اطلاعات عمومی دندانپزشکی

روش مقابله با حساسیت دندان

روش مقابله با حساسیت دندان

هیچ چیزی بهتر از یک فنجان چای داغ هنگام صبح و یا یک لیوان آب خنک در یک روز گرم، نمی چسبه! البته در صورتی که با نوشیدن اولین جرعه، در دهانمان دردی را احساس نکنیم. مقصر این درد کسی نیست جز، حساسیت دندان!!!

عوامل ایجاد حساسیت دندان چیست؟

هر دندانی از عاج دندان ساخته شده، که بافتی است که به وسیله مینای دندان پوشیده می شود. اگر مینای دندان از بین برود و یا پوسیده شود و عاج دندان آشکار شود، دندان در موقعیتی قرار می گیرد که احساس درد خواهیم کرد.
حساسیت دندان

پس رفت لثه که به علت مسواک زدن محکم و غیر اصولی می باشد می تواند باعث نمایان شدن عاج دندان شود. از جمله عوامل دیگری که باعث ایجاد حساسیت می شوند، شکستگی دندان، دندان قروچه کردن، غذاهای اسیدی و غیره می باشند.

پیشگیری از حساسیت دندان

پیش گیری از آسیب مینای دندان و حساسیت دندان

آسیب رسیدن به مینای دندان، جبران ناپذیر است. هنگامی که مینا آسیب ببیند، هیچ راهی برای برگشت آن نیست. بنابراین فقط می توانیم از آن پیشگیری کنیم.

بهترین توصیه ها برای بهداشت دهان و دندان و پیشگیری از حساسیت آن

  •  از مسواک های دارای برس نرم استفاده کنید و محکم مسواک نزنید. و سعی کنید طبق اصول صحیح مسواک بزنید.
  •  خوردن غذاها و نوشیدنی های اسیدی را کاهش دهید و یا به کلی ترک کنید و اگر امکان ترک آن ها نیست، حتما بعد از مصرف آن ها دهان خود را با آب بشورید و حداقل نیم ساعت صبر کنید و بعد مسواک بزنید.
  •  حواستان باشد که دندان قروچه نکنید و یا دندان هایتان را بیش از حد فشار ندهید. در هنگام خواب می توانید از گارد دهان استفاده کنید.
  •  هر شش ماه یک بار حتماً به متخصص دندانپزشکی مراجعه کنید.

گاهی اوقات با تمام مراقبت هایی که می کنیم ولی باز هم یک یا چند دندانمان دچار حساسیت می شوند. در این صورت بهترین کار مراجعه به متخصص دندان پزشکی می باشد. در غیر این صورت شما می توانید از خمیر دندان های مخصوصی استفاده کنید که جلوی حساسیت و درد را می گیرند و همچنین ژل فلوراید که باعث استحکام مینای دندان می شود و حساسیت را کاهش می دهد نیز می تواند به شما کمک کند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *