اطلاعات عمومی دندانپزشکی

زمان رویش دندان

زمان رویش دندان

حدود 6 ماهگی اولین دندان شیری که دو دندان وسط فک پایین است رویش می کند. زمان طبیعی برای شروع و رویش دندانهای شیری بین 5 تا 7 ماهگی است ولی یک کودک ممکن است خیلی زودتر از این موعد دندان در آورد مثلا در یک ماهگی و یا شروع رویش دندانهای او تا سن 1.5 سالگی به تاخیر بیفتد که طبیعی است.

مراقبت های حین رویش دندان

بیرون آمدن دنداها غالبا هیچ گونه درمان و دخالتی نیاز ندارد. اما گاهی نا آرامی و گریه کودک اسباب نگرانی والدین می شود.  اولین نشانه دندان درآوردن، قرمزی تدریجی لثه محل رویش است. کودک معمولا بی تاب و بی قرار و تحریک پذیر مشود. دست و هر چیز دیگر را که به دستش می رسد به دهان خود می برد. بزاق دهانش زیاد می شود.کم اشتها شده و خوب غذا نمی خورد، زیاد گریه می کند نا آرام و بی خواب می شود. گاهی مختصر تب می کند. (علایمی مانند اسهال نشانه دندان در آوردن تلقی نمیشود زیرا هیچ دلیل علمی برای ارتباط این دو پدیده وجود ندارد) برای آرام کردن کودک با یک انگشت تمیز لثه را ماساژ دهید.

ماساژ ملایم لثه با یک فلز سرد مانند پشت قاشق چای خوری در کاهش ناآرامی او می تواند مفید تر باشد. می توانید یک تکه یخ کوچکی را در پارچه ی تمیز پیچیده و روی لثه متورم بمالید. این کار حتما با دقت و احتیاط انجام شود. گاهی اوقات کودک با گاز گرفتن یک تکه نان یا اجسام سخت احساس آرامش می کند. حلقه های لاستیکی مخصوصی نیز وجود دارد که با گذاشتن در یخچال می توان به کودک داد تا گاز بگیرد.

مراحل رویش دندان کودکان

مواظب باشید این اجسام باعث خفگی کودک نشود. در صورت ادامه یافتن ناراحتی، دندانپزشک می تواند با تجویز دارو کودک را آرام کند و هنگامی که دندان در دهان ظاهر شد. همه ناراحتی کودک بر طرف می گردد.

کودک تقریبا هر 6 ماه یک بار 4 دندان در می آورد و تا پایان سه سالگی رویش 20 دندان شیری که 10عدد در فک بالا و 10 عدد در فک پایین است کامل می شود. بعضی از والدین از فاصله بین دندان های شیری فرزندشان نگران هستند و سوال می کنند، وجود فاصله بین دندان های شیری معمولا طبیعی است و نباید موجب نگرانی باشد ، که عمدتا این فاصله بین دندان های شیری قدامی فک بالا و پایین دیده می شود.

فراموش نکنید دندانهای شیری کودکان شما با ارزشند زیرا کودکان برای جویدن ،صحبت کردن و همچنین برخورداری از ظاهری زیبا به قدرت و سلامت دندان های شیریشان نیازمندند. دندان های شیری در جویدن و تغذیه کودک که در سن رشد است بسیار حیاتی است و نیود آن ممکن است کودک را دچار سوتغذیه کند از طرفی نداشتن دندانهای قدامی شیری میتواند در تکلم کودک اخلال ایجاد کند. زیرا تلفظ بسیاری از حروف با برخورد زبان با این دندان های قدامی شکل میگیرد.به علاوه دندان های شیری کودکان فضای لازم را بری رویش دندان های دایمی حفظ میکند.

افتادن زود هنگام دندان شیری

اگر کودکتان دندان شیری خود را زودتر از موعد از دست داد، او را نزد دندان پزشک ببرید تا در جای خالی دندان شیری او وسیله ای به نام “فضا نگه دار” قرار دهد. این وسیله اجازه حرکت دندان های مجاور را به این فضا نمی دهد و فضا برای رویش دندان دایمی زیر لثه حفظ می شود. در غیر این صورت دندان های شیری مجاور به سمت فضای دندانی خم شده و جلوی رویش دندان دایمی را می گیرند و دندان های کودک نامنظم می شوند.

فضا نگه دار یا اس ام SM (Space Maintainer )به دو صورت ثابت و متحرک ساخته می شود. در 5 سالگی به کودک توضیح دهید که افتادن دندان کودک طبیعی است. این امر مانع می شود که کودک در هنگام شروع افتادن دندان هایش نگران شود.

رویش اولین دندان دایمی

اولین دندان دایمی حدود 6تا 7 سالگی رویش می کند. و آن دندان آسیایی بزرگ اول فک پایین است که پشت دندان های شیری رویش می کند. و به مرور زمان دندانهای دیگر دایمی رویش نموده تا در سن 11 تا 13 سالگی تمام دندان های شیری افتاده و دندان های دایمی جایگزین می شود.

اکثر والدین تصور می کنند که اولین دندان آسیایی که در پشت دومین دندان شیری می روید به این علت است که جانشین دندان شیری نشده است ،شیری است. درحالی که این تفکر صحیح نیست و این دندان که در سن 6 تا 7 سالگی در عقب دندان های شیری رویش می کند دایمی است، و چون در این سن کودک اهمیت چندانی به رعایت بهداشت دهان خود نمیدهد به همین دلیل بیشترین میزان پوسیدگی در بین دندان های دایمی مربوط به هیمین دندان است. لذا توجه داشته باشید دندانی که در سن 6 تا 7 سالگی در پشت آخرین دندان شیری میروید دایمی است و نسبت به سالم ماندن آن وسواس بیشتری نشان دهید.

رابطه بین دندان های شیری و دایمی

بین دندان های شیری و دایمی از لحاظ جنس و مقاومت به پوسیدگی ، شکل و غیره رابطه معنی داری اعلام نشده است. ممکن است کودک دندان های شیری محکم و بدون پوسیدگی داشته باشد ،در حالی که دندان های دایمی او مستعد پوسیدگی و به شدت دچار پوسیدگی شوند و یا بالعکس

کج در آمدن دندان دایمی

گاهی در شرایطی که دندان شیری کودک نیفتاده یکی از دندانهای دایمی او کج از کنار دندان شیری سر می زند که والدین را نگران می کند . درحالت عادی رویش دندان های دایمی که در زیر دندانهای شیری قرار دارند به ریشه دندان شیری فشار آورده و رفته رفته باعث خورده شدن و تحلیل ریشه دندان شیری شده و وقتی دندان شیری بدون ریشه شد، افتاده و دندان دایمی سر میزند. گاهی دندان دایمی که شروع به رویش می کند بنا به دلایلی در مسیر اصلی خود نبوده و دندان دایمی مسیری انحرافی طی می کند و ریشه دندان شیری سالم باقی می ماند.  و دندان دایمی از کنار دندان شیری سر میزند،بدون آنکه دندان شیری افتاده باشد. این پدیده در مورد دندان های شیری قدامی پایین که دندان دایمی از پشت آنها سر میزند شایع تر است.

در چنین وضعیتی نکات زیر را مد نظر داشته باشید:

1- در صورتی که متوجه رویش دندان دایمی شدید بدون اینکه دندان شیری بیفتد سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید تا نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام کند.

2- دندانی که کج در آمده در صورتی که به موقع تشخیص داده شود و نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام گردد به مرور به جای اصلی خود برمیگردد.

3- در صورتی که این اختلال دیر تشخیص داده شود به صورتی که دندان دایمی در مسیر انحرافی کاملا رشد کند و به سطح دندان مقابل برسد و تثبیت شود دیگر با کشیدن دندان شیری دندان دایمی به جای اصلی خود باز نمیگردد و نیاز به ارتودنسی پیدا میکند.

4- مراجعه دوره ای به دندانپزشک جهت معاینه با تشخیص به موقع تاخیر در رویش دندان های دایمی و دیر افتادن دندانهای شیری تمام مشکلات ذکر شده اتفاق نخواهد افتاد و قابل پیشگیری است.

 

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

186 دیدگاه برای “زمان رویش دندان

 1. Avatar نرگس گفت:

  سلام اقای دکتر ۱۷ سالم هست ک پارسال متوجه شدم در لثه ام ی دندون اضاف در اورده ام
  الان نزدیک ب ی هفته است ک دندون نیشم افتاده است رفتم دکتر گفتش ک شیری هستش و برای اینکه دندونت اوکی بشه باید اون دندونی ک پشت لثته بکشی جلو و باید ارتودنسی انجام بدی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام با ارتودنسی دندانی که در ناحیه عقب تر قرار دارد با ارتودنسی ثابت به جلو اورده می شود ودر روی قوس دندانی قرار می گیرد.

 2. Avatar میثم گفت:

  سلام جناب دکتر وقت بخیر
  سوالم این هست که دندان شیری زمانی می افتد که دندان دائمی رشداش کامل شده باشد؟ یا زمانی که تازه پیدا شده است؟

  1. Dr Jamilian Dr Jamilian گفت:

   سن رویش دندان شیری و سن افتادن آن بسته به نوع دندان متفاوت است. دندان های شیری از سن 6 سالگی تا 12 سالگی می افتند و دندان های دائمی جایگزین آنها می شوند. افتان دندان شیری نه باید زود باشد و نه دیر زیرا منجر به بهم ریختگی دندان ها می شود. برای آشنایی با زمان رویش و افتادن دندان شیری به جدولی که در مطلب دندان شیری آورده شده است مراجعه کنید.

 3. Avatar هوشنگ گفت:

  سلام دکتر، رویش دندان طبیعی بصورت سلولهای بنیادی برای تمام سنین کارش به کجا کشیده شده، ایا جایی هست که از این روش استفاده میکنند؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لطفا با مرکز تحقیقات دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تماس بگیرید

 4. Avatar لعیا راد گفت:

  سلام آقای دکتر، وقت بخیر
  اولین سؤال من از حضورتون اینه که پسرم الان ۷ سالشه و تا امروز ۵تا از دندانهای شیری اش، ۲تا نیش بالا و ۲ تا نیش پایین و اولین دندان بعد از نیش پایین، افتاده. دوتا نیش پایینش در اومده اما نیشهای بالا که زودتر هم افتاده بودن، هنوز در نیومدن. آیا مشکل خاصی وجود داره؟
  دوم اینکه دندان کناری نیش پایین تا زمانی که نیفتاده بود، دندانهای نیش پایین کج بودند و بعد از افتادن اون دندان، صاف و منظم شدند اما الان که نگاه میکنم جای کافی برای دندان دائمی کنار نیشها وجود نداره، در این خصوص چه باید بکنیم؟
  با سپاس فراوان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با این توضیحاتی که شما می فرمایید چون ناقصه نمی توان طرح درمان داد آنجه بنظر می رسد فرزند شما نیاز به ارتودنسی دارد. بهتر است توسط یک متخصص ارتودنسی باتجربه معاینه شود.

   1. Avatar سامیا وطن گفت:

    سلام آقای دکتر.دخترم پنج سال وهفت ماهشه تقریبا یک ماهه پیش دندون های فک پایینش(دوتای وسط) از بقیه فاصله گرفتن من تصور کردم که احتمالا دندوناش میخاد بیفته اما الان متوجه شدم که پشت دندونای وسطش دندون های دائمیش در اومده درحالی که دندونای شیری دخترم هنوز لق هم نشده بود که بخاطر فشاری که خودم به دندونای شیری وارد کردم و باهاش ور رفتم دندوناش یک مقدار لق شده میشه راهنمایی کنید چون دخترم از دندون پزشک و کشیدن دندون میترسه.تا چند وقت میتونم به دندوناش فرصت بدم که بیفته ؟یا باید برم بکشم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام دندانهای شیری کودک را باید کشید تا دندانهای دائم با فشار زبان جای دندانهای شیری را بگیرد. می توان تا 6 سالگی هم صبر کرد. ولی اگر بعد از 6 سالگی لق نشد به دندانپزشک مراجعه کنید و کشیده شود. می توانید برای کشیدن دندان شیری از مطب وقت بگیرید شماره تماس 22011892 می باشد.

 5. Avatar عارفه گفت:

  سلام آقای دکتر
  دختر من ۶و نیم ساله‌است و دو تا از دندونای شیریش افتاده و به جاش دندون دائمی در اومده ولی چون دندون شیریش ریز بوده الان هر دو تا دندون دائمیش کج هستن ، پیش دندونپزشک هم رفتم گفتن تا شش ماه دیگه صبر کن ببینیم اون دندوناش میفته یا نه؟ میخوام بدونم باید صبر کنم یا اینکه کار دیگه‌ای باید انجام بدم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام.بهتر است بیمار در سن 7سالگی معاینه شود.

 6. Avatar زینب محمدی گفت:

  سلام دکتر پسرم وقتی دندوندهفت سالگی ریخت دندان نیش پاینش دیگ در نیومد الان سیزده سال داره هنوز هم خبری نشد لطفا راهنمایی کنی چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . دندان نیش باید در حدود سن 11 سالگی در بیاید . باید رادیوگرافی تهیه شود . شما باید به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید . اگردر رادیوگرفی باشد با ارتودنسی به قوس آورده می شود و اگر هم نباشد با ارتودنسی فضا بسته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس حاصل فرمایید.

 7. Avatar حسن گفت:

  سلام دکتر. پسرم دندان دائمی اش دارد بیرون میاید ولی دندان سیری هم نیفتاده . آقای دکتر باید چیکار کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . در صورتی که متوجه رویش دندان دایمی شدید بدون اینکه دندان شیری بیفتد سریعا به دندانپزشک مراجعه کنید تا نسبت به کشیدن دندان شیری اقدام کند.

 8. Avatar سمانه کلالی گفت:

  سلام و وقت بخیر.اقای دکتر در دو ماه گذشته دو دندون شیری بالای پسرم افتاد ولی هنوز درنیومده چکار کنم؟ آیا نگران کننده است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام اگر نگران هستید . میتوانید در شرایط مناسب مراجعه به دندانپزشک کنید و با تهیه رادیوگرافی و دیدن عکس دندانپزشک می توان وضعیت دندانهای اصلی کودک شما را اگر بصورت نهفته یا در حال رشد باشد را ببیند و به شما بگویید.

 9. Avatar سیما گفت:

  سلام اقای دکتر پسر من نه سالشه در یک طرف فک پایین پشت دندون اخر ورم کرده ممنکنه دندون باشه؟اخه چهار تا دندون دایمی اخر دندوناش قبلا در اومده که ما شیار کشی کردیم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام . باید معاینه شود . بدون معاینه کلینیکی نمیتوان اظهار نظر کرد.

 10. Avatar اسفندیاری گفت:

  سلام آقای دکتر. دختر من ۷ سال و پنج ماهش هست که دندانهای شماره ۲ بالا چپ و راست افتاده ولی دو ماه است که در نیومده…. متاسفانه به علت کرونا به دندانپزشکی نبرده ام… آیا این مدت طبیعی است؟!!
  دندانهای شماره ۱ چپ و راست فک بالا خیلی خوب درآمده ولی این دو دندان هنوز در نیامده است.
  ممنون میشم که راهنمایی بفرمایید.
  با توجه به بیماری کرونا و تعطیلی مطب‌ها چکار کنم؟!!
  تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . با فروکش شدن بیماری کرونا می توان به دندانپزشک مراجعه کنید و با تهیه رادیوگرافی می توان وضعیت دندانها را متوجه شد.

 11. Avatar قاسم گفت:

  سلام جناب دکتر
  دخترمن ۷ سالشه و دوتا دندان شیری جلو فک بالاش از شهریور ۹۸ افتاده و تا الان که اواخر فروردین ۹۹ هستیم هنوز دندان جدید بیرون نیومده( البته هردوتا همزمان نیفتادن و با تاخیر دوماهه) ضمن اینکه همون قسمت الان دوماه هست یکم لثه ها متورمه و یکم سیاه شده زیر لثه.چیکار کنیم؟مشکل چیه؟
  البته دندون شیری فک پایینش افتاد دوماه بعدش دایمی بیرون اومد
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید به دندانپزشک مراجعه کنید و با معاینه کلینیکی می توان پاسخ داد. البته با تهیه رادیوگرافی ، کاملا دندانهای در حال رویش کودک شما قابل مشاهده است .

 12. Avatar آرامیس گفت:

  با سلام خدمت شما دختر من دو هفته دیگر وارد سن پنچ سالگی میشود و دندان دائمی در پشت دندان شیری در آورده میخواستم بدونم این مورد طبیعی هست و ایا باید دندان شیری کشیده شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید دندان شیری کشیده شود. جهت گرفتن وقت قبلی با شماره تلفن مطب 22011892 تماس بگیرید.

 13. Avatar بهناز گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر..دخترم یک سال و یک ماهشه و از شیش تا نه ماهگی شیش تا دندون درآورد (۴ تا بالا و ۲ تا پایین) اما دیگه تا الان که سیزده ماهش تموم شده دندون جدید درنیاورده..آیا این موضوع جای نگرانی داره و باید به دکتر مربوطه مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اطمینان بیشتر از شرایط وضعیت دندانهای کودکتان میتوانید به دندانپزشک مراجعه کنید و با تهیه رادیوگرافی دندانها موقعیت دندانهای در حال رشد در عکس را توسط دندانپزشک بررسی شود. ولی اینکار را بعد از فروکش کردن ویروس کرونا انجام گردد.

 14. Avatar ثریا گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. پسر من پنج سال و دو ماه داره، چند روز پیش متوجه شدیم پشت دندون یک پایین سمت چپش، دندون دائمش با ارتفاع حدود یک میلیمتر و تقریبا یک میلیمتر عقب تر از دندون شیریش، در اومده. امروز که اجازه داد دست به دندون شیریش بزنم یک مقدار کم لق شده. با توجه به وجود کرونا و تعطیلی اکثر مطب ها میترسم ببرمش دندونپزشکی. اینترنت هم سرچ کردم نظرات بسیار متفاوته، ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شیری در اثر رویش دندان دایمی لق می شود . و در عرض چند ماه دیگر خواهد افتاد .و دندان دایم جای آن را می گیرد . اگر دندان شیری تا ۳ ماه دیگر نیفتاد بعد از ۳ ماه به مطب اینجانب مراجعه نمایید . جای نگرانی نیست.

 15. Avatar بهار گفت:

  باسلام و وقت بخیر ، اقای دکتر پسر پنج ساله من پارسال از روی تخت افتاد و لب و فک بالاش خیلی شدید با میز تلویزیون برخورد کرد و به شدت دچار عفونت و تورم شد ، که با مراقبت بعد یک هفته خوب شد اما الان چند وقت دوباره دهنش عفونت کرده ، ایا ممکن دندانهای دائمی زیر لثه هاش شکسته باشه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود. با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا حضورا معاینه انجام گردد و راهنمایی شوید.

   1. Avatar شادی حداد گفت:

    سلام آقای دکترپسرمن 4سالو6ماهشه وازیک سال 7ماه که بود4تاازدندون های جلوفک بالادچارپوسیدگی شدیدشد چندباری بردم برای معاینه وعکس که گرفتن گفتن نبایدالان بکشم چون پایه دندونش بلنده واگه بکشیم استخون جای دندون رومیگیره میخواستم ببینم به نظرشماکی برم دندونش روبکشم گاهی دردش اذیتش میکنه باتشکر

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید کشیده شود.

 16. Avatar مهناز گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  من دخترم شانزده سالش هست و دندان های نیشش کمی بالاتر از بقیه دندان ها قرار داره . آیا این امکان وجود داره که تا یک یا دو سال دیگه دندان های نیش پایین تر بیایند؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این کار با ارتودنسی ثابت قابل انجام است و ایشان نیاز به ارتودنسی ثابت دارند

 17. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من ۲۲سالمه و دندون شماره ۲من لق شد رفتم عکس کامل گرفتم پزشک گفت شیریه یا بکش در میاد یا ایمپلنت کن به نظر خودمم در میاد چون ۲۰سالگی هم یکی از دندونام همینطوری شد در اومد اما تو عکس ریشه دندون اصلیه از سمت دندون شماره یک داره میاد کجه به نظر شما چیکار کنم خیلی استرس دارم هزینه ایمپلنت خیلی بالاس

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با ارتودنسی ثابت می توان این مشکل را برطرف کرد و فضا را بست و نیازی با ایمپلنت نیست می توانید از مطب وقت بگیرید

 18. Avatar مهدی گفت:

  سلام آقای دکتر من یازده سالم بود یه دندون پزشک اشتباهی دو تا از دندان های شیریم رو کشید من الان هیجده سالمه هنوز دندون هام در نیومده البته فقط دو ساله که اون دندون هام تشکیل شده می خواستم ببینم باید چیکار کنم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید معاینه کلینیکی انجام شود تا بتوان شما را راهنمایی کرد.

  2. Avatar مریم قاسمی گفت:

   سلام آقای دکتر . دخترم ۵سالو‌ سه ماهشه . یکی از دندون‌های آسیاب بالاش ابسه کرده . امروز که عکس رادیولوژی رو براش انداختم دکتر رادیولوژی عکس رو دید و‌گفت بزودی دندان دایمی هم رویش می کنه . خواستم بدونم که رویش دندون دایمی تو این سن طبیعی هستش یا نه؟ ممنون میشم

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    سلام.
    در این سن رویش دندان دایمی کمی زود است ولی اشکالی ندارد و جای نگرانی نیست

 19. Avatar ...... گفت:

  سلام آقای دکتر آیا امکان داره بعد از کشیدن دندان دندان دوباره رشد کنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   خیر

 20. Avatar مهدی محمدی گفت:

  سلام جناب دکتر اصولا اگر تو سن 15 سالگی دندونی لق بشه ایا دوباره رویش پیدا میکنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه شود که آیا این دندان شیری است یا خیر؟

 21. Avatar سمانه راچمندی گفت:

  سلام …وقت بخیر …دخترم چهار سال و هشت ماهشه که متوجه شدم یکی از دندان های شیریش(فک پایین ،وسط جلو)لق شده و بعد از سه روز افتاد …میخواستم ببینم خیلی زود دندونش نیوفتاده؟؟و من باید چیکار کنم؟؟؟لازم هست که دندانپزشی ببرمش؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی در حال رویش می باشد که فشار به دندان شیری آورده و اون لق شده .اگه نیفتاد دو هفته دیگر جهت کشیدن به مطب مراجعه شود.

 22. Avatar نرگس گفت:

  سلام اقای دکتر. ایا نگه داشتن دندان شیری که جدیدا باب شده کار درستیه؟ و ایا به جهت سلول های بنیادین باید در جای خاصی و در محلول خاصی باید نگه داشته بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. فعلا در مرحله تحقیقاتی هست و جنبه کاربردی پیدا نکرده است.

 23. Avatar لیلا گفت:

  سلام،ببخشید دختر من چهار سال و ده ماه سن داره، چند روزه که یه دندون از پشت دندونای جلو، فک پایینش در اومده، دندونای شیریشم اصلا لق نشدن، البته اولین آسیاب اصلیشم یکی دو ماه پیش در اومدن، به نظر شما طبیعیه یا پیگیری کنم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. لطفا برای اوایل تیر ماه از مطب وقت بگیرید 22011892

 24. Avatar چیاکو گفت:

  سلام خسته نباشید
  من الان 21سالم هس یکی دوتا ازدندان های عقب خود به خود میریزد، میشه بهم بگسن دلیلش چیه، آیا تنها روشش چیه پیشگیری کنم لطفا راهنمایی کنین ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندانهای شما مینای خوبی ندارد . بهترین روش این است که فلوراید تراپی انجام دهید و از خمیر دندان فلوراید دار استفاده کنید می توانید از مطب وقت فلوراید تراپی بگیرید تلفن 22011892

   1. Avatar حسن گفت:

    سلام وقت بخیر دندان کرسی کوچک فک بالا در چند سالگی می روید

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام.
     دندان کرسی کوچک فک بالا بین 11 تا 12 سالگی رویش می یابد

 25. Avatar سهیلا شادی گفت:

  سلام وقت بخیر دختر من ۶ سال و ۳ ماهشه دندون اسیای بزرگش در اومد و متاسفانه الان متوجه شدم لک شده و کمی سوراخ چیکار میتونم براش بکنم بکشم دوباره در میاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ان دندان باید پر شود .اگر دندان دایم باشد جایش در نخواهد امد لطفا برای اوایل تیرماه از مطب وقت بگیرید

 26. Avatar شاهین گفت:

  سلام پسر من 12 سال دارد . بین دندانهای جلویش پوسیدگی دارد بهترین ماده ترمیم چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ان دندان باید با ماده کامپوزیت پر شود

 27. Avatar سیما گفت:

  سلام. پسر من 8 سال دارد ولی دندانهای دایم ایشان در نیامده ایا طبیعی است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اولین دندان دایم در سن 6 سالگی می روید بنابر این 2 سال دندانهای پسر شما دیر رویش یافته است لطفا از یک دندانپزشک حاذق برای معاینه وقت بگیرید

 28. Avatar نیایش گفت:

  سلام وقت بخیر،ببخشید دخترم ۱۰ سالشه و امروز زمین خورد و دندون ۱ فک بالاش شکست،خواستم ببینم اگه اونو بکشیم دوباره درمیاد؟ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی باشد. خیر

 29. Avatar Zahra گفت:

  سلام اقای دکتر من ۲۰سالمه و هنوز دوتا دندان شیری دارم که سالمه بنظرتون بکشم دندون درمیاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر شخصی 20 سالشه و هنوز دندان شیری او نیفتاده به این معنی است که دندان دائم وجود ندارد. دندان باید کشیده شود و فضای خالی با ارتودنسی پر شود . شما با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 30. Avatar عاطفه گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر میخواستم بپرسم که چند روز پیش دندون جلویی پسرم تو سن هفت سالگی افتاد به عنوان اولین دندون شیری بعد از چند روز نگاه کردم دیدم پشت همین دندون ی که افتاده یه دندون زده بیرون ایا این دندون که در امده بیرون درست در امده یا اینکه پشت دندون شیری که افتاده کج زده بیرون لطفا راهنمایی کنید با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. فشاری که دندان اصلی به دندان شیری وارد کرده باعث لق شدنش شده. یک مدتی صبر کنید اگر کج بیرون زده بود برای معاینه به مطب مراجعه کنید تا ویزیت و سپس راهنمایی شوید. شماره مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 31. Avatar رضا نصیری گفت:

  با سلام وخسته نباشی پسرم داره میره تو نه سالگی دندان آسیاب آخری به سمت پایین خراب شده آیا باید کشیده بشه بعضی وقتا میگه درد میگیری ولی من نگاه کردم کامل توش سیاه شده خراب شده ممنون میشم برای راهنمایی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این دندان باید عصب کشی و پر شود

 32. Avatar زینب کیانی گفت:

  سلام آقای دکتر ایام بکام
  دخترم شانزده ماهشه تا حالا دندون درنیاورده امروز متوجه شدم دوتا دندون بالاش دراومدن ولی از پایین درنیاورده این مشگلی ایجاد میکنه اقدام خاصی لازم داره میشه لطف کنید راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر سن ایشان یه یک سال و نیم رسید ودندان در نیاوردند باید به دندانپزشک مراجعه نمایید

   1. Avatar زینب کیانی گفت:

    زنده باشید تشکر🌹🌹🌹

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     موفق و موید باشید.

 33. Avatar محمد گفت:

  سلام دکتر من ۱۶ سالمه چند وقت پیش یکی از دندونای جلوییم بر اثر یه مشکلی کاملا از ریشه دراومد و اونو گذاشتم توی شیر وفرداش رفتم پیش دکتر و دکتر اونو جا انداخت و عصب کشی هم کرد آیا احتمال داره که دندان دوباره جوش بخوره .ممنون میشم اگه جوابمو بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.
   احتمال ماندن دندان وجود دارد . باید از دندان عکس گرفت تا جواب نهایی را داد

 34. Avatar فتوحی گفت:

  سلام .وقت بخیر .فرزند من 8 ساله است و دندان دایمی پیش بالای آن یکی از آنها رشد کرده است و تقریبا کامل شده . اما یکی از آن هنوز حتی سر نزده است .البته قبلا در بالای دندانهای پیش آن یک دندان به صورت عمود به لبش در آمد که خیلی کوچک و سرتیز بود که باعث زخم شدن داخل دهانش شد و دندان پزشک آن را کشید.ممکن است آن دندان کوچک اضافی سر زده دندان دائمی آن باشد که آن را کشیده باشیم .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله ، ممکنه نباید کشیده میشد . باید اون دندان با درمان ارتودنسی به قوس فک کشیده میشد.

 35. Avatar کیارش گفت:

  سلام اقا دکتر من۱۶سال سن دارمو دندون های جلویی دچار سوراخ شده و درونش یه کوچولو سیاه شده و انتظار میره که داره خراب میشه خواستم بدونم دندون جلویی دوباره در نمیاد یا چطوری میشه این مشکل رو حل کرد خوشحال میشم راهنمایی کنید منو

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان اصلی یکبار درمیاید. با کامپوزیت میتوان ترمیم کرد.

 36. Avatar زیبا گفت:

  سلام آقای دکتر، پسر من دندان های شیری اش هنوز نیوفتاده از پشت داره دندان در میاد. باید چیکار کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه شود و دندان شیری کشیده شود تا دندان اصلی به قوس فک برگردد.

 37. Avatar سجاد جمشیدی گفت:

  سلام اقای دکتر عذرمیخوام دخترم 8 سالشه دندان اسیای کوچک اول ان امروز به علت لق بودن افتاد ولی دندان زیریش رشد کرده و معلومه ميخواستم ببینم از لحاظ زمانی الان زمانش هست یا نه؟ با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست . نگران نباشید . وقتی دندان زیریش در حال بیرون زدن است فشار به دندان شیری می آورد و لق می شود.

 38. Avatar ارش چشمی گفت:

  سلام اقای دکتر دندون شیری پسرم دومی بغل دست نیش افتاده خیلی وقته الان ازپشت نیش میخواد دربیاد ولی چندماهه درهمین حالته واز لثه درنمیاد گفتن جاندارم چیکارکنم الان بکشم نیش رو کی درمیاد ؟بعدا مشکلی پیش نمیاد برادراومدن نیست چون جاشودندون دیگه گرفته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای معاینه به مطب مراجعه شود. با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 39. Avatar خورشید گفت:

  سلام،دخترم ۶سال و۱۱ماهش است دندان نیش بالااول فرودین امسال افتاد واون یکی هم ما ه گذشته افتاد اما اولی هنوز در نیامده ،دلیلش چیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان در صورتی لق می شود و می افتد که دندان اصلی در حال رویش باشد .

 40. Avatar حسین گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید اولین رویش دندان دایمی چه زمانی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان دایمی حدود 6تا 7 سالگی رویش می کند. و آن دندان آسیایی بزرگ اول فک پایین است که پشت دندان های شیری رویش می کند. و به مرور زمان دندانهای دیگر دایمی رویش نموده تا در سن 11 تا 13 سالگی تمام دندان های شیری افتاده و دندان های دایمی جایگزین می شود.

 41. Avatar رهام گفت:

  سلام . برای زودتر افتادن دندان شیری دخترم باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر کودک دندان شیری خود را زودتر از موعد از دست داد، او را نزد دندان پزشک ببرید تا در جای خالی دندان شیری او وسیله ای به نام “فضا نگه دار” قرار دهد. این وسیله اجازه حرکت دندان های مجاور را به این فضا نمی دهد و فضا برای رویش دندان دایمی زیر لثه حفظ می شود.

 42. Avatar محمد گفت:

  سلام تعداد دندون های فرد بالغ معمولا چند تا باید باشه من دو دندان پیش کنار نیشها در آرواره بالا در نیامده یعنی فضای کافی برای در اومدنشون وجود نداره راه درمان داره؟ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است برای معاینه کلینیکی به مطب مراجعه نمایید. با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت تماس بگیرید. اگر فضا باز مانده با ارتودنسی می توان بست. تا حضورا راهنمایی شوید.

 43. Avatar کمالان گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر ممنون از مطالب بسیار مفیدتون
  پسر من چهار سالشه و به دلیل اینکه ریشه دندان دو بالاش عفونت کرده بود مجبور به کشیدنش شدیم و توی مقالتون خوندم که تا شش سالگی هم دندان دائمی در نمیاد الان دوتا مسأله هست اول اینکه آیا راهی وجود داره که طی دو سال آینده جایگزین فضای خالی دندان بشه چون پزشکش میگه نیاز نیست ولی پسرم اعتماد بنفسشو از دست داده و اصلا لبخند نمیزنه
  مطلب دوم، با توجه به اینکه دندان یک زودتر از دندان دو درمیاد ممکنه بدلیل وجود فضای باز در کنارش کج در بیاد برای پیشگیری شما چه توصیه ای دارید
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما در خصوص سایت. برای اینکه فرزند شما دندان شیری خود را زودتر از موعد از دست داده، دندان پزشک در جای خالی دندان شیری او وسیله ای به نام “فضا نگه دار” قرار میدهد. این وسیله اجازه حرکت دندان های مجاور را به این فضا نمی دهد و فضا برای رویش دندان دایمی زیر لثه نگهداشته می شود.
   برای مطلب دوم اگر فضا باز ماند مراجعه به مطب بکنید برای ایشان با ارتودنسی این فضا را اصلاح می کنیم دیگر جای نگرانی نیست. و یک لبخند زیبا به او هدیه می دهیم.

 44. Avatar مبینا گفت:

  سلام اقای دکتر میشه لطفا جواب منو بدید ،لطفا
  دندون کرسی بالام داره در میاد و کاملا کج دراومده ،طوری که از ردیف خارج شده حدود ۹۰ درجه از ردیف خودش به سمت بیرون کج شده و درد دارم و هر دو تادندونم کج دراومده اما یکیش خیلی درد داره
  من ۱۸ سالمه و این دندون اصلی هست
  میزان کج شدگی خیلی زیاد هست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با ارتودنسی ثابت اصلاح می شود.با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.تا حضورا راهنمایی شوید.

 45. Avatar عفت گفت:

  سلام آقای دکتر
  وقتتون بخیر
  دندان شیری فرزند من تقریبا 8 ماه پیش افتاده ولی هنوز دندان اصلی بیرون نزده چیکار کنم؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه شود. دیر هنگام در آمدن امکان رویش دندان اضافی هم می باشد.

 46. Avatar لیلیا یاریجانیان گفت:

  سلام آقای دکتر من دوقلو دارم 5سال وهفت ماهش نه یکی از قولا دندون جلو پایین لق شده و پشت اون دندان در آمده ولی کامل نیست چون شما یه جایی نوشته بودید که دندان شیری باید کشیده بشه تا دائمی به سمت جلو بیاد میخواستم بدونم خودش میفته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان جلو شش سالگی می افتد . فشار رویش دندان اصلی و فشار زبان باعث افتادن دندان شیری می شود. جای نگرانی نیست.

 47. Avatar بزرگمهر گفت:

  سلام وقت بخیر یه سوال از خدمت شما دارم پسر من ۷ سال ۹ ماهش هست دو دندان جلو و پایین در آمده و دو دندان بالا هم حدود ۵ ماه پیش افتاد یکی از دندان ها در آمده ولی از اون یکی خبری نیست که در بیاد لطفا جواب بدید جای نگرانی هست یا نه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نگران نباشید تا یکی یا دو ماه دیگه بیرون میاید . می توان با گرفتن رادیوگرافی رویش دندان اصلی را در لثه دید ولی الان با شرایط تشدید کرونا توصیه و مراجعه به رادیوگرافی الزامی نیست.

 48. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر
  پسر من هفت سال و نه ماهشه هنوز دندان های شیریش نیافتاده .آیا این طبیعیه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شیری باید در شش سالگی بیفتد و دندان اصلی رویش کند یکم دیر شده بهتر است به متخصص ارتودنسی مراجعه شود.

 49. Avatar م گفت:

  سلا م من 15 سالمه از کنار ثه ام داره یک دندون کج درمیاد رفتم دکتر گفت این دندون شماره 5 هستش حالا باید دندون هایی که سر جاشون هستند رو بکشم یا دندون جدید رو

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه کلینیکی شوید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 50. Avatar محمد گفت:

  سلام وقت بخیر آقای دکتر دخترم شش سال و نیمه دندون یک و دو پایین افتاد دندون یک پایین دائمیش دراومده ولی دندون شماره دو پایین شیریش دیر افتاد درصورتیه که دندون دائم پشت سرش داشت در میومد الان که شیریه افتاده دندون دائم عقب تره نیومده سرجاش باید چکار کنم ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام با فشار زبان دندان دائم حرکت می کند و درست میشه.

 51. Avatar درخشان گفت:

  سلام آقای دکتر من درهفت سالگی دندان آسیاب کشیدم من الان 14سالمه هنوز دن دانم درنیومده باید چیکارکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک مراجعه شود . باید رادیوگرافی تهیه و بررسی گردد .

 52. Avatar سادات حسینی گفت:

  سلام پسرم ۴سالش هست چند روزه تا چیزی میخوره کنار گوشش رو میگیره میگه دندونم
  همیشه هم نیست آب یا بستنی میخوره اذیت نمیشه
  هیچ وقت از درد از خواب پا میشه
  ممکنه دندون درد باشه یا داره دندون درمیاره
  ممنونم از راهنمایبتون
  تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکنه دندانش پوسیده باشد . بهر حال باید ویزیت بشوند تا بتوان پاسخ صحیح داد.

 53. Avatar عطاالله گفت:

  سلام دکتر
  بچه ام ۶ سال داره هنوز دندان جلو نیافتد پشت همین داندان دندون درآمده دندانهای شیری هنوز محکم هستند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با فشار زبان دندان در حال رویش به جای دندان شیری می رود و باعث لق شدن دندان می شود.

 54. Avatar سالار گفت:

  با سلام ،پسرم ۹سال داشت بعلت پوسیدگی شدید دندانهایش مجبور شدیم ۳تا از دندانهایش را بکشیم ،الان۱۱سالشه همه دندانهای افتاده جایشان دندان در امده ولی بجای دندانهای کشیده شده هنوز دندان در نیامده ،آیا دندان بجای دندانهای شیری کشیده شده در خواهد آمدیانه؟واینکه دندانهای پسرم خیلی خیلی دیر میافتند الان از ان همه دندان شیری ۶تا افتاده وبجایشان در آمده ولی مابقی حتی لق هم نشده اند آیا باید به دندانپزشک مراجعه کنیم .خواهش میکنم راهنمایی بفرمایید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. وقی دندان اصلی در حال رویش می باشد دندان شیری لق می شود. بهتر است برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

 55. Avatar مهدی گفت:

  سلام اقای دکتر زمان رویش دندان دائمی چه سنی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زمان رویش دندان دائمی 6 تا 7 سالگی رویش می کند. در سن 11 تا 13 سالگی تمام دندان های شیری افتاده و دندان های دایمی جایگزین می شود.

 56. Avatar SAMANEH گفت:

  سلام
  به نظرتون در سن بالاي ٣٥ سال ارتودنسي جواب ميده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، درصورت داشتن لثه سالم امکان پذیر است. باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 57. Avatar شایات گفت:

  سلام آقا دکتر میخواستم بدونم الان هزینه ارتودنسی چقدر هست و اینکه شما چکی هم انجام میدین؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک ویا جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 58. Avatar آزاده گفت:

  سلام آقای دکتر. تا چه سنی دندانهای اصلی باید در بیان؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. رویش دندان تا سن 13 سالگیه که باید دندانهای اصلی باید در بیان.

 59. Avatar ناشناس گفت:

  سلام ۱۴سالمه ودندون آسیباب کوچکم بقل دندون نیشم دردمیکنه واحساس میکنم که لق شده آیا دندون دائمی من هس یا شیری؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 60. Avatar ابراهیم گفت:

  سلام آقای دکتر از چند ماهگی اولین دندان شیری در میاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تقریبا 6 ماهگی اولین دندان شیری که دو دندان وسط فک پایین است شروع به رویش می کند.

 61. Avatar مهسا گفت:

  سلام آقای دکتر شرمنده پسر من ۷ سالش هست یعنی مهر ماه وارد ۷ سالگی میشه ولی اصلا خبری از دندون لق و افتادنش نیست
  جای نگرانی داره یا طبیعی هستش؟
  ممنون میشم جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.بله، اگر تاکنون دندانی نیفتاده، دیر شده. بهتر است برای معاینه به دندانپزشک مراجعه شود.

 62. Avatar سحر حسینی قانع گفت:

  سلام. روزتون بخیر و شادی. سوالی داشتم خدمتتون اقای دکتر.
  پسر من ۵ سال و ۹ ماهه است. از ۴/۵ سالگی دوتا دندون شیری پایین افتاد و دوتا اصلی جاش در اومد. امروز هم دندون بالایی افتاد و پشتش دندون دایمی در اومده.
  نمیدونم علت اینقدررر زود دندون در اوردن چیه !میشه راهنماییم کنینن. که مشکلی ممکنه باشه یانه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طبیعی است.مراجعه معاینات دوره ای به دندانپزشک اطفال جهت معاینه و فلوراید تراپی را برای فرزندتان هر 6 ماه یکبار را داشته باشید.

 63. Avatar نصیر رضائیان گفت:

  درود جناب دکتر
  پسر من 4 سالشه و تعداد دندان های شیری فک پایین 9 تا هستش به جای اینکه 10 تا باشه یعنی دندان های جلوی 3 تا دراومده به جای 4 تا
  می خواستم بدونم جای نگرانی داره یا هنگام درآمدن دندان های اصلی مشکل برطرف میشه؟
  سپاس از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است توسط دندانپزشک دندان فرزند شما معاینه شود. البته عجله ای هم برای اینکار نیست.

   1. Avatar نصیر رضائیان گفت:

    درود جناب دکتر
    سپاس از پاسخ شما
    تا چه زمانی من نگران نباشم و تو چه سنی حساسیت بیشتری به خرج بدم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام . شما یک یا دو ماه دیگه هم صبر کنید اگر رویش نداشت به دندانپزشک جهت معاینه کلینیکی مراجعه کنید.

 64. Avatar امیرحسین آب کار گفت:

  با سلام دکتر من۱۸سال سن دارم یک عدد دندان در پشت دندان نیش من داره بیرون میاد علتش چیه چرا تو این سن این دندونم داره بیرون میاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. این دندان اصلی شما هست. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 65. Avatar ملیکا گفت:

  سلام دکتر من ۱۴ سالم هستش و تقریبا ۲ یا ۳ سال پیش دندون نیش چپیم که هنوز شیری بود نیفتاد.بعد دیدیم که داره بالاش یه دندون دیگه رشد میکنه .بهش اهمیت ندادیم تا کم کم دندون بالایی رشدش کامل شد و دندون شیریم افتاد بعدش .الان هم کج در اومده هم به طور کامل پایین نیومده .میخواستم بپرسم اسون ترین راه برای درمانش چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با ارتودنسی می توان مشکل را بر طرف کرد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک ویا جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 66. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر من چهارده سالم است و موقع غذا خوردن وقتی دندان هایم به هم میخوره درد شدیدی میگیرد .ممکنه از دندان عقل باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود تا علت درد تشخیص داده شود.

 67. Avatar سعیده گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  خواهر کوچکم ۴سالشه ولی ۴تا دندون آسیاب پایینش خیلی خراب شدن به طوری که یکی از اونا فقط یه ذره از دندونش مونده آیا راهی هست تا برای اینکه دندانش تا زمان افتادن درست بشه?واینکه آیا دندان پزشک عادی میتونه درمان کنه یا فقط باید دندان پزشک کودک باشه?

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در صورت امکان برای درمان به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه شود بهتر است. متخصص کودک بهتر و راحت تر اینکار را انجام میدهد بهر حال 4 سال در این رشته بیشتر از دندانپزشک عادی تحصیل کرده است.

 68. Avatar آبتین گفت:

  سلام پسرم تازه وارد ۵سالگی شده الان متوجه شدم که دندون اصلیش رو در جلوی فک پایین دراورده باید چکارکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 69. Avatar معصومه سلطانی گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید دختر من هفت سال و هفت ماهش هست الان فقط دوتا دندون جلویی فک پایین در اومده بقیه دندونای شیری هیچکدوم نه افتادن و نه دندونی در اومده چیکار باید بکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن هفت سالگی باید بیشتر دندانها اصلی باشند. بهتر است جهت معاینه به دندانپزشک مراجعه شود.

 70. Avatar Helma گفت:

  سلام آقای دکتر
  دختر ۴ ساله ای دارم که دندان های شیری پوسیده زیادی دارد به طوری که نیاز به عصب کشی دارد.
  ۴ دندان جلویی از فک بالا از دو سالگی دچار پوسیدگی شد و کم کم از بین رفت به طوری که الان تو ۴ سالگی باقیمانده دندان فقط در لثه مانده و وقتی نگاه میکنی یه خط سیاه میبینی و با کوچیک ترین ضربه کمی دردناک میشود.
  با توجه به اینکه هنوز دچار آبسه دندان نشده و اینکه اولین دندان شیری از ۶ سالگی می افته چکار باید کرد.
  چون هم در حرف زدن و هم در جویدن دچار مشکل میشود.
  با سپاس فراوان از پاسخگویی شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص دندانپزشک اطفال مراجعه کنید. تا دندانهای پوسیده ترمیم شود. و آن 4 تا دندان جلو که از بین رفته اند باید کشیده شود چون هر آن امکان دارد درد بگیرد .

 71. Avatar جاودانی گفت:

  سلام
  دندان کرسی یکی مانده به آخر پسره ۵ ساله ام درد شدید داره آیا کشیدن این دندان باعث میشه که دندان اصلیش در نیاد چون عصب کشی خیلی اذیتش میکنه لطف میکنید زودتر بهم کمک کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 72. Avatar صادقی گفت:

  سلام آقای دکتر دخترم یک سالو یک ماهشه دو دندون بالا پ چهار دندون پایین داره دو دندان دو بالاش درنیومده امکان داره دیگه درنیاد یا نداشته باشه؟باید ببرمش دندونپزشک معاینه کنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تا یک سال و نیمی کودکی صبر کنید اگر در نیامد برای معاینه به دندانپزشک مراجعه کنید.

 73. Avatar ساناز گفت:

  با سلام آقای دکتر در چند سالگی دندانهای اصلی در میان؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.اولین دندان اصلی حدود 6 تا 7 سالگی رویش می کند. تا سن 11 تا 13 سالگی دیگه دندانهای شیری افتاده و دندانهای دائمی یا اصلی رویش می کنند.

 74. Avatar سارا گفت:

  دكتر جان پسر من ٢٠ ماهشه و تا به الان ٢ تا دندون در فك پايين و بالا ٤ تا و هم بالا و پايين دندان اسياب دراورده ، مشكلي هست كه در پايين فقط همون ٢ تاي جلو رو در اورده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اگر تا 2 الی 3 ماه دیگه رویش دندان نداشت بهتر است برای معاینه به دندانپزشک مراجعه شود.

 75. Avatar نرگس گفت:

  سلام آقای دکتر.وقت بخیر.دخترم 10 سالشه الان بنظرم دندان شماره 2 شیری هست هنوز نیفتاده باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک جهت معاینه مراجعه کنید.

 76. Avatar سیه چهره گفت:

  سلام وقتتون بخیر ببخشید دختر من ۴ سال و ۷ ماهشه و دندونه شیری پایینش لق شده و پشتش دندون دائمی در اومده نسبت به سنش به نظرتون زود بوده یا طبیعیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست. طبیعیه.

 77. Avatar مهدی گفت:

  سلتم آقای دکتر . دختر ۸ ساله ام دندان آسیاب اول فک بالا را کشیده است آیا نیازی به فضا نگهدار دارد؟ ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 78. Avatar امیرعلی گفت:

  سلام دکتر.پسرم 4سال و 4ماهشه.از دوسالگی دندوناش پوسیده شده.ب خاطر حالت تهوع نمیتونن واسش کاری انجام بدن.ی مدتیه مخصوصا شبا موقع خواب دوتا از دندونای آسیاب اول فک بالا بخاطر کرم خوردگی و پوسیده شدن درد میکنه.اگه کشیده بشن برای دندونای بعدیشم مشکل ایجاد میکنه.از بیهوشی هم میترسم.لطف کنید منو از نگرانی دربیارین.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه شود. ایشان با مهارت خاص خود می تواند دندان کودک شما را ترمیم کند.

 79. Avatar عسگری گفت:

  دکترجان سلام.میخواستم بدونم بچه ای ک خاطر تهوع حاظر ب همکاری برای ترمیم دندون نمیشه.راه دیگری جز بیهوشی برای ترمیم وجودنداره.شماها میتونید برای فرزند 4 ساله ام بدون عمل بیهوشی کاری انجام دهین.سوال دیگم اینه ک برای چ سنی بیهوشی مضر است.پسر من 4 و 4ماهشه.بیهوشی براش عوارض داره یا ن؟؟پاسخ بدین ی دنیا ممنون میشم آقای دکتر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به دندانپزشک متخصص اطفال مراجعه و با ایشان مشورت کنید.

 80. Avatar غزل گفت:

  سلام آقای دکتر دختر من در سه سالگی یکی از دندان های جلو بدلیل ضربه لق شد و بعد افتاد الان دخترم هفت سالشه و هنوز دندونش در نیومده میشه کمک کنید که باید چیکار کنم ممنون میشم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید تا هفت سالگی در میامد به دندانپزشک مراجعه کنید معاینه شود. اگر لازم باشد رادیوگرافی تهیه شود.

 81. Avatar اسما گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید.دخترم ۵سال و دوماهشه.هنگام بازی با خواهرش و برخورد صورتش با زانو خوهرش دندون پایین جلو سمت راست خیلی لق شد در حد کندن طوری ک راحت کنده شد.الان کی دندون دایمش درمیاد.من باید الان چکار کنم اگر دندونش دیر در بیاد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.6 سالگی دندانهای اصلی رویش می کنند.

 82. Avatar جدیدی گفت:

  سلام دخترم هفت سال داره والان حدود شش ماه هست دندون های نیش رو کشیده یکی از دندانهای دایمیش رشد کرده دومی هنوز نه جای نگرانی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. چند ماه صبر کنید اگر رویش نکرد بهتر است توسط دندانپزشک معاینه شود.

 83. Avatar فلاح گفت:

  سلام

  پسر من ۴ سال و ۸ ماهش است و الان دندان وسط پایینش ، بدون ضربه خوردن ، لق شده است.البته پسرم از کودکی لک های سیاه بخاطر خورد قطره آهن روی دندانش ایجاد شده است.همچنین پرم بسیار زیاد دندان می جود.به نظر شما علت چیست؟..چه کاری برای کمک به او می توانم انجام دهم؟
  البته الان شرایط کرونایی قرمز در محل زندگی ما هست و من میترسم به دندانپزشک مراجعه کنم.لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانی که لق شده دندان شیری هست دندان اصلی از زیر رویش دارد که باعث لق شدن شده. ساییدن دندان یا دندان قروچه باید در شب از محافظ دندان استفاده کند.

 84. Avatar Mohammd گفت:

  سلام وقت بخیر من 17سالمه و دندون۴ بالاییم افتاده بر اثر خرابی

  آیا دندانی جایگزینش می‌شود؟ یا در می آید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ایمپلنت بهترین گزینه برای جایگزین دندان شماست.

 85. Avatar آریا گفت:

  سلام آقای دکتر .پسرم یک سال و سه ماهه چهار دندان پیش رو در اورده .چند روزی اسهال داشت و یک روز تب الان دو روز از این موضوع میگذره متوجه شدم که دندان آسیاب در اورده آیا زود اتفاق افتاده و مشکلی داره؟یا که نه ممنون میشم جوابگو بدین خیلی نگرانم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست .

 86. Avatar احمدآبادی گفت:

  با سلام خدمت آقای دکتر
  چهارتا از دندانهای جلو فک بالای دخترم از یک سالگی شروع به سیاه شدن کرده و به مرور خورده شده طوری که الان که پنج سالشه فقط ریشه دندانها باقی مانده هرازگاهی هم درد داره و لبش ورم میکنه، آیا این ریشه ها را باید بکشیم یا اینکه خودشان می افتند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید کشیده شود یکباره کودک دچار درد و ناراحتی می شود. و باید منتظر بود در سن 6 یا 7 سالگی کودک دندانهای اصلیش رویش می کند.

 87. Avatar حسین گفت:

  سلام آقای دکتر
  پسر من یک ساله و ۴ تا دندان جلو بالا و ۲ تا جلو پایین درآ
  ورده
  حالا متوجه شدیم فک پایین ۴ تا دندان آسیاب داره در میاره یکیش دراومد اما فک بالش خبری نیست
  آیا بده ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مشکلی نیست .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *