اطلاعات عمومی دندانپزشکی

روش مقابله با حساسیت دندان

دندانی که حساس به سرما، گرما و ترشی است

هیچ چیزی بهتر از یک فنجان چای داغ هنگام صبح و یا یک لیوان آب خنک در یک روز گرم، نمی چسبه! البته در صورتی که با نوشیدن اولین جرعه، در دهانمان دردی را احساس نکنیم. مقصر این درد کسی نیست جز، حساسیت دندان!!!

عوامل ایجاد حساسیت دندان چیست؟

هر دندانی از عاج دندان ساخته شده، که بافتی است که به وسیله مینای دندان پوشیده می شود. اگر مینای دندان از بین برود و یا پوسیده شود و عاج دندان آشکار شود، دندان در موقعیتی قرار می گیرد که احساس درد خواهیم کرد.

پس رفت لثه که به علت مسواک زدن محکم و غیر اصولی می باشد می تواند باعث نمایان شدن عاج دندان شود. از جمله عوامل دیگری که باعث ایجاد حساسیت می شوند، شکستگی دندان، دندان قروچه کردن، غذاهای اسیدی، زیاده روی در استفاده از دهان‌شویه و غیره می باشند.

علل حساسیت دندانی

پیش گیری از آسیب مینای دندان و حساسیت دندان

آسیب رسیدن به مینای دندان، جبران ناپذیر است. هنگامی که مینا آسیب ببیند، هیچ راهی برای برگشت آن نیست. بنابراین فقط می توانیم از آن پیشگیری کنیم.

بهترین توصیه ها برای بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از حساسیت آن

 •  از مسواک های دارای برس نرم استفاده کنید و محکم مسواک نزنید. و سعی کنید طبق اصول صحیح مسواک بزنید.
 •  خوردن غذاها و نوشیدنی های اسیدی را کاهش دهید و یا به کلی ترک کنید و اگر امکان ترک آن ها نیست، حتما بعد از مصرف آن ها دهان خود را با آب بشورید و حداقل نیم ساعت صبر کنید و بعد مسواک بزنید.
 •  حواستان باشد که دندان قروچه نکنید و یا دندان هایتان را بیش از حد فشار ندهید. در هنگام خواب می توانید از گارد دهان استفاده کنید.
 •  هر شش ماه یک بار حتماً به متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید.
 • اگر به خاطر استفاده بیش از اندازه از دهانشویه دچار حساسیت و آفت دهان شدید مصرف دهانشویه را کم کنید. به علاوه از دهانشویه مخصوص دندان های حساس استفاده کنید.

گاهی اوقات با تمام مراقبت هایی که می کنیم ولی باز هم یک یا چند دندانمان دچار حساسیت می شوند. در این صورت بهترین کار مراجعه به متخصص دندان پزشکی می باشد. در غیر این صورت شما می توانید از خمیر دندان های مخصوصی استفاده کنید که جلوی حساسیت و درد را می گیرند و همچنین ژل فلوراید که باعث استحکام مینای دندان می شود و حساسیت را کاهش می دهد نیز می تواند به شما کمک کند.

درمان حساسیت دندان

اگر شما از دندان های حساس رنج مي بريد، به دندانپزشک خود مراجعه كنيد. او مي تواند يكي از عوامل زير را در درد دندان شما تشخيص دهد. بستگي به شرايط محيطي، دندانپزشک شما ممكن است توصيه كند:

خميردندان کاهش حساسیت: بعد از چندين بار استفاده از این خمير دندان، درد مرتبط با دندان هاي حساس از بين می رود. انواع متنوعی از این نوع خمیردندان در داروخانه ها موجود است. از دندانپزشک خود بپرسيد كدام محصول براي شما موثرتر است.

فلورايد: ممكن است دندانپزشک شما از فلورايد برای نواحي حساس دندان، قوی ساختن ميناي دندان و كم كردن درد، استفاده كند. او شايد  انواع فلورايد جهت مصرف خانگی را برای شما تجویز کند تا در فواصل منظمی از آن استفاده کنید.

استفاده از پانسمان بی حسی: بعضي اوقات ريشه هاي بدون محافظ مي توانند از طريق گذاشتن و بستن پانسمان به سطوح قسمت هاي حساس ريشه  درمان شود. برای انجام این فرآیند ممكن است بي حسي موضعي نیاز باشد.

جراحي پيوند لثه: اگر ريشه دندان شما بافت لثه اي اش را از دست داده، مقداري بافت لثه را می توان از جای ديگر برداشت و به قسمت حساس شده بر اثر تحلیل لثه پیوند کرد. اين روش مي تواند ريشه های بدون محافظ را درمان كند و حساسيت را كم كند.

روت کانال: اگر حساسیت دندان شما منجربه درد شديد و غیر قابل تحمل شده و درمان هاي ديگر موثر واقع نمی شوند، دندانپزشك احتمالا روت کانال را توصيه مي كند. روشي كه براي درمان مشكلات مربوط به عصب  دندان از ان استفاده مي شود. این روش به عنوان موفق ترين تكنيك براي از بين بردن حساسيت دندان در نظر گرفته شده است.

به منظور جلوگيري از عود حساسیت دندان، آنها  را دو بار در روز با مسواك نوع  نرم و خمير دندان حاوی  فلورايد مسواك بزنيد و هر روز نخ دندان بكشيد. از ضربه هاي ملايم به جاي سايش هاي شديد استفاده كنيد و از استفاده از خمير دندان ساينده پرهيز كنيد. اگر دندان هايتان را روي هم مي سابيد، از دندانپزشك خود يك محافظ بخواهيد. سابيدن دندان ها مي تواند باعث شكستگي دندان ها شود و حساسيت ايجاد كند.

شما بايد هنگام خوردن و نوشيدن غذاها و نوشيدني هاي اسيدي مثل  نوشيدني هاي كربناتي مركبات مراقب باشيد. همه این نوشیدنی ها در طول زمان مي توانند مقداري از ميناي دندان را از بين ببرند. وقتي كه شما نوشيدني هاي اسيدي ميل مي كنيد، از يک نی براي كم كردن تماس آن با دندان هايتان استفاده كنيد. بعد از خوردن يا نوشيدن ماده ای اسيدی، آب بنوشيد تا سطوح اسيدی در دهان شما را تنظيم كند.

سوالات متداول روش مقابله با حساسیت دندان

1- آیا مسواک زدن شدید می تواند باعث ایجاد حساسیت دندانی شود؟

بله. مسواک زبر یا مسواک زدن شدید می تواند منجر به حساسیت شود. با گذشت زمان، این امر همچنین می تواند باعث از بین رفتن مینای دندان شود.

2- حساسیت دندان چیست؟

در زیر پوشش مینای دندان محافظ یک لایه بسیار متخلخل به نام عاج قرار دارد. هزاران توبول میکروسکوپی از طریق عاج عبور می کنند. هنگامی که عاج در معرض محیط دهان قرارگرفت ، اعصاب درون لوله‌های عاج ممکن است در معرض محرکهایی مانند غذای سرد یا نوشیدنی حساس شوند و باعث درد شدید شوند.

3- چگونه می توانیم دندانهای حساس را تسکین دهیم؟

مسواک زدن با خمیردندان حساس مانند Sensodyne به تسکین دندانهای حساس کمک می کند. مصرف دو بار در روز می تواند به جلوگیری از بازگشت حساسیت کمک کند. نکته دیگر جلوگیری از مسواک زدن بیش از حد سخت و استفاده از یک برس مسواک نرم که مخصوص دندانهای حساس طراحی شده است. با مراقبت خوب از دندانها و ویزیت مرتب دندانپزشک  می توانید در برابر شرایطی که باعث ایجاد حساسیت می شوند، از بیماریهایی مثل مشکلات  لثه ای، پوسیدگی دندان و تحلیل لثه جلوگیری نمایید. 

4- چه چیزی باعث ایجاد دندانهای حساس می شود؟

دندانهای حساس می توانند در اثر تحلیل لثه، از بین رفتن مینای دندان یا آسیب دیدن دندانها و لثه ایجاد شوند. حساسیت موقت ممکن است در اثر استفاده از داروهای شیمیایی و یا کاربرد مواد سفید کننده در منزل ایجاد شود. 

5- آیا حساسیت دندان یک مشکل شایع دندان است؟

بله. دندانهای حساس ممکن است در نتیجه تغییر در سبک زندگی مدرن و عادتهای غذایی افراد جوان را تحت تأثیر قرار دهند و می تواند حساسیت دندانی در هر سنی شروع شود. از آنجایی که در طول روز ما بیشتر غذاهای اسیدی و نوشیدنی و میان وعده مصرف می کنیم، ممکن است بیشتر در معرض خطر ایجاد دندانهای حساس قرار بگیریم.

6- آیا حساسیت دندان نشانه یک مشکل جدی دندان است؟

حساسیت دندان ممکن است نشان دهنده یک مشکل اساسی باشد که نیاز به مراقبت سریع توسط دندانپزشک دارد. برای مشاوره در اسرع وقت به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

7- آیا سفید شدن دندان باعث ایجاد حساسیت می شود؟

ماده سفید کننده، باعث می شود که اکسیژن روی مینای دندان قرار گیرد و رنگ دندان روشن تر می شود. حساسیت دندان ممکن است تا حدودی در ادامه روش های سفید کردن دندان ایجاد شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

33 دیدگاه برای “روش مقابله با حساسیت دندان

 1. Avatar امیر گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید من بعد از جرم گیری دندونا جلوم حساسیت پیدا کردن تیر میکشن رفتم دکتر مشکلی ندارن گفتن حساسیته بعد یک ماه خمیردندان سنسوداین استفاده کردم خوب نشدم الان خمیردندان فارمد استفاده میکنم نظرتون چیه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. خمیردندان ضدحساسیت فارمد برای از بین بردن حساسیت و ترمیم تدریجی مینای دندان مناسب است.

 2. Avatar جواهری گفت:

  سلام
  من یکی از دندونام به سرما حساس شده بود و دندونپزشک پس از بررسی گفت که باید خمیر دندان ضد حساسیت مصرف کنم و بعد از مصرفش ، حساسیت از بین رفت.
  یک هفته هست که مصرفش رو قطع کردم ؛ چقدر طول می‌کشه تا حساسیت دندونم دوباره برگرده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. استفاده از خمیردندان سنسوداین باعث می شود حساسیت دندان از بین برود. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک خمیردندان مناسب برای دندان ها

   1. Avatar جواهری گفت:

    منظور من اینه که حالا که مصرفش رو قطع کردم ، معمولا چقدر طول می‌کشه حساسیت دوباره برگرده؟ چون تا جایی که می‌دونم ، اگه مصرفش قطع بشه ، حساسیت دندون دوباره برمی‌گرده

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. از خمیردندان سنسوداین به مدت سه ماه استفاده کنید سپس برای معاینه دوره ای به دندانپزشک مراجعه شود.

 3. Avatar رضوان گفت:

  سلام وقت بخیر
  3 ماه پیش یکی از دندون های بالا سمت چپ (6) را پر کردم . دندون 5 ام عصب کشی شده. ولی لواشک و میوه های ترش میخورم درد میگیره.
  ممکنه دندونم حساس شده باشه؟ از خمیر دندان سنسوداین استفاده میکنم بهتر میشه تا یه مدتی

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. حساسیت دندان برای دندانی که عصب کشی و درمان ریشه انجام شده است برای مدتی کوتاه طبیعی است. تا یکی دو ماه بعد باید حساسیت دندان از بین برود وگرنه جهت معاینه و چکاپ دندان های مجاور به دندانپزشک مراجعه نمایید.

 4. Avatar شهناز قنبری گفت:

  سلام. حساسیت به شیرینی و سرما علتش چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. نزد دندانپزشک مراجعه نمایید. پوسیگی دندان باید برداشته شود اگر لازم باشد باید دندان عصب کشی و درمان ریشه گردد.

 5. Avatar کوروش گفت:

  سلام. آقای دکتر دندانم را عصب کشی کردم حالا خیلی حساس شده. آیا مشکلی داره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سب سلام حساسیت دندان یک یا دو روز بعد از عصب کشی دندان طبیعی است.

 6. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام.
  من تقریبا میشه گفت که همه دندونام حساسن.
  انگار که از ابتدا اینطور بودم.
  خمیر دندان سنسوداین حساسیت دندان را موقتی تسکین میدهید یا اگر محصول تمام شد و با خمیردندان معمولی مسواک انجام دهیم حساسیت دوباره برمی گردد؟ (یعنی حساسیت را کامل از بین می ببرد یا موقتی است و در حین قطع استفاده دوباره حساسیت برمی گردد؟)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود که دندان های شما توسط یک دندانپزشک معاینه شود. ممکن است دندان پوسیده داشته باشید. و یا دندان شما احتیاج به عصب کشی و درمان ریشه داشته باشد.

 7. Avatar هلیا گفت:

  سلام جناب آقای دکتر وقتتون بخیر
  دندون نیش بالا ی من قبلا پر شده بود و چندوقتیه که حساس شده حدود ۸ ماه به چند دندونپزشک نشون دادم دندونم رو و میگن دندون سالمه ومشکلی نداره با این حال دندونم رو مجدد دو هفته ی پیش پر کردن ولی وضعیت فرقی نکرده در ضمن همیشه هم از خمیر دندون ضد حساسیت استفاده می کنم ممنون میشم بفرمایین چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان نیش رادیوگرافی تهیه شود و ریشه دندان بررسی گردد. ممکن است دندان نیش نیاز به عصب کشی داشته باشه یا دندان مجاور دندان نیش مشکل داشته باشد.

 8. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر، وقت شما بخیر
  در این سرما و برف وقتی مثلا لبخند می زنم یا به یک قارچ پرتقال گاز می زنم یا در تابستان که بستنی می خورم (اصلا نمیتونم که بستنی رو گاز بزنم) دندونم درد میگیرهه. با خمیر دندان ضد حساسیت برطرف میشه؟! پایه نهم و ۱۴ سالمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکن است پوسیدگی دندان داشته باشید بهتر است جهت معاینه دندان ها به یک دندانپزشک مراجعه نمایید.

   1. Avatar فاطمه گفت:

    سلام خسته نباشید دکتر دندون هفت بالا سمت راستم درد می‌کنه میگیره ول می‌کنه رفتم پیش متخصص درمان ریشه گفتن که مشکلی نداره و دندون بغلیاتونم همین طور فک کنم حساس شده چ کار کنم واقعا خسته شدم آخه دندون ۵.۶سمت چپم در می‌کنه امکانش هست درد از اونا باشه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دندان های شما باید معاینه کلینیکی انجام گردد. اگر دندان پوسیده نداشته باشید. می توانید یک مدت از خمیر دندان های ضد حساسیت استفاده نمایید.

 9. Avatar بصیری گفت:

  من دو ماه پیش دندانم را کشیدم،هنوز جاش حساسیت داره و اذیت میکنه ،لطفاً یک قرص ضد حساسیت لثه بهم معرفی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای حساسیت دندان می توانید از خمیر دندان ضد حساسیت سنسوداین استفاده نمایید.

 10. Avatar بابك آقابيگى گفت:

  اقاى دكتر سلام من دندون ٦ را براى ايمپلنت چند روز پيش كشيدم كه الان تقريبا خوب شده درد جزيي داره ولى متاسفانه ٣ روز دندون جلو بيشتر پايين حساس شده درد ميكنه دندونپزشك گفتند خمير سنسوداين بزنيد روزى چند مرتبه زدم خوب نشد خمير رو همروى دندان ماليدم ژل درد دندون بچه زدم متاسفان صبح از خواب بلند ميشم درد حساسييت شروع ميشه چكار كنم البته براى اون جراحى ٢ زوز از دهانشويه مخصوص استفاده ميكنم ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. استفاده خمیر دندان سنسوداین بعد از یک هفته حساسیت دندانی شما باید اصلاح گردد. وگرنه برای معاینه دندان به دندانپزشک مراجعه شود.

 11. Avatar گلی گفت:

  سلام آقا دکتر من دو سه ماه پیش دندان عقلیم دراومد بعد بخاطر همون اصلا سمت چپ غذا رو نجوییدم بعدش تا دو ماه بعد دراومد دندان عقلیم با هر صدای حساسی دندانم درد میکنه و خیلی حساس شده خواستم غذا بخورم شاید بهتر بشه نمیشه هرچی که می ره لای دندونام درد میکنه سردی هوا هم که میخوره هم حساس میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 12. Avatar javad گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دکتر جمیلیان عزیز
  آقای دکتر من سیو دو سالمه و تا سه سال پیش دندونام هیچ حساسیتی نداشن تا اینکه رفتم کلاس اواز سنتی و بعد از گذشته چهار هفته از انجام تمارین اوازم دندونای جلوم به شدت درد گرفتن تا مجبور شدم بیخیال کلاسام بشم و هم مسواکمو نرم کردم هم خمیر دندون سن سوداین و هم دهانشویه فلوراید استفاده کردم ولی همه ی اینا شاید پنج درصد چاره ساز شدن و به محض اینکه دو سه روز پشت سره هم اواز میخونم یا اون تمارینو انجام میدم دوباره دندونام به حدی حساس میشن که صحبت کردنمم سخت میشه چرا که ارتعاشات صوتی دندونای هم پایین و هم بالای جلومو درگیر درد میکنه و حتی من تا الان سه بار از دندونام عکس گرفتم اما پزشکای شهرم میگن مشکلی ندارن
  ممنون میشم راهنماییم بفرمایین
  با تشکر.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما خیلی حساس است. یا به گونه ای مینا رفته و به عاج رسیده است.ارتعاشات صوتی به عاج می خورد و دندان شما درد می گیرد. حال برای درمان باید آن دندان های که مینا ندارند یا مینا دندان کمی دارند و عاج دندان نمایان است باید با ماده پر کردگی سفید پر شود.

   1. Avatar یوسف گفت:

    با سلام بنده دندان هایم هیچ مشکلی ندارن و اوکی هستند. میتونم برای پیشگیری از حساسیت دندان از خمیر دندان هایی ک برای دندان های حساس هستند استفاده کنم ؟ و یوقت مضر نیستند؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. خیر، مشکلی به وجود نمی آورند. بهتر است خمیر دندان مناسب برای دندان انتخاب شود. خمیر دندان های ضد حساسیت دارای فلوراید هستند و برای دندان های شما مناسب می باشد.

 13. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

  با سلام. دندان شما حساس است . از خمیر دندانهای ضد حساسیت استفاده کنید. و آلو و گوجه سبز را به طور مستقیم گاز نگیرید.

  1. Avatar جواد گفت:

   ممنون از لطفتون دکتر عزیز فقط عذر خواهی میکنم یعنی نیاز به عصب کشی ندارن؟
   و فقط با پر کردن درمان میشن؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید ریشه دندان بررسی گردد اگر مشکلی نباشد لزومی به عصب کشی نیست. روی دندان که مینا رفته شده را با ماده سفید اصلاح می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *