اخبار

شصت و دومین کنگره بین‌ المللی جامعه دندانپزشکی ایران

شصت و دومین کنگره بین المللی جامعه دندانپزشکی ایران

شصت و دومین کنگره بین المللی جامعه دندانپزشکی ایران موسوم به اکسیدا 2023 از سه شنبه 23 خرداد 1402 تا روز جمعه 26 خرداد 1402 از ساعت ۸ تا ۱۸ در مرکز دائمی نمایشگاه‌ های بین‌المللی ایران ‌مال برگزار شد. امسال نیز این کنگره مانند سال های گذشته میزبان تعداد زیادی از بزرگترین و سرشناس ترین دندانپزشکان ایران بود.

دکتر عبدالرضا جمیلیان، متخصص و مخترع ارتودنسی، که به واسطه دانش و تجربه فراوانش و همچنین به دلیل سوابق درخشانش در زمینه حضور در کنگره های بین المللی دندانپزشکی و ارتودنسی سالهاست که به یکی از سخنرانهای همیشگی این کنگره تبدیل شده است؛ امسال نیز به مانند سال های گذشته در یکی از پانل های تخصصی کنگره سخنرانی کردند. سخنرانی ایشان با عنوان “حد و مرز بین ارتودنسی و جراحی در درمان بیماران دارای مال اکلوژن کلاس 3” در قالب پانل ارتودنسی اکلوژن در روز جمعه 26 خرداد 1402، ساعت 10 الی 10:30 صبح به مدت 30 دقیقه در سالن بلک باکس 1 واقع در مرکز دائمی نمایشگاه های ایران مال، (ایوان فرهنگ) ارائه شد.

دعوت نامه دکتر جمیلیان به شصت و دومین کنگره بین المللی جامعه دندانپزشکی ایران

دعوت از دکتر جمیلیان برای سخنرانی در شصت و دومین کنگره بین المللی جامعه دندانپزشکی ایران

کنگره اکسیدا فرصت بی نظیری است برای شرکت کنندگان این کنگره تا با طیف وسیعی از شرکت‌ های پزشکی، سخنرانهای معتبر، برنامه‌ های آموزشی و فرصت‌ های شبکه‌ سازی از نزدیک آشنا شوند. با تمرکز بر فناوری دندانپزشکی، تحقیقات و پیشرفت‌ های صنعتی و همچنین با هدف توانمند سازی متخصصان و پیشبرد صنعت دندانپزشکی، این کنگره بین المللی برگزار می شود، همچنین جنبه‌ های مختلف این حوزه مانند تکنیک‌ های درمانی نوظهور، نحوه ارتباط صحیح با بیمار، مدیریت بیمار و دندانپزشکی دیجیتال در این کنگره تحت پوشش قرار می گیرند.

سخنرانی دکتر جمیلیان در شصت و دومین کنگره اکسیدا

برای بهره بردن هر چه بیشتر از سخنرانی علمی و تخصصی دکتر جمیلیان در این کنگره دندانپزشکی قبل از هر چیزی باید بدانیم که مال اکلوژن کلاس 3 چیست و چه کسانی از این عارضه رنج می برند. مال اکلوژن کلاس 3 به ناهنجاری هایی اطلاق می شود که فک بالای بیمار رشد کافی نکرده یا فک پایین بیمار بیش از اندازه رشد کرده است. در برخی موارد این عارضه در اثر ترکیبی از عقب ماندگی فک بالا یا جلوزدگی فک پایین بوجود می آید. علل بروز مال اکلوژن به عوامل گوناگونی بستگی دارد که از جمله مهمترین آن ها می توان به مواردی مانند از دست دادن زودتر از موعد دندانهای شیری، عوامل ژنتیکی و عادات نامناسبی چون مکیدن انگشت اشاره نمود.

دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی در شصت و دومین کنگره بین المللی جامعه دندانپزشکی ایران

حضور دکتر جمیلیان در شصت و دومین کنگره بین المللی جامعه دندانپزشکی ایران

در گذشته معمولاً برای درمان این ناهنجاری از دستگاه های بزرگ خارج دهانی یا «فیس ماسک» استفاده می شد. ولی با توجه به معایب «فیس ماسک» و با توجه به این که نسل جدید کودکان تمایلی برای استفاده از دستگاه های بزرگ خارج دهانی ندارند، دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی، اقدام به اختراع دستگاه ارتودنسی کوچکی کردند که در آمریکا به ثبت و تأیید رسیده و جایگزین مناسبی برای «فیس ماسک» و «هدگیر» است. این دستگاه کوچک داخل دهانی برای جلو آوردن فک بالا مورد استفاده قرار می گیرد.

دانستن این نکته مهم است که در هنگام درمان مناسب مال اکلوژن در ارتودنسی، زمان تشخیص عارضه و اقدام سریع و به موقع نقش بسیار مهمی را ایفا می کند. متخصصان ارتودنسی، بهترین زمان شروع درمان را سنین قبل از بلوغ می دانند. چرا که در این دوران استخوان ها نرم و در حال رشد هستند و دندان ها به راحتی در فک جا به جا می شوند. گرچه طول درمان مال اکلوژن در ارتودنسی بسیار متغیر و وابسته به عوامل مختلف از جمله سن و شدت ناهنجاری است، اما معمولاً بین یک سال تا دو سال طول میکشد.

در شصت و دومین کنگره بین المللی سالانه جامعه دندان پزشکی ایران، دکتر جمیلیان، مخترع دستگاه ارتودنسی داخل دهانی، آخرین یافته ها و تجربیات خود برای درمان این نوع ناهنجاری را در اختیار همکاران محترم دندانپزشک و مخاطبین محترم قرار داده و طبق روال سال های گذشته، ایشان به پرسش های دانشجویان و همکاران محترم در این خصوص پاسخ دادند. خلاصه مقاله ارائه شده توسط ایشان در ادامه آمده است.

یکی از مشکلات مهم در طرح درمان ارتودنسی بیماران کلاس 3 انتخاب راه درمان بین جراحی و یا ارتودنسی است. هدف از این مطالعه تعیین شاخص های بین مرزی در بیماران بالغی که دارای ما اکلوژن کلاس 3 هستند، می باشد.

آنالیز Stepwise نشان داد که دو متغیر Holdaway و Wits برای تعیین حد مرز بین بیمارانی که نیاز به ارتودنسی و نیاز به جراحی دارند بسیار موثر هستند بیماران با Holdaway بالاتر از 10/3 درجه و Wits بالاتر از -5.8 بهتر است (مقادیری که به سمت صفر نزدیک می شود ) با ارتودنسی درمان شوند و بیمارانی که Holdaway آنها کمتر از 10/3 درجه و Wits آنها کمتر از -5.8 میلیمتر است (مقادیری که به سمت منفی تر نزدیک می شود ) بهتر است با جراحی درمان شوند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *