اطلاعات عمومی دندانپزشکی

روش های جلوگیری از تهوع در دندانپزشکی

خانمی که حالت تهوع در حین معاینه دندانپزشکی دارد

برخی از افراد در زمان مراجعه به کلینیک ‌های دندانپزشکی دچار حالت تهوع می شوند. بدون شک استرس یکی از دلایل اصلی بروز این حالت است. البته ناگفته نماند که در برخی مواقع افراد در زمان انجام اقدامات دندانپزشکی دچار تهوع شده و به این حالت رفلکس گگ نیز می ‌گویند. در این مقاله از سایت دکتر جمیلیان برای شما عزیزان درباره تهوع در بیماران دندانپزشکی گفته و راهکارهایی برای رفع این مشکل ارائه می ‌دهیم.

تهوع دندانپزشکی یا رفلکس گگ چیست؟

حتماً برایتان اتفاق افتاده که شی خارجی مانند ابزار دندانپزشکی از طریق دهان با حلق شما برخورد کرده و دچار حالت تهوع یا احساس عق زدن شوید. به این حالت خاص رفلکس حلقی، اسپاسم حنجره یا رفلکس گگ می‌ گویند و کاملاً غیر ارادی است. در واقع با لمس شدن قسمت انتهای زبان به ویژه اطراف لوزه‌ ها و زبان کوچک، عصب موجود در این نواحی سیگنالی را برای مغز ارسال می ‌کنند و موجب انقباض عضلات گلو و حالت تهوع می ‌شوند. این اتفاق در زمان دریافت خدمات دندانپزشکی بیشتر رخ می دهد؛ زیرا تماس اجسام با این بخش از دهان اجتناب ناپذیر است.

خانمی که تهوع در دندانپزشکی دارد.

راهکار های مفید برای جلوگیری از تهوع در دندانپزشکی

اگر جزء آن دسته از افرادی هستید که در زمان دریافت خدمات دندانپزشکی دچار حالت تهوع می‌ شوید باید بگوییم که نگران نباشید. این عارضه کاملاً طبیعی است و هر متخصص ارتودنسی و دندانپزشک برای بارها با آن مواجه شده است. راهکار های زیر برای کاهش احساس تهوع در زمان معاینه دندانپزشکی و در حین درمان موثر هستند:

کنترل تهوع دندانپزشکی با تنفس صحیح

اگر از راه دهان نفس می‌کشید، برای کنترل حالت تهوع بهتر است از طریق بینی نفس بکشید. به این منظور می‌ توانید قبل از مراجعه به کلینیک دندانپزشکی تنفس از طریق بینی را تمرین کنید. برای سهولت در نفس کشیدن، قبل از اقدام برای درمان می ‌توانید دارو های ضد احتقان نیز مصرف کنید، البته حتماً درباره این موضوع با دندانپزشک خود مشورت کنید.

کنترل استرس و اضطراب برای جلوگیری از رفلکس حلقی

در برخی مواقع خاص به ویژه در زمان جراحی دندان، افراد دچار استرس شدید می ‌شوند. کودکان یا بزرگسالان در زمان دریافت خدمات ارتودنسی نیز با رفلکس گگ مواجه می ‌شوند. ساده ‌ترین روشی که برای رفع این مشکل وجود دارد، کنترل اضطراب دندانپزشکی است. برای مثال توصیه می ‌کنیم قبل از مراجعه به دندانپزشک به اندازه کافی استراحت داشته و از تنش و اضطراب به دور باشید. گوش دادن به موسیقی ملایم یا پیاده روی در هوای آزاد نیز به ریلکس بودن شما کمک می ‌کند.

عدم مصرف غذاهای اسیدی برای کاهش تهوع دندانپزشکی

در صورتی که قبل از مراجعه به دندانپزشکی غذاهای ترش و اسیدی مصرف کرده اید احتمال تهوع در شما افزایش یافته و ممکن است قسمت انتهایی زبان و نای شما به محض تماس با لوازم و تجهیزات دندانپزشکی واکنش نشان داده و دچار تهوع شوید. برخی از مواد غذایی اسیدی مانند ترشی‌ ها که بوی چندان مطبوعی ندارند نیز منجر به اسیدی‌ تر شدن معده شده و احتمال ابتلا به رفلکس گگ را دو چندان می ‌کنند.

مصرف قرص ضد تهوع

یکی دیگر از راهکارهای پیشگیری از احساس تهوع هنگام مراجعه و دریافت خدمات دندانپزشکی مصرف داروی ضد تهوع است. البته لازم به ذکر است که به صورت پیش از مصرف هر گونه داروی ضد تهوع حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.

مسواک زدن و غرغره آب نمک برای پیشگیری از عق زدن

رعایت بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن قبل از مراجعه به دندانپزشکی نیز احتمال ابتلا به تهوع را کاهش می دهد. همچنین می توانید از غرغره آب نمک نیز استفاده کنید. محلول آب نمک علاوه بر تسکین درد دندان، کاهش التهاب و عفونت لثه برای جلوگیری از استفراغ و عق زدن در درمان های دندانپزشکی نیز موثر است.

خمیردندان و لیوان آب نمک بهمراه مسواک

روش های کنترل تهوع در بیماران توسط دندانپزشک

علاوه بر کارهایی که برای پیشگیری و کاهش حالت تهوع حین دندانپزشکی توسط بیمار قابل انجام است، یک سری راهکار نیز وجود دارد که توسط دندانپزشک قابل انجام است. در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

استفاده از سدیشن

در گذشته از سدیشن و آرامبخش صرفاً در آندوسکوپی و درمان ‌های پر اضطراب استفاده می شد. در حال حاضر این روش برای دندانپزشکی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. سدیشن یا بیهوشی دندانپزشکی کودکان منجر به خواب آلودگی بیمار در زمان درمان شده و استرس او را به میزان قابل ملاحظه ای کاهش می‌دهد.

استفاده از رابردم برای جلوگیری از تهوع دندانپزشکی

از دیگر روش‌ های کاهش تهوع بیماران در دندانپزشکی می‌ توان به استفاده از رابردم اشاره کرد. رابردم در واقع مانند سدی در دهان بوده که مانع برخورد ابزار دندانپزشکی با حلق بیمار می ‌شود. در زمان استفاده از رابردم، دندانپزشک تنها دندان پوسیده را مشاهده کرده و با سایر قسمت ‌های دهان که در مقابل دید نیستند، کاری ندارد؛ در نتیجه بیمار دچار حالت تهوع نمی ‌شود.

رابردم روی دندان ماکت صورت انسان
رابردم روی دندان ماکت صورت انسان برای کنترل تهوع

استفاده از اسپری بی حسی موضعی

از آنجایی که تهوع در بیماران دندانپزشکی بسیار شایع است، برخی از دندانپزشکان برای کاهش تهوع و احساس ناخوشایند بیماران از اسپری‌ های بی حسی موضعی استفاده کرده و بخش‌ هایی از حلق و دهان را بی حس می‌ کنند. از این روش معمولاً برای جراحی دندان‌ های عقل استفاده می ‌شود.

در آخر توصیه می‌ کنیم در زمان مراجعه به دندانپزشکان برای جراحی فک و سایر خدمات درمانی درباره تمامی حساسیت‌ هایی که نسبت به ابزارها و روش ‌های درمانی دارید، بگویید. به این طریق درمان شما به روش صحیح و بدون استرس انجام خواهد شد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *