اطلاعات عمومی دندانپزشکی

زمان رویش دندان

زمان رویش دندان

حدود 6 ماهگی اولین دندان شیری که دو دندان وسط فک پایین است رویش می کند. زمان طبیعی برای شروع و رویش دندانهای شیری بین 5 تا 7 ماهگی است ولی یک کودک ممکن است خیلی زودتر از این موعد دندان در آورد مثلا در یک ماهگی و یا شروع رویش دندانهای او تا سن 1.5 سالگی به تاخیر بیفتد که طبیعی است.

مراقبت های حین رویش دندان

بیرون آمدن دنداها غالبا هیچ گونه درمان و دخالتی نیاز ندارد. اما گاهی نا آرامی و گریه کودک اسباب نگرانی والدین می شود.  اولین نشانه دندان درآوردن، قرمزی تدریجی لثه محل رویش است. کودک معمولا بی تاب و بی قرار و تحریک پذیر مشود. دست و هر چیز دیگر را که به دستش می رسد به دهان خود می برد. بزاق دهانش زیاد می شود.کم اشتها شده و خوب غذا نمی خورد، زیاد گریه می کند نا آرام و بی خواب می شود. گاهی مختصر تب می کند. (علایمی مانند اسهال نشانه دندان در آوردن تلقی نمیشود زیرا هیچ دلیل علمی برای ارتباط این دو پدیده وجود ندارد) برای آرام کردن کودک با یک انگشت تمیز لثه را ماساژ دهید.

ماساژ ملایم لثه با یک فلز سرد مانند پشت قاشق چای خوری در کاهش ناآرامی او می تواند مفید تر باشد. می توانید یک تکه یخ کوچکی را در پارچه ی تمیز پیچیده و روی لثه متورم بمالید. این کار حتما با دقت و احتیاط انجام شود. گاهی اوقات کودک با گاز گرفتن یک تکه نان یا اجسام سخت احساس آرامش می کند. حلقه های لاستیکی مخصوصی نیز وجود دارد که با گذاشتن در یخچال می توان به کودک داد تا گاز بگیرد.

مراحل رویش دندان کودکان

مواظب باشید این اجسام باعث خفگی کودک نشود. در صورت ادامه یافتن ناراحتی، دندانپزشک می تواند با تجویز دارو کودک را آرام کند و هنگامی که دندان در دهان ظاهر شد. همه ناراحتی کودک بر طرف می گردد.

کودک تقریبا هر 6 ماه یک بار 4 دندان در می آورد و تا پایان سه سالگی رویش 20 دندان شیری که 10عدد در فک بالا و 10 عدد در فک پایین است کامل می شود. بعضی از والدین از فاصله بین دندان های شیری فرزندشان نگران هستند و سوال می کنند، وجود فاصله بین دندان های شیری معمولا طبیعی است و نباید موجب نگرانی باشد ، که عمدتا این فاصله بین دندان های شیری قدامی فک بالا و پایین دیده می شود.

فراموش نکنید دندانهای شیری کودکان شما با ارزشند زیرا کودکان برای جویدن ،صحبت کردن و همچنین برخورداری از ظاهری زیبا به قدرت و سلامت دندان های شیریشان نیازمندند. دندان های شیری در جویدن و تغذیه کودک که در سن رشد است بسیار حیاتی است و نیود آن ممکن است کودک را دچار سوتغذیه کند از طرفی نداشتن دندانهای قدامی شیری میتواند در تکلم کودک اخلال ایجاد کند. زیرا تلفظ بسیاری از حروف با برخورد زبان با این دندان های قدامی شکل میگیرد.به علاوه دندان های شیری کودکان فضای لازم را بری رویش دندان های دایمی حفظ میکند.

افتادن زود هنگام دندان شیری

اگر کودکتان دندان شیری خود را زودتر از موعد از دست داد، او را نزد دندان پزشک ببرید تا در جای خالی دندان شیری او وسیله ای به نام “فضا نگه دار” قرار دهد. این وسیله اجازه حرکت دندان های مجاور را به این فضا نمی دهد و فضا برای رویش دندان دایمی زیر لثه حفظ می شود. در غیر این صورت دندان های شیری مجاور به سمت فضای دندانی خم شده و جلوی رویش دندان دایمی را می گیرند و دندان های کودک نامنظم می شوند.

فضا نگه دار یا اس ام SM (Space Maintainer )به دو صورت ثابت و متحرک ساخته می شود. در 5 سالگی به کودک توضیح دهید که افتادن دندان کودک طبیعی است. این امر مانع می شود که کودک در هنگام شروع افتادن دندان هایش نگران شود.

رویش اولین دندان دایمی

اولین دندان دایمی حدود 6تا 7 سالگی رویش می کند. و آن دندان آسیایی بزرگ اول فک پایین است که پشت دندان های شیری رویش می کند. و به مرور زمان دندانهای دیگر دایمی رویش نموده تا در سن 11 تا 13 سالگی تمام دندان های شیری افتاده و دندان های دایمی جایگزین می شود.

اکثر والدین تصور می کنند که اولین دندان آسیایی که در پشت دومین دندان شیری می روید به این علت است که جانشین دندان شیری نشده است ،شیری است. درحالی که این تفکر صحیح نیست و این دندان که در سن 6 تا 7 سالگی در عقب دندان های شیری رویش می کند دایمی است، و چون در این سن کودک اهمیت چندانی به رعایت بهداشت دهان خود نمیدهد به همین دلیل بیشترین میزان پوسیدگی در بین دندان های دایمی مربوط به هیمین دندان است. لذا توجه داشته باشید دندانی که در سن 6 تا 7 سالگی در پشت آخرین دندان شیری میروید دایمی است و نسبت به سالم ماندن آن وسواس بیشتری نشان دهید.

رابطه بین دندان های شیری و دایمی

بین دندان های شیری و دایمی از لحاظ جنس و مقاومت به پوسیدگی ، شکل و غیره رابطه معنی داری اعلام نشده است. ممکن است کودک دندان های شیری محکم و بدون پوسیدگی داشته باشد ،در حالی که دندان های دایمی او مستعد پوسیدگی و به شدت دچار پوسیدگی شوند و یا بالعکس

کج در آمدن دندان دایمی

گاهی در شرایطی که دندان شیری کودک نیفتاده یکی از دندانهای دایمی او کج از کنار دندان شیری سر می زند که والدین را نگران می کند . درحالت عادی رویش دندان های دایمی که در زیر دندانهای شیری قرار دارند به ریشه دندان شیری فشار آورده و رفته رفته باعث خورده شدن و تحلیل ریشه دندان شیری شده و وقتی دندان شیری بدون ریشه شد، افتاده و دندان دایمی سر میزند. گاهی دندان دایمی که شروع به رویش می کند بنا به دلایلی در مسیر اصلی خود نبوده و دندان دایمی مسیری انحرافی طی می کند و ریشه دندان شیری سالم باقی می ماند.  و دندان دایمی از کنار دندان شیری سر میزند،بدون آنکه دندان شیری افتاده باشد. این پدیده در مورد دندان های شیری قدامی پایین که دندان دایمی از پشت آنها سر میزند شایع تر است.

در چنین وضعیتی نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

1- در صورتی که متوجه رویش دندان دایمی شدید بدون اینکه دندان شیری بیفتد سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید تا نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام کند.

2- دندانی که کج در آمده در صورتی که به موقع تشخیص داده شود و نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام گردد به مرور به جای اصلی خود برمیگردد.

3- در صورتی که این اختلال دیر تشخیص داده شود به صورتی که دندان دایمی در مسیر انحرافی کاملا رشد کند و به سطح دندان مقابل برسد و تثبیت شود دیگر با کشیدن دندان شیری دندان دایمی به جای اصلی خود باز نمیگردد و نیاز به ارتودنسی پیدا میکند.

4- مراجعه دوره ای به دندانپزشک جهت معاینه با تشخیص به موقع تاخیر در رویش دندان های دایمی و دیر افتادن دندانهای شیری تمام مشکلات ذکر شده اتفاق نخواهد افتاد و قابل پیشگیری است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

20 دیدگاه برای “زمان رویش دندان

 1. Avatar نرگس گفت:

  سلام اقای دکتر ۱۷ سالم هست ک پارسال متوجه شدم در لثه ام ی دندون اضاف در اورده ام
  الان نزدیک ب ی هفته است ک دندون نیشم افتاده است رفتم دکتر گفتش ک شیری هستش و برای اینکه دندونت اوکی بشه باید اون دندونی ک پشت لثته بکشی جلو و باید ارتودنسی انجام بدی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام با ارتودنسی دندانی که در ناحیه عقب تر قرار دارد با ارتودنسی ثابت به جلو اورده می شود ودر روی قوس دندانی قرار می گیرد.

 2. Avatar میثم گفت:

  سلام جناب دکتر وقت بخیر
  سوالم این هست که دندان شیری زمانی می افتد که دندان دائمی رشداش کامل شده باشد؟ یا زمانی که تازه پیدا شده است؟

  1. Dr Jamilian Dr Jamilian گفت:

   سن رویش دندان شیری و سن افتادن آن بسته به نوع دندان متفاوت است. دندان های شیری از سن 6 سالگی تا 12 سالگی می افتند و دندان های دائمی جایگزین آنها می شوند. افتان دندان شیری نه باید زود باشد و نه دیر زیرا منجر به بهم ریختگی دندان ها می شود. برای آشنایی با زمان رویش و افتادن دندان شیری به جدولی که در مطلب دندان شیری آورده شده است مراجعه کنید.

 3. Avatar هوشنگ گفت:

  سلام دکتر، رویش دندان طبیعی بصورت سلولهای بنیادی برای تمام سنین کارش به کجا کشیده شده، ایا جایی هست که از این روش استفاده میکنند؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لطفا با مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تماس بگیرید

 4. Avatar لعیا راد گفت:

  سلام آقای دکتر، وقت بخیر
  اولین سؤال من از حضورتون اینه که پسرم الان ۷ سالشه و تا امروز ۵تا از دندانهای شیری اش، ۲تا نیش بالا و ۲ تا نیش پایین و اولین دندان بعد از نیش پایین، افتاده. دوتا نیش پایینش در اومده اما نیشهای بالا که زودتر هم افتاده بودن، هنوز در نیومدن. آیا مشکل خاصی وجود داره؟
  دوم اینکه دندان کناری نیش پایین تا زمانی که نیفتاده بود، دندانهای نیش پایین کج بودند و بعد از افتادن اون دندان، صاف و منظم شدند اما الان که نگاه میکنم جای کافی برای دندان دائمی کنار نیشها وجود نداره، در این خصوص چه باید بکنیم؟
  با سپاس فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با این توضیحاتی که شما می فرمایید چون ناقصه نمی توان طرح درمان داد آنجه بنظر می رسد فرزند شما نیاز به ارتودنسی دارد. بهتر است توسط یک متخصص ارتودنسی باتجربه معاینه شود.

   1. Avatar سامیا وطن گفت:

    سلام آقای دکتر.دخترم پنج سال وهفت ماهشه تقریبا یک ماهه پیش دندون های فک پایینش(دوتای وسط) از بقیه فاصله گرفتن من تصور کردم که احتمالا دندوناش میخاد بیفته اما الان متوجه شدم که پشت دندونای وسطش دندون های دائمیش در اومده درحالی که دندونای شیری دخترم هنوز لق هم نشده بود که بخاطر فشاری که خودم به دندونای شیری وارد کردم و باهاش ور رفتم دندوناش یک مقدار لق شده میشه راهنمایی کنید چون دخترم از دندون پزشک و کشیدن دندون میترسه.تا چند وقت میتونم به دندوناش فرصت بدم که بیفته ؟یا باید برم بکشم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام دندانهای شیری کودک را باید کشید تا دندانهای دائم با فشار زبان جای دندانهای شیری را بگیرد. می توان تا 6 سالگی هم صبر کرد. ولی اگر بعد از 6 سالگی لق نشد به دندانپزشک مراجعه کنید و کشیده شود. می توانید برای کشیدن دندان شیری از مطب وقت بگیرید شماره تماس 22011892 می باشد.

 5. Avatar عارفه گفت:

  سلام آقای دکتر
  دختر من ۶و نیم ساله‌است و دو تا از دندونای شیریش افتاده و به جاش دندون دائمی در اومده ولی چون دندون شیریش ریز بوده الان هر دو تا دندون دائمیش کج هستن ، پیش دندونپزشک هم رفتم گفتن تا شش ماه دیگه صبر کن ببینیم اون دندوناش میفته یا نه؟ میخوام بدونم باید صبر کنم یا اینکه کار دیگه‌ای باید انجام بدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام.بهتر است بیمار در سن 7سالگی معاینه شود.

 6. Avatar زینب محمدی گفت:

  سلام دکتر پسرم وقتی دندوندهفت سالگی ریخت دندان نیش پاینش دیگ در نیومد الان سیزده سال داره هنوز هم خبری نشد لطفا راهنمایی کنی چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان نیش باید در حدود سن 11 سالگی در بیاید . باید رادیوگرافی تهیه شود . شما باید به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید . اگردر رادیوگرفی باشد با ارتودنسی به قوس آورده می شود و اگر هم نباشد با ارتودنسی فضا بسته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس حاصل فرمایید.

 7. Avatar حسن گفت:

  سلام دکتر. پسرم دندان دائمی اش دارد بیرون میاید ولی دندان سیری هم نیفتاده . آقای دکتر باید چیکار کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . در صورتی که متوجه رویش دندان دایمی شدید بدون اینکه دندان شیری بیفتد سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید تا نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام کند.

 8. Avatar سمانه کلالی گفت:

  سلام و وقت بخیر.اقای دکتر در دو ماه گذشته دو دندون شیری بالای پسرم افتاد ولی هنوز درنیومده چکار کنم؟ آیا نگران کننده است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام اگر نگران هستید . میتوانید در شرایط مناسب مراجعه به دندانپزشک کنید و با تهیه رادیوگرافی و دیدن عکس دندانپزشک می توان وضعیت دندانهای اصلی کودک شما را اگر بصورت نهفته یا در حال رشد باشد را ببیند و به شما بگویید.

 9. Avatar سیما گفت:

  سلام اقای دکتر پسر من نه سالشه در یک طرف فک پایین پشت دندون اخر ورم کرده ممنکنه دندون باشه؟اخه چهار تا دندون دایمی اخر دندوناش قبلا در اومده که ما شیار کشی کردیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام . باید معاینه شود . بدون معاینه کلینیکی نمیتوان اظهار نظر کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *