اطلاعات عمومی دندانپزشکی

همه چیز درباره تحلیل لثه و فک

همه چیز درباره تحلیل لثه و فک

تحلیل لثه و فک به فرآیندی گفته می شود که در آن حاشیه بافت لثه که دندان ها را احاطه کرده از بین می رود، یا به عقب کشیده می شود. تحلیل فک نیز شامل عقب نشینی یا از بین رفتن بافت استخوان فک می باشد. هنگامی که تحلیل لثه رخ می دهد، شکاف هایی بین دندان ها و خط لثه ایجاد می شود و تجمع باکتری های بیماری زا تسریع می شود. در صورت عدم درمان تحلیل لثه، به بافت و ساختار استخوانی فک و دندان ها مانند ریشه دندان آسیب وارد می شود و در نهایت ممکن است بیمار دندان های خود را از دست بدهد.

تحلیل لثه و فک بیماری شایعی است. اکثر بیماران علت اصلی این مشکل را نمی دانند، زیرا این بیماری به تدریج اتفاق می افتد. اولین علامت جدی فرسودگی لثه و فک حساسیت دندان ها می باشد. همچنین ممکن است بیمار مشاهده کند که یک دندان بلندتر از حد طبیعی خود دیده می شود.

محافظت از لثه ها و فک

به طور معمول، بیمارانی که از این مشکل رنج میبرند، یک شکاف در نزدیکی خط لثه احساس می کنند. تحلیل لثه و فک بیماری نیست که بخواهید آن را نادیده بگیرید. اگر فکر می کنید لثه های شما در حال عقب رفتن می باشند، با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

چه کسانی لثه هایشان تحلیل می رود؟

تعدادی از عوامل می توانند باعث تحلیل لثه و حتی در نهایت تحلیل فک شوند، از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • بیماری های پریودنتال: عفونت های باکتریایی لثه هستند که باعث از بین رفتن بافت لثه و استخوان پشتیبان و نگهدارنده دندان ها می شوند و این وضعیت در نهایت با لق شدن دندان همراه است.
 • بیماری های لثه ای: برخی از بیماران ممکن است به دلیل ساختار ژن های خود مستعد ابتلا به انواع بیماری های لثه باشند. مطالعات نشان می دهند که 30٪ از افراد ممکن است به طور ژنتیک مستعد ابتلا به این نوع بیماری ها باشند.
 • مسواک زدن تهاجمی دندان ها: اگر دندان های خود را خیلی محکم و سریع مسواک بزنید، این عمل شما می تواند باعث از بین رفتن مینای دندان شده و لثه ها را نیز به سمت عقب بکشاند.
 • عدم مراقبت کافی از دندان ها و جرم دندان: جرم دندان باعث تشکیل ماده سختی روی دندان ها می شود، که ممکن است منجر به تحلیل لثه و فک شود. استفاده از نخ دندان و شستشوی منظم با دهان شویه ضد باکتری باعث می شود، جرم های روی دندان ها، از بین بروند.
 • تغییرات و نوسانات هورمون های زنانه: بلوغ، بارداری و یائسگی، می توانند لثه ها را حساس تر کرده و آنها را در برابر فرسایش آسیب پذیرتر کنند.
 • پوسیدگی دندان و دندان غایب: در برخی موارد که بیمار دچار پوسیدگی شدید دندان است همزمان دچار تحلیل لثه و در ادامه تحلیل فک نیز می شود. در مواقعی که بیمار یک یا چند دندان غایب دارد مواد غذایی در تماس مستقیم با بافت لثه می باشند. همین امر در طولانی مدت منجر به تحلیل لثه و فک می شود.

تحلیل استخوان فک چگونه بروز می کند؟

توجه کنید که تحلیل لثه قبل از تحلیل استخوان فک بروز می کند. معمولا بر اثر از دست رفتن یک یا چند دندان و تماس مواد غذایی با لثه ها به مرور استخوان فک تحلیل می رود. استفاده از دندان مصنوعی نیز می تواند در طولانی مدت منجر به تحلیل استخوان فک شود.

جلوگیری از تحلیل استخوان فک با رعایت بهداشت دهان و دندان و مراقبت صحیح از دندان ها امکانپذیر است. اگر دندان از رفته دارید و دچار عارضه غیبت دندانی می باشید حتما برای درمان به یک متخصص ارتودنسی باتجربه مراجعه کنید تا از بروز تحلیل استخوان فک جلوگیری کنید.

چگونه از تحلیل لثه و فک جلوگیری کنیم؟

بهترین راه برای جلوگیری از تحلیل لثه و فک، مراقبت و بهداشت خوب دهان و دندان است. دندان های خود را هر روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید و حداقل دو بار در سال به دندانپزشک مراجعه کنید. همیشه از مسواک با برس مناسب استفاده کنید و از دندانپزشک خود یا مراقب بهداشت بخواهید که روش صحیح مسواک زدن را به شما آموزش دهد. اگر ساییده شدن دندان، دلیل فرسودگی لثه و فک شماست در مورد چگونگی رفع مشکل با دندانپزشک خود صحبت کنید. روش های دیگر جلوگیری از تحلیل لثه و فک عبارتند از:

 • ترک سیگار
 • رژیم غذایی متعادل و سالم
 • کنترل تغییرات ایجاد شده در دهان

چگونه تحلیل لثه و فک درمان می شود؟

تحلیل لثه را می توان در مراحل اولیه با جرم گیری دندان درمان و متوقف کرد. در این روش پلاکی که روی دندان ها و سطوح زیر خط لثه جمع شده، با احتیاط برداشته می شود.

از دست رفتن استخوان به خاطر دندان مصنوعی

جرم گیری فلپ باز و طرح ریزی ریشه نیز در درمان تحلیل لثه و فک نیز کاربرد دارد. در این روش، دندانپزشک یا جراح لثه از طریق جراحی بافت لثه آسیب دیده را جمع کرده و باکتری های مضر را از شکاف های دندان خارج می کند و سپس بافت لثه را به خوبی بر روی ریشه دندان محکم می کند.

پیوند استخوان برای درمان تحلیل استخوان فک

 اگر استخوان پشتیبان دندان ها در اثر فرسودگی لثه از بین رفته باشد، ممکن است روشی برای بازسازی استخوان و بافت از دست رفته توصیه شود. ابتدا در ناحیه لثه فلپ زده می شود. سپس از یک ماده احیا کننده، مانند غشا، بافت پیوندی یا پروتئین محرک بافت، برای تحریک سلول های بنیادی برای بازسازی طبیعی استخوان فک استفاده می شود.

پیوند استخوان فک چطور از لثه محافظت می کند

پس از پر کردن حفره دندان با یک ماده ژلاتینی، سطح آن پوشانده می شود. اسفنج ژلاتینی از یکسو به ماده استخوانی زیر خود استحکام می بخشد و از سوی دیگر باعث بازسازی بافت لثه می شود. روش فوق بصورت میانگین 90 % از تحلیل استخوان و لثه جلوگیری می کند. در این تکنیک بیمار پس از گذشت 10 هفته ایمپلنت ایده آل خود را با ابعادی مناسب دریافت کرده و در اغلب موارد نیاز به تکنیک های باز سازی مجدد بافت را ندارد.

پیوند لثه و دندان مصنوعی

یکی از عوارض استفاده از دندان مصنوعی تحلیل لثه و استخوان فک می باشد. همزمان با تحلیل استخوان فک دندان مصنوعی نیز دیگر کارایی سابق خود را نخواهد داشت و در جای خود ثابت نمی ماند. بنابراین پیوند استخوان فک و نه پیوند لثه به بیمار پیشنهاد خواهد شد. در صورتی که پیوند استخوان فک بسیار موفق باشد و بستر استخوان کاملا محکم شود بیمار می تواند از ایمپلنت دندان به جای دندان مصنوعی استفاده کند. اگر همچنان قوام بستر استخوان فک برای کاشت ایمپلنت کافی نباشد استفاده مجدد از دندان مصنوعی به بیمار پیشنهاد خواهد شد. در این مواقع دندان مصنوعی سابق بیمار دیگر کارایی ندارد و بیمار باید یک دندان مصنوعی جدید تهیه کند.

تحلیل لثه بعد از ایمپلنت

تحلیل لثه بعد از ایمپلنت دندان ممکن است در کوتاه مدت یا دراز مدت بروز کند. در صورتی که بیمار بهداشت دهان و دندان را به درستی رعایت نکند تحلیل لثه در دراز مدت بروز خواهد کرد. همچنین اگر بدن بیمار به کاشت ایمپلنت واکنش نشان دهد و به اصطلاح این پیوند را پس بزند در کوتاه مدت دچار تحلیل لثه بعد از کاشت ایمپلنت خواهد شد. در 95 درصد مواقع کاشت ایمپلنت موفق است و بیمار حساسیت و واکنشی نسبت به این جسم خارجی نخواهد داشت. در برخی موارد نیز آسیب به عصب و عروق لثه در حین کاشت ایمپلنت عارضه تحلیل لثه را تشدید می کند.

سوالات متداول تحلیل لثه و فک

1-آیا برای درمان تحلیل لثه و فک آنتی بیوتیک تجویز می شود؟

دندانپزشک برای از بین بردن باکتری های مضر باقی مانده، پس از جرم گیری ممکن است، آنتی بیوتیک تجویز کند. نوع آنتی بیوتیک توسط متخصص لثه در شرایط بسیار حاد تجویز می شود.

2-چه زمانی از گزینه جراحی برای درمان تحلیل لثه و فک استفاده می شود؟

اگر  استخوان دندان ها دچار آسیب شدید شده باشد و شکاف ها  بیش از حد عمیق باشند، برای ترمیم آسیب های ناشی از فرسودگی لثه و فک ممکن است نیاز به جراحی لثه و فک باشد.

3-روش های جراحی برای درمان فرسودگی لثه و فک چیست؟

 انواع مختلفی از روش های پیوند بافت لثه و فک برای درمان این بیماری وجود دارد. اما مهمترین آنها پیوند بافت همبند نامیده می شود.

4-عوارض پیوند استخوان برای درمان تحلیل لثه و فک چیست؟

 درد، تورم، خونریزی، حساس شدن دندان ها و پوسیدگی در ریشه دندان برخی از عوارض پیوند استخوان برای درمان تحلیل لثه و فک می باشد.

5-بهبودی پس از پیوند استخوان فک چند روز است؟

این مدت به شرایط جسمانی و سلامت بیمار بستگی دارد. ممکن است بهبودی کامل بعد از پیوند استخوان فک حدود 4 تا 9 ماه زمان ببرد.

6-بعد از پیوند استخوان برای درمان تحلیل لثه و فک چه باید کرد؟

 از لمس زخم، شستن بیش از حد دهان و استعمال دخانیات باید خودداری نمود. همچنین داشتن یک رژیم غذایی مقوی و سرشار از ویتامین ها می تواند به بهبودی سریعتر زخم ها و کاهش دوره نقاهت بعد از پیوند استخوان کمک کند.

7-آیا دندان مصنوعی برای لثه های تحلیل رفته مناسب است؟

ممکن است بیماری علاوه بر از دست دادن یک یا چند دندان دچار تحلیل لثه نیز باشد. این بیماران معمولا بستر استخوان فک مناسبی ندارند و نمی توانند از کاشت ایمپلنت دندان استفاده کنند. بنابراین تنها روش جایگزینی دندان از دست رفته این بیماران استفاده از دندان مصنوعی می باشد.

author-avatar
درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

55 دیدگاه برای “همه چیز درباره تحلیل لثه و فک

 1. لیلی گفت:

  من دندانهای جلوی فک بالا رو از دست دادم و فیلیپر برای جای خالی دندانهام استفاده می کنم.باید جراحی بازسازی استخوان فک انجام بدم تا بتونم ایمپلنت کنم . سوالم اینه که بعد از عمل تا چند روز نمیتونم از فیلیپرم استفاده کنم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بعد از جراحی باید دوباره قالب گرفته شود و یک دستگاه جدید باید ساخته شود. بعد از قالب گیری حدود سه هفته بعد آماده خواهد شد. و فلیپر قبلی قابل استفاده نیست.

 2. احمد گفت:

  سلام آقای دکتر من همه دندانهام را کشیدم 35 سال دارم از روزی یادمه دندانم مشکل داشتن خیلی هم پیش دکتر رفتم عصب کشی وپر کردن برای داندانهام انجام دادم ولی جوابی نگرفتم مجبور شدم همه اشون را بکشم هزینه ایمپلتم خیلی بالاست چکار کنم

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بهترین گزینه برای دندان های کشیده شده شما ایمپلنت است.

 3. بهمن گفت:

  با سلام خدمت شما جناب آقای دکتر جمیلیان
  یک سوال داشتم
  مدت زمان لازم برای جراحی لثه و تزریق پودر استخوان و کاشت دندان چقدر است

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. بستگی یه شرایط و کاری که روی دندان و لثه شما انجام می گردد دارد و با متخصص معالج مشورت کنید.

 4. هلیا گفت:

  با سلام و خسته نباشید. من بخاطر تحلیل ریشه، پیوند استخوان داشتم تا بتوانم دندان جلوی دهانم را ایمپلنت کنم. یک سال پس از قرار دادن مواد استخوان در دهانم، صبر کردم و بعد پایه ی ایمپلنت را دکتر برایم گذاشت. هشت ماه بعد روکش دندان ایمپلنت هم برایم قرار داده شد. اکنون چهار ماه است که با دندان ایمپلنت شده هیچ مشکلی ندارم، اما چند روزیست که لثه ی کنار دندان ایمپلنت شده کمی کبود شده و من را نگران کرده. به نظر شما عارضه ی خطرناکیست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از محل دندان ایمپلنت شده معاینه انجام گیرد تا تشخیص درمان مناسب داده شود.

 5. فایقه کمالی مهر گفت:

  با تشکر از آقای دکتر که جواب سوالات هموطنان را با نهایت بزرگواری و صبر و متانت پاسخگو هستند امیدوارم خداوند منّآن پاسخ این لطف و محبت آقای دکتر را بدهند
  با آرزوی سلامتی و طول عمر زیاد برای چنین افرادی که خالصانه به دیگران خدمت می کنند

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سپاس و درود بر شما. از حسن توجه شما سپاسگزارم.

 6. فاطمه گفت:

  سلام، مرسی آقای دکتر که جواب سوالات ما را می دیدید.🙏🙏🙏🙏

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. سپاس

 7. مریم گفت:

  سلام وقت بخیر خسته نباشید. من یسوال داشتم اینکه پیوند استخوان که میگید برای تحلیل رفتن لثه انجام میشه ، یعنی استخوان مصنوعی؟ چجوری؟ چ استخوانی؟ ببخشید

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. در استخوان تحلیل رفته نمی توان ایمپلنت قرار داد بخاطر نداشتن استخوان نگهدارنده و باید عمل پیوند استخوان انجام شود. برای قرار دادن ایمپلنت در فک احتیاج به جراحی و پیوند استخوان فک است. که متخصص ماهر با مهارت خود این پیوند را انجام می دهد.

 8. غرال چابکی گفت:

  با سلام آقای دکتر بنده ۵۴ سال دارم تحلیل لثه و فک کمی دارم و دندانهای فک پایین ناصاف هستند. آیا می توانم درمان ارتودنسی داشته باشم؟ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. با داشتن لثه سالم امکان درمان ارتودنسی وجود دارد. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 9. حمید گفت:

  با سلام
  مادرم مدت ها پیش،دندان هاشو کشیده و در گذر زمان لثه هاش رو از دست داده و به این علت خیلی پیر تر به نظر میرسه.

  امکان ترمیم لثه و ایمپلنت دندان برای ایشون هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه انجام شود تا بتوان اظهار نظر کرد. به متخصص پروتز مراجعه کنید.

 10. مهسا گفت:

  سلام. خسته نباشید‌. من ۲۳ سالمه دندان نیش بالام رو کشیدم یک سال هست . لثه ام تحلیل رفته مقداری، میخواستم بدونم حتما باید ایمپلنت بشه؟راه حل دیگه اب نداره ؟ چقدر وقت دارم برای ایمپلنت؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید ایمپلنت انجام شود. به یک متخصص با تجربه مراجعه کنید برای جلوگیری از تحلیل لثه و گذاشتن ایمپلنت متخصص قبلش از پودر استخوان استفاده می کند.

 11. زیبا قربانی گفت:

  سلام آقای دکتر، چیکارکنم که لثه هام تحلیل نرود. چون ما ژنتیکی این مشکل را داریم؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام.اگر شما سابقه ژنتیکی در ابتلا به این عارضه را دارید حتما جهت بررسی و چکاپ به متخصص لثه مراجعه نمایید. اگر لثه شما خونریزی، درد و یا سوزش داشت به متخصص لثه مراجعه شود. استفاده از نخ دندان، مسواک و دهانشویه فراموش نشود. کمبود ویتامین C و مواد معدنی مانند آهن و کلسیم در پیشگیری از تحلیل لثه ها اهمیت بسزایی دارد.

 12. ساسان رضایی گفت:

  سلام آقای دکتر، وقت بخیر
  سوالی داشتم، من تعدادی از دندان هایم را ۲سال
  پیش کشیده ام (دندان های ۵، ۶ و ۷ سمت چپ فک پایینم)، ۲راه الان دارم، یکی اینکه طی ماه آینده، دندان مصنوعی متحرک به جای دندان های کشیده شده بگذارم (الان هزینه دندان مصنوعی متحرک رو دارم) یا راه دیگه، چند سال دیگه ایمپلنت کنم (طی ۳ یا ۴ سال دیگه پول ایمپلنت رو پس انداز کنم)، سوالم اینه در کدام حالت لثه هام بیشتر تحلیل میرن، گذاشتن دندان مصنوعی متحرک هم اکنون یا گذاشتن ایمپلنت چند سال دیگه
  ممنون

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معانه کلینیکی انجام شود. شما باید با متخصص پروتز در این خصوص مشورت کنید.

  2. احمدی گفت:

   با سلام آقای دکتر بنده سالها قبل ارتودنسی کردم ولی فک پائین اصلا نتیجه خوبی نداشت. به بنده گفته شد فک شما نسبت به دندانها کوچک است و باید ۴ دندان دو تا از بالا و دو تا از پایین کشیده شود! الان بین بعضی دندانهایم فاصله زیادی افتاده….با سن ۵۴ سال بنده کاری برایم می‌شود انجام داد؟! دندانهای فک پایین که ناصاف هستند حالات لثه هایم را تغییر داده اند.☹️ممنون

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. طرح درمان متخصص ارتودنسی شما مناسب نبوده است. باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه راهنمایی های لازم داده می شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 13. فاطمه عزیزی گفت:

  سلام آقای دکتر برای تحلیل لثه برای انجام ایمپلنت باید چیکار کرد؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. تحلیل فک و لثه یکی از مشکلات گذاشتن ایمپلنت و حتی دندان مصنوعی هست. متخصصان برای رفع تحلیل فک و لثه و بازسازی استخوان از دست رفته در ناحیه فک اقدام به پیوند استخوان می کنند.

 14. اسفندیارپور گفت:

  سلام من دندان های بالا بین دوتا از دندان ها فاصله افتاد و به مرور زمان بیشتر شد دکتر ارتودنسی گفتن برای تحلیل لثه هست مراجعه کردم پیوند استخوان انجام دادن ولی گفتن احتمال داره با گذاشتن ارتودنسی اون دندونی که از دو طرف فاصله داره رو از دست بدید.. آیا واقعا راهی نداره؟ اگر نتونم ارتودنسی کنم با این فاصله ی زیادی که این دندان از دو طرف با بقیه داره چه راه دیگه ای هست؟

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 15. سیامند گفت:

  سلام آقای دکتر
  شرمنده یه سوال داشتم.
  من از حدود ده سال پیش همیشه دندونام سرد و گرم میکنه و لثه هام خیلی پایین اومده.دندونام خیلی حساس شدن ،یه چیزی که یه کمی سفت باشه جویدنش برام خیلی سخته چون دندونام درد میکنه احساس میکنم خیلی ضعیف هستن.دوندونام هم خیلی زرد شدن گفتن بخاطر اینه که مینای دندونم از بین رفته.آیا همچین چیزی صحت داره؟..بیشتر از ۲۰ ساله که مرتب هر شب مسواک هم میزنم..چند سال پیش یه بار رفتم پیش دکتر گفت که دندونام ساییدگی داره خمیردندان سنسوداین برام تجویز کرد یه مدت استفاده کردم خیلی بهتر شدم اما الان هرچی میگیرم استفاده میکنم تغییری نمیکنه.به نظرم خمیردندان های الان اصل نیستن…
  بنده اهل مهاباد هستم و بخاطر این مریضی کرونا فعلا برام مقدور نیست بیام تهران…خواستم ببینم چی دستور میفرمایید ؟چیکار کنم؟خیلی اذیتم میکنه دندونم.خمیردندان یا داروی خاصی هست استفاده کنم؟ممنون میشم راهنمایی بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای از بین بردن حساسیت دندان باید به دندانپزشک مراجعه کنید . از خمیر دندان کاهش حساسیت و مسواک با برس نرم شود. احتمالا روت کانال را توصيه مي شود. روشي كه براي درمان مشكلات مربوط به عصب دندان از ان استفاده مي شود. این روش به عنوان موفق ترين تكنيك براي از بين بردن حساسيت دندان در نظر گرفته شده است.

 16. سایه گفت:

  با سلام
  خانم 36 ساله هستم مدت دوماهی میشه که تمام لثه هام احساس درد میکنم و دندونهام به سرما و گرما حساس شده حالا که کامنتهارو خوندم متوجه بالا رفتن لثه ام شدم برای جلوگیری از تحلیل لثه چه پیشنهادی دارید ممنون میشم راهنمایی کنید. با تشکر

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. جهت معالجه به متخصص لثه جهت معاینه مراجعه کنید. برای مصالعه بیشتر مراجعه به این لینک جلوگیری از تحلیل لثه و فک

 17. علی گفت:

  سلام درمان خونریزی از لثه چیست

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما در مرحاه اول نیاز به جرم گیری دارید و اگر با جرم گیری مشکل حل نشد نیاز به جراحی لثه هم دارید

 18. دکتر جمیلیان گفت:

  سلام.
  برای درمان تحلیل لثه باید به دکتر متخصص لثه مراجعه نمایید

 19. یه نفر گفت:

  سلام و خسته نباشید
  من ۱۸ سالمه حدودا هشت ماهه که ارتودنسی ثابت انجام دادم بدون کشیدن دندان.
  چند وقتی هست متوجه شدم که لثه های دندان جلو فک پایین دچار تحلیل لثه شدن مخصوصا دندان نیش.حس میکنم که قسمت داخلی لثه دو دندان جلوی فک بالا هم دچار همین مشکل شده من کم کم روزی سه بار رو مسواک میزنم.میخواستم بدونم راه حلی ندارین که با توجه به این شرایط بتونم این مشکل رو در خانه حل کنم.چه پیشنهادی دارین؟میترسم خیلی بد بشن.
  آیا تحلیل لثه در هر قدری نیاز به جراحی داره؟ ممنون میشم به سوالم زود جواب بدید چون بابت این موضوع خیلی نگران شدم و میترسم.

 20. سعید گفت:

  با سلام و درود.
  بنده ۳۹ سال سن دارم مرد هستم.و سابقه بیماری ندارم سه سال پیش ۶ تا ایمپلنت توسط متخصص جراح لثه گذاشته شد بعد یک مدت کوتاه فک پایین عقب تحلیل لثه رفته و دکترم گفت باید پیوند لحثه انجام بگیره هزینشم هم سه سال پیش بهم گفت خیلی بالا بود قبل عمل بهم در مورد تحلیل لثه اصلا چیزی نگفتند و وقتی نسبت به تحلیل لثه ازشون سوال کردم گفتند لثه اتون مشکل داشت جراحی من مشکلی نداشت!!!لطفا راهنمایی ام بفرمایید.

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . قبل از ایمپلنت از محل دندان بیمار رادیوگرافی تهیه می شود که مشخص شود که پیوند استخوان یا لثه میخواهد یا خیر ؟ بهتر این بود که متخصص شما هم قبل از انجام کار به شما میگفت شما نیاز به پیوند لثه دارید .

 21. پر گفت:

  سلام من سلیاک دارم و بعد درمان بیماری خود دچار تحلیل لثه شده ام . قصد ایمپلنت و روکش داشتم اما متاسفانه با تحلیل لثه شدید امکان آن نیست درمانی به جز جراحی برای آن وجود دارد؟

  1. Dr Jamilian گفت:

   شما باید معاینه شوید تا بتوان نظر داد

 22. سعید گفت:

  با سلام؛
  پدر من (82 ساله) دندان مصنوعی دارند و مدتیه که دندان مصنوعی فک پایین دیگه سر جاش قرار نمیگیره و چند جا گفتند بدلیل تحلیل زیاد لثه هست و هیچ راهی نداره ..نهایتش ایمپلنت هست که در این سن بدلیل ضعف در استخوان فک چندان پیشنهاد نمیشه..آیا هیچ راهی نداره؟!

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام باید به مطب مراجعه کنند بعد از معاینه راه حل مناسب پیشنهاد خواهد شد

 23. تحلیل لثه و ارتودنسی گفت:

  سلام آیا انجام ارتودنسی باعث تحلیل لثه می شود؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام خیر انجام درمان ارتودنسی اگر با رعایت نکات مراقبتی باشد و توسط متخصص ارتودنسی با تجربه انجام شود عوارضی نخواهد داشت و منجر به تحلیل لثه نیز نخواهد شد

 24. دکتر جمیلیان گفت:

  سلام. با نوجه به اینکه شما دندانهای خود را از دست داده اید مشکل شم با ارتودنسی قابل درمان نیست . شما می بایست به یک متخصص جراحی فک و صورت مراجعه نمایید

 25. فرهود گفت:

  سلام .من یک خانوم ۳۶ ساله هستم و چهار ساله پیش دکتر تشخیصی داد که تحلیل لثه دارم.سوالم این هست که آیا در این سن و با وضع لثه ام میتوانم اورتودنسی انجام دهم .؟؟

  1. A Jamilian گفت:

   با سلام
   اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . و بهتر است شما معاینه شوید تا بتوان به درستی به شما پاسخ داد. لطفا از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است.

 26. مرتضی حسینی گفت:

  باسلام اگر قسمتی از استخوان فک دچار تحلیل باشد می توان در ان ناحیه ایمپلنت گذاشت

  1. دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله در ان قسمت از فک که دچار تحلیل استخوان است با قراردادن پودر استخوان مصنوعی می توان تحلیل فک را بهبود بخشید و سپس ایمپلنت قرار داد.

  2. ناهید گفت:

   سلام. آقای دکتر من تحلیل فک و لثه دارم و این مشکل را خانوادگی به ارث برده ام. برای گذاشتن ایمپلنت راهکاری وجود دارد؟

   1. دکتر جمیلیان گفت:

    با سلام. برای گذاشتن ایمپلنت دندان، باید فک شما توسط متخصص معاینه شود. اگر لازم باشد پیوند لثه یا پودر استخوان استفاده می شود.

    1. زری گفت:

     سلام و عرض احترام
     بنده خانم 35 ساله هستم و بعد از ارتودنسی دچار تحلیل لثه شده ام و به من گفته شده باید پیوند لثه بشم، از اونجایی که قصد بارداری دارم باید پیوند زدن رو قبل از بارداری انجام بدم یا بعد از بارداری و زایمان
     با تشکر فراوان از شما

     1. دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. بهتر است پیوند لثه قبل از بارداری باشد. حال اگر این امکان وجود ندارد بعد از بارداری انجام شود. ولی حتما در حین بارداری نباید پیوند لثه انجام گردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *