ارتودنسی

زیبایی صورت با ارتودنسی چقدر مرتبط است؟

زیبایی صورت با ارتودنسی چقدر مرتبط است

انجام عمل ارتودنسی نه تنها به منظور ردیف و هماهنگ شدن فکین و دندان ها انجام می شود بلکه زیبایی صورت هم از اهداف دیگر ارتودنسی است. به طور کلی زیبایی صورت با ارتودنسی رابطه مستقیم دارد. انواع مشکلات فک و صورت و برخی مشکلات آناتومیکی نیز با انجام درمان های ترمیمی و ارتودنسی قابل درمان می باشد. عدم تقارن و مرتب نبودن دندان ها علاوه بر تاثیر ظاهری تاثیر روانی نیز خواهد داشت. این بیماران معمولا به علت مشکل فک و دندانی که دارند و به علت عدم اعتماد به نفس در جمع ها کمتر حاضر می شوند و یا در اجتماعات لبخند نمی زنند.

تاثیر ارتودنسی بر زیبایی فرم صورت

تاثیر ارتودنسی بر زیبایی فرم کلی صورت معمولا در یک سوم پایینی صورت است. و اگر مشکلات ظاهری زیادی در صورت باشد نباید انتظار داشت زیبایی صورت با ارتودنسی تغییرات شگرفی کند اما درمان ارتودنسی در فرم صورت از ناحیه فاصله بین بینی و چانه می تواند تاثیر گذار باشد.

زیبایی صورت و ارتودنسی

تاثیر ارتودنسی بر زیبایی فک

همانطور که می دانید دستگاه ارتودنسی بر روی دندان ها متصل و گذاشته می شود. و دندانها به فکین متصل هستند و باحرکت فکین می توان تاثیر ظاهری ملموس تری را در بیمار شاهد بود.

تاثیر ارتودنسی بر زیبایی لب ها

یکی از قسمت هایی که بیشترین تاثیر ظاهری را بر اثر درمان ارتودنسی می پذیرد لب ها می باشند. زمانی که دندان ها جلوزده و در حالت اورجت می باشند لب ها بیش از اندازه بیرون می زنند. در درمان بیمارانی که فک بالای جلوزده دارند با عقب بردن فک بالا لب ها نیز  عقب تر می روند و در جای استاندارد خود قرار می گیرند.

برعکس ممکن است متخصص ارتودنسی برای مرتب کردن دندان ها در بیماری که فک بالای عقبی دارد آنها را به سمت جلو بکشد در این حالت نیز لب ها برجسته تر خواهند شد. همچنین بیمارانی که دارای دندان غایب یا دندان از دست رفته می باشند لب های تو رفته و صاف دارند و فرم لب های این بیماران زیبا نیست. در انتهای درمان ارتودنسی و جایگزینی دندان غایب فرم لب ها نیز تغییر کرده و لب ها برجسته تر خواهند شد. زیبایی صورت با ارتودنسی  بیشترین تاثیر را بر روی لب ها دارد. بنابراین نمی توان از تاثیر ارتودنسی بر لب ها غافل ماند.

تاثیر ارتودنسی بر زیبایی بینی

عمل ارتودنسی به خودی خود تاثیری بر بینی ندارد ولی با تاثیر گذاری بر لب و تغییر فاصله بین لب و بینی می تواند تاثیرگذار باشد. ولی مهمترین مورد در مورد ارتودنسی و بینی این است که بیمارانی که قصد عمل بینی را دارند باید بعد از انجام ارتودنسی و شکل گرفتن فاصله و زاویه بینی و لب رینوپلاستی را انجام دهند. اگر دندان های نامرتب و فکین نامتقارنی دارید انجام درمان ارتودنسی نسبت به جراحی بینی در اولویت است.

تاثیر ارتودنسی بر لاغری صورت

برخی بیماران عقیده دارند که ارتودنسی باعث لاغری صورت می شود. اما این تغییر به این علت این است که بیمار بعد از گذاشتن ارتودنسی تغذیه مناسب دارد و یا به خاطر داشتن براکت ارتودنسی کمتر غذا مصرف می کند و دچار کاهش وزن مقطعی می شود. و یکی از اولین قسمت هایی از بدن که کاهش وزن در آن نمود پیدا می کند صورت می باشد. که این مورد هم بعد از مدتی جبران خواهد شد.

تاثیر ارتودنسی بر زیبایی چانه

شکل چانه با فک پایین کاملا مرتبط است. و با استفاده از ارتودنسی فک پایین تاثیر ارتودنسی بر زیبایی صورت و چانه نمودار می شود.

زیبایی صورت با ارتودنسی چقدر می تواند تحت تاثیر قرار بگیرد؟

این تاثیر کاملا نسبی و وابسته به نوع مشکلات دندانی و فکی می باشد. زیرا بیشترین تاثیر ظاهری که می توان با درمان ارتودنسی ایجاد کرد در قسمت یک سوم پایینی صورت یعنی فک و لب ها و چانه می باشد. ولی نباید  از ارتودنسی انتظار بیش از حد در مورد تغییرات و تاثیر بر زیبایی صورت داشته باشیم. و این تاثیر با محل نصب ارتودنسی و نوع درمان ارتودنسی نیز رابطه مستقیم دارد.

سوالات متداول زیبایی صورت با ارتودنسی

1-آیا نصب دستگاههای ارتودنسی بر روی دندان ها همراه با درد می باشد؟

نصب تجهیزات و سیم ارتودنسی هیچگونه دردی نداشته و حتی از بی حسی موضعی هم استفاده نمی شود. ولی پس از نصب و تحت فشار قرار گرفتن دندان ها و فک درد مختصری شروع می شود که با مسکن مرتفع خواهد شد.

2-آیا ارتودنسی باعث آسیب به دندان می شود؟

درمان ارتودنسی باعث زیبایی صورت و منظم شدن دندان ها خواهد شد. اما اگر بهداشت دهان و دندان و تجهیزات ارتودنسی رعایت نشود و مواد غذایی در این قسمت ها گیر کرده و باقی بماند باعث پوسیدگی سریع دندان ها خواهد شد.

3-آیا زیبایی صورت با ارتودنسی محدودیت سنی دارد؟

بهترین سن برای انجام زیبایی صورت با ارتودنسی از سن 8 سالگی می باشد زیرا در این سن استخوان های صورت نرم بوده و جابه جایی راحت تر اتفاق می افتد. ولی بالاترین سن محدودیت ندارد فقط بیمار باید لثه سالمی داشته باشد تا بتوان برای بیمار در هر سنی  ارتودنسی انجام داد.

4-آیا زیبایی صورت حاصل از درمان ارتودنسی قابل برگشت می باشد؟

زیبایی صورت با ارتودنسی  و مرتب شدن دندان ها بعد از برداشتن تجهیزات ارتودنسی نیاز به مراقبت بعد از این درمان و استفاده از نگهدارنده های ثابت و متحرک تا یک زمان محدود می باشد در غیر این صورت امکان بازگشت درمان ارتودنسی وجود دارد. یک درمان ارتودنسی اصولی و موفق نزد یک متخصص ارتودنسی ماهر بازگشت نخواهد داشت.

5-آیا زیبایی صورت با ارتودنسی را می توان جایگزین عمل جراحی زیبایی کرد؟

در این مورد سن بیمار بسیار مهم است در سنین پایین می توان زیبایی صورت با ارتودنسی را به طور کامل ایجاد کرد و بیماران در حال رشد بعد از اتمام درمان ارتودنسی به زیبایی کامل صورت دست می یابند و از عمل جراحی زیبایی صورت بی نیاز خواهند شد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *