اطلاعات عمومی دندانپزشکی

زمان رویش دندان

کودکی که دندان هایش در حال رشد است

حدود 6 ماهگی اولین دندان شیری که دو دندان وسط فک پایین است رویش می کند. زمان طبیعی برای شروع و رویش دندانهای شیری بین 5 تا 7 ماهگی است ولی یک کودک ممکن است خیلی زودتر از این موعد دندان در آورد مثلا در یک ماهگی و یا شروع رویش دندانهای او تا سن 1.5 سالگی به تاخیر بیفتد که طبیعی است.

مراقبت های حین رویش دندان

بیرون آمدن دنداها غالبا هیچ گونه درمان و دخالتی نیاز ندارد. اما گاهی نا آرامی و گریه کودک اسباب نگرانی والدین می شود.  اولین نشانه دندان درآوردن، قرمزی تدریجی لثه محل رویش است. کودک معمولا بی تاب و بی قرار و تحریک پذیر مشود. دست و هر چیز دیگر را که به دستش می رسد به دهان خود می برد. بزاق دهانش زیاد می شود.کم اشتها شده و خوب غذا نمی خورد، زیاد گریه می کند نا آرام و بی خواب می شود. گاهی مختصر تب می کند. (علایمی مانند اسهال نشانه دندان در آوردن تلقی نمیشود زیرا هیچ دلیل علمی برای ارتباط این دو پدیده وجود ندارد) برای آرام کردن کودک با یک انگشت تمیز لثه را ماساژ دهید.

ماساژ ملایم لثه با یک فلز سرد مانند پشت قاشق چای خوری در کاهش ناآرامی او می تواند مفید تر باشد. می توانید یک تکه یخ کوچکی را در پارچه ی تمیز پیچیده و روی لثه متورم بمالید. این کار حتما با دقت و احتیاط انجام شود. گاهی اوقات کودک با گاز گرفتن یک تکه نان یا اجسام سخت احساس آرامش می کند. حلقه های لاستیکی مخصوصی نیز وجود دارد که با گذاشتن در یخچال می توان به کودک داد تا گاز بگیرد.

مراحل رویش دندان کودکان

مواظب باشید این اجسام باعث خفگی کودک نشود. در صورت ادامه یافتن ناراحتی، دندانپزشک می تواند با تجویز دارو کودک را آرام کند و هنگامی که دندان در دهان ظاهر شد. همه ناراحتی کودک بر طرف می گردد.

کودک تقریبا هر 6 ماه یک بار 4 دندان در می آورد و تا پایان سه سالگی رویش 20 دندان شیری که 10 عدد در فک بالا و 10 عدد در فک پایین است کامل می شود. بعضی از والدین از فاصله بین دندان های شیری فرزندشان نگران هستند و سوال می کنند، وجود فاصله بین دندان های شیری معمولا طبیعی است و نباید موجب نگرانی باشد، که عمدتا این فاصله بین دندان های شیری قدامی فک بالا و پایین دیده می شود.

فراموش نکنید دندانهای شیری کودکان شما با ارزشند زیرا کودکان برای جویدن، صحبت کردن و همچنین برخورداری از ظاهری زیبا به قدرت و سلامت دندان های شیریشان نیازمندند. دندان های شیری در جویدن و تغذیه کودک که در سن رشد است بسیار حیاتی است و نیود آن ممکن است کودک را دچار سوء تغذیه کند از طرفی نداشتن دندانهای قدامی شیری میتواند در تکلم کودک اخلال ایجاد کند. زیرا تلفظ بسیاری از حروف با برخورد زبان با این دندان های قدامی شکل میگیرد.به علاوه دندان های شیری کودکان فضای لازم را بری رویش دندان های دایمی حفظ میکند.

افتادن زود هنگام دندان شیری

اگر کودکتان دندان شیری خود را زودتر از موعد از دست داد، او را نزد دندان پزشک ببرید تا در جای خالی دندان شیری او وسیله ای به نام “فضا نگه دار” قرار دهد. این وسیله اجازه حرکت دندان های مجاور را به این فضا نمی دهد و فضا برای رویش دندان دایمی زیر لثه حفظ می شود. در غیر این صورت دندان های شیری مجاور به سمت فضای دندانی خم شده و جلوی رویش دندان دایمی را می گیرند و دندان های کودک نامنظم می شوند.

فضا نگه دار یا اس ام SM (Space Maintainer ) به دو صورت ثابت و متحرک ساخته می شود. در 5 سالگی به کودک توضیح دهید که افتادن دندان کودک طبیعی است. این امر مانع می شود که کودک در هنگام شروع افتادن دندان هایش نگران شود.

رویش اولین دندان دایمی

اولین دندان دایمی حدود 6 تا 7 سالگی و آن دندان آسیایی بزرگ اول فک پایین است که پشت دندان های شیری رویش می کند. و به مرور زمان دندانهای دیگر دایمی رویش نموده تا در سن 11 تا 13 سالگی تمام دندان های شیری افتاده و دندان های دایمی جایگزین می شود.

اکثر والدین تصور می کنند که اولین دندان آسیایی که در پشت دومین دندان شیری می روید به این علت است که جانشین دندان شیری نشده است، شیری است. درحالی که این تفکر صحیح نیست و این دندان که در سن 6 تا 7 سالگی در عقب دندان های شیری رویش می کند دایمی است، و چون در این سن کودک اهمیت چندانی به رعایت بهداشت دهان خود نمیدهد به همین دلیل بیشترین میزان پوسیدگی در بین دندان های دایمی مربوط به همین دندان است. لذا توجه داشته باشید دندانی که در سن 6 تا 7 سالگی در پشت آخرین دندان شیری میروید دایمی است و نسبت به سالم ماندن آن وسواس بیشتری نشان دهید.

رابطه بین دندان های شیری و دایمی

بین دندان های شیری و دایمی از لحاظ جنس و مقاومت به پوسیدگی، شکل و غیره رابطه معنی داری اعلام نشده است. ممکن است کودک دندان های شیری محکم و بدون پوسیدگی داشته باشد، در حالی که دندان های دایمی او مستعد پوسیدگی و به شدت دچار پوسیدگی شوند و یا بالعکس.

کج در آمدن دندان دایمی

گاهی در شرایطی که دندان شیری کودک نیفتاده یکی از دندانهای دایمی او کج از کنار دندان شیری سر می زند که والدین را نگران می کند . درحالت عادی رویش دندان های دایمی که در زیر دندانهای شیری قرار دارند به ریشه دندان شیری فشار آورده و رفته رفته باعث خورده شدن و تحلیل ریشه دندان شیری شده و وقتی دندان شیری بدون ریشه شد، افتاده و دندان دایمی سر میزند. گاهی دندان دایمی که شروع به رویش می کند بنا به دلایلی در مسیر اصلی خود نبوده و دندان دایمی مسیری انحرافی طی می کند و ریشه دندان شیری سالم باقی می ماند.  و دندان دایمی از کنار دندان شیری سر میزند، بدون آنکه دندان شیری افتاده باشد. این پدیده در مورد دندان های شیری قدامی پایین که دندان دایمی از پشت آنها سر میزند شایع تر است.

در چنین وضعیتی نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

 1. در صورتی که متوجه رویش دندان دایمی شدید بدون اینکه دندان شیری بیفتد سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید تا نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام کند.
 2. دندانی که کج در آمده در صورتی که به موقع تشخیص داده شود و نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام گردد به مرور به جای اصلی خود برمیگردد.
 3. در صورتی که این اختلال دیر تشخیص داده شود به صورتی که دندان دایمی در مسیر انحرافی کاملا رشد کند و به سطح دندان مقابل برسد و تثبیت شود دیگر با کشیدن دندان شیری دندان دایمی به جای اصلی خود باز نمیگردد و نیاز به ارتودنسی پیدا می کند.
 4. مراجعه دوره ای به دندانپزشک جهت معاینه با تشخیص به موقع تاخیر در رویش دندان های دایمی و دیر افتادن دندانهای شیری تمام مشکلات ذکر شده اتفاق نخواهد افتاد و قابل پیشگیری است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

787 دیدگاه برای “زمان رویش دندان

 1. Avatar زهرا گفت:

  سلام من 16 سالمه و اکثر دندون های شیریم هنوز نیوفتاده و خراب هم شده چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به دندانپزشک جهت معاینه و راهنمایی های لازم مراجعه شود.

 2. Avatar آدرین گفت:

  سلام پسرم دوماه دیگه ۷ سالش میشه از ۵ ماه پیش دو دندون پایین جلویی و دو دندون بالایی افتادن الانم کناره های پایینی لق شده ولی هنوز هیچکدوم جوانه نزده، بچه به سختی غذا میخوره،چکار باید کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. زمان رویش دندان ها جلویی اصلی فک بالا و پایین در بچه ها حدود سن 7 الی هفت سال و نیم متفاوت است. اگر تا شش ماه دیگر دندان رویش نداشت برای معاینه به دندانپزشک مراجعه نمایید تا با معاینه مشخص شود که جوانه دندان وجود دارد یا خیر.

 3. Avatar دانیال گفت:

  سلام من در سن ۲۱ سالگی داره کنار دندون نیش بالا دندون در میاد و لسه بالا سفید شده نیازه برم به دندان پزشکی یا طبیعیه داره دندون در میاد😐

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی و رادیوگرافی دندان ها مشاهده شود. اگر دندان نیش نهفته داشته باشید با درمان ارتودنسی می توان دندان را به قوس دندانی هدایت کرد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

 4. Avatar خاتون گفت:

  با سلام خدمت شما
  دخترم ۶سال داره.دندونا جلوش پوسیده شده بودن دکترمجبور شد اونا رو بکشه و فورا دندونا دائمش جاشون در اومد ولی متاسفانه دندانهای دائم هم دارن خراب میشن چیکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید مشکل خرابی دندان فرزند شما توسط دتدانپزشک معاینه و بررسی شده تا تشخیص درمان مناسب داده شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک دندانپزشک باتجربه مراجعه کنید. بصورت مجازی بدون معاینه امکانپذیر نیست.

 5. Avatar ویهان گفت:

  سلام اگر ریشه دندان شیری در لثه بماند چه کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در این مورد لازم است کودک شما تحت نظر یک دندانپزشک باشد. افتادن دندان شیری در زمان معین بسیار مهم است تا رشد دندان های دائمی را دچار اختلال ننماید. در این مواقع اگر ریشه دندان شیری مانع رشد به موقع دندان های دائمی شود لازم است توسط متخصص خارج شود.

 6. Avatar مبینا سادات رضوی نیا گفت:

  سلام خسته نباشید
  چهارده سالمه و دندون شیری داشتم تقریبا سه هفته ایناست که کشیدم
  آیا در میاد ؟ من تو بچگی هم دیر دندون در آوردم نگرانم که آیا دندون زیر می مونه یا نه و اینم بگم که دندون لق بوده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. رویش دندان بستگی دارد که جوانه دندانی داشته باشید یا خیر که با رادیوگرافی دندان قابل تشخیص است. اگر هم دندان بصورت نهفته مانده باشد با درمان ارتودنسی می توان دندان را به قوس دندانی هدایت کرد. اظلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها دندان نهفته و درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

 7. Avatar جواد گفت:

  با سلام آقای دکتر من یکی از دندون های جلوی دهنم دندون نیشم پوسیده شده بود می خواستم ترمیم کن عکس گرفتم متوجه شدم دندان شیری بوده که نیافتده و دندان دائمی داخل لثه مونده اگه دندون شیری رو بکشم دندون دائمی رشد می کند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به یک متخصص ارتودنسی مجرب مراجعه نمایید. دندان نیش باید کشیده شود و ارتودنتیست با مهارت خاص می تواند با ارتودنسی ثابت دندان نیش نهفته را به قوس دندانی هدایت نماید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

 8. Avatar مهدیه گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه و الان سه روزه ک تو قسمت پایین سمت چپ دهنم احساس فشردگی میکنم … و دندون سه و چهار پایین کج شدن
  باید چیکار کنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به یک دندانپزشک جهت معاینه دندان و تشخیص درمان مناسب مراجعه نمایید.

 9. Avatar ریحان گفت:

  سلام خسته نباشید من ۱۵ سالمه و میخوام دندون هامو ارتودنسی کنم ب نظرتون تایم درستی هست برای ارتودنسی یعنی بعد از تموم شدنش دندون هام جا ب جا نمیشن؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، درمان ارتودنسی امکان پذیر است. به یک متخصص ارتودنسی مجرب مراجعه نمایید. در هنگام معاینه طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمان های ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی با مطب تماس بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود.

 10. Avatar شیوا گفت:

  من 12 سالمه و دندون هامو ارتودنسی کردم دکترم دو تا دندون های شماره چهارم رو کشید میخواستم بدونم بازم رشد میکننن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، متخصص ارتودنسی فضای خالی با درمان ارتودنسی و حرکت دندان ها پر می کند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک بستن فاصله بین دندان ها

 11. Avatar کیوان گفت:

  سلام وقت بخیر من دندان اسیاب کوچک پایین سمت راست درد میکنه و سوراخ هست یا بهتره بگم دندان اسیاب کوچکم ۲ تا مونده به اخر پایین درد میکنه سوراخ هم هست ۱۵ سالمه ایا لازمه بکشم یا خودش میوفته و جاش سبز میشه )یا اگه بکشم سبز میشه یا نه )لطفا ترو خدا جواب بدید ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان اصلی شماست. دندانپزشک پوسیدگی دندان را بر می دارد و دندان را با ماده پرکردگی پر می کند. اگر ریشه دندان آسیب دیده باشد باید عصب کشی دندان و درمان ریشه انجام گردد.

 12. Avatar یکتا گفت:

  سلام وقت بخیر من سیزده سالمه دارم وارد چهارده سالگی میشم و یکی از دندون های کرسی ام امروز افتاد و شیری بود، دوباره درمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. تا سن 13 سالگی رویش دندان های اصلی به اتمام می رسد. در خصوص دندان شما که آیا شیری است یا خیر، با معاینه پاسخ قطعی داده می شود. تعداد دندان ها انسان

 13. Avatar سمیه فرهادی گفت:

  بسیار مقالات خوب و ارزشمندی در اختیار عموم قرار میدین واقعا عالی هستین موفق باشین.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. از حسن توجه شما سپاسگزارم.

 14. Avatar سمانه گفت:

  سلام وقت بخير
  اقاي دكتر پسرن شكاف لب داشت عمل كرديم سه ماهگي خداروشكر خوب شده فقط لب بود نه كام نه لثه گير نبود الان كه ١٥ ماهشه دندونه هفت تا در اورده فم بالاش سه تا در اورده كلا اخرهاي يازده ماهگي دندون در اورد الان من نگرانم مگه نبايد دندونها جفت جفت دربيان. سمت لبش كه شكاف بود هنود در نيمد دندون چكار بايد انجام بدم دوتا وسطي ها در اومد سومي سمت او لبش كه سالم بود در اومده سمت شكاف در نيمده ممنون ميشم راهنماي بفرماييد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توصیه می شود به یک متخصص ارتودنسی جهت معاینه فک و دندان های فرزند تان مراجعه نمایید. هدف از معاینه ارتودنسی قبل از رویش دندان این است که رشد صورت و به خصوص فک ها بررسی شود. در این معاینه متخصص ارتودنسی برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت خود را ارائه می دهد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ها زمان ارتودنسی بیماران شکاف لب و کام

   1. Avatar سمانه گفت:

    خيلي ممنونم
    اقاي دكتر پسرم لثه هاش درگير نبود شكافش كم بود به خاطره اونه يعني اون سمت لب دندان در نياورده
    كلا پسرم دير دندان در اورد
    بازم با اين تفاسير ميفرماييد پيش دكتر ببرم ايرادي هست يعني

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. سرکار خانم با معاینه حضوری دندانپزشک می تواند پاسخ قطعی را به شما بدهد. حداکثر تا شش ماه دیگه رویش دندان را خواهد داشت.

 15. Avatar س. ا. گفت:

  سلام من ۳۰ سالمه و توی عکس اوپی جی دیدم که یه جوانه دندون توی فک پایینم هست. آیا این دندون درمیاد مثل یه دندون کامل؟
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیرف این دندان‌ نهفته است و باید با جراحی و خارج گردد و رویش نخواهد کرد.

 16. Avatar علی گفت:

  سلام خسته نباشید من پسر ۸ساله است و۲تا از دندان پایین فقط افتاده،الان ۲ ماه است که در نیامده به نظر شما طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شیری پایین در سن 6 الی 7 سالگی می افتد و سپس رویش می کند. دندان دائمی که در حال رشد باشد باعث می شود که به دندان شیری فشار وارد کند و دندان شیری لق شود و بیفتد.

 17. Avatar امین گفت:

  سلام به نظر شما دختر 11 ساله دندان جلویش از وسط شکسته باید چکارش کند؛اگر دندان رو توی این سال بکشی جایگزین میشود یا نه؟؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان دائمی است. در این سن دندان رویش ندارد. به دندانپزشک مراجعه نمایید پس از معاینه کلینیکی براساس نوع شکستگی درمان انچام می پذیرد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک شکستن دندان جلو

 18. Avatar علیرضا گفت:

  با سلام دخترم13 سالشه
  دندان های فک پایی 12 تا و فک بالا 12 تا هست
  یه دندان دیگه داره در میاد اخر دندان دندان نمیدونم آسیاب هست یا عقل
  بنظرتون دندان اضافه هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. چهت اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه نمایید. تعداد دندان های انسان

 19. Avatar حدیث گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۶ سالمه و نصف دندان شیشمم(سمت راست پایینی) افتاده با اینکه سالم سالم بود طبیعی؟یا چه دلیلی داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در سندرم ترک دندان بخشی یا تمام دندان ترک می خورد. گاهی ترک آنقدر ریز است که با رادیوگرافی قابل رویت است. سندرم ترک دندان ناشی از دندان قروجه یا فضای ناکافی بین دندان ها اتفاق می افتد. اطلاعات بیشتر و راه درمان آن به این لینک مراجعه نمایید. سندرم ترک دندان

 20. Avatar متین گفت:

  سلام آقای دکتر من ۲۲ سالم هستش و یکی از دندون های جلوی بالا میخواد بیفته آیا امکان رشد دوباره هست چه باید بکنم ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان دائمی باشد در صورت افتادن دندانی رویش نخواهد داشت. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تعداد دندان های انسان

 21. Avatar راضیه گفت:

  سلام وقت بخیر ببخشید دخترم ۱۱سالشه دندان نیشش هنوز در نیومده دندان کنار نیشم بردیم دندانپزشکی براش درآورد ولی الان دو ماهه در نیومده .بنظرتون چکار کنیم زودتر دربیار

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به یک ارتودنتیست مراجعه نمایید. با درمان ارتودنسی می توان دندان نیش نهفته را به قوس دندانی هدایت کرد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

 22. Avatar هانی گفت:

  سلام آقای دکتر، وقتتون بخیر
  عذر میخوام یه سؤالی داشتم ، من ۳۷ سالمه طی عکسبرداری و مراجعه به دندون پزشک مشخص شد یکی از دندون های شیریم تا این سن نیفتاده بود و دندون دائمیم نهفته مونده بود حالا که دندون شیری رو کشیدم و روکش گذاشتم دندون دائمی داره رشد می‌کنه و میاد بیرون ، چه مدت احتمال داره طول بکشه تا دندون به صورت کامل بیاد بیرون؟ و آیا راه چاره ای داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. وقتی دندان شیری خارج شود و در مسیر رویش دندان دائم مانعی نباشد. دندان دائم حرکت می‌کند. گذاشتن روکش در ناحیه کار درستی نبوده است و باید برداشته شود. بهترین کار درمان ارتودنسی و هدایت کردن دندان دائم در ناحیه بی دندانی است .

 23. Avatar فریبا جعفری گفت:

  با سلام پسرم متولده بهمن ۱۳۹۵ هست بهمن امسال شش سالش پر میشود وارد هفت میشود ودریغ ازاین که یک دندون هم از پسرم لق نشده بیفتد .به دندان پزشک مراجعه کنم .نگران شده ام؟ممنون از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر تا ۶ ماه دیگر دندانی از ایشان لق نشد به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه نمایید. بعضی دندان‌های شیری ایشان باید کشیده شود. مطالعه بیشتر تعداد دندان های انسان

 24. Avatar علیرضا گفت:

  سلام دکتر جان خسته نباشید دکتر جان من 21سالم هست دندان کرسی فک پایینم هردو ورشکسته اگه بکشم باز درمیاد یانه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، رویش ندارد. این دندان اصلی شما بوده. توصیه می شود به دندانپزشک جهت ترمیم دندان مراجعه نمایید. کسب اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تعداد دندان های انسان

 25. Avatar متین گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۳ سالمه و دندون عقل سمت چپ درآمده ولی نه کامل . در سن ۱۳ سالگی این عمل طبیعی هست؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان شماره 7 شما است. دندان عقل در سن 17 الی 21 سالگی رویش خواهد کرد. با معاینه توسط دندانپزشک قابل تشخیص است.

 26. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۶ سالم دندان جلو فکم جلو از افتاد. دوبار دندان در میاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در تا سن 12 سالگی دندان های اصلی جایگزین دندان های شیری می شود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تعداد دندان های انسان

 27. Avatar نیلا گفت:

  سلام آقای دکتر دختر من ۵ سالگی ۲ تا از دندون های جلو با ضربه شکسته یکی از دندون ها کج شده ودیگری تاج دندون شکسته ولی ریشه داخل هست الان ۶ ساله هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان اصلی کودک شما در سن 6 الی 7 سالگی رویش خواهد کرد. تعداد دندان های شیری در هر فک 10 تا است.

 28. Avatar احمد گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر وخسته نباشید
  دختر بنده ۱ سالشه ولی دریغ از یه دندون ، که داخل دهانش دیده بشه مشکلی نداره.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به پزشک مراجعه نمایید. ویتامینD یا کلسیم بدن شان پایین است.

 29. Avatar پروانه گفت:

  سلام جناب دکتر پسرم نه ماه پ نیمشه تازه سه دندون دراورده اونم دندون سوم یا همون دندون کنار(فک پایین) موردی نداره که اول دندونای نیش در نیومده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. از پنج ماهگی دندان شیری کودکان شروع به رویش می کند. بطوری که تا یکساللگی باید 6 دندان داشته باشند. البته زمان و تعداد دندان ها در کودکان متفاوت است. نقش ویتامین D در رشد و سلامت دندان ها مهم است. باید در کودک شما بررسی شود.

 30. Avatar حوری گفت:

  با سلام
  جناب دکتر زمان رویش دندان عقل در چه سنی است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان عقل در سن 17 تا 21 سالگی رویش خواهد کرد.

 31. Avatar زهرا گفت:

  با سلام من ۱۶ سالمه و وقتی ۱۰سالم بود دندان نیش شیریم افتاد(فک بالا دندان نیش سمت راست)و تاالان درنیومده
  اگه ارتودنسی کنم امکانش هست دندان دائم دربیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان نیش شما به صورت نهفته است که با درمان ارتودنسی به قوس فکی هدایت خواهد شد. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 32. Avatar اسدالله نظری گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر من ۲۴ سالمه ولی تعداد دندانهایم ۲۸ تا می باشد میشه لطفا توضیح بدهید چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با رویش چهار دندان عقل در فک بالا و پایین مجموع تعداد دندان ها به 32 تا می رسد. دندان عقل در سنسن 17 الی 21 سالگی رویش خواهد کرد. اگر رویش انجام نشود دندان بصورت نهفته در فک باقی مانده است که باید رادیوگرافی تهیه شود و دندان خارج گردد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تعداد دندان های انسان

 33. Avatar امید عباس نژاد گفت:

  باسلام وقت بخیر جناب دکتر عزیز دخترم ۴ چهار ساله بود براثر ضربه دوتا دندان هاش از ریشه درامد الان ۷ ساله هستش اون دوتا هنوز در نیومده ایا دندان های دخترم دوباره درمیاد با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، رویش دندان انجام می شود. با تهیه رادیوگرافی دندانپزشک می تواند در صورت ایجاد جوانه دندان اصلی، آن را ببیند.

 34. Avatar هادی گفت:

  من ۱۲ سالمه ۲ تا از دندان های جلویم به علت ضربه شکسته
  اگر بکشم شون دوباره رویش میشن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، در سن 12 سالگی دندان های اصلی رویش نموده اند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تعداد دندان ها

 35. Avatar سهند مرادی گفت:

  با سلام ببخشید من دندون های عقلم همه سیاه شدن وه درد دارن آیا درد از عفونت است ؟
  کشیدن دندان کار درستی است یا مصرف کردن دارو های عفونت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توسط دندانپزشک باید معاینه شود. پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود. توضیحات بیشتر مراجعه به این لینک زمان کشیدن دندان عقل

 36. Avatar رویا گفت:

  سلام وقت شما بخیر
  من دخترم ۵ سالش هست و متوجه شدم که دندان آسیاب انتهایی در حال درآمدن هست یعنی سومین دندان آسیاب در یک سمت. آیا جای نگرانی هست؟ چون من انتظار نداشتم در این سن دندان جدید در بیاره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر، مشکلی نیست. رویش دندان ها در کودکان مختلف، متفاوت است. جای نگرانی ندارد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تعداد دندان های انسان

 37. Avatar آدرینا گفت:

  دختر من ۵سال و ۹ماه داره و مدتی هست دچار دندان قروچه شده که باعث شکستگی دندان های شیری شده تا حدی و دکتر براش نایت گارد های آماده که تو بازار موجود هست نوشته بود گرفته ام
  الان دوتا دندان جلو فک پایین اش افتاده و داره دندان تازه در میاره آیا از اون نایت گارد ها استفاده بکنه به دندان هایش فشار نمیاد و باعث نمیشه بد رشد کنند ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. علت اصلی دندان قروچه استرس است که باید استرس کم شود. استرس می تواند از مهدکودک، خانواده یا غیره باشد که باید کنترل شود. برای تهیه نایت گارد باید از دندان بیمار قالب گیری شود و نایت گارد آماده در بازار قابل قبول نیست. و براساس شرایط دندانی بیمار نایت گارد ساخته می شود. نایت گارد قبلی ایشون برای زمانی بوده که دندان شیری وجود داشته و نایت گارد به گونه ای باید باشد که به دندان های در حال رویش فشار وارد نکند و مانع از رشد دندان نشود. اطلاعات بیشتر درمان دندان قروچه

 38. Avatar طاهر گفت:

  سلام. من 14 سالمه آخرین دندان من در حال رویش است. خواستم بدونم دندان عقل در چه زمانی رویش می کند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمان رویش دندان عقل در سن 17 تا 21 سالگی است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تعداد دندان های انسان

 39. Avatar بابک گفت:

  سلام من 10 سالمه خواستم بگم دندون شیری مو کشیدن دیگه جاش در میاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر جوانه دندان دائم وجود داشته باشه دندان اصلی رویش می کند.

 40. Avatar محمد مهدی گفت:

  سلام ببخشید من 17 سال دارم و دندان آسیاب کوچکم را تازه کشیدم آیا امکان دارد در بیاید یا نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، رویش دندان های اصلی در سن 13 سالگی تکمیل می گردد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تعداد دندان های انسان

 41. Avatar احمد گفت:

  سلام
  دختر من 6 سالشه. پشت آخرین دندان آسیا یه نقطه سفید در اومده که به نظر دندونه. آیا طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان آسیاب اولین دندان دائمی است که حدود 6 تا 7 سالگی رویش می کند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تعداد دندان های انسان

 42. Avatar روژین گفت:

  سلام افای دکتر دخترم ۱۷ماهشه دوتا دندون میانی پایین و دوتا میانی بالا درامده و هیچ دندون دیگه نداره ولی دندون آسیا کوچک فک بالاش داره در میاد اینکه زودتر نسبت به دندون کناری دراومدن مشکل ساز نمیشه؟نامرتب بشه دندوناش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، مشکلی ندارد. در سن 5 سالگی جهت معاینه دندان های فرزندتان به دندانپزشک مراجعه نمایید. سپس راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 43. Avatar مینا طاهری گفت:

  درود دختر من از چهار ماهی شروع به در آوردن دندان کرد و الان چهار سال و نیم دارد که دندان پایینش افتادد و کنارش لق شده آیا طبیعی است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان در کودکان با یکدیگر متفاوت است. مشکلی نیست.

 44. Avatar امیر گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید عذرخواهی میکنم من دندان های جلوم سوراخ شده بود که یکیشو بردم دندان پزشک برام درست کرد و الان حدود 1 سال میگذره از این موضوع و الان دندونم که درست کردم درد میکنه آیا بکشمش امکان روش مجددش هست شیری هم بود درست کردم 16 سال سن دارم ممنون میشم پاسخ بدید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در این سن رویش دندان وجود ندارد. باید رادیوگرافی تهیه شود تا ببینیم جوانه دندان وجود دارد یا خیر. تعداد دندان های انسان در این سن 28 تا است.

 45. Avatar مرتضی گفت:

  سلام دکتر. وقت بخیر. پسرم خیلی دیر و از ۹سالگی دندون های شیری رو ریخت. اما از دندان های پیشین بالایی که افتاد یکی کامل درومد ولی یکی نصفه درومده!!!!!!
  الان دلیل نصفه درومدن یکی از دندان ها چیه؟ دیگه رشدش متوقف شده.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود به یک متخصص ارتودنسی جهت معاینه دندان های فرزندتان مراجعه نمایید. پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 46. Avatar نسی گفت:

  سلام من بیست و چهار سالمه و هفت ماهه دندونامو ارتودنسی کردم ،ودندان های عقلم جابجا شدن واومدن جلوتر ،حالا تازگی ها در جای آن ها داره یه دندون جدید درمیاد خودمم تعجب کردم تو این سن امکان رویش دندان هست؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در این سن دندان رویش ندارد. تعداد دندان های شما تکمیل شده است. جهت معاینه دندان ها به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 47. Avatar حانیه گفت:

  من 17 سالمه و یک ساله که دندونپزشک دندون شیریمو کشیده ولی هنوز درنیومده. ممکنه دیگه درنیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی دارد که کدام دندان شیری شما کشیده شده است. باید رادیوگرافی تهیه شود و ببینیم که آیا جوانه دندان دائمی وجود دارد یا خیر. در صورت وجود جوانه دندان یک ارتودنتیست با مهارت و درمان ارتودنسی دندان نهفته را به سطج جونده هدایت می کند. اگر در رادیوگرافی جوانه دندان اصلی دیده نشود. دندان اصلی دیگر رویش نخواهد کرد.

 48. Avatar جوکار گفت:

  سلام. وقت بخیر. پسر من الان ۹ماهشه در ۴ ماهگی دو دندان پایین رو دراورد و الان از دو دندان بالا یکی رو داره در میاره و یکی دیگه از دندانها با فاصله در لثه بالا داره در میاد …چرا این اتفاق میفته مگه نباید جفت بالا دربیاد …ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکن است دندان ها با فاصله شش ماه عقب یا جلو در بیایند جای نگرانی نیست. تعداد دندان های شیری در هر فک 10 عدد ( روی هم 20 عدد ) خواهد بود.

 49. Avatar فاطمه گفت:

  سلام ببخشید دندان دائمی تا چند سالگی رشد میکنه? من دو ماه دیگه ۱۵ سالم کامل میشه ولی دندون های جلوم انگار نسبت به فکم کوچیک ترن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 11 الی 13 سالگی تمام دندان های شیری افتاده و رویش دندان های اصلی کامل می شود. تعداد دندان های شیری در هر فک 10 تا هست که در مجموع دو فک 20 عدد دندان شیری می باشد. زمانی که دندان های اصلی جایگزین دندان های شیری می گردد تعداد دندان های انسان با دندان عقل 32 عدد است.

 50. Avatar الناز گفت:

  سلام خسته نباشید دخترم هشت سالش دوتا دندون بالایی جلو سه چهار ماهی افتاده هنوزم درنشده چرا اینقدردیرایا مشکلی هست ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که لق شود و بیفتد نشان اینست که دندان اصلی در حال رویش است و باعث افتادن دندان شیری شده است. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تعداد دندان های انسان

 51. Avatar فاطی گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من ۱۴ سالمه و ۲ تا دندان نیشم را کشیدم آیا دندان فاصله دارد ارتودنسی لازمه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهترین راه برای بستن فاصله دندان ها درمان ارتودنسی است.

 52. Avatar فاطی گفت:

  سلام خسته نباشید.
  من ۱۴ سالمه و ۲ تا دندان نیشم را کشیدم آیا دندان در سن ۱۴ سالگی در میاد؟آیا دندان فاصله دارد ارتودنسی لازمه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.اگر شما دندان نیش شیری را کشیده باشید. که گاهی اوقات دندان نیش شیری که بایستی در 11 سالگی بیفتد و نیفتاده باشد. شما جوانه دندان های دائم را دارید و دندان نیش اصلی شروع به رویش خواهد کرد. ولی اگر دندان نیش دائم را کشیده باشید دیگر دندانی جایگزین آن نخواهد شد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک تعداد دندان های انسان بهترین گزینه برای بستن فاصله دندان ها درمان ارتودنسی است.

 53. Avatar مردانی گفت:

  سلام پسرم ۲ ساله و دوماه هستن، دندان شیری بالا بر اثر ضربه کنده شده کامل، میخواستم بپرسم میشه جاشو با چیزی پر کرد؟ چون طفلک الان خیلی کوچیکه و روی ظاهر و اعتماد بنفس و تکلمش خیلی تاثیر میزاره اين فضای خالی، میشه براش کاری کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، در سن 6 الی 7 سالگی دندان اصلی کودک شما رشد خواهد کرد. اطلاعات بیشتر به لینک تعداد دندان های انسان مراجعه نمایید.

 54. Avatar مریم گفت:

  سلام من یکی از دندونام نصفش شکسته بعد رفتم دکتر میگه دندون شیری هستش و من ۲۸ سالمه چطور دندون شیری تا این سن باقی میمونه و از دندونم عکس گرفتم یه دندون بالای همین دندون شکستم قرار گرفته چیکار باید کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. توصیه می شود به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. تا پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود. اگر دندان نهفته داشته باشید با درمان ارتودنسی به قوس دندانی هدایت می شود.

 55. Avatar امید گفت:

  سلام خوبی خسته نباشید آقا دکتر من ۱۵ سالم دندان جلو فک پایین شکسته آیا بکشم دوباره در میاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، رویش دندانهای اصلی شما تمام شده است. به یک متخصص خوب و با تجربه مراجعه نمایید تا ترمیم دندان جلو انجام پذیرد.

 56. Avatar علی گفت:

  سلام من 16 سالمه یکی از دندون های نیشم نیفتاده والان لق هست اگه بکشم در میاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با توجه به سن ذکر شده خیر، رشد دندان ها تا 12 سالگی تکمیل می گردد. تعداد دندان های انسان در این سن 28 تا دندان باید باشد.

 57. Avatar یوسف گفت:

  سلام پسرم ۴/۵سالشه دندون اسیابش خراب شده ایا به دندون اصلی آسیب میرسونه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خیر به دندان دائم آسیبی وارد نمیکند و بهتر است دندان شیری پر شود زیرا اگر این دندان زودتر از زمان مقرر بیوفتد دندان دائم زیر آن کج درمی آید.

 58. Avatar سمیرا گفت:

  با سلام اقای دکتر پسر دوازده ساله ام سال پیش بهمن ماه دندان نیش فک پایین خود رو از دست داد تا الان که 31 فروردین هست دندانی در نیامده حتی لثه اش هم متورم نیست که احتمال رشد دندان بدهیم لطفا راهنمایی کنید چکار کنیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان رادیوگرافی تهیه شود. ممکن است دندان نیش شیری افتاده و نیش دائمی در فک قرار گرفته باشد. اگر جوانه دندان دائمی در فک وجود داشته باشد می توان با درمان ارتودنسی به قوس دندانی هدایت کرد. باید رادیوگرافی تهیه شود و معاینه کلینیکی توسط متخصص ارتودنسی انجام گیرد.

 59. Avatar اولیا گفت:

  سلام و عرض ادب ، دخترم سه سالشه و دندونهای ۶ ، اسیاب بزرگ رو داره در میاره ، چون فکش هنوز کوچیکه ، ممکنه دندانها کوچک یاکج دربیاد ، طبیعیه ؟مشکلی نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در سن 7 سالگی فرزندتان به یک متخصص ارتودنسی جهت معاینه فک و دندان هایشان اقدام نمایید. اگر مشکل فکی داشته باشند با درمان ارتودنسی می توان درمان کرد. افرادی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 60. Avatar میترا گفت:

  با سلام من ۱۸ سال دارم اما دندان نیشم هنوز نیفتاده و نسبت به همه دندون هام کوچکتر هستش آیا اگ بکشم در میاد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 18 سالگی رویش دندان نداریم، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 61. Avatar علیرضا گفت:

  سلام من وقتی ۱۰ ساله بودم دندان اسیاب دومم را کشیدم میخواستم بدونم الان که ۱۲ ساله هستم دوباره رویش میکند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا سن دوازده سالگی، رویش دندان ها تکمیل شده است. تعداد دندان های انسان به 28 عدد میرسد.

 62. Avatar آیناز گفت:

  سلام من ۱۸ سالمه، قسمت راست و دندون های بالاییم مشکل داره میخواستم بپرسم اگه بکشم تو این سن ممکنه در بیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک جهت درمان دندان هایتان مراجعه نمایید. در این سن اگر دندانی کشیده شود. رویش دندان مجدد وجود ندارد.

 63. Avatar انا گفت:

  سلام دخترم 5 سال و نیم شه هنوز دندان جلویی اش نیفتاده دیر نشده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمان رویش دندان جلویی در سن 6 الی 7 سالگی انجام می گردد. الان رویش دندان اصلی دیر نشده نگران نباشید.

 64. Avatar فاطی گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من ۱۶ سالمه و دندان نیش سمت راستم از بالا در اومده و هنوز پایین نیومد. موقع لبخند زدن خیلی زشت میشه دهنم چکار کنم ولی اون یکی نیشم با اینکه از بالا در اومده بود ولی خیلی بهتر از سمت راستیه هست. ایا به سن بلوغ ربط داره؟
  خیلی رو اعصابمه اصلا روم نمیشه بخندم یا لبخند بزنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. توصیه می شود، برای درمان به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 65. Avatar گلساجون گفت:

  سلام. دختر من ۵ سال و نیمه نزدیک ۱۰ ماهه دندون جلوییش فک پایین افتاده و هنوز درنیومده آیا عادیه؟ کی باید دربیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان کودک شما دیر نشده است. تا 6 ماه دیگه هم فرصت دارد.

 66. Avatar سینا گفت:

  سلام من ۱۳ سالمه و الان یکی از دندونام خیلی درد داره و لق هم هست الان خیلی نگرانم که رویش می کنه یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای تشخیص درمان مناسب بهتر است به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 67. Avatar محمد حسین گفت:

  سلام آقای دکتر دندان ها نیش من بالاتر از جاهایشان در آمده اند و دندان اضافی ندارم به دلیل کوچک بودن فک دندان های عقل رشد نخواهند کرد ویکی از دندان های نیش
  بالا مانده است آیا با ارتودنسی امکانش هست که دندان های نیش به جای خود برگردند من 16 سالمه باتشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

  2. Avatar اتنا گفت:

   سلام وقت بخیر اقای دکتر دختر من ۶ تا از دندون های شیریش رو از دست داده یک سال پیش و فقط دوتا پایینی دراومدن همون موقه اما الان رشدش نصفه مونده و دگ دندون های بالاییش درنیومد الان سنش ۷ سال تمام هست و وارد ۸ سالگی شده و من بشدت نگرانم ممنون میشه راهنماییم کنید

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. دندانهای جلویی فک بالا و پایین در سن 7 سالگی رویش خواهد کرد . اگر به سن 8 سالگی رسید و هنوز دندان های جلویی رشد نکرده بود. باید رادیوگرافی تهیه گردد تا ببینیم جوانه دندان بوجود آمده یاخیر. اطلاعات بیشتر تعداد دندان های انسان

 68. Avatar معین گفت:

  سلام من ۱4 سالمه دندان ۷ فک بالا لقه اگه بکشم دوباره رویش می کند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، تا سن 12 سالگی رویش دندان ها کامل می شود. به دندانپزشک برای معاینه و درمان دندان مراجعه شود.

 69. Avatar سارا گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید ببخشید آقای دکتر من 20سالمه دندون درمیارم خیلی خیلی اذیتم می‌کنه علاوه بر اون دردش زده به گوش هام . سرم. چیکار میتونم بکنم ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دندانی که در حال رویش است. آخرین دندان آسیاب شما و دندان عقل است. که گاهی رویش آن با درد همراه است.

 70. Avatar مهدی گفت:

  سلام و عرض ادب
  من 18سامله و دندان جدید در آوردم آیا این طبیعی است و مشکلی ندارد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دندان عقل شما هست. دندان عقل دیرتر از بقیه دندان‌ها‌ در سن 17 الی 25 سالگی رویش مى‌کند.

 71. Avatar امیرمحمد گفت:

  سلام من 18سالمه و دوتا از دندان های جلوم لق شده یکی دندان پیش سمت چپ و یکی دندان نیش سمت چپ ایا بیوفته دوباره رشد میکند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آقای امیر محمد گرامی، در این سن رویش دندان اصلی وجود ندارد. با درمان ارتدنسی می توان فضای خالی این دو دندان را پر کرد. بهتر است برای درمان به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. مهارت، تبحر و دانش ارتودنتیست تاثیر بسزایی در درمان صحیح ارتودنسی دارد. به همین دلیل باید در انتخاب متخصص ارتودنسی دقت بسیاری داشته باشید. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 72. Avatar آسمان گفت:

  سلام
  دخترم ۷سال و۳ماهشه دو دندون شیری آسیابش خراب بودن الان یک سالی میشه روکش زدن تازگیا آبثه داشت روی لثه اش بردمش دکتر عکس گرفتن وگفتن دندونای اصلی دراومده و تو این سن نباید دندونای اصلی در میومد
  گفتن شاید مشکلی داره وباید چکاپ کامل بشه
  مشکلش حل میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 6 الی 7 سالگی رویش دندان اصلی انجام می شود.

 73. Avatar محمدامین گفت:

  سلام پسرم ۱۲و۶ ماه هستن دندون ۶ عفونتکرده ودارو مصرف کرد دکتر میگن باید پیش متخصص ریشه باید رفت آیا این دندون دایمی هست یا نه وایشون همین دندونا سه سال پیش پرکردن همون موقع دکتر گفت نزدیکه عصبه ولی چون بچه هستن خودشون ترمیم میکنه تا اینکه هقته پیش ازبغل دندون آبسه کرد بعد گفتن باید عصب کشی وپربشه آیا اینکه ریشه جداباید درست بشه یا همون عصب کشی وپرکردن کافیه ممنونم پاسخگو باشین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی است. به یک متخصص ریشه مراجعه نمایید. باید عصب کشی دندان و درمان ریشه انجام گردد. سپس دندان با ماده پرکردگی پر گردد.

 74. Avatar سولماز گفت:

  سلام آقای دکتر ، پسر من تو ۳ سالگی ۴ تا دندون شیری جلوییش کامل پوسیده شدن الان ۴.۵ سالشه و دندون دائمی پیشین جلویی دراومده ، خیلی زود نیست ؟ یا طبیعیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست. این دندان ها اصلی هستند. بهتر است برای جلوگیری از پوسیدگی شش ماه یکبار برای چکاپ به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 75. Avatar محسن گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه دندون عقلم در نیومده ولی جاش دو سه روزه خیلی درد میکنه لثم هم باد کرده دندون عقلم داره در میاد یا عفونت هست؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان عقل همراه با درد، قرمزی،تورم در اطراف محل و حساسیت است.

   1. Avatar محسن گفت:

    با سلام مجدد. روی دندان عقلم یک چیزی عین گوشت اضافه هست که معلومه لثه اومده جلو و قرمز شده چیزی خاصی نیست یا باید به دندانپزشک مراجعه کنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دندان عقل در حال رویش است. اون لثه اضافه روی محل رویش دندان قرار گرفته با رویش دندان عقل کم کم از بین می رود.

 76. Avatar میلاد گفت:

  خسته نباشید من ۲۱ سالمه ویکی از دندان هام کارش به کشیدن رسیده ایا تواین سن بازهم دندان درمیارم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در این سن دندان رویش نخواهد داشت.

 77. Avatar ساجده شریفی گفت:

  با سلام ،
  دخترم کلاس اول و متولد ۱۳۹۴ هست ، دندان هاش لق نشده و نیوفتاده، اما یه دندون نیش زده ، قسمت جلوی دهان، هنوز دندونی نیوفتاده ، چطوری داره یه دندون دیگه درمیاد ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان لق هست. دندان شیری می افتد. دندان دائمی از پشت آن در میاید. نگران نباشید مشکلی نیست.

 78. Avatar بهنار گفت:

  سلام دخترم پنج سالشه اسیاب شیری دومش هیچ کدوم هنوز درنیومدن علت چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است توسط یک دندانپزشک معاینه و سپس عکس رادیوگرافی گرفته شود. ممکن است جوانه دندان شیری نداشته باشد.

 79. Avatar زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید دختر من 17ماهشه در یک سالگی دو تا دندون از فک پایین در اورد اما الان از فک بالا از اسیاب اول در اورده ایا نگران کنندس ممنون جواب بدین تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان ها در کودکان متفاوت است. جای نگرانی نیست.

 80. Avatar پریا گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من ۱۴ سالمه دندان پیش فک بالا با اینکه مسواک و نخ دندون میکشم ولی از گوشه پوسیده و سوراخ شده .
  یادم نیست که شیری هست یا نه میشه راهنمایی کنید خیلی رو اعصابم هست😔🙏♥️

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای ترمیم دندان به یک متخصص خوب و باتجربه مراجعه نمایید. پس از معاینه کلینیکی، دندانپزشک راهنمایی های لازم را به شما می دهد.

 81. Avatar غزال گفت:

  سلام من خواهرم کلاس سومه بعد امروز دندانش به جایی یرخورد کرد و دندان نیشش لق شده
  و نمیدانیم شیری هست یا اصلی و خیلی نگرانیم میشه یکم کمک کنیم که احتمال داره این دندان اصلی باشه
  و باید چیکار کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر سن کمتر از 12 سال دارد، احتمالا دندان شیری است. ولی بیش از 12 سال داشته باشد، دندان اصلی می باشد.

 82. Avatar مریم گفت:

  سلامم
  من پسرم دندون جلوش خراب شد بردم دکتر بدون اینکه عکس بگیره کشید و همراه اون دندان کناری ک میشه دو دندان جلو رو کشید من شک داشتم ک اون دندان ک خراب نبود رو داره میکشه اصلیه بهش گفتم این اصلی نیس گف نه شیریه منم دیگ خیالم راحت الان دوماه میشع ک اون دندون شیری ک خراب بود شروع ب رویش کرده و در اومده ولی اون دندونی ک من مشک داشتم اصلی بوده در نیومده و مانفذش کاملا بسته شه اگگگ این دکتر ب اشتباه دندان اصلی پسرم رو ب هوایی شیری کشیده ایا پسرم باز دندون جدید در میاره؟؟ پسرم 7 سالشه من الان چیکار کنم استرس گرفتم لطفا راهنمایم کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام گیرد تا جواب قطعی به شما داده شود.

 83. Avatar مهرداد گفت:

  با سلام وقت بخیر خدمت شما جناب دکتر من سنم 17 ساله اما دندان شمار7 فک پایین من کامل رشد نکرده اما قسمتی از ان پوسیده متخصص ترمیمی احتمال عصب کشی را داده اند اما مشکل این است که دندان هنوز کامل رشد نکرده و عصب کشی بی فایده است و میگویند اگر عصب کشی کنیم دندان ازحالت زنده خارج شده و نگه داشتن ان دیگر فایده ای ندارد واگر ان را بکشیم باید به جای ان ایمپلنت را جایگزین کنیم اما با توجه به سن کمی که دارم احتمال داده اند در سنین بالاتر که فکم رشد میکند ایمپلنت جابه جا میشود و ریسک کج شدن ایمپلنت وجود دارد لطفا راهنمایی کنید با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است که درمان ارتودنسی انجام دهید تا دندانی که نیمه نهفته قرار دارد با ارتودنسی ثابت به سطح جونده نزدیک و به قوس دندانی هدایت شود. سپس دندان عصب کشی گردد و تاج دندان، با ماده پرکردگی پر شود. اگر دندان پوسیدگی زیاد دارد و قابل ترمیم نیست باید دندان کشیده شود و دندان شماره 8 ( دندان عقل ) را با درمان ارتودنسی جایگزین دندان شماره 7 کنیم. طرح درمان نهایی منوط به معاینه دندان و مشاهده رادیوگرافی دندان توسط متخصص ارتودنسی است.

 84. Avatar سارا گفت:

  سلام وقتتون بخیر من 14 سالمه یک دندان شیری دارم که لق هم نیست باید چیکار کنم برم بکشمش یا خیر لطفا بگید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. تا راهنمایی های لازم به شما داده شود.

   1. Avatar باقری گفت:

    سلام و روز بخیر پسرم ۲ سال و ۹ ماه هست علاوه بر ۲۰ دندان شیری الان یک هفته هست که میگه گوشم درد میکنه امروز میگفت دندونم درد میکنه نگاه کردم دیدم داره دندون در میاره بغل لثه دندون زده بیرون. این دندون دائمی ش هست ؟و اینکه چرا اینقدر زود در آورده؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. این دندان دائمی نیست.دندان شیری در 6 الی 7 سالگی رویش خواهد کرد. وقتی که دندان شیری در حال رویش است لثه خارش دارد، بنابراین گوش درد ربطی به رویش دندان ندارد.

  2. Avatar مریم گفت:

   سلام دخترم ۵سال و سه ماهشه ردیف پایین پشت دندان جلو داره دندان درمیاره و هنوز دندان شیریش لق نشده باید چیکار کنم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. به یک متخصص ارتودنسی جهت معاینه دندان های کودکتان اقدام نمایید. ممکن است لازم باشد دندان های شیری کشیده شود.

 85. Avatar حسنی گفت:

  سلام آقای دکتر
  دندانهای ۲و۳ پسر۷ ساله من افتاده و حدودا دو ماه هستش که خالیه
  نگرانم کج دربیاد. کاری میتونم بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا شش ماه دیگر فرصت هست که دندان دائمی کودک شما رشد کند. نگران نباشید.

 86. Avatar ندا دودانگه گفت:

  با سلام وقتتون بخیر در سن ۱۱ سالگی دندون کشیده بشه دوباره جاش دندون در میاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 11 تا 13 سالگی تمام دندان های شیری افتاده و دندان های اصلی رویش کرده است. برای جواب قطعی بهتر است دندان معاینه شود.

 87. Avatar سیما گفت:

  سلام خسته نباشید دختر ۷ ماهه ای دارم که بنظر میرسه دودندان فک بالاش درحال رشد کردنه در حالی دندان فک پایینش هنوز رشد نکرده ایا این مسئله نگران کننده است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رشد دندان کودکان با یکدیگر فرق دارد. اشکالی ندارد.

 88. Avatar نخعی گفت:

  سلام .من 27سالمه و دو دندان شیری در فک بالا جلو دارم ک پوسیده شده عکس گرفتم گفتن دندان داخل لثه نیست چکار میتونم بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید تا پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 89. Avatar علی گفت:

  سلام
  پسرم درسن۸سال ونیم دندان نیش بالاش لق شد ودکتر دندان پزشک بدون اینکه به سن پسرم دقت کند دندان راکشید الان۶ماه گذشته ولی هنوز دندان دائم رشد نکرده باید چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان زمانی لق می شود که دندان اصلی در حال رویش باشد. با مراجعه به دندانپزشک و تهیه رادیوگرافی می توان متوجه شد که دندان اصلی در چه مرحله ای از رویش است.

 90. Avatar فرزین گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من یکی از دندونام خراب شده باید بکشم اگ بکشم ب جاش در میاد؟ ۱۶ سالمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، در سن 16 سالگی دندان دائمی رویش نخواهد کرد.

   1. Avatar فرزین گفت:

    سلام اگ رویش نکنه پس چیکار کنم ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. تمام دندان های شیری تا سن 11 تا 13 سالگی افتاده و دندان های دائمی جایگزین می گردد. می توانید به یک متخصص ارتودنسی برای معاینه دندان و راهنمایی لازم مراجعه نمایید.

     1. Avatar معصومه گفت:

      سلام دختر من 11سالشه اگر دندون اخرش رو بکشیم به جاش دندون در میاد

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. دندان آخر فرزند شما دندان دائم هست. اگر کشیده شود دندانی جایگزین آن رویش نخواهد کرد.

 91. Avatar کیمیا گفت:

  سلام دکتر وقت بخیر بچه ۲ساله یکی از فامیلای نزدیکمون دندوناش یکی یکی خورد میشن چون کلسیم بدنش کمه گفتن باید بیهوش شه و تموم دندوناش کشیده بشن میخواستم ببینم این بیهوشی خیلی خطرناکه؟و امکان داره که بچه زود دندون دائمی رو دربیاره؟ خیلی نگرانیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام خیلی بهتر است که برای این گروه از کودکان درمان در مطب انجام گیرد و تحت درمان بیهوشی قرار نگیرند. با کودک گونه ای عمل شود که بتواند درد را تحمل کند تا درمان های دندانپزشکی انجام گیرد.

  2. Avatar ایلیا گفت:

   سلام آقای دکتر به دادم برسید من 13سال و 2 ماهم است و
   یکی مونده به دندون عقلم یعنی همون دندون کرسی ام داخلش پوسیده و تاحالا نیافتاده فقط چند سال پیش پرش کردم که 5ماه پیش فلزی که توی دندونم بود افتاد وپوسید الان دندونم در میاد

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. تمام دندان های شیری تا سن 11 تا 13 سالگی افتاده و دندان های دائمی جایگزین می گردد. این دندان اصلی شما است برای درمان و ترمیم به یک دندانپزشک خوب مراجعه نمایید.

 92. Avatar مینا خیرخواه گفت:

  سلام وقت بخیر
  من پسرم 10 ماهشه و 4 دندون بالا و دو دندان پایین در اورده ولی دندونهای پایین باعث داخل رفتن دو دندان بالا شده چه اقدامی باید بکنم
  ظاهرا فک پایین جلو نیست اما دندون پایین جلوتر از دندون بالاست ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای کودک ده ماهه کار خاصی نمیتوان انجام داد. برای پیشگیری از پوسیدگی دندان باید بعد از شیر خوردن دندان هایش را با یک گاز استریل تمیز نمایید. درمان ارتودنسی چنین فردی باید در سن 6 الی 7 سالگی شروع شود.

 93. Avatar ‌‌‌ثنا گفت:

  سلام من ۱۳ سالمه و دندان های تخت یا دندان های آسیام نیوفتاده چهار سال پیش رفت دندون پزشکی گفت که دیگه در نمیان و باید پر کنی منم پر کردم ولی الان درد خیلی شدیدی گرفتن و به دندونای سالم و جلوم هم سرایت کردند اگه بکشم در میان یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سیزده سالگی اون دندان کرسی، دندان دائمی شما است. برای جواب قطعی باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام گیرد. دندان شما نیاز به عصب کشی دارد.

 94. Avatar ‌‌‌ناهید باقری گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان عزیز، دندان شیری کودک یکساله من در اثر ضربه لق شد و افتاد. دندان اصلی دخترم چه زمانی رویش می کند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی فرزند شما در سن 6 الی 7 سالگی رویش می کند.

 95. Avatar علیرضا رضایی گفت:

  با سلام خدمت آقای دکتر من پانزده سالم هست و بخاطر ی سری اتفاقات یکی از دندونام رو از دست دادم اگه دندونی ک از دست دادم دائمی بوده باشه رشد نمی کنه؟ ولی اگر شیری بوده باشه رشد میکنه؟ امکان داره تا سن چهارده سالگی دندون شیری کنده نشه ؟ من میخوام ایمپلنت کنم برا همین میخوام بدونم اگ دوباره رشد میکنه ایمپلنت نکنم
  پسرخالم تو سن هجده سالگی یه دندون در آورد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 11 تا 13 سالگی تمام دندان های شیری افتاده و دندان های اصلی یا دائمی جایگزین می شود. در سنین 17 الی 21 سالگی دندان عقل رویش می کند.

 96. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر. وقتتون بخیر. ببخشید پسر من ۴ سال و نیم بود که دو تا دندان جلو پایینی لق شد و بعد دندان های اصلیش نیش زد و اونا افتادن مشکلی نداشت ولی الان دوباره دندان بغلی اونا هم لق شده. الان پنج سالشه به نظرتون مشکلی نیست انقدر زود دندان در میاره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جای نگرانی نیست. رویش دندان ها در کودکان متفاوت است.

 97. Avatar سینا گفت:

  سلام اقای دکتر من سیزده سال و هشت ماههمه ولی یکی دندون شیریم نیفتاده و لق هم نیست بیاد چیکار کنممممممم خیلی َمیترسممممم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط یک متخصص ارتودنسی دندان شما معاینه شود تا راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 98. Avatar کینگ گفت:

  سلام پسرم ۱۴ سالش و بیشتر دندون هاش عصب کشی کردم دندان هایش سیاه وبعد میریز ایا دوباره دندون هاش رشد می‌کنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، در این سن رویش دندانهای اصلی انجام گرفته است.

 99. Avatar مرتضی گفت:

  سلام من دوتا دندان در فک بالاییم دارم که سیاه و پوسیده شدن و عکس گرفتم که دوتا دندون بالاش هستن ولی کجن در نیومدن یعنی امکانش هست دندون های سیاه رو بکشم و اون دندون بالایی در میان ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان های پوسیده کشیده شود و با کمک درمان ارتودنسی دندان های بالایی که در فک هست به پایین کشیده شود و به قوس هدایت گردد.

 100. Avatar سهیلا گفت:

  سلام .
  دختر ۵سال و۷ ماه ام دو دندان پیش پشت دندان شیری در اورده و دندان اسیا.
  متعجب و نگرانم . ایا دندانهایش زود خراب میشود.؟ آیا از لحاظ رشدی همینطور جلو خواهد بود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه و راهنمایی های لازم در همین سن به متخصص ارتودنسی مراجعه شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

   1. Avatar سهيلا گفت:

    سلام آقای دکتر،بابت وقتی که گذاشتید. ماایران نیستیم ان شاء الله همين جا يك دندانپزشكى مي بريمش. از لطف و راهنمايتون سپاسگزارم🌹

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سپاس و درود بر شما.

 101. Avatar میلاد گفت:

  سلام ببخشید من یه سوال داشتم من تقریبا 17 سالم هستش ولی یکی از دندان های نیش بالاییم هنوز شیریه و کاملا محکم و مشکل اصلی اینه که دندان دائمی هم به جاش در نیومده. خیلی نگرانم چون تقریبا 17 سالمه میترسم کلا در نیاد ؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 102. Avatar امیرحسین گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت شما،پسرم ۲۱ماهش هست که دندان اولش یکسالگی در اومده و الان فقط چهارتا دندان بالا و چهارتا پایین در آورده یعنی شماره ۱،۲،۳،۴ که باعث نگرانی ما شده آیا طبیعی هست یا اینکه باید به دکتر مراجعه کنیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان کودکان با هم فرق دارد. ممکن کلسیم بدنش پایین باشد.

 103. Avatar مبینا گفت:

  سلام اقای دکتر بنده دختر۱۶ساله ای هستم دندون (آسیاب کوچک اول)من لق شده اگه کنده بشه امکان رشدش هست یاخیر؟؟ممنون میشم جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا سن 13 سالگی رویش اکثر دندان های دائمی کامل شده. دندان های عقل نیز بین سنین 17 الی 21 سالگی رویش خواهد کرد.

 104. Avatar باران گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۳سالم و امروز دندون نیشمو کشیدم گفتم بهم بگید ممکنه دیگه رشد نکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان نیش بین سنین 9 الی 12 سالگی می افتد. در سن 13 سالگی کودکان بیشتر دندان های دائمی خود را دارند.

 105. Avatar محمد گفت:

  من11سالمه‌ودندونم‌شیری‌هست‌می‌خوام‌بکشم‌آیارشد‌میکنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان شیری در قسمت عقب قرار دارد و شما 11 سال سن دارید. با کشیدن دندان شیری دندان دائمی رویش خواهد کرد.

   1. Avatar مانلی گفت:

    سلام من ۱۲ سال سن دارم و از لثه پایینی ام داره دندون در میاد و دور لثه ام سیاه شده و لثه بالایی ام زخم شده

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید از دندان معاینه انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 106. Avatar فرزانه گفت:

  سلام من تقریبا ۱۹سالم هست واخردندونای آسیابم زبونم میره تیز تیزمیشه ممکنه ک دندون دربیارم ممنون میشم جواب‌ بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. آخرین دندان، دندان شماره 8 دندان عقل شماست که در حال رویش است.

 107. Avatar مرجان گفت:

  سلام آقای دکتر- پسرم هفت ساله ام را به دندانپزشکی بردم برای کج درآمدن دندانهای جدیدش. دکتر گفت که دندانهای شیری باید قرینه بیفتد و یکی از دندانهای جلویی کنار نیش رو کشید. من میخوام بدونم کار درستی بود که این دندون شیری را کشیدیم یا اینکه باید خودش لق میشد و می افتاد. ممنون از راهنماییتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معمولا دندان جلوی نیش در سن هفت الی هفت و نیم سالگی می افتد. اگر قرینه اش افتاده باید این هم کشیده شود که قرینگی اش حفظ شود. ولی برای درمانش می توانید شش ماه بعد به مطب مراجعه نمایید تا معاینه شود تا بعد از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

   1. Avatar رستم گفت:

    سلام آقای دکتر من ۱۳ سالم هست و دندان های آسیاب بزرگم درد می کنند. خواستم بپرسم آیا این دندانم را اگر بکشم آیا دوباره رشد خواهد کرد یا خیر؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اولین دندان اصلی در سن ۶ سالگی رویش می کند. نکته اصلی این است که دندان‌های دائمی آسیاب بزرگ در فضایی رویش می‌کنند که قبلاً دندان شیری در آن محل وجود نداشته‌ است این موضوع باعث می‌شود برخی از والدین فکر می کنند که این دندان شیری است و بنابراین اهمیت کافی به آن نمی دهند.

 108. Avatar زهرا گفت:

  سلام خسته نباشید
  من 16 سالمه ویکی از دندان های اسیاب فک بالاییم کمی شکسته وهر چند وقت درد میگیره میخواستم بپرسم اگه بکشمش جاش در میاد یا نه چون مادر خودم یک بار دندان اسیاب رو کشیده و جاش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه نمایید. دندان شما باید ترمیم و درمان گردد. در صورتی که دندان کشیده شود رویش دندان مجدد وجود ندارد.

 109. Avatar شبنم گفت:

  سلام آقای دکتر. دختر من سه سال و دوماه سن دارد. چند روزی است که موقع غذا خوردن دوطرف انتهای لثه بالا درد میکنه. البته بگم که تا الان ده تا بالا و ده تا پایین دندان دارد.
  میخواستم بپرسم در این سن بازهم دندانی درمیارن؟
  لطفا راهنمایی کنید چه کاری باید انجام بدم؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه از دندان انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 110. Avatar کیوان گفت:

  سلام آقای دکتر ممنون از مطالب خوب و مفید راجع به رویش دندان 🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما.

 111. Avatar سارا گفت:

  با سلام
  من یه دختر 13 ساله هستم و دندان نیشم درامده موقع خنده خیلی زشت میشه چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خانم سارا گرامی برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است. مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندان ها ، وضعیت فکین، میزان شلوغی دندان ها، وضعیت رادیوگرافی و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 112. Avatar پرنیان پوربهزاد گفت:

  سلام آقای دکتر من 14 سالمه دی ماه میرم 15 سال دندان نیش فک بالاییم رفته خیلی بالا درومده یعنی در انتهای لثه ام درومده و موقع لبخند خیلی زشتع خواستم ببینم میشه چیکارش کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 113. Avatar شیوا گفت:

  سلام آقای دکتر، من دخترم ۷.۵ ساله است و دندان پیشین مرکزی در قسمت بالا که دائمی هم بود، دراثر ضربه موقع بازی در پارک افتاد. وقتی ایکس ری گرفتن، متوجه شدند که ریشه وجود ندارد. از انجا که این دندان دائمی بوده و ایمپلنت هم در این سن امکان پذیر نیست، بهترین راهکار برای نگه داشتن فاصله (برای ایمپلنت در آینده) و همین طور حفظ زیبایی چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام راهنمایی های لازم به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 114. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر اگر دندان دائمی پسر یازده ساله را کشید ایا در میاید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، رویش دندان شیری و دائمی هر کدام یکبار اتفاق می افتد.

 115. Avatar ماریا گفت:

  سلام . خواهر ۱۵ماهه ایی دارم که در حال رویش دندان هست ولی دندونهاش نامرتب در میاد اول دوتا پایینی دراومد . بعد نیش . بعد آسیابهای دو طرف بالا .و الان در حال رویش آسیاب پایین و دندونهای جلویی بالاست همزمان پنج دندان باهم در حال رویش هست ‌‌ولیی دهانش پر از افت شده . علت افت رویش دندونهاست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. بهتر است به متخصص بیماریهای دهان مراجعه شود.

 116. Avatar نیما گفت:

  با سلام … پسر من دوازده سالشه و هنوز دندان های آسیابش لق نشدن … یه دندان جدید در همون قسمت در اورده ولی هنوز دندان شیریش لق نشده … باید چکار کنیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه دندان های شیری به یک دندانپزشک مراجعه نمایند.

   1. Avatar صفدری گفت:

    با عرض سلام و خسته نباشید
    آقای دکتر دندان بالایی پسرم تو3سالگی شکست بردم دکتر گفتن مشکلی نیست دائمی هم با هیچ مشکلی در میاد الان که دندون دائمیش در اومده کمی بالاتر از این یکی دندون هست و خیلی سخت در اومد حتی شدید درم کرده بود لطفا راهنماییم کنید باید چکار کنم یا امکان داره با رشد کامل دندان بیاد هم‌تراز اون‌یکی دندون بشه

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     در سن 6 الی 7 سالگی فرزندتان یه یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 117. Avatar حمید گفت:

  با سلام و حسته نباشید
  آقای دکتر پسرم 9 ساله هستش 2 تا از دندونای نیش جلو کمی از هم فاصله دارند البته دندونهای کناریهاش هنوز در نیومده میخواستم بدونم آیا الان باید کاری کنم یا تا سن 11 یا 12 سالگی صبر کنم تا بقیه دندونهای کناریش در بیاد بعد اگه فاصله برطرف نشد ارتودنسی انجام بشه ؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است در این سن دندان فرزند شما معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 118. Avatar شیدا گفت:

  با سلام
  دخترم ۶ سالشه دندون شیری پایین هنوز نیوفتادن ولی از پشت دندان دائمیاش دراومده به نظرتون چکار کنمصبر کنم خودشون میوفتن؟
  حاضر به رفتن پیش دندان پزشک نیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان شیری لق هست باید کشیده شود و با فشلر زبان دندان اصلی به قوس دندان هدایت می شود.

 119. Avatar سحر گفت:

  سلام.پسر من ۱۶ ماهشه ۵ دندون دراورده ۴ تا بالا ۱دونه پایین .از ۱۱ ماهگی به بعد دیگه در نیاورده خیلی نگرانم.فک پایین فقط یه دونه دراورده.چیکار کنم ببرم متخصص؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، تا شش ماه دیگر صبر کنید دندان های دیگر رویش خواهند کرد.

 120. Avatar امین گفت:

  سلام من ۱۴ سال سن دارم و هنوز یکی از دندون های نیش من درنیامده ولی لثه من سفید شده به نظرتون این دندون نیش من در میاد؟؟؟؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان شما انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar امیر گفت:

    سلام اقای دکتر خسته نباشید.
    دختر من 13 سال و 7 ماهشه. بین دندون هاش فاصله زیادی داره و گفتن که دو تا دندون کم داره و باید ایمپلنت بکنه. به نظر شما در این سن امکان ارتودنسی و ایمپلنت هست؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. در این سن ایمپلنت دندان انجام نمیشود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 121. Avatar سبک پر گفت:

  سلام پسر من ۵ سال تمام داره انتهای دندان‌های سمت راستش روی لثه انگشتش رو میزاره میگه درد میکنه لطفا راهنمای بفرمائید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عفونت دارد به دندانپزشک متخصص اطفال بهتر است برای معاینه و درمان مراجعه نمایید.

 122. Avatar شاهین گفت:

  سلام
  پسر من یک ماه دیگه هشت سالش میشه ولی هیچ تغییری در رابطه با دندانهای شیریش اتفاق نیافتاده که این ما رو نگران کرده.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر تاکنون هیچکدام از دندانهای شیری کودک شما نیفتاده و دندان اصلی رویش نکرده است. جهت معاینه دندان فرزندتان به یک دندانپزشک مراجعه شود.

 123. Avatar Ghazal گفت:

  سلام اقای دکتر من الان ۱۴ سالمه و دندان های فکم هنوز نیوفتادن . الان مشکلی ایجاد میشه که اونادر نیومدن؟ اگه در سال های اینده در بیان دندان های دائمی جاشون رو میگیرن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید توسط متخصص ارتودنسی دندان ها و رادیوگرافی بررسی گردد. خیر، دندان رویش نمی کند. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 124. Avatar محمد ماهان گفت:

  سلام دندان در سن ۱۲سالگی اگه بکشیم دوباره در می آید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، در این سن رویش دندان وجود ندارد. باید دندان ترمیم شود و سعی بر این باشد که دندان اصلی حفظ و نگهداری شود.

 125. Avatar یاسین گفت:

  سلام برادرم ۱۴ سالش است و چهار تا از دندان های دائمی اش خراب شده، می شود اون ها را در آورد و انها دوباره رشد کنند؟ یا که باید آنها را ترمیم کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط دندانپزشک معاینه گردد. دندان های اصلی هستند و باید ترمیم گردد.

 126. Avatar رویا باقری گفت:

  یلام آقای دکتر دندان جلو دختر 3 ساله من در اثر ضربه لق شد و افتاد. حالا باید چیکار کنم که دندان اصلی در بیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 6 الی 7 سالگی دندان اصلی فرزند شما رویش می کند. الان لازم نیست کاری انجام شود.

 127. Avatar هانیه گفت:

  سلام آقای دکتر آیا دندان شیری هم پر می کنند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، دندان شیری را هم با ماده پرکردگی پر می کنند.

 128. Avatar شراره ابراهیمی گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۹سالمه ویه دندونم شکسته میخام بدونم اگه برم این دندون بکشم دوباره درمیاد یا نه همینو برم درستش کنم.اخه جز دندون های جلویی هست وکلا خیلی برام مهمه چون بدون اونا زشت میشم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، این دندان اصلی شما است. دندان شما دیگر رویش نمی کند. باید دندان را ترمیم و حفظ نمایید.

 129. Avatar آدرین گفت:

  ببخشید آقای دکتر من پسرم ۱۱ ماهه س دوتا دندون پایین در اومده الان دندوناای نیش بالا سفید شده داره میزنه بیرون چیکارکنم مشکلی پیش نمیاد آخه دوتا بالایی ها هم هنوز در نیومده و فقط دوتا دندون پایین داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندانها در بچه ها متفاوت است. به مدت 6 ماه صبر کنید رویش خواهد کرد.

 130. Avatar نهال امید گفت:

  با سلام و تشکر از پاسخگویی جنابعالی
  بچه من هفت سال و نیمش هست و ۹ ماه پیش دندان بالا از جلو افتاد از لثه بیرون اومده ولی لثه باز نشده که دندان رشد داشته باشه در حد یکی دو میلی ولی مشخص هست که دندان رویش داشته آیا نیاز به شکاف لثه هست و اگر نیست تا چه زمان مشکل نداره و آیا امکان داره اگر زمان طولانی شد دندان ها در همین حد باقی بمانند و رشد طبیعی نداشته باشند ؟؟🙏🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. 6 ماه زمان بدید. دندان رشد می کند و از لثه خارج می شود. اگر دندان رشد نکرد می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 131. Avatar امیر گفت:

  سلام من دندانم خیلی درد میکنه ۱۵ سالم هست اگر دندانم را بکشم دوباره در میاد احتمال دارد رشد کنوپو ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، دندان شما پوسیدگی دارد. بهتر است برای معاینه به دندانپزشک مراجعه شود.

 132. Avatar آوا گفت:

  سلام دخترم ۷ سالشه دندانهای جلو بالا چند ماه پیش افتادن اما هنوز دندان دائمی در نیومده دندانهای شیریش پوسیده بودن ممکن پوسیدگی عامل تاخیر باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر دندان شیری کودک شما لق شده و افتاده، باید دندان اصلی در زیر دندان شیری در حال رویش باشد.

 133. Avatar یاسین گفت:

  سلام‌…آقای دکتر دندان ، حداکثر تا چند سالگی رشد میکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های اصلی تا سن 12 سالگی رویش می کنند.

 134. Avatar علی اسکندری گفت:

  باسلام .پسرمن ۷سالشه ولی هنوز هیچ کدام از دندان های شیریش نیفتاده؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است برای معاینه به دندانپزشک مراجعه شود.

 135. Avatar معصومه سیفی گفت:

  سلام اقای دکتر.دخترم شش سال و نیمشه حدود دوسال قبل پشت دندان پیش جلویی فک بالادندان جدیدرویش پیدا کرددکتردندان شیری روکشیدبه مرور زمان متوجه شدم که دندان جدیدشبیه به میخ میمونه وکامل هم رشد نکردباعکس رادیوگرافی مشخص شدکه این یه دندون نهفته ریشه داربوده رشدکرده ولی دندان دائمیش هم داخل لثه همچنان مونده و ریشش کامل رشدنکرده یعنی دندان دائمیش هیچوقت رشد نمیکنه و همین شکل میمونه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. با دیدن رادیوگرافی و معاینه تشخیص درمان مناسب داده می شود.

 136. Avatar علی گفت:

  سلام دخترم در چهار سالگی دندون جلو فک بالاش افتاده یک سالم از افتادنش میگذره دندون درنیومده چیکار کنیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی فرزند شما در سن 6 الی 7 سالگی رویش خواهد کرد. نگران نباشید.

 137. Avatar رعنا گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید پسر من چهارسال و ده ماهش هست و دو تا دندون شیری جلوییها پایین لق شده اند و دندونای اصلی نوک زدن حدود سه چهار ماه پیش هم چهار تا دندون اسیاب دراورد من خیلی نگران هستم یعنی مشکلی هست؟؟لطفا جوابم رو بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید مشکلی نیست. رویش دندان ها در کودکان متفاوت است. و جای نگرانی ندارد.

 138. Avatar عباد گفت:

  سلام
  دختر من ۱۳ سالشه و دندانهای نیش دیر افتاده و بعد متوجه شدیم که دندان اصلی توی لثه رشد کرده .عکس گرفتیم خیلی بد جا رشد نکرده .ارتودنسی انجام دادم و دندان شیری سه ماهه کشیده شده ولی دندانهای نهفته رشد نمیکنن و هنوز جای شیری در نیومدن
  جناب دکتر چقد زمان نیازه که دندانهای اصلی در بیان .و اگه در نیان و سرجاخودشون رشد نکنن چکارکنیم
  آیا دارو یا آمپولی هست که تزریق بشه و کمک به رشد دندان کنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان های نهفته نیش را با درمان ارتودنسی به قوس دندان می توان هدایت کرد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar بهار گفت:

    سلام وقت بخیرپسرمن شش سالشه دوتادندون بالا وسط افتادن ودندون دایمی هنوز درنیومده دوماه گذشته اصلا اثری از دندون نیس.بردم دکترگفتن باید تیغ بزنیم .آیابنظرشما انجام بدم؟؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید معاینه از دندان انجام شود. در بعضی مواقع یک برش به لثه زده می شود تا دندان از زیر لثه خارج شود.

  2. Avatar احسان شکیبایی گفت:

   سلام من الان ۱۱ سالمه و همه دندان های دایمی ام کامل شده ولی یک سه و چهار ماهه که دندان شیری نیش ام افتاده و هنوز رویش نکره و همین دیروز دندان نیش دیگه ام افتاد آیا این دو دندان نیش کی رویش میکنه

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای هدایت کردن دندان نیش به قوس دندانی باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید.

 139. Avatar فائزه گفت:

  سلام
  دخترم یک ماه دیگه ۶ سالش تمام میشه .حدود شش هفت ماهی هست که دندان‌های شیری کناری بالا افتاده.و لثه هاش متورم و سیاه هستن .مشکل داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی زیر لثه در حال رویش است جای نگرانی نیست.

 140. Avatar حسن گفت:

  سلام
  خسته نباشید دخترم 10سالشه دوتا دندان بالا جلو نیش
  خورده زمین جفتش تقریبا نصفش شکسته
  اینا رو بکشیم دوباره در میاد

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام اگر دندان دائم کشیده شود مجدد رشد نمی کند. با توجه به این که فرزند شما 10 ساله هستند تمام دندان های ایشان باید دائمی باشد. اگر ریشه دندان سالم است نسبت به ترمیم دندان شکسته اقدام کنید.

 141. Avatar رضا گفت:

  سلام دندان شیری در سن ۱۷سالگی را بکشیم دوباره درمیاد؟؟؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام دیر کشیدن دندان شیری عوارض گوناگونی دارد. از دندان شما عکس تهیه می شود. اگر دندان دائمی در زیر این دندان باشد ممکن است بعد از کشیدن دندان شیری رشد کند. اگر در مدت زمان معینی دندان دائمی رشد نکرد و به صورت نهفته باقی ماند لازم است که عارضه دندان نهفته با ارتودنسی درمان شود.

 142. Avatar مریم گفت:

  سلام ببخشید دخترم ۷سالشه دندان های دائمی که پشت آخرین دندان شیری در میاد پوسیده در امدن چیکار باید بکنم الان اذیت میکنه ایا باید پر بشه؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام این دندان ها دائمی می باشند و مسلما نیاز به رسیدگی و مراجعه به دندانپزشک دارند تا ترمیم دندان پوسیده انجام شود. نسبت به شناسایی و رفع علت پوسیدگی دندان ایشان نیز اقدام کنید.

 143. Avatar جیران گفت:

  سلام وقت بخير من تازه ١٥ ساله شدم و تقريبا دندون هاي عقل پايينم درامده البته قبل از اينكه ١٥ ساله بشم شروع به رشد كردن ولي هيچ خبري فعلا از دندان هاي عقل بالا نيست من پيش دكتر هم رفتم ولي چيزي نگفت فقط تعجب كرد گفت خيلي زود داري دندان عقل درميار ميخواستم ببينم طبيعي هست كه در اين سن دندان هاي عقلم رشد ميكنن ؟؟؟؟
  ممنون ميشم جواب بدين

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام بله این امکان وجود دارد که دندان عقل در سن 15 سالگی هم رشد کند. در برخی افراد نیز ممکن است هیچگاه رشد نکند. برای این که مطمئن شوید رویش دندان عقل منجر به عارضه به هم ریختگی دندان ها نمی شود به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

 144. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من باید به صورت خصوصی با شما گفت گو کنم اگه میشه با واتساپ به من پیام بدین

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام از مطب وقت ویزیت بگیرید و حضوری به مطب مراجعه بفرمایید. متاسفانه تماس و مکالمه تلفنی خصوصی نداریم.

 145. Avatar حمید گفت:

  با درود
  دختر ۱۰ ماهه من هنوز دندان در نیاورده
  آب دهان و اسهال هم ندارد و انگشت خود را هم زیاد به دهان نمیگیرد ولی کلا بچه بی قراری است
  آیا باید نگران در نیامدن دندانش باشیم؟
  چه کار باید کرد؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام ممکن است کودک شما دچار عارضه دندان نهفته شده باشد. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا وضعیت دندان های فرزند شما را بررسی کنند.

 146. Avatar رضا گفت:

  سلام خسته نباشد
  اقای دکترجمیلیان من ۱۸ سالمه دندون شما ۶ اسیاب فک پایین رو کشیدم امکان داره رشد کنه؟

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام اگر دندان دائمی را بکشید امکان رشد مجدد آن وجود ندارد. برای جایگزین کردن این دندان لازم است از ایمپلنت دندانی یا روش های ارتودنسی کمک بگیرید.

 147. Avatar امیر گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه و یکی از داندان های فک پایینم افتاده امکان داره دوباره جاش دندان در بیاد.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معمولا بعد از 12 سالگی دندان شیری وجود ندارد. حالا ممکنه که شما 14 سالتون باشد و دندان شیری شما هنوز نیفتاده است. اگر دندان شیری باشد رویش دارد ولی اگر دندان دائمی باشد رویش ندارد. افتادن دندان دائمی در 14 سالگی غیر ممکن است. بنظر می رسد که دندان شیری باشد و بیش از حد در دهان وجود داشته و دندان دائمی شما رویش می کند. ولی برای نظر قطعی باید رادیوگرافی تهیه گردد.

  2. Avatar محمدرضا گفت:

   سلام آقای دکتر دندان های جلویی دخترم در جه سنی می افتد و دندان اصلی رویش می کند؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. دندان های جلوی فرزند شما در سن 6 الی 7 سالگی می افتد و دندان اصلی رویش می کند.

 148. Avatar منصور شاکری گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  دخترم دو دندان فک پایین خود را در 7 و 8 ماهگی در آورده و الان 11 ماه را تمام کرده ولی هنوز دندان های فگ بالا را در نیاورده ، آیا جای نگرای هست؟
  ممنونم از راهنمایی تان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جای نگرانی نیست. معمولا می تواند 6 ماه تا یکسال تاخیر در رویش دندان های یک فک با فک دیگر همان شخص وجود داشته باشد.

  2. Avatar یاسی نوری گفت:

   سلام جناب آقای دکتر دندان های شیری پسرم کامل شده و دو تا دندان اصلی هم درآمده از کجا بدونم احتیاج به ارتودنسی داره؟ یا نه؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. نزد یک متخصص ارتودنسی جهت معاینه مراجعه نمایید. ارتودنتیست تشخیص خواهد داد که احتیاج به درمان ارتودنسی دارد یا خیر.

 149. Avatar محمدرمضان زاده گفت:

  سلام دکتر
  دخترم 5سال و11 ماهشه؛ حدودا 9ماهه یابیشتر 2دندان بزرگ بالا جلوش افتاده وجاش در نیومده… چه کنم؟ 2دندون جلو پایینش هم پشت دوتا شیری در امدویکیش کج…. خودش بمرور صاف میشه یاخیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان بالا 6 الی 7 سالگی رویش دارد. دندان پایین با فشار زبان در قوس قرار میگیرد و مرتب می گردد. برای درمان ارتودنسی در سن 8 سالگی فرزندتان به متخصص ارتودنسی مراجعه شود.

   1. Avatar مریم گفت:

    آقای دکتر دندان شیری اگر بیافته چقدر طول میکشه دندان دائم در بیاد؟

    1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

     دندان های دائمی تا سن 6 یا 7 سالگی رویش پیدا می کنند. اگر این اتفاق نیافتد عارضه دندان نهفته بروز می کند که لازم است برای درمان به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

 150. Avatar مهسا گفت:

  سلام و خسته نباشید در سن ۲۱ سالگی دندان در فک بالا در آوردن میتونه دندان عقل باشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، زمان رویش دندان عقل از سن 17 الی 21 سالگی می باشد.

 151. Avatar ماهک گفت:

  سلام آقای دکتر
  من 17 سالمه و یه دندون خراب دارم اولش دو طرف دندونم شکست الان اون دو طرف باقی مونده هم داره میفته دندون من دیگه رشد نمیکنه؟ باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در این سن شما رویش دندان ندارید. جایگزین دندان شما فقط ایمپلنت دندانی است.

 152. Avatar ستاره گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه دندان شیری من شکسته موقع غذا خوردن اگه دندون رو بکنم در میاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام تا سن 12 سالگی دیگر رویش دندان اصلی تکمیل و تمام می شود.

 153. Avatar علیرضا گفت:

  با سلام
  دخترم ۵سال ۳ ماهش هست چند روز پیش موقع خوردن نان دندان جلوش درد گرفت امروز متوجه شدم پشت دندان جلو پایین دندان دائمی در امده و دندان شیری لق هستامکانش هست راهنمایی فرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با رشد کردن دندان اصلی دندان شیری می افتد. مشکلی نیست.

 154. Avatar فرخنده کرائی گفت:

  سلام،وقت بخیر،یه سوال داشتم خدمتتون.دخترم هفت سالشه،5 ،6 ماهه که دندان شیری بالایی جلوییش افتاده ولی دندان اصلیش در نیومده،البته دندون سفیدیش پشت لثه دیده میشه،مشکلی هست؟باید دندانپزشک مراجعه بشه یا باید وقت داده بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست نگران نباشید. دندان اصلی فرزند شما رویش خواهد کرد.

 155. Avatar بیتا هوشندی گفت:

  سلام دندون نیش دختر من 6 ماهه که در نیومده دندونش
  دخترم 13 سالشه
  لطفا راهنمایی کنید ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکن است دندان نهفته باشد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 156. Avatar مرجان گفت:

  سلام، ببخشید دخترم 6 ساله هست و در فک پایین آخر دهانش لثه اش پف کرده وبرگشت رو دندان علتش چی میتونه باشه؟ممنونم از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در حال رویش دندان دائمی است. هنگام رویش دندان اصلی لثه ورم می کند و خارج می شود.

 157. Avatar مجید محسنی گفت:

  سلام. در سن 15 سالگی دندان عقل رویش می کند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، دندان عقل د سن 17 الی 21 سالگی شروع به رویش می کند.

 158. Avatar میترا گفت:

  دکتر اگه یکی از دندون های دائمیمون بیوفته،چه راه حلی برای جایگزین کردنش وجود داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهترین گزینه ایمپلنت دندانی است. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک ایمپلنت دندانی

 159. Avatar Zohreh گفت:

  سلام آقای دکتر
  دختر من ۵ سال و دو ماه داره .دندان شیری فک پایین افتاد و بعد از ۵ روز از افتادن دندان دایمی تیک زده که بیاد بیرون
  نگرانم چون خیلی زوده 😔
  چکار کنم؟؟ لطفا راهنمایی کنید🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست. علت افتادن دندان شیری بخاطر این بوده که دندان اصلی در حال رویش بوده است. جای نگرانی نیست.

 160. Avatar نسیم پورعلی گفت:

  سلام آقای دکتر من حدود ۷سال پیش ارتودنسی داشتم،و بعداز اتمام از پلاک های شیشه ای استفاده میکنم دکترم گفتن تا۲۶سالگی شبا استفاده کنی،دندونتون اصلا تغییر نمیکنه،استرس دارم بعداز ۲۶سالگی استفاده نکنم دندونام تغییر کنه،شما چه نظری دارید؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی به طرح درمان متخصص ارتودنسی شما دارد. بنده طرح درمان برای بیمارانم طوری است که فقط به مدت شش ماه لازم است از ریتینر استفاده کنند. استفاده کردن از این تایم زیاد ریتینر را شما باید از متخصص ارتودنسی معالج خود بپرسید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ریتینر ثابت یا متحرک بعد از ارتودنسی

 161. Avatar مهدی گفت:

  سلام پسرم الان ۸سالشه ونزدیک ۳ماه هستش که دندونهای جلو قسمت بالا افتاده ولی دندونهای دائمی ان بیرون نیامده مشکلی ندارد؟ (قسمت پایین زود بیرون اومد ولی قسمت بالا نه)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام، خیر مشکل نیست. زمان رویش دندان ها با هم متفاوت است.

 162. Avatar علی گفت:

  سلام..20 سال دارم اخرین دندون آسیاب فک بالاییم کج دراومده….دندون عقل کنارشم یه ذره کج شده….راه حلی برای برگشتن دندون به جای اصلیش هست؟ یه راه حل بدون کشیدن دندون؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 163. Avatar تلخاب گفت:

  سلام آقای دکتر پسر من یک سال و یک ماهشه و چهارتا دندون بالا و دوتا پایین و تو هفت ماهگی در اورده اما دیگه در نیاورد نگرانم به نظرتان دیر نشده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید. در بعضی از کودکان رویش دندان دیرتر اتفاق می افتد.

 164. Avatar علیرضا گفت:

  سلام آقای دکتر بچه ما یک سالش هست طی یک اتفاق یکی از دندون هاش که تازه دراومده بود کج شد و دکتر مجبور شد که بکشه دندون رو میخواستم بدونم بازم جای اون دندون تو این سن دندون جدید رشد میکنه
  اگه نمیکنه باید چه کار کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در 6 سالگی دندان اصلی کودک شما رویش می کند.

 165. Avatar عباس گفت:

  سلام پسر من پنج سال و ده ماهشه سه ماهه دندون جلوش از بالا افتاده و خبری از رویش دندون دائمیش نیست. ممنون میشم اگه راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباسید. برای رویش دندان اصلی دیر نشده تا شش ماه دیگه فرصت داره.

 166. Avatar لیا گفت:

  سلام. دختر من ۴سالشه .دوهفته پیش یکی از دندانهای جلو پایین لق شد و افتاد .الان امروز متوجه شدم دندان از لثه کمی بیرون زده .چکارکنم ؟ خیلی زود نیست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان ها در افراد مختلف گوناگون است. مشکلی نیست.

 167. Avatar مهدی گفت:

  سلام ببخشید من الان 12 سالمه من یکی از دندان هام قبلا افتاده و الان هم دوباره دندونم مبخواد بیوفته میخواستم بدونم اگه بیوفته دوباره رشد خواهد کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، رویش دندان اصلی فقط یکباردر طول عمر هر شخص است.

   1. Avatar مانا گفت:

    سلام آقای دکتر ممنون از پاسخگوی به سوالات و سایت خوبتون🙏🙏🙏

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. درود و سپاس بر شما.

 168. Avatar آتنا گفت:

  سلام خسته نباشيد. من بيست و دو سال تمام دارم اما هنوز هيچ كدوم از دندون هاي عقلم در نيومده. نشانه اي از اينكه دندون عقل نهفته هم داشته باشم، ندارم. بيمارس زمينه اي و كم خوني و … ندارم. كم كاري تيروئيد و ندول تيروئيد دارم و چندين سال هم هست كه زير نظر متخصص هستم. ميخواستم بدونم رشد نكردن دندون هاي عقل تا اين سن مشكلي نداره؟ دندان هاي عقل حداكثر تا چه سني بايد در بيان؟ و ايا اينكه مشكلات تيروئيد در رويش دندان عقل تاثير داره يا نه. ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عقل از سن 17 تا 21 سالگی رشد می کند. باید از محل دندان عقل رادیوگرافی تهیه شود تا بهترین راه معالجه را تشخیص داد.

   1. Avatar ر گفت:

    سلام خوبین…دندان اسیاب های اصلی از چه سنی درمیان

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دندان های آسیاب 8 تا 10 سالگی رویش می کنند. در سایت مقاله (زمان رویش دندان ) روی تصویر رویش دندان ها مشخص شده است.

 169. Avatar سارگل گفت:

  سلام دکتر وقتتون بخیر
  خواهرزاده من 5.5 سالشه دوتا از دندونای شیری جلویش افتاده و پشت اون دندون شیری دوتا دندون اما با فاصله در حال رشد کردنه
  خواستم بدونم اینا دندونهای اضافی هستند یا میان جای دندون های شیری رو پر میکنن،لطفا جواب بدین چون واقعا نگرانشم
  سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دو دندان در حال رویش با فشار زبان به قوس دندانی برمی گردند.

 170. Avatar مرادی گفت:

  با سلام و خسته نباشید خدمت آقای دکتر
  فرزندم ۴سال و ۱۱ماه دارد،دو دندان شیری جلو فک پایینش به فاصله یک ماه از هم لق شدن وافتادن،دو دندان دائمی هم تازه سر بیرون آوردن اما چون فک اش کوچک هست به سمت داخل دارن رشد میکنن به نظر میرسه اگر سر جای قبلی رشد میکردن دوتا اونجا جا نمیشدن چون دو دندان تازه بزرگترهستن.سوالم اینه برای سن فرزندم رویش دندان دائمی زود نیست چون فکش هنوز رشد نکرده،نگرانیم اینه دندوناش کج ومعوج در بیان،آیا با افزایش سن و رشد فک مشکل خودبخود حل میشه یا نیاز به ارتودنسی دارد.سپاس فراوان پاسخگویی شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما حتما در سن 6 سالگی فرزندتان را برای معاینه نزد یک متخصص ارتودنسی ببرید تا فک و دندان های ایشان معاینه شود اگر مشکل فک باشد در سن 6 سالگی با درمان ارتودنسی برطرف می شود.
   افرادی که دارای مشکل فکی باشند اگر بعد از سن بلوغ (بدلیل اسکلتی شدن فک ) به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایند ابتدا تحت درمان ارتودنسی سپس جراحی فک نزد متخصص فک و صورت باید قرار گیرد. ولی اگر در سن پایین یا قبل از سن بلوغ اقدام کنند با دستگاه های ارتودنسی بدون عمل جراحی مشکل فکی درمان خواهد شد.

 171. Avatar بی نیاز گفت:

  باسلام خدمت آقای دکتر وسایت مفیدتون
  دختر ۵ساله ام دودندان شیری پایین ۱ افتاد ودندان اصلی به سمت داخل دارن در میان که یکیش بعلت نبود جا کج داره در میاد انگار یک قسمت زیر دندان ۴ پایین هست نیاز به کشیدن دندان ۴پایین هست یا بمونه لق بشه بیفته، مشکل اینه هم سمت داخل ردیف اصلی دراومدن هم کج،ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از حسن توجه شما به سایت. دو دندان اصلی پایین که در حال رویش است با فشار زبان به قوس دندانی می رود، لازم نیست کاری انجام دهید. دندان 4 پایین زود است که کشیده شود، زیرا رویش این دندان در سن 11 الی 12 سالگی انجام می شود. شما باید در سن 7 الی 8 سالگی کودکتان را به یک متخصص ارتودنسی باتجربه برای معاینه دندان هایش ببرید.

 172. Avatar رها خالدی گفت:

  با سلام اقای دکتر پسر من حالا نزدیک ۹ سالشه دندونای جلوش رو تو ۳ سالگی کشیدیم تا حالا رشد نکرده ولی مدتی ۲ ماه درد عجیبی درون لثه دندون جلویشش حس میکنه احتمال داره که داره دندوناش رشد میکنه ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان باید تا بحال انجام میشد. باید به یک متخصص دندانپزشک برای معاینه و تشخیص درمان مناسب مراجعه کنید. احتمالا احتیاج به یک برش کوچک توسط متخصص برای رویش دندان داشته باشد.

 173. Avatar امیر ارسلان گفت:

  با سلام اقای دکتر پسر من حالا نزدیک 6 سالشه دندونای جلوش رو تو ۳ سالگی کشیدیم تا حالا رشد نکرده احتمال داره که داره دندوناش رشد کنه ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا شش ماه صبر کنید اگر دندان رویش نکرد به دندانپزشک مراجعه شود.

 174. Avatar رضا گفت:

  سلام اقای دکتر من دندون اسیای دومم سالم هست و دندون عقلم داره درمیاد و درست در جای خودش ولی نمیدونم وقتی چیزهای سخت رو محکم میجوم یکم احساس درد کوچیکی در دندون اسیای دومم ایجاد میشه و خواستم بگم که ایا طبیعی هست مثلا با دندان عقل برخورد کنه درد داشته باشه و در اینده درست میشه؟؟ چون دندونم سالم هست و خرابی هم نیست و دندان عقل تا نصفه تا اینجا رشد کرده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن پاسخ دقیق بهتر است دندان شما توسط یک دندانپزشک معاینه شود تا بررسی شود فضای کافی برای رویش دندان عقل وجود دارد یا خیر.

 175. Avatar کاظم گفت:

  سلام من 15سالم هست دندون های کرسی ام هنوز نیوفتاده که جاش در بیاد چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه دندان به یک دندانپزشک مراجعه نمایید.

 176. Avatar منا گفت:

  سلام خوبین من ۲۰ سالمه و ی دندان داشتم ک بادم میاد نصفه بود و شکسته بود و الان نیم دیگر ان لق شد و افتاد در فک پایینم و دندان یکی ب اخر فک است دائمی بوده یا شیری اگ دائمی بوده باید چیکار کنم؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید جایگزین دندان ایمپلنت انجام دهید. به یک متخصص پروتز با تجربه مراجعه شود.

 177. Avatar مونا گفت:

  سلام دخترم 6 سالش هست ولی هنوز دندان جلویش بیفته آیا مشکلی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. هنوز برای رویش دندان اصلی هنوز دیر نشده است. تا 6 ماه وقت هست. در بعضی از بچه ها رویش دیرتر اتفاق میافتد.

 178. Avatar زهرا گفت:

  سلام من فرزند من 3 سالشه دندان های سیاه و پوسیده شدن رفتم دندانپزشک ریشه دندان را خارج کرد. دندان اصلیش کی در میاد. ما در شهرستان ایلام هستیم . باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی کودک شما در سن 6 الی 7 سالگی رویش خواهد کرد. لازم نیست کاری انجام دهید.

 179. Avatar مبینا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۱۴سالم و هنوز تمام دندون های شیریم نیوفتاده
  و همینطور یکی از دندون های نیش پایین که شیر هم هست کج در اومده
  الان باید چیکار؟؟!
  اگه برم دندون پزشکی و بکشم در میاد؟؟؟!
  لطفا راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است برای معاینه دندان هایتان به یک متخصص ارتودنسی مجرب مراجعه نمایید. تا در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

   1. Avatar مبینا گفت:

    سلام یعنی دندونم رو ارتودنسی کنم؟!

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید به یک متخصص ارتودنسی مجرب مراجعه نمایید تا معاینه کلینیکی از دندان شما انجام گیرد، سپس راهنمایی های لازم در هنگام معاینه به شما داده می شود.

 180. Avatar حیاتی گفت:

  سلام آقای دکتر پسرم ۱۰ سالشه ۹ماه پیش دو تادندونای جلویی بالا که شیری بود افتاد ولی تا حالا دندون دایمی در نیومده ایا مشکلی هست یا نه ممنون اگه جواب بدید؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید به یک دندانپزشک مراجعه نمایید. دندانپزشک با معاینه می تواند تشخیص دهد دندان در لثه در حال رویش هست یا خیر.

 181. Avatar فرزانه موسوی گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید.پسر من سه سال و نیمه ست.دو تا دندون اسیابش خراب شده.اگر کشیده بشن ایا جاش دندون جدید در میاد؟اگر نه چ اقدامی باید انجام بدیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است دندان کودک شما توسط دندانپزشک متخصص اطفال معاینه شود. تا پوسیدگی برداشته و دندان با ماده پرکردگی پر شود. از ۶ تا ۱۲ سالگی کم کم دندانهای شیری می افتد و جای خود را به دندانهای دائمی می‌دهند. تعداد دندانهای شیری ۲۰ عدد است یعنی کودک در هر فک ده دندان دارد و این ده دندان در دو نیمه فک راست و چپ به صورت قرینه قرار دارد.

 182. Avatar فرزانه ملایری گفت:

  عرض سلام و خسته نباشید. پسر من رویش دندان آسیاب کوچکش دیر شده دوستان هم سن او این دندان شان رویش کرده. چرا برای فرزند من اینطوریه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زودتر یا با تأخیر در رویش دندان به مدت چند ماه طبیعی است، ولی اگر این تأخیر رویش دندان بیشتر از ۹ ماه باشد باید به دندانپزشک مراجعه نمود.

 183. Avatar داود گفت:

  درود بر شما آقای دکتر. پسرم شش سالش شده و دیروز به من گفت که لثه یا دندان کنارش درد داره بعد که نگاه کردم دیدم دندان آسیاب پایین پسرم از دو طرف دارند درمیان.‌‌.. پسرم دبشب با سختی می‌تونست غذا بخوره و امروز صبح که بیدار شد دیدم لپ و فک پایین سمت چپ پسرم تورم پیدا کرده و باد کرده… خیلی خیلی نگران و ناراحتم آقای دکتر… من پدرش هستم و الان در ترکیه هستیم… مادر پسرم اینجا نیست و نمی‌دونم چیکار باید بکنم… نمی‌دونم ورم کردن فک پسرم بخاطر چیه… آیا با دادن 5 میلی لیتر آنتی بیوتیک 250 به پسرم بهتر میشه؟؟؟
  خواهشمندم راهنمایی بفرمایید آقای دکتر.
  سپاسگزارم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بدون معاینه کلینیکی متاسفانه امکان تجویز دارو وجود ندارد. اگر هنوز درد ادامه دارد بهتر است دندان فرزند شما توسط یک دندانپزشک معاینه شود.

 184. Avatar ساناز گفت:

  سلام و خسته نباشید.
  الان نزدیک به یکسال که دندان های شیری جلو فک بالای پسرم افتاده و هنوز در نیامده اند با اینکه فضای کافی دارن و 6 ماه پیش پزشک گفتن طبیعیه و در میاد.دندانهای پایینیش راحت در اومدن اینا من را نگران کرده ضمن اینکه دندانهای نیشش هم افتاده و ان هم هنوز در نیامده..
  صمنا پسرم کلا لاغر است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از لحاظ کلسیم و D باید چک شود. با تهیه رادیوگرافی دندانپزشک می تواند تشخیص دهد که دندان در فک در حال رشد است یا خیر.

 185. Avatar رویا گفت:

  سلام اقای دکتر پسرم ۵ سالشه و یکی از دندان های نیش بالایی سمت راست در نیومده از اول.علتش چی میتونه باشه و من باید چیکار بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 186. Avatar سعید غلام زاده گفت:

  سلام. اگر رویش دندان به همین ترتیب نباشه مشکلی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، رویش دندان در کودکان متفاوت است. در بعضی کودکان زودتر و سریعتر رشد می کند.مشکلی نیست.

 187. Avatar مرجان گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۳ سالمه یکی از دندان های شیری ته دهانم نیوفتاده ولی دندان دائمی در اومده من خیلی از دندانپزشک میترسم دندانم کمی لق هست اگر خودم بندازمش دندان دائمی من میاد سر جاش لطفا راهنماییم کنید آخه از دندانپزشک میترسم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 188. Avatar کنکوری گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۱۷سال دارم و یکی از دندان های اسیاب کوچکم (دندان کناری نیش)افتاده .ایا امکان داره که دوباره رشد کنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی فقط یکبار رویش دارد.تا سن 12 یالگی باید دندان های اصلی رویش کرده باشند.

 189. Avatar نرجس گفت:

  سلام آقای دکتر. ببخشید من دندون آسیاب ۷ام داره در میاد البته چند جا رفتم بین ۷وعقل اختلاف نظر بود ولی مسئله الان اینجاست که فک من جا برای دندونم داره ولی کمی کج داره در میاد و احساس میکنم به دندون های جلوییم داره فشار وارد می‌کنه چون قبلا دقیقا در یک خط بودن اما الان دیگه نیستن خواستم ببینم به نظر شما دندون من خود به خود صاف میشه و سرجایش بر میگرده یا ارتودنسی باید کنم؟!
  واینکه من ۱۷سالم هستش برای ارتودنسی زود هستش؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.خیر.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 190. Avatar ایزدی کیا گفت:

  سلام آقای دکتر دخترم هفت سال و سه ماهش هست دندونهای بالا جلو حدود سه ماه پیش افتاد اما درنیومده پایینی ها که افتاد زودتر دراومد به خاطر کرونا هم میترسم ببرم دندونپزشکی‌.احتیاج به ویزیت هست؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. الان شرایط طبیعی دارد. در بعضی موارد دندان های پایین زودتر رشد می کند. تا شش ماه وقت دارد که دندان رویش کند. اگر تا شش ماه دیگر رشد نکرد به مطب مراجعه نمایید.

 191. Avatar محدثه گفت:

  سلام اقاى دكتر پسرم يك سال و چهار ماهشه هنوز دندون كنار دوتاى بالايى سمت راستش درنيومده وسمت چپش به موقع در اومد الان دندون نيشش تازه جوونه زده ايا مشكلى دارد؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان در کودکان متفاوت است . مشکلی نیست، نگران نباشید.

 192. Avatar شاهرخ گفت:

  سلام دکتر من 20سالمه یه دندون آخر فک پایین داره بیرون می آید خیلی درد داره شب خواب ندارم ، درست میشه به نظرت ، آیا نیازی به کشیدن دندان هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عقل شما باید باشد. رویش دندان عقل برای بعضی افراد با درد است. بعد از یک مدتی درد آرام می شود. مشکلی نیست.

 193. Avatar فوزیه گفت:

  سلام ببخشیدپسرمن تازه رفته تو 9 ماهگی وازشیش ماهگی دردوخارش دندوناش شروع شده ولی خبری ازدندونای جلوش نبودوقتی هم بهش بش لثه گیرمیدم یابراش ژل میزنم بیشترمیخوادکه به لثه های عقبش بزنیم ومسواک انگشتیش یالثه گیرش روبه دندونای عقبش میماله حالاکه دست به لثه های عقبش زدم انگاردوتادوندونای دوم‌ هردوطرف آسیابش ودندون آسیاب پایین سمت چپش انگاردراومدن یعنی دستموکه کشیدم اونجاهاسفت بودحالت دندونه دندونه بودیعنی امکانش هست اول دندونای آسیاب دربیان بعددندونای اولش؟!

 194. Avatar حسین گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر دختر من سه سالش هست هنوز دندان شماره 4 رویش نکرده ولی دختر خاله اش که با ایشان هم سن هست دندانش رویش کرده.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام نگران نباشید گاهی رویش بعضی از کودکان زودتر و یا دیرتر انجام می شود.

 195. Avatar سعید گفت:

  سلام من یه دندون دارم تو آخرین جای فکم هست اون دندون عقله ایا؟ من ۱۰ سالمه هنوز درنیومده ولی یکمش از زیر لثم دیده میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عقل در سن 17 تا 21 سالگی فرد شروع به رویش می کند. این دندان شماره 7 شما هست.

 196. Avatar تیما گفت:

  سلام
  من یک دندان در آوردم که نمیدونم دائمی شیریه حالا خیلی نگرانم من ۱۱ سالمه کلاس ششم هستم چطور بفهمم دائمی یا شیری

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تشخیص دندان شیری یا دائمی توسط یک دندانپزشک بعد از معاینه به شما داده می شود.

 197. Avatar علی رضا گفت:

  با سلام من ۱۴ سالمه وهنوز دندان نیش قبلیم نوفتاده یکی دیگه در امده باس چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به متخصص ارتودنسی برای معاینه دندان مراجعه کنید.

 198. Avatar سارا گفت:

  با سلام
  دندان شیری پسرم افتاده ولی دندان اصلی هنوز درنیامده است لثه در اون قسمت سیاه شده ایا مشکلی وجود دارد ?

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید حتما توسط دندانپزشک متخصص معاینه انجام گردد.

 199. Avatar حاجتی گفت:

  سلام جناب دکتر دندان های آسیاب پسرم 6 سالشه خراب و پوسیده شده آیا باید بکشیم تا دندون تازه دربیاره یا خودشون می‌افتن؟
  ممنون میشم از راهنماییتون🌹

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. میزان پوسیدگی و موقعیت دندان بررسی شود.

 200. Avatar امیرحسین گفت:

  سلام آقا دکتر پسرم 11 سالشه یکی از دندون های آسیابش خراب شده و یکی هم تکان میخوره اما خراب نیست آیا در میاد؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان آسیاب خراب باید ترمیم گردد. دندانی هم که تکان می خورد و لق هست نشانه اینست که دندان اصلی در حال رویش است و این دندان شیری است.

 201. Avatar زهرا اعظم پناه گفت:

  سلام آقای دکتر پسر من حدودا هفت ساله اس دندان پیش شماره ۱ دائمی درحال درآمدن بود درحالیکه دندان شیری هنوز نیافتاده بود به همین دلیل پشت دندان شیری درآمده الانم که دندان شیری رو درآوردیم دندان دائمی عقب تر از ردیف دندان اصلی است آیا ممکنه به جای اصلیش برگرده؟ خیلی نگرانم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با فشار زبان دندان اصلی به قوس دندانی هدایت می شود.

 202. Avatar مبینا گفت:

  سلام من 13 سال دارم دندان های من مساوی همدیگر نیستند مثلا ردیف پایین خیلی جلوتر از ردیف بالا هستش ایا دندان های من باید اورتودنسی بشن؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصولا دندان های فک بالا باید یک میلیمتر جلوتر از فک پایین باشد. بله ، حتما. باید معاینه کلینیکی انجام شود.در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

  2. Avatar کیمیا اعمالی گفت:

   سلام
   دختر من یکسال و ۲ ماه داره ، تا الان اصلا دندون درنیاورده
   آزمایش هم دادیم مشکل ویتامین دی و کلسیم هم نداشت
   میخواستم بپرسم باید به دندان پزشک مراجعه کنم؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. در بعضی از کودکان رویش دیرتر اتفاق می افتد. یک دندانپزشک با معاینه می تواند متوجه شود که دندان ها در حال رویش هست یا خیر. با گرفتن رادیوگرافی هم مشخص می شود.

   2. Avatar امیر گفت:

    سلام آقای دکترپسرم ۶ سالشه دوتا ازدندان های دائمیش فک پایین درامد اما الان احساس میکنم لقه علت چیه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. اگر فرزند شما احساس می کند که دندان تازه رویش شده لق است برای تشخیص درمان مناسب به یک دندانپزشک جهت معاینه دندان مراجعه نمایید.

 203. Avatar عرفان گفت:

  سلام وخسته نباشید خدمت شما
  من ۱۷ سالم هست واحساس می کنم که در بالای دندان نیشم دارد دندان در می آید آیا چنین چیزی ممکن است
  من دندان شیری نیشم قبلا کنده شده و دائمی درآمده است ولی بالای دندان سفیدی احساس می کنم لطفا جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 204. Avatar نیوشا گفت:

  سلام اقای دکتر من در۱۴ سالگیم و یکی از دندان های نیش ردیف بالای لثه م شیریه اگه بیافته امکان اومدن دندان دائم هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر هنوز دندان شیری نیفتاده و شما 14 سال سن داریدحتما باید توسط متخصص ارتودنسی با درمان ارتودنسی ثابت دندان نیش دائم یه قوس آورده شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 205. Avatar کرامت گفت:

  درود جناب دکتر
  پسر من ۱۶سالش هست هنوز دندانهای آسیابش نیافتادن
  دندانهای شیری که داره الان هم خوبه باید چه کنیم
  لطفاً اگه میشد راهنمایی کنید
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما برای معاینه دندان های فرزندتان به دندانپزشک مراجعه کنید. تا چکاپ و راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 206. Avatar محمدی گفت:

  سلام آقای دکتر دخترم یک سال ۱۰ماهشه وشش تا دندون بیشتر نداره آیا نیاز به مراجعه به پزشک دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در بعضی از بچه ها رویش دیرتر انجام می گیرد. کودک شما باید از کلسیم کافی در روز استفاده کند.

 207. Avatar علی گفت:

  سلام وقت بخیر
  من 18 سالم هست و دندان عقل سمت چپ من یکمی رشد کرده و وقتی دندان هام روی هم میزارم قسمتی از کنار لپم زیر دندان می‌ره و همزمان هم طرف راست دهانم درد متداول در انتهای فکم دارم خودم فکر میکنم برای دندان عقل باشد
  آیا باید صبر کنم یا راه درمانی هم هست برای هر دو مورد تشکر اگه پاسخ بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان عقل گاه بگاهی با درد است. که خودش خوب می شود.

 208. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر
  من ۱۲ سال و ۹ ماه دارم و یک دندون نیش در آخرین نقطه بیرون آورده ام و جلوی اون هم یک دندون هست و دکتر گفته رشد نمی کنه و باید دندان ۳ رو کشید و اون هم آیا بیرون بیاد یا نه و لایو ایمپلنت بشه اما تا دوهفته دیگه از لثه خارج میشه چون خیلی به لثه نزدیک هست و میشه حسش کرد آیا به نظر شما باید دندان ۳ کشیده بشه چون دندان نیش در حال رشد هست و داره بیرون میاد
  و سوال دوم چقدر طول می‌کشه تا این دندون بلند بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای دادن جواب دقیق و درست باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 209. Avatar پالهنگ گفت:

  سلام
  من ۱۲سال و ۱۰ ماه ام هست و یک دندون نیش پشت دندونم بیرون آورده ام و تازه طیف زده و دکتر گفته باید دندون ۳ کشیده بشه که آیا بیرون بیاد یا نه و اگه بیرون نیومد باید ایمپلنت کرد
  به نظر شما بیرون میاد چون کم کم داره از لثه خارج میشه و بیرون میاد و من نه می خوام دندون بکشم و نه ایمپلنت کنم
  و حدودا چند ماه طول می‌کشه تا رشد کنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.تا کمک درمان ارتودنسی بتوانیم دندان را به قوس فک بیاوریم.

 210. Avatar زهرا گفت:

  سلام

  یک سوال داشتم من ۱۳ سالم هست و یک دندون نیش پشت دندون دیگری بیرون آمده و تازه طیف زده و دکتر گفته باید دندون ۳ کشیده بشه آیا بیرون بیاد یا نه و اگر نیومد باید ایمپلنت کرد
  ومن نمی خوام بکشم و نه ایمپلنت کنم آیا میشه
  چون این دندون تازه بیرون آمده و طیف زده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است توسط یک متخصص ارتودنسی با تجربه معاینه شود . که با کمک ارتودنسی دندان را به قوس فک برگرداند.

 211. Avatar زهرا گفت:

  سلام

  یک سوال داشتم من ۱۳ سالم هست و یک دندون نیش پشت دندون دیگری بیرون آمده و تازه طیف زده
  چقدر طول می‌کشه تا دندون رشد کنه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود..می توانید با مطب با شماره تلفن 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 212. Avatar لیلا گفت:

  سلام،وقتتون بخیر
  سن دخترم شش سال و نیم هست، سه تا دندون شیری پایین جلو افتاده، و دوتا دندون اصلی درحال رشد هستش، ولی در ظاهر فضای رشد برای دندون سوم نداره، و دوتا دندون دائمی درحال رشد همه ی فضا رو پر کردن،
  مشکلی وجود داره یا روند طبیعی هستش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 213. Avatar ایلیا سینایی فر گفت:

  سلام دکتر من ۱۳ سالمه و دندان عقل من شروع به رشت کرده چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عقل از سن 17 تا حدود 21 سالگی شروع به رویش می کند.

 214. Avatar Moghadm گفت:

  سلام خسته نباشید.میبخشید اگر در سن ۱۷_۱۸ سالگی دندان جلویی رو بکشیم دوباره رشد و جایگزین میشه؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متاسفانه خیر. دندان اصلی فقط یکبار رویش دارد.

 215. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشیی من 17سالمه و میخواستم بگم که یکی ازندونای آسیای بزرگ فک پایینم کلا پوسیده ویک طرف از دندونم مونده میشه پرکردیا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود و رادیوگرافی تهیه گردد. وضعیت ریشه دندان بررسی گردد و سپس تصمیم درمان گرفته شود.

 216. Avatar فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من ۲۲سالمه و الان متوجه شدم ک ۳تااز دندانهای اسیا بزرگم شیری هستن اگه الان ب پزشک مراجع کنم و درشون بیارم دندانهای جدید رویش میکنن یا باید همینارو درست کنم ممنون میشم جواب بدید🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نیاز به معاینه دندان هست و رادیوگرافی باید تهیه شود. اگر دندان در زیر در حال رویش بود دندان شما باید لق میشد.

 217. Avatar رضوی گفت:

  سلام جناب دکتر دختر من ۴ سال و نیم داره الان داره دندان آسیاب شماره ۶ پایینش درمیادش!! آیا طبیعیه؟ نباید به دکتر غدد مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نه نیاز نیست. در بعضی بچه ها رشد جلوتر و زودتر انجام می شود.

 218. Avatar omid گفت:

  سلام آقای دکتر.
  من ۲۲ سالمه ۴تا دندون جلوم بالا و پایین فقط افتاده بقیش همه شیریه باید بکشم همرو؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 219. Avatar زهرا زارعی گفت:

  سلام دکتر من ۱۶ساله هستم و دو عدد از دندان های آسیابم خراب شده و از اطرافیان شنیدم که اگر بکشم دوباره درمیان.و از طرفی هم استرس این رو دارم که دیگه درنیان.نظر شما در این مورد چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر، دندان اصلی شما هست باید به متخصص باتجربه مراجعه کنید. که اگر امکانپذیر است درمان گردد.

  2. Avatar ماهرخ غلامی گفت:

   با سلام و خسته نباشید.
   ببخشید آقای دکتر پسر من ۷ ساله هست . دو دندان جلویی در فک بالا و پایین به فاصله کم افتادند و دندان های دایمی پایین رشد کرد ولی دندان فک بالا هنوز بعد از ۸ ماه بیرون نیامدند. مشکلی دارد؟
   ممنونم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. تا چند ماه بعد دندان های فک بالا رویش می کنند. لق شدن دندان نشاته اینست که دندان در فک در حال رویش است.

 220. Avatar ندا گفت:

  سلامم اقاي دكتر دختر من ٢.٥ هست و همه دندوناش در امده فقط هنوز پيش كناري در نيامده.ممكنه ديگ در نياد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نه هنوز دیر نشده است. نگران نباشید. می توانید جهت معاینه به دندانپزشک هم مراجعه کنید.

 221. Avatar علی گفت:

  سلام من دندانم را کشیدم و 17ساله هستم آیا امکان دارد دوباره در بیاید یا باید بکارم و سوال دومم این است که دندان های خراب را بکشم یا پر کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی فقط یکبار رویش دارد. بهتر است تا جای ممکن دندان خراب ترمیم شود و سعی شود دندان طبیعی نگهداری شود.

 222. Avatar حمیده صادقی گفت:

  سلام دخترم پنج و نیم سالش و‌دندان ۴ بالا پوسیدگی داره لطفا راهنمایی کنین که اگه بکشم مشکلی پیش نمیاد یا حتما باید عصب کشی بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.باید موقعیت و شرایط دندان دیده شود.

 223. Avatar روانبخش گفت:

  سلام دندون شماره ۲ فک پایین دخترم ۱۱ماهه ام سمت چپ رشد کرده اما سمت راست با وجود یک ماه گذشت زمان هنوز در نیامده ..آیا مشکلی هست و باید به پزشک مراجعه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید حتما با تاخیر رویش دارد. در بعضی بچه ها رویش طولانی تر انجام می شود.

 224. Avatar مریم گفت:

  سلام ببخشید آقای دکتر دخترمن 15سال تمام هستش و دندان شیری نیش هنوز نیافتاده البته قرینه ش که میشه دندان نیش سمت چپ افتاده و دندان دایمی هم رشدکرده به نظرتان اگر دندان نیش سمت راست رو هم بکشیم دندان دایمی رشد میکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود . سپس راهنمایی های لازم داده می شود.

 225. Avatar بهناز گفت:

  سلام آقای دکتر دخترم ۵سال و ۴ماهشه که ۵ماه پیش به زمین خورد و کمی دندانهایش لق شد و حدود ۴ماه میش اولین دندان فک بالا سمت چپ افتاد و هنوز در نیامده و بعد از آن هم دندان فک پایین و فک ببالا سمت راست افتاده و هنوز دندان در نیامده به نظر شما تا چه مدت طبیعی است و لثه فک بالا سمت چپ کمی متورم شده با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان اصلی در سن 6 سالگی و بعضی کودکان در سن 7 سالگی هست. جای نگرانی نیست. البته با مراجعه به دندانپزشک و یا تهیه رادیوگرافی میتوان تشخیص رویش دندان اصلی را داد. ولی در این شرایط مراجعه نکنید بهتر است.

  2. Avatar یاسین گفت:

   با سلام و خسته نباشید…. آفای دکتر پسر من دو هفته دیگه ۶سال تمام میشه… حدود ۱۰ روز پیش سر برادرش به فکش خورد ک درد چند دقیقه ای و خونریزی کمی داشت دندونش کمی لق شد و امروز بعد ۱۰ روز اون دندون افتاده….ولی ففط یک ریشه داره… دندون پایین کنار دندون وسطی یعنی از وسط دومین دندون سمت چپ…. با توجه به موندن ته ریشه داخل لثه،چکار کنیم؟؟ با تشکر

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای معاینه به دندانپزشک مراجعه شود. اگر دندان شیری باشد ریشه کشیده می شود دندان دوباره رویش می کند.

 226. Avatar فاطمه گفت:

  سلام اقای دکتر پسر من اززیردندون شیریش دندون اصلی درامده ولی کج میخواستم ببینم اگه اون دندون اصلی کیشده بشه احتمال رویش مجدد دندان دوباره هست یانه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی نباید کشیده شود. دندان اصلی فقط یکبار رویش دارد. دندان شیری باید کشیده شود. با فشار زبان دندان اصلی بجای دندان شیری منتقل می شود.

 227. Avatar فرشته گفت:

  سللم اقای دکتر. دختر من ۱سال و ۴ ماهشه و هنوز هیچ دندونی در نیاورده اما تمام مراحل رشدش درست و کامله. با توجه به زندکی در شمال و کمبود معمول ویتامین دی کمی نگران بچم هستم. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید در صورت نیاز چه زمان و به چه پزشکی مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است برای معاینه به پزشک مراجعه نمایید در صورت لزوم وکمبود ویتامین D متخصص دارو تجویز می کند.

 228. Avatar ناهید گفت:

  سلام آقای دکتر، وقتتون بخیر.
  دخترم ۴ سالشه دوتا دندان جلویی فک بالا به علت پوسیدگی و آبسه کردن کشیده شده آیا راهی هست تا دندان دایمی دربیاد این فضای خالی را پر کنیم ؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان دائمی فرزند شما در سن 6 تا 7 سالگی رویش خواهد کرد.

 229. Avatar یاسین گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۴ سالمه و دندون های شیرین هنوز نیوفتاده ولی ۴ تا از آسیاب ها خراب هستند و درد می‌کنند ولی لق نشدن همه سفت موندن آیا بکشمشون و اینکه چرا نیوفتاده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما برای معاینه دندان به یک دندانپزشک با تجربه مراجعه نمایید.

 230. Avatar محمودی گفت:

  سلام آقای دکتر برادر من ۵ سال و ۲ ماهشه دندان دایمی اش درآمده دندان شیری هم لق شده از نظر شما مشکلی نداره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نه مشکلی نیست برای بعضی از کودکان رویش دندان اصلی زودتر اتفاق می افتد.

 231. Avatar زهره گفت:

  سلام اقاي دكتر خسته نباشين دختر من تقريبا دو ماه پيش از بلندي افتاد و دندان هاي بالاش صدمه ديد يكم رفت داخل و از سر دنداناش شكسته شدن الان يك سال و دو ماهشه خيلي نگرانم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دندان کودک شما شیری هست که در 6 سالگی می افتد و جایش دندان اصلی رویش می کند. اگر درسن 6 سالگی نیفتاد باید کشیده شود.

 232. Avatar زارع گفت:

  سلام آقای دکتر
  دخترم دقیقا 5 سالشه امروز به دلیل یک کار اشتباه و کندن چسب نواری با دندان، یکی از دندانهای وسط فک پایینش کنده شده است. لطفا راهنمایی کنید آیا نیاز به نصب وسیله فضا نگهدار است یا اینکه منتظر بمانیم تا دندان دائمی به جاش در بیاید و در اومدن دندان دائمی چقدر طول خواهد کشید؟
  با سپاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. احتمالا دندان فرزند شما لق بوه که کنده شده. اگر اینچنین بوده یعنی دندان اصلی در حال رویش است. رویش دندان اصلی در سن 6 یا 7 سالگی است.

 233. Avatar سوفیا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید، دخترم ۱۳ ماهش هست ولی هنوز دندان در نیاورده باید چیکار کنم..‌‌ممنون
  از شیر مادر تغذیه میکنه ، آهن و مولتی ویتامین هم تا الان طبق دستور مصرف کرده…ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در بعضی از کودکان دندان ها دیرتر رویش می کند. در بعضی از کودکان زودتر رویش می کند. در مورد کودک شما مشکلی نیست تا 6 ماه دیگر هم می توان صبر کرد نگران نباشید.

 234. Avatar ریحانه گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۷ سالمه و یکی از دندون های سمت آسیابی از سمت بالا توخالی شده و وقتی چیزی میخورم باعث درد لثه میشم،سوالم اینه که اگه این دندون و کامل بکشم و پر نکنم ایا دوباره در میاد؟؟(تاحالا این دندون و نکشیدم و شیری هستش)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. به دندانپزشک متخصص مراجعه شود.

 235. Avatar مرضیه گفت:

  سلام جناب دکتر
  فرزند 8 ساله ام پوسیدگی شدید در دندان 6 داره
  طوری که گفتن یکی از 6 ها قابل ترمیم نیست
  2 تای دیگه عصب کشی میشن ولی باتوجه به سرعت پوسیدگی ترجیحا بکشید تا با دندان در حال رشد 7 جایگزین بشه
  آخرین دندان 6 رو هم که احتیاج به پر کردن داره، بخاطر تقارن فک بکشید. شما همچین کاری رو به صلاح میدونید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. گاهی بدلیل پوسیدگی شدید دندان 6 کشیده می شود و با درمان ارتودنسی دندان هفت جایگزین می شود. فقط با درمان ارتودنسی می تواند این جایگزینی صورت گیرد. ولی باید در مورد فرزند شما معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar مرضیه گفت:

    ممنونم از پاسخگویی شما. با آرزوی بهترینها برای شما

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. درود بر شما

 236. Avatar مهدی قنبری گفت:

  سلام آقای دکتر دخترم تو سن ۵سال۳ماهگی ۲تا از دندون دائمی آسیاب پایین رو درآورده وچند ماه بعد هم دوتا از آسیاب بالای رو درآروده الان نگران اینم که دندونای که در اورده دارن زرد ویه لکه روش افتاده علت اینکه از الان این دندونا زود در آورده و دارن خراب میشن چیه؟آیاکلسیم بدنش کم هستش.در ضمن دختر ۲۵ بهمن ۶ سالگیشو تموم میکنه لطفا جوابمو بدین خیلی نگرانم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در کودکان داروهایی مانند آنتی بیوتیک تتراسایکلین و دوکسی سایکلین که هنوز در مرحله رشد دندان هستند، باعث تغییر رنگ و زردی دندان ها می شود. مطالعه بیشتر مراجعه به این لینک علت زرد بودن دندان ها

 237. Avatar نرگس گفت:

  سلام. آقای دکتر بعلت پوسیدگی پارسال دو تا از دندانهای جلویی دخترم را دندانپزشک کشید الان 4 سالش هست هنوز دندان اصلی در نیامده چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمان رویش دندان اصلی کودک شما در سن 6 یا 7 سالگی می باشد. لازم نیست شما کاری یا درمانی را انجام دهید. نگران نباشید.

 238. Avatar مریم گفت:

  دخترم 5 سال و نیمه شه سه تا از دندونای شیری فک پایینش افتاده ولی دوتا دندون دائمی نیش زده که خیلی بزرگه و جای سه دندون و گرفته آیا جای نگرانی هست برا رویش دوتا دندون جلوییش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 6 یا 7 سالگی برای ویزیت به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید.

 239. Avatar حامد حاجی زاده گفت:

  سلام آقای دکتر.وقت بخیر
  من یک پسر ۱۵ ساله دارم که از دندان درست کردن خیلی می ترسه،و دوتا دندان خیلی خراب شیری هم داره که باید عصب کشی بشه ….
  به نظرشما در این سنی که پسر من داره میشه‌ جای اون دندان های شیری خرابش‌ دندان شیری بعدا جایگزین بشه یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. به دندانپزشک مراجعه شود . باید تا 15 سالگی دندانهای شیری افتاده باشد و دندان اصلی رویش کرده باشد.

 240. Avatar معصومه قرایی گفت:

  باسلام .اقای دکتر پسر 12 ساله ای دارم که پارسال بردنش دندان پزشکی ریشه های دندان شیری که تو لثه مونده بود رو کشیدم .ولی امسال در قسمت فک پاییت 2 دتدان بعد اولین دندانی که بچه ها در میارند لق شده وداره میوفته .نمیدونم دندان شیریه یا دایمی .خیلی نگرانم.میشه راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با معاینه کلینیکی می توان پاسخ داد. برای دندانپزشک با معاینه کلینیکی قابل تشخیص است.

 241. Avatar فریده گفت:

  سلام آقای دکتر.وقت بخیر.دختر من 7سالشه الان حدود 6ماه هست که دو دندان بالای شیری دخترم افتاده ولی هنوز دندون اصلی درنیامده.به دندون پزشک هم رفتم گفت ایرادی نداره.اما واقعا نگرانم بخاطر طولانی بودن.لثه مقداری ورم داره و یه هاله سفید داخل لثه دیده میشه اما چیزی بیرون نیومده که خیالم راحت بشه.بنظرتون طبیعیه و چه باید کرد؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. وقتی که دندانی لق می شود پس باید فشار دندان اصلی زیرین باشد که در حال رویش است. نگران نباشید.

 242. Avatar فاطمه گفت:

  سلام پسر من شش سال و نیم دارد،هنوز هیچکدام از دندوناش نیافتاده،حتی لق هم نشده.ولی دندوناش پوسیده شدن.به نظر شما باید صبر کنم یا کشیده بشن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است جهت معاینه به یک دندانپزشک مراجعه شود.

 243. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  من دوماه پیش متوجه شدم دندان های عقلم بصورت نهفته و نیم نهفته هستند و علاوه بر اون یک دندان اصلی هم رویش نکرده سوالم اینه حتما باید جراحی کنم تا دندان ها رو خارج کرد یا راهی هست یا ممکن هست خودشون رویش انجام بدن راستی 17 ساله هستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام داد تا جواب صحیحی را به شما داد.

 244. Avatar Somayeh گفت:

  سلام آقای دکتر گرامی ،من در اتریش زندگی می‌کنم دندان های جلو بالا دخترم سیاه شدن دکتر جفت دندان‌هایش را کشید میخواستم بدانم کی دوباره در میان چون هم مشکل در صحبت کردن دارد هم زیبایی صورتش

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمان رویش دندان اصلی فرزند شما در سن 6 یا 7 سالگی می باشد.

 245. Avatar زاهده گفت:

  سلام آقای دکتر، دخترم هفت سال و8 ماهشه وسه ماه پیش دندان‌های اصلی جلوی فک پایین، با افتادن دندان شیری رشد کردن وبیرون آمدن اما رشدشون متوقف شده است و خیلی کوچک هستند آیا مشکل خاصی داره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 246. Avatar آرش اوتادی گفت:

  عرض سلام و ادب جناب آقای دکتر
  دندان های جلوی بالای پسرم ۷ ماه هست ک افتادن هر دوتاش، ولی در نیامدن، آیا طبیعی ست؟؟ بخاطر وضع کورونا میترسم ببرمشون دکتر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی فرزند شما در سن 6 یا 7 سالگی رویش می کند.

 247. Avatar الهامم گفت:

  سلام خدمت دکتر جمیلیان پسرم سن سه سالگی ۴دندان جلوفک بلا بعلت پوسیدگی درد کشیده شد الان پسرم چهار ماه دیگه هفت سالش تموم میشه میره داخل هشت سال یه خورده نگرانم ممکنه سفتی لثه باعث شده که دندون اصلیش دیر میاد ممنون میشم راهنماییم کنید نیازی به عکس داره یا نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیلی دیر نشده . نگران نباشید رویش می کند. با رادیوگرافی مشخص می شود ولی در این شرایط بیماری کرونا رادیوگرافی انجام نشود بهتر است.

 248. Avatar فعیمه گفت:

  سلام آقای دکتر
  عرض ادب
  دختر کوچولوی من دوساله تموم شده و تمام دندان‌های شیری هم کامل شده … ولی دندون ششم پایین هم نوک زده و سفید شده
  که مطمئنا خیلی زودتر از موعد داره دندان شش در میاره
  چیکار باید بکنم ؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید مشکلی نیست.

   1. Avatar فهیمه گفت:

    خیلی ممنون از لطفتون

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     درود بر شما

 249. Avatar مصطفی زمانیان گفت:

  سلام جنا دکتر عزیز
  پسر من 6 سالشه چند تا از دندونای جلوش افتاده متوجه سفت شدن لثه فک پایینش قسمت انتهایی شدم
  مشکل اینجاست چند روزه تب میکنه بدون هیچ علایمی از سرماخوردگی یا عفونت ، آبریزش دهان داره همچنین آفت زبان و داخل دهان و کاهش شدید اشتها
  میخواستم بدونم احتمالش هست که داره دندون در میاره و علائم مربوط به اون باشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود تا بتوان پاسخ درستی را به شما داد.

 250. Avatar صادقی گفت:

  سلام.وقت بخیر.
  پسرم از ده ماهگی شروع ب دندان دراوردن کرد و تا یک سالگی 6دندان دراورد.در حال حاضر 15ماهه است و دیگر