ارتودنسی ثابت

روش نگهداری از ارتودنسی لینگوال

خانمی در حال خندیدن با ارتودنسی لینگوال

با مرور زمان و پیشرفت های رخ داده در تکنولوژی ارتودنسی گونه های جدیدی از درمان ارتودنسی به وجود آمده اند. زمانی شما مجبور بودید فقط از ارتودنسی ثابت استفاده کنید. بعد ها ارتودنسی متحرک و ارتودنسی نامرئی نیز به انتخاب های شما اضافه شدند. یکی از تکنولوژی های جدید درمان ارتودنسی، روش لینگوال است. ارتودنسی لینگوال از متد جدید استفاده می کند که به شدت در حال محبوب شدن است. مزایای این روش مناسب کسانی است که به ظاهر خود اهمیت می دهند.

ارتودنسی لینگوال

در ارتودنسی لینگوال براکت ها به جای جلوی دندان ها در پشت آن ها قرار می گیرند. در این صورت کمتر دیده می شوند و به نوعی می توان گفت کسی متوجه استفاده شما از آن ها نخواهد شد. دلیل محبوبیت روز افزون این روش همین موضوع است. افرادی که به ظاهر خود اهمیت می دهند با استفاده از ارتودنسی لینگوال احساس بهتری خواهند داشت. دلیل دیگر این است که اگر از ابزار های بادی مانند سازها استفاده می کنید این نوع ارتودنسی مشکلات کمتری برای شما ایجاد خواهد کرد.

تصویر ارتودنسی لینگوال فک پایین

دقت کنید قبل از اقدام به انجام ارتودنسی لینگوال از مهارت کافی متخصص ارتودنسی خود اطلاع پیدا کنید. به این دلیل که این روش ارتودنسی نیازمند یاد گیری ویژه ای است و فقط متخصص برجسته ارتودنسی از عهده این کار بر خواهد آمد. اما معمولا متخصص برجسته ارتودنسی در همه موارد استفاده از این روش را توصیه نمی کند. زیرا کسی که قصد استفاده از ارتودنسی لینگوال را دارد باید دارای ویژگی های خاصی باشد.

داشتن دندان بلند و سالم شرط اول است. به این دلیل که براکت ها در این روش در پشت دندان ها قرار می گیرند باید فضای کافی برای این کار وجود داشته باشد. به همین دلیل بسیاری از کودکان و افرادی که دندان های کوچکی دارند نمی توانند از این روش استفاده کنند. مورد بعدی فضای کافی بین محل قرار گیری زبان و دندان است. اگر این فاصله کم باشد زبان به براکت ها فشار وارد خواهد کرد و ممکن است موجب جا به جایی دندان ها شود. حتی ممکن است در حرف زدن افراد مشکل ایجاد کند. در نهایت قیمت تجهیزات و دستمزد متخصص برجسته ارتودنسی، در این روش نسبت به روش های قدیمی تر بسیار بیشتر است. براکت ها باید به صورت اختصاصی سفارش داده شوند تا کاملا مناسب دندان شما باشند و این کار هزینه ارتودنسی لینگوال زیادی خواهد داشت. در مجموع با این که این روش بسیار پر طرفدار است اما معمولا تعداد کمی از افراد موفق می شوند از آن استفاده کنند.

مراقبت از ارتودنسی لینگوال

در همه روش های ارتودنسی متخصص ارتودنسی خوب به شما توصیه خواهد کرد تا دندان های خود را مرتبا تمیز کنید. دلیل این کار هم مشخص است، تکه های غذا به آسانی در لا به لای ارتودنسی شما قرار خواهند گرفت و تمیز کردن آن ها مشکل تر از حالت عادی می شود. براکت ها و سیم ها دارای فضای خالی زیادی هستند که اگر به خوبی تمیز نشوند مشکلات و بیماری های دهان و دندان را ایجاد خواهند کرد. بعد از هر وعده غذایی مسواک کنید. دقت کنید که همه دندان ها را به خوبی با مسواک از آلودگی ها پاک کنید. براکت ها معمولا به سختی تمیز نمی شوند بهتر است که زمان بیشتری برای آن ها صرف کنید. حالا که این براکت ها در پشت دندان ها قرار گرفته اند دسترسی به آن ها سخت تر است تمیز کردن آن ها هم نسبت به سایر ارتودنسی ها نیاز به توجه بیشتری دارد. به همین دلیل معمولا از مسواک های خاصی برای افزایش قدرت پاک کنندگی استفاده می کنند.

اینگونه از ارتودنسی ها به دلیل قرار گرفتن براکت در پشت دندان محدودیت های غذایی کمتری نسبت به سایر ارتودنسی ها دارند. اما همچنان باید رژیم غذایی خاص که متخصص برجسته ارتودنسی به شما پیشنهاد می کند را رعایت کنید. غذاهای پر چرب و دارای دانه های ریز و جویدنی به همراه مواد غذایی چسبنده و ترد انتخاب های مناسبی نیستند و می توانند هزینه های جانبی زیادی داشته باشند.

قیمت بالای تجهیزات روش ارتودنسی لینگوال سبب شده که هزینه تعمیرات آن هم بیشتر از سایر روش های ارتودنسی باشد. پس سعی کنید حداکثر مراقبت را به عمل آورید. لبخند زیبا ارزش آن را دارد که توجه ویژه ای در طول درمان به ارتودنسی خود داشته باشید.

دکتر جمیلیان
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.