اطلاعات عمومی دندانپزشکی

روش مقابله با حساسیت دندان

روش مقابله با حساسیت دندان

هیچ چیزی بهتر از یک فنجان چای داغ هنگام صبح و یا یک لیوان آب خنک در یک روز گرم، نمی چسبه! البته در صورتی که با نوشیدن اولین جرعه، در دهانمان دردی را احساس نکنیم. مقصر این درد کسی نیست جز، حساسیت دندان!!!

عوامل ایجاد حساسیت دندان چیست؟

هر دندانی از عاج دندان ساخته شده، که بافتی است که به وسیله مینای دندان پوشیده می شود. اگر مینای دندان از بین برود و یا پوسیده شود و عاج دندان آشکار شود، دندان در موقعیتی قرار می گیرد که احساس درد خواهیم کرد.

پس رفت لثه که به علت مسواک زدن محکم و غیر اصولی می باشد می تواند باعث نمایان شدن عاج دندان شود. از جمله عوامل دیگری که باعث ایجاد حساسیت می شوند، شکستگی دندان، دندان قروچه کردن، غذاهای اسیدی، زیاده روی در استفاده از دهان‌شویه و غیره می باشند.

علل حساسیت دندانی

پیش گیری از آسیب مینای دندان و حساسیت دندان

آسیب رسیدن به مینای دندان، جبران ناپذیر است. هنگامی که مینا آسیب ببیند، هیچ راهی برای برگشت آن نیست. بنابراین فقط می توانیم از آن پیشگیری کنیم.

بهترین توصیه ها برای بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از حساسیت آن

  •  از مسواک های دارای برس نرم استفاده کنید و محکم مسواک نزنید. و سعی کنید طبق اصول صحیح مسواک بزنید.
  •  خوردن غذاها و نوشیدنی های اسیدی را کاهش دهید و یا به کلی ترک کنید و اگر امکان ترک آن ها نیست، حتما بعد از مصرف آن ها دهان خود را با آب بشورید و حداقل نیم ساعت صبر کنید و بعد مسواک بزنید.
  •  حواستان باشد که دندان قروچه نکنید و یا دندان هایتان را بیش از حد فشار ندهید. در هنگام خواب می توانید از گارد دهان استفاده کنید.
  •  هر شش ماه یک بار حتماً به متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید.
  • اگر به خاطر استفاده بیش از اندازه از دهانشویه دچار حساسیت و آفت دهان شدید مصرف دهانشویه را کم کنید. به علاوه از دهانشویه مخصوص دندان های حساس استفاده کنید.

گاهی اوقات با تمام مراقبت هایی که می کنیم ولی باز هم یک یا چند دندانمان دچار حساسیت می شوند. در این صورت بهترین کار مراجعه به متخصص دندان پزشکی می باشد. در غیر این صورت شما می توانید از خمیر دندان های مخصوصی استفاده کنید که جلوی حساسیت و درد را می گیرند و همچنین ژل فلوراید که باعث استحکام مینای دندان می شود و حساسیت را کاهش می دهد نیز می تواند به شما کمک کند.

درمان حساسیت دندان

اگر شما از دندان هاي حساس رنج مي بريد، به دندانپزشك خود مراجعه كنيد. او مي تواند يكي از عوامل زير را در درد دندان شما تشخيص دهد. بستگي به شرايط محيطي، دندانپزشك شما ممكن است توصيه كند:

خمير دندان کاهش حساسیت: بعد از چندين بار استفاده از این خمير دندان، درد مرتبط با دندان هاي حساس از بين می رود. انواع متنوعی از این نوع خمیردندان در داروخانه ها موجود است.  از دندانپزشك خود بپرسيد كدام محصول براي شما موثرتر است.

فلورايد: ممكن است دندانپزشك شما از فلورايد برای نواحي حساس دندان، قوي ساختن ميناي دندان و كم كردن درد، استفاده كند. او شايد  انواع فلورايد جهت مصرف خانگی را برای شما تجویز کند تا در فواصل منظمی از آن استفاده کنید.

استفاده از پانسمان بی حسی: بعضي اوقات ريشه هاي بدون محافظ مي توانند از طريق گذاشتن و بستن پانسمان به سطوح قسمت هاي حساس ريشه  درمان شود. برای انجام این فرآیند ممكن است بي حسي موضعي نیاز باشد.

جراحي پيوند لثه: اگر ريشه دندان شما بافت لثه اي اش را از دست داده، مقداري بافت لثه را مي توان از جاي ديگر  برداشت و به قسمت حساس شده بر اثر تحلیل لثه پیوند کرد. اين روش مي تواند ريشه هاي بدون محافظ را درمان كند و حساسيت را كم كند.

روت کانال: اگر حساسیت دندان شما منجربه درد شديد و غیر قابل تحمل شده و درمان هاي ديگر موثر واقع نمي شوند، دندانپزشك احتمالا روت کانال را توصيه مي كند. روشي كه براي درمان مشكلات مربوط به عصب  دندان از ان استفاده مي شود. این روش به عنوان موفق ترين تكنيك براي از بين بردن حساسيت دندان در نظر گرفته شده است.

به منظور جلوگيري از عود حساسیت دندان، آنها  را دو بار در روز با مسواك نوع  نرم و خمير دندان حاوی  فلورايد مسواك بزنيد و هر روز نخ دندان بكشيد. از ضربه هاي ملايم به جاي سايش هاي شديد استفاده كنيد و از استفاده از خمير دندان ساينده پرهيز كنيد. اگر دندان هايتان را روي هم مي سابيد، از دندانپزشك خود يك محافظ بخواهيد. سابيدن دندان ها مي تواند باعث شكستگي دندان ها شود و حساسيت ايجاد كند.

شما بايد هنگام خوردن و نوشيدن غذاها و نوشيدني هاي اسيدي مثل  نوشيدني هاي كربناتي مركبات مراقب باشيد. همه این نوشیدنی ها در طول زمان مي توانند مقداري از ميناي دندان را از بين ببرند. وقتي كه شما نوشيدني هاي اسيدي ميل مي كنيد، از يك ني براي كم كردن تماس آن با دندان هايتان استفاده كنيد. بعد از خوردن يا نوشيدن ماده اي اسيدي، آب بنوشيد تا سطوح اسيدی در دهان شما را تنظيم كند.

سوالات متداول روش مقابله با حساسیت دندان

1- آیا مسواک زدن شدید می تواند باعث ایجاد حساسیت دندانی شود؟

بله. مسواک زبر یا مسواک زدن شدید می تواند منجر به حساسیت شود. با گذشت زمان ، این امر همچنین می تواند باعث از بین رفتن مینای دندان شود.

2- حساسیت دندان چیست؟

در زیر پوشش مینای دندان محافظ یک لایه بسیار متخلخل به نام عاج قرار دارد. هزاران توبول میکروسکوپی از طریق عاج عبور می کنند. هنگامی که عاج در معرض محیط دهان قرارگرفت ، اعصاب درون لوله‌های عاج ممکن است در معرض محرکهایی مانند غذای سرد یا نوشیدنی حساس شوند و باعث درد شدید شوند.

3- چگونه می توانیم دندانهای حساس را تسکین دهیم؟

مسواک زدن با خمیردندان حساس مانند Sensodyne به تسکین دندانهای حساس کمک می کند. مصرف دو بار در روز می تواند به جلوگیری از بازگشت حساسیت کمک کند. نکته دیگر جلوگیری از مسواک زدن بیش از حد سخت و استفاده از یک برس مسواک نرم که مخصوص دندانهای حساس طراحی شده است. با مراقبت خوب از دندانها و ویزیت مرتب دندانپزشک  می توانید در برابر شرایطی که باعث ایجاد حساسیت می شوند ، از بیماریهایی مثل مشکلات  لثه ای ، پوسیدگی دندان و تحلیل لثه جلوگیری نمایید. 

4- چه چیزی باعث ایجاد دندانهای حساس می شود؟

دندانهای حساس می توانند در اثر تحلیل لثه، از بین رفتن مینای دندان یا آسیب دیدن دندانها و لثه ایجاد شوند. حساسیت موقت ممکن است در اثر استفاده از داروهای شیمیایی و یا کاربرد مواد سفید کننده در منزل ایجاد شود. 

5- آیا حساسیت دندان یک مشکل شایع دندان است؟

بله. دندانهای حساس ممکن است در نتیجه تغییر در سبک زندگی مدرن و عادتهای غذایی افراد جوان را تحت تأثیر قرار دهند و می تواند حساسیت دندانی در هر سنی شروع شود. از آنجایی که در طول روز ما بیشتر غذاهای اسیدی و نوشیدنی و میان وعده مصرف می کنیم، ممکن است بیشتر در معرض خطر ایجاد دندانهای حساس قرار بگیریم.

6- آیا حساسیت دندان نشانه یک مشکل جدی دندان است؟

حساسیت دندان ممکن است نشان دهنده یک مشکل اساسی باشد که نیاز به مراقبت سریع توسط دندانپزشک دارد. برای مشاوره در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

7- آیا سفید شدن دندان باعث ایجاد حساسیت می شود؟

ماده سفید کننده، باعث می شود که اکسیژن روی مینای دندان قرار گیرد و رنگ دندان روشن تر می شود.حساسیت دندان ممکن است تا حدودی در ادامه روش های سفید کردن دندان ایجاد شود .

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

1 دیدگاه برای “روش مقابله با حساسیت دندان

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. دندان شما حساس است . از خمیر دندانهای ضد حساسیت استفاده کنید. و آلو و گوجه سبز را به طور مستقیم گاز نگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *