اطلاعات عمومی دندانپزشکی

جلوگیری از تحلیل لثه و فک

جلوگیری از تحلیل لثه و فک

تحلیل فک و لثه یکی از مشکلات کاشت ایمپلنت است. همچنین یکی از مشکلاتی که بعد از کشیدن دندان به وجود میاید تحلیل رفتن استخوان محل کشیدن دندان است پس از کشیدن دندان طی دو ماه حدود 50 درصد لثه بعنوان بافت نرم و استخوان فک بعنوان بافت سخت تحلیل می رود که این امر اشکالات مهمی را برای کاشت ایمپلنت ایجاد می کند.

پیوند استخوان به منظور جلوگیری از تحلیل لثه

گاهی آنقدر تحلیل زیاد می شود که گذاشتن دندان مصنوعی هم مشکل و گاهی غیر ممکن می شود چه برسد به کار گذاشتن ایمپلنت که دندانپزشکان ناچاراند جهت بازسازی استخوان از دست رفته در ناحیه فک اقدام به پیوند استخوان نموده که علاوه بر هزینه، افزایش طول درمان، بیمار باید مشکلات عمل و غیره را متحمل شود.  به تازگی روش نوینی برای جلوگیری از تحلیل فک و لثه پس از کشیدن دندان ارائه شده که این تکنیک با عنوان socket preservation مطرح شده است که جای دندان کشیده شده با ماده ای پر می شود که پودر استخوان گاو بعنوان ماده دیر جذب بهترین ماده برای پر کردن حفره دندان بعد از کشیدن است.

محافظت از لثه ها و فک

پیوند استخوان چطور از لثه محافظت می کند

پس از پر کردن حفره دندان با این ماده ، سطح آن توسط اسفنج ژلاتینی پوشانده می شود. اسفنج ژلاتینی از یکسو به ماده استخوانی زیر خود استحکام می بخشد و از سود دیگر باعث باز سازی لثه می شود. روش فوق بصورت میانگین از 90 % تحلیل استخوان و لثه جلوگیری می کند. در این تکنیک بیمار پس از گذشت 10 هفته ایمپلنت ایده آل خود را با ابعادی مناسب دریافت کرده و در اغلب موارد نیاز به تکنیک های باز سازی مجدد بافت را ندارد چرا که روش فوق بصورت میانگین از 90 % تحلیل استخوان و لثه جلوگیری می کند.

لازم به ذکر است این تکنیک توسط یک ایرانی به نام دکتر بهنام شکیبایی مقدم، عضو هیئت علمی دانشگاه ((دوسلدورف)) آلمان ارائه شده و اولین محقق ایرانی است که موفق به دریافت جایزه اول جراحان لثه آلمان شده است.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

13 دیدگاه برای “جلوگیری از تحلیل لثه و فک

 1. Avatar مرتضی حسینی گفت:

  باسلام اگر قسمتی از استخوان فک دچار تحلیل باشد می توان در ان ناحیه ایمپلنت گذاشت

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله در ان قسمت از فک که دچار تحلیل استخوان است با قراردادن پودر استخوان مصنوعی می توان تحلیل فک را بهبود بخشید و سپس ایمپلنت قرار داد.

 2. Avatar فرهود گفت:

  سلام .من یک خانوم ۳۶ ساله هستم و چهار ساله پیش دکتر تشخیصی داد که تحلیل لثه دارم.سوالم این هست که آیا در این سن و با وضع لثه ام میتوانم اورتودنسی انجام دهم .؟؟

  1. Avatar A Jamilian گفت:

   با سلام
   اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . و بهتر است شما معاینه شوید تا بتوان به درستی به شما پاسخ داد. لطفا از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است.

 3. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

  سلام. با نوجه به اینکه شما دندانهای خود را از دست داده اید مشکل شم با ارتودنسی قابل درمان نیست . شما می بایست به یک متخصص جراحی فک و صورت مراجعه نمایید

 4. Avatar تحلیل لثه و ارتودنسی گفت:

  سلام آیا انجام ارتودنسی باعث تحلیل لثه می شود؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام خیر انجام درمان ارتودنسی اگر با رعایت نکات مراقبتی باشد و توسط متخصص ارتودنسی با تجربه انجام شود عوارضی نخواهد داشت و منجر به تحلیل لثه نیز نخواهد شد

 5. Avatar سعید گفت:

  با سلام؛
  پدر من (82 ساله) دندان مصنوعی دارند و مدتیه که دندان مصنوعی فک پایین دیگه سر جاش قرار نمیگیره و چند جا گفتند بدلیل تحلیل زیاد لثه هست و هیچ راهی نداره ..نهایتش ایمپلنت هست که در این سن بدلیل ضعف در استخوان فک چندان پیشنهاد نمیشه..آیا هیچ راهی نداره؟!

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام باید به مطب مراجعه کنند بعد از معاینه راه حل مناسب پیشنهاد خواهد شد

 6. Avatar پر گفت:

  سلام من سلیاک دارم و بعد درمان بیماری خود دچار تحلیل لثه شده ام . قصد ایمپلنت و روکش داشتم اما متاسفانه با تحلیل لثه شدید امکان آن نیست درمانی به جز جراحی برای آن وجود دارد؟

  1. Dr Jamilian Dr Jamilian گفت:

   شما باید معاینه شوید تا بتوان نظر داد

 7. Avatar سعید گفت:

  با سلام و درود.
  بنده ۳۹ سال سن دارم مرد هستم.و سابقه بیماری ندارم سه سال پیش ۶ تا ایمپلنت توسط متخصص جراح لثه گذاشته شد بعد یک مدت کوتاه فک پایین عقب تحلیل لثه رفته و دکترم گفت باید پیوند لحثه انجام بگیره هزینشم هم سه سال پیش بهم گفت خیلی بالا بود قبل عمل بهم در مورد تحلیل لثه اصلا چیزی نگفتند و وقتی نسبت به تحلیل لثه ازشون سوال کردم گفتند لثه اتون مشکل داشت جراحی من مشکلی نداشت!!!لطفا راهنمایی ام بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . قبل از ایمپلنت از محل دندان بیمار رادیوگرافی تهیه می شود که مشخص شود که پیوند استخوان یا لثه میخواهد یا خیر ؟ بهتر این بود که متخصص شما هم قبل از انجام کار به شما میگفت شما نیاز به پیوند لثه دارید .

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *