اطلاعات عمومی دندانپزشکی

درد دندان پس از درمان ریشه

درد دندان پس از درمان ریشه

در صورتی که درمان ریشه کامل انجام شود، دندان عصب ندارد که درد بگیرد. از آنجایی که این درمان یک روش ترمیم دندان اساسی می باشد ممکن است دردی که احساس می کنید مربوط به دندان نباشد و مربوط به بافت اطراف آن باشد. بنابراین اگر بعد از معالجه ریشه درد دارید، این دلایل می‌تواند مطرح باشد:

  • تا حدود دوهفته پس از درمان ریشه، می‌تواند وجود درد طبیعی باشد که علت اصلی آن التهاب استخوان اطراف ریشه دندان است. در این صورت، دارو ی ضدالتهاب مانند ایبوپروفن می‌توان مصرف کرد.
  • ممکن است درد ناشی از پوسیدگی یک دندان دیگر در اینجا احساس شود. معاینه دقیق توسط دکتر و رادیوگرافی، می‌تواند به تشخیص مشکل کمک کند.
  • وجود دندان عقل نهفته باید بررسی شود.

دندان درد بعد از درمان ریشه

  • ممکن است یک کانال ریشه تخلیه و درمان نشده باشد.
  • اگر مواد شستشوی کانال، خمیر سمان، یا هوایی که گاه در مراحل درمان به کار می‌رود، همچنین احیانن اگر ابزار درمان ریشه از نوک ریشه عبور کرده، می‌تواند عامل درد باشد. برای اطلاع از موضوع، از دکتر خود این احتمال را بپرسید.
  • اگر یک کورک یا دانه چرکی کنار دندان ظاهرشده، باید به دندان_پزشک خود یا متخصص ریشه (اندودنتیست) مراجعه کنید.
  • اگر ترمیم و مواد پرکردگی و یا روکش دندان بلند یا خارج از اندازه طبیعی باشد، ممکن است با تداخل در اکلوژن یا فشار به لثه، تولید درد کند.
  • در بدترین حالت، ممکن است دندان ترک یا شکستگی پیدا کرده باشد که در این صورت به ندرت امکان نگهداشتن آن هست.
  • با همه دقتی که در درمان شده ‌باشد، اگر در آناتومی دندان فضاهای میکروسکوپی ریز در نزدیکی نوک ریشه وجود داشته باشد، میکروب در آن باقی می‌ماند و درد ادامه پیدا می‌کند. چنین مواردی به جراحی نوک ریشه نیاز دارد.
  • به طور کلی به‌ دلایل مختلف، حدود۱۰ درصد درمان‌های اندو ناموفق هستند و ممکن است به درمان مجدد نیاز باشد یا گاه به کشیدن دندان بیانجامد.

جلوگیری از درد دندان بعد از درمان ریشه

همانطور که در بالا ذکر شد درد دندان بعد از درمان ریشه طبیعی نیست و با دلایل ذکر شده توجیه می شود. برای جلوگیری از بروز عوارض بالا لازم است که به یک متخصص درمان ریشه باتجربه مراجعه کنید. برای جلوگیری از التهاب و درد لثه بعد از درمان ریشه توصیه می شود بلافاصله بعد از درمان از پک یخ استفاده کنید. بعد از فروکش کردن التهاب می توانید از پک آب گرم برای تسکین درد و حساسیت احتمالی استفاده کنید.

درمان ریشه

چه زمانی مجدد به دندانپزشک مراجعه کنیم؟

درد بعد از درمان ریشه باید طی یک الی سه روز رو به کاهش بگذارد. بنابراین اگر طی این مدت زمان درد شما تخفیف نیافت و پیش رونده بود لازم است به دندانپزشک معالج خود مراجعه کنید. گاها بیماران برای درمان ریشه نیاز به بیش از یک جلسه دارند. برخی از درمان های ریشه ممکن است تا سه جلسه به طول بیانجامد. به هر حال تا رسیدن به درمان کامل پیگیر باشید و نشانه هایی مثل التهاب و درد را جدی بگیرید.

کنترل درد بعد از درمان ریشه

مسلما اگر درد بعد از درمان ریشه رو به کاهش نگذارد باید به متخصص دندانپزشک خود مراجعه کنید تا برای شما درمان های لازم را تجویز و انجام دهد. نکته ای که مهم است رعایت بهداشت دهان و دندان در این زمان از اهمیت دو چندان برخوردار است. استفاده از یک محلول کلرهگزیدین می تواند به ضدعفونی کردن حفره دهان کمک کند. دقت کنید که اگر ارتودنسی دارید باید از دهانشویه مخصوص زمان ارتودنسی استفاده کنید. زیرا محلول دهانشویه کلرهگزیدین منجر به زردی دندان و جرم دندان می شود.

از خوردن غذاهای سفت و جویدنی خودداری کنید و به دندان ها فشار نیاورید. انجام برخی حرکات ورزشی مثل یوگا و حتی مدیتیشن و تایچی می تواند به کنترل درد دندان کمک کند.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *