اطلاعات عمومی دندانپزشکی

زمان رویش دندان

زمان رویش دندان

حدود 6 ماهگی اولین دندان شیری که دو دندان وسط فک پایین است رویش می کند. زمان طبیعی برای شروع و رویش دندانهای شیری بین 5 تا 7 ماهگی است ولی یک کودک ممکن است خیلی زودتر از این موعد دندان در آورد مثلا در یک ماهگی و یا شروع رویش دندانهای او تا سن 1.5 سالگی به تاخیر بیفتد که طبیعی است.

مراقبت های حین رویش دندان

بیرون آمدن دنداها غالبا هیچ گونه درمان و دخالتی نیاز ندارد. اما گاهی نا آرامی و گریه کودک اسباب نگرانی والدین می شود.  اولین نشانه دندان درآوردن، قرمزی تدریجی لثه محل رویش است. کودک معمولا بی تاب و بی قرار و تحریک پذیر مشود. دست و هر چیز دیگر را که به دستش می رسد به دهان خود می برد. بزاق دهانش زیاد می شود.کم اشتها شده و خوب غذا نمی خورد، زیاد گریه می کند نا آرام و بی خواب می شود. گاهی مختصر تب می کند. (علایمی مانند اسهال نشانه دندان در آوردن تلقی نمیشود زیرا هیچ دلیل علمی برای ارتباط این دو پدیده وجود ندارد) برای آرام کردن کودک با یک انگشت تمیز لثه را ماساژ دهید.

ماساژ ملایم لثه با یک فلز سرد مانند پشت قاشق چای خوری در کاهش ناآرامی او می تواند مفید تر باشد. می توانید یک تکه یخ کوچکی را در پارچه ی تمیز پیچیده و روی لثه متورم بمالید. این کار حتما با دقت و احتیاط انجام شود. گاهی اوقات کودک با گاز گرفتن یک تکه نان یا اجسام سخت احساس آرامش می کند. حلقه های لاستیکی مخصوصی نیز وجود دارد که با گذاشتن در یخچال می توان به کودک داد تا گاز بگیرد.

مراحل رویش دندان کودکان

مواظب باشید این اجسام باعث خفگی کودک نشود. در صورت ادامه یافتن ناراحتی، دندانپزشک می تواند با تجویز دارو کودک را آرام کند و هنگامی که دندان در دهان ظاهر شد. همه ناراحتی کودک بر طرف می گردد.

کودک تقریبا هر 6 ماه یک بار 4 دندان در می آورد و تا پایان سه سالگی رویش 20 دندان شیری که 10 عدد در فک بالا و 10 عدد در فک پایین است کامل می شود. بعضی از والدین از فاصله بین دندان های شیری فرزندشان نگران هستند و سوال می کنند، وجود فاصله بین دندان های شیری معمولا طبیعی است و نباید موجب نگرانی باشد ، که عمدتا این فاصله بین دندان های شیری قدامی فک بالا و پایین دیده می شود.

فراموش نکنید دندانهای شیری کودکان شما با ارزشند زیرا کودکان برای جویدن، صحبت کردن و همچنین برخورداری از ظاهری زیبا به قدرت و سلامت دندان های شیریشان نیازمندند. دندان های شیری در جویدن و تغذیه کودک که در سن رشد است بسیار حیاتی است و نیود آن ممکن است کودک را دچار سوء تغذیه کند از طرفی نداشتن دندانهای قدامی شیری میتواند در تکلم کودک اخلال ایجاد کند. زیرا تلفظ بسیاری از حروف با برخورد زبان با این دندان های قدامی شکل میگیرد.به علاوه دندان های شیری کودکان فضای لازم را بری رویش دندان های دایمی حفظ میکند.

افتادن زود هنگام دندان شیری

اگر کودکتان دندان شیری خود را زودتر از موعد از دست داد، او را نزد دندان پزشک ببرید تا در جای خالی دندان شیری او وسیله ای به نام “فضا نگه دار” قرار دهد. این وسیله اجازه حرکت دندان های مجاور را به این فضا نمی دهد و فضا برای رویش دندان دایمی زیر لثه حفظ می شود. در غیر این صورت دندان های شیری مجاور به سمت فضای دندانی خم شده و جلوی رویش دندان دایمی را می گیرند و دندان های کودک نامنظم می شوند.

فضا نگه دار یا اس ام SM (Space Maintainer )به دو صورت ثابت و متحرک ساخته می شود. در 5 سالگی به کودک توضیح دهید که افتادن دندان کودک طبیعی است. این امر مانع می شود که کودک در هنگام شروع افتادن دندان هایش نگران شود.

رویش اولین دندان دایمی

اولین دندان دایمی حدود 6 تا 7 سالگی رویش می کند. و آن دندان آسیایی بزرگ اول فک پایین است که پشت دندان های شیری رویش می کند. و به مرور زمان دندانهای دیگر دایمی رویش نموده تا در سن 11 تا 13 سالگی تمام دندان های شیری افتاده و دندان های دایمی جایگزین می شود.

اکثر والدین تصور می کنند که اولین دندان آسیایی که در پشت دومین دندان شیری می روید به این علت است که جانشین دندان شیری نشده است، شیری است. درحالی که این تفکر صحیح نیست و این دندان که در سن 6 تا 7 سالگی در عقب دندان های شیری رویش می کند دایمی است، و چون در این سن کودک اهمیت چندانی به رعایت بهداشت دهان خود نمیدهد به همین دلیل بیشترین میزان پوسیدگی در بین دندان های دایمی مربوط به همین دندان است. لذا توجه داشته باشید دندانی که در سن 6 تا 7 سالگی در پشت آخرین دندان شیری میروید دایمی است و نسبت به سالم ماندن آن وسواس بیشتری نشان دهید.

رابطه بین دندان های شیری و دایمی

بین دندان های شیری و دایمی از لحاظ جنس و مقاومت به پوسیدگی، شکل و غیره رابطه معنی داری اعلام نشده است. ممکن است کودک دندان های شیری محکم و بدون پوسیدگی داشته باشد، در حالی که دندان های دایمی او مستعد پوسیدگی و به شدت دچار پوسیدگی شوند و یا بالعکس

کج در آمدن دندان دایمی

گاهی در شرایطی که دندان شیری کودک نیفتاده یکی از دندانهای دایمی او کج از کنار دندان شیری سر می زند که والدین را نگران می کند . درحالت عادی رویش دندان های دایمی که در زیر دندانهای شیری قرار دارند به ریشه دندان شیری فشار آورده و رفته رفته باعث خورده شدن و تحلیل ریشه دندان شیری شده و وقتی دندان شیری بدون ریشه شد، افتاده و دندان دایمی سر میزند. گاهی دندان دایمی که شروع به رویش می کند بنا به دلایلی در مسیر اصلی خود نبوده و دندان دایمی مسیری انحرافی طی می کند و ریشه دندان شیری سالم باقی می ماند.  و دندان دایمی از کنار دندان شیری سر میزند، بدون آنکه دندان شیری افتاده باشد. این پدیده در مورد دندان های شیری قدامی پایین که دندان دایمی از پشت آنها سر میزند شایع تر است.

در چنین وضعیتی نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 1. در صورتی که متوجه رویش دندان دایمی شدید بدون اینکه دندان شیری بیفتد سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید تا نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام کند.
 2. دندانی که کج در آمده در صورتی که به موقع تشخیص داده شود و نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام گردد به مرور به جای اصلی خود برمیگردد.
 3. در صورتی که این اختلال دیر تشخیص داده شود به صورتی که دندان دایمی در مسیر انحرافی کاملا رشد کند و به سطح دندان مقابل برسد و تثبیت شود دیگر با کشیدن دندان شیری دندان دایمی به جای اصلی خود باز نمیگردد و نیاز به ارتودنسی پیدا می کند.
 4. مراجعه دوره ای به دندانپزشک جهت معاینه با تشخیص به موقع تاخیر در رویش دندان های دایمی و دیر افتادن دندانهای شیری تمام مشکلات ذکر شده اتفاق نخواهد افتاد و قابل پیشگیری است.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

535 دیدگاه برای “زمان رویش دندان

 1. کیوان گفت:

  سلام آقای دکتر ممنون از مطالب خوب و مفید راجع به رویش دندان 🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 2. سارا گفت:

  با سلام
  من یه دختر 13 ساله هستم و دندان نیشم درامده موقع خنده خیلی زشت میشه چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خانم سارا گرامی برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها ، وضعیت فکین، میزان شلوغی دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 3. پرنیان پوربهزاد گفت:

  سلام آقای دکتر من 14 سالمه دی ماه میرم 15 سال دندان نیش فک بالاییم رفته خیلی بالا درومده یعنی در انتهای لثه ام درومده و موقع لبخند خیلی زشتع خواستم ببینم میشه چیکارش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 4. شیوا گفت:

  سلام آقای دکتر، من دخترم ۷.۵ ساله است و دندان پیشین مرکزی در قسمت بالا که دائمی هم بود، دراثر ضربه موقع بازی در پارک افتاد. وقتی ایکس ری گرفتن، متوجه شدند که ریشه وجود ندارد. از انجا که این دندان دائمی بوده و ایمپلنت هم در این سن امکان پذیر نیست، بهترین راهکار برای نگه داشتن فاصله (برای ایمپلنت در آینده) و همین طور حفظ زیبایی چیست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام راهنمایی های لازم به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 5. محمد گفت:

  سلام آقای دکتر اگر دندان دائمی پسر یازده ساله را کشید ایا در میاید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، رویش دندان شیری و دائمی هر کدام یکبار اتفاق می افتد.

 6. ماریا گفت:

  سلام . خواهر ۱۵ماهه ایی دارم که در حال رویش دندان هست ولی دندونهاش نامرتب در میاد اول دوتا پایینی دراومد . بعد نیش . بعد آسیابهای دو طرف بالا .و الان در حال رویش آسیاب پایین و دندونهای جلویی بالاست همزمان پنج دندان باهم در حال رویش هست ‌‌ولیی دهانش پر از افت شده . علت افت رویش دندونهاست ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. بهتر است به متخصص بیماریهای دهان مراجعه شود.

 7. نیما گفت:

  با سلام … پسر من دوازده سالشه و هنوز دندان های آسیابش لق نشدن … یه دندان جدید در همون قسمت در اورده ولی هنوز دندان شیریش لق نشده … باید چکار کنیم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه دندان های شیری به یک دندانپزشک مراجعه نمایند.

   1. صفدری گفت:

    با عرض سلام و خسته نباشید
    آقای دکتر دندان بالایی پسرم تو3سالگی شکست بردم دکتر گفتن مشکلی نیست دائمی هم با هیچ مشکلی در میاد الان که دندون دائمیش در اومده کمی بالاتر از این یکی دندون هست و خیلی سخت در اومد حتی شدید درم کرده بود لطفا راهنماییم کنید باید چکار کنم یا امکان داره با رشد کامل دندان بیاد هم‌تراز اون‌یکی دندون بشه

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     در سن 6 الی 7 سالگی فرزندتان یه یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 8. حمید گفت:

  با سلام و حسته نباشید
  آقای دکتر پسرم 9 ساله هستش 2 تا از دندونای نیش جلو کمی از هم فاصله دارند البته دندونهای کناریهاش هنوز در نیومده میخواستم بدونم آیا الان باید کاری کنم یا تا سن 11 یا 12 سالگی صبر کنم تا بقیه دندونهای کناریش در بیاد بعد اگه فاصله برطرف نشد ارتودنسی انجام بشه ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است در این سن دندان فرزند شما معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 9. شیدا گفت:

  با سلام
  دخترم ۶ سالشه دندون شیری پایین هنوز نیوفتادن ولی از پشت دندان دائمیاش دراومده به نظرتون چکار کنمصبر کنم خودشون میوفتن؟
  حاضر به رفتن پیش دندان پزشک نیست

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان شیری لق هست باید کشیده شود و با فشلر زبان دندان اصلی به قوس دندان هدایت می شود.

 10. سحر گفت:

  سلام.پسر من ۱۶ ماهشه ۵ دندون دراورده ۴ تا بالا ۱دونه پایین .از ۱۱ ماهگی به بعد دیگه در نیاورده خیلی نگرانم.فک پایین فقط یه دونه دراورده.چیکار کنم ببرم متخصص؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، تا شش ماه دیگر صبر کنید دندان های دیگر رویش خواهند کرد.

 11. امین گفت:

  سلام من ۱۴ سال سن دارم و هنوز یکی از دندون های نیش من درنیامده ولی لثه من سفید شده به نظرتون این دندون نیش من در میاد؟؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. امیر گفت:

    سلام اقای دکتر خسته نباشید.
    دختر من 13 سال و 7 ماهشه. بین دندون هاش فاصله زیادی داره و گفتن که دو تا دندون کم داره و باید ایمپلنت بکنه. به نظر شما در این سن امکان ارتودنسی و ایمپلنت هست؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. در این سن ایمپلنت دندان انجام نمیشود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 12. سبک پر گفت:

  سلام پسر من ۵ سال تمام داره انتهای دندان‌های سمت راستش روی لثه انگشتش رو میزاره میگه درد میکنه لطفا راهنمای بفرمائید.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عفونت دارد به دندانپزشک متخصص اطفال بهتر است برای معاینه و درمان مراجعه نمایید.

 13. شاهین گفت:

  سلام
  پسر من یک ماه دیگه هشت سالش میشه ولی هیچ تغییری در رابطه با دندانهای شیریش اتفاق نیافتاده که این ما رو نگران کرده.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر تاکنون هیچکدام از دندانهای شیری کودک شما نیفتاده و دندان اصلی رویش نکرده است. جهت معاینه دندان فرزندتان به یک دندانپزشک مراجعه شود.

 14. Ghazal گفت:

  سلام اقای دکتر من الان ۱۴ سالمه و دندان های فکم هنوز نیوفتادن . الان مشکلی ایجاد میشه که اونادر نیومدن؟ اگه در سال های اینده در بیان دندان های دائمی جاشون رو میگیرن؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید توسط متخصص ارتودنسی دندان ها و رادیوگرافی بررسی گردد. خیر، دندان رویش نمی کند. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 15. محمد ماهان گفت:

  سلام دندان در سن ۱۲سالگی اگه بکشیم دوباره در می آید؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، در این سن رویش دندان وجود ندارد. باید دندان ترمیم شود و سعی بر این باشد که دندان اصلی حفظ و نگهداری شود.

 16. یاسین گفت:

  سلام برادرم ۱۴ سالش است و چهار تا از دندان های دائمی اش خراب شده، می شود اون ها را در آورد و انها دوباره رشد کنند؟ یا که باید آنها را ترمیم کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط دندانپزشک معاینه گردد. دندان های اصلی هستند و باید ترمیم گردد.

 17. رویا باقری گفت:

  یلام آقای دکتر دندان جلو دختر 3 ساله من در اثر ضربه لق شد و افتاد. حالا باید چیکار کنم که دندان اصلی در بیاد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 6 الی 7 سالگی دندان اصلی فرزند شما رویش می کند. الان لازم نیست کاری انجام شود.

 18. هانیه گفت:

  سلام آقای دکتر آیا دندان شیری هم پر می کنند؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دندان شیری را هم با ماده پرکردگی پر می کنند.

 19. شراره ابراهیمی گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۹سالمه ویه دندونم شکسته میخام بدونم اگه برم این دندون بکشم دوباره درمیاد یا نه همینو برم درستش کنم.اخه جز دندون های جلویی هست وکلا خیلی برام مهمه چون بدون اونا زشت میشم.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، این دندان اصلی شما است. دندان شما دیگر رویش نمی کند. باید دندان را ترمیم و حفظ نمایید.

 20. آدرین گفت:

  ببخشید آقای دکتر من پسرم ۱۱ ماهه س دوتا دندون پایین در اومده الان دندوناای نیش بالا سفید شده داره میزنه بیرون چیکارکنم مشکلی پیش نمیاد آخه دوتا بالایی ها هم هنوز در نیومده و فقط دوتا دندون پایین داره

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندانها در بچه ها متفاوت است. به مدت 6 ماه صبر کنید رویش خواهد کرد.

 21. نهال امید گفت:

  با سلام و تشکر از پاسخگویی جنابعالی
  بچه من هفت سال و نیمش هست و ۹ ماه پیش دندان بالا از جلو افتاد از لثه بیرون اومده ولی لثه باز نشده که دندان رشد داشته باشه در حد یکی دو میلی ولی مشخص هست که دندان رویش داشته آیا نیاز به شکاف لثه هست و اگر نیست تا چه زمان مشکل نداره و آیا امکان داره اگر زمان طولانی شد دندان ها در همین حد باقی بمانند و رشد طبیعی نداشته باشند ؟؟🙏🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. 6 ماه زمان بدید. دندان رشد می کند و از لثه خارج می شود. اگر دندان رشد نکرد می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 22. امیر گفت:

  سلام من دندانم خیلی درد میکنه ۱۵ سالم هست اگر دندانم را بکشم دوباره در میاد احتمال دارد رشد کنوپو ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، دندان شما پوسیدگی دارد. بهتر است برای معاینه به دندانپزشک مراجعه شود.

 23. آوا گفت:

  سلام دخترم ۷ سالشه دندانهای جلو بالا چند ماه پیش افتادن اما هنوز دندان دائمی در نیومده دندانهای شیریش پوسیده بودن ممکن پوسیدگی عامل تاخیر باشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان شیری کودک شما لق شده و افتاده، باید دندان اصلی در زیر دندان شیری در حال رویش باشد.

 24. یاسین گفت:

  سلام‌…آقای دکتر دندان ، حداکثر تا چند سالگی رشد میکنه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های اصلی تا سن 12 سالگی رویش می کنند.

 25. علی اسکندری گفت:

  باسلام .پسرمن ۷سالشه ولی هنوز هیچ کدام از دندان های شیریش نیفتاده؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است برای معاینه به دندانپزشک مراجعه شود.

 26. معصومه سیفی گفت:

  سلام اقای دکتر.دخترم شش سال و نیمشه حدود دوسال قبل پشت دندان پیش جلویی فک بالادندان جدیدرویش پیدا کرددکتردندان شیری روکشیدبه مرور زمان متوجه شدم که دندان جدیدشبیه به میخ میمونه وکامل هم رشد نکردباعکس رادیوگرافی مشخص شدکه این یه دندون نهفته ریشه داربوده رشدکرده ولی دندان دائمیش هم داخل لثه همچنان مونده و ریشش کامل رشدنکرده یعنی دندان دائمیش هیچوقت رشد نمیکنه و همین شکل میمونه ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. با دیدن رادیوگرافی و معاینه تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 27. علی گفت:

  سلام دخترم در چهار سالگی دندون جلو فک بالاش افتاده یک سالم از افتادنش میگذره دندون درنیومده چیکار کنیم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی فرزند شما در سن 6 الی 7 سالگی رویش خواهد کرد. نگران نباشید.

 28. رعنا گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید پسر من چهارسال و ده ماهش هست و دو تا دندون شیری جلوییها پایین لق شده اند و دندونای اصلی نوک زدن حدود سه چهار ماه پیش هم چهار تا دندون اسیاب دراورد من خیلی نگران هستم یعنی مشکلی هست؟؟لطفا جوابم رو بدید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید مشکلی نیست. رویش دندان ها در کودکان متفاوت است. و جای نگرانی ندارد.

 29. عباد گفت:

  سلام
  دختر من ۱۳ سالشه و دندانهای نیش دیر افتاده و بعد متوجه شدیم که دندان اصلی توی لثه رشد کرده .عکس گرفتیم خیلی بد جا رشد نکرده .ارتودنسی انجام دادم و دندان شیری سه ماهه کشیده شده ولی دندانهای نهفته رشد نمیکنن و هنوز جای شیری در نیومدن
  جناب دکتر چقد زمان نیازه که دندانهای اصلی در بیان .و اگه در نیان و سرجاخودشون رشد نکنن چکارکنیم
  آیا دارو یا آمپولی هست که تزریق بشه و کمک به رشد دندان کنه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های نهفته نیش را با درمان ارتودنسی به قوس دندان می توان هدایت کرد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. بهار گفت:

    سلام وقت بخیرپسرمن شش سالشه دوتادندون بالا وسط افتادن ودندون دایمی هنوز درنیومده دوماه گذشته اصلا اثری از دندون نیس.بردم دکترگفتن باید تیغ بزنیم .آیابنظرشما انجام بدم؟؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه از دندان انجام شود. در بعضی مواقع یک برش به لثه زده می شود تا دندان از زیر لثه خارج شود.

  2. احسان شکیبایی گفت:

   سلام من الان ۱۱ سالمه و همه دندان های دایمی ام کامل شده ولی یک سه و چهار ماهه که دندان شیری نیش ام افتاده و هنوز رویش نکره و همین دیروز دندان نیش دیگه ام افتاد آیا این دو دندان نیش کی رویش میکنه

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای هدایت کردن دندان نیش به قوس دندانی باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

 30. فائزه گفت:

  سلام
  دخترم یک ماه دیگه ۶ سالش تمام میشه .حدود شش هفت ماهی هست که دندان‌های شیری کناری بالا افتاده.و لثه هاش متورم و سیاه هستن .مشکل داره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی زیر لثه در حال رویش است جای نگرانی نیست.

 31. حسن گفت:

  سلام
  خسته نباشید دخترم 10سالشه دوتا دندان بالا جلو نیش
  خورده زمین جفتش تقریبا نصفش شکسته
  اینا رو بکشیم دوباره در میاد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام اگر دندان دائم کشیده شود مجدد رشد نمی کند. با توجه به این که فرزند شما 10 ساله هستند تمام دندان های ایشان باید دائمی باشد. اگر ریشه دندان سالم است نسبت به ترمیم دندان شکسته اقدام کنید.

 32. رضا گفت:

  سلام دندان شیری در سن ۱۷سالگی را بکشیم دوباره درمیاد؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام دیر کشیدن دندان شیری عوارض گوناگونی دارد. از دندان شما عکس تهیه می شود. اگر دندان دائمی در زیر این دندان باشد ممکن است بعد از کشیدن دندان شیری رشد کند. اگر در مدت زمان معینی دندان دائمی رشد نکرد و به صورت نهفته باقی ماند لازم است که عارضه دندان نهفته با ارتودنسی درمان شود.

 33. مریم گفت:

  سلام ببخشید دخترم ۷سالشه دندان های دائمی که پشت آخرین دندان شیری در میاد پوسیده در امدن چیکار باید بکنم الان اذیت میکنه ایا باید پر بشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام این دندان ها دائمی می باشند و مسلما نیاز به رسیدگی و مراجعه به دندانپزشک دارند تا ترمیم دندان پوسیده انجام شود. نسبت به شناسایی و رفع علت پوسیدگی دندان ایشان نیز اقدام کنید.

 34. جیران گفت:

  سلام وقت بخير من تازه ١٥ ساله شدم و تقريبا دندون هاي عقل پايينم درامده البته قبل از اينكه ١٥ ساله بشم شروع به رشد كردن ولي هيچ خبري فعلا از دندان هاي عقل بالا نيست من پيش دكتر هم رفتم ولي چيزي نگفت فقط تعجب كرد گفت خيلي زود داري دندان عقل درميار ميخواستم ببينم طبيعي هست كه در اين سن دندان هاي عقلم رشد ميكنن ؟؟؟؟
  ممنون ميشم جواب بدين

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام بله این امکان وجود دارد که دندان عقل در سن 15 سالگی هم رشد کند. در برخی افراد نیز ممکن است هیچگاه رشد نکند. برای این که مطمئن شوید رویش دندان عقل منجر به عارضه به هم ریختگی دندان ها نمی شود به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

 35. فاطمه گفت:

  سلام من باید به صورت خصوصی با شما گفت گو کنم اگه میشه با واتساپ به من پیام بدین

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید و حضوری به مطب مراجعه بفرمایید. متاسفانه تماس و مکالمه تلفنی خصوصی نداریم.

 36. حمید گفت:

  با درود
  دختر ۱۰ ماهه من هنوز دندان در نیاورده
  آب دهان و اسهال هم ندارد و انگشت خود را هم زیاد به دهان نمیگیرد ولی کلا بچه بی قراری است
  آیا باید نگران در نیامدن دندانش باشیم؟
  چه کار باید کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام ممکن است کودک شما دچار عارضه دندان نهفته شده باشد. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا وضعیت دندان های فرزند شما را بررسی کنند.

 37. رضا گفت:

  سلام خسته نباشد
  اقای دکترجمیلیان من ۱۸ سالمه دندون شما ۶ اسیاب فک پایین رو کشیدم امکان داره رشد کنه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام اگر دندان دائمی را بکشید امکان رشد مجدد آن وجود ندارد. برای جایگزین کردن این دندان لازم است از ایمپلنت دندانی یا روش های ارتودنسی کمک بگیرید.

 38. امیر گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه و یکی از داندان های فک پایینم افتاده امکان داره دوباره جاش دندان در بیاد.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معمولا بعد از 12 سالگی دندان شیری وجود ندارد. حالا ممکنه که شما 14 سالتون باشد و دندان شیری شما هنوز نیفتاده است. اگر دندان شیری باشد رویش دارد ولی اگر دندان دائمی باشد رویش ندارد. افتادن دندان دائمی در 14 سالگی غیر ممکن است. بنظر می رسد که دندان شیری باشد و بیش از حد در دهان وجود داشته و دندان دائمی شما رویش می کند. ولی برای نظر قطعی باید رادیوگرافی تهیه گردد.

  2. محمدرضا گفت:

   سلام آقای دکتر دندان های جلویی دخترم در جه سنی می افتد و دندان اصلی رویش می کند؟

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. دندان های جلوی فرزند شما در سن 6 الی 7 سالگی می افتد و دندان اصلی رویش می کند.

 39. منصور شاکری گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  دخترم دو دندان فک پایین خود را در 7 و 8 ماهگی در آورده و الان 11 ماه را تمام کرده ولی هنوز دندان های فگ بالا را در نیاورده ، آیا جای نگرای هست؟
  ممنونم از راهنمایی تان

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جای نگرانی نیست. معمولا می تواند 6 ماه تا یکسال تاخیر در رویش دندان های یک فک با فک دیگر همان شخص وجود داشته باشد.

 40. محمدرمضان زاده گفت:

  سلام دکتر
  دخترم 5سال و11 ماهشه؛ حدودا 9ماهه یابیشتر 2دندان بزرگ بالا جلوش افتاده وجاش در نیومده… چه کنم؟ 2دندون جلو پایینش هم پشت دوتا شیری در امدویکیش کج…. خودش بمرور صاف میشه یاخیر؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان بالا 6 الی 7 سالگی رویش دارد. دندان پایین با فشار زبان در قوس قرار میگیرد و مرتب می گردد. برای درمان ارتودنسی در سن 8 سالگی فرزندتان به متخصص ارتودنسی مراجعه شود.

   1. مریم گفت:

    آقای دکتر دندان شیری اگر بیافته چقدر طول میکشه دندان دائم در بیاد؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     دندان های دائمی تا سن 6 یا 7 سالگی رویش پیدا می کنند. اگر این اتفاق نیافتد عارضه دندان نهفته بروز می کند که لازم است برای درمان به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

 41. مهسا گفت:

  سلام و خسته نباشید در سن ۲۱ سالگی دندان در فک بالا در آوردن میتونه دندان عقل باشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، زمان رویش دندان عقل از سن 17 الی 21 سالگی می باشد.

 42. ماهک گفت:

  سلام آقای دکتر
  من 17 سالمه و یه دندون خراب دارم اولش دو طرف دندونم شکست الان اون دو طرف باقی مونده هم داره میفته دندون من دیگه رشد نمیکنه؟ باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در این سن شما رویش دندان ندارید. جایگزین دندان شما فقط ایمپلنت دندانی است.

 43. ستاره گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه دندان شیری من شکسته موقع غذا خوردن اگه دندون رو بکنم در میاد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام تا سن 12 سالگی دیگر رویش دندان اصلی تکمیل و تمام می شود.

 44. علیرضا گفت:

  با سلام
  دخترم ۵سال ۳ ماهش هست چند روز پیش موقع خوردن نان دندان جلوش درد گرفت امروز متوجه شدم پشت دندان جلو پایین دندان دائمی در امده و دندان شیری لق هستامکانش هست راهنمایی فرمایید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با رشد کردن دندان اصلی دندان شیری می افتد. مشکلی نیست.

 45. فرخنده کرائی گفت:

  سلام،وقت بخیر،یه سوال داشتم خدمتتون.دخترم هفت سالشه،5 ،6 ماهه که دندان شیری بالایی جلوییش افتاده ولی دندان اصلیش در نیومده،البته دندون سفیدیش پشت لثه دیده میشه،مشکلی هست؟باید دندانپزشک مراجعه بشه یا باید وقت داده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست نگران نباشید. دندان اصلی فرزند شما رویش خواهد کرد.

 46. بیتا هوشندی گفت:

  سلام دندون نیش دختر من 6 ماهه که در نیومده دندونش
  دخترم 13 سالشه
  لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکن است دندان نهفته باشد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 47. مرجان گفت:

  سلام، ببخشید دخترم 6 ساله هست و در فک پایین آخر دهانش لثه اش پف کرده وبرگشت رو دندان علتش چی میتونه باشه؟ممنونم از شما

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در حال رویش دندان دائمی است. هنگام رویش دندان اصلی لثه ورم می کند و خارج می شود.

 48. مجید محسنی گفت:

  سلام. در سن 15 سالگی دندان عقل رویش می کند؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، دندان عقل د سن 17 الی 21 سالگی شروع به رویش می کند.

 49. میترا گفت:

  دکتر اگه یکی از دندون های دائمیمون بیوفته،چه راه حلی برای جایگزین کردنش وجود داره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهترین گزینه ایمپلنت دندانی است. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک ایمپلنت دندانی

 50. Zohreh گفت:

  سلام آقای دکتر
  دختر من ۵ سال و دو ماه داره .دندان شیری فک پایین افتاد و بعد از ۵ روز از افتادن دندان دایمی تیک زده که بیاد بیرون
  نگرانم چون خیلی زوده 😔
  چکار کنم؟؟ لطفا راهنمایی کنید🙏

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست. علت افتادن دندان شیری بخاطر این بوده که دندان اصلی در حال رویش بوده است. جای نگرانی نیست.

 51. نسیم پورعلی گفت:

  سلام آقای دکتر من حدود ۷سال پیش ارتودنسی داشتم،و بعداز اتمام از پلاک های شیشه ای استفاده میکنم دکترم گفتن تا۲۶سالگی شبا استفاده کنی،دندونتون اصلا تغییر نمیکنه،استرس دارم بعداز ۲۶سالگی استفاده نکنم دندونام تغییر کنه،شما چه نظری دارید؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی به طرح درمان متخصص ارتودنسی شما دارد. بنده طرح درمان برای بیمارانم طوری است که فقط به مدت شش ماه لازم است از ریتینر استفاده کنند. استفاده کردن از این تایم زیاد ریتینر را شما باید از متخصص ارتودنسی معالج خود بپرسید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر ثابت یا متحرک بعد از ارتودنسی

 52. مهدی گفت:

  سلام پسرم الان ۸سالشه ونزدیک ۳ماه هستش که دندونهای جلو قسمت بالا افتاده ولی دندونهای دائمی ان بیرون نیامده مشکلی ندارد؟ (قسمت پایین زود بیرون اومد ولی قسمت بالا نه)

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام، خیر مشکل نیست. زمان رویش دندان ها با هم متفاوت است.

 53. علی گفت:

  سلام..20 سال دارم اخرین دندون آسیاب فک بالاییم کج دراومده….دندون عقل کنارشم یه ذره کج شده….راه حلی برای برگشتن دندون به جای اصلیش هست؟ یه راه حل بدون کشیدن دندون؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 54. تلخاب گفت:

  سلام آقای دکتر پسر من یک سال و یک ماهشه و چهارتا دندون بالا و دوتا پایین و تو هفت ماهگی در اورده اما دیگه در نیاورد نگرانم به نظرتان دیر نشده؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید. در بعضی از کودکان رویش دندان دیرتر اتفاق می افتد.

 55. علیرضا گفت:

  سلام آقای دکتر بچه ما یک سالش هست طی یک اتفاق یکی از دندون هاش که تازه دراومده بود کج شد و دکتر مجبور شد که بکشه دندون رو میخواستم بدونم بازم جای اون دندون تو این سن دندون جدید رشد میکنه
  اگه نمیکنه باید چه کار کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در 6 سالگی دندان اصلی کودک شما رویش می کند.

 56. عباس گفت:

  سلام پسر من پنج سال و ده ماهشه سه ماهه دندون جلوش از بالا افتاده و خبری از رویش دندون دائمیش نیست. ممنون میشم اگه راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباسید. برای رویش دندان اصلی دیر نشده تا شش ماه دیگه فرصت داره.

 57. لیا گفت:

  سلام. دختر من ۴سالشه .دوهفته پیش یکی از دندانهای جلو پایین لق شد و افتاد .الان امروز متوجه شدم دندان از لثه کمی بیرون زده .چکارکنم ؟ خیلی زود نیست ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان ها در افراد مختلف گوناگون است. مشکلی نیست.

 58. مهدی گفت:

  سلام ببخشید من الان 12 سالمه من یکی از دندان هام قبلا افتاده و الان هم دوباره دندونم مبخواد بیوفته میخواستم بدونم اگه بیوفته دوباره رشد خواهد کرد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، رویش دندان اصلی فقط یکباردر طول عمر هر شخص است.

   1. مانا گفت:

    سلام آقای دکتر ممنون از پاسخگوی به سوالات و سایت خوبتون🙏🙏🙏

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. درود و سپاس بر شما.

 59. آتنا گفت:

  سلام خسته نباشيد. من بيست و دو سال تمام دارم اما هنوز هيچ كدوم از دندون هاي عقلم در نيومده. نشانه اي از اينكه دندون عقل نهفته هم داشته باشم، ندارم. بيمارس زمينه اي و كم خوني و … ندارم. كم كاري تيروئيد و ندول تيروئيد دارم و چندين سال هم هست كه زير نظر متخصص هستم. ميخواستم بدونم رشد نكردن دندون هاي عقل تا اين سن مشكلي نداره؟ دندان هاي عقل حداكثر تا چه سني بايد در بيان؟ و ايا اينكه مشكلات تيروئيد در رويش دندان عقل تاثير داره يا نه. ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عقل از سن 17 تا 21 سالگی رشد می کند. باید از محل دندان عقل رادیوگرافی تهیه شود تا بهترین راه معالجه را تشخیص داد.

   1. ر گفت:

    سلام خوبین…دندان اسیاب های اصلی از چه سنی درمیان

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دندان های آسیاب 8 تا 10 سالگی رویش می کنند. در سایت مقاله (زمان رویش دندان ) روی تصویر رویش دندان ها مشخص شده است.

 60. سارگل گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر
  خواهرزاده من 5.5 سالشه دوتا از دندونای شیری جلویش افتاده و پشت اون دندون شیری دوتا دندون اما با فاصله در حال رشد کردنه
  خواستم بدونم اینا دندونهای اضافی هستند یا میان جای دندون های شیری رو پر میکنن،لطفا جواب بدین چون واقعا نگرانشم
  سپاس

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دو دندان در حال رویش با فشار زبان به قوس دندانی برمی گردند.

 61. مرادی گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  فرزندم ۴سال و ۱۱ماه دارد،دو دندان شیری جلو فک پایینش به فاصله یک ماه از هم لق شدن وافتادن،دو دندان دائمی هم تازه سر بیرون آوردن اما چون فک اش کوچک هست به سمت داخل دارن رشد میکنن به نظر میرسه اگر سر جای قبلی رشد میکردن دوتا اونجا جا نمیشدن چون دو دندان تازه بزرگترهستن.سوالم اینه برای سن فرزندم رویش دندان دائمی زود نیست چون فکش هنوز رشد نکرده،نگرانیم اینه دندوناش کج ومعوج در بیان،آیا با افزایش سن و رشد فک مشکل خودبخود حل میشه یا نیاز به ارتودنسی دارد.سپاس فراوان پاسخگویی شما

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما حتما در سن 6 سالگی فرزندتان را برای معاینه نزد یک متخصص ارتودنسی ببرید تا فک و دندان های ایشان معاینه شود اگر مشکل فک باشد در سن 6 سالگی با درمان ارتودنسی برطرف می شود.
   افرادی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 62. بی نیاز گفت:

  باسلام خدمت آقای دکتر وسایت مفیدتون
  دختر ۵ساله ام دودندان شیری پایین ۱ افتاد ودندان اصلی به سمت داخل دارن در میان که یکیش بعلت نبود جا کج داره در میاد انگار یک قسمت زیر دندان ۴ پایین هست نیاز به کشیدن دندان ۴پایین هست یا بمونه لق بشه بیفته، مشکل اینه هم سمت داخل ردیف اصلی دراومدن هم کج،ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از حسن توجه شما به سایت. دو دندان اصلی پایین که در حال رویش است با فشار زبان به قوس دندانی می رود، لازم نیست کاری انجام دهید. دندان 4 پایین زود است که کشیده شود، زیرا رویش این دندان در سن 11 الی 12 سالگی انجام می شود. شما باید در سن 7 الی 8 سالگی کودکتان را به یک متخصص ارتودنسی باتجربه برای معاینه دندان هایش ببرید.

 63. رها خالدی گفت:

  با سلام اقای دکتر پسر من حالا نزدیک ۹ سالشه دندونای جلوش رو تو ۳ سالگی کشیدیم تا حالا رشد نکرده ولی مدتی ۲ ماه درد عجیبی درون لثه دندون جلویشش حس میکنه احتمال داره که داره دندوناش رشد میکنه ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان باید تا بحال انجام میشد. باید به یک متخصص دندانپزشک برای معاینه و تشخیص درمان مناسب مراجعه کنید. احتمالا احتیاج به یک برش کوچک توسط متخصص برای رویش دندان داشته باشد.

 64. امیر ارسلان گفت:

  با سلام اقای دکتر پسر من حالا نزدیک 6 سالشه دندونای جلوش رو تو ۳ سالگی کشیدیم تا حالا رشد نکرده احتمال داره که داره دندوناش رشد کنه ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا شش ماه صبر کنید اگر دندان رویش نکرد به دندانپزشک مراجعه شود.

 65. رضا گفت:

  سلام اقای دکتر من دندون اسیای دومم سالم هست و دندون عقلم داره درمیاد و درست در جای خودش ولی نمیدونم وقتی چیزهای سخت رو محکم میجوم یکم احساس درد کوچیکی در دندون اسیای دومم ایجاد میشه و خواستم بگم که ایا طبیعی هست مثلا با دندان عقل برخورد کنه درد داشته باشه و در اینده درست میشه؟؟ چون دندونم سالم هست و خرابی هم نیست و دندان عقل تا نصفه تا اینجا رشد کرده

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن پاسخ دقیق بهتر است دندان شما توسط یک دندانپزشک معاینه شود تا بررسی شود فضای کافی برای رویش دندان عقل وجود دارد یا خیر.

 66. کاظم گفت:

  سلام من 15سالم هست دندون های کرسی ام هنوز نیوفتاده که جاش در بیاد چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه دندان به یک دندانپزشک مراجعه نمایید.

 67. منا گفت:

  سلام خوبین من ۲۰ سالمه و ی دندان داشتم ک بادم میاد نصفه بود و شکسته بود و الان نیم دیگر ان لق شد و افتاد در فک پایینم و دندان یکی ب اخر فک است دائمی بوده یا شیری اگ دائمی بوده باید چیکار کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید جایگزین دندان ایمپلنت انجام دهید. به یک متخصص پروتز با تجربه مراجعه شود.

 68. مونا گفت:

  سلام دخترم 6 سالش هست ولی هنوز دندان جلویش بیفته آیا مشکلی هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. هنوز برای رویش دندان اصلی هنوز دیر نشده است. تا 6 ماه وقت هست. در بعضی از بچه ها رویش دیرتر اتفاق میافتد.

 69. زهرا گفت:

  سلام من فرزند من 3 سالشه دندان های سیاه و پوسیده شدن رفتم دندانپزشک ریشه دندان را خارج کرد. دندان اصلیش کی در میاد. ما در شهرستان ایلام هستیم . باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی کودک شما در سن 6 الی 7 سالگی رویش خواهد کرد. لازم نیست کاری انجام دهید.

 70. مبینا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۱۴سالم و هنوز تمام دندون های شیریم نیوفتاده
  و همینطور یکی از دندون های نیش پایین که شیر هم هست کج در اومده
  الان باید چیکار؟؟!
  اگه برم دندون پزشکی و بکشم در میاد؟؟؟!
  لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است برای معاینه دندان هایتان به یک متخصص ارتودنسی مجرب مراجعه نمایید. تا در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

   1. مبینا گفت:

    سلام یعنی دندونم رو ارتودنسی کنم؟!

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید به یک متخصص ارتودنسی مجرب مراجعه نمایید تا معاینه کلینیکی از دندان شما انجام گیرد، سپس راهنمایی های لازم در هنگام معاینه به شما داده می شود.

 71. حیاتی گفت:

  سلام آقای دکتر پسرم ۱۰ سالشه ۹ماه پیش دو تادندونای جلویی بالا که شیری بود افتاد ولی تا حالا دندون دایمی در نیومده ایا مشکلی هست یا نه ممنون اگه جواب بدید؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید به یک دندانپزشک مراجعه نمایید. دندانپزشک با معاینه می تواند تشخیص دهد دندان در لثه در حال رویش هست یا خیر.

 72. فرزانه موسوی گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید.پسر من سه سال و نیمه ست.دو تا دندون اسیابش خراب شده.اگر کشیده بشن ایا جاش دندون جدید در میاد؟اگر نه چ اقدامی باید انجام بدیم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است دندان کودک شما توسط دندانپزشک متخصص اطفال معاینه شود. تا پوسیدگی برداشته و دندان با ماده پرکردگی پر شود. از ۶ تا ۱۲ سالگی کم کم دندانهای شیری می افتد و جای خود را به دندانهای دائمی می‌دهند. تعداد دندانهای شیری ۲۰ عدد است یعنی کودک در هر فک ده دندان دارد و این ده دندان در دو نیمه فک راست و چپ به صورت قرینه قرار دارد.

 73. فرزانه ملایری گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید. پسر من رویش دندان آسیاب کوچکش دیر شده دوستان هم سن او این دندان شان رویش کرده. چرا برای فرزند من اینطوریه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زودتر یا با تأخیر در رویش دندان به مدت چند ماه طبیعی است، ولی اگر این تأخیر رویش دندان بیشتر از ۹ ماه باشد باید به دندانپزشک مراجعه نمود.

 74. داود گفت:

  درود بر شما آقای دکتر. پسرم شش سالش شده و دیروز به من گفت که لثه یا دندان کنارش درد داره بعد که نگاه کردم دیدم دندان آسیاب پایین پسرم از دو طرف دارند درمیان.‌‌.. پسرم دبشب با سختی می‌تونست غذا بخوره و امروز صبح که بیدار شد دیدم لپ و فک پایین سمت چپ پسرم تورم پیدا کرده و باد کرده… خیلی خیلی نگران و ناراحتم آقای دکتر… من پدرش هستم و الان در ترکیه هستیم… مادر پسرم اینجا نیست و نمی‌دونم چیکار باید بکنم… نمی‌دونم ورم کردن فک پسرم بخاطر چیه… آیا با دادن 5 میلی لیتر آنتی بیوتیک 250 به پسرم بهتر میشه؟؟؟
  خواهشمندم راهنمایی بفرمایید آقای دکتر.
  سپاسگزارم.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بدون معاینه کلینیکی متاسفانه امکان تجویز دارو وجود ندارد. اگر هنوز درد ادامه دارد بهتر است دندان فرزند شما توسط یک دندانپزشک معاینه شود.

 75. ساناز گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  الان نزدیک به یکسال که دندان های شیری جلو فک بالای پسرم افتاده و هنوز در نیامده اند با اینکه فضای کافی دارن و 6 ماه پیش پزشک گفتن طبیعیه و در میاد.دندانهای پایینیش راحت در اومدن اینا من را نگران کرده ضمن اینکه دندانهای نیشش هم افتاده و ان هم هنوز در نیامده..
  صمنا پسرم کلا لاغر است

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از لحاظ کلسیم و D باید چک شود. با تهیه رادیوگرافی دندانپزشک می تواند تشخیص دهد که دندان در فک در حال رشد است یا خیر.

 76. رویا گفت:

  سلام اقای دکتر پسرم ۵ سالشه و یکی از دندان های نیش بالایی سمت راست در نیومده از اول.علتش چی میتونه باشه و من باید چیکار بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 77. سعید غلام زاده گفت:

  سلام. اگر رویش دندان به همین ترتیب نباشه مشکلی هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، رویش دندان در کودکان متفاوت است. در بعضی کودکان زودتر و سریعتر رشد می کند.مشکلی نیست.

 78. مرجان گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۳ سالمه یکی از دندان های شیری ته دهانم نیوفتاده ولی دندان دائمی در اومده من خیلی از دندانپزشک میترسم دندانم کمی لق هست اگر خودم بندازمش دندان دائمی من میاد سر جاش لطفا راهنماییم کنید آخه از دندانپزشک میترسم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 79. کنکوری گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۱۷سال دارم و یکی از دندان های اسیاب کوچکم (دندان کناری نیش)افتاده .ایا امکان داره که دوباره رشد کنه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی فقط یکبار رویش دارد.تا سن 12 یالگی باید دندان های اصلی رویش کرده باشند.

 80. نرجس گفت:

  سلام آقای دکتر. ببخشید من دندون آسیاب ۷ام داره در میاد البته چند جا رفتم بین ۷وعقل اختلاف نظر بود ولی مسئله الان اینجاست که فک من جا برای دندونم داره ولی کمی کج داره در میاد و احساس میکنم به دندون های جلوییم داره فشار وارد می‌کنه چون قبلا دقیقا در یک خط بودن اما الان دیگه نیستن خواستم ببینم به نظر شما دندون من خود به خود صاف میشه و سرجایش بر میگرده یا ارتودنسی باید کنم؟!
  واینکه من ۱۷سالم هستش برای ارتودنسی زود هستش؟!

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.خیر.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 81. ایزدی کیا گفت:

  سلام آقای دکتر دخترم هفت سال و سه ماهش هست دندونهای بالا جلو حدود سه ماه پیش افتاد اما درنیومده پایینی ها که افتاد زودتر دراومد به خاطر کرونا هم میترسم ببرم دندونپزشکی‌.احتیاج به ویزیت هست؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. الان شرایط طبیعی دارد. در بعضی موارد دندان های پایین زودتر رشد می کند. تا شش ماه وقت دارد که دندان رویش کند. اگر تا شش ماه دیگر رشد نکرد به مطب مراجعه نمایید.

 82. محدثه گفت:

  سلام اقاى دكتر پسرم يك سال و چهار ماهشه هنوز دندون كنار دوتاى بالايى سمت راستش درنيومده وسمت چپش به موقع در اومد الان دندون نيشش تازه جوونه زده ايا مشكلى دارد؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان در کودکان متفاوت است . مشکلی نیست، نگران نباشید.

 83. شاهرخ گفت:

  سلام دکتر من 20سالمه یه دندون آخر فک پایین داره بیرون می آید خیلی درد داره شب خواب ندارم ، درست میشه به نظرت ، آیا نیازی به کشیدن دندان هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عقل شما باید باشد. رویش دندان عقل برای بعضی افراد با درد است. بعد از یک مدتی درد آرام می شود. مشکلی نیست.

 84. فوزیه گفت:

  سلام ببخشیدپسرمن تازه رفته تو 9 ماهگی وازشیش ماهگی دردوخارش دندوناش شروع شده ولی خبری ازدندونای جلوش نبودوقتی هم بهش بش لثه گیرمیدم یابراش ژل میزنم بیشترمیخوادکه به لثه های عقبش بزنیم ومسواک انگشتیش یالثه گیرش روبه دندونای عقبش میماله حالاکه دست به لثه های عقبش زدم انگاردوتادوندونای دوم‌ هردوطرف آسیابش ودندون آسیاب پایین سمت چپش انگاردراومدن یعنی دستموکه کشیدم اونجاهاسفت بودحالت دندونه دندونه بودیعنی امکانش هست اول دندونای آسیاب دربیان بعددندونای اولش؟!

 85. حسین گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر دختر من سه سالش هست هنوز دندان شماره 4 رویش نکرده ولی دختر خاله اش که با ایشان هم سن هست دندانش رویش کرده.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام نگران نباشید گاهی رویش بعضی از کودکان زودتر و یا دیرتر انجام می شود.

 86. سعید گفت:

  سلام من یه دندون دارم تو آخرین جای فکم هست اون دندون عقله ایا؟ من ۱۰ سالمه هنوز درنیومده ولی یکمش از زیر لثم دیده میشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عقل در سن 17 تا 21 سالگی فرد شروع به رویش می کند. این دندان شماره 7 شما هست.

 87. تیما گفت:

  سلام
  من یک دندان در آوردم که نمیدونم دائمی شیریه حالا خیلی نگرانم من ۱۱ سالمه کلاس ششم هستم چطور بفهمم دائمی یا شیری

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تشخیص دندان شیری یا دائمی توسط یک دندانپزشک بعد از معاینه به شما داده می شود.

 88. علی رضا گفت:

  با سلام من ۱۴ سالمه وهنوز دندان نیش قبلیم نوفتاده یکی دیگه در امده باس چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به متخصص ارتودنسی برای معاینه دندان مراجعه کنید.

 89. سارا گفت:

  با سلام
  دندان شیری پسرم افتاده ولی دندان اصلی هنوز درنیامده است لثه در اون قسمت سیاه شده ایا مشکلی وجود دارد ?

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید حتما توسط دندانپزشک متخصص معاینه انجام گردد.

 90. حاجتی گفت:

  سلام جناب دکتر دندان های آسیاب پسرم 6 سالشه خراب و پوسیده شده آیا باید بکشیم تا دندون تازه دربیاره یا خودشون می‌افتن؟
  ممنون میشم از راهنماییتون🌹

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. میزان پوسیدگی و موقعیت دندان بررسی شود.

 91. امیرحسین گفت:

  سلام آقا دکتر پسرم 11 سالشه یکی از دندون های آسیابش خراب شده و یکی هم تکان میخوره اما خراب نیست آیا در میاد؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان آسیاب خراب باید ترمیم گردد. دندانی هم که تکان می خورد و لق هست نشانه اینست که دندان اصلی در حال رویش است و این دندان شیری است.

 92. زهرا اعظم پناه گفت:

  سلام آقای دکتر پسر من حدودا هفت ساله اس دندان پیش شماره ۱ دائمی درحال درآمدن بود درحالیکه دندان شیری هنوز نیافتاده بود به همین دلیل پشت دندان شیری درآمده الانم که دندان شیری رو درآوردیم دندان دائمی عقب تر از ردیف دندان اصلی است آیا ممکنه به جای اصلیش برگرده؟ خیلی نگرانم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با فشار زبان دندان اصلی به قوس دندانی هدایت می شود.

 93. مبینا گفت:

  سلام من 13 سال دارم دندان های من مساوی همدیگر نیستند مثلا ردیف پایین خیلی جلوتر از ردیف بالا هستش ایا دندان های من باید اورتودنسی بشن؟!

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصولا دندان های فک بالا باید یک میلیمتر جلوتر از فک پایین باشد. بله ، حتما. باید معاینه کلینیکی انجام شود.در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

  2. کیمیا اعمالی گفت:

   سلام
   دختر من یکسال و ۲ ماه داره ، تا الان اصلا دندون درنیاورده
   آزمایش هم دادیم مشکل ویتامین دی و کلسیم هم نداشت
   میخواستم بپرسم باید به دندان پزشک مراجعه کنم؟

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. در بعضی از کودکان رویش دیرتر اتفاق می افتد. یک دندانپزشک با معاینه می تواند متوجه شود که دندان ها در حال رویش هست یا خیر. با گرفتن رادیوگرافی هم مشخص می شود.

   2. امیر گفت:

    سلام آقای دکترپسرم ۶ سالشه دوتا ازدندان های دائمیش فک پایین درامد اما الان احساس میکنم لقه علت چیه؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر فرزند شما احساس می کند که دندان تازه رویش شده لق است برای تشخیص درمان مناسب به یک دندانپزشک جهت معاینه دندان مراجعه نمایید.

 94. عرفان گفت:

  سلام وخسته نباشید خدمت شما
  من ۱۷ سالم هست واحساس می کنم که در بالای دندان نیشم دارد دندان در می آید آیا چنین چیزی ممکن است
  من دندان شیری نیشم قبلا کنده شده و دائمی درآمده است ولی بالای دندان سفیدی احساس می کنم لطفا جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 95. نیوشا گفت:

  سلام اقای دکتر من در۱۴ سالگیم و یکی از دندان های نیش ردیف بالای لثه م شیریه اگه بیافته امکان اومدن دندان دائم هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر هنوز دندان شیری نیفتاده و شما 14 سال سن داریدحتما باید توسط متخصص ارتودنسی با درمان ارتودنسی ثابت دندان نیش دائم یه قوس آورده شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 96. کرامت گفت:

  درود جناب دکتر
  پسر من ۱۶سالش هست هنوز دندانهای آسیابش نیافتادن
  دندانهای شیری که داره الان هم خوبه باید چه کنیم
  لطفاً اگه میشد راهنمایی کنید
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما برای معاینه دندان های فرزندتان به دندانپزشک مراجعه کنید. تا چکاپ و راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 97. محمدی گفت:

  سلام آقای دکتر دخترم یک سال ۱۰ماهشه وشش تا دندون بیشتر نداره آیا نیاز به مراجعه به پزشک دارد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در بعضی از بچه ها رویش دیرتر انجام می گیرد. کودک شما باید از کلسیم کافی در روز استفاده کند.

 98. علی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من 18 سالم هست و دندان عقل سمت چپ من یکمی رشد کرده و وقتی دندان هام روی هم میزارم قسمتی از کنار لپم زیر دندان می‌ره و همزمان هم طرف راست دهانم درد متداول در انتهای فکم دارم خودم فکر میکنم برای دندان عقل باشد
  آیا باید صبر کنم یا راه درمانی هم هست برای هر دو مورد تشکر اگه پاسخ بدید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان عقل گاه بگاهی با درد است. که خودش خوب می شود.

 99. زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۱۲ سال و ۹ ماه دارم و یک دندون نیش در آخرین نقطه بیرون آورده ام و جلوی اون هم یک دندون هست و دکتر گفته رشد نمی کنه و باید دندان ۳ رو کشید و اون هم آیا بیرون بیاد یا نه و لایو ایمپلنت بشه اما تا دوهفته دیگه از لثه خارج میشه چون خیلی به لثه نزدیک هست و میشه حسش کرد آیا به نظر شما باید دندان ۳ کشیده بشه چون دندان نیش در حال رشد هست و داره بیرون میاد
  و سوال دوم چقدر طول می‌کشه تا این دندون بلند بشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن جواب دقیق و درست باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 100. پالهنگ گفت:

  سلام
  من ۱۲سال و ۱۰ ماه ام هست و یک دندون نیش پشت دندونم بیرون آورده ام و تازه طیف زده و دکتر گفته باید دندون ۳ کشیده بشه که آیا بیرون بیاد یا نه و اگه بیرون نیومد باید ایمپلنت کرد
  به نظر شما بیرون میاد چون کم کم داره از لثه خارج میشه و بیرون میاد و من نه می خوام دندون بکشم و نه ایمپلنت کنم
  و حدودا چند ماه طول می‌کشه تا رشد کنه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.تا کمک درمان ارتودنسی بتوانیم دندان را به قوس فک بیاوریم.

 101. زهرا گفت:

  سلام

  یک سوال داشتم من ۱۳ سالم هست و یک دندون نیش پشت دندون دیگری بیرون آمده و تازه طیف زده و دکتر گفته باید دندون ۳ کشیده بشه آیا بیرون بیاد یا نه و اگر نیومد باید ایمپلنت کرد
  ومن نمی خوام بکشم و نه ایمپلنت کنم آیا میشه
  چون این دندون تازه بیرون آمده و طیف زده

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است توسط یک متخصص ارتودنسی با تجربه معاینه شود . که با کمک ارتودنسی دندان را به قوس فک برگرداند.

 102. زهرا گفت:

  سلام

  یک سوال داشتم من ۱۳ سالم هست و یک دندون نیش پشت دندون دیگری بیرون آمده و تازه طیف زده
  چقدر طول می‌کشه تا دندون رشد کنه ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود..می توانید با مطب با شماره تلفن 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 103. لیلا گفت:

  سلام،وقتتون بخیر
  سن دخترم شش سال و نیم هست، سه تا دندون شیری پایین جلو افتاده، و دوتا دندون اصلی درحال رشد هستش، ولی در ظاهر فضای رشد برای دندون سوم نداره، و دوتا دندون دائمی درحال رشد همه ی فضا رو پر کردن،
  مشکلی وجود داره یا روند طبیعی هستش؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 104. ایلیا سینایی فر گفت:

  سلام دکتر من ۱۳ سالمه و دندان عقل من شروع به رشت کرده چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عقل از سن 17 تا حدود 21 سالگی شروع به رویش می کند.

 105. Moghadm گفت:

  سلام خسته نباشید.میبخشید اگر در سن ۱۷_۱۸ سالگی دندان جلویی رو بکشیم دوباره رشد و جایگزین میشه؟!

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متاسفانه خیر. دندان اصلی فقط یکبار رویش دارد.

 106. علی گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشیی من 17سالمه و میخواستم بگم که یکی ازندونای آسیای بزرگ فک پایینم کلا پوسیده ویک طرف از دندونم مونده میشه پرکردیا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود و رادیوگرافی تهیه گردد. وضعیت ریشه دندان بررسی گردد و سپس تصمیم درمان گرفته شود.

 107. فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من ۲۲سالمه و الان متوجه شدم ک ۳تااز دندانهای اسیا بزرگم شیری هستن اگه الان ب پزشک مراجع کنم و درشون بیارم دندانهای جدید رویش میکنن یا باید همینارو درست کنم ممنون میشم جواب بدید🙏

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نیاز به معاینه دندان هست و رادیوگرافی باید تهیه شود. اگر دندان در زیر در حال رویش بود دندان شما باید لق میشد.

 108. رضوی گفت:

  سلام جناب دکتر دختر من ۴ سال و نیم داره الان داره دندان آسیاب شماره ۶ پایینش درمیادش!! آیا طبیعیه؟ نباید به دکتر غدد مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نه نیاز نیست. در بعضی بچه ها رشد جلوتر و زودتر انجام می شود.

 109. omid گفت:

  سلام آقای دکتر.
  من ۲۲ سالمه ۴تا دندون جلوم بالا و پایین فقط افتاده بقیش همه شیریه باید بکشم همرو؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 110. زهرا زارعی گفت:

  سلام دکتر من ۱۶ساله هستم و دو عدد از دندان های آسیابم خراب شده و از اطرافیان شنیدم که اگر بکشم دوباره درمیان.و از طرفی هم استرس این رو دارم که دیگه درنیان.نظر شما در این مورد چیه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، دندان اصلی شما هست باید به متخصص باتجربه مراجعه کنید. که اگر امکانپذیر است درمان گردد.

  2. ماهرخ غلامی گفت:

   با سلام و خسته نباشید.
   ببخشید آقای دکتر پسر من ۷ ساله هست . دو دندان جلویی در فک بالا و پایین به فاصله کم افتادند و دندان های دایمی پایین رشد کرد ولی دندان فک بالا هنوز بعد از ۸ ماه بیرون نیامدند. مشکلی دارد؟
   ممنونم

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. تا چند ماه بعد دندان های فک بالا رویش می کنند. لق شدن دندان نشاته اینست که دندان در فک در حال رویش است.

 111. ندا گفت:

  سلامم اقاي دكتر دختر من ٢.٥ هست و همه دندوناش در امده فقط هنوز پيش كناري در نيامده.ممكنه ديگ در نياد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نه هنوز دیر نشده است. نگران نباشید. می توانید جهت معاینه به دندانپزشک هم مراجعه کنید.

 112. علی گفت:

  سلام من دندانم را کشیدم و 17ساله هستم آیا امکان دارد دوباره در بیاید یا باید بکارم و سوال دومم این است که دندان های خراب را بکشم یا پر کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی فقط یکبار رویش دارد. بهتر است تا جای ممکن دندان خراب ترمیم شود و سعی شود دندان طبیعی نگهداری شود.

 113. حمیده صادقی گفت:

  سلام دخترم پنج و نیم سالش و‌دندان ۴ بالا پوسیدگی داره لطفا راهنمایی کنین که اگه بکشم مشکلی پیش نمیاد یا حتما باید عصب کشی بشه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.باید موقعیت و شرایط دندان دیده شود.

 114. روانبخش گفت:

  سلام دندون شماره ۲ فک پایین دخترم ۱۱ماهه ام سمت چپ رشد کرده اما سمت راست با وجود یک ماه گذشت زمان هنوز در نیامده ..آیا مشکلی هست و باید به پزشک مراجعه کنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید حتما با تاخیر رویش دارد. در بعضی بچه ها رویش طولانی تر انجام می شود.

 115. مریم گفت:

  سلام ببخشید آقای دکتر دخترمن 15سال تمام هستش و دندان شیری نیش هنوز نیافتاده البته قرینه ش که میشه دندان نیش سمت چپ افتاده و دندان دایمی هم رشدکرده به نظرتان اگر دندان نیش سمت راست رو هم بکشیم دندان دایمی رشد میکنه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود . سپس راهنمایی های لازم داده می شود.

 116. بهناز گفت:

  سلام آقای دکتر دخترم ۵سال و ۴ماهشه که ۵ماه پیش به زمین خورد و کمی دندانهایش لق شد و حدود ۴ماه میش اولین دندان فک بالا سمت چپ افتاد و هنوز در نیامده و بعد از آن هم دندان فک پایین و فک ببالا سمت راست افتاده و هنوز دندان در نیامده به نظر شما تا چه مدت طبیعی است و لثه فک بالا سمت چپ کمی متورم شده با تشکر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان اصلی در سن 6 سالگی و بعضی کودکان در سن 7 سالگی هست. جای نگرانی نیست. البته با مراجعه به دندانپزشک و یا تهیه رادیوگرافی میتوان تشخیص رویش دندان اصلی را داد. ولی در این شرایط مراجعه نکنید بهتر است.

  2. یاسین گفت:

   با سلام و خسته نباشید…. آفای دکتر پسر من دو هفته دیگه ۶سال تمام میشه… حدود ۱۰ روز پیش سر برادرش به فکش خورد ک درد چند دقیقه ای و خونریزی کمی داشت دندونش کمی لق شد و امروز بعد ۱۰ روز اون دندون افتاده….ولی ففط یک ریشه داره… دندون پایین کنار دندون وسطی یعنی از وسط دومین دندون سمت چپ…. با توجه به موندن ته ریشه داخل لثه،چکار کنیم؟؟ با تشکر

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای معاینه به دندانپزشک مراجعه شود. اگر دندان شیری باشد ریشه کشیده می شود دندان دوباره رویش می کند.

 117. فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر پسر من اززیردندون شیریش دندون اصلی درامده ولی کج میخواستم ببینم اگه اون دندون اصلی کیشده بشه احتمال رویش مجدد دندان دوباره هست یانه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی نباید کشیده شود. دندان اصلی فقط یکبار رویش دارد. دندان شیری باید کشیده شود. با فشار زبان دندان اصلی بجای دندان شیری منتقل می شود.

 118. فرشته گفت:

  سللم اقای دکتر. دختر من ۱سال و ۴ ماهشه و هنوز هیچ دندونی در نیاورده اما تمام مراحل رشدش درست و کامله. با توجه به زندکی در شمال و کمبود معمول ویتامین دی کمی نگران بچم هستم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید در صورت نیاز چه زمان و به چه پزشکی مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است برای معاینه به پزشک مراجعه نمایید در صورت لزوم وکمبود ویتامین D متخصص دارو تجویز می کند.

 119. ناهید گفت:

  سلام آقای دکتر، وقتتون بخیر.
  دخترم ۴ سالشه دوتا دندان جلویی فک بالا به علت پوسیدگی و آبسه کردن کشیده شده آیا راهی هست تا دندان دایمی دربیاد این فضای خالی را پر کنیم ؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان دائمی فرزند شما در سن 6 تا 7 سالگی رویش خواهد کرد.

 120. یاسین گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۴ سالمه و دندون های شیرین هنوز نیوفتاده ولی ۴ تا از آسیاب ها خراب هستند و درد می‌کنند ولی لق نشدن همه سفت موندن آیا بکشمشون و اینکه چرا نیوفتاده

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما برای معاینه دندان به یک دندانپزشک با تجربه مراجعه نمایید.

 121. محمودی گفت:

  سلام آقای دکتر برادر من ۵ سال و ۲ ماهشه دندان دایمی اش درآمده دندان شیری هم لق شده از نظر شما مشکلی نداره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نه مشکلی نیست برای بعضی از کودکان رویش دندان اصلی زودتر اتفاق می افتد.

 122. زهره گفت:

  سلام اقاي دكتر خسته نباشين دختر من تقريبا دو ماه پيش از بلندي افتاد و دندان هاي بالاش صدمه ديد يكم رفت داخل و از سر دنداناش شكسته شدن الان يك سال و دو ماهشه خيلي نگرانم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دندان کودک شما شیری هست که در 6 سالگی می افتد و جایش دندان اصلی رویش می کند. اگر درسن 6 سالگی نیفتاد باید کشیده شود.

 123. زارع گفت:

  سلام آقای دکتر
  دخترم دقیقا 5 سالشه امروز به دلیل یک کار اشتباه و کندن چسب نواری با دندان، یکی از دندانهای وسط فک پایینش کنده شده است. لطفا راهنمایی کنید آیا نیاز به نصب وسیله فضا نگهدار است یا اینکه منتظر بمانیم تا دندان دائمی به جاش در بیاید و در اومدن دندان دائمی چقدر طول خواهد کشید؟
  با سپاس

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. احتمالا دندان فرزند شما لق بوه که کنده شده. اگر اینچنین بوده یعنی دندان اصلی در حال رویش است. رویش دندان اصلی در سن 6 یا 7 سالگی است.

 124. سوفیا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید، دخترم ۱۳ ماهش هست ولی هنوز دندان در نیاورده باید چیکار کنم..‌‌ممنون
  از شیر مادر تغذیه میکنه ، آهن و مولتی ویتامین هم تا الان طبق دستور مصرف کرده…ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در بعضی از کودکان دندان ها دیرتر رویش می کند. در بعضی از کودکان زودتر رویش می کند. در مورد کودک شما مشکلی نیست تا 6 ماه دیگر هم می توان صبر کرد نگران نباشید.

 125. ریحانه گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۷ سالمه و یکی از دندون های سمت آسیابی از سمت بالا توخالی شده و وقتی چیزی میخورم باعث درد لثه میشم،سوالم اینه که اگه این دندون و کامل بکشم و پر نکنم ایا دوباره در میاد؟؟(تاحالا این دندون و نکشیدم و شیری هستش)

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. به دندانپزشک متخصص مراجعه شود.

 126. مرضیه گفت:

  سلام جناب دکتر
  فرزند 8 ساله ام پوسیدگی شدید در دندان 6 داره
  طوری که گفتن یکی از 6 ها قابل ترمیم نیست
  2 تای دیگه عصب کشی میشن ولی باتوجه به سرعت پوسیدگی ترجیحا بکشید تا با دندان در حال رشد 7 جایگزین بشه
  آخرین دندان 6 رو هم که احتیاج به پر کردن داره، بخاطر تقارن فک بکشید. شما همچین کاری رو به صلاح میدونید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. گاهی بدلیل پوسیدگی شدید دندان 6 کشیده می شود و با درمان ارتودنسی دندان هفت جایگزین می شود. فقط با درمان ارتودنسی می تواند این جایگزینی صورت گیرد. ولی باید در مورد فرزند شما معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. مرضیه گفت:

    ممنونم از پاسخگویی شما. با آرزوی بهترینها برای شما

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. درود بر شما

 127. مهدی قنبری گفت:

  سلام آقای دکتر دخترم تو سن ۵سال۳ماهگی ۲تا از دندون دائمی آسیاب پایین رو درآورده وچند ماه بعد هم دوتا از آسیاب بالای رو درآروده الان نگران اینم که دندونای که در اورده دارن زرد ویه لکه روش افتاده علت اینکه از الان این دندونا زود در آورده و دارن خراب میشن چیه؟آیاکلسیم بدنش کم هستش.در ضمن دختر ۲۵ بهمن ۶ سالگیشو تموم میکنه لطفا جوابمو بدین خیلی نگرانم.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در کودکان داروهایی مانند آنتی بیوتیک تتراسایکلین و دوکسی سایکلین که هنوز در مرحله رشد دندان هستند، باعث تغییر رنگ و زردی دندان ها می شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک علت زرد بودن دندان ها

 128. نرگس گفت:

  سلام. آقای دکتر بعلت پوسیدگی پارسال دو تا از دندانهای جلویی دخترم را دندانپزشک کشید الان 4 سالش هست هنوز دندان اصلی در نیامده چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمان رویش دندان اصلی کودک شما در سن 6 یا 7 سالگی می باشد. لازم نیست شما کاری یا درمانی را انجام دهید. نگران نباشید.

 129. مریم گفت:

  دخترم 5 سال و نیمه شه سه تا از دندونای شیری فک پایینش افتاده ولی دوتا دندون دائمی نیش زده که خیلی بزرگه و جای سه دندون و گرفته آیا جای نگرانی هست برا رویش دوتا دندون جلوییش؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 6 یا 7 سالگی برای ویزیت به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

 130. حامد حاجی زاده گفت:

  سلام آقای دکتر.وقت بخیر
  من یک پسر ۱۵ ساله دارم که از دندان درست کردن خیلی می ترسه،و دوتا دندان خیلی خراب شیری هم داره که باید عصب کشی بشه ….
  به نظرشما در این سنی که پسر من داره میشه‌ جای اون دندان های شیری خرابش‌ دندان شیری بعدا جایگزین بشه یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. به دندانپزشک مراجعه شود . باید تا 15 سالگی دندانهای شیری افتاده باشد و دندان اصلی رویش کرده باشد.

 131. معصومه قرایی گفت:

  باسلام .اقای دکتر پسر 12 ساله ای دارم که پارسال بردنش دندان پزشکی ریشه های دندان شیری که تو لثه مونده بود رو کشیدم .ولی امسال در قسمت فک پاییت 2 دتدان بعد اولین دندانی که بچه ها در میارند لق شده وداره میوفته .نمیدونم دندان شیریه یا دایمی .خیلی نگرانم.میشه راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با معاینه کلینیکی می توان پاسخ داد. برای دندانپزشک با معاینه کلینیکی قابل تشخیص است.

 132. فریده گفت:

  سلام آقای دکتر.وقت بخیر.دختر من 7سالشه الان حدود 6ماه هست که دو دندان بالای شیری دخترم افتاده ولی هنوز دندون اصلی درنیامده.به دندون پزشک هم رفتم گفت ایرادی نداره.اما واقعا نگرانم بخاطر طولانی بودن.لثه مقداری ورم داره و یه هاله سفید داخل لثه دیده میشه اما چیزی بیرون نیومده که خیالم راحت بشه.بنظرتون طبیعیه و چه باید کرد؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. وقتی که دندانی لق می شود پس باید فشار دندان اصلی زیرین باشد که در حال رویش است. نگران نباشید.

 133. فاطمه گفت:

  سلام پسر من شش سال و نیم دارد،هنوز هیچکدام از دندوناش نیافتاده،حتی لق هم نشده.ولی دندوناش پوسیده شدن.به نظر شما باید صبر کنم یا کشیده بشن؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است جهت معاینه به یک دندانپزشک مراجعه شود.

 134. محمدرضا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  من دوماه پیش متوجه شدم دندان های عقلم بصورت نهفته و نیم نهفته هستند و علاوه بر اون یک دندان اصلی هم رویش نکرده سوالم اینه حتما باید جراحی کنم تا دندان ها رو خارج کرد یا راهی هست یا ممکن هست خودشون رویش انجام بدن راستی 17 ساله هستم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام داد تا جواب صحیحی را به شما داد.

 135. Somayeh گفت:

  سلام آقای دکتر گرامی ،من در اتریش زندگی می‌کنم دندان های جلو بالا دخترم سیاه شدن دکتر جفت دندان‌هایش را کشید میخواستم بدانم کی دوباره در میان چون هم مشکل در صحبت کردن دارد هم زیبایی صورتش

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمان رویش دندان اصلی فرزند شما در سن 6 یا 7 سالگی می باشد.

 136. زاهده گفت:

  سلام آقای دکتر، دخترم هفت سال و8 ماهشه وسه ماه پیش دندان‌های اصلی جلوی فک پایین، با افتادن دندان شیری رشد کردن وبیرون آمدن اما رشدشون متوقف شده است و خیلی کوچک هستند آیا مشکل خاصی داره

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 137. آرش اوتادی گفت:

  عرض سلام و ادب جناب آقای دکتر
  دندان های جلوی بالای پسرم ۷ ماه هست ک افتادن هر دوتاش، ولی در نیامدن، آیا طبیعی ست؟؟ بخاطر وضع کورونا میترسم ببرمشون دکتر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی فرزند شما در سن 6 یا 7 سالگی رویش می کند.

 138. الهامم گفت:

  سلام خدمت دکتر جمیلیان پسرم سن سه سالگی ۴دندان جلوفک بلا بعلت پوسیدگی درد کشیده شد الان پسرم چهار ماه دیگه هفت سالش تموم میشه میره داخل هشت سال یه خورده نگرانم ممکنه سفتی لثه باعث شده که دندون اصلیش دیر میاد ممنون میشم راهنماییم کنید نیازی به عکس داره یا نه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیلی دیر نشده . نگران نباشید رویش می کند. با رادیوگرافی مشخص می شود ولی در این شرایط بیماری کرونا رادیوگرافی انجام نشود بهتر است.

 139. فعیمه گفت:

  سلام آقای دکتر
  عرض ادب
  دختر کوچولوی من دوساله تموم شده و تمام دندان‌های شیری هم کامل شده … ولی دندون ششم پایین هم نوک زده و سفید شده
  که مطمئنا خیلی زودتر از موعد داره دندان شش در میاره
  چیکار باید بکنم ؟!

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید مشکلی نیست.

   1. فهیمه گفت:

    خیلی ممنون از لطفتون

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     درود بر شما

 140. مصطفی زمانیان گفت:

  سلام جنا دکتر عزیز
  پسر من 6 سالشه چند تا از دندونای جلوش افتاده متوجه سفت شدن لثه فک پایینش قسمت انتهایی شدم
  مشکل اینجاست چند روزه تب میکنه بدون هیچ علایمی از سرماخوردگی یا عفونت ، آبریزش دهان داره همچنین آفت زبان و داخل دهان و کاهش شدید اشتها
  میخواستم بدونم احتمالش هست که داره دندون در میاره و علائم مربوط به اون باشه ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود تا بتوان پاسخ درستی را به شما داد.

 141. صادقی گفت:

  سلام.وقت بخیر.
  پسرم از ده ماهگی شروع ب دندان دراوردن کرد و تا یک سالگی 6دندان دراورد.در حال حاضر 15ماهه است و دیگر دندانی در نیاورده است.ب نظرتان مشکلی هست?

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست . بهتر است شش ماه یکبار به دندانپزشک متخصص اطفال برای چکاپ ویزیت مراجعه شود.

 142. حانیه گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید خواهر من ۱۳سالشه و دندوناش خوب رشد نکرده ینی دندونای عقب رو چه فک بالا چه فک پایین نداره تازه یکی از دندون های جلو لق شده و پشتش به دندون دیگ داره درمیاد واقعا نمی‌دونیم چیکار کنیم میشه راهنمایی کنید؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 143. ماری گفت:

  سلام خسته نباشید اقای دکتر !من پسرم ۳ سالش تموم شده ولی لثه پایینش اخرین دندون لثه اش ورم کرده انگار میخواد دندون دربیاد !و اینکه پسرم وقتی دندون هاشو رو هم میزاره فک پایینش انگار عقبتره و دندون پایینی ها به بالایی ها نمیچسبه !شوهرم نگرانه میگه شاید بخاطر اینه فکش عقبه نمیتونه درست کلماتو بیان کنه !😧

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 144. علی آرش گفت:

  سلام جناب دکتر جمیلیان
  پسرم 15 ماهه است متاسفانه به علت ضربه به فک پایین یکی از دندانهای نیش پایین از فک بیرون افتاد آیا قابل پیوند است ؟
  در صورتی که قابل پیوند نباشد آیا دندان دائم به موقع رشد میکند

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.. نگران نباشید بابت اتفاقی که افتاده است تا این موضوع سبب نگرانی کودک نشود. این دندان در 6 سالگی رویش می کند .

 145. عبادی گفت:

  سلام‌بچه من‌۵سال‌یک‌ماهش‌است‌چهارتادندان جلوفک‌بالادکترکشیدبه‌خاطرپوسیدگی‌زیاد
  چه قدرزمان میبره دربیادممنونم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان اصلی فرزند شما در سن 6 یا 7 سالگی است.

 146. فاطمه گفت:

  سلام
  وقتتون بخیر
  ببخشید من 17 سالمه و یکی از دندونای فک بالایی یکی مونده ب آخر رو کشیدم چون پوسیده بود میخواستم بدونم امکان رشد مجددش هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر بود دندان پوسیده ترمیم میشد اگر دندان اصلی بوده دیگر رویش مجدد نیست.

 147. سعيده گفت:

  سلام جناب دكتر دخترم ٥ سالشه سه دندان جلو بالا يخاطر شير شب در گذشته لك پوسيدگي افتاده ولي درد نداره و دودندان آخر كرسي لك سياه افتاده كه بعضي وقتا درد داره در معاينه دكتري گفتن بايد همه رو درست كنيد به نظر شما كار درستي دندانهاي جلو عصب كشي و روكش بشن يا صبر كنيم تا بيفتن و دندان اصلي دربياد؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه اتجام شود تابتوان تصمیم درست را گرفت. به این صورت در فضای مجازی نمیتوان اظهار نظر کرد. نباید شما اینطور فک کنید که دندان های شیری خواهند افتاد، پس اگر دچار پوسیدگی، درد یا آبسه دندان شدند، دیگر لازم نیست ترمیم یا عصب کشی انجام شود.

 148. سارا گفت:

  سلام
  دکتر پسرم چهارو نیم ساله است دو دندان شماره 6 فک پایین بیرون آمده اشکال نداره؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، مشکلی نیست.

 149. محمد گفت:

  سلام من ۱۳ سالمه الان دندان جلوی من داره میوفته نمیدونم دندون شیریه نمیدونم میگم اگه افتاد دوباره یکی دیگه درمیاد ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

   1. ابراهیمی گفت:

    سلا من چهارده سالم دندان نیش فک بالام لق شد آیا دندان دیگری در میاد؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر این دندان نیش شما دندان اصلی باشد خیر.

 150. محدثه گفت:

  سلام من ۱۳ سالمه. دندون. آخر فک پایینی خیلی درد می کنه تاول هست و وی خواد بیرون بیاد این دندان دندان عقل هست ؟ راه های تسکین درد را ممنون می شم بهم بگید قبلاً هم ارتودنسی کردم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان در حال رویش شما دندان عقل نیست. دندان عقل در سن 18 سالگی رویش میکند. این دندان شماره 7 شما هست. که موقع در آمدن لثه ملتهب می شود . که در بعضی افراد بدون هیچ احساسی رویش می کند حالا بعضی افراد حساس تر هستند . داروی نیز لازم ندارد.

 151. هادی گفت:

  سلام
  من ۱۸ سالمه دندونم توی سق در امده یعنی پشت دندان ها باید چ کار کنم.بهم گفتن چون سن ۱۸ هست نمیتونی ارتودنسی کنی.چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با درمان ارتودنسی ثابت دندان که در کام هست به داخل قوس آورده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 152. امیرپارسا گفت:

  دکتر سلام
  دکتر من چند روزی هست احساس درد شدیدی در ناحیه دندان عقل میکنم
  میخواستم بدونم که این درد تا چند روز طول میکشه کلا
  و برای ارام شدن این درد چیکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما مشکل بیماری لثه دارید به متخصص لثه جهت چکاپ مراجعه کنید.

 153. Parisazeynodin گفت:

  ,با سلام برادر من ۱۳سالشع دندون جلوش شکستع اگر دندون رو بکشیم رشد میکنه؟
  دندون ۱فک بالا.
  دندونش لق هم نشده.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان شیری بوده ایت رویش می کند. باید معاینه شود تا بتوان دقیق پاسخ داد.

 154. سارا گفت:

  سلام آقای دکتر دختر من پنج سال و سه ماهشه حدودا پنج یالگی اولین دندونش افتاد و بلافاصله هم از زیرش دندون دایمی دراومد و یک ماه پیش هم دوین دندونش افتاد
  الان هم دندون های بالا یکم شل شدن اما نه در حد افتادن به نظر شما خیلی زود نیست معاینه هم بردمش دندوناش مشکلی نداشتن

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست . کودکتان را هر شش ماه یکبار برای چکاپ و فلوراید تراپی نزد دندانپزشک متخصص کودکان ببرید.

 155. نسرین گفت:

  سلام آقای دکتر.دختر من دندون های شیریش رو پنج شش ماهگی درآورد.آذر ماه پنج سالش تموم میشه. تا الان دندون پوسیده نداشته.مرتب مسواک کرده.دو هفته پیش متوجه شدم دندون پایینش لق شده و از لثه اش دندان دائمی بیرون اومده.الانم حسابی لق شده و خیلی بی قراری می‌کنه.سوالم این چی باعث شده دندون دائمی دخترم انقد زود در بیاد؟ نیاز به دکتر داره؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان لق شیری را باید کشیده شود .دندان اصلی حرکت میکند بجای خودش. می توانید برای کشیدن پیش دکتر ببرید و آنجا دندانهاش چکاپ بشه.مشکلی نیست.

 156. حسین گفت:

  سلام آقای دکتر
  پسر من یک ساله و ۴ تا دندان جلو بالا و ۲ تا جلو پایین درآ
  ورده
  حالا متوجه شدیم فک پایین ۴ تا دندان آسیاب داره در میاره یکیش دراومد اما فک بالش خبری نیست
  آیا بده ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست .

 157. احمدآبادی گفت:

  با سلام خدمت آقای دکتر
  چهارتا از دندانهای جلو فک بالای دخترم از یک سالگی شروع به سیاه شدن کرده و به مرور خورده شده طوری که الان که پنج سالشه فقط ریشه دندانها باقی مانده هرازگاهی هم درد داره و لبش ورم میکنه، آیا این ریشه ها را باید بکشیم یا اینکه خودشان می افتند؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید کشیده شود یکباره کودک دچار درد و ناراحتی می شود. و باید منتظر بود در سن 6 یا 7 سالگی کودک دندانهای اصلیش رویش می کند.

 158. آریا گفت:

  سلام آقای دکتر .پسرم یک سال و سه ماهه چهار دندان پیش رو در اورده .چند روزی اسهال داشت و یک روز تب الان دو روز از این موضوع میگذره متوجه شدم که دندان آسیاب در اورده آیا زود اتفاق افتاده و مشکلی داره؟یا که نه ممنون میشم جوابگو بدین خیلی نگرانم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست .

 159. Mohammd گفت:

  سلام وقت بخیر من 17سالمه و دندون۴ بالاییم افتاده بر اثر خرابی

  آیا دندانی جایگزینش می‌شود؟ یا در می آید؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ایمپلنت بهترین گزینه برای جایگزین دندان شماست.

 160. فلاح گفت:

  سلام

  پسر من ۴ سال و ۸ ماهش است و الان دندان وسط پایینش ، بدون ضربه خوردن ، لق شده است.البته پسرم از کودکی لک های سیاه بخاطر خورد قطره آهن روی دندانش ایجاد شده است.همچنین پرم بسیار زیاد دندان می جود.به نظر شما علت چیست؟..چه کاری برای کمک به او می توانم انجام دهم؟
  البته الان شرایط کرونایی قرمز در محل زندگی ما هست و من میترسم به دندانپزشک مراجعه کنم.لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که لق شده دندان شیری هست دندان اصلی از زیر رویش دارد که باعث لق شدن شده. ساییدن دندان یا دندان قروچه باید در شب از محافظ دندان استفاده کند.

 161. جدیدی گفت:

  سلام دخترم هفت سال داره والان حدود شش ماه هست دندون های نیش رو کشیده یکی از دندانهای دایمیش رشد کرده دومی هنوز نه جای نگرانی هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. چند ماه صبر کنید اگر رویش نکرد بهتر است توسط دندانپزشک معاینه شود.

 162. اسما گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید.دخترم ۵سال و دوماهشه.هنگام بازی با خواهرش و برخورد صورتش با زانو خوهرش دندون پایین جلو سمت راست خیلی لق شد در حد کندن طوری ک راحت کنده شد.الان کی دندون دایمش درمیاد.من باید الان چکار کنم اگر دندونش دیر در بیاد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.6 سالگی دندانهای اصلی رویش می کنند.

 163. غزل گفت:

  سلام آقای دکتر دختر من در سه سالگی یکی از دندان های جلو بدلیل ضربه لق شد و بعد افتاد الان دخترم هفت سالشه و هنوز دندونش در نیومده میشه کمک کنید که باید چیکار کنم ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید تا هفت سالگی در میامد به دندانپزشک مراجعه کنید معاینه شود. اگر لازم باشد رادیوگرافی تهیه شود.

 164. عسگری گفت:

  دکترجان سلام.میخواستم بدونم بچه ای ک خاطر تهوع حاظر ب همکاری برای ترمیم دندون نمیشه.راه دیگری جز بیهوشی برای ترمیم وجودنداره.شماها میتونید برای فرزند 4 ساله ام بدون عمل بیهوشی کاری انجام دهین.سوال دیگم اینه ک برای چ سنی بیهوشی مضر است.پسر من 4 و 4ماهشه.بیهوشی براش عوارض داره یا ن؟؟پاسخ بدین ی دنیا ممنون میشم آقای دکتر.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه و با ایشان مشورت کنید.

 165. امیرعلی گفت:

  سلام دکتر.پسرم 4سال و 4ماهشه.از دوسالگی دندوناش پوسیده شده.ب خاطر حالت تهوع نمیتونن واسش کاری انجام بدن.ی مدتیه مخصوصا شبا موقع خواب دوتا از دندونای آسیاب اول فک بالا بخاطر کرم خوردگی و پوسیده شدن درد میکنه.اگه کشیده بشن برای دندونای بعدیشم مشکل ایجاد میکنه.از بیهوشی هم میترسم.لطف کنید منو از نگرانی دربیارین.ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه شود. ایشان با مهارت خاص خود می تواند دندان کودک شما را ترمیم کند.

 166. مهدی گفت:

  سلتم آقای دکتر . دختر ۸ ساله ام دندان آسیاب اول فک بالا را کشیده است آیا نیازی به فضا نگهدار دارد؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 167. سیه چهره گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید دختر من ۴ سال و ۷ ماهشه و دندونه شیری پایینش لق شده و پشتش دندون دائمی در اومده نسبت به سنش به نظرتون زود بوده یا طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست. طبیعیه.

 168. نرگس گفت:

  سلام آقای دکتر.وقت بخیر.دخترم 10 سالشه الان بنظرم دندان شماره 2 شیری هست هنوز نیفتاده باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک جهت معاینه مراجعه کنید.

 169. سارا گفت:

  دكتر جان پسر من ٢٠ ماهشه و تا به الان ٢ تا دندون در فك پايين و بالا ٤ تا و هم بالا و پايين دندان اسياب دراورده ، مشكلي هست كه در پايين فقط همون ٢ تاي جلو رو در اورده؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر تا 2 الی 3 ماه دیگه رویش دندان نداشت بهتر است برای معاینه به دندانپزشک مراجعه شود.

 170. ساناز گفت:

  با سلام آقای دکتر در چند سالگی دندانهای اصلی در میان؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.اولین دندان اصلی حدود 6 تا 7 سالگی رویش می کند. تا سن 11 تا 13 سالگی دیگه دندانهای شیری افتاده و دندانهای دائمی یا اصلی رویش می کنند.

 171. صادقی گفت:

  سلام آقای دکتر دخترم یک سالو یک ماهشه دو دندون بالا پ چهار دندون پایین داره دو دندان دو بالاش درنیومده امکان داره دیگه درنیاد یا نداشته باشه؟باید ببرمش دندونپزشک معاینه کنه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا یک سال و نیمی کودکی صبر کنید اگر در نیامد برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

 172. جاودانی گفت:

  سلام
  دندان کرسی یکی مانده به آخر پسره ۵ ساله ام درد شدید داره آیا کشیدن این دندان باعث میشه که دندان اصلیش در نیاد چون عصب کشی خیلی اذیتش میکنه لطف میکنید زودتر بهم کمک کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 173. Helma گفت:

  سلام آقای دکتر
  دختر ۴ ساله ای دارم که دندان های شیری پوسیده زیادی دارد به طوری که نیاز به عصب کشی دارد.
  ۴ دندان جلویی از فک بالا از دو سالگی دچار پوسیدگی شد و کم کم از بین رفت به طوری که الان تو ۴ سالگی باقیمانده دندان فقط در لثه مانده و وقتی نگاه میکنی یه خط سیاه میبینی و با کوچیک ترین ضربه کمی دردناک میشود.
  با توجه به اینکه هنوز دچار آبسه دندان نشده و اینکه اولین دندان شیری از ۶ سالگی می افته چکار باید کرد.
  چون هم در حرف زدن و هم در جویدن دچار مشکل میشود.
  با سپاس فراوان از پاسخگویی شما.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص دندانپزشک اطفال مراجعه کنید. تا دندانهای پوسیده ترمیم شود. و آن 4 تا دندان جلو که از بین رفته اند باید کشیده شود چون هر آن امکان دارد درد بگیرد .

 174. معصومه سلطانی گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید دختر من هفت سال و هفت ماهش هست الان فقط دوتا دندون جلویی فک پایین در اومده بقیه دندونای شیری هیچکدوم نه افتادن و نه دندونی در اومده چیکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن هفت سالگی باید بیشتر دندانها اصلی باشند. بهتر است جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه شود.

 175. آبتین گفت:

  سلام پسرم تازه وارد ۵سالگی شده الان متوجه شدم که دندون اصلیش رو در جلوی فک پایین دراورده باید چکارکنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 176. سعیده گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  خواهر کوچکم ۴سالشه ولی ۴تا دندون آسیاب پایینش خیلی خراب شدن به طوری که یکی از اونا فقط یه ذره از دندونش مونده آیا راهی هست تا برای اینکه دندانش تا زمان افتادن درست بشه?واینکه آیا دندان پزشک عادی میتونه درمان کنه یا فقط باید دندان پزشک کودک باشه?

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در صورت امکان برای درمان به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه شود بهتر است. متخصص کودک بهتر و راحت تر اینکار را انجام میدهد بهر حال 4 سال در این رشته بیشتر از دندانپزشک عادی تحصیل کرده است.

 177. زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر من چهارده سالم است و موقع غذا خوردن وقتی دندان هایم به هم میخوره درد شدیدی میگیرد .ممکنه از دندان عقل باشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود تا علت درد تشخیص داده شود.

 178. ملیکا گفت:

  سلام دکتر من ۱۴ سالم هستش و تقریبا ۲ یا ۳ سال پیش دندون نیش چپیم که هنوز شیری بود نیفتاد.بعد دیدیم که داره بالاش یه دندون دیگه رشد میکنه .بهش اهمیت ندادیم تا کم کم دندون بالایی رشدش کامل شد و دندون شیریم افتاد بعدش .الان هم کج در اومده هم به طور کامل پایین نیومده .میخواستم بپرسم اسون ترین راه برای درمانش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با ارتودنسی می توان مشکل را بر طرف کرد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک ویا جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 179. امیرحسین آب کار گفت:

  با سلام دکتر من۱۸سال سن دارم یک عدد دندان در پشت دندان نیش من داره بیرون میاد علتش چیه چرا تو این سن این دندونم داره بیرون میاد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دندان اصلی شما هست. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 180. نصیر رضائیان گفت:

  درود جناب دکتر
  پسر من 4 سالشه و تعداد دندان های شیری فک پایین 9 تا هستش به جای اینکه 10 تا باشه یعنی دندان های جلوی 3 تا دراومده به جای 4 تا
  می خواستم بدونم جای نگرانی داره یا هنگام درآمدن دندان های اصلی مشکل برطرف میشه؟
  سپاس از شما

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است توسط دندانپزشک دندان فرزند شما معاینه شود. البته عجله ای هم برای اینکار نیست.

   1. نصیر رضائیان گفت:

    درود جناب دکتر
    سپاس از پاسخ شما
    تا چه زمانی من نگران نباشم و تو چه سنی حساسیت بیشتری به خرج بدم؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . شما یک یا دو ماه دیگه هم صبر کنید اگر رویش نداشت به دندانپزشک جهت معاینه کلینیکی مراجعه کنید.

 181. سحر حسینی قانع گفت:

  سلام. روزتون بخیر و شادی. سوالی داشتم خدمتتون اقای دکتر.
  پسر من ۵ سال و ۹ ماهه است. از ۴/۵ سالگی دوتا دندون شیری پایین افتاد و دوتا اصلی جاش در اومد. امروز هم دندون بالایی افتاد و پشتش دندون دایمی در اومده.
  نمیدونم علت اینقدررر زود دندون در اوردن چیه !میشه راهنماییم کنینن. که مشکلی ممکنه باشه یانه.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طبیعی است.مراجعه معاینات دوره ای به دندانپزشک اطفال جهت معاینه و فلوراید تراپی را برای فرزندتان هر 6 ماه یکبار را داشته باشید.

 182. مهسا گفت:

  سلام آقای دکتر شرمنده پسر من ۷ سالش هست یعنی مهر ماه وارد ۷ سالگی میشه ولی اصلا خبری از دندون لق و افتادنش نیست
  جای نگرانی داره یا طبیعی هستش؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.بله، اگر تاکنون دندانی نیفتاده، دیر شده. بهتر است برای معاینه به دندانپزشک مراجعه شود.

 183. ابراهیم گفت:

  سلام آقای دکتر از چند ماهگی اولین دندان شیری در میاد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تقریبا 6 ماهگی اولین دندان شیری که دو دندان وسط فک پایین است شروع به رویش می کند.

 184. ناشناس گفت:

  سلام ۱۴سالمه ودندون آسیباب کوچکم بقل دندون نیشم دردمیکنه واحساس میکنم که لق شده آیا دندون دائمی من هس یا شیری؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 185. آزاده گفت:

  سلام آقای دکتر. تا چه سنی دندانهای اصلی باید در بیان؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان تا سن 13 سالگیه که باید دندانهای اصلی باید در بیان.

 186. شایات گفت:

  سلام آقا دکتر میخواستم بدونم الان هزینه ارتودنسی چقدر هست و اینکه شما چکی هم انجام میدین؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک ویا جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 187. SAMANEH گفت:

  سلام
  به نظرتون در سن بالاي ٣٥ سال ارتودنسي جواب ميده

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، درصورت داشتن لثه سالم امکان پذیر است. باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 188. مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر زمان رویش دندان دائمی چه سنی هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمان رویش دندان دائمی 6 تا 7 سالگی رویش می کند. در سن 11 تا 13 سالگی تمام دندان های شیری افتاده و دندان های دایمی جایگزین می شود.

 189. سالار گفت:

  با سلام ،پسرم ۹سال داشت بعلت پوسیدگی شدید دندانهایش مجبور شدیم ۳تا از دندانهایش را بکشیم ،الان۱۱سالشه همه دندانهای افتاده جایشان دندان در امده ولی بجای دندانهای کشیده شده هنوز دندان در نیامده ،آیا دندان بجای دندانهای شیری کشیده شده در خواهد آمدیانه؟واینکه دندانهای پسرم خیلی خیلی دیر میافتند الان از ان همه دندان شیری ۶تا افتاده وبجایشان در آمده ولی مابقی حتی لق هم نشده اند آیا باید به دندانپزشک مراجعه کنیم .خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. وقی دندان اصلی در حال رویش می باشد دندان شیری لق می شود. بهتر است برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

 190. عطاالله گفت:

  سلام دکتر
  بچه ام ۶ سال داره هنوز دندان جلو نیافتد پشت همین داندان دندون درآمده دندانهای شیری هنوز محکم هستند

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با فشار زبان دندان در حال رویش به جای دندان شیری می رود و باعث لق شدن دندان می شود.

 191. سادات حسینی گفت:

  سلام پسرم ۴سالش هست چند روزه تا چیزی میخوره کنار گوشش رو میگیره میگه دندونم
  همیشه هم نیست آب یا بستنی میخوره اذیت نمیشه
  هیچ وقت از درد از خواب پا میشه
  ممکنه دندون درد باشه یا داره دندون درمیاره
  ممنونم از راهنمایبتون
  تشکر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکنه دندانش پوسیده باشد . بهر حال باید ویزیت بشوند تا بتوان پاسخ صحیح داد.

 192. درخشان گفت:

  سلام آقای دکتر من درهفت سالگی دندان آسیاب کشیدم من الان 14سالمه هنوز دن دانم درنیومده باید چیکارکنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه شود . باید رادیوگرافی تهیه و بررسی گردد .

 193. محمد گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر دخترم شش سال و نیمه دندون یک و دو پایین افتاد دندون یک پایین دائمیش دراومده ولی دندون شماره دو پایین شیریش دیر افتاد درصورتیه که دندون دائم پشت سرش داشت در میومد الان که شیریه افتاده دندون دائم عقب تره نیومده سرجاش باید چکار کنم ممنونم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با فشار زبان دندان دائم حرکت می کند و درست میشه.

 194. م گفت:

  سلا م من 15 سالمه از کنار ثه ام داره یک دندون کج درمیاد رفتم دکتر گفت این دندون شماره 5 هستش حالا باید دندون هایی که سر جاشون هستند رو بکشم یا دندون جدید رو

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه کلینیکی شوید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 195. زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر
  پسر من هفت سال و نه ماهشه هنوز دندان های شیریش نیافتاده .آیا این طبیعیه ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شیری باید در شش سالگی بیفتد و دندان اصلی رویش کند یکم دیر شده بهتر است به متخصص ارتودنسی مراجعه شود.

 196. بزرگمهر گفت:

  سلام وقت بخیر یه سوال از خدمت شما دارم پسر من ۷ سال ۹ ماهش هست دو دندان جلو و پایین در آمده و دو دندان بالا هم حدود ۵ ماه پیش افتاد یکی از دندان ها در آمده ولی از اون یکی خبری نیست که در بیاد لطفا جواب بدید جای نگرانی هست یا نه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید تا یکی یا دو ماه دیگه بیرون میاید . می توان با گرفتن رادیوگرافی رویش دندان اصلی را در لثه دید ولی الان با شرایط تشدید کرونا توصیه و مراجعه به رادیوگرافی الزامی نیست.

 197. لیلیا یاریجانیان گفت:

  سلام آقای دکتر من دوقلو دارم 5سال وهفت ماهش نه یکی از قولا دندون جلو پایین لق شده و پشت اون دندان در آمده ولی کامل نیست چون شما یه جایی نوشته بودید که دندان شیری باید کشیده بشه تا دائمی به سمت جلو بیاد میخواستم بدونم خودش میفته؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان جلو شش سالگی می افتد . فشار رویش دندان اصلی و فشار زبان باعث افتادن دندان شیری می شود. جای نگرانی نیست.

 198. عفت گفت:

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  دندان شیری فرزند من تقریبا 8 ماه پیش افتاده ولی هنوز دندان اصلی بیرون نزده چیکار کنم؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه شود. دیر هنگام در آمدن امکان رویش دندان اضافی هم می باشد.

 199. مبینا گفت:

  سلام اقای دکتر میشه لطفا جواب منو بدید ،لطفا
  دندون کرسی بالام داره در میاد و کاملا کج دراومده ،طوری که از ردیف خارج شده حدود ۹۰ درجه از ردیف خودش به سمت بیرون کج شده و درد دارم و هر دو تادندونم کج دراومده اما یکیش خیلی درد داره
  من ۱۸ سالمه و این دندون اصلی هست
  میزان کج شدگی خیلی زیاد هست

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با ارتودنسی ثابت اصلاح می شود.با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.تا حضورا راهنمایی شوید.

 200. کمالان گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر ممنون از مطالب بسیار مفیدتون
  پسر من چهار سالشه و به دلیل اینکه ریشه دندان دو بالاش عفونت کرده بود مجبور به کشیدنش شدیم و توی مقالتون خوندم که تا شش سالگی هم دندان دائمی در نمیاد الان دوتا مسأله هست اول اینکه آیا راهی وجود داره که طی دو سال آینده جایگزین فضای خالی دندان بشه چون پزشکش میگه نیاز نیست ولی پسرم اعتماد بنفسشو از دست داده و اصلا لبخند نمیزنه
  مطلب دوم، با توجه به اینکه دندان یک زودتر از دندان دو درمیاد ممکنه بدلیل وجود فضای باز در کنارش کج در بیاد برای پیشگیری شما چه توصیه ای دارید
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما در خصوص سایت. برای اینکه فرزند شما دندان شیری خود را زودتر از موعد از دست داده، دندان پزشک در جای خالی دندان شیری او وسیله ای به نام “فضا نگه دار” قرار میدهد. این وسیله اجازه حرکت دندان های مجاور را به این فضا نمی دهد و فضا برای رویش دندان دایمی زیر لثه نگهداشته می شود.
   برای مطلب دوم اگر فضا باز ماند مراجعه به مطب بکنید برای ایشان با ارتودنسی این فضا را اصلاح می کنیم دیگر جای نگرانی نیست. و یک لبخند زیبا به او هدیه می دهیم.

 201. محمد گفت:

  سلام تعداد دندون های فرد بالغ معمولا چند تا باید باشه من دو دندان پیش کنار نیشها در آرواره بالا در نیامده یعنی فضای کافی برای در اومدنشون وجود نداره راه درمان داره؟ممنونم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است برای معاینه کلینیکی به مطب مراجعه نمایید. با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت تماس بگیرید. اگر فضا باز مانده با ارتودنسی می توان بست. تا حضورا راهنمایی شوید.

 202. رهام گفت:

  سلام . برای زودتر افتادن دندان شیری دخترم باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کودک دندان شیری خود را زودتر از موعد از دست داد، او را نزد دندان پزشک ببرید تا در جای خالی دندان شیری او وسیله ای به نام “فضا نگه دار” قرار دهد. این وسیله اجازه حرکت دندان های مجاور را به این فضا نمی دهد و فضا برای رویش دندان دایمی زیر لثه حفظ می شود.

 203. حسین گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید اولین رویش دندان دایمی چه زمانی هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان دایمی حدود 6تا 7 سالگی رویش می کند. و آن دندان آسیایی بزرگ اول فک پایین است که پشت دندان های شیری رویش می کند. و به مرور زمان دندانهای دیگر دایمی رویش نموده تا در سن 11 تا 13 سالگی تمام دندان های شیری افتاده و دندان های دایمی جایگزین می شود.

 204. خورشید گفت:

  سلام،دخترم ۶سال و۱۱ماهش است دندان نیش بالااول فرودین امسال افتاد واون یکی هم ما ه گذشته افتاد اما اولی هنوز در نیامده ،دلیلش چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان در صورتی لق می شود و می افتد که دندان اصلی در حال رویش باشد .

 205. ارش چشمی گفت:

  سلام اقای دکتر دندون شیری پسرم دومی بغل دست نیش افتاده خیلی وقته الان ازپشت نیش میخواد دربیاد ولی چندماهه درهمین حالته واز لثه درنمیاد گفتن جاندارم چیکارکنم الان بکشم نیش رو کی درمیاد ؟بعدا مشکلی پیش نمیاد برادراومدن نیست چون جاشودندون دیگه گرفته؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه به مطب مراجعه شود. با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 206. سجاد جمشیدی گفت:

  سلام اقای دکتر عذرمیخوام دخترم 8 سالشه دندان اسیای کوچک اول ان امروز به علت لق بودن افتاد ولی دندان زیریش رشد کرده و معلومه ميخواستم ببینم از لحاظ زمانی الان زمانش هست یا نه؟ با تشکر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست . نگران نباشید . وقتی دندان زیریش در حال بیرون زدن است فشار به دندان شیری می آورد و لق می شود.

 207. زیبا گفت:

  سلام آقای دکتر، پسر من دندان های شیری اش هنوز نیوفتاده از پشت داره دندان در میاد. باید چیکار کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه شود و دندان شیری کشیده شود تا دندان اصلی به قوس فک برگردد.

 208. کیارش گفت:

  سلام اقا دکتر من۱۶سال سن دارمو دندون های جلویی دچار سوراخ شده و درونش یه کوچولو سیاه شده و انتظار میره که داره خراب میشه خواستم بدونم دندون جلویی دوباره در نمیاد یا چطوری میشه این مشکل رو حل کرد خوشحال میشم راهنمایی کنید منو

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی یکبار درمیاید. با کامپوزیت میتوان ترمیم کرد.

 209. فتوحی گفت:

  سلام .وقت بخیر .فرزند من 8 ساله است و دندان دایمی پیش بالای آن یکی از آنها رشد کرده است و تقریبا کامل شده . اما یکی از آن هنوز حتی سر نزده است .البته قبلا در بالای دندانهای پیش آن یک دندان به صورت عمود به لبش در آمد که خیلی کوچک و سرتیز بود که باعث زخم شدن داخل دهانش شد و دندان پزشک آن را کشید.ممکن است آن دندان کوچک اضافی سر زده دندان دائمی آن باشد که آن را کشیده باشیم .

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله ، ممکنه نباید کشیده میشد . باید اون دندان با درمان ارتودنسی به قوس فک کشیده میشد.

 210. محمد گفت:

  سلام دکتر من ۱۶ سالمه چند وقت پیش یکی از دندونای جلوییم بر اثر یه مشکلی کاملا از ریشه دراومد و اونو گذاشتم توی شیر وفرداش رفتم پیش دکتر و دکتر اونو جا انداخت و عصب کشی هم کرد آیا احتمال داره که دندان دوباره جوش بخوره .ممنون میشم اگه جوابمو بدین

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   احتمال ماندن دندان وجود دارد . باید از دندان عکس گرفت تا جواب نهایی را داد

 211. زینب کیانی گفت:

  سلام آقای دکتر ایام بکام
  دخترم شانزده ماهشه تا حالا دندون درنیاورده امروز متوجه شدم دوتا دندون بالاش دراومدن ولی از پایین درنیاورده این مشگلی ایجاد میکنه اقدام خاصی لازم داره میشه لطف کنید راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر سن ایشان یه یک سال و نیم رسید ودندان در نیاوردند باید به دندانپزشک مراجعه نمایید

   1. زینب کیانی گفت:

    زنده باشید تشکر🌹🌹🌹

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     موفق و موید باشید.

 212. رضا نصیری گفت:

  با سلام وخسته نباشی پسرم داره میره تو نه سالگی دندان آسیاب آخری به سمت پایین خراب شده آیا باید کشیده بشه بعضی وقتا میگه درد میگیری ولی من نگاه کردم کامل توش سیاه شده خراب شده ممنون میشم برای راهنمایی

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان باید عصب کشی و پر شود

 213. عاطفه گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر میخواستم بپرسم که چند روز پیش دندون جلویی پسرم تو سن هفت سالگی افتاد به عنوان اولین دندون شیری بعد از چند روز نگاه کردم دیدم پشت همین دندون ی که افتاده یه دندون زده بیرون ایا این دندون که در امده بیرون درست در امده یا اینکه پشت دندون شیری که افتاده کج زده بیرون لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. فشاری که دندان اصلی به دندان شیری وارد کرده باعث لق شدنش شده. یک مدتی صبر کنید اگر کج بیرون زده بود برای معاینه به مطب مراجعه کنید تا ویزیت و سپس راهنمایی شوید. شماره مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 214. Zahra گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۰سالمه و هنوز دوتا دندان شیری دارم که سالمه بنظرتون بکشم دندون درمیاد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر شخصی 20 سالشه و هنوز دندان شیری او نیفتاده به این معنی است که دندان دائم وجود ندارد. دندان باید کشیده شود و فضای خالی با ارتودنسی پر شود . شما با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 215. نیایش گفت:

  سلام وقت بخیر،ببخشید دخترم ۱۰ سالشه و امروز زمین خورد و دندون ۱ فک بالاش شکست،خواستم ببینم اگه اونو بکشیم دوباره درمیاد؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی باشد. خیر

 216. سیما گفت:

  سلام. پسر من 8 سال دارد ولی دندانهای دایم ایشان در نیامده ایا طبیعی است

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اولین دندان دایم در سن 6 سالگی می روید بنابر این 2 سال دندانهای پسر شما دیر رویش یافته است لطفا از یک دندانپزشک حاذق برای معاینه وقت بگیرید

 217. شاهین گفت:

  سلام پسر من 12 سال دارد . بین دندانهای جلویش پوسیدگی دارد بهترین ماده ترمیم چیست

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ان دندان باید با ماده کامپوزیت پر شود

 218. سهیلا شادی گفت:

  سلام وقت بخیر دختر من ۶ سال و ۳ ماهشه دندون اسیای بزرگش در اومد و متاسفانه الان متوجه شدم لک شده و کمی سوراخ چیکار میتونم براش بکنم بکشم دوباره در میاد

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ان دندان باید پر شود .اگر دندان دایم باشد جایش در نخواهد امد لطفا برای اوایل تیرماه از مطب وقت بگیرید

 219. چیاکو گفت:

  سلام خسته نباشید
  من الان 21سالم هس یکی دوتا ازدندان های عقب خود به خود میریزد، میشه بهم بگسن دلیلش چیه، آیا تنها روشش چیه پیشگیری کنم لطفا راهنمایی کنین ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانهای شما مینای خوبی ندارد . بهترین روش این است که فلوراید تراپی انجام دهید و از خمیر دندان فلوراید دار استفاده کنید می توانید از مطب وقت فلوراید تراپی بگیرید تلفن 22011892

   1. حسن گفت:

    سلام وقت بخیر دندان کرسی کوچک فک بالا در چند سالگی می روید

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     سلام.
     دندان کرسی کوچک فک بالا بین 11 تا 12 سالگی رویش می یابد

 220. لیلا گفت:

  سلام،ببخشید دختر من چهار سال و ده ماه سن داره، چند روزه که یه دندون از پشت دندونای جلو، فک پایینش در اومده، دندونای شیریشم اصلا لق نشدن، البته اولین آسیاب اصلیشم یکی دو ماه پیش در اومدن، به نظر شما طبیعیه یا پیگیری کنم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لطفا برای اوایل تیر ماه از مطب وقت بگیرید 22011892

   1. سهیلا گفت:

    سلام. آقای دکتر رویش دندان ها در چه سنی کامل می شود؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. در سن 12 سالگی رویش دندان های اصلی کامل می گردد. و در سن 17 تا 21 سالگی دندان عقل شروع به رویش می کند.

 221. نرگس گفت:

  سلام اقای دکتر. ایا نگه داشتن دندان شیری که جدیدا باب شده کار درستیه؟ و ایا به جهت سلول های بنیادین باید در جای خاصی و در محلول خاصی باید نگه داشته بشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. فعلا در مرحله تحقیقاتی هست و جنبه کاربردی پیدا نکرده است.

 222. سمانه راچمندی گفت:

  سلام …وقت بخیر …دخترم چهار سال و هشت ماهشه که متوجه شدم یکی از دندان های شیریش(فک پایین ،وسط جلو)لق شده و بعد از سه روز افتاد …میخواستم ببینم خیلی زود دندونش نیوفتاده؟؟و من باید چیکار کنم؟؟؟لازم هست که دندانپزشی ببرمش؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی در حال رویش می باشد که فشار به دندان شیری آورده و اون لق شده .اگه نیفتاد دو هفته دیگر جهت کشیدن به مطب مراجعه شود.

 223. مهدی محمدی گفت:

  سلام جناب دکتر اصولا اگر تو سن 15 سالگی دندونی لق بشه ایا دوباره رویش پیدا میکنه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود که آیا این دندان شیری است یا خیر؟

 224. ...... گفت:

  سلام آقای دکتر آیا امکان داره بعد از کشیدن دندان دندان دوباره رشد کنه

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   خیر

 225. مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر من یازده سالم بود یه دندون پزشک اشتباهی دو تا از دندان های شیریم رو کشید من الان هیجده سالمه هنوز دندون هام در نیومده البته فقط دو ساله که اون دندون هام تشکیل شده می خواستم ببینم باید چیکار کنم.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود تا بتوان شما را راهنمایی کرد.

  2. مریم قاسمی گفت:

   سلام آقای دکتر . دخترم ۵سالو‌ سه ماهشه . یکی از دندون‌های آسیاب بالاش ابسه کرده . امروز که عکس رادیولوژی رو براش انداختم دکتر رادیولوژی عکس رو دید و‌گفت بزودی دندان دایمی هم رویش می کنه . خواستم بدونم که رویش دندون دایمی تو این سن طبیعی هستش یا نه؟ ممنون میشم

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    سلام.
    در این سن رویش دندان دایمی کمی زود است ولی اشکالی ندارد و جای نگرانی نیست

 226. فاطمه گفت:

  سلام من ۲۲سالمه و دندون شماره ۲من لق شد رفتم عکس کامل گرفتم پزشک گفت شیریه یا بکش در میاد یا ایمپلنت کن به نظر خودمم در میاد چون ۲۰سالگی هم یکی از دندونام همینطوری شد در اومد اما تو عکس ریشه دندون اصلیه از سمت دندون شماره یک داره میاد کجه به نظر شما چیکار کنم خیلی استرس دارم هزینه ایمپلنت خیلی بالاس

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با ارتودنسی ثابت می توان این مشکل را برطرف کرد و فضا را بست و نیازی با ایمپلنت نیست می توانید از مطب وقت بگیرید

 227. مهناز گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من دخترم شانزده سالش هست و دندان های نیشش کمی بالاتر از بقیه دندان ها قرار داره . آیا این امکان وجود داره که تا یک یا دو سال دیگه دندان های نیش پایین تر بیایند؟!

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این کار با ارتودنسی ثابت قابل انجام است و ایشان نیاز به ارتودنسی ثابت دارند

 228. بهار گفت:

  باسلام و وقت بخیر ، اقای دکتر پسر پنج ساله من پارسال از روی تخت افتاد و لب و فک بالاش خیلی شدید با میز تلویزیون برخورد کرد و به شدت دچار عفونت و تورم شد ، که با مراقبت بعد یک هفته خوب شد اما الان چند وقت دوباره دهنش عفونت کرده ، ایا ممکن دندانهای دائمی زیر لثه هاش شکسته باشه ؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا حضورا معاینه انجام گردد و راهنمایی شوید.

   1. شادی حداد گفت:

    سلام آقای دکترپسرمن 4سالو6ماهشه وازیک سال 7ماه که بود4تاازدندون های جلوفک بالادچارپوسیدگی شدیدشد چندباری بردم برای معاینه وعکس که گرفتن گفتن نبایدالان بکشم چون پایه دندونش بلنده واگه بکشیم استخون جای دندون رومیگیره میخواستم ببینم به نظرشماکی برم دندونش روبکشم گاهی دردش اذیتش میکنه باتشکر

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید کشیده شود.

 229. ثریا گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. پسر من پنج سال و دو ماه داره، چند روز پیش متوجه شدیم پشت دندون یک پایین سمت چپش، دندون دائمش با ارتفاع حدود یک میلیمتر و تقریبا یک میلیمتر عقب تر از دندون شیریش، در اومده. امروز که اجازه داد دست به دندون شیریش بزنم یک مقدار کم لق شده. با توجه به وجود کرونا و تعطیلی اکثر مطب ها میترسم ببرمش دندونپزشکی. اینترنت هم سرچ کردم نظرات بسیار متفاوته، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شیری در اثر رویش دندان دایمی لق می شود . و در عرض چند ماه دیگر خواهد افتاد .و دندان دایم جای آن را می گیرد . اگر دندان شیری تا ۳ ماه دیگر نیفتاد بعد از ۳ ماه به مطب اینجانب مراجعه نمایید . جای نگرانی نیست.

 230. بهناز گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر..دخترم یک سال و یک ماهشه و از شیش تا نه ماهگی شیش تا دندون درآورد (۴ تا بالا و ۲ تا پایین) اما دیگه تا الان که سیزده ماهش تموم شده دندون جدید درنیاورده..آیا این موضوع جای نگرانی داره و باید به دکتر مربوطه مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اطمینان بیشتر از شرایط وضعیت دندانهای کودکتان میتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید و با تهیه رادیوگرافی دندانها موقعیت دندانهای در حال رشد در عکس را توسط دندانپزشک بررسی شود. ولی اینکار را بعد از فروکش کردن ویروس کرونا انجام گردد.

  2. فاطمه گفت:

   سلام وقت بخیر
   پسرم چهار سال و شش ماهشه دندان ششمش داره درمیاد زود نیست؟

   باید چکار کنم‌؟

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. در زمان رویش دندان هیچ درمان و یا کار خاصی لازم نیست انجام شود.

 231. آرامیس گفت:

  با سلام خدمت شما دختر من دو هفته دیگر وارد سن پنچ سالگی میشود و دندان دائمی در پشت دندان شیری در آورده میخواستم بدونم این مورد طبیعی هست و ایا باید دندان شیری کشیده شود؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید دندان شیری کشیده شود. جهت گرفتن وقت قبلی با شماره تلفن مطب 22011892 تماس بگیرید.

 232. قاسم گفت:

  سلام جناب دکتر
  دخترمن ۷ سالشه و دوتا دندان شیری جلو فک بالاش از شهریور ۹۸ افتاده و تا الان که اواخر فروردین ۹۹ هستیم هنوز دندان جدید بیرون نیومده( البته هردوتا همزمان نیفتادن و با تاخیر دوماهه) ضمن اینکه همون قسمت الان دوماه هست یکم لثه ها متورمه و یکم سیاه شده زیر لثه.چیکار کنیم؟مشکل چیه؟
  البته دندون شیری فک پایینش افتاد دوماه بعدش دایمی بیرون اومد
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید به دندانپزشک مراجعه کنید و با معاینه کلینیکی می توان پاسخ داد. البته با تهیه رادیوگرافی ، کاملا دندانهای در حال رویش کودک شما قابل مشاهده است .

 233. اسفندیاری گفت:

  سلام آقای دکتر. دختر من ۷ سال و پنج ماهش هست که دندانهای شماره ۲ بالا چپ و راست افتاده ولی دو ماه است که در نیومده…. متاسفانه به علت کرونا به دندانپزشکی نبرده ام… آیا این مدت طبیعی است؟!!
  دندانهای شماره ۱ چپ و راست فک بالا خیلی خوب درآمده ولی این دو دندان هنوز در نیامده است.
  ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید.
  با توجه به بیماری کرونا و تعطیلی مطب‌ها چکار کنم؟!!
  تشکر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با فروکش شدن بیماری کرونا می توان به دندانپزشک مراجعه کنید و با تهیه رادیوگرافی می توان وضعیت دندانها را متوجه شد.

 234. سیما گفت:

  سلام اقای دکتر پسر من نه سالشه در یک طرف فک پایین پشت دندون اخر ورم کرده ممنکنه دندون باشه؟اخه چهار تا دندون دایمی اخر دندوناش قبلا در اومده که ما شیار کشی کردیم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام . باید معاینه شود . بدون معاینه کلینیکی نمیتوان اظهار نظر کرد.

 235. سمانه کلالی گفت:

  سلام و وقت بخیر.اقای دکتر در دو ماه گذشته دو دندون شیری بالای پسرم افتاد ولی هنوز درنیومده چکار کنم؟ آیا نگران کننده است؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام اگر نگران هستید . میتوانید در شرایط مناسب مراجعه به دندانپزشک کنید و با تهیه رادیوگرافی و دیدن عکس دندانپزشک می توان وضعیت دندانهای اصلی کودک شما را اگر بصورت نهفته یا در حال رشد باشد را ببیند و به شما بگویید.

 236. حسن گفت:

  سلام دکتر. پسرم دندان دائمی اش دارد بیرون میاید ولی دندان سیری هم نیفتاده . آقای دکتر باید چیکار کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . در صورتی که متوجه رویش دندان دایمی شدید بدون اینکه دندان شیری بیفتد سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید تا نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام کند.

 237. زینب محمدی گفت:

  سلام دکتر پسرم وقتی دندوندهفت سالگی ریخت دندان نیش پاینش دیگ در نیومد الان سیزده سال داره هنوز هم خبری نشد لطفا راهنمایی کنی چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان نیش باید در حدود سن 11 سالگی در بیاید . باید رادیوگرافی تهیه شود . شما باید به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید . اگردر رادیوگرفی باشد با ارتودنسی به قوس آورده می شود و اگر هم نباشد با ارتودنسی فضا بسته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس حاصل فرمایید.

 238. عارفه گفت:

  سلام آقای دکتر
  دختر من ۶و نیم ساله‌است و دو تا از دندونای شیریش افتاده و به جاش دندون دائمی در اومده ولی چون دندون شیریش ریز بوده الان هر دو تا دندون دائمیش کج هستن ، پیش دندونپزشک هم رفتم گفتن تا شش ماه دیگه صبر کن ببینیم اون دندوناش میفته یا نه؟ میخوام بدونم باید صبر کنم یا اینکه کار دیگه‌ای باید انجام بدم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام.بهتر است بیمار در سن 7سالگی معاینه شود.

 239. لعیا راد گفت:

  سلام آقای دکتر، وقت بخیر
  اولین سؤال من از حضورتون اینه که پسرم الان ۷ سالشه و تا امروز ۵تا از دندانهای شیری اش، ۲تا نیش بالا و ۲ تا نیش پایین و اولین دندان بعد از نیش پایین، افتاده. دوتا نیش پایینش در اومده اما نیشهای بالا که زودتر هم افتاده بودن، هنوز در نیومدن. آیا مشکل خاصی وجود داره؟
  دوم اینکه دندان کناری نیش پایین تا زمانی که نیفتاده بود، دندانهای نیش پایین کج بودند و بعد از افتادن اون دندان، صاف و منظم شدند اما الان که نگاه میکنم جای کافی برای دندان دائمی کنار نیشها وجود نداره، در این خصوص چه باید بکنیم؟
  با سپاس فراوان

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با این توضیحاتی که شما می فرمایید چون ناقصه نمی توان طرح درمان داد آنجه بنظر می رسد فرزند شما نیاز به ارتودنسی دارد. بهتر است توسط یک متخصص ارتودنسی باتجربه معاینه شود.

   1. سامیا وطن گفت:

    سلام آقای دکتر.دخترم پنج سال وهفت ماهشه تقریبا یک ماهه پیش دندون های فک پایینش(دوتای وسط) از بقیه فاصله گرفتن من تصور کردم که احتمالا دندوناش میخاد بیفته اما الان متوجه شدم که پشت دندونای وسطش دندون های دائمیش در اومده درحالی که دندونای شیری دخترم هنوز لق هم نشده بود که بخاطر فشاری که خودم به دندونای شیری وارد کردم و باهاش ور رفتم دندوناش یک مقدار لق شده میشه راهنمایی کنید چون دخترم از دندون پزشک و کشیدن دندون میترسه.تا چند وقت میتونم به دندوناش فرصت بدم که بیفته ؟یا باید برم بکشم؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام دندانهای شیری کودک را باید کشید تا دندانهای دائم با فشار زبان جای دندانهای شیری را بگیرد. می توان تا 6 سالگی هم صبر کرد. ولی اگر بعد از 6 سالگی لق نشد به دندانپزشک مراجعه کنید و کشیده شود. می توانید برای کشیدن دندان شیری از مطب وقت بگیرید شماره تماس 22011892 می باشد.

 240. هوشنگ گفت:

  سلام دکتر، رویش دندان طبیعی بصورت سلولهای بنیادی برای تمام سنین کارش به کجا کشیده شده، ایا جایی هست که از این روش استفاده میکنند؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لطفا با مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تماس بگیرید

 241. میثم گفت:

  سلام جناب دکتر وقت بخیر
  سوالم این هست که دندان شیری زمانی می افتد که دندان دائمی رشداش کامل شده باشد؟ یا زمانی که تازه پیدا شده است؟

  1. Dr Jamilian گفت:

   سن رویش دندان شیری و سن افتادن آن بسته به نوع دندان متفاوت است. دندان های شیری از سن 6 سالگی تا 12 سالگی می افتند و دندان های دائمی جایگزین آنها می شوند. افتان دندان شیری نه باید زود باشد و نه دیر زیرا منجر به بهم ریختگی دندان ها می شود. برای آشنایی با زمان رویش و افتادن دندان شیری به جدولی که در مطلب دندان شیری آورده شده است مراجعه کنید.

   1. کاملیا گفت:

    سلام آقای دکتر دو تا دندان جلو فک بالا کودکم یکساله من بدلیل پوسیدگی و لق بودن کشیدیم. حالا کی دندان اصلی رویش می کند؟

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. در سن 6 تا 7 سالگی دندان اصلی فرزند شما رویش می کند.

 242. نرگس گفت:

  سلام اقای دکتر ۱۷ سالم هست ک پارسال متوجه شدم در لثه ام ی دندون اضاف در اورده ام
  الان نزدیک ب ی هفته است ک دندون نیشم افتاده است رفتم دکتر گفتش ک شیری هستش و برای اینکه دندونت اوکی بشه باید اون دندونی ک پشت لثته بکشی جلو و باید ارتودنسی انجام بدی

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام با ارتودنسی دندانی که در ناحیه عقب تر قرار دارد با ارتودنسی ثابت به جلو اورده می شود ودر روی قوس دندانی قرار می گیرد.

  2. مریم محمدطاهری گفت:

   سلام آقای دکتر
   من 18 سالمه و امروز دندان نیش شیری بالا رو کشیدم…میخواستم بپرسم چقدر طول میکشه ک دربیاد و این ک مشکلی ایجاد نمیشه؟

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام.دندان شیری باید در سن 12 سالگی می افتاد و دندان دائمی رویش می کرد. الان شما با 6 سال تاخیر دندان نیش را کشیدید. شما 18 سال سن دارید و دندان نیش دائمی رویش نکرده و الان شما دندان شیری را کشیدید این نشان می دهد که خودبخود این اتفاق نمی افتد. راه درمان اینست که با درمان ارتودنسی ثابت دندان دائمی به قوس هدایت شود.اگر درمان ارتودنسی انجام نگیرد نظم و ترتیب دندان های شما بهم می ریزد و در آینده دچار مشکل خواهید شد. بهتر است معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *