ناهنجاری های ساده دندان

دندان اضافی

دندان اضافی

حتما شما هم اصطلاح دندان های میسینگ یا دندان های غایب را شنیده اید. برخی از افراد برعکس این حالت، گاهی دندان اضافه دارند که وجود آن ها مثل عدم حضور دندان های غایب باعث ایجاد اختلال هایی می شود. در حقیقت هنگامی که دندان ها بیش از تعداد استاندارد خود در دهان حضور دارند به عنوان دندان های غیر عادی محسوب شده و این حالت به عنوان hyperdontia یا دندان اضافی شناخته می شود. فقط یک تا چهار درصد جمعیت در جهان مبتلا به این عارضه هستند.

دندان اضافیاز آنجاییکه دندان اضافه می تواند باعث تداخل در رویش سایر دندان ها گردد می بایست آن را از دهان خارج کرد.

گرچه hyperdontia تنها بخش کوچکی از جمعیت را تحت تاثیر قرار داده، آقایان دو برابر بیشتر از بانوان دچار ابتلا به حضور دندان اضافی می شوند. کسانی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، بیماران متولد شده با شکاف لب یا کام هستند. بیماران مبتلا به سندرم Ehler-Danlos یا سندرم گاردنر نیز بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به دندان اضافی خواهند بود.
از آنجا که وجود دندان اضافی در دهان عوارض زیادی با خود به همراه دارد، در صورت نیاز خارج کردن و درمان آن ها به همه بیماران توصیه می شود. مهم است که آن ها این کار را در اسرع وقت برای جلوگیری از عوارض جدی انجام دهند. دکتر در ابتدا ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهد تا بتواند به خوبی تشخیص دهد که آیا به جراحی نیاز است یا خیر؟

جایگزین دندان اضافه به جای دندان اصلی

احتمالا این سوال برای شما هم پیش آمده که آیا می شود از دندان اضافه به جای دندان اصلی استفاده کرد و در عین حال عارضه به وجود آمده را نیز اصلاح کرد؟ بستگی دارد که دندان اضافه کجا قرار گرفته باشد. گاهی دندان اضافه بین دو تا دندان های جلوی بیمار قرار گرفته و یک دندان تک بوده و زوج نیست. در نتیجه کلا قیافه فرد را بهم می ریزد و باید کشیده شود. اما گاهی دندان اضافه در انتها وجود دارد و اگر بیمار دندان دائم قبلی را کشیده باشد در اینصورت ما می توانیم از آن استفاده کنیم و جای دندان اصلی قرارش دهیم.
در حالت نرمال تعداد دندان ها در فک بالا و پایین باید با همدیگر مچ باشند. اگر ما در یک فک یک دندان اضافی داشته باشیم نمی توانیم آن ها را با هم هماهنگ کنیم. زمانی می توانیم در فک دندان اضافی بین دندان های کرسی را نکشیم و با ارتودنسی آن را در میان دندان ها جا بیندازیم که در فک مورد نظر، یکی از دندان ها به علت شکستگی افتاده باشد یا کشیده شده باشد و ما دندان اضافه را جایگزین آن نماییم. در نتیجه همانطور که کم بودن دندان ها معضل است اضافه بودن آن ها نیز می تواند معضل باشد.

دندان اضافی
پس اصل مهم اینست که ما ببینیم دندان اضافه در کجای دهان قرار گرفته است، تعداد دندان های بیمار چند عدد است؟ آیا ما فضا داریم یا خیر؟ و غیره اگر فضا داشته باشیم بدون شک دندان اضافه را نمی کشیم.

توجه به ریشه دندان اضافه

باید به این موضوع نیز توجه کنیم که آیا دندان اضافه بیمار ریشه خوبی دارد یا خیر؟ گاهی دندان های اضافی ریشه های خوبی ندارند. برای مثال کج هستند، کوچک هستند و یا در انتها دارای انحراف است. اگر انحراف داشته باشد حرکت دادن این دندان ها بسیار سخت و مشکل است. در واقع مانند یک قلاب در انتهای ریشه قرار گرفته است و نمی شود آن را حرکت داد. علاوه بر این موضوعات باید به نوع بیماری دندانی و دهانی فرد نیز توجه کرد.

کشیدن دندان اضافه

گاهی نیاز است که دندان اضافه کشیده شود. برای مثال اگر دندان به طور جزئی یا به طور کامل پوسیده شده باشد، پزشک می تواند تصمیم بر خروج آن از دهان بگیرد. وی دندان را به آرامی به عقب و جلو حرکت می کند تا آن را از ریشه جدا نماید.

در بعضی موارد بیمار ممکن است یک یا چند دندان اضافی در فک داشته باشدکه اصطلاحا به آن دندان supernumerary می گویند. بیمار معمولا دارای تنها یک دندان اضافه می باشد اما در برخی موارد ممکن است چندین دندان اضافه وجود داشته باشد که در این صورت به آن hyperdontia می گویند.

به دندان اضافه ایی که در ناحیه قدامی فک بالا روییده باشد مزیودنس mesiodens گفته می شود. یکی از راه های که متخصص ارتودنسی برای درمان شلوغی دندان ها انجام می دهد درمان توسط ارتودنسی ثابت است. برای اطلاع از هزینه ارتودنسی می توانید با دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی تماس حاصل بفرمایید.

سوالات متداول دندان اضافی

1- آیا دندانهای اضافی ارثی هستند؟

مطالعات ژنتیکی نشان می دهد که ممکن است برخی کودکان این بیماری را به ارث ببرند. همچنین یک تا دو درصد از کودکان سالم هم ممکن است دندانهای اضافی داشته باشند.

2- برای جلوگیری از بروزدندان اضافی چیکار کنیم؟

باید از سن شش سالگی دندانهای کودک توسط ارتودنتیست معاینه شود. ارتودنتیست می تواند وجود دندان اضافی را شناسایی کند و از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کند.

3- دندان اضافه چه مشکلاتی را بوجود می آورد؟

دندان اضافی باعث شلوغی و نامرتبی دندانهای دائمی، مشکلات گفتاری، مشکل جویدن،  ظاهر غیرطبیعی چهره، تاخیر  در  رویش دندان دائمی که اگر به موقع درمان نشود آسیب های بیشتری را بوجود می آورد.

4- چرا دندان اضافی باعث کج شدن دندانهای مجاور می شود؟

دندان اضافی کودک مانعی بر سر راه بیرون آمدن دندان مجاور می شود در نتیجه باعث شلوغی و نامرتبی دندانها می شود.

5- دندان های اضافه بیشتر در کدام فک وجود دارد؟

 اگرچه دندان‌ های اضافه ممكن است در هر ناحیه از فک دهان دیده شوند، ولی در فک بالا بیشتر از فک پایین مشاهده می شود.

6- خطرات داشتن دندان اضافی چیست؟

هنگامی که دندانهای اضافی به ریشه دندان دائمی دیگر  نزدیک می شوند، می تواند باعث تحلیل ریشه دندان دائمی شود.

7- اگر دندان اضافی در حال رویش باشد چه باید کرد؟

باید به دندانپزشک مراجعه کنید معمولا این دندانها باید سریع تر خارج شوند تا باعث بروز مشکلات جدی تری نشوند.

8- چه زمانی ممکن است تاخیر در رویش دندان دائمی به علت دندان اضافی باشد؟

اگر رویش دندان دائمی بیش از شش ماه از افتادن دندان شیری بطول انجامد، احتمال وجود دندان اضافی وجود دارد. این دندان اضافی، مانع از رویش دندان دائمی می ‌شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

6 دیدگاه برای “دندان اضافی

 1. Avatar نینا گفت:

  سلام .آقای دکتر دندان اضافی باید همیشه کشیده شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. تا دندان اضافی بررسی شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 2. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر دندان من اضافی نیست اما از بالا روییده شده آیا میتونم ارتودنسی کنم کشیده بشه بیاد پایین؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بله، با ارتودنسی اصلاح می شود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 3. Avatar حیدر گفت:

  سلام عرض ادب
  دخترم من دوسال نیمه.اتفاقی دیدیم بغل دندون اسیاب بالا یه دندون کوچک در اومده.
  خطر داره چون شنیدم علایم سندروم یا بیماری دیگه ای باشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معاینه باید انجام شود. ممکن است دندان اصلی باشد سپس باید دندان شیری کشیده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *