اطلاعات عمومی دندانپزشکی

دندان درد

دندان درد

اکثر مواقع افراد بعد از احساس درد در ناحیه دندان به دندان پزشک مراجعه میکنند. دندان درد میتواند دلایل مختلفی داشته باشد، از دلایل درد دندان میتوان، دلایل عصبی، شکستن دندان، پوسیدگی دندان و یا حتی سینوزیت را نام برد.

برای بهبود درد دندان بهترین راه، مراجعه به دندانپزشک میباشد، دندان پزشک پس از مشخص شدن علت درد دندان، بهترین راهکار درمان که میتواند شامل :عصب کشی و درمان ریشه دندان، استفاده از قرص های مسکن و آنتی بیوتیک، پر کردن دندان های آسیب دیده و دندان های پوسیده، و یا حتی کشیدن دندان باشد، را انتخاب کند.

کانال ریشه و مغز دندان(پالپ) حفره‌هایی در ساختمان دندان هستند که به‌طور طبیعی بافت‌های عصبی و رگ‌های خونی و بافت‌های سلولی دیگری را در خود جای می‌دهند. در صورتی که پوسیدگی دندان در مراحل اولیه درمان نشود، پوسیدگی از مینای دندان عبور نموده و به عاج می‌رسد و در ادامه می‌تواند به فضای پالپ (یا همان مغز دندان) گسترش یابد.

ورود میکروب‌ها به پالپ دندان باعث ایجاد التهاب در پالپ شده و این التهاب باعث افزایش حجم پالپ می‌شود. با توجه به اینکه پالپ دندان یک محفظه بسته است، التهاب باعث افزایش شدید فشار داخلی آن می‌شود. این افزایش فشار، منجر به فشار آمدن به پایانه‌های عصب دندان شده و درد دندان شروع می‌شود

دندان درد

علت درد دندان

دندان درد وقتی احساس میشودکه اعصاب دندان تحریک شود. بعضی مشکلات مانند بیماری لثه، پوسیدگی دندان، آسیب دیدن و شکستن دندان و عفونت دندان می توانند باعث تحریک اعصاب دندان و در نتیجه آن، دندان درد شوند.

گاهی اوقات بعضی بیماری های دیگر میتواند باعث تحریک اعصاب دندان شده و در پی آن دندان درد را به دنبال داشته باشد، برای مثال امکان دارد که دندان درد به علت ایجاد عفونت در گوش ها به وجود آمده باشد.

رایج ترین علت درد دندان یا دندان درد، و یا حتی احساس درد در فکین و صورت، پوسیدگی دندان است، زمانی که دندان به علت پوسیدگی سوراخ میشود، حفره ایجاد شده میتواند به التهاب رگ های خونی و و حساس شدن اعصاب در مغز دندان (پالپ) منجر شود. اگر پوسیدگی درمان نشودمی تواند باعث از بین رفتن و مرگ مغز دندان شود.

دندان درد میتواند دلایل دیگری داشته باشد که در ذیل به آنها اشاره میکنیم:

 •  پوسیدگی دندان
 •  شکسته شدن دندان
 •  آبسه دندان و آبسه لثه
 •  ترک خوردن دندان ها : گاهی اوقات به این علت که این عارضه غیر قایل رویت میباشد، تشخیص آن سخت میشود.
 •  کشیدن دندان
 •  تحریک شدن اعصاب دندان
 •  بد پر شدن دندان و وجود پوسیدگی زیر دندان پر شده
 •  حساسیت عاج دندان

گاهی اوقات اعصاب دندان علایم اشتباه به مغز ارسال میکنند، بدین معنا که شما درد را در یک دندان به خصوص احساس می کنید، اما در واقع مشکل در دندان دیگری است، و یا حتی دندان سالم است و دلایل دیگری باعث احساس دندان درد شده است، موارد زیر نیز میتواند سبب بروز درد هایی شبیه دندان درد باشد.

 •  وجود زخم و التهاب در لثه
 • وجود زخم در زبان
 •  در آمدن دندان : التهابات لثه در اطراف دندان هایی که در حال در آمدن هستند نیز میتوانیدباعث احساس دندان درد شود، معمولا پس از در آمدن دندان، درد خود به خود بر طرف می شود.
 •  وجود التهاب در سینوس ها : نزدیک بودن ریشه دندان های آسیاب بالا به سینوس ها میتواند سبب حساس شدن این دندان ها و در پی آن دندان درد شود.

روش های درمان دندان درد

در صورتی که دندان دارای التهاب برگشت پذیر باشد با برداشت پوسیدگی و ترمیم دندان مشکل برطرف خواهد شد اما در صورتی که دندان دارای التهاب برگشت ناپذیر(درد تیرکشنده و طولانی) باشد باید درمان ریشه صورت گیرد. برای درمان ریشه بیمار میتواند به دندانپزشک متخصص درمان ریشه (endodontist) مراجعه کند.

متخصص درمان ریشه بعد از برداشتن پوسیدگی‌ها یا نسج دندانی، به کانال‌هایی که داخل ریشه دندان قرار دارند، دسترسی پیدا می‌کند که کانال‌های پالپ فقط حاوی عصب نیستند و عروق خونی، سلول‌های مختلف و حتی احتمالاً عروق لنفی در این کانال‌ها وجود دارد. این کانال‌ها که با پوسیدگی یا ورود میکروب‌ها آلوده شده‌اند، عفونت را تا پای ریشه می‌برند و باعث می‌شوند در اثر واکنش‌های التهابی، استخوان دور ریشه دچار التهاب و تحلیل شود و از بین برود.

کاری که متخصص درمان ریشه انجام می‌دهد، این است که جلوی این روند را قبل از اتفاق افتادن بگیرد یا اینکه بعد از اتفاق افتادن، آن را درمان کند. این کار با خارج کردن محتویات کانال ریشه و تمیز کردن آنها، شکل دادن کانال‌های ریشه به نحوی که مواد دارویی شستشودهنده تا انتهای کانال‌ها برسد و در آخر با پرکردن کانال‌های ریشه طوری‌که کاملاً بسته شوند و امکان عبور میکروب‌ها و محصولاتشان از مسیر آن‌ها کاهش یابد، انجام می‌شود.

در درمان ریشه این مواد به‌طور کامل برداشته و تخلیه می‌شوند و سپس به کمک سرم فیزیولوژی ومواد ضد عفونی کننده تمیز می‌شوند و آنگاه به وسیله یک سوهان کوچک(فایل)، شکل‌دهی و با محلول شست‌وشو، عفونت‌زدایی می‌شوند و پس از قرار دادن میله‌ هایی بسیار نازک بنام گوتاپرکا به همراه سیلر در داخل کانال ریشه دندان درمان ریشه انجام میشود.

درمان خانگی دندان درد

دندان درد

در ابتدا توصیه میشود در صورتی که مشکل دندان درد برایتان پیش بیاید ،حتما به دندان پزشک مراجعه کنید .چون اکثر درمان های خانگی فقط حالت مسکن دارند و امکان دارد حتی پس از بر طرف شدن درد دندان ،مشکل اصلی دندان درد ،درمان نشده باشد ، با این وجود شاید امکان ویزیت فوری دندانپزشک برای شما وجود نداشته باشد ، در این صورت راه های درمانی زیر میتواند باعث تسکین درد دندان تا زمان ملاقات با دندانپزشک شود.

 •  شستن دهان با آب ولرم و نمک یکی از بهترین راه های جلوگیری از رشد باکتری ها میباشد.
 •  کمپرس آب سرد در صورتی که زخم در دندان وجود داشته باشد ، میتواند به کاهش درد دندان کمک کند.
 •  توجه داشته باشید که هیچ گاه آسپرین یا دیگر مسکن ها را به طور مستقیم بر روی لثه قرار ندهید، این امر باعث ایجاد التهاب و سوزش لثه میشود.
 •  استفاده از نخ دندان به صورت بسیار ملایم و آرام ، برای خارج کردن مواد غذایی که در بین دندان ها گیر افتاده است.
 •  استفاده از دهان شویه بر روی دندان و لثه آسیب دیده توصیه میشود.
 •  روغن میخک ماده ای طبیعی است که در برخی مواد پر کردن دندان نیز استفاده شده است. میتوان آن را در داروخانه نیز پیدا کرد. روغن میخک میتواند موقتا دندان را بی حس کرده و از درد آن جلوگیری کند.
 •  از گرما برای تسکین دندان‌درد استفاده نکنید، چون باعث بیشتر شدن درد میشود.
 •  نگه داشتن آب یخ در دهان نیز ممکن است کمک‌تان کند، در صورتی که باعث بیشتر شدن درد دندان شود، از انجام آن خودداری کنید.
 •  استقاده از داروهای دندان درد موجود در داروخانه ها همچون ایبوپروفن برای کاهش دندان درد، این دارو برای کاهش دندان درد موثر تر از دیگر مسکن ها است.

پیشگیری از بروز دندان درد

بهترین راه برای جلوگیری از دندان درد و سایر مشکلات مربوط به آن تمیز نگه داشتن دندان ها و لثه ها و رعایت بهداشت دهان و دندان است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

4 دیدگاه برای “دندان درد

 1. Avatar اسما گفت:

  سلام
  وقت بخیر جناب دکتر
  من جند وقت پیش در هنگام خربزه خوردن دندون جلویی فک پایین بشدت درد گرف طوری که حس میکردم دندونم از بقیه دندونام بلندتره و میخوره به فک بالایی دردش بیشتر میشد. قرص سفالکسین خوردم یه چند روز خوب شدم.
  حالا بعد از ده سال دوباره همون خربزه رو خوردم. دوباره دندونم درد گرف. خیلی دردش شدید بودتا دندون نیش هر دو طرف درد رو حس میکردم. از شدت درد شب نتونسم بخوابم
  وقتی رفتم دکتر عکس انداخت از دندونم گفت که کیست داری بین دوتا دندون فک پایینی
  هردوتا باید عصب کشی بشن و پر
  یا اینکه جراحی کنی کیست رو دربیارن . در صورتی که هر دوتا دندونم سالم هستن و مشکلی ندارن. وقتی گفتم که خربزه خوردم گفتن که برو متخصص ریشه ببینه
  ولی من نرفتم و یه ورق قرص سفالکسین خوردم و بهتر شدم
  سوالم اینه خربزه باعث تحریک کیست شده؟ کیست دردناک هم میشه؟ جراحی واقعا لازم هس؟
  ممنون از پاسخگویتون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اگر در عکس در کنار دندان شما کیست بزرگ وجود دارد باید با جراحی خارج شود و اگر کیست کوچک است باید عصب کشی شود . با خوردن انتی بیوتیک فقط به طور کوتاه مدت علامت حساسیت برطرف می شود و کیست خوب نمی شود . خوردن خربزه یا هر ماده دیگری که در یخچال بوده و سرد است باعث تحریک ناحیه می شود و ایجاد درد می کند.و باعث عود مشکل می شود

 2. Avatar اسما گفت:

  سلام اقای دکتر
  ممنون بابت پاسخگویتون

  در جواب فرمایشاتتون من اصلا حس نمیکنم چیزی زیر فک پایینم یا کنار دندونم وجود داره که برامده بشه فقط اون روزی که خیلی درد میکرد رفتم بهم گفت کیست داری. من چیزای سرد خیلی میخورم ولی دندونم درد نمیگیره
  فقط وقتی خربزه میخورم اونم حتی اگه تو یخچال نباشه سریع علایم ظاهر میشه و با دو یا سه تا انتی بیوتیک حس می کنم چیزی که زیر پوست داره فشار میاره و به صورت حباب حس میشه تیکه تیکه میشه به قطعات کوچکتر و از بین میره. الان که خوب شدم برم دوباره عکس بگیرم اگه کیست قبلا بوده الان خوب شدم بازم نشون میده؟
  بی نهایت ممنون

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام اگر فکر می کنید که به خربزه حساسیت دارید دیگر خربزه مصرف نکنید. یک هفته بعد از قطع آنتی بیوتیک دوباره به متخصص مراجعه کنید تا شما را معاینه کنند و در صورت نیاز عکس بگیرند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *