ناهنجاری های ساده دندان

دندان نهفته

رادیو گرافی از دندان نهفته

دندان نهفته یا نهان طبق تعریف در ارتودنسی، دندان خارج نشده ای است که به واسطه یک مانع یا سد فیزیکی در مسیر رویش آن، از رویش باز مانده و درون لثه مانده است.

شایع ترین دندان های نهفته، دندان های مولر سوم فک بالا و پایین، کناین های فک بالا و پره مولر های فک پایین هستند. در یک تحقیق در بیماران بالاتر از 10 سال، 17 درصد از بیماران یک دندان عقل نهفته داشتند که 40 درصد آن ها مربوط به دندان مولر سوم بود.

تجمع دندانی، موقعیت نامناسب جوانه دندانی، دندان های اضافه، فقدان فضا در قوس دندانی، کیست ها، ریشه های دندانی تحلیل نرفته و عادت های دهانی مثل مکیدن انگشت، از عوامل ایجاد دندان نهان می باشند.  در این مواقع درمان ارتودنسی کمک شایانی به اصلاح ناهنجاری موجود می نماید.

در برخی منابع، بیشترین عامل نهفتگی دندان مولر سوم یا دندان عقل نهفته، فقدان فضای کافی دانسته شده است. در مطالعه دیگری، چهار عامل اصلی برای نهفتگی دندان تحت عناوین: طول قوسی فک تحتانی، مسیر عمودی رشد کوندیل، مسیر دیستالی (عقبی) رویش و تاخیر در تکامل دندان های ماندیبل (فک پایین)، ذکر شده است.

دندان عقل نهفته

با وجود اختلاف های نژادی در توالی رویش، دندان های مولر سوم در بیشتر نژاد ها آخرین دندان هایی هستند که می رویند و این نیز علتی برای شیوع نهفتگی دندان عقل به شمار می آید.

دندان عقل نهان یا به طور کلی دندان نهفته، ممکن است باعث ایجاد عوارض مختلفی شوند. به همین دلیل خارج کردن آنها ضروری است.

دندان نهان باید خارج شود

متخصصان دندانپزشکی و متخصص ارتودنسی توصیه می کنند که دندان نهفته باید پس از تشخیص، در اولین زمان ممکن تحت درمان قرار گیرد. یا باید هرچه سریع تر جراحی و خارج شود و یا در صورت امکان، از طریق درمان ارتودنسی، به قوس دندانی نرمال هدایت شود.

همانطور که گفته شد، دندان نهان باید به سرعت خارج شود. زیرا با افزایش سن، احتمال ابتلا به انواع بیماری ها از قبیل بیماری های سیستم ایمنی، دیابت، مشکلات قلبی و عروقی و بیماری های ریوی مطرح می شود. همچنین با افزایش سن، انعطاف ها از جمله استخوان فک کاهش یافته و ترمیم بافت ها در صورت جراحی، به تعویق می افتد. مجاور می شوند

همچنین، دندان نهفته درد فراوانی دارد و در صورت عدم خروج به موقع عوارضی چون عفونت، ایجاد کیست، احتمال ایجاد تومور، آسیب و ایجاد بی نظمی در دندان های مجاور و افزایش حساسیت و خطر شکستگی فک در مواجهه با ضربات را به دنبال دارد.

درمان ارتودنسی دندان نهفته

پس توجه کنید که اولین درمان پیشنهادی ارتودنسی است. اما اگر امکان هدایت دندان نهفته به جایگاه اصلی آن در قوس دندانی وجود نداشته باشد، خارج کردن دندان نهفته به روش جراحی ضروری است.

لازم به ذکر است، در افراد بالای 40 سال، معمولا دندان نهفته به صورت کامل داخل استخوان فک فرو میرود و کلسیفیه می شود. در صورت عدم وجود عارضه مشخص و پس از انجام معاینات کامل و تهیه عکس رادیوگرافی، دندانپزشک معالج ممکن است جراحی دندان نهفته را تجویز نکرده و تنها به چکاب سالیانه دندان ها بسنده کند.

علاوه بر آن، در برخی افراد ممکن است دندان عقل هیچگاه تشکیل نشود. اما پیشنهاد می شود افراد 20 تا 25 سالی که از وجود و یا عدم وجود دندان عقل خود اطمینان ندارند، به دندانپزشک مراجعه کنند تا با تهیه عکس رادیولوژی، امکان وجود دندان نهان (عقل نهفته) در آنها بررسی شود.

تشخیص دندان نهفته

دندان های نیش معمولا تا 14 سالگی به طور کامل رشد می کنند. در این زمان درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی یکی از روش های موثر درمان محسوب می شود. همچنین میانگین سن رویش دندان های عقل نیز 20 سال تعیین شده است که نهایتا تا سن 35 سالگی، رویش دندان های عقل باید کامل شده باشد. در صورتی که این دندان ها تا این سن های ذکر شده رویش نیافته و رشد نکرده باشند، باید از نظر احتمال نهفتگی دندان بررسی شوند.

دندان مولر نهفته

از علایم نهفتگی دندان می توان به درد لثه و استخوان فک، التهاب و خارش لثه در محل دندان نهفته، سر درد های مزمن که به درمان پاسخ نمی دهند، گوش درد، درد چشم و اختلال های موقتی در بینایی، گلو درد و بهم ریختگی دندان ها، اشاره کرد.

لازم به ذکر است، در برخی موارد ممکن است دندان عقل هیچگاه تشکیل نشود. به همین دلیل، پیشنهاد می شود افراد 20 تا 25 سالی که از وجود یا عدم وجود دندان های نهان خود اطمینان ندارند، به دندان پزشک مراجعه کرده و با تهیه عکس رادیولوژی، امکان نهفتگی دندان و وجود دندان عقل نهفته را بررسی کنند.

پیشگیری از عوارض نهفتگی دندان، با تشخیص به موقع و خارج کردن به موقع دندان نهفته امکان پذیر است. والدین باید فرزندان خود را به صورت منظم و از ابتدای دوران کودکی تحت نظر دندانپزشک قرار دهند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

138 دیدگاه برای “دندان نهفته

 1. Avatar علیرضا گفت:

  سلام، اقای دکتر دندان نهفته به چه شکل درمان میشود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. درمان دندان نیش نهفته توسط متخصص ارتودنسی انجام می گردد. متخصص جراح با کنار زدن لثه باعث می گردد که دندان قابل رویت باشد سپس متخصص دندان را آرام آرام با کش در جایگاه خود قرار می دهد.

 2. Avatar اوا گفت:

  سلام آقای دکتر من سال ۹۹ ارتودنسی کردم و تا الان دندانهام ارتودنسی هست مشکلم یکی از دندان های نیش نهفته ام است که طی این چند سال در نیامده است ۲۸ سال سن دارم و سال گذشته جراحی کردم (پستکت) برای این دندان نهفته اما هنوز در نیامده آیا باز هم تحمل کنم این درمان را یا ایمپلنت کنم با توجه به اینکه دکترم میگوید صبر کن ولی این طرح درمان و جای خالی دندان که به مدت ۴سال طول کشیده زندگی من را مختل کرده گیج و سردرگم هستم کمکم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای طزح درمان صحیح به یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه نمایید. ارتودنتیست می تواند با درمان ارتودنسی دندان نیش نهفته را به قوس دندانی هدایت کند. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

 3. Avatar علیرضا گفت:

  سلام آقای دکتر من 16 سالمه دندون شیری نیشم نیفتاده و دائمی در سقف دهان درومده، مقدار خیلی کمی بدون درگیری با پالپ البته، دندون 2 رو هم تحلیل کرده، دکتر ها میگن جراحی کن و دندون نهفته رو دربیار و ایمپلنت کن، ارتودنسی احتمال داره ریشه دندون 2 رو کامل ببره، اما من ایمپلنت دوست ندارم، با ارتودنسی درست میشه به نظرتون؟ واگر دندون نهفته فک جوش باشه چی؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید دندان از نزدیک معاینه شود و اگر لازم باشد رادیوگرافی تهیه گردد. سپس راهنمایی های لازم به شما داده می شود سعی می شود دندان با ارتودنسی به قوس دندانی هدایت شود. اطلاعات بیشتر در این زمینه مراجعه به این لینک درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی . در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه بصورت رایگان انجام می گردد.

   1. Avatar علیرضا گفت:

    جناب دکتر، متاسفانه محل زندگی ما تهران نیست که بیایم پیش شما، اگر ارتودنسی انجام بشه به نظر شما بهتره یا ایمپلنت (وقتی که دندان شماره 2 کمی تحلیل شده باشد)

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. برای جواب قطعی باید معاینه کلینیکی انجام گردد و رادیوگرافی مشاهده شود. بطور کلی درمان ارتودنسی بهتر از گذاشتن ایمپلنت است. در درمان ارتودنسی دندان خودتان است ولی در ایمپلنت یک جسم خارجی قرار داده می شود.

 4. Avatar بنیامین خلیلی گفت:

  سلام وقت بخیر
  دکتر ، بنده جدیدا رفتم عکس رادیولوژی گرفتم گفتن۳تا دندان نهفته بصورت افقی دارم که روی هم قرار گرفتن و دوتا از دندون هام شیری هست ، خواستم تنها راهش در آوردن دندون نهفته اس، با این حساب شیری ها هم کنده میشن
  بعد باید برم ایمپلنت کنم که اونم هزبنش بالاس و توان مالیش رو ندارم
  راهی هست که دکتر بتونه دندون نهفته ها از لثه هدایت کنه به جای اصلیشون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

 5. Avatar فرید گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  امروز برای ترمیم دندانهام به مطب یکی از دکتر ها رفتم که گفتن عکس بگیرم
  رفتم عکس گرفتم متوجه شدم در فک پائین به صورت افقی یه دندان نهفته قرار داره میشه کمک آیا این قابل درمان و برداشت هستش اخه با این شکلی که من دیدم امکان خروج از پوست رو داره سنمم ۲۳ هسش خواهشا جواب بدین در استرسم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. می توان درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی توسط متخصص ارتودنسی به قوس دندانی هدایت کرد. گاهی نیز در صورت نیاز می شود دندان نهفته را با جراحی از فک خارج کرد.

 6. Avatar لاناز گفت:

  سلام آقای دکتر، من بالای دندان جلو سمت رایتم دندان نهفته دارم الان 43 سالمه و تا الان نمیدونستم حتی درد هم نداشتم، به خاطراینکه دندان جلوم دو روزه که لق شده ، عکس رادیولوژی گرفتم که دکتر گفت دندان نهفته دارم و باید جراحی بشه، ممنون میشم بفرمایید باید برداشته بشه یا دست نزنیم بهتره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام و رادیوگرافی بررسی شود. برای درمان ارتودنسی و هدایت دندان نهفته به قوس دندانی عوامل و فاکتورهای مختلفی (مثل فاصله آن با دندان های مجاور، آیا به صورت افقی قرار دارد یا عمودی و خیلی موارد دیگر ) نیاز است. اگر هم لازم باشد دندان کشیده شود باید رادیوگرافی دندان را بررسی کرد تا میزان فاصله دندان نهفته با دندانهای مجاور چقدر است. بنابراین با معاینه حضوری جواب قطعی داده می شود.

 7. Avatar مینا حجازی گفت:

  سلام جناب آقای دکتر من دندان نهفته نیش دارم. البته در رادیوگرافی به تازگی متوجه شدم. آیا با ارتودنسی درمان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، دندان نیش نهفته با درمان ارتودنسی به قوس دندانی هدایت می گردد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

 8. Avatar فاطمه گفت:

  با سلام و احترام خدمت آقا دکتر
  ببخشید یه سوالی داشتم بنده ۲۲ سالمه و دوتا دندان نهفته زیر دو تا دندان جلویی من وجود داره و بین ریشه ها قرار داره و خیلی به ریشه های دندانم نزدیکه من دوسال پیش رفتم پیش جراح و گفت باید دندان های نهفته رو بکشم ولی من پیگیری نکردم
  آقا دکتر ممکنه این دندان های نهفته، ریشه دندان های دائمی جلو رو خراب کرده باشه؟
  آیا دندان نهفته باعث خرابی و پوسیدگی ریشه میشه؟
  لطفا منو راهنمایی کنید خیلی نگرانم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. در بعضی موارد فشار تاج دندان نهفته می تواند باعث تحلیل ریشه دندان‌هایی که در کنار آنها هستند بشود. این موضوع که آیا تحلیل ریشه اتفاق افتاده یا نه در رادیوگرافی که از دندان گرفته می شود قابل مشاهده است.

 9. Avatar رضا گفت:

  سلام آقای دکتر من دو تاسوال دارم از خدمتتون
  دندان 7 فک بالام هم عصب کشیده شده بود و هم پرشده بود دیروز ترک برداشت امروز رفتم پیش دکتر متخصص گفتن که هیچ کاریش نمیشه کرد…فقط یه تیکه 6 میلیمتری از دندان در یک طرف مانده آیا امکان داره پر و روکش بشه؟
  سوال 2)آیا اگه این دندان رو کلا بکشم امکان این هست که دندان 8 ام که دقیقا مجاور این دندان و نهفته هست بتونه برویه؟
  با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای روکش دندان، باید دندان معاینه تا تشخیص درمان مناسب داده شود. باید رادیوگرافی دندان شماره هشت یا دندان عقل شما بررسی سپس راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 10. Avatar آریا گفت:

  سلام اقای دکتر
  بنده ۱۷ سالمه حدود ۹ ماه پیش یه عکس سه بعدی گرفتم برای جراحی و خارج کردن دندون نهان
  یه دندون پایین فکم بین دندون نیش و کناریش در اومده و هردو رو تحت فشار قرار میده
  خواستم جراحی کنم و درش بیارم ولی به من گفتند که بهتره که جراحی نکنم چون با عصبم یک سانت فاصله داره و ممکنه عصبم پاره بشه و فک و لبم اویزون و بی حس بشن
  به نظر شما آیا این در اینده برای من مشکل ساز نمیشه و اگه رشد کنه کار سخت تر نمیشه چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر دندان نهفته یا نهان شما با عصب یک سانت فاصله دارد مشکلی نیست می توان دندان را خارج کرد. چون فاصله کافی یا غصب دندان وجود دارد. این در شرایطی هست که دندان با عصب یک سانت فاصله داشته باشد. ولی اگر دندان روی عصب باشد اون موقع مشکل ساز می شود.

 11. Avatar سهی گفت:

  سلام آقای دکتر من ۳۰ سالمه و دندان نیش نهفته و عقل نهفته دارم.و بجای دندان نیش نهفته دندان کرسی جایش را گرفته و یک دندون کوچیک مثل دانه برنج هم کنارش در امده دندونام کج هستن به نظر شما چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با درمان ارتودنسی می توان دندان نیش نهفته را به قوس دندانی هدایت کرد. به یک ارتودنتیست باتجربه مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 12. Avatar ف ار گفت:

  سلام.من ۳۶سالمه و دندان نیش نهفته درفک بالا دارم و به صورت تقریبا افقی هستش. و هیچگونه دردی هم ندارم. دندان شیری هم هنوز سرجاش هست و تازه خراب شده .حالا میشه این دندون شیری رو بکشم بدون اینکه دندان نهفته رو بکشم ارتودنسی کنم بقیه دندونهامو بیان سر جای این دندون شیری.؟ یا دندون مصنوعی بر روی دیگر دندونام بچشبونم.از ایمپلنت گذاشتن هم خیلی میترسم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید دندان نهفته خارج شود. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. پس از معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 13. Avatar مینا گفت:

  سلام وقت بخیر،ببخشید آقای دکتر من خانم 29ساله هستم متاسفانه دندان های بالا سمت راست دندان 1،2،3نهفته هست، ودندان شیری داشتم که در سن 23سالگی کشیدم ودندان مصنوعی گذاشتم اما الان از مصنوعی خسته شدم وجا باز کرده نمیشه استفاده کنم، وتمایلی به ارتندسی ندارم چون هزینه وزمان زیادی میبره، امکانش هس نهفته ها رو برندارم وروش بریچ کارکنم،؟؟؟ ویا اینکه میشه جراحی کنم وبعد بریچ بزارم، خوشبختانه یا شور بختانه هیچ گونه درد وعلائمی دندان های نهفته ام ندارن. ممنون میشم پاسخ گو باشین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهترین درمان برای شما اینست که دندان های نهفته خارج شود. سپس به تعداد دندان هایی که ندارید ایمپلنت گذاشته شود و بعد روی آن تاج دندان ساخته شود. دیگر از دندان مصنوعی استفاده نکنید. با پایه ایمپلنت پروتز ثابت داشته باشید.

   1. Avatar مینا گفت:

    سلام،، خیلی خیلی ممنونم از پاسخ گویی تون(پس توصیه شما ایمپلنت هست، بریچ رو مناسب نمیدونید، واینکه برای خارج کردن دندان های نهفته باید به چه متخصصی مراجعه کنم) ، خداوند خیر دنیا وآخرتو نصیبتان گرداند انشاءالله که اینجور رایگان برای خلق الله وقت می‌گذارید…

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. بهترین درمان ایمپلنت هست. امکان انجام بریج هم وجود دارد. برای خارج کردن دندان های نهفته به متخصص جراح فک و صورت مراجعه شود.

 14. Avatar مونا گفت:

  سلام ببخشید من ۱۸ سالمه میخواستم کامپوزیت کنم که گفتن دوتا دندون نیشم نهفته هستش و در نیومده باید این هم اضافه کنم که تا حالا مشکلی ایجاد نکرده و از جای دیگه لثه هم نزده بیرون میخواستم ببینم امکانش هست که ارتودنسی نکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اصولا نباید دندان نهفته داخل فک باشد. صلاح بر اینست که دندان نهفته داخل قوس آورده شود و منظم شوند. برای کامپوزیت هم بهتر است که درمان ارتودنسی انجام شود دندان ها مرتب شوند. سپس اگر لازم بود کامپوزیت انجام گردد.

 15. Avatar طیبه مدنی گفت:

  سلام وقتتون به خیر
  دختر من ۱۲ سالش هست والان ۳ سال هست که ارتودنسی می‌شود، دکتر ایشون برای دوتا از دندان‌های فک بالا توصیه ی ابتدا کشیدن دندان شیری و بعد جراحی و انداختن زنجیر کردند
  ،سوال اینکه چقدر این کار لازم هست با توجه به اینکه هنوز دندان‌های شیری نیفتاده است .
  من المان هستم .وقبلا از مشاوره ی حضوری شما برای فرزند دیگرم استفاده کردم و توصیه ی شما بسیار ارزشمند است .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای شخص 12 ساله نیازی به انداختن زنجیر برای رویش دندان دائم نیست. فقط با کشیدن دندان شیری کفایت می کند. برای فرد 13 یا 14 ساله می توان استفاده کرد. برای فرزند 12 ساله شما با کشیدن دندان شیری، دندان نهفته به سطح جونده هدایت خواهد شد. اطلاعات بیشتر در خصوص تعداد دندان های انسان

 16. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر یک سوال داشتم اینکه دندان نهفته در مرحله درمان چه قدر طول میکشه بیاد واین که دندان باید در جای خود قرار بگیره ؟یا خارج میشه؟سن هم ۲۱ سال هست و سن چه تاثیری در درمان دارد (دندان نهفته در ناحیه جلو قرار دارد)

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی به مقدار نهفتگی دندان، موقعیت دندان مجاور، دندان نهفته به صورت افقی یا نهفته قرار گرفته ( خارج کردن دندان نهفته در موقعیت افقی بسیار سخت تر است)، رادیوگرافی دندان های مجاور، بستگی به شیب دندان نهفته و غیره دارد. هر چه سن بالاتر باشد نیاز به زمان بیشتری برای خارج کردن دندان نهفته لازم است. برای طول درمان باید معاینه کلینیکی انجام گردد. به طور متوسط یکسال و نیم الی دو سال درمان ارتودنسی طول می کشد. البته با توجه به شرایط فرد ممکن است این زمان کمتر هم شود.

 17. Avatar لنا گفت:

  سلام وقت بخیر
  من ۱۴ سالمه فک بالا دندان شماره ۳ نهفته دارم و دندان شیری ندارم اگر نکشم چه مشکلی پیش میاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. متخصص ارتودنسی با درمان ارتودنسی می تواند دندانی نهفته را به قوس دندان هدایت نماید.

 18. Avatar میرزائی گفت:

  سلام آقای دکتر من ۲۴ سالمه و یک دندان نیش فک بالام از بچگی درنیومده و جاش خالیه، آیا با ارتودنسی میشه اونو به جاش برگردوند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 19. Avatar دنیا گفت:

  سلام خسته نباشید من چند ماه پیش دندون نیش نهفته فک بالام رو حراحی کردم و بعد دکتر ارتودنس سیم وصل کردن که بیاد پایین چند ماه گذشته الان لثه ی اطراف دندون عفونت کرده و خونریزی داره و ورم داره و خیلی درد میکنه باید چیکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص معالج که آگاهی از درمان شما دارد مراجعه نمایید تا پس از معاینه دندان درمان مناسب داده شود.

 20. Avatar فاطمه گفت:

  سلام ۱۹ سالمه و دندان عقل فک پایینم سمت راست نصفش تو فکه و کمی بیرون درد هم ندارم باید بکشمش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص معاینه و رادیوگرافی تهیه شود. سپس راهنمایی های لازم به شما داده می شود. ممکن است لازم باشد که با جراحی، دندان عقل خارج گردد.

 21. Avatar صادق گیلانی گفت:

  آقای دکتر جمیلیان، بنده یک دندان نهفته دارم توصیه می کنید به چه متخصص مراجعه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای خارج کردن دندان نهفته به متخصص جراح فک و صورت مراجعه کنید.

 22. Avatar مسعود گفت:

  سلام آقای دکتر من یه دندان عقل نهفته دارم . که در عکس رادیولوژی روی ریشه قرار گرفته . به نظر شما با عمل ارتودنسی یا روش های دیگه میشه بدون عوارض این دندان رو بیرون کشید . لطفاً راهنمایی بفرمایید چیکار باید بکنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معمولا با درمان ارتودنسی فضا برای دندان عقل باز خواهد شد. وگرنه با درمان های ارتودنسی می توان دندان نهفته را به قوس دندانی هدایت کرد. این بستگی به شرایط دندان و فک شما دارد باید معاینه کلینیکی انجام شود و رادیوگرافی بررسی گردد.

 23. Avatar نازنین گفت:

  سلام, من 38 سالمه و یکی از دندونای عقل نهفته فک جوشمو کشیدم سه تاش موند به نظر دکترم دیگه بقیه رو نکشیدم, ولی چند ساله خیلی دو طرف فکم درد می کنه و حالت اسپاسم داره و همش با فکم بازی می کنم بخاطر دردش گاهی حتی به سردرد می رسم آیا این اسپاسم و درد فک به دندون عقلام بستگی داره یا بخاطر مشکلات اعصاب هستش. با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان معاینه و رادیوگرافی بررسی گردد. باید موقعیت دندان نهفته بررسی شود.

 24. Avatar سایه گفت:

  من یه دندون از چارتای جلو فک بالا توی لثه م جا مونده چن ساله در نیومده باید عمل کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به یک متخصص ارتودنسی خوب و باتجربه مراجعه نمایید. پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 25. Avatar رکسانا گفت:

  سلام آقای دکتر خیلی ممنون میشم پیام بنده رو جواب بدید
  هر دو دندان عقل فک پایین من نهفته هستند و مقداری از ریشه شان داخل کانال قرار دارد و دندون آسیاب کناریش خراب هستش طوری که نیاز به عصب کشی داره
  امکانش هست این دندون خراب کشیده بشه و جا برای دندون عقل باز تر بشه تا با ارتودنسی کنار بقیه دندان ها قرار بگیره ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.بله، باید از دندان عقل رادیوگرافی تهیه شود و بررسی گردد. باید معاینه انجام شود تا جواب قطعی به شما داده شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 26. Avatar مائده گفت:

  سلام وقت بخیر
  من دندون نیش بالام شیریه که دچار پوسیدگی شده دندان نهفته سالم دارم که در زاویه درستی قرار داره و دکتر گفت با جراحی و ارتودنسی جایگزین دندان شیری میشه اما درحال حاضر باردار شدم
  ایا در بارداری پیشنهاد میکنید ارتودنسی کنم یا موکول کنم به بعد از زایمان؟ دندان شیری من پوسیده ست ممکنه اگر صبر کنم دندان نهفته رو دچار پوسیدگی کنه؟ البته به عصب نرسیده از کنار سیاه شده لطفا راهنماییم کنید ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در دوران بارداری برای درمان ارتودنسی ممنوعیتی وجود ندارد. اطلاعات بیشتر مراجعه به این لینک ارتودنسی و بارداری و بارداری و مشکلات دهان و دندان

 27. Avatar فردین گفت:

  سلام آقای دکتر .بنده یک دندان نهفته دارم اگه اشتباه نکنم پنج پایین سمت چپ.اقای دکتر در تبریز یک دکتر خوب معرفی کنین ممنون میشم میترسم واسه جراحی دوسال قبل یک جراح گفتن بهتره دست نزنی فقط هر سال یک عکس باید گرفته بشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متاسفانه در تبریز همکاری را نمی شناسم. می توانید در گوگل سرچ کنید.

 28. Avatar پریسا گفت:

  سلام وقت بخیر من دندون نیش نهفته توی فک پایین دارم به نظرتون نیازبه ارتودنسی داره یا باید خارج کرد چه جوری من متوجه بشم چیکارکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 29. Avatar خاصی گفت:

  سلام من برای دندون نهفتم پیش پزشکی رفتم و چندماهیه ک ارتودنسی کردم دندون ۳من ازسمت راست نهفتس ایشون دندون چهار رو کشیدن ک سه ک نهفتس دربیاد میخواستم بدونم این کاردرسته نباید دندون شیری رو میکشیدن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.بنده موقعیت دندان های شما را نمیدانم. باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 30. Avatar آیدا یزدی گفت:

  با سلام، آقای دکتر برنامه های تلویزیونی شما بسیار عالی و آموزنده است.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درود و سپاس بر شما.

 31. Avatar مهری گفت:

  سلام من 15 سالمه و دندان نیش نهفته دارم و الان ارتودنسی دارم آیا با جراحی میشه احتمال 100درصد بیرون بیاد؟ یا روشی هست که در اومدنش حتمی باشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با درمان ارتودنسی یا در صورت ضرورت جراحی، دندان نهفته شما به قوس دندانی هدایت می شود.

 32. Avatar بهار گفت:

  سلام دندانهای من فاصله دار هستند و چندتا ازدندانهام به علت فاصله دار بودن در نیامدند ..من ۳۵ ساله هستم ایا با ارتودنسی احتمال داره دندان نهفته داشته باشم ودر بیاد؟؟
  و اینکه چگونه معلوم میشه دندان نهفته دارم ؟؟ و چه کاری باید روی دندانم انجام بشه که این دندان نهفته دربیاید.؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 33. Avatar ایرانی گفت:

  سلام من دو دندان نیمه نهفته در لثه بالا دارم باید جراحی بشه درسته

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 34. Avatar آیدا گفت:

  سلام من دندان نهفته در جلو فک بالا دارم و اینکه کج هم هست، بدون جراحی میاد بیرون آیا؟؟
  با ارتودنسی درست میشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 35. Avatar حسین گفت:

  سلام
  ممنون میشم جواب منو بدید
  دوستم که خانم هست سی سال سن داره دندان های نامرتب و رو به جلو داره ولی به دلیل داشتن دوتا دندان نهفته ارتودنسی رو براش انجام نمیدن و میگن که اول باید دندانهای نهفته رو در بیارن و به دلیل اینکه ریشه دندانهاش رو عصب هستن ریسک اینکارو نمیکنن و میگن امکان داره با در آوردن دندان نهفته باعث شه به عصب های فکش آسیب بزنن
  الا این خانم باید چکار کنه از یک طرف دندون درد داره و نمیتونه دندان نهفته شو در بیاره از یک طرف هم می خواد ارتودنسی انجام بده تا ظاهری بهتر داشته باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان ها انجام شود. رادیوگرافی بررسی گردد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 36. Avatar بهار گفت:

  سلام دختر من ۸ سالشه و دندان دومش نهفته است و داخل لثه مشخص اما پوست لثه روش و گرفته باید جراحی شه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. یک برش کوچک روی لثه زده می شود تا دندان در حال رویش از لثه خارج گردد.

 37. Avatar سارا گفت:

  سلام.من 34سالمه. فک بالام دندونای سومم هردو نهفته بودن.یکیشونو جراحی کردم کلا پرت زدم بایدایمپلنت شه.اما سمت راست میگن هم میتونی ارتو کنی که پنجاه پنجاهه برگشتش وهم اینکه دندون چهارمتو با اینکه سالمه بایدبکشی چون جاش تنگه حقیقتا دلم نمیاددندون سالمموفدای دندونی که نمیدونم چی میشه کنم.یا میگن میشه ایمپلنت کنی بدون اینکه اونو خارج کنی چون خیلی بالاس وعوارضی برای دندونای دیگه نداره ایا این صحت داره؟میتونم عکس دندونامو بفرستم لطف کنین نگاه کنین.باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از دندان و فک شما معاینه کلینیکی انجام گردد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. عکس رادیوگرافی به صورت حضوری و در زوایای مختلف باید بررسی گردد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 38. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر باید دندان نهفته را چیکار کنم میخام درمان ارتودنسی انجام دهم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی از دندان های شما انجام گیرد. رادیوگرافی تهیه و بررسی گردد. به متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه نمایید. درمان ارتودنسی انجام گیرد سپس تصمیم برای دندان نهفته گرفته می شود.

 39. Avatar محسن گفت:

  سلام دندان عقل نهفته و درون لثه قرار داره وقتی درون لثه قرار داره چطور میشه ارتودنسی انجام داد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان نهفته مشکلی برای درمان ارتودنسی ندارد. بعد از درمان ارتودنسی برای دندان عقل نهفته تصمیم گیری می شود.

 40. Avatar مریم گفت:

  سلام وقت بخیر من سه تا از دندون عقل نهفته ام با هم در سن ۱۸ سالگی رشد کرده و من فعلا یکی از این دندون ها رو جراحی کردم و قبل از اون فقط دو تا از دندون های جلوییم بهم نزدیک شده بودند اما الان بعد از جراحی که دندون ها رو روی هم قرار میدم مثل قبل نیست و رراحت روی هم قرار نمیگیره و خیلی حس بدی داره به طوری که عقبی ها روی هم قرار میگیرند و تا حدودی برای چفت شدن به هم سابیده میشن و جلویی ها یه سمت روی همه اما سمت دیگه از هم فاصله داره و وقتی روی هم قرار میگیره بهم فشار میارن الان مشکل چی هستش که این طوری شده چون قبل جراحی روی هم راحت میموندن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 41. Avatar فریبرز گفت:

  سلام اقای دکترمن الان دندان نیشم نهفته اس ولی دندان شیریم نصفش درامده باارتودنسی می تونم دندان نیشم به مسیرخودش بیادممنون میشم راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 42. Avatar نیلوفر گفت:

  با سلام من 31 ساله هستم از کرمانشاه. من یکی از دندان های آسیابم هم شیری و هم اصلی در فک پایین هردو نهفته هستند و جای آن دندان خالی است. تا الان مشکل خاص یا اذیتی پیش نیامده البته در عکس ریشه ها بسیار بلند و در هم تنیده دیده میشن. پیش چند دکتر رفتم و هرکدام یه حرف زدند یکی گفت عمل کن یکی گفت دست نزن چون تا الان مشکلی نداشتی و با توجه به مشکلات و سختی عمل فک اگر جراحی نکنم و فقط سالیانه چکاپ کنم مشکلی پیش نمیاد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید دندان شیری کشیده شود و دندان دائمی با درمان ارتودنسی به قوس دندانی آورده شود. بعد از سن 12 سالگی باید دندان های شیری افتاده باشد و دندان اصلی رویش کرده باشد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 43. Avatar علی گفت:

  سلام خدمت جناب دکتر عزیز بنده دخترم ۱۲ سالشه و دندان نیش نهفته داره عکس های cb ct وopg تهیه کردم ولی اکثر همکارانتون میگن درمان میشه ولی خودشون انجام نمیدن میخاستم مطمئن بشم ایا میتونم این درمان رو انجام بدم اگه مقدور باشه من عکس هارو براتون بفرستم ونظرتون رو بگید تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در بسیاری از موارد اگر دندان نیشی در جای نامناسب، به صورت نهفته باشد با درمان ارتودنسی و کنار زدن لثه با جراحی مختصری در فک دندان را در جایگاه خودش در قوس آورد. ولی جواب قطعی برای شما موقعی است که بصورت کلینیکی دندان و فک شما معاینه شوید و رادیوگرافی بررسی گردد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. باید رادیوگرافی از زوایای مختلف و حضوری بررسی شود.

 44. Avatar نرجس گفت:

  با سلام آقای دکتر من 26 سالمه.
  من فکم کوچیکه، 3 دندان عقل نهفته داشتم 2 پایین و یکی بالا. دندان بالام نیمه نهفته شد کشیدمش، ولی دندان پایینم در موقعیت خودشونه هستن همچنان بعد 1.5سال، یکیش مستقیمه و یکیش تقریبا کج هستش، با عکسها متوجه شدن به عصبهام نزدیکه و ممکنه با کشیدنش تا آخر عمرم( لب،لثه، فکم و زبانم) بی حس بشه.
  آیا میشه از طریق ارتودنسی این دندانهای عقلو از نزدیک بودن به عصب خارج کرد وبه قسمت نرم آورد تا بشه خارجشون کرد؟؟ که این مشکل پیش نیاد. ممنون میشم پاسخ بدین 🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 45. Avatar سحر گفت:

  سلام اقای دکتر من تازه متوجه شدم که دربالای دندان جلوی یک دندان نهفته دارم الان باید چیکار کنم آیا نیاز به جراحی دارد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با درمان ارتودنسی می شود دندان را به قوس برگرداند. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 46. Avatar تارا گفت:

  با سلام.من تو سن ۲۸ سالگی دندون شیریم افتاده .دندون اصلی تو لثم هست و چون کجه در نمیاد.از دندونایه جلو هستن.الان باید چیکار کنم برای درمانش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معاینه کلینیکی به دندانپزشک متخصص مراجعه نمایید تا راهنمایی های لازم بعد از معاینه داده شود.

 47. Avatar عاطفه گفت:

  با سلام و خسته نباشید من دندان هایم را سه سال پیش ارتودنسی کردم دو دندان شیری در فک بالا و پایین داشتم که دندان فک پایینم رادو سالی هست که به پیشنهاد متخصص ارتودنسی کشیده ام و با انداختن کش گفتند که دندان اصلی از لثه بیرون می آید الان دوسال است که دندانم بیرون نیامده و فک پایینم به قدری کج شده که دارد از دهان بیرون می آید به نظر شما دلیلش چیست و باید چکارکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. شما تحت درمان متخصص معالج ارتودنسی خودتان هستید و بنده هیچگونه اطلاعاتی راجب موقعیت دندانها و فک شما ندارم و نمیتوانم اظهار نظر کنم.

 48. Avatar اسماعیل میلان گفت:

  سلام دکتر من ۴۳سالمه ۴سال دندون مصنوعی دارم چند ماه زیر دندان مصنوعی سقف دندانم قسمت جلو یه استخان سفید مثل دندون دیده میشه که دورش سفید درست مثل یه دندون درد واذیت هم ندار ممکن چی باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. بهتر است برای معاینه و ویزیت به متخصص پروتز مراجعه شود.

 49. Avatar پانیذ گفت:

  سلام دندان عقل نهفته فک پایین که با عصب صورت تماس پیدا کرده رو میشه با ارتودنسی از این وضعیت خارج کرد بعد کشید؟ که به عصب صورت اسیب وارد نشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. رادیوگرافی بررسی گردد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 50. Avatar نگار گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه سه ماهه ارتودنسی کردم و دندان نیشم نهفته است و دکترم گفته من کاریش نمیکنم و دندان نیش نهفته ام داخل سقف دهان است و بین دندون یک چپ و دو چپ گیر کرده و امکان بیرون اومدن نداره و باعث شده دندون دو کاملا کج بشه و گفتن که باید جراحی شه و من چون میترسم گفتم جراحی نمیکنم امکانش هست که یکی از دندون هام رو بکشم تا خود دندان نیش نهفته بیاد جای اون و با کامپوزیت شکلش بدم ؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 51. Avatar نفیسه گفت:

  سلام من مدتیه درناحیه شقیقه سمت راستم سردردخفیف دارم و دکتر مغز و اعصاب هم رفتم و چیزخاصی نبود.همون سمت راستم فک بالا دندون عقل نهفته دراومده.ممکنه سردردم بخاطر دندون عقل باشه؟خود لثه یاجای دندونم اصلادرد نداره.فقط سرم درد میکنه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید رادیوگرافی از محل دندان عقل تهیه شود. و به متخصص جراح فک و صورت مراجعه نمایید.

 52. Avatar سهیلا گفت:

  سلام. آقای دکتر دندان عقل نهفته باید کشیده شود ؟ من در ضمن دندانهای شلوغی دارم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته باید کشیده شود ولی بعد از درمان ارتودنسی . با درمان ارتودنسی ممکن است فضا باز شود و دندان عقل اگر در قوس دندان قرار بگیرد بسیار عالی میشه و نگهش میداریم. و اگر نهفته باقی ماند بعد از درمان ارتودنسی باید جراحی شود و خارج گردد.

 53. Avatar فاطمه گفت:

  سلام میخواستم بدونم دندون عقل نهفته ای که به دلیل کوچک بودن فک و جدا نداشتن نهفته موندن رشدش متوقف میشه یا اینقد رشد میکنه که نظم بقیه دندونا از بین بره؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته باید کشیده شود ولی بعد از درمان ارتودنسی . با درمان ارتودنسی ممکن است فضا باز شود و دندان عقل اگر در قوس دندان قرار بگیرد بسیار عالی میشه و نگهش میداریم. و اگر نهفته باقی ماند بعد از درمان ارتودنسی باید جراحی شود و خارج گردد.

 54. Avatar Najin گفت:

  با سلام من الان 30 سالمه حدوا 5 سال پیش ارتودنسی کردم و یکی از دندانهایم نهفته است یعنی دندان شیریم هنوز نیفتاده که دندان اصلی جایگزین شود و همچنان در فک میباشد ممکنه دندانهای دیگه یا لثه ام رو خراب کنه این جریان پیشنهادتون چیه .
  ممنون از پاسخگویتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان متخصص ارتودنسی قبلی شما خوب نبوده . ارتودنسی مجدد باید انجام شود. دندان شیری باید کشیده شود و با ارتودنسی دندان اصلی جایگزین دندان شیری میشود. اینکار باید توسط متخصص ارتودنسی قبلی انجام میشد.می توانید برای ارتودنسی مجدد با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 55. Avatar کرمانشاه گفت:

  سلام ۲۰ ساله هستم دومین دندان آسیای کوچک فک بالا (از سمت چپ)بسیار پوسیده شده و هر دندانپزشکی که رفتم گفتند با سه جلسه و به سختی میتوان تعمیرش کرد از طرفی دندان نیش فعلی ام در همان سمت شیری است و زیر آن دندان نهفته نیز دارم به نظرتان بهترین راهکار چیست؟تعمیر دندان پوسیده و اینکه دندان نیش را به حال خود بگذارم یا کشیدن دندان پوسیده و ارتودنسی که هم جای دندان کشیده پر شود و دندان نهفته هم داخل قوس فک قرار گیرد؟کرمانشاه هستم و امکان مراجعه حضوری ندارم و لطفا متخصص ارتدونسی و عصب کشی ماهر در کرمانشاه معرفی کنید.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متاسفانه در کرمانشاه کسی را نمیشناسم. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 56. Avatar شهرستانی گفت:

  سلام من ۲۰ سالمه و دندون نیش نهفته دارم وقتی به مطب در شهرستان مراجعه کردم گفتن دندون نیش فعلی شیری هست و زیرش دندون نهفته دارم؟!یعنی ممکنه تو این سن دندون شیری داشت؟!خودم یادم نمیاد که این دندون رو در آوردم یانه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با معاینه کلینیکی و رادیوگرافی می توان تشخیص داد.

 57. Avatar سوگند گفت:

  با سلام چندین سال هست که دندان عقل نهفته دارم ولی بخاطر ترس از جراحی نرفتم خارجشون کنم تا الان هیچ مشکل نداشتم ۳۱ ساله هستم اگر جراحی نشن مشکلی ایجاد میکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در معاینه و دیدن رادیوگرافی موقعیت دندان نهفته شما بررسی می گردد.

  2. Avatar یاسین گفت:

   سلام من 13 سالم هست و دودندان آسیایی هم در لثه گیر کردن یکی سمت راست یکی چپ باید چکار کنم ممنون

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 58. Avatar سجادقمری گفت:

  باسلام.دخترم ۸ساله میباشدویک دندان نهفته بصورت برعکس درکامش قراردارد بهترین نظریه حضرتعالی برای درمان رااعلام فرماییدممنونم.باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید . حضورا راهنمایی خواهید شد.

 59. Avatar آیدا گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه و دندان نیشم نهفتست ۷ ماه که رادیولوژی گرفتم دندونم کامل توی ریشه دندون جقتیش بود الان که دوباره رادیولوژی گرفتم دندونم کم کم داره صاف میشه ممکنه که خودش بدون جراحی در بیاد آخه دکتر که رفتم میگه اگه این دندونت دراومد راحت میتونی دیگه ارتودنسی کنی آیا این دندون تا ۵ ماه دیگه در میاد؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . امکان دارد. شما با داشتن رادیوگرافی می توانید با وقت قبلی به مطب مراجعه کنید پس از معاینه کلینیکی حضورا راهنمایی خواهید شد.

 60. Avatar کیوان گفت:

  اگر دندان نیش نهفته باشد باید کل دندان ها ارتودنسی گردد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان نهفته باید پس از تشخیص، در اولین فرصت تحت درمان قرار گیرد. یا باید هرچه سریع تر جراحی و خارج شود و یا در صورت امکان، از طریق درمان ارتودنسی، به قوس دندانی نرمال هدایت شود. ادامه مطلب مراجعه به این لینک دندان نهفته

 61. Avatar سمیر گفت:

  سلام، دندون های اصلی من همشون کامل نهفته هستن و بعداز افتادن دندون های شیری در نیومدن و من از پروتز استفاده میکنم، الان سنم حدود 30 سال هست، الان امکان خارج شدن دندون های نهفته هست؟ یا اصلا نیاز به خارج کردنشون هست؟ تا الان مشکل خاصی نداشتم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تجمع دندانی، موقعیت نامناسب جوانه دندانی، دندان های اضافه، فقدان فضا در قوس دندانی، کیست ها، ریشه های دندانی تحلیل نرفته و عادت های دهانی مثل مکیدن انگشت، از عوامل ایجاد دندان نهفته می باشند. در این مواقع درمان ارتودنسی کمک شایانی به اصلاح ناهنجاری موجود می نماید. ادامه مطلب مراجعه به این لینک دندان نهفته

 62. Avatar زهرا گفت:

  سلام.وقت بخیر
  میخواستم بپرسم دندان نهفته ای که از لثه بیرون زده رو چجوری باید درمان کرد؟!
  و اینکه ممکنه دندانی رو کج کنه؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . برای درمان به متخصص مراجعه کنید . و ممکنه دندان کناری شما را کج کند که با ارتودنسی می توان اصلاحش کرد. دندان نهفته طبق تعریف در ارتودنسی، دندان خارج نشده ای است که به واسطه یک مانع یا سد فیزیکی در مسیر رویش آن، از رویش باز مانده و درون لثه مانده است.دندان عقل نهفته یا به طور کلی دندان نهفته، ممکن است باعث ایجاد عوارض مختلفی شوند. به همین دلیل خارج کردن آنها ضروری است.ادامه مطلب مراجعه به این لینک دندان نهفته

  2. Avatar محسن گفت:

   سلام دکتر ۲۹ سالمه در ۱۳ سالگی با تشخیص دندان پزشک دندان های پیشین جلویی بالا رو که شیری بودن کشیدیم و دندان های دائمی نهفته هرگز در نیامد . بنده و برادرم که سه سال از من کوچکتر هست هردو مبتلا به سندروم cleidocranial
   هستیم می خواستم بدونم تو این سن احتمال آوردن دندان های دائمی به قوس دندانی وجود دارد یا نه و احتمال فک جوش شدن این دندان ها در این سن چه قدر هست.البته برادرم اخیرا تمام دندان های بالای پیشینش رویش کرد لازم به ذکر است دندان های ما کراس بایت می باشد آیا با نگاه کردن به عکس های cbct و opg و مراجعه حضوری بدون باز کردن لثه امکان تشخیص فک جوش بودن و گیر افتادن دندان دائمی در استخوان وجود دارد؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. بیمارانی که دارای سندروم cleidocranial دندان های دائمی آنها به سختی رویش می کند به علت اینکه لثه روی دندان ها بسیار فیبرزه هست باید دندان شیری کشیده شود. احتمال دندان شیری زیادی باشد یا بصورت نهفته وجود دارد که باید کشیده شود. دندان شیری مانع است حتما باید کشیده شود و روی لثه برش بخورد. بهتر است معاینه از دندان ها به صورت حضوری انجام شود رادیوگرافی هم بررسی گردد.

    1. Avatar ایلیا گفت:

     سلام بنده یک دندان نهفته در فک بالا دارم که خیلی از دندان هام فاصله گرفته و به سمت بالاحرکت کرده ، میخواستم بدونم که میشه با ارتودنس به جای اصلی خودش بیارم ؟ و اینکه جراح این کارو انجام میده یا متخصص ارتودنتیکس ؟

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. مهارت، تبحر و دانش ارتودنتیست تاثیر بسزایی در درمان صحیح ارتودنسی دارد. به همین دلیل باید در انتخاب متخصص ارتودنسی دقت بسیاری داشته باشید. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 63. Avatar عرفان گفت:

  سلام میخواستم بدونم آیا این احتمال وجود داره که دندان نهفته هیچوقت به صورت عادی از لثه بیرون نزنه و برای همیشه نهفته بمونه یا اینکه رشدش متوقف بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   .با سلام. اگر دندان نهفته جا نداشته باشد،ممکن است نهفته بماندولی می توان با ارتودنسی دندان نهفته را به قوس فکین آورد

 64. Avatar بیاتی گفت:

  سلام اقای دکترجمیلیان. درمان دندانهای نیش نهفته چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با ارتودنسی ثابت می توان دندان نیش دایم را در داخل قوس قرار داد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *