اطلاعات عمومی دندانپزشکی

درمان دندان قروچه

junge frau, die eine transparente plakette installiert, um bruxismus zu behandeln

تا حالا شده وقتی صبح از خواب بیدار می شوید در ناحیه فک و دندان هایتان و همچنین سرتان احساس درد داشته باشید! فکر می کنید علت آن چیست؟ بعضی افراد در هنگام خواب بسیار ناآرام هستند و به طور ناخودآگاه و به شدت دندان هایشان را به هم فشار می دهند و همین باعث احساس درد شدید در نواحی گفته شده در هنگام صبح می شود. به این عمل اصطلاحاً دندان قروچه می گویند.

دندان قروچه چیست؟

دندان قروچه یا براکسیسم (Bruxism) به عادت ساییدن و فشردن دندان ها روی هم گفته می شود که معمولا در خواب رخ می دهد. ساییدن دندان ها و فشار دادن آن ها روی هم به طوری که حتی ممکن است اطرافیان را از خواب بیدار کند. در این صورت دندان ها سایش پیدا کرده و مسطح و لب پریده می شوند.

در اصطلاح دندانپزشکی به فشار دادن شدید فک و ساییده شدن دندان ها که معمولاً صدای آزاردهنده ای هم دارد، دندان قروچه می گویند. این عمل اکثر اوقات در شب اتفاق می افتد و آسیب های زیادی به دندان وارد می کند. دندان قروچه ناخودآگاه انجام می شود و فرد متوجه این کار نیست.

طبق بررسی های انجام شده توسط متخصصان دندانپزشکی، مشخص شده که یک سوم کودکان دچار دندان قروچه می باشند. خوشبختانه این معضل به مرور زمان در اکثر آن ها از بین می رود و آن را ترک می کنند.

نمای دندان ساییده شده در اثر دندان قروچه و نمای دندان سالم

دندان های ساییده شده در اثر دندان قروچه و دندان های سالم

دندان قروچه چه علائمی دارد؟

چون دندان قروچه بصورت ناخودآگاه انجام می شود معمولا افراد دیگر متوجه آن می شوند ولی معمولا آثاری هم بوجود می آورد که با توجه به آنها می توان متوجه آن شد. مثلاً در مواقعی که دندان قروچه شدت پیدا می کند مینای دندان را از بین می برد که این کار مشکلات دیگری را از قبیل حساسیت دندان و شکستگی دندان به دنبال دارد. همچنین دندان قروچه باعث سردرد، دندان درد، لق شدن دندان ها، تحلیل لثه، گردن درد، گوش درد و غیره نیز می شود که می توان از طریق این موارد به وجود آن پی ببریم.

سن وقوع دندان قروچه

دندان قروچه هم در کودکان و هم در بالغین مشاهده می شود. ولی در کودکان شایع تر است، اما معمولا تا سن 10 سالگی برطرف می شود. در بالغین، این عارضه بین 20 تا 40 سالگی بروز می کند و با افزایش سن، میزان بروز آن کاهش می یابد ممکن است دندان قروچه از سه سالگی شروع شده و تا آخر عمر وجود داشته باشد باید دانست دندان قروچه در کودکان و در زمان دندان های شیری نیز ممکن است به وجود آید.

عوامل ایجاد دندان قروچه

دندان قروچه می تواند به علت کج بودن دندان، نبودن دندان و یا وجود دندان اضافی صورت بگیرد ولی عموماً عوامل روحی و روانی باعث آن می شوند. مثلاً داشتن استرس و اضطراب شدید در شرایط حساس زندگی. خیلی از افراد در شرایطی مثل ازدواج، تولد فرزند، فشار کاری و از این قبیل موارد اضطراب و استرس زیادی دارند و به همین دلیل به طور ناخودآگاه دندان هایشان را به هم فشار می دهند.

همچنین داشتن احساسات منفی و مشکلات زندگی و خانوادگی نیز علت دیگری برای دندان قروچه می باشد. در این مواقع توصیه می شود مشکلات خود را حتماً با افراد متخصص و مورد اطمینان در میان بگذارید و از آن ها مشورت بگیرید. این کار باعث می شود از فشار روحی که به شما وارد می شود تا حد زیادی کاسته شود.

خانمی که در اثر استرس دندان هایش را رویهم فشار می دهد

دندان قروچه در اثر افزایش استرس

ارتباط دندان قروچه و استرس

دندان قروچه در دوران کودکی پدیده شایعی است و نوعی اختلال خواب محسوب می شود. این اختلال در یکی از مراحل خواب عمیق اتفاق می افتد. در بیشتر موارد این اختلال در سنین 3 تا 5 سالگی آغاز می شود و در برخی موارد سابقه خانوادگی وجود دارد.

اختلالات خواب مثل دندان قروچه، وحشت شبانه و کابوس ممکن است با استرس های روزانه تشدید شوند. دندان قروچه در اثر نگرانیها، فشار روحی، بی خوابی، استرس و اضطراب ایجاد می شود. استرس در اثر عصبانیت و یا تغییرات در کارهای روز مره، یک معلم جدید یا تولد یک خواهر یا یک برادر، حتی تنبیه والدین، یا بحث و جدل کودک با والدین هم ممکن است بوجود آید و فاکتورهای روانی دیگر از جمله بحران و کشمکش، فرو بردن خشم، شخصیت های فعال و تهاجمی ممکن است این اختلال را تشدید کنند. همچنین هر گونه اختلالی که در مفصل گیجگاهی فکی پدیدار شود می تواند با علائمی مانند دندان قروچه و درد های مبهم ناحیه سر و صورت خود را نشان دهد.

مشکلات و درد های مفصل گیجگاهی-فکی در سنین مختلف با تظاهرات متفاوت همراه است، به عنوان مثال در کهنسالی این نارسایی همراه با از دست دادن دندان ها و در سنین جوانی عمدتا در اثر استرس های روحی و روانی اتفاق می افتد که در تمامی موارد این امر منجر به تاثیر روی مراکز عصبی مربوط به سیستم جونده و دندان ها و به دنبال آن عارضه ای به نام دندان قروچه می شود.

در گذشته بین وجود انگل در بدن کودک و دندان قروچه هم ارتباط مستقیمی قائل می شدند در حالی که بعد ها به این نتیجه رسیدند که هیچ ارتباطی بین انگل و بروز دندان قروچه وجود ندارد در عین حال بررسی آن بدون ضرر است.

برخی متخصصین ارتودنسی معتقدند در بعضی از بالغین جفت شدن غیر طبیعی دندان های فک بالا و پایین یا تماس زود رس یک دندان احتمالا منجر به دندان قروچه می شود.

مشکلاتی که دندان قروچه به وجود می آورد

دندان قروچه عوارض زیادی دارد از جمله باعث از بین بردن مینای دندان، حساسیت دندان و مشکلات فک می شود. گاهی اوقات کسی که این کار را انجام می دهد دچار سردرد شدید و گوش درد نیز می شود. در برخی مواقع، دندان قروچه سبب شکستگی دندان، لق شدن و افتادن آن و همچنین پوسیدگی دندان خواهد شد. از جمله عوارض دیگر این کار می توان دندان درد شدید، درد گردن، مشکلات شنوایی، ساییدگی دندان، درد فک و بی خوابی را نیز نام برد.

گرچه دندان قروچه (براکسیسم) معمولا در خواب رخ می دهد ولی سائیدن یا کوبیدن دندان ها در طول روز نیز شایع است. دندان قروچه مداوم ممکن است باعث خوردگی لثه و استخوان های حمایت کننده از آنها در دهان شود و باعث شکستگی و پریدگی مینای دندان و حساسیت دندان شود همچنین سفتی ماهیچه های جونده فکی، گوش درد (به علت انقباض ماهیچه های فکی، نه این که مشکل در گوش باشد) سر درد سنگین در صبح، جویدن و تروماتیزه کردن با فشارهای داخل گونه و ایجاد سر درد های عصبی، درد فک و یا درد مزمن صورت هنگام صبح و اختلالات مفصل فکی (محل این مفصل جلوی گوش بوده و با باز و بسته شدن دهان می توان آن را لمس کرد) و ایجاد محدودیت در باز کردن دهان میتواند در اثر دندان قروچه بوجود آیند.

جلوگیری از آسیب رسیدن به دندان در حین خواب

تنها راه جلوگیری از آسیب رسیدن به دندانها و مفصل از طریق کاربرد محافظ شبانه یا نایت گارد است. محافظ شبانه قطعه ای پلاستیکی است که توسط دندانپزشک بر روی قالب فک بالای بیمار (و برخی موارد فک پایین) ساخته می شود و بیمار باید هر شب موقع خواب آن را بر روی دندانها بگذارد تا فشارها و تماس های نا صحیح بر دندانها برداشته شوند و از آسیب رسیدن به دندان در حین خواب جلو گیری کند. نایت گارد هر شب و تا وقتی که شخص دندان قروچه دارد باید در دهان گذارده شود.

دختری با لبخند که در دستش نایت گارد است

استفاده از محافظ شب یا نایت گارد برای جلوگیری از آسیب رسیدن به دندان در حین دندان قروچه

روش های درمان دندان قروچه

دارو درمانی، درمان های روانپزشکی، تغییر وضعیت خوابیدن، اصلاح نحوه جفت شدن دندان ها و غیره جهت درمان دندان قروچه پیشنهاد شده است. در صورت عادتی بودن، دندان قروچه معمولا با گذشت زمان بر طرف می شود.
اگر علت دندان قروچه ناشی از جفت شدن نا مناسب دندان ها باشد، ارتودنتیست آن را تصحیح می کند. در موارد خیلی شدید وقتی که پوشش روی دندان ها منجر به افزایش حساسیت یا ناتوانی در جویدن مناسب شود از تاج (Crown) هایی استفاده می شود که به صورت کامل سطح جونده دندان ها را می پوشاند.

در مجموع موارد زیر می توانند به درمان دندان قروچه کمک کنند:

 • استرس و اضطراب و همچنین فشارهای روحی و روانی را کم کنید. این کار نه تنها باعث ترک دندان قروچه می شود بلکه فواید زیاد دیگری نیز برای سلامتی شما به دنبال دارد.
 • برای معاینه نزد یک متخصص ارتودنسی بروید و مشکل خود را با او در میان بگذارید.
 • از محافظ شبانه دندان استفاده کنید. با تجویز دندانپزشک این محافظ را باید در هنگام خوابیدن در دهانتان بگذارید.
 • ورزش کنید. بهترین روش برای خالی شدن از استرس و فشارهای روانی ورزش است.
 • مواد غذایی سالم استفاده کنید. به جای مصرف فست فود و یا نوشابه و غذاهای سرخ کردنی، مصرف میوه و سبزیجات را بیشتر کنید. با اینکار از میزان استرس شما کاسته شده و آرامش بیشتری کسب می کنید.
 • استفاده از دمنوش های گیاهی نیز برای کاهش استرس قبل از خواب به شدت توصیه می شود.
 • مصرف آدامس را ترک کنید، زیرا آدامس احتمال بروز دندان قروچه را بیشتر می کند.

سوالات متداول درمان دندان قروچه

1-برای درمان دندان قروچه به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

ابتدا برای بررسی وضعیت دندان ها باید به متخصص ارتودنسی مراجعه شود. پس از معاینه دندان ها راهنمایی های لازم توسط متخصص داده می شود.

2-دندان قروچه باعث چه مشکلاتی می شود؟

دندان قروچه باعث از بین بردن مینای دندان، پوسیدگی، لق داشتن، شکستگی و افتادن دندان و ایجاد مشکلات فک، سردرد و گوش درد خواهد شد.

3-کمبود چه ویتامین هایی منجر به دندان قروچه می شود؟

کمبود ویتامین هایی مثل کلسیم و منیزم ممکن است منجر به بروز دندان قروچه شوند. بنابراین استفاده از یک مولتی ویتامین مناسب به عنوان درمان تکمیلی دندان قروچه توصیه می شود. داشتن یک رژیم غذایی پرکلسیم و مصرف شیر و لبنیات نیز بسیار مهم است.

4-درمان دندان قروچه شدید چیست؟

دندان قروچه شدید معمولا با استفاده از روش های دندانپزشکی نظیر به کار بردن نایت گارد درمان نمی شود. در این موارد باید مجموعه ای از روش های درمانی از جمله مراجعه به روانپزشک، تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی به کار گرفته شود.

5-درمان خانگی دندان قروچه چیست؟

اولین قدم کاهش استرس است. برای کاهش استرس می توانید به موزیک های آرامبخش گوش کنید. قبل از خواب دوش آب گرم بگیرید و یا یوگا کار کنید. از خوردن و نوشیدن خوراکی های محرک در هنگام شب خودداری کنید. به ساعات خواب خود نظم دهید و هر شب سر ساعت مشخصی به رختخواب بروید. مراجعه منظم به دندانپزشک را نیز فراموش نکنید.

6-آیا کرم و انگل منجر به دندان قروچه می شود؟

برخی از متخصصین گوارش بر این باوراند که ابتلا به برخی از بیماری های گوارشی مثل کرم های روده ای منجر به بروز دندان قروچه می شوند. بنابراین برای درمان قطعی دندان قروچه لازم است که تمامی فاکتورهای سلامتی بیمار تست شود.

7-درمان دندان قروچه در کودکان به چه شکل است؟

کودکان ممکن است بر اثر سو مصرف مواد غذایی، یا استرس و مشکلات گوارشی دچار دندان قروچه شوند. با رفع هر یک از این مشکلات می توانید به درمان دندان قروچه فرزند خود دست یابید. همچنین کمک به آرامش بیشتر کودک به خصوص در هنگام شب بسیار مهم است. شما می توانید قبل از خواب یک حوله گرم بر روی صورت کودک خود بگذارید تا حس آرامش بیشتری را در کودک ایجاد کنید. مراجعه منظم به دندانپزشک برای درمان و جلوگیری از دندان قروچه کودکان توصیه می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

112 دیدگاه برای “درمان دندان قروچه

 1. Avatar کیانی گفت:

  تازه فهمیدم فک درد و دندان دردم مال این جریانه، فشار و درد دندان ها پایین هست. فکر کردم گوشمه بعد فکر کردم دندون بعد گلوم. حداقل حالا یه مدیریت استرس رو پیاده می کنم تو زندگیم ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با مراجعه به دندانپزشک متخصص می توانید از گارد نایت (محافظ دندان) در هنگام شب برای دندان هایتان استفاده نمایید.

 2. Avatar سارا گفت:

  سلام دکتر
  وقتتون بخیر
  من دندون قروچه ندارم ولی حدودا دو ماهه که ارتودنسی کردم و یک ماهه که احساس میگنم تو خواب دندونامو به میچسبونم و یکم فشار میدم و زمانی که این کارو میکنم خودم بیدار میشم
  صبح که بیدار میشم هم میبینم دندونام قفله تو هم
  احساس میکنم ارتباطی به ارتودنسیم داره
  دلیلش چی میتونه باشه به نظر شما ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. توصیه می شود با ارتودنتیست معالج خود در این زمینه مشورت کنید. گاهی وقت ها ممکن است دندانی با هم تماس زودرس داشته باشد و این امر خود باعث دندان قروچه می شود.

 3. Avatar محمد گفت:

  سلام دکتر من دندان قروچه دارم در طول روز برعکس همه مردم
  تمام دندون هام رو ساییدم و ناقص کردم به طوری که دندان های جلویی از بالا به پایین دیگه بهم نمی‌رسند
  نمیدونم باید چطوری درمان کنم
  میخوام درست کنم دندون ها رو با کامپوزیت یا لمینت ولی اگر درمان نشه نمیدونم بعد کامپوزیت هم این روند ادامه داره یا نه
  اصلا باید چیکار کنم میشه راهنمایی کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما باید مدیریت کنید و سعی کنید اضطراب و استرس را کنترل کنید. به شما توصیه می شود به یک متخصص ارتودنسی ماهر مراجعه نمایید تا پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

   1. Avatar محمد گفت:

    این تخصص شما و مجموعه شما هست که مراجعه کنم ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. جناب محمد عزیز، مطب پذیرای شماست. قالب از دندان های شما تهیه می شود و بعد از چند روز دیگر یک قالب شفاف برای شما ساخته می شود که شب روی دندان هایتان قرار می دهید. برای اینکه از سایش دندان هایتان جلوگیری کند.

 4. Avatar داود قارونی گفت:

  با سلام، آقای دکتر جمیلیان، آیا در مطب شما محافظ دندان برای دندان قروچه ساخته می شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های شما نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارد که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 5. Avatar محمدامین گفت:

  سلام آقای دکتر قالب دهان تو خوابم باید تو دهان باشه یا باید درش بیاریم ممنون میشم راهنماییم کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، محافظ دندان یا نایت گارد باید در هنگام خواب روی دندانهای شما باشد. که از ساییدگی دندانها پیشگیری کند.

 6. Avatar گلناز ضیغمی گفت:

  سلام اقای دکتر من مدتی دچار افسردگی و استرس هستم ضمنا دچار دندان قورچه شدید شدم. لطفا مرا راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های شما نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارد که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 7. Avatar عسل گفت:

  ببخشید من از دندان قروچه میکنم شبا و درد شدیدی دارم روز تا شب نایت گارد هم دارم چیکار باید بکنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. منشا دندان قروچه از استرس و اعصاب است. باید استرس خود را مدیریت کنید. با استفاده از نایت گارد دندان ها روی هم ساییده نمی شود. ممکن است نایت گارد شما مناسب نباشد.

 8. Avatar مهسا گفت:

  سلام آقای دکتر من دندون قروچه شدید دارم از نایت گاردم استفاده میکنم ولی چندوقته حس میکنم ازوقتی نایت گارد استفاده میکنم دندونام دارن دونه دونه لق میشن
  دلیلش دندون قروچه یا خود نایت گارده که ممکنه درست قالبگیری نشده باشه‌؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما باید استرس را از خودتون کم کنید. افرادی که دندان قروچه دارند برایشان نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود که شبها در دهان می گذارد که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند. به مطب مراجعه نمایید تا نایت گارد مناسب ساخته شود با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 9. Avatar باران گفت:

  سلام دکتر من یه دختر ۱۴ سالم ک طبق گفته مادرم نزدیک های صبح دندون قرچه میکنم بسیار نگران هستم چون دندون های سالمی و خوبی دارم این مسئله باعث ناراحتی من شده
  چه راه حلی رو پیشنهاد میکنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های شما نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارید که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 10. Avatar شری گفت:

  سلام من دندونام لمینیت کردم آیا دندان قروچه باعث شکسته شدنش می شه؟ شبا از ترس شکستن خوابم نمی بره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های شما نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارید که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 11. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر
  پسر من ۲ سالشه و شب و روز فرقی نداره دندون قروچه می کنه
  فکر می کنم بیشتر از این کار خوشش اومده که انجام میده به نظرتون چیکار می تونم بکنم
  نایت گارد براش زوده و همکاری نمی کنه
  ممنون میشم راهنمایی کنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های ایشان نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شب هنگام خواب در دهان می گذارد که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 12. Avatar حدیث گفت:

  سلام من 13 سالمه شبا تو خواب دندون قروچه میرم . شما دکتر جمیلیان چه ویتامین پیشنهاد میدی تا بخورم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های شما نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارید که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 13. Avatar شایسته گفت:

  سلام. آقای دکتر جمیلیان، خواهرم 14 سالشه خیلی دندان قروجه می کند. مطلب دندان قروچه و درمان آن را وب سایت شما مطالعه کردم برای تهیه نایت گارد می تونیم به مطب شما مراجعه کنیم.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، مطب پذیرای شماست. مخصوص دندان های شما نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارید که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 14. Avatar سارینا گفت:

  سلام
  من ۱۳سالمه و توی خواب دندان قروچه دارم
  احساس میکنم دندان جلوم لق شده
  راحی نداره که لق بودنش درست شه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. تا دندان شما معاینه گردد سپس مخصوص دندان های شما نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارید که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 15. Avatar فاطمه گفت:

  سلام و خسته نباشید،من ۱۶ سال دارم و دندون قروچه هم چندین ساله که دارم،ادم استرسی ای هستم به شدت،چون متاسفانه از استرس شدیدم که حتی خودمم نمیدونم بحاطر چی هست ناخون هامو میجووم،توی ذهن و فکرم خییلی شلوغه و به هرچیزی که حتی مهم نیست بیش از حد اهمیت میدم و فکر میکنم،ولی نمیدونم چجوری از استرسم کم کنم،معمولا وقتی فکم رو تکون میدم یا چیزی میخورم حس میکنم که صدا میده، بنظرتون بخاطر دندون قروچه هست؟
  من برادر کوچیکم که چهار سال داره هم دندون قروچه داره و من خییلی بابت این موضوع ناراحت و نگرانم، میشه راه حل بدین برای اینکه از استرسم کم کنم و هم خودم هم برادرم از دندون قروچه خلاص بشم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های ایشان نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارد که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید باید فشارهای روحی، روانی و عصبی را کنترل کنید . می توانید بایک روانکاو مشورت نمایید.

 16. Avatar مرجان گفت:

  سلام من موقع خواب خیلی دندون هامو یه هم فشار میدم و وقتی بیدار میشم در ناحیه فک احساس درد دارم و دندون هامم بعضیاش شکستن.خیلی دردناکه.لطفا راهنماییم کنید

  1. Avatar دکتر جمیلیان گفت:

   سلام ابتدا باید علت دندان قروچه مشخص و درمان شود. همزمان نسبت به درمان و ترمیم دندان های آسیب دیده اقدام نمایید. برای جلوگیری از آسیب به دندان ها می توانید از نایت گارد هم استفاده کنید.

 17. Avatar امید گفت:

  سلام خسته نباشید
  یک سوال درباره نایت گارد داشتم با توجه به این که من در خواب دندان قروچه دارم وقتی از نایت گارد استفاده کردم متوجه شدم که خود نایت گارد هم در اثر دندان قروچه ساییده شده میخواستم بدونم این مواد که از نایت گارد کنده شدن و در واقع خورده میشن ضرر دارن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید نایت گارد را تعویض نمایید. می توانید برای تهیه نایت گارد جدید به مطب مراجعه نمایید. با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 18. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من شب هنگام خواب به طور ناخودآگاه دچار دندان قروچه میشم درد ندارم فقط دندان هام ساییده شدن فقط هنگام خوابه و اینک شدید نیس لطفا راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های شما نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارید که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم، دندان شما ساییده نشود و آسیب نبیند. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 19. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقاي دكتر من دوتا دندون آخرسمت راست بالاي خودم رو پركردم ازاون روز به بعد موقع خوابيدن لپم بين دندانهايم مي رود اين با دندون قرچه ارتباطي دارد يا دليل ديگري دارد ممنون مي شم راهنمايي كنين

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. پرکردگی دندان بلند است و خوب انجام نشده است به دندانپزشک معالج مراجعه نمایید تا اصلاح کند.

 20. Avatar فاطمه گفت:

  سلام آقاي دكتر من دوتا دندون آخرسمت راست شب در هنگام خواب زیاد روی هم می کشم. ممنون مي شم راهنمايي كنين.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های شما نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارید که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان، شما ساییده نشود و آسیب نبیند.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 21. Avatar فاطمه عزیزی گفت:

  سلام آقاي دكتر آیا دندان قروچه باعث خراب شدن دندان می شود باید چیکار کنم؟ راهنمايي كنين.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان قروجه باعث سایش و شکستن دندان ها می شود. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های شما نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارید تا در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 22. Avatar کیمیا گفت:

  سلام اقای دکتر من 17 سالمه و دندان قروچه دارم وشب اطرافیانم را اذیت میکنم به نظر شما استفاده از نایت گارد میشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های ایشان نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارد که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 23. Avatar خانم گل گفت:

  سلام وقتتون بخیر من ۱۸سالمه و دندون قروچه دارم دوندونامم کلا خراب شدن الان عصب کشی کردم ولی ب دکتر راجب دندون قروچه چیزی نگفتم دکترم گفتن چیز سخت نباید ب دندونم بخوره . آیا دندون قروچه تاثیر منفی داره برای دندون عصب کشی شده ام؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های ایشان نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارد که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 24. Avatar کیانا گفت:

  سلام پسرم شب ها خیلی دندان قروچه می کند. راه حل چیست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های ایشان نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارد که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 25. Avatar داود لطفی گفت:

  با سلام جناب دکتر عزیز،موقع خواب دندان قروچه دارم از خواب بیدار میشم لثه هام درد و سوزش میکنه گاهی اوقات،فکم هم درد میکنه از نایت گارد دارم دوساله استفاده میکنم،در طول روز بیدارم هم دندان قروچه دارم یوقتایی،ارامبخش قبل خواب میخورم کمتر میشه ،میخواستم بدونم ارامبخش یا قرص خواب رو ادامه بدم یانه؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در خصوص استفاده از قرص آرامبخش باید به متخصص مغز و اعصاب مشورت کنید. نایت گارد که دندانپزشکان و متخصصان توصیه می کنند بخاطر جلوگیری از سایش دندان ها است.

 26. Avatar نجمه گفت:

  با سلام، پسر من ۶سالشه، محیط خونه هم تنش نداره و همه چی خوبه، ولی نمیدونم چرا از کوچکی دندان قروچه داره، گفتند بعد ۴سال خوب میشه، ولی نشد، شبها دندان قروچه باعث میشه از خواب بیدار بشیم،

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های ایشان نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارد که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 27. Avatar پرهام گفت:

  سلام.پسری دارم ده ساله .یه چند سالی هست متوجه شدم شب ها در خواب دندون قورچه می کنه…اگه راه حلی برای از بین بردن این رفتار دارین ممنون می شم .راهنمایی ام کنین…

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های ایشان نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارد که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 28. Avatar بهاره فرد منش گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر. من چندوقتی میشه که نمیدونم چرا ولی وقتی غذا میخورم یا چیز سفتی رو می جوم مفصل فکم تق تق میکنه و دلیلش رو نمیدونم و چند سال پیش هم پیش شما اومدم برای و برام گارد نایت درست کردین خیلی خوبه و جلوی ساییده شدن دندون هامو میگیره. حالا اگر ممکنه دلیل و راه حل این مشکل رو بگین چون حدودا یک سالی میشه که این مشکل رو دارم و خیلی آزار دهنده است.
  خیلی ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های ایشان نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارد که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. اون صدای که هنگام جویدن ایجاد می شود برای فک شما هست که باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 29. Avatar عرشیا گفت:

  سلام آقای دکتر ممنونم از راهنمایی های شما خیلی بزرگوارید.من دوتا فرزند دارم دخترم 13سالشه پسرم 7سالش حدود یک سال هست که با خانمم به مشکل خوردیم پسرم پيش منه دخترم پیش خانمم پسرم شبها دچار دندان قروچه های خیلی شدید است آزمایش انگل دندان پزشکی هم برده ام ولی فایده ای نداشته لطفاً اگه میشه مرا راهنمایی کنید باتشکر از زحمات شما.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های ایشان نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارد که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 30. Avatar Minu گفت:

  سلام من دندان قروچه دارم و 19 سالمه و دندونام مث یه شخص 40 ساله هستن ضعیف و شکسته. چطور دندان قروچه ام را درمان کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. برای شما نایت گارد (محافظ شب) تهیه می شود. شب در هنگام خواب در دهانتان می گذارید تا از آسیب و ساییده شدن دندانها در اثر دندان قروچه جلوگیری شود.

 31. Avatar فرشته قاسمی گفت:

  با سلام پسر ۴٫۵ساله ام شبها دندان قروچه میکنه پدرش در کودکی نیز دندان قروچه میکرده و احتمالا ژنتیکی هست دندانهای پسرم دچار ساییدگی شده و موقع خوردن بعضی مواد درد میگیره میخواستم ببینم با خمیر دندان ضد حساسیت برطرف میشه یا نیاز به ترمیم داره؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. به مطب تشریف بیاورید و مخصوص ایشان محافظ شب (نایت گارد) تهیه می شود. شب ها در دهان قرار میدهد تا از سابیدگی و فرسایش دندان جلوگیری کند.

 32. Avatar سجاد گفت:

  سلام اقای دکتر من 23 سال دارم و از بچگی دندان قروچه داشتم ولی جدی نبود الان نزدیگ 1ساله که شدید شده ووقتی صبح از خواب بیدار میشم فک درد دندان درد دارم و زبونمم همیشه گاز میگیرم و زخمه پیش دندانپزشک هم رفتم گفتن از استرس ولی من اصلا ادم استرسی نیستم و هیچ مشکلی هم ندارم ولی شب هایی که خواب میبینم شدید دندان قروچه میکنم چیکارکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. برای شما نایت گارد یا محافظ شب تهیه می کنیم. شب ها در دهان می گذارید تا از آسیب و شکستن دندان شما جلوگیری کند.

 33. Avatar اسما گفت:

  سلام مادر من سکته مغزی کرده ودندون قروچه شدید داره پیش هر دکتری پرسیدیم برا درمانش دارویی ندادن انقد شدید هست ساییده شده دندوناش تورو خدا راهی بگید چون لثه هاش زخم داره میشه ودندوناشم کوچیک دارن میشن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. برای ایشان نایت گارد ( محاظ شب ) تهیه می کنیم که شب ها استفاده می کند که در اثر دندان قروچه آسیبی به دندانهایشان نرسد.

 34. Avatar دینا گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید
  علت دندان قروچه چی هست؟ آیا با نایت گارد درست میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. علت اصلی دندان قروچه فشارهای عصبی و استرس هست. که با استفاده از محافظ شب یا نایت گارد باعث میشه فشار و سایش به دندانها وارد نشه.

 35. Avatar شیدا گفت:

  سلام من ۱۷ سالمه و شب ها در خواب دندونامو به هم فشار میدم جوری که نه خودم میفهمم نه کسی که کنارمه و صبح موقع خوردن صبحانه یا هرچیز دیگه ای دندونای کلسیم درد می‌کنه دلیلش چیه ایا منم دندون قروچه دارم؟🥺

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. از استرس هست . به مطب مراجعه کنید . شب ها از نایت گارد استفاده کنید تا دندانها در اثر فشار سابیده نشود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

  2. Avatar خراسانی گفت:

   سلام آقای دکتر دختر من ۸ سالشه و از پارسال که کلاس اول رفت و همزمان فرزند دوم به دنیا آمد دندون قروچه میکنه.چکاری باید براش انجام بدیم؟ممنون از لطفتون.

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. بیشترین و مهمترین عامل دندان قروچه، استرس هست. باید کمکش کنید تا استرس ازش دور بشه. به مطب مراجعه کنید به ایشان نایت گارد می دهیم شب ها باید استفاده کند، تا از ساییده شدن دندانها در اثر فشار جلوگیری کند. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 36. Avatar شهداد حسین بر گفت:

  آقای دکتر من هیچ استرس واضطرابی ندارم وخیلی ارومم فقط دندون عقلم توش خالی هرچی بخورم می ره توش ودردمیکنه وبیشتراوقات دندان قروچه میشم همین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای جلوگیری از آسیب به دندانها و دندان قروچه استفاده از نایت گارد است. دندان قروچه باعث سایش دندانها و آسیب رسیدن به دندانها می شود.

 37. Avatar شهیاد گفت:

  سلام آقای دکتر من چند وقت هست که دندان قروچه شدیدی یک سمت دندونام شروع شد و شب وروز فرق نداره همیشه هست بخاطرکرونا نمیتونم دکتر برو ممنون میشم راهنمایی کنید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. داشتن استرس و اضطراب شدید علت اصلی دندان قروچه می باشد. برای درمان می توانید از نایت گارد استفاده کنید.

 38. Avatar علی گفت:

  سلام ببخشید آیا نبود چهار دندان جلو میتواند باعث دندان قروچه شود یا که ناشی از عوامل روحی روانیه بیشتر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   دندان قروچه می تواند به علت کج بودن دندان، نبودن دندان و یا وجود دندان اضافی صورت بگیرد ولی معمولا و بیشتر عوامل روحی و روانی باعث آن می شوند. مثلاً داشتن استرس و اضطراب شدید در شرایط حساس زندگی. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. برای شما نایت گارد ساخته می شود که شب ها روی دندان ها استفاده می گردد و از آسیب و سایش دندانهایتان جلوگیری میکند.

 39. Avatar غزال گفت:

  سلام.برادر کوچکتر من شب ها تو خواب دندون قروچه میکنه.سنش ۶ سال هست .بیشتر وقتا دندون قروچه رو داره مخصوصا وقتی جاش عوض بشه .مشکلات دندون هم داره.راه حل چی میتونه باشه؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان قروجه بعلت داشتن استرس هست. باید سعی کند اسنرس را از خود دور کند. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. با ساختن گارد نایت (محافظ دندان) برای ایشان که شبها در هنگام خواب استفاده کند تا از سایش دندانها بر اثر دندان قروچه جلوگیری شود.

 40. Avatar رضوان امجدی گفت:

  سلام من الان 22سالمه و استرسی هم ندارم ولی از بس دندان قروچگی اذیتم میکنه صبح ها تا شب داخل دهنم ب شدت دردمیکنه و تاثیر روم گذاشته باید چیکارکنم پیش چ دکتری برم؟یا چ دارویی مصرف کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. علت دندان قروچه استرس است. برای درمان دندان قروجه باید سعی کنید استرس را از خود دور کنید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید . تا برایتان نایت گارد مخصوص دندانهای خودتان ساخته شود تا بتوانید شبها استفاده نمایید .
   تا فشار وارده از دندان قروچه باعث شکستن و ساییدن دندانهایتان نشود.

   1. Avatar زری زمانی گفت:

    سلام آقای دکتر. من زیاد دندان قروچه می کنم چیکار کنم؟ با تشکر

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دلیل اصلی دندان قروچه استرس هست. شما می توانید به مطب مراجعه کنید. مخصوص دندان های ایشان نایت گارد (یا محافظ شب) تهیه می شود. شبها در دهان می گذارد که در اثر فشار و کشیدن دندان ها روی هم دندان ساییده نشود و آسیب نبیند.می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید

 41. Avatar Sevda گفت:

  با سلام و خسته نباشید ب آقای دکتر
  از شما متشکرم ک دلسوزانه و با صبر ب همه دیدگاه ها جواب میدین و راهنمایی میکنید.
  من24سالمه و دندانهامو ده سال پیش ارتودنسی کرده بودم و الان هفت ساله بدون ارتودنسیم، دندانهای بالایی جلو اومده مثل قبل و علاوه بر آن دندان پیش پایینیم یکیش کج شد و نامنظم و ب سمت جلو اومدن، هزینه های مجدد ارتودنسی هم ندارم لطفا راهنماییم کنید. خیلی هم استرسی ام، اعتماد ب نفسم کم شده و دوس ندارم لبخند بزنم و خجالت میکشم..
  🙁

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. حتما طرح درمان برای ارتودنسی که انجام شده خوب نبوده. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 42. Avatar فاضل عبدالمهدی گفت:

  سلام.
  پسرم ۷ سالشه.شب ها به شدت دندان قروچه داره.طوری که ما رو از خواب بیدار میکنه. واقعا خیلی شدیده.طب سنتی گفت ۴ روز صبح قره قروت بخوره.این کار رو کرد اما بهتر نشد. باید چکار کنم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. عامل اصلی دندان قروجه استرس می باشد. باید سعی کند استرس را از خود دور کند . می توانید یا شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید تا برای ایشان گارد نایت ساخته شود تا شبها هنگام خواب استفاده کند . دندان قروچه باعث فرسایش دندانها می شود.

 43. Avatar عاطفه طاهر گفت:

  سلام خدمت شما.من دندان قروچه زیادی تو خواب دارم که اطرافیان رو اذیت میکنه و بیدار میشن و اینکه موقع غذا خوردن فک سمت راستم زیادی صدا میده و گاهی اگه لقمه بزرگ یا خمیازه بکشم قفل میشه و درد شدید تا چند روز اذیتم میکنه.چه راهکاری برای من دارید.درضمن استرس زیادی دارم و عصبی هستم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. علت اصلی دندان قروچه استرس می باشد و باید سعی کند استرس را از خودش دور کند وگرنه آسیب دندان قروچه به دندان هاست. گارد دندان یا محافظ دندان یکی از راحت ترین راه های برای مقابله با دندان قروچه است. محافظ دندان برای هر کسی بصورت اختصاصی ساخته میشود تا دقیقا اندازه دهان و دندان های شما باشد. گارد دندان به غیر از جلوگیری از ساییده شدن دندان های شما، صدای دندون قروچه را هم از بین میبرد. با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید .

 44. Avatar بارانا گفت:

  سلام خسته نباشید .من نزدیک دوساله ک موقع خواب دندونهامو بهم فشار میدم طوری ک وقتی از خواب بیدار میشم گردن درد و سردرد و فک درد و کمر درد دارم .فکم هم کوچکه دندونهام روی هم بود رفتم دکتر برام کامپوزیت کرد .الان میخوام عمل جراحی بینی انجام بدم ولی میگن نباید دندون روی هم فشار بدی فشار ب فک میاد بینی کج میشه.ادم استرسی هم هستم .راهکاری هست انجام بدم تا خوب بشم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در اصطلاح دندانپزشکی به ساییده شدن دندان ها و فشار دادن فک که معمولاً صدای آزاردهنده ای هم دارد، دندان قروچه می گویند.از محافظ شبانه دندان یا نایت گارد بایداستفاده کنید. با تجویز دندانپزشک این محافظ را باید در هنگام خوابیدن در دهانتان بگذارید. برای تهیه نایت گارد می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.
   برای مطالعه بیشتر به مقاله درمان دندان قروچه این لینک مراجعه نمایید. درمان دندان قروچه

 45. Avatar دکتر گفت:

  سلام
  برای حل مشکل دندون قروچه چه درمانی قطعی است؟ نایت گارد راه حل قطعی نیست و فقط ابزاری جهت جلوگیری از آسیب بیشتر به دندان است، آیا تزریق بوتاکس راه حل قطعی است؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. خیر ، علت دندان قروچه از استرس و اصطراب هست که شما باید استرس را از خودتون دور کنید. و بعد استفاده از نایت گارد در هنگام شب می باشد. مراجعه به این لینک درمان دندان قروچه

   1. Avatar شهروز گفت:

    آقای دکتر خواهرم شب ها دندان قروچه میکنه در سایت خوندم که شما توضیح دادید باید نایت گارد استفاده کنند چطوری ؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای درمان دندان قروچه باید از نایت گارد استفاده شود. نایت گارد پلاک پلاستیکی است که توسط دندانپزشک بر روی قالب فک بالای بیمار ساخته می شود و باید هر شب موقع خواب آن را بر روی دندانها بگذارند تا از سایش و آسیب دندانهاجلو گیری شود. می توانید با شماره تلفن 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 46. Avatar نفس گفت:

  سلام
  من یه سال پیش دندونم رو بعد از عصب کشی روکش کردم دو سه روزه که اطراف دندونم و لثم درد میکنه و با هر بار خوابیدن این درد بیشتر میشه. ممکنه که به خاطر دندون قروچه باشه؟! و اینکه با توجه به کرونا من الان برای درمان باید چیکار کنم؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان شما احتیاج به عصب کشی دارد. درمان دندان قروچه بیشتر در اثر استرس است باید سعی کنید استرس را از خود دور کنید .شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 برای گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. مخصوص شما محافظ دندان ساخته می شود. این محافظ را باید در هنگام خوابیدن در دهانتان بگذارید. مرجعه به این لینک درمان دندان قروچه

 47. Avatar سوگند گفت:

  سلام خواهر من 10 ساله هست و جدیدا توی خواب دندان قروچه داره
  محیط خونه مون به علت طلاق مادر و پدرم خیلی طنش داره
  من واقعا نگرانم
  چکار میتونم بکنم واسش؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. علت اصلی دندان قروچه استرس می باشد و باید سعی کند استرس را از خودش دور کند وگرنه آسیب دندان قروچه به دندان هاست. گارد دندان یا محافظ دندان یکی از راحت ترین راه های برای مقابله با دندان قروچه است. محافظ دندان برای هر کسی بصورت اختصاصی ساخته میشود تا دقیقا اندازه دهان و دندان های شما باشد. گارد دندان به غیر از جلوگیری از ساییده شدن دندان های شما، صدای دندون قروچه را هم از بین میبرد. با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید .

 48. Avatar کاترینا گفت:

  سلام من ۲۳ سالمه از بچگی دندون قروچه داشتم و هنوزم دارم ادم آرامی هم هستم آذم استرسی و نگرانی نیستم دندونامم۹ سال پیش ارتودنسی شده و منظم هست ولی تاانجاییکه یادم میاددکترم بهم گفت بعد از ارتودنسی باید جراحی فک کنی ولی خب من دیگه پیگیری نکردم چون ظاهر بدی نداره فکم اونقدر ،البته وقتی دندونامو روهم میزارم بین فک بالا و پایینم ۵میلی متری فاصله هست و روی هم قرار نمیگیره بنظرتون مشکل دندون قروچه م چی میتونه باشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . شما پاسخ این سوال را از متخصص ارتودنتیست معالجتون بخواهید . بدلیل اینکه ایشان از شرایط دندانهای قبل و بعد از ارتودنسی شما مطلع هستند .

 49. Avatar سحر گفت:

  دندان6 پایینمو ده سال پیش عصب کشی کردم و دوتا دیواره با لایه نازک به هم وصل بودن. یک هفته هست که یه دیواره شکسته و از دندان جدا شده ولی به وسیله ریشه به لثه وصله و آبسه کرده…کمی درد داره. هر از گاهی باز میشه و با دست میبندمش بخاطر کرونا نمیتونم به دندانپزشکی برم. ایا دندونمو از دست دادم؟ الان چیکار کنم؟ ممنون میشم پاسخگو باشید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . باید رادیوگرافی تهیه شود. وضعیت ریشه دندان بدانیم به چه صورت هست . و درمان شما تشخیص داده شود. به متخصص ریشه با تجربه مراجعه کنید.

 50. Avatar مهدى گفت:

  سلام من فك درد شديد دارم طورى كه تو غذا خوردن هم مشكل جدي دارم
  فكم زياد صدا ميده و درد شديدي دارم مخصوصا بعداز بيدار شدن
  يك مدتي نايت گارد استفاده كردم ديدم تاثير نداره اونم گذاشتم كنار
  شكل ظاهرى صورتم خيلي ناجور شده
  صورتم شديدا ورم داره
  واقعا نميدونم بايد چه كار كنم

  1. Avatar دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام ممکن است شما دچار عارضه مفصل فکی گیجگاهی شده باشید. همچنین انحراف فک و یا ناهنجاری های دیگر فک مثل ناهنجاری فک کلاس 2 و یا ناهنجاری فک کلاس 3 شده باشید در هر صورت به یک متخصص ارتودنسی با تجربه مراجعه کنید تا علت دقیق را تشخیص دهند. برای درمان سریعا اقدام کنید تا دچار عوارض بعدی این بیماری نشوید

 51. Avatar میلاد شیبانی گفت:

  سلام من ۳۶ ساله هستم و از کودکی دچار دندان قروچه های شدید در خواب هستم. دندان هایم دارای چیدمان نامنظم است. می خواستم بپرسم به نظر شما علت دندان قروچه های من عصبی است یا می تواند به علت نامنظم بودن دندان هایم باشد؟ ایا نیاز به ارتودنسی دارم ؟برای رفع آن می توانم از وسیله خاصی استفاده کنم؟آیا این وسیله به راحتی قابل تهیه است؟با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام.دندان قروچه می تواند هم به علت مشکل عصبی و هم به علت ناهنجاری و نا منظم بودن دندانها باشد. در مورد اول باید استرس شما کاهش یابد. و در موردی که دندانها نامنظم هستند باید ارتودنسی انحام دهید پس به هر دوی این موارد نیاز دارید. در هنگام ارتودنسی بر اساس نوع نا مرتبی دندانها ممکن است به شما Night Guard داده شود. Night Guard یک دستگاه ارتودنسی برای رفع دندان قوروچه است.

   1. Avatar رامین گفت:

    آقای دکتر بسیار ممنون و سپاسگزارم مطالب راجب دندان قروچه و راههای درمان قروچه که در سایت موجود بود خواندم بسیار عاالی و جامع بود. متشکرم از وقتی که می گذارید.🙏🙏

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. ممنون از حسن توجه شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *