ارتودنسی جراحی

 آنچه که باید درباره ی فلوشیپ ارتودنسی جراحی بدانید

درباره فلوشیپ ارتودنسی جراحی

آیا تا کنون واژه ی فلوشیپ ارتودنسی جراحی را شنیده اید؟ آیا می دانید تفاوت بین جراحی ارتودنسی و فلوشیپ ارتودنسی جراحی چیست؟ همه می دانیم که پزشکی و دندانپزشکی در سال های اخیر با پیشرفت چشمگیری همراه بوده است و توانسته بسیاری از بیماری هایی را که در گذشته قابل درمان نبود به سادگی درمان کند.

پیشرفت دندانپزشکی و درمان دندانپزشکی مانند پیشرفت در هر علم دیگری با ظهور کلمات و اصطلاحات جدیدی همراه بوده است. این واژه ها و اصطلاحات معمولا در ذهن بسیاری از افرادی که آشنایی چندانی با آنها ندارند جای سوال دارد. یکی از این واژه هایی که اخیرا شاهد آن هستیم فلوشیپ ارتودنسی جراحی است. اگر این عبارت برای شما هم سوال شده است با ما همراه باشید تا پاسخ کافی را دریافت کنید.

فلوشیپ چیست؟

قبل از پرداختن به موضوع فلوشیپ ارتودنسی جراحی، باید درباره خود واژه ی فلوشیپ توضیحاتی بدهیم.

فلوشیپ چیست؟ فلوشیب درپزشکی به دوره ی آموزشی کوتاه مدتی گفته می شود که در زمینه ی تخصصی خاصی برگزار می گردد. به طور کلی فلوشیپ در پزشکی به دوره های تکمیل رزیدنسی گفته می شود که پس از دوره ی تخصصی انجام می گیرد. این دوره بسته به نوع اساتید متفاوت است ولی حدودا 18 ماه طول می کشد.

دوره های فلوشیپ تخصص محسوب نمی شوند و فقط برای ارتقا دانش و مهارت گذرانده می شوند. گفته می شود این دوره ها تنها در صورتی اعتبار دارد که پزشک مدرک معتبر دریافت کرده باشد.

فلوشیپ های دندانپزشکی معمولا شامل فلوشیپ ایمپلنت، فلوشیپ پروتزهای فک و صورت، فلوشیپ ارتوجراحی و فلوشیپ میکر جراحی و … می باشد.

فلوشیپ با تخصص چه تفاوتی دارد؟

همانطور که اشاره شد فلوشیپ به دوره ای گفته می شود که پس از تخصص انجام می شود و در صورتی اعتبار دارد که فرد مدرک آن را از دانشگاه علوم پزشکی دریافت کرده باشد. فلوشیپ تخصصی با فلوشیپ فرق دارد. در فلوشیپ تخصصی فرد دوره ی فوق تخصص خاصی را می گذراند ولی در دوره ی فلوشیپ یک مدت کوتاه را می گذراند.

فلوشیپ ارتودنسی جراحی چیست

ارتودنسی و جراحی ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی یک تخصص خاص در رشته ی دندانپزشکی است که پس از اتمام دوره ی دندانپزشکی عمومی، بین 3 تا 4 سال طول می کشد و در طی آن انواع درمان های  ارتودنسی ثابت و متحرک آموزش داده می شود. متخصص ارتودنسی علاوه بر ردیف کردن دندان ها ارتوپد صورت نیز هستند و انواع ناهنجاری های رشد فک و صورت را درمان می کنند.

یک دندانپزشک ساده نمی تواند درمان های مربوط به ارتودنسی را انجام دهد و برای این کار نیاز به متخصص و جراح ارتودنسی است. برای تحصیل در این دوره پزشک باید در امتحان ورودی شرکت کند.

ارتو جراحی ( ارتوگناتیک) به نوعی از جراحی گفته می شود که به منظور اصلاح بی نظمی های فک، دندان و صورت انجام می شود. در درمان ارتوگناتیک، بیمار علاوه بر ارتودنسی به جراحی نیز نیاز دارد. مثلا در بیمارانی که با مشکل جلو زدن یا عقب بودن شدید فک مواجه هستند درمان ارتودنسی به تنهایی کافی نیست و برای اخذ نتایج خوب و دلخواه نیاز به جراحی وجود دارد.

فلوشیپ ارتودنسی جراحی چیست؟

فلوشیپ ارتودنسی جراحی دوره ای است که پس از دوره ی تخصص رشته ی ارتودنسی برگزار می شود.

در دنیای امروز، درمان های دندانپزشکی بسیار پیچیده تر و تخصصی تر شده اند. به همین دلیل فلوشیپ های بسیاری در دانشگاه ها ایجاد شده است تا متخصصان ارتودنسی بتوانند با درمان های پیچیده تر و سندروم های فک و صورت آشنایی بیشتری پیدا کنند و توانایی بهتری به دست بیاورند. یکی از این فلوشیپ ها، فلوشیپ ارتودنسی جراحی و سندروم های ناهنجاری های فک و صورت می باشد. تعداد بسیار کمی از افراد می توانند وارد این دوره ها شوند و چنانچه مدرک این دوره ها را دریافت کرده باشند می توان گفت که از لحاظ علمی درجه ی بالاتری نسبت به دیگر متخصصین ارتودنسی دارند.

به طور کلی اگر از مدرک فلوشیپ یک متخصص اطمینان داشته باشیم، می توانیم با دیدن عبارت فلوشیپ ارتودنسی جراحی چنین برداشت کنیم که فرد مورد نظر از توانایی بیشتری برای درمان و جراحی ارتودنسی برخوردار است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *