اطلاعات عمومی دندانپزشکی

ملاحظات روانپزشکی در مراکز دندانپزشکی در همه گیری کرونا

ملاحظات روانپزشکی در مراکز دندانپزشکی در همه گیری کرونا

در اثر شرایط بوجود آمده بعلت همه‌گیری کووید 19، بیماران مبتلا علاوه بر تحمل درد و رنج جسمانی، تحت استرس‌ها و نگرانی‌های خاص این بیماری هستند که باید از لحاظ روانپزشکی مد نظر قرار گیرند. این استرس‌ها و نگرانی‌ها منابع مختلفی دارد از قبیل نگرانی‌های مالی، خانوادگی، شغلی و در برخی مناطق بصورت انگ (استیگما) بیماری می باشد.

کاهش استرس با افزایش آگاهی

بعضی از استرس‌ها و نگرانی‌ها را می توان صرفا با بالا بردن میزان آگاهی بیماران در آنها کاهش داد. مثلا یکی از نگرانی های بیماران مبتلا ، خطر از دست دادن حیات بر اثر بیماری می‌باشد. اما چنانکه می دانیم در 80 درصد افراد مبتلا به این بیماری، علائم بصورت خفیف تا متوسط بروز پیدا می کند و نیاز به بستری شدن ندارند و حتی بدون استفاده از رژیم دارویی خاصی بهبود می بابند.

حدود 15 درصد بیماران علایم متوسط به بالا را نشان می‌دهند که با چند روز بستری در خانه یا نقاهتگاه به بهبودی می‌رسند. تنها 5 درصد بیماران علایم شدید را نشان می‌دهند و نیازمند به بستری در بخش مراقب ‌های ویژه می باشند. از بین این بیماران بیشتر کسانی که دچار بیماری زمینه ای باشند ممکن است به فوت منجر شود.

ملاحضات روانپزشکی کرونا در دندانپزشکی

عواملی که بر افزایش استرس بیماران کرونایی نقش دارند

منشاء نگرانی در بیماران ممکن است به عوامل مختلفی بستگی داشته باشد. اشتغال خاطر به دلیل نوع خدمات دریافتی یا کیفیت خدمات در مراکز و سازمان‌های مختلف می تواند دلیل افزایش نگرانی ها و بالتبع اثرات روانپزشکی آن باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که برخی از بیماران کرونایی قبل از ابتلا به این بیماری ممکن است بعلت داشتن اختلالات روانپزشکی، از آسیب پذیری روانی بیشتری بعلت ابتلا به کرونا رنج ببرند. درصد کمی از بیماران قبل از ابتلا به بیماری کرونا، مواد مصرف می‌کرده اند، که در نتیجه دچار علائمی می‌شوند که شبیه ترک مصرف مواد می‌باشد از قبیل: اختلال در توجه، کاهش سطح هوشیاری، اختلال در تمرکز (دلیریوم).

در زمینه اختلالات روانپزشکی حتی مواردی وجود دارد که بیمار به دلایل مختلفی ممکن است بیماری خود را انکار کند و در همکاری برای درمان ممانعت ایجاد کند که مداخلات روانشناسی متناسب را طلب می کند.

ملاحظات روانپزشکی بیماران و پرسنل در مراکز دندانپزشکی

اگر شما مدیریت یکی از مراکز دندانپزشکی را بر عهده دارید، باید اهمیت بهداشت روان را بدانید و پرسنل باید مطمئن باشند که امکان دسترسی به خدمات بهداشت روان را خواهند داشت. مدیران علاوه بر استرس ها و نگرانی هایی که پرسنل دارند، بخاطر مسئولیت مدیریتی از استرس ها و فشار مضاعفی برخوردار می باشند. این مدیران باید، از روش‌های خود مراقبتی و روش‌های مختلف برای افزایش روحیه و مدیریت استرس خود، استفاده کنند.

بعضی از پرسنل ممکن است در این شرایط حساسیت بیشتری نشان دهند و دچار اضطراب شدید یا افسردگی شوند. در  این موارد از آنها حمایت روانی به عمل می آید و از پرسنل بهداشت روان جهت کمک به آنها استفاده می شود.

مواظب باشید که پرسنل و کارمندان تحت مدیریت شما به مصرف خودسرانه داروهای روانپزشکی متوسل نشوند، در صورت نیاز، تجویز این داروها توسط روانپزشک یا متخصص مغز و اعصاب صورت می‌گیرد.

ارتباط مناسبی با پرسنل برقرار کنید، از آنها در برابر خستگی های روحی و استرس ‌های مزمن محافظت کنید، افراد تازه کار را با افراد با تجربه همکار کنید تا از خطاهای شغلی کاسته شود.

با پرسنل خود انعطاف داشته باشید و به آنها اطمینان دهید هر زمان که لازم باشد، از حمایت شما برخوردارند و در کنار آنها هستید.

محل کار پرسنل را تغییر دهید و آنها را در بین موقعیت‌های شغلی کم استرس و پر استرس جابجا کنید و اطلاعات علمی مفید و جدید را مرتبا در اختیار آنها قرار دهید.

پرسنل و کارمندان مراکز دندانپزشکی

اطلاعات مرتبط با بیماری کرونا را از منابع معتبر دریافت کنید، از خواندن و پیگیری اخباری که شما را آشفته و نگران می‌کند، پرهیز کنید. ویروس کوید 19 هر فردی از هر نژاد و منطقه جغرافیایی را ممکن است مبتلا سازد. این افراد اشتباهی مرتکب نشده ‌اند و باید از توجه و حمایت کافی برخوردار شوند. افراد مبتلا را با کلماتی از قبیل ” کرونایی” ، “قربانی” و … خطاب نکنید. این کلمات بار روانی منفی شدیدی برای بیمار و اطرافیان دارد که باعث آزار شدید روحی و روانی افراد می شود.

اگر از همکاران تان کسی مبتلا به کرونا شد و در خانه قرنطینه بود، تلفنی حال او را بپرسید و جویای احوال او شوید و اگر در توان ‌تان بود احتیاجاتش را برآورده سازید. در جمع های مختلف، داستان های امیدبخش و تجربیات موفق را بازگوکنید، مثلا از تعریف مواردی که مبتلایان پس از مدتی رو به بهبودی رفته‌اند و سلامتی خود را دوباره کسب کرده‌اند. اطلاعات علمی خود را بالا ببرید، از خودتان محافظت کنید و از اطرافیان و همکاران حمایت کنید.

کارمندان و پرسنل بهداشت و درمان که مراکز دندانپزشکی را نیز شامل می شود، ممکن است از طرف دوستان و آشنایان مورد بی مهری قرار بگیرند، این شرایط را برای شما سخت تر می کند، از طریق تلفن و فضای مجازی ارتباط خود را با آنها حفظ کنید و در مورد این بیماری و شرایط به آنها اطلاعات مناسبی بدهید.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *