زمان ارتودنسی

سن مناسب ارتودنسی

زمان شروع درمان ارتودنسی

در دوران بلوغ حرکت دادن استخوان ها با دستگاه های ارتودنسی بسیار راحت تر از دیگر دوران رشد انجام می شود. در هنگام رشد استخوان های صورت می توان با دستگاه ارتودنسی این رشد را جهت داد و رشد استخوان ها را در مسیر دلخواه قرار داد. به همین دلیل رفع اختلالات و ناهنجاری های فکی با ارتودنسی در سنین بلوغ انجام می شود. در سنین بالاتر می توان از ارتودنسی برای مرتب کردن دندان ها سود برد.  بنابراین تا زمانی که دندان در دهان دارید می توانید از درمان ارتودنسی برای مرتب کردن دندان ها کمک بگیرید.

بهترین سن برای ارتودنسی

اولین معاینه ارتودنسی در چه سنی است؟

به پیشنهاد انجمن ارتودنسی آمریکا اولین معاینه ارتودنسی بهتر است در سن 7 سالگی انجام شود. هرچند که ممکن است شروع درمان ارتودنسی در این سن امری ضروری نباشد. اما یک معاینه ارتودنسی به موقع به بیمار کمک می کند طرح درمان ارتودنسی واضحی را از ارتودنتیست خود دریافت کند. بدین ترتیب به راحتی زمانبدی درمان ارتودنسی کودک مشخص می شود. این تشخیص به موقع فرصت زیادی را برای شروع درمان ارتودنسی فراهم می کند.

با دخالت درمان ارتودنسی در الگوی رشد بیمار، رشد صحیح فکین حاصل می شود. همچنین حرکت دندان ها به سمت استاندارد سوق می یابد. در سن 7 سالگی اولین دندان آسیاب بزرگ رشد می کند که در جفت شدن دندان ها و جویدن غذاها نقش مهمی دارد. در این زمان متخصص ارتودنسی روابط بین فک، دندان و صورت را به طور کامل بررسی می کند.

اولین سن برای شروع درمان ارتودنسی

بعد از اولین معاینه ارتودنسی ارتودنتیست مشخص می کند که اولین مراجعه برای شروع درمان ارتودنسی چه زمانی است. این زمان بستگی به نوع و شدت ناهنجاری دارد. در بیمارانی که مشکلات فکی دارند بیمار باید قبل از شروع بلوغ معاینه شود و در هنگام بلوغ درمان ارتودنسی را تحت نظر یک متخصص ارتودنسی ماهر که فلوشیپ جراحی فک نیز باشد شروع کند. شروع درمان ارتودنسی برای پسرها معمولا 9 سالگی و برای دختر ها 8 سالگی تعیین می گردد. اما بر اساس نوع هنجاری فکین می تواند درمان ارتودنسی را زودتر نیز شروع کرد. به هر حال این مورد بعد از معاینه و توسط متخصص ارتودنسی تعیین می گردد.

اگر زمان مناسب و در حین بلوغ برای درمان مشکلات فکی بیمار مراجعه نکنید بعد از این دوران استخوان فکین سخت می شوند و با دستگاه متحرک ارتودنسی قابل حرکت دادن نیستند. در این زمان بیمار نیاز به جراحی فک خواهد داشت. بنابراین مراجعه به موقع می تواند برای درمان ناهنجاری های فکین بدون جراحی راهگشا باشد.

سن مناسب شروع ارتودنسی دندان ها

اگر در اولین معاینه مشخص شود که بیمار مشکلات فکی ندارد و فقط دندان های نامنظم دارد برای مرتب کردن دندان ها با ارتودنسی می تواند در محدوده سنی 10 تا 12 سال مراجعه کند. به طور کل بیماری که مشکل فکی ندارد و فقط نیاز به حرکت دادن دندان ها دارد در هر محدوده سنی می تواند به ارتودنتیست مراجعه کند. البته به شرطی که لثه ها و استخوان فکین سالم باشند.

مشکلات دندانی کودکان و حتی بزرگسالات را می توان با براکت و سیم به راحتی حل کرد. انواع ارتودنسی ثابت برای کودکان و استفاده از ارتودنسی نامرئی برای بزرگسالان برای درمان مشکلات دندانی توصیه می شود.

سوالات متداول سن مناسب ارتودنسی

1-آیا سن بیمار در ارتودنسی به طول درمان هم ارتباط دارد؟ بله ، سن بیمار از اهمیت بسیاری برخورداراست. ولی میزان ناهنجاری ،  شدت نا هنجاری ، نوع ناهنجاری ، بهداشت دهان و دندان ، نوع بریس های استفاده شده نیز بی تاثیر نیستند.

2-آیا  با  انجام ارتودنسی در سن کودکی مشکل نهفتگی دندان ها درمان خواهد شد ؟ بله،  با انجام ارتودنسی، در کودکی سبب می شود تا فضای فک و دهان برای دندان های دائمی بازتر شود و در واقع هر یک از دندان ها در جایگاه درست خود قرار گیرند. تا دندان ها در حالت نهفته در قسمت فک رشد نکنند.

3-در کدام ناهنجاری ها سن بیمار ملاک اصلی درمان است؟ سن بیماردر برخی ناهنجاری ها مانند انواع کراس بایت ها و جلو زدگی فک پایین از اهمیت بسزایی برخوردار است همچنین مشکلات مربوط به فکین  مثل  جلوزدگی فک، عقب ماندگی فک، اختلات فکی دندانی ، و یا مواردی که کودک عادت به مکیدن انگشت شست دارد و یا دچار مشکلات تنفسی باشد. این گونه مشکلات بهتر است با  ارتودنسی در سن پایین برطرف شود.

4-آیا سن درمان ارتودنسی در طول عمر دندان تاثیر دارد؟مرتب کردن دندان‌ها باعث می شود که آنها در موقعیت مناسب داخل فک قرارگیرند که نتیجه آن پخش متوازن نیرو در تمام جهات و کاهش فشار روی ریشه دندان‌ها است همچنین منظم‌شدن دندان‌ها به تمیز کردن آنها نیز کمک خواهد کرد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

50 دیدگاه برای “سن مناسب ارتودنسی

 1. Avatar Zahra گفت:

  سلام خسته نباشید
  یکی از اقوام ما ۱۴ سال سن دارد و دو دندان نهفته داشت که یکی از انها طی ۱ سال بیرون آمد اما دیگری هنوز بیرون نیامده است.
  باید چه درمانی انجام بده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان ارتودنسی، باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar شایان گفت:

  اقای دکتر من ۱۸ سالمه.وقتی ۱۲ ساله بود‌م رفتم برای ارتودنسی ولی دکتر ها بهم گفتند یکم فکت کوچیکه ولی مشکل فک نداری و میتوانی دیر تر بیای.من ۱۶ سالگی رفتم،عکس هم گرفتن باز گفتند مشکل فکی نداری،ولی پشیمون شدم کلا.الان دوباره میخواهم شروع کنم ولی یکم میترسم.چون ۲ تا دندون جلو(خرگوشی)وقتی کوچیک بودم از وسط شکستن(بر اثر برخورد شدید) و الان نصفشون با مواد پر شده.کلا هم یکی از دندونام نا منظم و عقب رفته (دندون بالا)الان به نظرتون دیر نشده برای ارتودنسی تو این سن و اینکه تو این سن ایا ارتودنسی به سختی انجام میشود برای من با توجه به چیز هایی که گفتم یا اسان؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با داشتن لثه سالم ارتودنسی در افراد 30 یا 40 ساله هم انجام می شود. ولی اگر مشکل فکی باشد تا قبل از بلوغ با دستگاه های ارتودنسی قابل درمان است. ولی بعد از سن بلوغ بدلیل اسکلتی شدن و شکل گرفتن فک باید جراحی انجام شود. شما بهتر است برای معاینه کلینیکی به مطب تشریف بیاورید در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود. نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 3. Avatar فرنیا گفت:

  سلام وقت بخیر.من 13 سالمه…من از 4 سالگی مرتب زیر نظر پزشک بودم و گفتن نیازی به ارتودنسی نیست اما الان که تقریبا رشد دندون هام داره کامل میشه..‌دقیقا دوتا دندون نیش هام روی ردیف دندون هام هست یعنی نیش هام جلو هست و زیرشون فضای کمی هست…الان ممکن هست با ارتودنسی مشکلم حل بشه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   یا سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. به مطب تشریف بیاورید. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 4. Avatar اعلا گفت:

  سلام خسته نباشی آقای دکتر بعضی ها می گویند زمانی که دندون های عقل در آمد باید ارتودنسی کرد چون به دندون ها ممکنه فشار بیاره آیا این صحت داره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است در خصوص کشیدن یا نکشیدن دندان عقل به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. تا دندان های شما بررسی شود. و در خصوص دندان عقل تصمیم گیری گردد.

 5. Avatar آتنا گفت:

  سلام خسته نباشید من از سن ۱۲ سالگی ارتودنسی انجام دادم
  چون دندان جلوییم روی هم قرار گرفته بود و تا کنون از ارتودنسی متحرک استفاده میکنیم میخواستم بدونم که ایا دندونم به حالت قبل بر میگرده یا نه چون احساس درد در دندان جلوییم دارم و احساس میکنم کمی کج تر شده و اینکه دندون قروچه تاثیری در کجی دندان داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با یلام. اگر درمان ارتودنسی را نزد متخصص ارتودنسی با تجربه انجام داده باشید و طرح درمان خوبی را داده باشند نباید بازگشت داشته باشد. برای درمان دندان قروچه از محافظ شب استفاده نمایید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این دو لینک دندان قروچه و درمان دندان قروچه

 6. Avatar طاهری گفت:

  سلام دکتر من ۲۲ سالمه برای باز کننده ی کام اگه ادرتونسی انجام بدم جواب میگیرم در این سن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 7. Avatar کاوند گفت:

  سلام آقای دکتر دختر من ۱۰ سالشه و مشکل فک نداره و فقط دندانهای بالاش نماینده و لثه یکم تیره بعضی جاهاش علت تیرگی چیه ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام گردد. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی فک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar طاهره گفت:

    سلام دکتر من ۲۲ سالمه برای درمان ارتودنسی میتوانم اقدام کنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بله، درمان ارتودنسی برای شما امکانپذیر است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 8. Avatar Ali گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۷ سالمه فک بالام یکم جلو هست و از نیم رخ هم معلومه و دندان هایم مرتب نیستند و بین دندان های جلوم فاصله هست آیا امکانش هست ک بشه با ارتودنسی مشکلم حل بشه؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 9. Avatar دیبا گفت:

  سلام آقای دکتر من ۲۵ سالمه و دندونهای بالا و پایینم خیلی فاصله دارند ؛ آیا با ارتودنسی درمان میشه ؟ و چقدر زمان خواهد برد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   یا سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 10. Avatar Tina bahrami گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  من 17 سالگی رو تموم کردم و چند ماهه دیگه 18 ساله میشم . دندون های من مرتبه ولی به دلیل ریز بودن از هم فاصله دارند. چند سال خواستم درمان کنم خانواده اجازه ندادند که با دراومدن دندون عقل فاصله درست میشه . الان بنظرتون دندون های من باید ارتودنسی بشه یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی فاصله دندانها از بین می رود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. Avatar zari گفت:

  سلام آقای دکتر. من 33 ساله هستم و فک بالایی من به گفته ارتودنتیست تنگ هست. آیا امکان باز کردن فک در این سن بدون جراحی و فقط با استفاده از اکسپندر هست؟ ممنون از پاسخگویی تون.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر ، برای درمان تنگی فک بالا در این شرایط سنی باید جراحی انجام شود.

 12. Avatar امیر گفت:

  سلام جناب دکتر پسر من ۱۵ ساله است و بین دندان های وسط او کمی فاصله است . آیا می توانیم برای او اقدام کنیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله امکان انجام ارتودنسی برای ایشان وجود دارد.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 13. Avatar مهسا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من مشکل فکی ندارم احساس میکنم لثم کوچیکه چون دندونا بالام یکم رو هم ند 15سالمه بنظرتون دیر نیست برای ارتودنسی
  ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندانهای شما نامرتب هستند. بله در این سن می توانید درمان ارتودنسی انجام دهید.

 14. Avatar Roya گفت:

  با سلام
  آقای دکتر بنده ۳۷ سالمه وقتی ۹ ساله بودم یکی از دندون های جلو یه ذره شکسته شد به خاطر عفونتی که میکرد دندانپزشک دندونم رو کشید گفت به مرور زمان که بزرگ بشم جاش پر میشه ولی الان با وجود اینکه جاش پر شده رو قیافم خیلی تاثیر بدگذاشته میتونم ارتودنسی کنم بعد یه دونه دندون همونجا ایمپلنت کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 15. Avatar Baran گفت:

  با سلام
  آقای دکتر بنده ۳۷ سالمه وقتی ۹ ساله بودم یکی از دندون های جلو یه ذره شکسته شد به خاطر عفونتی که میکرد دندانپزشک دندونم رو کشید گفت به مرور زمان که بزرگ بشم جاش پر میشه ولی الان با وجود اینکه جاش پر شده رو قیافم خیلی تاثیر بدگذاشته میتونم ارتودنسی کنم بعد یه دونه دندون همونجا ایمپلنت کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 16. Avatar مبینا گفت:

  با سلام
  اقای دکتر من دندونای نیشمو بالا تر از حد معمول در اوردم اما یکی از دندونام ب جای خودش رفت ودرست شد اما این یکی هنوز سر جااش نرفته و یکمی کج هست من الان ۱۴ سالم هستش میخواستم بدونم اینیکی دندونم هم سر جاش میره یا نیاز ب ارتودنسی داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 17. Avatar علی گفت:

  سلام دکتر من ۱۷ سالمه بین دندونام مخصوصا دوتا دندون جلوم فاصله هست با ارتودنسی درست میشه و تقریبا در چه مدت درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، امکانش هست.باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 18. Avatar شکیلا گفت:

  سلام و عرض ادب خدمت شما آقای دکتر جمیلیان ببخشید من دقیقا چهل سال دارم و در کودکی دندانهایم را ارتودنسی کردم ولی اصلا از کار دکترم راضی نبودم و ۴ دندان من را فقط از فک بالا کشید و بعد ارتودنسی کرد ولی باز هم فک بالای من خیلی جلو هست به طوری که هر روز صبح لب پایین من زخم است من در آلمان زندگی میکنم میخواستم ببینم امکان دوباره ارتودنسی هست برای من یانه متشکرم از پاسخ شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. متاسفانه طرح درمان متخصص ارتودنسی شما خوب نبوده است. در صورت داشتن لثه سالم می توانید ارتودنسی انجام دهید.

 19. Avatar امید گفت:

  سلام دکتر اولین معاینه برای ارتودنسی پسرم در چه سنی مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اولین معاینه ارتودنسی بهتر است در سن 7 سالگی انجام شود.

 20. Avatar قنبری گفت:

  سلام آقای دکتر من یه دختر ۱۰ ساله دارم آدم بدون نیاز به ارتودنسی داره آیا اذیت نمی شه وقتی ارتودنسی کنه و آیا سنش مناسبه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهترین سن ارتودنسی ، همین سن فرزند شما می باشد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. اذیت نمیشن . حرکت دندانها خیلی راحت تر و آسانتر می باشد.

   1. Avatar امید گفت:

    سلام دکتر من در فک بالا یک دندون اضافه دارم که به تدریج در دوران کودکیم به پایین حرکت کرد و دندونها جلویی منو رو هم انداخت الان ۳۲ سال سن دارم میخواستم بدونم من اگه الان اقدام کنم برای کشیدن اون دندان آیا امکانش هست برای دندونها جلوم فضا باز شه و دوباره برگردن سر جاشون

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   2. Avatar شیرین گفت:

    سلام و عرض ادب خدمت شما آقای دکتر جمیلیان تشکر از سایت خوب و چامع شما🙏🙏

    من الان حدودا 37 سالمه دندانهام مرتب نیست از نظر خودم مشکل فکی ندارم. آیا برای ردیف شدن دندانها می توانم در این سن ارتودنسی کنم.

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بله در صورت داشتن لثه سالم ارتودنسی امکان پذیر است. بهتر است معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 21. Avatar سیما گفت:

  سلام آقای دکتر دخترم شادی 9 سالشه دیروز برای درمان ارتودنسی خدمت شما آمدیم. خیلی خودش راضی و خوشحاله اصلا اون نگرانی که من داشتم و به گفته شما به شادی دخترم وارد میکردم اونطوری نبود. خیلی ازتون ممنونو متشکرم، واقعا دعاگوتون هستم. 🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مرسی از لطف شما. امیدوارم سلامت و تندرست باشید.

 22. Avatar نسترن گفت:

  باسلام .آقای دکتر من یه دندون نهفته دارم درواقع دندون شیری نیشم درکودکی درنیومده و درسن۲۴سالگی یه ذره ازدندون دائمی نیش رو که به صورت کج در فکم رشد کرده دیدم والان ۳۰سالمه وتواین چندسال مقداربیشتری ازدندون دراومده میخواستم بدونم فقط یه دندون رو به تنهایی میشه ارتودنسی کرد؟ البته دندون نیش دائمی نهفته یه مقداری بزرگه امکانش هست از کنارش تراشیده بشه تاسرجاش قرار بگیره ؟البته عکس دندون رودارم ولی نمیدونم چه طوری ارسالش کنم براتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *