اطلاعات عمومی دندانپزشکی

سیاه شدن بین دو دندان

سیاه شدن بین دو دندان

سیاه شدن بین دو دندان یکی دیگر از مشکلاتی است که به طور ویژه باید مورد بررسی قرار گیرد. در نظر داشته باشید که دلایل گوناگونی وجود دارد که به سیاه شدن بین دو دندان منجر می شود. اگر چه امکان سیاه شدن ناگهانی بین دو دندان وجود دارد ولی در اکثر موارد روند تغییر رنگ به طور آرام و تدریجی رخ می دهد و بر این اساس می توان فرصتی برای پیشگیری از آن را داشت.

یکی از مهمترین نکاتی که در رابطه با سیاه شدن بین دو دندان و سایر مشکلات مربوط به دندان باید در نظر بگیرید این است که باید به طور منظم از دندان های خود مواظبت کنید و به طور منظم به دندانپزشک مراجعه کنید.

سیاه شدن بین دو دندان به دو عامل بستگی دارد یکی از آنها خوراکی ها و یا داروهایی است که به مرور لکه هایی بر روی دندان به جای می گذارند و دیگری مشکلاتی است که در رابطه با از بین رفتن دندان ایجاد می شود. در برخی مواقع که دندان از ریشه های زیرین پوسیده شده و رنگ سیاهی در لایه های بین دو دندان دیده می شود.

دلیل سیاه شدن بین دو دندان

دلایل درونی و بیرونی برای سیاه شدن بین دو دندان وجود دارد که با پیشگیری های به موقع می توانید از آن ها جلوگیری کنید. عوامل بیرونی که از محیط بیرون دندان آن را فرسوده و پوسیده می کند عواملی چون رسوب مواد غذایی، لکه و از بین رفتن مینای دندان است .

استفاده از مکمل های آهن نیز می تواند دلیلی برای این مشکل باشد. اعتیاد به تنباکو و مصرف الکل نیز امکان برزو مشکل یاد شده را سرعت می بخشد و از همه مهمتر اگر مواد غذایی تیره رنگ را به طور مازاد استفاده می کنید می تواند عاملی بر سیاه شدن بین دو دندان باشد.

علت سیاه شدن بین دو دندان

مصرف برخی آنتی بیوتیک ها مثل تتراسایکلین در دوره ای از کودکی می تواند منجر به سیاه شدن دندان ها در بزرگسالی شود. استفاده از شربت اهن  که بر روی دندان باقی بماند باعث تغییر رنگ و سیاه شدگی دندانها می شود

عوامل داخلی مانند التهاب دندان و عفونت دندان که سبب ایجاد حفره هایی در دندان می شود نیز می تواند به طور جدی در سیاه شدن بین دو دندان نقش داشته باشد. در چنین مواقعی مغز دندان آسیب می بیند و عوارضی مانند سیاه شدن دندان ها را به دنبال دارد. همچنین سیاهی بین دو دندان اگر در زمان مناسب درمان نشود می تواند به کل دندان راه یابد و حتی سبب سیاه شدن دندان های دیگر نیز شود.

درمان سیاه شدن بین دو دندان

اولین مرحله در درمان سیاه شدن بین دو دندان اقدامات پیشگیرانه است. باید بهداشت اصولی دهان و دندان را رعایت کنید، به طور منظم مسواک زدن را از یاد نبرید. در شرایط حاد نیز ضروری است از مصرف مواد غذایی که سبب تیره شدن دندان ها می شود جدا خودداری کنید.

ولی اگر سیاه شدن بین دو دندان جدی باشد در این صورت با درمان های خانگی نمی توانید آن را درمان کنید. و باید برای اقدامات حرفه ای درمان سیاه شدن بین دو دندان به متخصص دندانپزشک و یا متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید. دندانپزشکان با توجه به میزان سیاهی یاد شده می توانند گزینه ی مطلوبی را برای درمان در اختیار شما قرار دهند.

البته درمان های خانگی می توانند به طور خفیف سیاهی یاد شده را از بین ببرند ولی برای از بین بردن کامل آن باید به درمان های تخصصی روی آورد. بدین ترتیب از انتشار سیاهی بین دو دندان در بین دندان های دیگر نیز جلوگیری می کنید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *