جان راهنمایی میفرمائید لطفا”
  پسرم ۱۱ماهشه دوتا دندون جلو فک پایینش درومده بود، از تخت افتاد یکی از دندوناش شکست به صورتی که از ریشه از لثه درومد و چند دقیقه ای خونریزی کرد ، دندون رو چون کامل بود گذاشتم تو شیر😔
  دندان شیری رو میشه دوباره کاشت برای طفل ۱۱ماهه؟
  باید چه کنیم😔؟
  آیا این ضربه تاثیری در رشد دندان دائمی میگذاره؟
  لثه آسیب دیده ؟ چقدر زمان میبره ترمیم بشه؟
  باید منتظر بمونیم تا ۶سالگی که دندون دائمی دربیاره؟
  تو درومدن بقیه دندوناش تاثیر میذاره؟
  و هزارتا سوال دیگه که ذهنمون رو درگیر کرده!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام گیرد. به یک دندانپزشک جهت معاینه مراجعه نمایید. ضربه تاثیری روی رویش دندان دائمی ندارد. دندان اصلی در سن 6 الی 7 سالگی رویش خواهد کرد.

  2. Avatar سحر گفت:

   سلام دخترم ۳سالشه دراثرضربه یکی از دندونهای جلویی سمت بالا لق شده،خودش خوب میشه یااینکه بایدببریمش پیش دندانپزشک،نمیخام دندونشوبکشم،میشه درستش کرد؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. اگر دندان درد ندارد و ناراحت نیست. کاری لازم نیست انجام شود.

 67. Avatar بلینک گفت:

  سلام پسرم دو و نیم ساله هست بر اثر ضربه ای محکم دندان جلویش از ریشه کنده شده آیا تاثیر روی رشد دندان دائمی دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، رویش دندان اصلی در سن 6 الی 7 سالگی انجام می شود.

 68. Avatar رسول گفت:

  سلام دندون نیش فک پایین پسرم که سنش ۹ سال ۷ ماهش بر اثر ضربه افتاد الان احساس میکنم یک تیکه کوچیک مونده ایا با در اومدن دندون دائمی میاد بیرون یا بایید ببرمش پیش دکتر . واینکه دندونی که افتاده نمیدونم دائم یا شیری چطوری بفهمم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک دندانپزشک مراجعه نمایید. پس از معاینه دندانپزشک دائمی یا شیری بودن دندان را متوجه می شود.

 69. Avatar امیر انصاری گفت:

  سلام دکتر حسته نباشید دخترم ۳سالشه و با صورت به زمین خورد یه تکه از دندون جلوییش افتاد ولی همون دندون دچار خونریزی کم اطرافش داره وکمی لق شده حتی برای شیر خوردن هم دچار درد وخونریزی اطراف دندون میشه البته یه روز بیشتر نشده به نظرتون چیکار کنیم خیلی ناراحتیم.ممنون میشم جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر ضربه شدید بوده و دندان لق است باید دندان کشیده شود و در سن 6 الی 7 سالگی رویش دندان اصلی رویش می کند.

 70. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقای دکتر
  پسرم ۷ سالشه پارسال در اثر ضربه یکی از دندان های جلوییش افتاد همان موقع دندانپزشک بردیم گفت که مشکلی نداره شیری بوده در میاد،اما الان بعد از یک سال اصلا درنیامده.لطفا راهنماییم کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حداکثر تا شش ماه دیگه دندان رویش می کند. برای اطمینان می توانید به دندانپزشک مراجعه نمایید و با تهیه رادیوگرافی وضعیت دندان در لثه قابل مشاهده است.

 71. Avatar سعیده گفت:

  سلام دوباره. متخصص دندون پسرمو معاینه کرد و گفت خیلی کم لق شده و تا دوسه هفته غذای نزم بهش بده و اگر تا چند وقت دیگه درد داشت یا دندون تیره شد یا اطرافش دونه زد مراجعه کن و این یعنی ریشه اسیب دیده و باید دندونو بکشیم. یعنی راه درمانی نداره؟ باید دندون کشیده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر ضزبه شدید باشد ریشه دندان آسیب دیده است. باید دندان کشیده شود و در سن 6 الی 7 سالگی دندان اصلی فرزند شما رویش خواهد کرد.

 72. Avatar ژیلا گفت:

  سلام آقای دکتر
  پسرم ۴ سال و نیم هست و هفته پیش توو پارک تاب بازی خورد صورتش و یه دندون پیش لق شد و چرخید سمت جلو و دندون کناریش هم جابه جا شد ، بردیم بلافاصله دندون پزشک و چرخوند و فشار داد جاش فیکس شه و پشت دندونش زخم شده بود، و حالا دندون پیشش با فاصله مونده و الان سفته ، ولی لثه هاش قسمت جلو کبوده و ورم نداره ، کار خاصی لازمه بکنیم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، دندان فرزند شما توسط دندانپزشک معاینه انجام شده است.

  2. Avatar سعیده گفت:

   سلام وقت بخیر. پسرم ۲سال و ۴ماهه هست و امشب حین بازی با صورت به زمین خورد و دندونش خونریزی کرد. درظاهر دندون تکون نخورده فقط دور ۲تا دندون جلویی خونمردگی هست. و۱ساعت بعد از ضربه موقع شیرخوردن دوباره خونریزی کرد. خیییلی نگرانم. مشکلی برای دندونش پیش اومده؟؟ ممکنه ک دندونش بیفته؟؟ یا این خونمردگی خوب میشه؟؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. اگر ضزبه شدید باشد و دندان لق شده باشد. دندان میافتد. در سن 6 الی 7 سالگی دندان اصلی رویش خواهد کرد.

 73. Avatar مرضیه گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر دختر من۲سالش هست وبر اثر افتادگی یکی از دندانهاش به سمت بالا رفته ولثه پاره شده وکمی خونریزی داشت.این دندان باید کشیده شود یا صبر کنیم تا دندان شیری در بیاد
  واینکه گفته شده اگر ریشه جابه جا شده باشدمشکل پیدا میشود رو هم توضیح بدین
  سپاسگذارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. وقتی دندان شیری ضربه بخورد چه کنیم. اگر ضربه کم باشد دندان لق می شود جابجا یا ممکنه دندان دچار شکستگی شود. دندان را می توان نگهداشت. اما اگر ضربه شدید باشد و شکستگی زیاد باشد باید دندان را کشید و در سن 6 الی 7 سالگی رویش خواهد کرد.

 74. Avatar مائده گفت:

  سلام آقای دکتر،دخترم یک سالشه خورد زمین و دندان دوم فک بالاش کنده شد‌.باید چیکار کنیم؟؟ مشکلی واسه بقیه دندوناش یا فکش پیش نمیاد؟؟ خیلی نگرانم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رشد دندان اصلی فرزند شما در سن 6 الی 7 سالگی انجام می شود.

 75. Avatar حکیمه گفت:

  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر دختر من ۸ ماهش هست و چند روز پیش بر اثر ضربه دندون و لثه بالاش کمی دچار خونریزی شد دندون هنوز تازه دراومده و لق نشده ولی مثل اینکه خون داخل دندون لخته شده یه لک کمرنگی روی دندون افتاده آیا به مرور این لکه و خون مردگی برطرف میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به مرور لکه خون مردگی جذب می شود و جای نگرانی نیست.

 76. Avatar خانم راد گفت:

  سلام اقای دکتر پسرم ۳ ساله و ۹ ماهشه بر اثر ضربه یه دندون جلوش خون اومد و ۱ هفته است که لقه .ایا این دندون دوباره سفت میشه یا می افته

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، باید دندان کشیده شود یا بیفتد و در سن 6 الی 7 سالگی فرزندتان دندان اصلی رویش خواهد کرد.

 77. Avatar مسلم گفت:

  با سلام اقای دکتر پسر من در سن پنج سالگی بر اثر ضربه به دندان جلویی دندان بعد یه مدت سیاه شد و الان ک هفت سالشه و دندان دائمی بجای اون دندان در اومده با خوردن شیر سرد یا اب .میگه احساس درد دارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما توسط دندانپزشک متخصص معاینه شود. تشخیص درمان مناسب داده شود.

 78. Avatar هلینا گفت:

  سلام اقا دکتر امروز متوجه شدم دندون پایینی دخترم لق شده ولی من خبری ندارم جایی ضربه خورده باشه چون اگر ضربه میخورد حتما گریه میکرد و من متوجه میشدم من نگران هستم خیلی چیکار کنم ببرمش دکتر دندون ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکن است دندان اصلی در زیر در حال رویش باشد که دندان شیری فرزندتان لق شده است.

 79. Avatar محمدامین گفت:

  سلام آقای دکتر
  داداشم 5 سالشه د اثر ضربه ای که به لثه وارد شده دندونش لق شده میخواستم بدونم به مرور خودش خوب میشه یا نیاز به مراجعه دکتر داره ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام و درود بر شما. این دندان شیری می افتد. در سن 6 الی 7 سالگی دندان برادر عزیز شما رویش خواهد کرد.

 80. Avatar محمدامین گفت:

  سلام آقای دکتر
  داداشم 5 سالشه د اثر ضربه ای که به لثه وارد شده دندونش لق شده میخواستم بدونم به مرور خودش خوب میشه یا نیاز به مراجعه دکتر داره ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام و درود بر شما. این دندان شیری می افتد. در سن 6 الی 7 سالگی دندان برادر عزیز شما رویش خواهد کرد.

 81. Avatar ساناز گفت:

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  دخترم یک سال و دو ماه داره، امروز کنار میز افتاد و دندون شیری بالاش ضربه دید و خون اومد
  خونریزی زیادی نداشت منتها دندونش به سمت بیرون کج شده، لق نشده و انگار کلا با ریشه جابه‌جا شده
  خیلی نگرانم ،
  مشکلی توو زیبایی صورت و تکلمش ایجاد نمیشه ؟
  باید چه کاری انجام بدم ؟
  ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کار خاصی نمی شود انجام داد. باید زمان داد تا دندان شیری در سن 6 سالگی بیافتد و دندان اصلی رویش کند. نگران نباشید.

 82. Avatar کاملیا گفت:

  سلام اقای دکتر پسرم سه و۴ماهه هست ۲روز پیش توی پارک یه بچه ی دیگه که سوار تاب بود با پسرم برخورد میکنه که پاهای اون بچه محکم به لب پسرم میخوره دندونای جلوی بالایی میشکنه ویکی لق میشه اونایی که شکستن ریشه داخل لثه مونده تا یه روز خونریزی داشت ورم کرده ورمش کم کم داره میشینه میخواستم بدونم مشکلی پیش نمیاد پیش دکتر نبردیمش موقع غذا خوردن مشکل داشت که یاد گرفت با دندونای بقلی بزرگاش غذا رو بجویه ،نظرتون رو میگید اگه مشکل جدی هست که درمانش کنیم زودتر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه نمایید و ریشه دندانی که باقی مانده باید کشیده شود وگرنه بعدا باعث درد و ناراحتی می شود. دندان اصلی کودک شمادر سن 6 الی 7 سالگی رویش خواهد کرد.

 83. Avatar سجاد کرد گفت:

  سلام آقای دکتر عزیز.
  پسر من تقریبأ الان چهار سالش داره تموم میشه و سال پیش عید به صورت ب زمین افتاد و دوتا دندان جلو قسمت بالا ضربه خوردن ولق شدن بعد از یک سال عید امسال یکیشون لق شد و افتاد و اون یکی هم یکم رو به بیرون هست و خیلی نگران هستیم ک به جایش یه وقت دندان رویش نکنه ممنون میشم ک راهنمایی کنید .
  تشکر از محبتت جنابعالی.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که لق هست، دندان اصلی کودک در زیر در حال رویش است. و اون دندان هم که یکم به سمت بیرون متمایل است بهتر است توسط دندانپزشک معاینه شود .

 84. Avatar حمیدرضا مرادی گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  دختر بنده 9 ماهشه و هنوز دندان در نیاورده ولی لثش برجسته است ولی متاسفانه بر اثر ضربه لثه دندون 1بالایی کبود شده و ظاهرا درد هم نداره چون بیقراری خاصی هم نداره آیا نیاز به درمان خاصی داره یا خودش خوب میشه .
  ممنونداز وقتی که میگذارید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگرانی خاصی وجود ندارد. اگر تا 6 ماه دیگر دندان رویش نداشت به دندانپزشک مراجعه شود.

 85. Avatar مجید گفت:

  سلام آقای دکتر
  پسر من تو ۳ سالگی دوتا دندون جلویش ضربه خورد کج شد و خونریزی داشت،دندونپزشک دوتا دندونشو کشید ،الان که سنش تو ۷ سال و نیم هستش دندوناش هنوز در نیومده،

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید هنوز رویش دندان دیر نشده است. دندان رویش خواهد کرد. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک زمان رویش دندان

 86. Avatar محمد گفت:

  سلام دختر من یک سال ونیمشه باصورت زمین خورد یکی از دندون های جلوش کج شد بطرف داخل باید چه کار کنیم تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان کج شده درد یا خونریزی دارد باید توسط دندانپزشک معاینه شود.

 87. Avatar کبری گفت:

  سلام اقای دکتر.یک سوال داشتم.پر من 5 سالشه به دندان جلوی بالا ضربه خوردو دندان لق شد تا بهش دست زدم افتاد. خیلی ناراحتم چیکار باید بکنم. فردا شنبه ببرمش دندانپزشک توی این شرایط اوج کرونا. تو را خدا کمک کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر درد و ناراحتی نداره. مشکلی نیست در سن 6 تا 7 سالگی دندان اصلی کودک شما شروع به رویش می کند.

 88. Avatar شبنم ملکی گفت:

  باسلام و احترام
  جناب آقای دکتر
  پسرم ۲ سال و ۷ ماهش هست ۵ روز پیش پسرم دهنش خورد به کشو کابینت و دو دندون جلو بالا کاملا لق شد یکی از دندون ها به سمت عقب خم شد من با دست تمیز براش صاف کردم چون اذیت میشد ، دو روز خون ریزی داشت الان دندون ها نسبت به روز اول سفت شده به دلیل تعطیلات نتونستم به دکتر مراجعه کنم اما الان لثه بالا کامل سیاه هست ، و روی صحبت کردن پسرم تاثیر گذاشته حرف س ، ش ، ز رو نمیتونه درست تلفظ کنه ، در این باره نظرتون چی هست لطفا راهنمایی کنید
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با توجه به توضیحات شما که لثه سیاه شده باید دندان کودک شما معاینه شود. در سن 6 الی 7 سالگی دندان اصلی رویش مجدد دارد.

 89. Avatar یزدان گفت:

  سلام دکتر بچه من 2 ساله هست و دندان جلو بالا در اثر پوسیدگی و درد دکتر کشید. الان تا کی بی دندان است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان اصلی فرزند شما سن 6 یا 7 سالگی انجام می گردد.

 90. Avatar عرفان گفت:

  سلام پسر من در سن یکسال و نیمی بدلیل پوسیدگی دو تا دندان جلو را مجبور شدیم بکشیم. الان آقای دکتر تا چند سالگی دندان های جلو را ندارد؟

  1. Avatar مهدیه سادات موسوی گفت:

   ببخشید کودک من یکسال و هشت ماهشه خورد به لبه میز دندونش افتاده الان چه اتفاقی براش میفته.کی دندانش در میاد؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. در سن 6 الی 7 سالگی دندان اصلی رویش می کند.

  2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید در سن 6 الی 7 سالگی دندان اصلی کودک شما شروع به رویش می کند.

 91. Avatar احمد گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید، دختر من در سن ۳سالگی در اثر برخود به زمین دندان جلوییش کنده شدولی هنوز در سن ۷/۵ سالگی هنوز در نیومده البته بعضی از دندونهای شیریش افتادن جاش دائمی در اومده لطفا کمک کنیدبا تشکر از سایت خوبتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید احتمالا لثه محل دندان ضخیم تر شده است مشکلی نیست.

 92. Avatar میلاد گفت:

  سلام آقای دکتر. خسته نباشی. پسر 2 سالم شیطونی کرد دندون بالاش ضربه محکم خورد یدونش رفته بسمت داخل (کج شده سمت داخل دهان) . منم (البته اشتباه کردم) دندونشو با دست آوردم سرجاش. صدای جا خوردنشو با دستم احساس کردم. یخورده خون اومد الانم پشت لثه سیاه شده. آب سرد دادم. خونش بند اومده. میشه کمکم کنید؟
  پاسخ

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. احتمالا این دندان می افتد . و سن 6 سالگی دندان اصلی رویش می کند.

   1. Avatar مهرانه گفت:

    سلام اقای دکتر برادر بنده ۵ سال دارد دندان جلویی بالا بر اثر ضربه لق شده ایا لازمه به دکتر ببرم یا اگر خودش هم بیفتد عیبی ندارد ایا در میابد

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دندان باید بیفتد و در سن 6 الی 7 سالگی دندان اصلی رویش می کند. لازم نیست به دندانپزشک مراجعه شود.

 93. Avatar رزیتا گفت:

  سلام پسرمن نزدیک4سالشه براثرضربه دندون شیری لق شده فک کنم خیلی ناراحتم. چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید. دندان اصلی فرزند شما در سن 6 تا 7 سالگی رویش می کند.

 94. Avatar آرمین گفت:

  سلام پسر من ۹سالش هس دندون شیری اصلا نیفتاده چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است دندان های فرزند شما توسط یک دندانپزشک معاینه شود.

 95. Avatar میترا گفت:

  سلام.دخترم ۱۱ ماهشه زمین خورد و دوتا دندون بالا که نیمه دراومدن خیلی خونریزی کرد.از اطراف دندونش خون میومد.مشکلی برا دندوناش پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. محل خونریزی را با گاز استریل تمیز کنید . نگران نباشید دندان شیری هست. اگر لق نیست مشکلی نیست اگر لق هست فرزند شما را آزرده می کند. و در سن شش تا هفت سالگی دندان اصلی رویش می کند.

 96. Avatar نازنین گفت:

  سلام کودک من ۱ سال و ۴ ماهشه ضربه شدید به لثه بالایی خورده و از جاش خون میاد و دندون بالاییشم همش از زیر لثه اش خون میاد باید چکار کنم حتما باید برم پیش دندون پزشک یانه تورو خدا راهنماییم کنیدنمیدونم ضربه به لثه بوده یا دندون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما یک گاز استریل از داروخانه تهیه کنید. روی بخیه بگذارید تا فردا که به دندانپزشک دسترسی دارید مراجعه نمایید. اگر هم لق بود و دندان افتاد جای نگرانی نیست دندان شیری است و در سن 6 تا 7 سالگی دندان اصلی رویش می کند.

 97. Avatar پانته آ گفت:

  باسلام خدمت آقای دکتر
  بچه من ۶سالشه..دندون شیری جلوییش لق شده بود ..یک روز بر اثر ضربه به تشک ترامبولینگ افتاد و الان ۲ماهه که جاش دندون درنیامده …خیلی نگران هستم آیا طبیعیه ؟ یا باید به دندانپزشک مراجعه کنم؟
  باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید رویش دندان دیر نشده . در بعضی کودکان در سن هفت سالگی رویش می کند.

 98. Avatar شیوا گفت:

  سلام آقای دکتر، بچه من توی یکسال و نیمی دندون های جلوش یه ضربه خورد،برم دکتر عکس انداختن گفتن رفتن توی فکش، گفت اگه بعد مدتی بیرون اومدن و سیاه نشدن که هیچ،ولی اگه سیاه شد یا درنیومد بیار ببینیمش، بعد دو سه ماه دندونها از توی فک اومدن بیرون،الان سه سال و دو ماهشه، ولی دندون های جلوش که توی یک‌سالگی فاصله داشتن بهم چسبیدن؟ دندونهاش خراب نشه دکتر؟ خیلی نگرانم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 6 سالگی فرزندتان جهت ویزیت به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. اگر لازم بود درمان ارتودنسی انجام شود.

 99. Avatar محبوبه گفت:

  سلام آقای دکتر دخترم 4سال و شش ماهه است هنگام بازی افتاد روی زمین و خورد به میز تلوزیون که متوجه شدم یکی از دندونهای جلوییش لق شده و در حال خون اومدنه دندونش در حالت ثابت خون نمیاد ولی به محض تکون دادن شروع به خون اومدن میکنه لطفا راهنمایی بفرمایید.سپاسگذارم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. لازم نیست کاری انجام دهید.و یا چیزی به او داده شود. مواظب باشید که چیزی با اون قسمت دندان نخورد اگر چیزی گاز بزند درد می گیرد و خون میاید. خودبخود دندان می افتد و در 6 سالگی دندان اصلی رویش میکند نگران نباشید.

 100. Avatar امین انصاری گفت:

  با سلام و وقت بخیر ، پسرم 2 سالش هست و تو خونه افتاد و یکی از دندونهای جولوش از ریشه در اومد. فعلا صحبت هم نمیکنه بجز چندتا کلمه آیا تو حرف زدنش مشکل ایجاد می کنه؟ آیا الان تو دوسالگی دندونشس افتاد بعداً دندون اصلیش در میاد؟
  آقای دکتر آیا راهی وجود داره یا باید منتظر دندون اصلی باشم.
  با تشکر فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 6 یا 7 سالگی دندان اصلی ایشان رویش می کند.

   1. Avatar محبوبه گفت:

    اگر دخترم شیر به مقدار کافی بخوره امکان جوش خوردن دندونش هست یاخیر؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. خیر، این دندان می افتد و در سن 6 سالگی دندان اصلی رویش می کند.

 101. Avatar Samira Taghizadeh گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  آقای دکتر پسر ۹ ماهه دارم. دو دندان فک پایین در آمده است. دو دندان فک بالا کاملا متورم شده و نوک سمت راستی کمی هم بیرون آمده است. متاسفانه امروز در حین بلند شدن به کناره مبل برخورد کرد و بافت متورم دندان راست فک بالا خونریزی کرد و کمی از بافت شل شد. آیا در آینده به دندان یا لثه آسیبی وارد میشود؟خیلی نگران هستم لطفا راهنمایی کنید. ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود به این شکل در فضای مجازی نمی شود اظهار کرد.

 102. Avatar زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید در کودکان شیر باغث پوسیدگی دندان می شود؟باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تغذیه با شیر مادر یا شیر پاستوریزه در صورتی که بعد از آن مصرف شیر دندان تمیز نشود، موجب پوسیدگی دندان می‌شود‌.

 103. Avatar اسدی امیر گفت:

  سلام بنده در سن17سالگی یکی از دندان های شیریم تازه افتاده ولی دندان اصلی که زیرش بود کج در آمده و حس خوبی بین زبان و ذندان ندارم چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید برای ردیف شدن دندان شما باید درمان ارتودنسی صورت بگیرد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 104. Avatar رضوان گفت:

  پسر من 6 ساله هست
  دندون جلوش ضربه خورده یه ذره ای شل شده
  به نظرتون بکشیمش؟ یا بزاریم تا 7 سالگی که دندون خودش کنده بشه
  ممکن چون لق شده به طور طبیعی لق نشه و دندون جدید در نیاره؟
  چکار باید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کشیده بشه. چون لق هست در خوردن ممکن هست که بیفتد.

 105. Avatar زهره قاسم نژاد گفت:

  با سلام خسته نباشین.دختر من الان یک سالشه و بر اثر افتادن از روی پله ضربه خورده به دندوناشو هم لب پر شده دندان های بالاش هم به داخل فرو رفته میخوام بدونم عواقب بدی داره؟خوب میشه یا نه؟باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانهای شیری است . بهتر است معاینه انجام شود.

 106. Avatar رضا گفت:

  باسلام. ممنون آقای دکتر از سایت مطب بسیار عاالی بود.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما

 107. Avatar علی حجازی نیا گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر … پسرم ۲سالشه یکی از دندونای جلوییش خورد به لبه در ماشین و شکست !

  مشکل خاصی هم پیش میاد ؟!
  دندون جایگزین هم حالا! درمیاد یا تا ۶،۷ سالگیش باید صبر کرد ؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله دندان اصلی 6 تا 7 سالگی رشد میکند. اگر دندان بیشترش رفته و به لثه رسیده کشیده شود بهتر است چون درد می گیرد .

 108. Avatar سوما گفت:

  سلام آقای دکتر. دخترم بیست ماهه است. در اثر ضربه دندان جلو بالاییش از ریشه درآمده.چیکار میتونم بکنم دارم از نگرانی میمیرم.مشکلی برای دندان دایمی نمیفته؟ الان دچار عفونت نمیشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام بهتر است توسط یک دندانپزشک معاینه شود. تا ببیند ضربه فقط به این دندان وارد شده یا خیر. اگر این دندان شیری افتاده است دندان اصلی کودک شما در شش سالگی در میاید.

 109. Avatar زينب گفت:

  باسلام وخسته نباشيد. پسر من ٣ سال و ٧ ماهش هست و دندون هاي جلويش لق شده بر اثر ضربه خيلي درد داشت و اذيت ميكرد وغذا نميتونست بخوره برديمش دكتر. دكتر چسب زد براش و گفت كه اگه چسبش بگيره وبذاره خوبه براش فيكس ميشه. ولي چسب افتاد و باز لق شد دندونش. البته پسرم خيلي بازي گوش هست. خطرناكه هست براش راهنمايي كنيد لطفا

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با توجه به توضیحات شما و سن کودک بهتر است دندان شیری کشیده شود، بدلیل اینکه دندان جلو هست مشکلی برای کمبود فضا هم بوجود نمی آید.

 110. Avatar فرزانه گفت:

  سلام من یه پسر دوساله دارم خورده به دیوار دندونش نمیدونم شکسته یا رفته داخل لثه اش وای لثه اش ورم کرده انگار دندون برگشت داخل
  من اصلا تیکه دندونش رو ندیدم باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بهتر است به دندانپزشک جهت معاینه مراجعه کنید.

 111. Avatar Amin hossini گفت:

  سلام کودک ۲ساله دارم درحین بازی افتادوضربه به دندون شیری جلوش خردوالان یکی ازدندانهاش به سمت عقب رفته و لب بالش خون مردگی داره
  لطفاراهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید توسط دندان پزشک معاینه شود . و لبش را در ابتدا کمپرس یخ میگذاشتید تا جلوگیری از خونمردگی شود.

   1. Avatar مهیار جعفری گفت:

    سلام برادر من ۲ سالشه و دوتا دندان جلویی بالاش در اثر افتادن از ریشه دراومده باید چیکار کنیم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه شود. دندان شیری بوده باید صبر کنید 6 تا 7 سالگی دندان اصلی درمیاید.

     1. Avatar کبری گفت:

      سلام اقای دکتر. نه اصلا ناراحت نیست. مشکلی هم ندارد. دیگه لازم نیست کاری کنم. ؟ خدا خیرتون بده من، مادر را از نگرانی نجات دادید.

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. نگران نباشد مشکلی نیست. دندان اصلی ایشان در حال رویش است.

   2. Avatar زهرا گفت:

    سلام آقای دکتر
    دخترم ۵ سال و ۱۰ ماهشه، دو تا دندون جلویی فک پایین قبلا افتاده و جاش دندون در آورده.امروز میگه تو شیرینی گردو بود محکم خورده به دندونم (که میشه دندون شیری کناری فک پایین ) و لق شده خون ریزی نداره فقط لثه قرمز شده، الان نمیدونم این طبیعیه یا نه؟
    نیازه ببرم دکتر؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. این دندان شیری کودک شما است و مشکلی نیست. در سن 6 الی 7 سالگی دندان های اصلی شروع به رویش می کند. تعداد دندان های انسان در کودکی 10 عدد در فک بالا و 10 عدد در فک پایین است که دندان شیری نامیده می شود. در سن 6 الی 7 سالگی دندان های اصلی جایگزین دندان های شیری می گردند.

  2. Avatar مهسا گفت:

   سلام پسرمن نزدیک ۶سالشه براثرضربه دندون کشی که تازه دراومده لق شده ایابازم دندون جایگزین میشه این دندون اصلی بودکه تازه دراومده .

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. دندان اصلی فقط یکبار در سن 6 تا 7 سالگی رویش دارد.

 112. Avatar احمد گفت:

  سلام آقای دکتر
  میشه لطفا در مورد معنای جابجایی بعد از تروما و پالاتال و باکال و تداخل اکلوزالی توضیح دهید. بچه من چند ماهه که دندانهای شیری فک پایینش در حال کج شدن و نامرتب شدن است. چکار باید بکنم؟ کودک من ۷ سال دارد. متشکرم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام اگر در این سن دندانها ی فک پایین کودک شما کج شده است نگران نباشید جون به علت رویش دندانهای دایمی که کمی بزرگتراز دندانهای شیری هستند در این سن مقداری کمبود فضا وجود خواهد داشت که باعث کجی دندانها می شود. برای این مشکل بهتر است ذر 8 الی 9 سالگی به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. ولی اگر دندانها دجار ضربه و تروما شده اند بیمار می بایست سریعا به دندانپزشک یا متخصص ارتودنسی مراجعه نماید. و اگر بیمار دارای تداخلات اکلوزالی است و یا دارای کراس بایت قدامی و یا خلفی است باید سریعا به متخصص ارتدنسی مراجعه نماید

   1. Avatar سعیده گفت:

    سلام آقای دکتر
    پسرم سه ماه دیگه 5 ساله میشه، امروز میگه که دندونام لق شدن، دو تا دندون جلویی فک پایینش با هم لق شده، بنظرتون طبیعیه و زمان افتادنش هست یا باید پیگیری کنم
    ضربه یا التهاب و درد هم ندارن
    متشکرم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. در 5 سالگی افتادن دندان کودک طبیعی است. سپس دندان اصلی رویش می کند.

     1. Avatar حسن گفت:

      سلام آقای دکتر
      دختر من ۴ سالشه امروز پلاستیک کرد تو دهنش یه دندون جلوییش فک پایین لق شده، اولش یه ذره خون اومد و درد داشت، بعد از دو دقیقه دردش خوابید، چیکار باید بکنم تو این تعطیلات ؟ نیازی به دکتر هستش ؟

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      باسلام. اگر دندان کودک شما درد و خونریزی ندارد، مشکلی نیست. میتوانید بعد از تعطیلات جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *