اطلاعات عمومی دندانپزشکی

سلول های بنیادی در بازسازی ریشه دندان

سلول های بنیادی

استفاده از سلول های بنیادی برای باز سازی ریشه دندان چند سالی است که محققانی از سراسر دنیا بر روی آن کار می کنند. در حال حاضر استفاده از سلول های بنیادی برای باز سازی ریشه دندان با موفقیت روی حیوانات آزمایشگاهی انجام شده و امید می رود در آینده بتوان از این فن آوری استفاده کرد.
stem-cell
این محققان سلول های بنیادی مورد نیاز خود را از دندان های خارج شده از دهان افراد 18 تا 20 ساله بدست آورده اند و این سلول ها توانسته اند ریشه و الیاف لثه ای در محیط آزمایشگاهی ایجاد کنند. دانشمندان در تلاشند تا یک بانک سلول های بنیادی ایجاد کنند که هر گاه کودک یکی از دندانهای شیری اش را از دست داد تعدادی سلول بنیادی از پالپ( بافت نرم درون اتاقک تاج) استخراج و در این بانک نگهداری کنند و هنگامی که سالهای بعد همین کودک به سن میانسالی و سالمندی رسید و نیاز به سلول بنیادی برای باز سازی دندانهایش پیدا کرد بتواند از این بانک خصوصی استفاده کند. همچنین اخیرا از سلولهای بنیادی جهت باز سازی انساج از دست رفته اطراف دندان (استخوان،سمنتوم،PDL) در بیماریهای پریو دنتال استفاده که نتایج چشمگیری را به دنبال داشته است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *