ناهنجاری های ساده دندان

دندان اضافی

دندان اضافی

حتما شما هم اصطلاح دندان های میسینگ یا دندان های غایب را شنیده اید. برخی از افراد برعکس این حالت، گاهی دندان اضافه دارند که وجود آن ها مثل عدم حضور دندان های غایب باعث ایجاد اختلال هایی می شود. در حقیقت هنگامی که دندان ها بیش از تعداد استاندارد خود در دهان حضور دارند به عنوان دندان های غیر عادی محسوب شده و این حالت به عنوان hyperdontia یا دندان اضافی شناخته می شود. فقط یک تا چهار درصد جمعیت در جهان مبتلا به این عارضه هستند.

دندان اضافیاز آنجاییکه دندان اضافه می تواند باعث تداخل در رویش سایر دندان ها گردد می بایست آن را از دهان خارج کرد.

گرچه hyperdontia تنها بخش کوچکی از جمعیت را تحت تاثیر قرار داده، آقایان دو برابر بیشتر از بانوان دچار ابتلا به حضور دندان اضافی می شوند. کسانی که بیشتر در معرض خطر قرار دارند، بیماران متولد شده با شکاف لب یا کام هستند. بیماران مبتلا به سندرم Ehler-Danlos یا سندرم گاردنر نیز بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به دندان اضافی خواهند بود.
از آنجا که وجود دندان اضافی در دهان عوارض زیادی با خود به همراه دارد، در صورت نیاز خارج کردن و درمان آن ها به همه بیماران توصیه می شود. مهم است که آن ها این کار را در اسرع وقت برای جلوگیری از عوارض جدی انجام دهند. دکتر در ابتدا ممکن است یک معاینه فیزیکی انجام دهد تا بتواند به خوبی تشخیص دهد که آیا به جراحی نیاز است یا خیر؟

جایگزین دندان اضافه به جای دندان اصلی

احتمالا این سوال برای شما هم پیش آمده که آیا می شود از دندان اضافه به جای دندان اصلی استفاده کرد و در عین حال عارضه به وجود آمده را نیز اصلاح کرد؟ بستگی دارد که دندان اضافه کجا قرار گرفته باشد. گاهی دندان اضافه بین دو تا دندان های جلوی بیمار قرار گرفته و یک دندان تک بوده و زوج نیست. در نتیجه کلا قیافه فرد را بهم می ریزد و باید کشیده شود. اما گاهی دندان اضافه در انتها وجود دارد و اگر بیمار دندان دائم قبلی را کشیده باشد در اینصورت ما می توانیم از آن استفاده کنیم و جای دندان اصلی قرارش دهیم.
در حالت نرمال تعداد دندان ها در فک بالا و پایین باید با همدیگر مچ باشند. اگر ما در یک فک یک دندان اضافی داشته باشیم نمی توانیم آن ها را با هم هماهنگ کنیم. زمانی می توانیم در فک دندان اضافی بین دندان های کرسی را نکشیم و با ارتودنسی آن را در میان دندان ها جا بیندازیم که در فک مورد نظر، یکی از دندان ها به علت شکستگی افتاده باشد یا کشیده شده باشد و ما دندان اضافه را جایگزین آن نماییم. در نتیجه همانطور که کم بودن دندان ها معضل است اضافه بودن آن ها نیز می تواند معضل باشد.

دندان اضافی
پس اصل مهم اینست که ما ببینیم دندان اضافه در کجای دهان قرار گرفته است، تعداد دندان های بیمار چند عدد است؟ آیا ما فضا داریم یا خیر؟ و غیره اگر فضا داشته باشیم بدون شک دندان اضافه را نمی کشیم.

توجه به ریشه دندان اضافه

باید به این موضوع نیز توجه کنیم که آیا دندان اضافه بیمار ریشه خوبی دارد یا خیر؟ گاهی دندان های اضافی ریشه های خوبی ندارند. برای مثال کج هستند، کوچک هستند و یا در انتها دارای انحراف است. اگر انحراف داشته باشد حرکت دادن این دندان ها بسیار سخت و مشکل است. در واقع مانند یک قلاب در انتهای ریشه قرار گرفته است و نمی شود آن را حرکت داد. علاوه بر این موضوعات باید به نوع بیماری دندانی و دهانی فرد نیز توجه کرد.

کشیدن دندان اضافه

گاهی نیاز است که دندان اضافه کشیده شود. برای مثال اگر دندان به طور جزئی یا به طور کامل پوسیده شده باشد، پزشک می تواند تصمیم بر خروج آن از دهان بگیرد. وی دندان را به آرامی به عقب و جلو حرکت می کند تا آن را از ریشه جدا نماید.

در بعضی موارد بیمار ممکن است یک یا چند دندان اضافی در فک داشته باشدکه اصطلاحا به آن دندان supernumerary می گویند. بیمار معمولا دارای تنها یک دندان اضافه می باشد اما در برخی موارد ممکن است چندین دندان اضافه وجود داشته باشد که در این صورت به آن hyperdontia می گویند.

به دندان اضافه ایی که در ناحیه قدامی فک بالا روییده باشد مزیودنس mesiodens گفته می شود. یکی از راه های که متخصص ارتودنسی برای درمان شلوغی دندان ها انجام می دهد درمان توسط ارتودنسی ثابت است. برای اطلاع از هزینه ارتودنسی می توانید با دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی تماس حاصل بفرمایید.

سوالات متداول دندان اضافی

1- آیا دندانهای اضافی ارثی هستند؟

مطالعات ژنتیکی نشان می دهد که ممکن است برخی کودکان این بیماری را به ارث ببرند. همچنین یک تا دو درصد از کودکان سالم هم ممکن است دندانهای اضافی داشته باشند.

2- برای جلوگیری از بروزدندان اضافی چیکار کنیم؟

باید از سن شش سالگی دندانهای کودک توسط ارتودنتیست معاینه شود. ارتودنتیست می تواند وجود دندان اضافی را شناسایی کند و از بروز مشکلات جدی تر جلوگیری کند.

3- دندان اضافه چه مشکلاتی را بوجود می آورد؟

دندان اضافی باعث شلوغی و نامرتبی دندانهای دائمی، مشکلات گفتاری، مشکل جویدن،  ظاهر غیرطبیعی چهره، تاخیر  در  رویش دندان دائمی که اگر به موقع درمان نشود آسیب های بیشتری را بوجود می آورد.

4- چرا دندان اضافی باعث کج شدن دندانهای مجاور می شود؟

دندان اضافی کودک مانعی بر سر راه بیرون آمدن دندان مجاور می شود در نتیجه باعث شلوغی و نامرتبی دندانها می شود.

5- دندان های اضافه بیشتر در کدام فک وجود دارد؟

 اگرچه دندان‌ های اضافه ممكن است در هر ناحیه از فک دهان دیده شوند، ولی در فک بالا بیشتر از فک پایین مشاهده می شود.

6- خطرات داشتن دندان اضافی چیست؟

هنگامی که دندانهای اضافی به ریشه دندان دائمی دیگر  نزدیک می شوند، می تواند باعث تحلیل ریشه دندان دائمی شود.

7- اگر دندان اضافی در حال رویش باشد چه باید کرد؟

باید به دندانپزشک مراجعه کنید معمولا این دندانها باید سریع تر خارج شوند تا باعث بروز مشکلات جدی تری نشوند.

8- چه زمانی ممکن است تاخیر در رویش دندان دائمی به علت دندان اضافی باشد؟

اگر رویش دندان دائمی بیش از شش ماه از افتادن دندان شیری بطول انجامد، احتمال وجود دندان اضافی وجود دارد. این دندان اضافی، مانع از رویش دندان دائمی می ‌شود.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

50 دیدگاه برای “دندان اضافی

 1. میشل گفت:

  سلام خسته نباشید . ببخشید من متوجه شدم دندان ششمی پایینم یکی زیرش کج یکم در اومده . باید چیکار کنم؟ خود دندونه هم هست ولی از پایین زده

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممکنه دندان اضافی باشد که باید کشیده شود. ولی برای جواب قطعی بهتر است به یک متخصص ارتودنسی جهت معاینه مراجعه نمایید.

 2. سحر سادات رحیمی گفت:

  سلام من ۱۲ سال دارم در فک بالا یک دونم اضافه دارم و نمیخوام که بکشم
  در حال در اومدن هست
  میخواستم بدونم اگر نکشم مشکل زیادی هست به جز ظاهری

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. همانطور که می دانید دندان اضافه از نظر ظاهری، دندان ها ظاهر زیبایی ندارد. همچنین در عمل جویدن و رشد دندان های مجاور به مشکل خواهید خورد. بهتر است در این سن با مراجعهبه یک متخصص ارتودنسی مجرب درمان ارتودنسی را انجام دهید.

 3. انصاری گفت:

  سلام خسته نباشید
  من ۱۴ سالمه و ۶ ماه پیش متوجه شدم یه دندون اضافه داخل فکم سمت راست هست که با عکس فهمیدم. ولی الان بعد این ۶ ماه سمت چپ فکم تیر میکشه و درد میکنه آیا امکان داره که دندون جا به جا شده باشه؟!

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 4. سحر گفت:

  سلام دکتر مطب شما کجاس؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در صفحه اصلی سایت آدرس و شماره های تلفن موجود است.

 5. ستایش گفت:

  سلام آقای دکتر . خسته نباشید. ببخشید من ۱۲ سالم هست و در فک بالا ، بالای یکی از دندون هام دندون اضافی در اومده‌. آیا با ارتودنسی این دندون اضافی از بین میره؟ چطور هست که اگر هم بشه ، ابن دندون رفع میشه؟!
  ممنون میشم جواب بدید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 6. امیر گفت:

  سلام
  آقای دکترمن 12 سالمه و درفک بالا جفت دندون خرگوشی متوجه ی یک دندان در جلوی دندان خودم شدم یکم نوک زده بیرون و نمیدونم چکارکنم آیا باید کشیده شود؟من هنوز دندان شیری هم دارم که باید دایمی بشوند

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 7. ارش گفت:

  سلام اقا دکتر من یک دندان درفک پایین در کنار دندان ها در امده است وبه سمت بالا یه کمی کج در امده است و کنار دو دندان یک کمی جا هسته که بیاد بالا کنارش خیلی کم جا هسته بین دو دندان ایا به جایه دوتا دندان می اید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 8. پارسا گفت:

  سلام من دندان اضافه در بالای دندان نیشم در حال رویش است با ارتودنسی درمان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

   1. بردیا گفت:

    سلام دکتر من ۱۲ سال ام هست تازگی متوجه شدم دندون بالا سمت چپ یکی مونده به اخر لق هست میخواستم بدونم باید لق شه و بی افته یا نه؟ممنون

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. دندان اصلی در زیر دندان در حال رویش است که دندان شما را لق کرده است.

 9. امیر گفت:

  سلام اقای دکتر ببخشید مزاحم شدم برادر من ۸ سالشه امروز متوجه شدیم که یک دندون در لثه بالا یعنی بالای دندونش داره رشد میکنه ولی هنوز فقط یه جایه سفیده و از اونجاییکه مثل دندون سفته ادم احساس میکنه دندونه ایا تو این شرایط کرونایی اورژانسیه به دکتر مراجعه کنیم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 10. مبینا گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان. من برنامه های تلویزیونی و آموزش های خوب شما را در برنامه نبض 2 و دکتر سلام دنبال می کنم . خلی عالیه ممنون از وقتی که برای ما می گذارید. 🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. ممنون از توجه شما.

 11. مبین گفت:

  سلام آقای دکتر من ۱۴ سالمه.من یک دندان اضافی در بالای فکم دارم. یعنی پشت دندان سمت راستم در آمده. حدود یک سال و نیم هست که این رو دارم. من هم یکم احساس ترس دارم برم به پیش دکتر و دکتر هم شاید این دندان را بکشد یا عمل کند!!! خیلیا هم میگن باید دندونتو بکشی. من چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 12. مبینا گفت:

  سلام من 15سالمه بین دو دندان نیش فک پایین به صورت معمول باید 4دندان وجود داشته باشد ولی من 6تا دندون یعنی دوتا اضافه دارم
  الان هم دندونامو ارتودنسی کردم و دکترم میگن ک در فک پایینت ساپورت مناسب استخوانی وجود نداره من خیلی ترسیدم یعنی دندون های من بدون هبچ مشکلی صاف میشن

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود.

 13. فهیمه گفت:

  سلام اقای دکتر وقت بخیر.پسرم‌من پارسال ی دندان ریزی که پشت دندون خرگوشی بود در اومد من فکر کردم که دندان اصلی .الان که ۷سالشه اون دندان ریز رشد کرده و مثل دندان نیش تیزه .عکس هم گرفته .به نظر شما باید بکشم .ی دکتر که بردم گفت جایگزین میشه کرد .ی چند نفر دیگه گفتن بکش .حالا من موندم چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. توسط متخصص ارتودنسی باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 14. زهرا گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  من برادر ده ساله ای دارم که به تازگی متوجه شدم دندان اضافه در فک بالایی داره آیا با توجه به شرایط کنونی (کرونا) مراجعه به ارتودنتیست اورژانسی ست ؟
  کلا بهترین زمان برای درمان این عارضه چه موقعی ایه ؟
  خیلی متشکر 🙂

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. الان در بهترین سن درمان ارتودنسی هستند. بهتر است معاینه کلینیکی انجام شود. با رعایت پروتکل های بهداشتی به یک مطب قابل اطمینان از نظر بهداشت و رعایت پروتکل ها مراجعه نمایید.

 15. امید گفت:

  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر، آیا راهی وجود دارد تا از بوجود آمدن دندان اضافی جلوگیری کرد؟خیلی ممنون 🙂

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از سن شش سالگی دندانهای کودک توسط متخصص ارتودنسی معاینه شود. یک متخصص ارتودنسی خوب می تواند وجود دندان اضافی را شناسایی کند و از بروز مشکلات حاد تر پیشگیری کند.

  2. فهیمه گفت:

   با سلام خدمت شما .ببخشید مزاحم شدم .من پارسال متوجه ی دندان کوچک پشت دندان خرگوشی پسرم شدم که فکر کردم دندان اصلیه .چند جا هم بردم دندانپزشکی .یکی گفت بکش .یکی گفت نکش .تا موند که الانم‌ رشد کرده.طوری که دندان تیز شده مثل دندان نیش ودراز تر هم شده .
   الان من موندم بکشم تا نه؟؟؟
   با تشکر فراوان

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 16. امین گفت:

  سلام دکتر. جوش زدن در لثه از علائم روییدن دندان اضافی هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. زدن جوش های سفید در دهان نشانه خوبی نیست بهتر است معاینه انجام شود.

  2. محمد سبحان گفت:

   سلام آقای دکتر یک متخصص ارتودنسی خوب و برجسته می تواند تشخیص دهد که دندان اضافی در فک وجود دارد یا خیر؟

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. باید از سن شش سالگی دندانهای کودک توسط متخصص ارتودنسی معاینه شود. یک متخصص ارتودنسی ماهر می تواند وجود دندان اضافی را شناسایی کند و از بروز مشکلات جدی تر پیشگیری کند.

 17. فاطمه گفت:

  سلام من دوتا دندان اضافه دارم ولی خیلی وقته که ریزه جای عجیبش اینجاست که کنار دندان های عقلم هست نه در جلو یا عقب دندان یکی در فک بالا یکی در فک پایین به نظرتون بعد از این همه مدت که ریز مونده ممکنه رشد کنه؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 18. حیدر گفت:

  سلام عرض ادب
  دخترم من دوسال نیمه.اتفاقی دیدیم بغل دندون اسیاب بالا یه دندون کوچک در اومده.
  خطر داره چون شنیدم علایم سندروم یا بیماری دیگه ای باشه.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. معاینه باید انجام شود. ممکن است دندان اصلی باشد سپس باید دندان شیری کشیده شود.

   1. محمد حسین گفت:

    سلام
    17سالمه ،دندان های من دیر می‌افتاد و دیر هم رشد میکرد،3سال پیش آخرین دندان من یعنی دندان نیش سمت چپ افتاد و چون خراب شده بوده حجمش کم شده بود و فاصله برای رشد دندان جدید نبود،الان همون دندان کمی بالاتر درحال رشده ولی هنوز از لثه بیرون نیومده
    به نظر شما پیش پزشک برم یا رها کنم

    1. دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. با مراجعه به یک متخصص ارتودنسی ماهر و با تجربه، این مشکل دندانی شما را با درمان ارتودنسی برطرف خواهد کرد.

     1. محمد حسین گفت:

      ببخشید ی اشتباهی شد
      نوک دندان از لثه اومده بیرون
      اگه ارتودنسی کنم ، تقریبا چقدر زمان می‌بره تا مشکل حل بشه؟

     2. دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. به این شکل بدون معاینه دندان ها طول درمان را نمیتوان داد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 19. مریم گفت:

  سلام آقای دکتر دندان من اضافی نیست اما از بالا روییده شده آیا میتونم ارتودنسی کنم کشیده بشه بیاد پایین؟؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بله، با ارتودنسی اصلاح می شود. باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 20. نینا گفت:

  سلام .آقای دکتر دندان اضافی باید همیشه کشیده شود؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. تا دندان اضافی بررسی شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *