اطلاعات عمومی دندانپزشکی

زگیل دهانی در دندانپزشکی

زگیل دهانی در دندانپزشکی

زگیل یکی از ضایعات پوستی است که توسط نوع خاصی از ویروس در سطح پوست ایجاد می شوند. زگیل ها بیشتر در نقاطی از بدن مانند دستان، انگشتان، آرنج و زانوی افراد دیده می شود و احتمال بروز آن در دهان شیوع پایین تری دارد. عامل زگیل معمولی در پوست Verruca vulgaris می باشد در حالی که نوع زگیل دهانی آن توسط ویروس HPV ایجاد می شود. علت تشکیل زگیل ها در اصل بریدگی ها و زخم های باز در سطح پوست بدن یا مخاط دهان می باشد که عامل بیماری از این مسیر به درون بافت راه پیدا می کند و سبب بروز ضایعات پوستی می شود.

در صورتی که سیستم ایمنی مبتلا قوی باشد می تواند به خوبی از پس ویروس HPV برآمده و از بروز زگیل دهانی جلوگیری به عمل بیاورد ولی در بعضی از موارد به دلیل ضعف سلول های ایمنی، این بیماری ناحیه دهان و گلوی فرد را درگیر می کند. البته بروز زگیل دهانی در مقایسه با زگیل معمولی بسیار کمتر است و ریت شیوع پایین تری دارد.

علت زگیل دهانی

علل ابتلا به زگیل دهانی

زگیل دهانی توسط ویروس HPV ایجاد می شود. این گونه از ویروس ها سوش های مختلفی دارند که در این بین تعدادی از آن ها قابلیت ایجاد درگیری های پوستی در افراد را دارا می باشند. زگیل های دهانی معمولا در زیرمجموعه زگیل های تناسلی قرار می گیرند. علت ایجاد زگیل دهانی می تواند رابطه های جنسی دهانی، بزاق آلوده به ویروس، بوسیدن و رابطه های جنسی محافظت نشده باشد. افرادی که دچار پوست آسیب دیده و سد دفاعی ضعیف تری هستند بیشتر از افراد دیگر در معرض ابتلا به زگیل دهانی می باشند. برای مثال افراد مبتلا به ویروس HIV (عامل بروز ایدز) و یا افرادی که زخمی در دهان دارند و با تضعیف سیستم ایمنی در جدال هستند بیش از دیگران در معرض ابتلا به زگیل دهانی می باشند.

بعضی اوقات ممکن است که زگیل های معمولی نیز در داخل دهان گسترش یابند، برای مثال کودکانی که در ناحیه دست دچار زگیل شده اند در صورتی که دست خود را هنگام غذا خوردن گاز بگیرند و ویروس را در دهان خود پخش کنند احتمال ابتلا به این نوع از زگیل دهانی نیز افزایش می یابد.

درمان زگیل دهانی

تقریبا به صورت کلی انواع زگیل ها از جمله زگیل دهانی نیز پس از گذشت یک مدت طولانی به طور خود به خودی ناپدید می شوند، ولی بعضی از زگیل ها به دلیل موقعیت حساس خود در ناحیه دهان و گلو نیاز به مراقبت و درمان جدی دارند زیرا احتمال انتشار آن به سایر نقاط بدن زیاد می باشد.

برای درمان زگیل ها می توان از روش های خانگی بهره مند شد، البته طول درمان با این روش ها بیشتر طول میکشد و دیرتر علایم درمان را نشان می دهد. هرچند که برای تشخیص نوع ویروس و زگیل باید حتما به متخصص بیماری های دهان مراجعه کنید تا از عدم وجود هرگونه بیماری خطرناک اطمینان حاصل کنید.

برای مثال می توان با ریختن مقدار کمی از روغن درخت چای یا له کردن یک حبه سیر خام و قرار دادن بر روی زگیل دهانی بهبود آن را تا حدودی سرعت بخشید. برای درمان زگیل دهانی بهترین کار مراجعه به یک متخصص و گرفتن مشاوره برای کاهش درد ناشی از زگیل یا برداشتن آن با جراحی موضعی می باشد.

درمان زگیل دهانی در دندانپزشکی

نکات مهم در رابطه با زگیل دهانی

زگیل دهانی یکی از خطرناک ترین انواع زگیل می باشد زیرا احتمال بروز و شیوع سرطان های ناحیه دهان و گلو را به صورت معنا داری افزایش می دهد. در این بین مصرف دخانیات و همچنین مصرف مشروبات الکلی زمینه را برای بروز و گسترش زگیل دهانی و بیماری های مرتبط را افزایش میدهد. رعایت این نکات در رابطه با مردان بسیار مهم می باشد زیرا احتمال بروز زگیل دهانی از نوع تناسلی در جنس مذکر شیوع بیشتری داشته است. خوشبختانه امروز واکسن های مخصوصی برای جلوگیری از ویروس HPV ایجاد شده اند که افراد را در مقابل چند نوع خطرناک این ویروس ایمن می کند. یکی از این واکسن ها گارداسیل می باشد که از بروز 6 نوع زگیل تناسلی عامل سرطان جلوگیری می کند.

کنترل زگیل دهانی در دندانپزشکی

دندانپزشک، متخصص ارتودنسی و دستیاران و همکاران آنها آموزش های لازم در خصوص مواجهه با انواع بیماری های واگیردار را قبل از شروع به کار می گذرانند. همچنین قبل انجام خدمات دندانپزشکی و ارتودنسی بیماران توسط پزشک غربال می شوند. بیمارانی که مشکوک به زگیل دهانی و یا هرگونه بیماری خطرناک مسری می باشند به متخصص بیماری های دهان ارجاع داده می شوند.

روش های استریل و پاکسازی وسایل دندانپزشکی به نحوی است که از انتقال هرگونه آلودگی از بیماری به بیمار دیگر جلوگیری می شود. بنابراین انتخاب یک کلینیک ارتودنسی مدرن، به روز و منظم این اطمینان را به شما می دهد که نگرانی بابت ابتلا به بیماری های واگیردار نداشته باشید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *