ناهنجاری های ساده دندان

دندان اضافی

پسری دارای دندان اضافی

حتما شما هم اصطلاح دندان های میسینگ یا دندان های غایب را شنیده اید. برخی از افراد برعکس این حالت، گاهی دندان اضافه دارند که وجود آن ها مثل عدم حضور دندان های غایب باعث ایجاد اختلال هایی می شود. در حقیقت هنگامی که دندان ها بیش از تعداد استاندارد خود در دهان حضور دارند به عنوان دندان های غیر عادی محسوب شده و این حالت به عنوان Hyperdontia یا دندان اضافی شناخته می شود. فقط یک تا چهار درصد جمعیت در جهان مبتلا به این عارضه هستند.

در بعضی موارد بیمار ممکن است یک یا چند دندان اضافی در فک داشته باشد که اصطلاحا به آن دندان Supernumerary یا در اصطلاح پزشکی Hyperdontia می گویند. به دندان اضافه ایی که در ناحیه قدامی فک بالا روییده باشد مزیودنس Mesiodens گفته می شود که در ادامه به تعریف دقیق تر این نوع دندان اضافه می پردازیم.

پسری در حال نشان دادن دندان اضافی خود
از آنجاییکه دندان اضافه می تواند باعث تداخل در رویش سایر دندان ها گردد می بایست آن را از دهان خارج کرد.

گرچه داشتن دندان اضافه تنها بخش کوچکی از جمعیت را تحت تاثیر قرار داده، آقایان دو برابر بیشتر از بانوان دچار ابتلا به حضور دندان اضافی می شوند.

علت رویش دندان اضافی

به صورت قطعی نمی توان گفت که علت رویش دندان اضافی چیست اما عوامل متعددی در رشد این دندان ها نقش دارند که در این راستا به برخی از آنها اشاره می کنیم:

 •  وجود شکاف لب و کام (lip and cleft palate) در بدو تولد کودک
 • داشتن سندروم گاردنر که نوعی اختلال ژنتیکی است و منجر به رشد غده و انباشتگی در بخش‌ هایی از بدن می ‌شود.
 • اختلالات ژنتیکی در صورت و دندان کودک

دندان مزیودنس چیست؟

دندان مزیودنس (mesiodens) یک نوع دندان اضافی بوده که معمولاً در فک بالا و بین دو دندان جلو بصورت مخروطی شکل رشد می ‌کند. البته لازم بذکر است که رشد این نوع دندان در برخی از افراد به شکل نهفته بوده که تنها با بررسی وضعیت سایر دندان و تصویر رادیوگرافی فابل تشخیص است.

نمای نزدیک از مزیودنس در فک بالا
نمای نزدیک از مزیودنس در فک بالا

مضرات رشد دندان اضافی

حال که درباره علت رویش دندان اضافی اطلاعاتی به دست آوردید، برایتان خواهیم گفت که رشد این دندان‌ ها چه پیامد و مضراتی را برای کودکان به دنبال دارند. این مضرات عبارت اند از:

 • تداخل با رشد و نظم دندان‌ های اصلی: بدون شک اصلی ‌ترین مشکلی که رشد دندان اضافه به همراه دارد، مختل کردن رشد سایر دندان‌ های اصلی کودک است. همچنین ممکن است سایر دندان ‌ها به دلیل فضای اشغال شده توسط دندان اضافی تحت فشار بوده و به کندی رشد کنند. از طرفی نظم دندان ‌ها بعلت فشار زیاد نیز بهم می خورد و اصلاح و درمان آنها زمان بر و پر هزینه خواهد بود.
 • کاهش عزت نفس کودک: از آنجایی که دندان اضافی رشد سایر دندان‌ ها را تحت تاثیر قرار می‌ دهد، الگوی طبیعی دندان ‌ها را بهم ریخته و اگر چاره‌ ای برای درمان آن نکنید، تأثیر منفی بر اعتماد به نفس فرزند شما خواهد داشت.
 • شلوغی فضای دهان و دندان‌ ها: از دیگر معایب رشد دندان اضافه می ‌توان به شلوغ شدن فضای دهان و دندان اشاره کرد. در این شرایط در دهان کودک، دندان‌ ها به صورت بی نظم و کج رشد می‌ کنند و تاج دندان ها به شکل غیر عادی به سمت ریشه کج می شود، بنابراین استفاده از خدمات ارتودنسی دندان برای درمان آن‌ ها ضروری است.
 • تشکیل کیست و تومور: جدی نگرفتن مشکل دندان اضافی منجر به بروز بیماری‌ های دیگری می ‌شود. برای مثال ممکن است شاهد رشد کیست دندان و تومور در لثه کودک باشید. بی‌ توجهی به این مسئله عواقب جبران ناپذیری را به دنبال دارد.

پیشنهاد می ‌کنیم از 6 ماهگی فرزند خود و قبل از زمان رویش دندان‌ های شیری، او را به کلینیک دندانپزشکی کودکان برده و وضعیت لثه و فک او را بررسی کنید. بدین طریق رشد دندان‌ های شیری و اصلی فرزندان شما بدون دردسر و نگرانی خواهد بود.

جایگزین دندان اضافه به جای دندان اصلی

احتمالا این سوال برای شما هم پیش آمده که آیا می شود از دندان اضافه به جای دندان اصلی استفاده کرد و در عین حال عارضه به وجود آمده را نیز اصلاح کرد؟ بستگی دارد که دندان اضافه کجا قرار گرفته باشد. گاهی دندان اضافه بین دو تا دندان های جلوی بیمار قرار گرفته و یک دندان تک بوده و زوج نیست. در نتیجه کلا قیافه فرد را بهم می ریزد و باید کشیده شود. اما گاهی دندان اضافه در انتها وجود دارد و اگر بیمار دندان دائم قبلی را کشیده باشد در اینصورت ما می توانیم از آن استفاده کنیم و جای دندان اصلی قرارش دهیم.

در حالت نرمال تعداد دندان ها در فک بالا و پایین باید با همدیگر مچ باشند. اگر ما در یک فک یک دندان اضافی داشته باشیم نمی توانیم آن ها را با هم هماهنگ کنیم. زمانی می توانیم در فک دندان اضافی بین دندان های کرسی را نکشیم و با ارتودنسی آن را در میان دندان ها جا بیندازیم که در فک مورد نظر، یکی از دندان ها به علت شکستگی افتاده باشد یا کشیده شده باشد و ما دندان اضافه را جایگزین آن نماییم. در نتیجه همانطور که کم بودن دندان ها معضل است اضافه بودن آن ها نیز می تواند معضل باشد.پس اصل مهم اینست که ما ببینیم دندان اضافه در کجای دهان قرار گرفته است، تعداد دندان های بیمار چند عدد است؟ آیا ما فضا داریم یا خیر؟ و غیره اگر فضا داشته باشیم بدون شک دندان اضافه را نمی کشیم.

بررسی روش‌ های درمان دندان اضافه

پیش از انجام هرگونه از روش های درمانی دندان اضافه، باید به این موضوع توجه کنیم که آیا دندان اضافه بیمار ریشه خوبی دارد یا خیر؟ گاهی دندان های اضافی ریشه های خوبی ندارند. برای مثال کج هستند، کوچک هستند و یا در انتها دارای انحراف است. اگر انحراف داشته باشد حرکت دادن این دندان ها بسیار سخت و مشکل است. در واقع مانند یک قلاب در انتهای ریشه قرار گرفته است و نمی شود آن را حرکت داد. علاوه بر این موضوعات باید به نوع بیماری دندانی و دهانی فرد نیز توجه کرد. سپس با در نظر گرفتن شرایط بالا نوع روش درمانی توسط دندانپزشک متخصص انتخاب می شود. در ادامه به معرفی راه های درمان دندان اضافی می پردازیم:

دندان اضافه روییده شده پشت دندان جلو فک بالا

1- کشیدن دندان اضافه به روش ساده

کشیدن دندان اضافی رایج ‌ترین روش درمان است. البته این نکته بدین معنا نیست که دنداپزشک به محض مشاهده این دندان تصمیم به خارج کردن آن بگیرد. برای مثال اگر دندان به طور جزئی یا به طور کامل پوسیده شده باشد، دندانپزشک می تواند تصمیم بر خروج آن از دهان بگیرد. وی دندان را به آرامی به عقب و جلو حرکت می کند تا آن را از ریشه جدا نماید. چنانچه دندان اضافه بیمار، دندان شیری باشد، دندانپزشک آن را تحت نظر گرفته و سپس برای درمان اقدام می‌ کند. در اکثر مواقع خارج کردن دندان اضافی به سادگی کشیدن دندان‌ معمولی است. البته دندان اضافه باید توسط دندانپزشک متخصص کشیده شود.

2- خارج کردن دندان اضافی به روش جراحی

چنانچه دندان اضافه به صورت نهفته باشد خارج کردن آن دشوارتر خواهد بود. حتی ممکن است نیاز به جراحی دندان باشد. در این شرایط بخشی از لثه برش داده شده و سپس دندان اضافی خارج می‌شود.

3- درمان دندان اضافه به کمک ارتودنسی

از دیگر روش‌ های رایج درمان دندان اضافه می ‌توان به ارتودنسی اشاره کرد. برای دندان های اضافی به غیر از مزیودنس معمولا متخصص ارتودنسی تلاش می کند تا دندان های اضافی را با استفاده از این روش درمانی جایگزین دندان های کشیده شده بنماید.

در صورتی که دندان اضافی از نوع مزیودنس باشد و همچنین دندان ‌های جلویی فضای کافی برای رشد و بیرون آمدن داشته باشند، ارتودنتیست یک جراحی سرپایی به روی بافت لثه پوشاننده دندان انجام داده و سپس نوعی براکت به آن وصل می‌ کند. به این طریق دندان به بیرون هدایت شده و نارسایی دندان‌ ها طی مدت حداقل 6 ماه رفع می ‌شود. برای اطلاع از هزینه ارتودنسی می توانید با دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی تماس حاصل بفرمایید.

اگر فرزند شما نیز دندان اضافی دارد، توصیه می ‌کنیم در اسرع وقت برای معاینه و بررسی دندان‌ های او به مراکز دندانپزشکی مراجعه کنید.

سوالات متداول دندان اضافی

آیا دندانهای اضافی ارثی هستند؟

مطالعات ژنتیکی نشان می دهد که ممکن است برخی کودکان این بیماری را به ارث ببرند. همچنین یک تا دو درصد از کودکان سالم هم ممکن است دندانهای اضافی داشته باشند.

برای جلوگیری از بروز دندان اضافی چیکار کنیم؟

باید از سن شش سالگی دندانهای کودک توسط ارتودنتیست معاینه شود. ارتودنتیست می تواند وجود دندان اضافی را شناسایی کند و از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کند.

دندان اضافه چه مشکلاتی را بوجود می آورد؟

دندان اضافی باعث شلوغی و نامرتبی دندانهای دائمی، مشکلات گفتاری، مشکل جویدن، ظاهر غیرطبیعی چهره، تاخیر در رویش دندان دائمی که اگر به موقع درمان نشود آسیب های بیشتری را بوجود می آورد.

چرا دندان اضافی باعث کج شدن دندانهای مجاور می شود؟

دندان اضافی کودک مانعی بر سر راه بیرون آمدن دندان مجاور می شود در نتیجه باعث شلوغی و نامرتبی دندانها می شود.

دندان های اضافه بیشتر در کدام فک وجود دارد؟

اگرچه دندان‌ های اضافه ممكن است در هر ناحیه از فک دهان دیده شوند، ولی در فک بالا بیشتر از فک پایین مشاهده می شود.

خطرات داشتن دندان اضافی چیست؟

هنگامی که دندانهای اضافی به ریشه دندان دائمی دیگر  نزدیک می شوند، می تواند باعث تحلیل ریشه دندان دائمی شود.

اگر دندان اضافی در حال رویش باشد چه باید کرد؟

باید به دندانپزشک مراجعه کنید معمولا این دندانها باید سریع تر خارج شوند تا باعث بروز مشکلات جدی تری نشوند.

چه زمانی ممکن است تاخیر در رویش دندان دائمی به علت دندان اضافی باشد؟

اگر رویش دندان دائمی بیش از شش ماه از افتادن دندان شیری بطول انجامد، احتمال وجود دندان اضافی وجود دارد. این دندان اضافی، مانع از رویش دندان دائمی می ‌شود.

نحوه تشخیص مزیودنس چگونه است؟

در اغلب موارد دندان مزیودنس به صورت مخروطی ما بین دو دندان دیگر رشد می کند که در این صورت توسط خود فرد قابل تشخیص است اما گاهی اوقات این دندان به صورت نهفته بوده و صرفا باعث ایجاد اختلال در رشد سایر دندان ها می شود که در این صورت با تهیه عکس رادیوگرافی و مراجعه به دندانپزشک می توان آن را تشخیص داد.

چرا خارج کردن دندان مزیودنس ضروری است؟

وجود مزیودنس در دهان، رشد سایر دندان‌ ها را تحت تأثیر قرار داده و نظم کلی دندان ها را مختل می کند بنابراین ضروری است که نسبت به درمان آنها سریعتر اقدام گردد.

آیا دندان مزیودنس ریشه دارد؟

بله، اگرچه شکل تاج این دندان‌ مخروطی است؛ اما دارای ریشه کوتاهی می باشد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

116 دیدگاه برای “دندان اضافی

 1. Avatar جی گفت:

  سلام آقای دکتر من 15 سالمه و در فک بالای دهانم یک دندان نیش شیری داشتم که موجب کج شدن دندان های اصلی در فک بالا شده بود آیا بعد کشیدن دندان شیری امکان صاف شدن دندان هایم در فک بالا وجود دارد؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای طرح درمان مناسب یاید معاینه کلینیکی انجام شود. شرایط دندان ها، فک، شلوغی دندان ها و بسیاری از عوامل دیگر باید بررسی گردد. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 2. Avatar محمد گفت:

  سلام آقای دکتر وقت به خیر دختر من ۱۵ سالش هست حدود دوسال پیش دندان نیش بالا از لثه زده بود بیرون متاسفانه اون سال دکتر به جای ارتودنسی دندان اصلی که داخل لثه در اومده بود را کشید والان دندان نیش بالا شیری هست .بهترین درمانی که الان توصیه میکنید چی هست ممنون میشم جواب بدید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای بیمار درمان اشتباهی صورت گرفته است . ایشان نیاز به درمان ارتودنسی دارند و بهترین را ه بستن فضای دندان نیش توسط ارتودنسی ثابت است.

 3. Avatar پریسا نوری گفت:

  سلام جناب دکتر دخترم را بردم دندانپزشکی دندان اضافه نیش داشت و ایشون گفتن باید کشیده بشه. حالا اگه کشیده بشن فضا خالی بوجود میاد. لطفا راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. نزد یک ارتودنتیست مراجعه نمایید تا پس از معاینه دندان ها، راهنمایی های لازم به شما داده شود. با درمان ارتودمنسی می توان درمان کرد.

 4. Avatar سارا گفت:

  سلام وقت بخیر . آقای دکتر .در فک پایینم احساس میکنم یه دندون نهفته در اومده .هنوز opg هم انجام ندادم . ميشه جراحي کرد ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندان نهفته را با درمان ارتودنسی می توان به قوس دندانی هدایت کرد. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما گفته می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.اطلاعات بیشتر مراجعه به این دو لینک دندان نهفته و درمان دندان نیش نهفته با ارتودنسی

 5. Avatar یگانه گفت:

  سلام آقای دکتر ببخشید من نوزده سالمه زیر دندون آسیاب پایینم که خراب شده و عصب کشی لازم داره یه دندون اضافه در لثه در آوردم و هنوز هم مشخص نیست امکان داره که من دندون آسیابم رو بکشم و این دندون جاش رو بگیره

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید دندان شما توسط ارتودننتیست بررسی شده تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه کنید، چراکه نوع تشخیص، طرح درمان ارتودنسی مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 6. Avatar فائزه گفت:

  ببخشید من دندون اضافی خارج از لثه بیرون اومده در سقف دهانم بعد الان کشیدم احساس میکنم خیلی عمیقه باید چیکار. کنم داخش هم قرمزی هست سه روزه کشیدم بعد من یکی دیگه از دندون را همراه با این جراحی کردم نمی‌دونم چیکار کنم که زود تر خوب شود از اون عمقه. هم خیلی میترسم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. اگر خونریزی وجود دارد باید یک گاز استریل روی ناحیه گذاشته و فشار دهید تا خون قطع شود. اگر خونریزی وجود ندارد با مسواک نرم ناحیه را تمیز کنید و مشکلی نیست. در صورتی که حفره عمیق است و غذا گیر می کند باید محل کشیدن دندان توسط دندانپزشک متخصص با سرم فیزیولوژی شستشو و تمیز گردد.

 7. Avatar مسعود گفت:

  سلام خسته نباشید .
  من یک دندان نیش اضافی در سمت راست داخل فک بالا دارم. دکتر گفته باید حتما اون دندان اضافی رو بکشیم .راستش من خیلی میترسم اون لحظه ای که قراره بکشه اون لحظه درد بکنه .
  آیا احتمالش هست که چون داخل فکم هست لحظه کشیدن درد بکنه ؟؟😔

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. دندان نیش اضافه بصورت نهفته را با جراحی و بی حسی خارج خواهند کرد. با انجام بی حسی دردی احساس نمی شود. در انتخاب دندانپزشک خود دقت فراوان کنید زیرا، تشخیص و طرح درمان مناسب، به‌ شما در رسیدن به‌ بهترین نتیجه درمانی کمک خواهد کرد.

 8. Avatar Ermis گفت:

  سلام من توی فک بالام کنار دندون نیشم(بالای آسیاب کوچیکه) ی دندون در اومده درد هم نداره کامل هم از توی لثه در نیومده حتی وقتی بهش زبون می زنمم درد نداره ما با انگشت ی درد ریزی حس می کنم
  مشکل ایجاد می کنه؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با درمان ارتودنسی دندان را به قوس دندانی می توان هدایت کرد. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما گفته می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 9. Avatar الیشا گفت:

  سلام ببخشید من دندان اضافی در فک پایین درآوردم خیلی باعث درد دندان های کناریم،میشه باعث گوش درد مم،شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. به یک ارتودنتیست مراجعه نمایید تا پس از معاینه کلینیکی راهنمایی های لازم به شما داده شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 10. Avatar نیوشا گفت:

  سلام من 15 سالمه و یه دندون کوچولو که هنوز دندون نشده سرش مشخصه در فک بالا اسیاب کوچیکم دارم و داره یکی دیگه هم متقارن در میاد دلیلش چیه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  اگه میشه زود جوابمو بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. با ارتودنسی اصلاح می گردد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 11. Avatar امین وحدانی گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید بنده 18سالمه جدیدا دندان عقل فک بالا درآمده که باعث شده یکی از دندان های مجاور دندان های به اصطلاح خرگوشی کمی کج بشود
  آیا با کشیدن دندان عقل ممکن است به جای خودش برگردد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. بله، می تواند تاثیرگذار باشد. توصیه می شود قبل از اقدام به کشیدن دندان عقل جهت معاینه دندان به یک ارتودنتیست مراجعه شود.

 12. Avatar علی گفت:

  سلام آقای دکتر وقت بخیر،پسرم ۹سالشه وقتی دندونای شیریش افتاد و دندان دائمی شروع به رشد کردن متوجه شدم دوتا دندان جلو و هم خط لبخندش درست نیست به همین خاطر عکس گرفتیم ومتوجه مزیودنس شدیم که اونم جراحی کرد ولی الان بعد ۸ ماهه که فعلا دوتا دندون جلو جفت نشدن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. فرزند شما نیاز به درمان ارتودنسی دارند. از یک متخصص ارتودنسی وقت معاینه حضوری بگیرید.

 13. Avatar صالحی گفت:

  سلام اقای دکتر من یک دندون اضافه دارم‌تو لثه ام بالا امکانش کشیدنش هست ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. ابتدا باید توسط ارتودنتیست بررسی و معاینه شود تا مناسب‌ ترین روش برای شما انتخاب شود. برای این کار توصیه می‌شود به ‌یک متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 14. Avatar سمیه گفت:

  سلام اقای دکتر من15 سالمه سمت چپ فک بالا یه دندون اضاقی دارم و در فک پایین روبه یه دندون اضافی دارم، اینارو میتونم ارتودنسی تک دندون کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب قطعی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 15. Avatar مادر گفت:

  سلام وقت بخیر
  از شیراز مزاحمتون میشم
  یه دختر ۱۴ ساله دارم و یه دختر ۱۱ ساله
  دختر ۱۴ ساله من توی فک بالا تقریبا بین دندونای نیش و پیش دوتا دندون اضافه داره اول اوج گیری کرونا به متخصص مراجعه کردم گفتن باید ارتودنسی متحرک انجام بشه ولی خوب به خاطر اوج گیری کرونا و ترس از بیماری صبر کردم الان هم متاسفانه هزینه ها خیلی بالاس و بین دندونشاش خالی نیست که بخواد سر جاش قرار بگیره و الان دو روزه که احساس درد داره میتونه الان بکشه؟
  و دختر ۱۱ ساله من هم دندونای نامرتبی داره و هم خرابه و هم لثه هاش قرمز میشه و دوباره به حالت عادی برمیگرده میشه راهنمایی کنید چکار کنم؟
  ممنون از شما

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. با درمان ارتودنسی دندان ها درمان شوند. دندان های نامرتب و شلوغ بدلیل اینکه خوب با مسواک، بین دندان ها تمیز نمی شود زودتر خراب می گردد که با درمان ارتودنسی درمان می شود. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود.

   1. Avatar علی عقیلی گفت:

    سلام جناب دکتر..کاش شما گرگان بودین..من یه دندان وسط دندان وسطم دارم ک باعث شده یه دندون سالم زیر دندونای بالام دربیاد..الان خراب شده ۳ ماهه سردرد دارم دارم پیش چندنفر رفتم هرکدوم یه حرفی زدن..دندانپزشک ها ک گفتن بکش جلو ک خالی شد دندان بکار..دیگه نمیدونم چیکار کنم.مشکل مالی هم ندارم و چندتا باهم عصب کشی میخاد..شاید این دندون رو بکشم ک بقیه رو درست کنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     باسلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 16. Avatar امیر گفت:

  سلام آقای دکتر ، من ۲۲ سالمه و دو سه ماهه که کنار دندون کرسی بالا دندون اضافه دراومده و درحال رشده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. نزد یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. این می تواند دندان عقل شما باشد. باید معاینه انجام گردد سپس راهنمایی های لازم به شما داده می شود.

 17. Avatar زینب گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۲ سالمه و تازه فهمیدم دوتا دندون اضافی جلوی دوتا نیش فک بالام در اومده باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. دندان های شما باید توسط یک متخصص ارتودنسی معاینه انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 18. Avatar محمدرضا گفت:

  سلام جناب دکتر بنده 18 سالمه و یک دندان اضافی نیش دارم در سمت بالای فکم، میخواستم بپرسم که چون دندان پایینش سالمه میشه این دندان را کشید یا باید ارتودنسی کرد؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید توسط متخصص ارتودنسی معاینه شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. با درمان ارتودنسی می توان دندان اضافه را به قوس دندانی هدایت کرد. ولی برای جواب قطعی باید معاینه کلینیکی انجام گردد. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 19. Avatar زینب گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید پسرمن یکساله است والان یکی از دندان بالا جلو روی هم در امده است یعنی کج دو تا روی هم من باید چه کار کنم وخیلی از جراحی کردن کودکم میترسم در این سن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 6 سالگی کودک، به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. اقدام بموقع به یک متخصص ارتودنسی مجرب دندان های ایشان مرتب و ردیف خواهد شد. و از جراحی جلوگیری می کند.

 20. Avatar ایدا گفت:

  سلام من بالای دندونم یه دندون دیگه بالا اومده تازه بیرون زده ۱۵ سالمه باید چیکارکنم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. بخاطر ماهییت پیچیده درمان ارتودنسی و برای بهره بردن از مزایای این درمان بهتر است با یک متخصص ارتودنسی آشنا شویم. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 21. Avatar مهدیس گفت:

  سلام وقتتون بخیر
  من یه دندون بالای ردیف دندون هام دارم ب سمت بیرون و جلوی دهان و اضافه هستش ، وقتی لبخند میزنم مشخص میشه و دندون های خودم بینشون فضای خالی نیست ک این دندون رو با ارتودنسی بیارن برام پایین .
  چند جا رفتم و پزشکان گفتن فقط ارتودنسی میکنیم.
  ب نظر شما این دندون رو اگر جراحی کنم مشکلی ایجاد میشه برام؟ چون شرایط و هزینه ی ارتودنسی رو ندارم .
  19 سالمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 22. Avatar محمد رضا گفت:

  با سلام خدمت شما من زیر دندونم سمت چپ ۳ دندون دارم الانم متوجه شدم درد میکنه چه کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توصیه می شود به یک متخصص ارتودنسی ماهر و خوب مراجعه کنید تا پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

   1. Avatar محمد مهدی حمیدیان گفت:

    سلام دکتر وقت بخیر من یه دندون تو لثه دارم یه دندون جلوش بوده حواسم نبوده دندون رو بکشم دندونم رفته تو لثه قبلا اوکی بود جدیدا یکم در میکنه احساس میکنم رشد کرده داره اذیت میکنه ایا امکانش هست؟ 20سالم هست

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. تا معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 23. Avatar زهرا گفت:

  سلام دکتر من پشت دندون نیشی یه دندون دارم درمی آرم ولی دندون نیشم اومده جلو وداره می افته آیا این طبیعی است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهتر است به یک متخصص ارتودنسی باتجربه و ماهر مراجعه نمایید تا پس از معاینه کلینیکی راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 24. Avatar ساغر گفت:

  سلام دکتر. من فک بالام دندون های خرگوشی جلو روی هم هستن و دندون های نیشم بالا تر از بقیه دندون هام در اومدن و زیرشون خالیه من اگه اون دندون هایی که بالای فکم در آوردن رو بکشم بقیه ی دندون هام مرتب میشن؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با درمان ارتودنسی و بدون کشیدن دندان، دندان های شما اصلاح می شود. به یک متخصص ارتودنسی خوب مراجعه نمایید تا هنگام معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

 25. Avatar جباربرزین گفت:

  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر
  اقای دکتر من پسرم ۱۴ ماهشه الان متوجه شدیم که فک بالایی دندان اضافه داره در میاره کی باید به متخصص ارتودنسی مراجعه کنم
  ایا الان هم مراجعه کنم میشه ؟؟
  ممنونتم لطف میکنین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در سن 7 الی 8 سالگی کودک به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. تا هنگام معاینه راهنمایی لازم داده شود.

 26. Avatar بنیتا گفت:

  سلام دخترمن ۸سالش ودرفک بالا قسمت دندان های مرسی دندان اضافه داره البته کامل درنیومده خیلی کم درآمده بایدچیکارکنیم بکشیم یاپیش ارتودنسی بریم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باتوجه به سن کودک شما بهتر است توسط متخصص ارتودنسی دندان های ایشان معاینه شود تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

  2. Avatar علی اصغر گفت:

   سلام من جلو دندان نیش دندان اضافی دارم باید به دکتر مراجعه کنم یا نیاز ندارد

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. با درمان ارتودنسی اصلاح می گردد. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید تا پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود.

  3. Avatar پروانه گفت:

   سلام دکتر من یه دندان اضافه فک بالا دارم که بیرون زده و دندان زیریش کج بود و شکست وکشیدم ۳۲سالمه آیا میتونم ارتودنسی کنم و جایگزین کرد

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    باسلام. به یک ارتودنتیست مراجعه نمایید. سپس در حین معاینه راهنمایی های لازم به شما داده می شود. توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه به صورت رایگان انجام می شود. با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 27. Avatar حامد گفت:

  سلام ببخشید اقای دکتر من 18 سالمه و تا جایی که یادمه از ششم ابتدایی دوتا دندان اضافه بالا و یکی پایین دارم یکی‌ دو جا رفتم گفتن فکت کوچیکه نگفتن عمل میخواد یا ارتودنسی شما چی میگید؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

   1. Avatar محمد گفت:

    سلام آقای دکتر من ۱۴ سالمه تقریبا یک سال و نیم دو سالی هست که ۲ تا دندان اضافه از بالا در اومده راستش یخورده ترس دارم بعضیا میگن عمل میخواد بعضی ها میگن دندون زیرش رو بکشی اون بالایی اضافه هه میاد جاش من باید چیکارکنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. با ردرمان ارتودنسی دندان به قوس هدایت می شود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 28. Avatar میشل گفت:

  سلام خسته نباشید . ببخشید من متوجه شدم دندان ششمی پایینم یکی زیرش کج یکم در اومده . باید چیکار کنم؟ خود دندونه هم هست ولی از پایین زده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکنه دندان اضافی باشد که باید کشیده شود. ولی برای جواب قطعی بهتر است به یک متخصص ارتودنسی جهت معاینه مراجعه نمایید.

 29. Avatar سحر سادات رحیمی گفت:

  سلام من ۱۲ سال دارم در فک بالا یک دونم اضافه دارم و نمیخوام که بکشم
  در حال در اومدن هست
  میخواستم بدونم اگر نکشم مشکل زیادی هست به جز ظاهری

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. همانطور که می دانید دندان اضافه از نظر ظاهری، دندان ها ظاهر زیبایی ندارد. همچنین در عمل جویدن و رشد دندان های مجاور به مشکل خواهید خورد. بهتر است در این سن با مراجعهبه یک متخصص ارتودنسی مجرب درمان ارتودنسی را انجام دهید.

 30. Avatar انصاری گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۱۴ سالمه و ۶ ماه پیش متوجه شدم یه دندون اضافه داخل فکم سمت راست هست که با عکس فهمیدم. ولی الان بعد این ۶ ماه سمت چپ فکم تیر میکشه و درد میکنه آیا امکان داره که دندون جا به جا شده باشه؟!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 31. Avatar سحر گفت:

  سلام دکتر مطب شما کجاس؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در صفحه اصلی سایت آدرس و شماره های تلفن موجود است.

 32. Avatar ستایش گفت:

  سلام آقای دکتر . خسته نباشید. ببخشید من ۱۲ سالم هست و در فک بالا ، بالای یکی از دندون هام دندون اضافی در اومده‌. آیا با ارتودنسی این دندون اضافی از بین میره؟ چطور هست که اگر هم بشه ، ابن دندون رفع میشه؟!
  ممنون میشم جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 33. Avatar امیر گفت:

  سلام
  آقای دکترمن 12 سالمه و درفک بالا جفت دندون خرگوشی متوجه ی یک دندان در جلوی دندان خودم شدم یکم نوک زده بیرون و نمیدونم چکارکنم آیا باید کشیده شود؟من هنوز دندان شیری هم دارم که باید دایمی بشوند

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 34. Avatar ارش گفت:

  سلام اقا دکتر من یک دندان درفک پایین در کنار دندان ها در امده است وبه سمت بالا یه کمی کج در امده است و کنار دو دندان یک کمی جا هسته که بیاد بالا کنارش خیلی کم جا هسته بین دو دندان ایا به جایه دوتا دندان می اید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 35. Avatar پارسا گفت:

  سلام من دندان اضافه در بالای دندان نیشم در حال رویش است با ارتودنسی درمان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. Avatar بردیا گفت:

    سلام دکتر من ۱۲ سال ام هست تازگی متوجه شدم دندون بالا سمت چپ یکی مونده به اخر لق هست میخواستم بدونم باید لق شه و بی افته یا نه؟ممنون

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دندان اصلی در زیر دندان در حال رویش است که دندان شما را لق کرده است.

 36. Avatar امیر گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید مزاحم شدم برادر من ۸ سالشه امروز متوجه شدیم که یک دندون در لثه بالا یعنی بالای دندونش داره رشد میکنه ولی هنوز فقط یه جایه سفیده و از اونجاییکه مثل دندون سفته ادم احساس میکنه دندونه ایا تو این شرایط کرونایی اورژانسیه به دکتر مراجعه کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 37. Avatar مبینا گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان. من برنامه های تلویزیونی و آموزش های خوب شما را در برنامه نبض 2 و دکتر سلام دنبال می کنم . خلی عالیه ممنون از وقتی که برای ما می گذارید. 🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما.

 38. Avatar مبین گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۴ سالمه.من یک دندان اضافی در بالای فکم دارم. یعنی پشت دندان سمت راستم در آمده. حدود یک سال و نیم هست که این رو دارم. من هم یکم احساس ترس دارم برم به پیش دکتر و دکتر هم شاید این دندان را بکشد یا عمل کند!!! خیلیا هم میگن باید دندونتو بکشی. من چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 39. Avatar مبینا گفت:

  سلام من 15سالمه بین دو دندان نیش فک پایین به صورت معمول باید 4دندان وجود داشته باشد ولی من 6تا دندون یعنی دوتا اضافه دارم
  الان هم دندونامو ارتودنسی کردم و دکترم میگن ک در فک پایینت ساپورت مناسب استخوانی وجود نداره من خیلی ترسیدم یعنی دندون های من بدون هبچ مشکلی صاف میشن

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 40. Avatar فهیمه گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر.پسرم‌من پارسال ی دندان ریزی که پشت دندون خرگوشی بود در اومد من فکر کردم که دندان اصلی .الان که ۷سالشه اون دندان ریز رشد کرده و مثل دندان نیش تیزه .عکس هم گرفته .به نظر شما باید بکشم .ی دکتر که بردم گفت جایگزین میشه کرد .ی چند نفر دیگه گفتن بکش .حالا من موندم چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توسط متخصص ارتودنسی باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 41. Avatar زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من برادر ده ساله ای دارم که به تازگی متوجه شدم دندان اضافه در فک بالایی داره آیا با توجه به شرایط کنونی (کرونا) مراجعه به ارتودنتیست اورژانسی ست ؟
  کلا بهترین زمان برای درمان این عارضه چه موقعی ایه ؟
  خیلی متشکر 🙂

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. الان در بهترین سن درمان ارتودنسی هستند. بهتر است معاینه کلینیکی انجام شود. با رعایت پروتکل های بهداشتی به یک مطب قابل اطمینان از نظر بهداشت و رعایت پروتکل ها مراجعه نمایید.

 42. Avatar امید گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر، آیا راهی وجود دارد تا از بوجود آمدن دندان اضافی جلوگیری کرد؟خیلی ممنون 🙂

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از سن شش سالگی دندانهای کودک توسط متخصص ارتودنسی معاینه شود. یک متخصص ارتودنسی خوب می تواند وجود دندان اضافی را شناسایی کند و از بروز مشکلات حاد تر پیشگیری کند.

  2. Avatar فهیمه گفت:

   با سلام خدمت شما .ببخشید مزاحم شدم .من پارسال متوجه ی دندان کوچک پشت دندان خرگوشی پسرم شدم که فکر کردم دندان اصلیه .چند جا هم بردم دندانپزشکی .یکی گفت بکش .یکی گفت نکش .تا موند که الانم‌ رشد کرده.طوری که دندان تیز شده مثل دندان نیش ودراز تر هم شده .
   الان من موندم بکشم تا نه؟؟؟
   با تشکر فراوان

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   2. Avatar امیر گفت:

    سلام آقای دکتر من 17 سالمه ی دندون نیسش اضافی دارم ک خودش داره میوفته دکترم گفت بیوفته بهتره بد دندان نیش اصلیم بخاطر این اضدندون اضافه رفته عقب باید ولش کنم یا باز برم دکتر

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. باید به یک متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. تا پس از معاینه راهنمایی های لازم به شما داده شود. اگر لازم باشد با درمان ارتودنسی می توان دندان را به قوس دندانی هدایت کرد.

 43. Avatar امین گفت:

  سلام دکتر. جوش زدن در لثه از علائم روییدن دندان اضافی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زدن جوش های سفید در دهان نشانه خوبی نیست بهتر است معاینه انجام شود.

  2. Avatar محمد سبحان گفت:

   سلام آقای دکتر یک متخصص ارتودنسی خوب و برجسته می تواند تشخیص دهد که دندان اضافی در فک وجود دارد یا خیر؟

   1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید از سن شش سالگی دندانهای کودک توسط متخصص ارتودنسی معاینه شود. یک متخصص ارتودنسی ماهر می تواند وجود دندان اضافی را شناسایی کند و از بروز مشکلات جدی تر پیشگیری کند.

 44. Avatar فاطمه گفت:

  سلام من دوتا دندان اضافه دارم ولی خیلی وقته که ریزه جای عجیبش اینجاست که کنار دندان های عقلم هست نه در جلو یا عقب دندان یکی در فک بالا یکی در فک پایین به نظرتون بعد از این همه مدت که ریز مونده ممکنه رشد کنه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 45. Avatar حیدر گفت:

  سلام عرض ادب
  دخترم من دوسال نیمه.اتفاقی دیدیم بغل دندون اسیاب بالا یه دندون کوچک در اومده.
  خطر داره چون شنیدم علایم سندروم یا بیماری دیگه ای باشه.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معاینه باید انجام شود. ممکن است دندان اصلی باشد سپس باید دندان شیری کشیده شود.

   1. Avatar محمد حسین گفت:

    سلام
    17سالمه ،دندان های من دیر می‌افتاد و دیر هم رشد میکرد،3سال پیش آخرین دندان من یعنی دندان نیش سمت چپ افتاد و چون خراب شده بوده حجمش کم شده بود و فاصله برای رشد دندان جدید نبود،الان همون دندان کمی بالاتر درحال رشده ولی هنوز از لثه بیرون نیومده
    به نظر شما پیش پزشک برم یا رها کنم

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی ماهر و با تجربه، این مشکل دندانی شما را با درمان ارتودنسی برطرف خواهد کرد.

     1. Avatar محمد حسین گفت:

      ببخشید ی اشتباهی شد
      نوک دندان از لثه اومده بیرون
      اگه ارتودنسی کنم ، تقریبا چقدر زمان می‌بره تا مشکل حل بشه؟

     2. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. به این شکل بدون معاینه دندان ها طول درمان را نمیتوان داد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 46. Avatar مریم گفت:

  سلام آقای دکتر دندان من اضافی نیست اما از بالا روییده شده آیا میتونم ارتودنسی کنم کشیده بشه بیاد پایین؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بله، با ارتودنسی اصلاح می شود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 47. Avatar نینا گفت:

  سلام .آقای دکتر دندان اضافی باید همیشه کشیده شود؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. تا دندان اضافی بررسی شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *