ارتودنسی

درمان دندان خرگوشی با ارتودنسی

خانمی دارای دندان خرگوشی

دندان خرگوشی زمانی به وجود می‌آید که دندان ‌های بالایی با فشار آوردن به قسمت بیرونی، به سمت جلو حرکت کرده و کمی از اندازه معمول خود بزرگتر جلوه کنند. البته در این مورد، دندان ‌های فک پایین در جای خود قرار دارند و این دندان ‌های فک بالا هستند که دچار ناهماهنگی می‌شوند.
در مورد این موضوع دو مفهوم کلی اورجت یا جلوزدگی افقی دندان‌ های جلویی بالایی و اوربایت یا فاصله عمودی دندان ‌های جلویی بالایی و پایینی وجود دارد که با استفاده از روش‌ های درمانی ارتودنسی قابل اصلاح هستند. خوشبختانه روش‌های درمانی موفقی توسط دندانپزشکان متخصصان برای درمان دندان خرگوشی ممکن شده است. باید گفت، داشتن یک طرح لبخند زیبا و دندان‌ های مرتب رابطه مستقیمی با افزایش اعتماد به نفس دارد و هر فردی شایسته داشتن یک لبخند بی‌نظیر و زیبا است. با این حال،‌ در صورتی که افراد دارای مشکلات مختلف دندانی باشند، ممکن است با داشتن آگاهی از این مورد، لبخند خود را پنهان کنند.
اما امروزه نگرانی ‌های مربوط به ناهنجاری ‌های دندانی مانند دندان خرگوشی درمان شده است و با اقدام به ‌موقع می‌توان آن را اصلاح کرد.

اورجت و اوربایت

اهمیت اصلاح دندان خرگوشی

بهم ریختگی دندان ها و ناهنجاری نه تنها روی زیبایی چهره شما اثر خواهد گذاشت،‌ بلکه مشکلات مختلفی را در مورد جویدن غذاها، نوشیدن مایعات و درد های مختلف در قسمت فک به وجود می‌آورد.
با این حال، باید توجه داشت که در بعضی از افراد مقدار اورجت ‌یا وجود ظاهر دندان ‌خرگوشی به صورت خفیف مشاهده می شود به طوری که زیاد هم به چشم نمی‌آیند. اما در بسیاری از موارد نیز این مسئله ممکن است شدید باشد و به مشکلاتی مانند اختلال در جویدن و تکلم و زیبایی و موارد دیگر منجر شود.
درمان دندان خرگوشی می‌تواند مشکلات جویدن غذا، نوشیدن مایعات، مسائل مرتبط با صحبت کردن و ناهماهنگی دندان ‌های جلویی را برطرف کند و در این بین، نیاز به راهنمایی گرفتن از مشاوره متخصص ارتودنسی ماهر است تا بهترین نتیجه حاصل شود.

علل خرگوشی شدن دندان ‌ها

علل خرگوشی شدن دندان ‌ها متعدد هستند و افراد بهتر است در سنین پایین به عادت‌ های مختلف فرزندان خود توجه کنند تا مشکلات این چنینی برای دندان‌ های آن‌ ها به وجود نیاید.
در کنار وراثت که یکی از دلایل اصلی این ناهماهنگی دندان‌ ها است، عادت ‌های غلط زمان کودکی نیز نقش مهمی در ایجاد مشکل دارد. در واقع، مواردی مانند مکیدن انگشت یا استفاده از پستانک از جمله علل دندان خرگوشی است. البته وجود دندان‌ های اضافی و نهفته می‌تواند با ایجاد مشکلاتی برای رشد دندان‌ های اصلی، منجر به ناهنجاری ‌هایی مانند خرگوشی شدن دندان شود‌.

روش‌های درمان برای دندان خرگوشی

روش متداول برای درمان وجود دارد که شامل لمینت، کامپوزیت دندانی و استفاده از ارتودنسی یا براکت ‌های ارتودنسی است.

1-لمینیت ها به چه شکل این دندان ها را اصلاح می کنند

یک روشی که برای درمان دندان خرگوشی بکار می رود استفاده از لمینیت است. که در این روش تا جای ممکن مینای دندان های شما تراشیده  می شوند تا لمینیت به راحتی بتواند نصب شود. این روش بدلیل اینکه مینای دندان تراشیده می شود برای دندان سالم توصیه نمی شود، بلکه برای دندان های لب پرشدگی، پریدگی ها، شکستگی ها و آسیب دیده و دندان هایی که تغییر رنگ و مشکلات ساختاری دارند  پیشنهاد می شود.

2-کامپوزیت ها راه دیگر برای درمان دندان خرگوشی

در اجرای این روش زمان، هزینه و دوام کمتری نسبت به لمینیت وجود دارد. این روش معمولا برای اصلاح دندان هایی که به صورت خفیف خرگوشی هستند مورد استفاده قرار می گیرد. کامپوزیت معمولا به صورت لایه ای نازک بر روی دندان های شما قرار می گیرند و با استفاده از نور سفت کننده بر روی دندان های شما ثابت می شوند.

3- درمان دندان خرگوشی با استفاده از ارتودنسی

بهترین روش برای درمان دندان خرگوشی استفاده از ارتودنسی است. در حقیقت، استفاده از براکت‌ های ارتودنسی منجر به هدایت دندان ‌ها به عقب می‌شود و آن‌ها را به صورت مناسبی در یک راستا قرار می‌دهد و بهترین زمان آن اقدام در سنین پایین و قبل از مقاوم شدن فک و دندان ‌ها در برابر تغییر پذیری است.

مزایای ارتودنسی برای درمان دندان خرگوشی

در مورد استفاده از این روش، مزایای متعددی وجود دارد که به صورت اختصار در ادامه بیان می‌شوند:

 • تامین زیبایی ظاهری و ایجاد لبخند زیبا
 • افزایش اعتماد به نفس
 • ایجاد سلامت و بهداشت دهانی و دندانی و کاهش خطرهای مرتبط با لثه
 •  افزایش طول عمر دندان‌ها و کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مرتبط با دندان
 • برطرف شدن مشکلات مرتبط با صحبت کردن و تکلم
 • امکان استفاده از آن برای درمان دندان خرگوشی در سنین مختلف

در نگاه نخست، لبخند زیبا را می‌توان یکی از دلایل استفاده از درمان ارتودنسی توسط یک ارتودنتیست برجسته به شمار آورد. افراد، مطمئنا به زیبایی ظاهری خود اهمیت زیادی می‌دهند و در شرایط مختلف و وجود ناهنجاری‌ های دندانی، شاید اعتماد به نفس خود را از دست بدهند.
دندان خرگوشی را می توان توسط دستگاه های متحرک و ثابت ارتودنسی درمان کرد. ارتودنسی متحرک برای سنین پایین به کار می‌رود چرا که استخوان‌های فک این افراد میزان تغییر پذیری بیشتری در این سن دارند و به راحتی توسط دستگاه های متحرک درمان می شوند. درمان دندان خرگوشی در سنین بالای بلوغ توسط ارتودنسی ثابت انجام می شود. با فشارهای وارد شده توسط ارتودنسی ثابت فک، دندان‌ ها به خوبی به محل مناسب هدایت می شوند و مشکل دندان خرگوشی حل می گردد.

سوالات متداول درمان دندان خرگوشی با ارتودنسی

1-آیا درمان دندان خرگوشی بدون ارتودنسی امکانپذیر است؟

از آنجایی که دندان خرگوشی بر اثر جلوزدن دندان های بیمار یا جلو بودن فک بالای بیمار بروز می کند لازم است که درمان این ناهنجاری با ارتودنسی ثابت و متحرک انجام شود. با تراشیدن دندان ها و استفاده از روش های ترمیم دندان نه تنها ناهنجاری دندان خرگوشی رفع نمی شود بلکه آسیب جدی به دندان ها و مینای دندان ها وارد می شود. روش های ترمیم دندان تنها برای پوشاندن شکستگی دندان، اصلاح رنگ دندان، بزرگ کردن دندان های کوچک و خورد شده  توصیه می شوند.

2-آیا دندان خرگوشی نیاز به جراحی دارد؟

بیمارانی که دچار ناهنجاری فکی می باشند و سن رشد و بلوغ آنها به پایان رسیده است ممکن است علاوه بر درمان ارتودنسی دندان خرگوشی به جراحی نیز نیاز داشته باشند. این بیماران تحت درمان ارتوسرجری قرار می گیرند. متخصص ارتودنسی می تواند فکین بیمارانی که در سن رشد قرار دارند را با ارتودنسی متحرک و بدون جراحی حرکت بدهد. ولیکن بعد از سن رشد اگر ناهنجاری بیمار شدید باشد این مشکل با ارتودنسی به همراه جراحی اصلاح می شود.

3-اگر دندان خرگوشی درمان نشود چه می شود؟

اگر دندان خرگوشی درمان نشود دندان های جلویی بیشتر در معرض پوسیدگی و آسیب و شکستگی دندان قرار می گیرند. به علاوه دندان خرگوشی بر روی فرم لب ها نیز تاثیر می گذارد و ظاهر غیرطبیعی و نازیبایی را ایجاد می نماید.

4-رشد دندان خرگوشی تا چه زمانی ادامه دارد؟

تا زمانی که بیمار در سن رشد و بلوغ باشد امکان این که دندان خرگوشی رفته رفته بزرگتر شود وجود دارد. برای مثال بیماری که بر اثر جلوزدگی فک بالا دچار این ناهنجاری شده است با رشد فک بالا و عدم درمان ، در اثر رشد بیش از اندازه فک بالا ، دندان های او نیز جلوتر می آید و این ناهنجاری تا پایان سن رشد تشدید می شود.

5-آیا کوتاه کردن دندان خرگوشی امکانپذیر است؟

برای درمان دندان خرگوشی و کوتاه کردن دندان با روش های ترمیمی لازم است با یک متخصص ارتودنسی مشورت نمایید. در بسیاری از موارد نیازی به کوتاه کردن و تراشیدن دندان طبیعی بیمار نیست و ارتودنتیست با یک دوره درمان ارتودنسی دندان های طبیعی بیمار را بدون هیچگونه آسیبی به موقعیت استاندارد حرکت می دهد.

6-روش درمان ارتودنسی برای اصلاح دندان خرگوشی چیست؟

عارضه دندان خرگوشی معمولا بر اثر ناهنجاری فکی یا دندانی و یا هر دو ایجاد می شود. متخصص ارتودنسی ناهنجاری فکی را با استفاده از ارتودنسی متحرک و ناهنجاری دندانی را با استفاده از ارتودنسی ثابت درمان و اصلاح می نماید.

7-ارتودنسی دندان خرگوشی چقدر طول می کشد؟

بیماران مبتلا به دندان خرگوشی معمولا دچار عارضه اورجت، اوربایت یا اپن بایت می باشند. درمان ارتودنسی ناهنجاری های دندانی با استفاده از ارتودنسی حدود یک سال و نیم الی دو سال طول می کشد. اگر بیمار دچار مشکلات فکی نیز باشد این مدت زمان طولانی تر خواهد بود.

 8-آیا ارتودنسی تنها روش درمان دندان خرگوشی است؟

روش صحیح درمان دندان خرگوشی را متخصص ارتودنسی تشخیص می دهد. در اکثر مواقع ارتودنسی تنها روش درمان دندان خرگوشی است. زمانی که بیمار دچار ناهنجاری فک نیست و دندان ها در جای مناسب خود قرار دارند ارتودنسی در اصلاح دندان خرگوشی نقشی ندارد. اما این مورد بسیار نادر است زیرا علت بروز این عارضه معمولا ناهنجاری فک و دندان است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

6 دیدگاه برای “درمان دندان خرگوشی با ارتودنسی

 1. Avatar پرهام گفت:

  سلام دکتر من 16 سالمه و دندون هام خرگوشی هستش همچیزم خوبه ولی این دندون خرگوشی باعث شده اعتماد به نفسم پایین بیاد بنظرتون میتونم اقدام کنم به ارتودنسی یا دیره و این ورش دیگ واقعا باعث میشه دندون هام یکدست باشن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دوست عزیز با درمان ارتودنسی برطرف می شود. برای درمان دو دندان جلو باید دندان های اطراف نیز تحت درمان ارتودنسی قرار بگیرد. برای درمان دیر نیست. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. در صورت تمایل می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. معاینه رایگان است.

 2. Avatar زهرانادری گفت:

  سلام. جناب آقای دکتر جمیلیان دخترم دندان خرگوشی هست ولی بقیه دندان هاش مرتبا شما را به ما معرفی کردن، آیا با ارتودنسی درمان میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بله، با درمان ارتودنسی اصلاح می شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود.
   می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 3. Avatar ساناز قلی نژاد گفت:

  سلام آقای دکتر جمیلیان دختر من 9 سالشه دو تا دندان جلویش بزرگه و یک کم جلو آمده است . با خوندن مطلب شما متوجه شدم که با ارتودنسی درمان میشه چقد زمان میبره؟ میتونم خدمت شما بیارمش تا درمان بشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. مطب پذیرای شماست. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه (ارتودنسی ثابت و ارتودنسی متحرک)، طول درمان ارتودنسی، روش درمان اعم از درمانهای ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *