عصب کشی و مشکلات لثه

شایع ترین کیست های دندان

شایع ترین کیست های دهان

کیست های دندانی در واقع کیسه های حاوی بافت ها هستند که برخی از آن ها با هوا پر شدند و برخی نیز حاوی مواد مایع یا نیمه مایع هستند. این کیست ها می توانند در هر جایی از دهان از جمله: لثه ها، لب ها،کف دهان و اطراف یا کنار دندان ایجاد شوند و در بیشتر موارد در اطراف دندان هایی که در اثر عفونت آسیب دیده اند و یا حتی از بین رفته اند ایجاد می شوند. این کیست ها معمولا رشد کندی دارند و در ابتدا به صورت یک برجستگی کوچک و بدون درد ظاهر می شوند اما اگر به موقع درمان نشوند می توانند به یک عارضه جدی تبدیل شوند و علاوه بر آن که به دندان های سالم شما آسیب می رسانند  برای برداشتن آن ها باید بخشی از فک شما تحت جراحی قرار بگیرد. در متن زیر به بررسی شایع ترین کیست های دهان و دندان خواهیم پرداخت.

انواع کیست دندان به شکل شماتیک در استخوان فک نشان داده شده است

انواع کیست های دندان

شایع ترین کیست های دندان را می توان به چهار دسته کلی تقسیم کرد که در ادامه توضیح می دهیم.

کیست موکوسل دندان

این نوع کیست که اغلب به آن کیست مخاطی نیز گفته می شود معمولا در نواحی حاوی بافت های نرم دهان مانند لب، زبان یا قسمت داخلی گونه ایجاد می شوند و بطور کلی در اثر ضربه یا تحریک بافت های آسیب دیده داخل دهان ایجاد می شوند و در بسیاری از موارد خود به خود برطرف می شوند. این کیست یکی از شایع ترین کیست های دهان و دندان است.

کیست موکوسل دندان

کیست پری اپیکال دندان

این نوع کیست دندان در قاعده دندان ایجاد می شود و به علت مرگ عصب یا در اثر عارضه جانبی عفونت پالپ (بخش مرکزی دندان) ایجاد می شود. مواد عفونی از داخل دندان به داخل بافت اطراف نشت می کند و باعث التهاب و در نتیجه تشکیل کیست می شود که ممکن است به آبسه نیز تبدیل شود.

کیست پری اپیکال دندان

کیست ادونتوژنیک

این نوع کیست هاکه نام های دیگری مانند کیست رادیکولار،پریودنتال آپیکال دارند گروهی از کیست های دندانی هستند که اغلب در ناحیه استخوان فک یافت می شوند و قبل از این که کوچکترین علائمی از خود نشان دهند کاملا بزرگ می شوند. علت ایجاد این نوع از کیست ها مرگ یا نکروز پالپ(بخش مرکزی دندان)که ناشی از پوسیدگی یا وارد شدن ضربه به دندان است.اگر این کیست درمان نشود به رشد خود ادامه می دهد، فک را ضعیف می کند و به دندان های اطراف آسیب می رساند.

کیست دندان ادونتوژنیک

کیست فولیکولار

این نوع کیست معمولا نزدیک یا بالای تاج دندان عقل نهفته تشکیل می شود و بر اثر تجمع مایع بین بافت غشای مینا و قسمت تاج دندان ایجاد می شود. کیست فولیکولار می تواند با فشار آوردن به دندان های مجاور آن ها را کج کند این نوع از کیست را می توان با کشیدن دندان و برداشت کیست از طریق جراحی درمان کرد.

کیست دندان فولیکولار

کیست دندان چه فرقی با آبسه دندان دارد؟

آبسه دندان در اثر عفونت حاد باکتریایی ایجاد می شود و به دلیل شباهتی که با کیست دارد ممکن است با آن اشتباه گرفته شود احتمال کمی وجود دارد که شما از وجود آبسه درون دهان خود مطلع نشوید چون علائم آن شامل دردهای شدید ضربان دار، تورم، التهاب و تب است. همچنین ممکن است باعث ایجاد بوی غیرمعمول و خاصی داخل دهان شود. درد آبسه دندان به طور ناگهانی شروع می شود و بعد از گذشت مدتی شدیدتر می شود و می تواند به فک و گوش نیز سرایت کند.

علائم کیست های دهان و دندان

به طور کلی اگر کیست دندانی عفونی داشته باشید احتمالا متورم، ملتهب و دردناک خواهد بود. اگر کیست ایجاد شده در ناحیه لثه ها باشد ممکن است به صورت یک ضایعه یا تاول توجه شما را به خود جلب کند. اگر کیست آلوده و عفونی نباشد غالبا هیچ علامت مشخصی نخواهد داشت بنابراین کیست ایجاد شده اگر به حد کافی بزرگ و قابل رویت نباشد تنها با روش هایی مانند عکس برداری و اشعه ایکس قابل تشخیص خواهد بود.

سوالات متداول در مورد کیست های دهان و دندان

1-برای جلوگیری از بروز کیست های دندانی چه کاری می توانیم انجام دهیم؟

برای جلوگیری از ایجاد کیست توجه به سلامت و بهداشت دندان ها و نیز مراجعه منظم به دندانپزشک برای معاینه دندان ها ضروری است به خاطر داشته باشید دندان هایی که سالم هستند به ندرت در اطراف آن ها کیست تشکیل می شود.

2-کیست های دهان و دندان چه مشکلاتی ایجاد می کنند؟

کیست های دهان و دندان می توانند مشکلات مختلفی همچون ایجاد عفونت، ضعیف شدن فک، وارد کردن فشار به دندان های کناری و تغییر دادن شکل آن ها ایجاد کند.

3-کیست دندان و دهان چگونه درمان می شود؟

درمانی که دندانپزشک یا جراح فک و صورت برای کیست دندان توصیه می کند بستگی به محل، نوع و اندازه کیست متفاوت است این درمان ممکن است شامل برداشتن کیست با جراحی باشد. اگر کیست کوچک باشد با درمان عصب کشی ممکن است کیست از بین برود.

4-انواع کیست های دهان و دندان چگونه ایجاد می شوند؟

بیشتر کیست ها به علت پوسیدگی و عفونت در داخل دندان و سپس به علت گسترش عفونت در زیر ریشه ایجاد می شوند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

34 دیدگاه برای “شایع ترین کیست های دندان

 1. Avatar علی شاه گفت:

  من کیست خود را جراحی کردم اما چهار برج میشه در لثه من رنک سرخی وجود دارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام گردد سپس راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 2. Avatar مریم احمدی گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون بالا زیر چشمم کیست داره و هر هفته یک بار یک چشمم دقیقا زیر همون دندون و کیست درد میگیره به نظر شما بخاطر کیست دندونم خیلی دندونم عفونت داره و هر روز ورم میکنه کیستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. پس از معاینه کلینیکی از محل دندان می توان تشخیص درمان مناسب داد.

 3. Avatar رامتین قیومی گفت:

  سلام. آقای دکتر برای درمان کیست دندان به چه متخصص بهتر است مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص ریشه برای درمان کیست دندان مراجعه شود.

 4. Avatar مهتا گفت:

  سلام دندان شش فک پایین دچار عفونت شد و وهمینطور صورتم ورم کرد و در قسمت پایین لثه بر امدگی به وجود آمده است بعد از عصب کشی قسمت بر آمده بر طرف نشده
  با وجود زدن پنی سیلین.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک خوب مراجعه شود تا با تهیه رادیوگرافی تشخیص درمان مناسب داده شود.

 5. Avatar نیلوفر گفت:

  سلام جناب دکتر من دندون اسیای فک پایین سمت راسمتو دوروز پیش عصب کشی کردم ولی بعداز عصب کشی درد شدیدی توی لثه هام به خصوص پایه ی دندونم دارم چون عگس گرفتم دکتر گفت پایه دندونم یکم انحنا داره ،واینکه روز بعد به شدت داخل لثه هام سوزش وخارش ودرد شدید رو داشتم ودارم به طوری فشار میاد روی فکم ودرد از لثه تا زیر زبون تا گوشم هستش چه کار کنم مسکنم افاقه نمیکنه ممنونم ازتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود و رادیوگرافی دندان شما بررسی گردد. سپس تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 6. Avatar فرهاد گفت:

  سلام دکتر
  من تقریبا یک ماه پیش دندون ۶ پایینم رو کشیدم، حالا قبل از اینکه کامل بسته بشه یه چیزی شبیه کیست توش درومده که متورمه اما اصلا درد نداره و کمی قرمزه. گاهی که به کنارش دست میزنم از بغلش یه ذره مایع سفید به همراه خونابه میاد بیرون که شبیه چرکه اما هیچ بوی تعفنی نمیده. نمیدونم کیست و عفونته یا گوشت اضافه‌ست و هنوز کامل‌بسته نشده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شما معاینه کلینیکی شود سپس راهنمایی های لازم به شما داده می شود. در این خصوص بهتر است به متخصص ریشه مراجعه کنید.

 7. Avatar پویا گفت:

  سلام و وقت بخیر
  جناب دکتر من پنج روز پیش دچار افت دهانی شدید شدم امروز بطور اتفاقی متوجه شدم که یک برامدگی در محل افت بوجود امده باید چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. اگر کیست باشد باید آنتی بیوتیک استفاده کنید سپس عصب کشی انجام گردد.

 8. Avatar گلی گفت:

  سلام آقای دکتر دندون آسیاب بزرگم تو فک پایین یه لکه قهوه ای ریزچند سالی است توش هست یه ماه پیش رفتم دوندون پزشک گفت دندونت مشکلی نداره الان زیر لثه همون دندون زیر زبون یه برآمدگی بزرگ وسفت ایجاد شده لوزه ام هم ورم کرده. چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکل لوزه را به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

 9. Avatar حیدر گفت:

  با سلام و خسته نباشید
  دقیقا ۲٤ بعد از شروع درد دندان ، ردیف جلو فک بالا بعد از شکستگی دندان ، در ناحیە سقف دندان یک کیست ملتهب دردناک در فاسلە دو سانتی از دندان برام ایجاد شدە کە وقتی فشارش میدی دندوای بالام درد دو چندانی رو حس میکنند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست دندان باید جراحی شود و عفونت برداشته شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک کیست دندان

 10. Avatar نازنين گفت:

  سلام جناب دكتر خسته نباشيد من دوهفته پيش دندون پنج فك پايين عصب كشي كردم دوروز بعدشم پركردن داخل كانال خبلي درد كشيدم و تب هم دوروز داشتم بعدش كه رفتم بهم دگزا و كترولاك دادن موقت اروم ميشد ولي باز درد ميگرفت و از زير دندون عصب كشي شده فكم ورم داره بعد دوهفته گفتن كيست داشته ايا اين درد شديد بعد دوهفته طبيعيه بخاطر كيست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. عصب کشی کامل انجام نشده است. کیست باید جراحی شود .و عفونت خارج گردد.

 11. Avatar سینا گفت:

  باسلام و خسته نباشید
  من همون طور که از کیست عکس دادین دندونم اونجوری از سمت چپ دندون اسیایم برامدگی همانند کیست توی عکس دارم
  لطفا چیکار کنم کمک کنید باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کیست کوچک باشد با عصب کشی دندان درمان می شود ولی کیست های بزرگ دندانی معمولا به کمک جراحی درمان می شوند.برای مطالعه مراجعه به این لینک کیست دندان

   1. Avatar رستا رستمی گفت:

    سلام. آقای دکتر جمیلیان چه مطالب خوب و جامعی (شایع ترین کیست های دندانی) در یک مقاله گردآوری شده ممنونم از شما.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سپاس و درود از حسن توجه شما.

 12. Avatar ویدا گفت:

  سلام دندون ۷ من چند وقتی بود اذیتم میکرد و دائم عفونت میکرد زیر فکم ی گلوله قابل لمس حس میکردم.بهمن عصب کشی انجام دادم آنتی بیوتیک میخورم یک مدتی میره دوباره بعد چند وقت درمیاد . از وقتی عصب کشی کردم همچنان درد خفیف داره و اذیتم انگار لثم ملتهبه. پیش متخصص ریشه رفتم عکس ۳ بعدی هم گرفتم. میگه هیچیش نیس و دندونت سالمه.عصب کشی هم خوبه. میگه تحملش کن اگه دیگه نتونستی بکشش. بنظرتون چکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با خوردن آنتی بیوتیک خوب میشه وقتی آنتی بیوتیک را قطع میکنین دوباره عفونت بر می گردد. باید عصب کشی کامل و درست انجام شود. به یک متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید.

 13. Avatar رویا گفت:

  سلام .آقای دکتر دکتر به من گفنه کیست داری و کاری جز کشیدن دندان نیست . درسته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. کیست پری اپیکال: این نوع کیست نتیجه عفونت کردن پالپ یک دندان است که به جز کشیدن دندان درمان دیگری ندارد.

 14. Avatar مهدی گفت:

  با سلام.دختر من ۷ سالشه فک بالا روی لثه یه چیزی شبیه به آفت دراومده‌ دردی هم نداره.باید چیکار کنیم ممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان معاینه شود. بعد می توان اظهار نظر کرد.فعلا می توان با آب نمک شستشو داد.

   1. Avatar مینا گفت:

    با عرص سلام و خسته نباشید. اقای دکتر یکی از دندونهام چند سال پیش عصب کشی شد و بعد از چند وقت مجددا درد داشت و گفتن که دکتر متخصص ریشه باید عصب کشی کنه دوباره. عصب کشی مجدد و روکش انجام دادم. تا اینکه بعد از سه سال روی لثم روی همون دندون یه کیست کوچیک دراومد که درد میکرد و گفتن چون دوبار عصب کشی شده بهتره که اینبار کشیده بشه و دندونمو کشیدم. الان قرمزی کیست کم شده ولی همچنان تورم و درد باقی هست نورانم که نکنه تشخیص اشتباه بوده و اینکه الان باید چکار کنم و مشکل چی هست که همچنان درد دارم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . با دیدن رادیوگرافی و معاینه کلینیکی می توان اظهار نظر کرد. اگر درد دندان شما دو یا سه روز طول کشید مجدد به دندانپزشک معالجتون مراجعه کنید.

   2. Avatar سیما احمدی گفت:

    سلام وقت بخیر
    ۳ سال پیش یکی از دندونای آسیاب بالا رو عصب کشی کردم پر کردم و روکش.بعد چند مدت خیلی درد میکرد رفتم دکترم گفتن پنی سیلین بزن و خوب شد الان سه چهار ماه هست روی لثه همون دندانم یه کیست ریزی زده درد نداره ولی میترکونمش و فشار میدم یه دردی میگیره .مسواک میزنم تحریک میشه همش .حالا نمیدونم چرک خشک کن بخورم یا دندونم مشکل داره؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید به دندانپزشک مراجعه کنید . کیست شما باید برداشته شود. با مصرف آنتی بیوتیک بطور موقت خوب میشه و دوباره کیست ایجاد میشه. فقط مصرف آنتی بیوتیک راه درمان نیست. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک کیست دندان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *