ناهنجاری های ساده دندان

دندان نهفته

دندان نهفته

دندان نهفته طبق تعریف در ارتودنسی، دندان خارج نشده ای است که به واسطه یک مانع یا سد فیزیکی در مسیر رویش آن، از رویش باز مانده و درون لثه مانده است.

شایع ترین دندان های نهفته، دندان های مولر سوم فک بالا و پایین، کناین های فک بالا و پره مولر های فک پایین هستند. در یک تحقیق در بیماران بالاتر از 10 سال، 17 درصد از بیماران یک دندان عقل نهفته داشتند که 40 درصد آن ها مربوط به دندان مولر سوم بود.

تجمع دندانی، موقعیت نامناسب جوانه دندانی، دندان های اضافه، فقدان فضا در قوس دندانی، کیست ها، ریشه های دندانی تحلیل نرفته و عادت های دهانی مثل مکیدن انگشت، از عوامل ایجاد دندان نهفته می باشند.  در این مواقع درمان ارتودنسی کمک شایانی به اصلاح ناهنجاری موجود می نماید.

در برخی منابع، بیشترین عامل نهفتگی دندان مولر سوم یا دندان عقل نهفته، فقدان فضای کافی دانسته شده است. در مطالعه دیگری، چهار عامل اصلی برای نهفتگی دندان تحت عناوین: طول قوسی فک تحتانی، مسیر عمودی رشد کوندیل، مسیر دیستالی (عقبی) رویش و تاخیر در تکامل دندان های ماندیبل (فک پایین)، ذکر شده است.

با وجود اختلاف های نژادی در توالی رویش، دندان های مولر سوم در بیشتر نژاد ها آخرین دندان هایی هستند که می رویند و این نیز علتی برای شیوع نهفتگی دندان عقل به شمار می آید.

دندان عقل نهفته یا به طور کلی دندان نهفته، ممکن است باعث ایجاد عوارض مختلفی شوند. به همین دلیل خارج کردن آنها ضروری است.

دندان عقل نهفته

دندان نهفته باید خارج شود

متخصصان دندانپزشکی و متخصص ارتودنسی توصیه می کنند که دندان نهفته باید پس از تشخیص، در اولین زمان ممکن تحت درمان قرار گیرد. یا باید هرچه سریع تر جراحی و خارج شود و یا در صورت امکان، از طریق درمان ارتودنسی، به قوس دندانی نرمال هدایت شود.

همانطور که گفته شد، دندان نهفته باید به سرعت خارج شود. زیرا با افزایش سن، احتمال ابتلا به انواع بیماری ها از قبیل بیماری های سیستم ایمنی، دیابت، مشکلات قلبی و عروقی و بیماری های ریوی مطرح می شود. همچنین با افزایش سن، انعطاف ها از جمله استخوان فک کاهش یافته و ترمیم بافت ها در صورت جراحی، به تعویق می افتد. مجاور می شوند

همچنین، دندان نهفته درد فراوانی دارد و در صورت عدم خروج به موقع عوارضی چون عفونت، ایجاد کیست، احتمال ایجاد تومور، آسیب و ایجاد بی نظمی در دندان های مجاور و افزایش حساسیت و خطر شکستگی فک در مواجهه با ضربات را به دنبال دارد.

دندان نهفته مولر

پس توجه کنید که اولین درمان پیشنهادی ارتودنسی است. اما اگر امکان هدایت دندان نهفته به جایگاه اصلی آن در قوس دندانی وجود نداشته باشد، خارج کردن دندان نهفته به روش جراحی ضروری است.

لازم به ذکر است، در افراد بالای 40 سال، معمولا دندان نهفته به صورت کامل داخل استخوان فک فرو میرود و کلسیفیه می شود. در صورت عدم وجود عارضه مشخص و پس از انجام معاینات کامل و تهیه عکس رادیوگرافی، دندانپزشک معالج ممکن است جراحی دندان نهفته را تجویز نکرده و تنها به چکاب سالیانه دندان ها بسنده کند.

علاوه بر آن، در برخی افراد ممکن است دندان عقل هیچگاه تشکیل نشود. اما پیشنهاد می شود افراد 20 تا 25 سالی که از وجود و یا عدم وجود دندان عقل خود اطمینان ندارند، به دندانپزشک مراجعه کنند تا با تهیه عکس رادیولوژی، امکان وجود دندان نهفته (عقل نهفته) در آنها بررسی شود.

تشخیص دندان نهفته

دندان های نیش معمولا تا 14 سالگی به طور کامل رشد می کنند. در این زمان درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی یکی از روش های موثر درمان محسوب می شود. همچنین میانگین سن رویش دندان های عقل نیز 20 سال تعیین شده است که نهایتا تا سن 35 سالگی، رویش دندان های عقل باید کامل شده باشد. در صورتی که این دندان ها تا این سن های ذکر شده رویش نیافته و رشد نکرده باشند، باید از نظر احتمال نهفتگی دندان بررسی شوند.

درمان ارتودنسی دندان نهفته

از علایم نهفتگی دندان می توان به درد لثه و استخوان فک، التهاب و خارش لثه در محل دندان نهفته، سر درد های مزمن که به درمان پاسخ نمی دهند، گوش درد، درد چشم و اختلال های موقتی در بینایی، گلو درد و بهم ریختگی دندان ها، اشاره کرد.

لازم به ذکر است، در برخی موارد ممکن است دندان عقل هیچگاه تشکیل نشود. به همین دلیل، پیشنهاد می شود افراد 20 تا 25 سالی که از وجود یا عدم وجود دندان های نهفته خود اطمینان ندارند، به دندان پزشک مراجعه کرده و با تهیه عکس رادیولوژی، امکان نهفتگی دندان و وجود دندان عقل نهفته را بررسی کنند.

پیشگیری از عوارض نهفتگی دندان، با تشخیص به موقع و خارج کردن به موقع دندان نهفته امکان پذیر است. والدین باید فرزندان خود را به صورت منظم و از ابتدای دوران کودکی تحت نظر دندانپزشک قرار دهند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

24 دیدگاه برای “دندان نهفته

 1. Avatar بیاتی گفت:

  سلام اقای دکترجمیلیان. درمان دندانهای نیش نهفته چیست

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. با ارتودنسی ثابت می توان دندان نیش دایم را در داخل قوس قرار داد

 2. Avatar عرفان گفت:

  سلام میخواستم بدونم آیا این احتمال وجود داره که دندان نهفته هیچوقت به صورت عادی از لثه بیرون نزنه و برای همیشه نهفته بمونه یا اینکه رشدش متوقف بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   .با سلام. اگر دندان نهفته جا نداشته باشد،ممکن است نهفته بماندولی می توان با ارتودنسی دندان نهفته را به قوس فکین آورد

 3. Avatar زهرا گفت:

  سلام.وقت بخیر
  میخواستم بپرسم دندان نهفته ای که از لثه بیرون زده رو چجوری باید درمان کرد؟!
  و اینکه ممکنه دندانی رو کج کنه؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . برای درمان به متخصص مراجعه کنید . و ممکنه دندان کناری شما را کج کند که با ارتودنسی می توان اصلاحش کرد. دندان نهفته طبق تعریف در ارتودنسی، دندان خارج نشده ای است که به واسطه یک مانع یا سد فیزیکی در مسیر رویش آن، از رویش باز مانده و درون لثه مانده است.دندان عقل نهفته یا به طور کلی دندان نهفته، ممکن است باعث ایجاد عوارض مختلفی شوند. به همین دلیل خارج کردن آنها ضروری است.ادامه مطلب مراجعه به این لینک دندان نهفته

 4. Avatar سمیر گفت:

  سلام، دندون های اصلی من همشون کامل نهفته هستن و بعداز افتادن دندون های شیری در نیومدن و من از پروتز استفاده میکنم، الان سنم حدود 30 سال هست، الان امکان خارج شدن دندون های نهفته هست؟ یا اصلا نیاز به خارج کردنشون هست؟ تا الان مشکل خاصی نداشتم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تجمع دندانی، موقعیت نامناسب جوانه دندانی، دندان های اضافه، فقدان فضا در قوس دندانی، کیست ها، ریشه های دندانی تحلیل نرفته و عادت های دهانی مثل مکیدن انگشت، از عوامل ایجاد دندان نهفته می باشند. در این مواقع درمان ارتودنسی کمک شایانی به اصلاح ناهنجاری موجود می نماید. ادامه مطلب مراجعه به این لینک دندان نهفته

 5. Avatar کیوان گفت:

  اگر دندان نیش نهفته باشد باید کل دندان ها ارتودنسی گردد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان نهفته باید پس از تشخیص، در اولین فرصت تحت درمان قرار گیرد. یا باید هرچه سریع تر جراحی و خارج شود و یا در صورت امکان، از طریق درمان ارتودنسی، به قوس دندانی نرمال هدایت شود. ادامه مطلب مراجعه به این لینک دندان نهفته

 6. Avatar آیدا گفت:

  سلام من ۱۵ سالمه و دندان نیشم نهفتست ۷ ماه که رادیولوژی گرفتم دندونم کامل توی ریشه دندون جقتیش بود الان که دوباره رادیولوژی گرفتم دندونم کم کم داره صاف میشه ممکنه که خودش بدون جراحی در بیاد آخه دکتر که رفتم میگه اگه این دندونت دراومد راحت میتونی دیگه ارتودنسی کنی آیا این دندون تا ۵ ماه دیگه در میاد؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . امکان دارد. شما با داشتن رادیوگرافی می توانید با وقت قبلی به مطب مراجعه کنید پس از معاینه کلینیکی حضورا راهنمایی خواهید شد.

 7. Avatar سجادقمری گفت:

  باسلام.دخترم ۸ساله میباشدویک دندان نهفته بصورت برعکس درکامش قراردارد بهترین نظریه حضرتعالی برای درمان رااعلام فرماییدممنونم.باتشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید . حضورا راهنمایی خواهید شد.

 8. Avatar سوگند گفت:

  با سلام چندین سال هست که دندان عقل نهفته دارم ولی بخاطر ترس از جراحی نرفتم خارجشون کنم تا الان هیچ مشکل نداشتم ۳۱ ساله هستم اگر جراحی نشن مشکلی ایجاد میکنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در معاینه و دیدن رادیوگرافی موقعیت دندان نهفته شما بررسی می گردد.

  2. Avatar یاسین گفت:

   سلام من 13 سالم هست و دودندان آسیایی هم در لثه گیر کردن یکی سمت راست یکی چپ باید چکار کنم ممنون

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 9. Avatar شهرستانی گفت:

  سلام من ۲۰ سالمه و دندون نیش نهفته دارم وقتی به مطب در شهرستان مراجعه کردم گفتن دندون نیش فعلی شیری هست و زیرش دندون نهفته دارم؟!یعنی ممکنه تو این سن دندون شیری داشت؟!خودم یادم نمیاد که این دندون رو در آوردم یانه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با معاینه کلینیکی و رادیوگرافی می توان تشخیص داد.

 10. Avatar کرمانشاه گفت:

  سلام ۲۰ ساله هستم دومین دندان آسیای کوچک فک بالا (از سمت چپ)بسیار پوسیده شده و هر دندانپزشکی که رفتم گفتند با سه جلسه و به سختی میتوان تعمیرش کرد از طرفی دندان نیش فعلی ام در همان سمت شیری است و زیر آن دندان نهفته نیز دارم به نظرتان بهترین راهکار چیست؟تعمیر دندان پوسیده و اینکه دندان نیش را به حال خود بگذارم یا کشیدن دندان پوسیده و ارتودنسی که هم جای دندان کشیده پر شود و دندان نهفته هم داخل قوس فک قرار گیرد؟کرمانشاه هستم و امکان مراجعه حضوری ندارم و لطفا متخصص ارتدونسی و عصب کشی ماهر در کرمانشاه معرفی کنید.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. متاسفانه در کرمانشاه کسی را نمیشناسم. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 11. Avatar Najin گفت:

  با سلام من الان 30 سالمه حدوا 5 سال پیش ارتودنسی کردم و یکی از دندانهایم نهفته است یعنی دندان شیریم هنوز نیفتاده که دندان اصلی جایگزین شود و همچنان در فک میباشد ممکنه دندانهای دیگه یا لثه ام رو خراب کنه این جریان پیشنهادتون چیه .
  ممنون از پاسخگویتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان متخصص ارتودنسی قبلی شما خوب نبوده . ارتودنسی مجدد باید انجام شود. دندان شیری باید کشیده شود و با ارتودنسی دندان اصلی جایگزین دندان شیری میشود. اینکار باید توسط متخصص ارتودنسی قبلی انجام میشد.می توانید برای ارتودنسی مجدد با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *