ارتودنسی جراحی

جراحی فک و صورت

جراحی فک و صورت

بسیاری از مشکلات ارتودنسی به تنهایی و بدون جراحی فک قابل درمان است ولی در هنگامی که ناهنجاری شدیدی در فک وجود داشته باشدویا عدم هماهنگی ابعاد

جراحی فک و صورت در ارتودنسی  و یا جراحی ارتوگناتیک، شامل روش های جراحی و درمان ارتودنسی است که با هدف قرارگیری دندان ها، استخوان های فک و بافت های همراه آن در موقعیت مناسب آناتومیکی انجام می شود.

جراحی همراه با ارتودنسی برای عارضه های وسیع فک و دندان از قبیل ناهنجاری های مادرزادی، اختلالات رشد و یا آسیب های تروماتیک اکتسابی، با هدف بهبود عملکردهای جویدن، تکلم و تنفس گزینه انتخابی جراحی محسوب می شود. در کنار این موارد، جراحی فک و صورت در ارتودنسی، زیبایی صورت را نیز بهبود می بخشد اگر اجزای استخوانی و اسکلتالی صورت وجود داشته باشد و یا بیمار در سن مناسب مراجعه ننماید ممکن است نیازمند جراحی فک و صورت باشد.

جراحی فک و صورت

به عبارت دیگر بیمار نیاز به ارتودنسی و جراحی فک با هم دارد و درمان ارتودنسی پیش نیاز جراحی فک می باشد. برخی از این مشکلات اگر بیمار در سن مناسب مراجعه نکند و نیاز به جراحی فک داشته باشد شامل موارد زیر است:

 • جلو بودن فک پایین
 • عقب بودن شدید فک پایین
 • عدم وجود چانه
 • انحراف فک پایین
 • انحراف فک بالا
 • تنگی شدید فک بالا
 • مشاهده شدن لثه به مقدار زیاد هنگام لبخند زدن
 • نقایص و سندرم های مادزادی
 • عوارض ناشی از ضربه به فک وصورت

فک طبیعی

اولین معیار در تشخیص لزوم انجام جراحی فک و صورت، شناخت فک سالم و طبیعی از فک ناسالم و غیر طبیعی است.

مهمترین شاخص در سلامت فک، فرو رفتن مناسب دندان های آسیا یا مولر فک بالا و فک پایین در یکدیگر است. همچنین در فک طبیعی، دندان های جلویی فک بالا، روی دندان های جلویی فک پایین قرار می گیرند. به گونه ای که حدود یک تا دو میلی متر جلوتر از دندان های فک پایین قرار گرفته و روی دندان های پایین را می پوشانند.

در فردی که دارای دندان هایی با این مشخصات ظاهری است و فک وی طبیعی تلقی می شود، نیاز به جراحی فک و صورت برای ارتودنسی احساس نمی شود.

موارد انجام جراحی فک و صورت

در موارد متعددی، جراحی فک و صورت در ارتودنسی یا جراحی ارتوگناتیک، انجام می شود اما عمده کاربرد این جراحی زمانی است که درمان ارتودنسی به تنهایی قادر به برطرف کردن عارضه و علائم آن نمی باشد.

اصلاح ناهنجاری های مادرزادی از قبیل اختلالات رشد و نمو استخوان فک، اصلاح عملکرد جویدن فک، ماندگاری طولانی مدت ارتودنسی، کاهش مدت زمان کلی درمان، زیبایی چهره، بهبود وضعیت تنفس، بهبود تکلم و درمان دردهای موجود در فک و اپن بایت بودن دندان ها، از جمله موارد کاربرد جراحی فک و صورت به همراه ارتودنسی است.

اپن بایت و جراحی فک و صورت

دندان های اپن بایت و جراحی ارتوگناتیک

در صورتی که دندان ها به شکل مناسب روی هم قرار نگیرند و به اصطلاح اوپن بایت (open bite) باشند، پزشک ابتدا با ارتودنسی اقدام به مرتب کردن دندان ها کرده و سپس جراحی فک را پیشنهاد می کند.

توجه کنید که روی هم قرار نگرفتن دندان ها و به هم نرسیدن دندان های فک بالا و پایین، مشکلاتی از قبیل جویدن نامناسب، ساییدگی دندان و در صورت شدت زیاد عارضه، مشکلات بلع و هضم غذا را ایجاد می کند.

پروتکل درمانی در اکثر موارد اپن بایت بودن دندان ها به این صورت است: در ابتدا ارتودنسی اولیه برای مرتب کردن دندان ها و روی هم قرار دادن آنها انجام می شود. سپس جراحی فک و صورت انجام شده و پس از آن، مرحله دوم ارتودنسی آغاز می شود.

در مرحله دوم درمان ارتودنسی که حدود 6 تا 9 ماه به طول می انجامد، هماهنگی فک بالا و پایین و تثبیت درمان جراحی، در اولویت قرار می گیرد.

دوره نقاهت پس از جراحی فک و صورت

پس از اتمام عمل جراحی فک و صورت و پس از آن انجام ارتودنسی، دندان ها به کمک سیم و کش به هم متصل شده و ترمیم و جوش خوردن فک ها آغاز می شود.

توجه کنید که پس از انجام جراحی فک و صورت، حدود 4 تا 6 هفته فک ها به طور کامل بسته می شوند و بیمار تنها با استفاده از نی می تواند به نوشیدن مایعات اقدام کند و در این مدت بیمار اجازه مصرف هیچ گونه غذای سفتی را نداشته و تنها باید از غذا های میکس شده آبکی تغذیه کند.

بعد از گذشت 6 هفته، بیمار می تواند از غذا های نرم که فشار حداقلی را به فک ها وارد می کنند، استفاده کند. به مرور پس از آن و با تشخیص دندانپزشک معالج، بیمار می تواند به رژیم غذایی نرمال خود با رعایت اصول احتیاطی، برگردد.

جراحی فک و صورت اورجت

جراحی فک و صورت جهت درمان اورجت

عوارض احتمالی جراحی ارتوگناتیک

همانند هر عمل جراحی دیگر، جراحی فک و صورت نیز عوارض و خطرات احتمالی را در بر دارد. به همین دلیل پیشنهاد می شود قبل از تصمیم گیری قطعی در مورد جراحی، خصوصا در مواردی که انجام عمل ضروری نبوده و تنها ویژگی های زیبایی ظاهر مطرح است، به طور کامل با متخصص ارتودنسی مشورت کرده و با سنجیدن مزایا و معایب، اقدام به جراحی ارتوگناتیک شود.

خطرات و عوارض احتمالی عمده ای که پس از عمل مشاهده شده اند، شامل این موارد می شوند:

 • درد ناشی از جراحی
 •  التهاب و تورم
 • خونریزی
 •  عفونت های ثانویه
 • آسیب به بافت و ساختار طبیعی لثه، استخوان و دندان
 • عوارض مربوط به داروهای بیهوشی و بی حسی
دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

27 دیدگاه برای “جراحی فک و صورت

 1. Avatar Rasool گفت:

  باسلام خدمت اقای دکتر.من 9 میلیمتر اپن بایتدارم ودر ضمن 20 سال دارم . ایا فقط با ارتودنسی درمان ن انجام می شود.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان اپن بایت در سن شما با ارتودنسی به همراه جراحی فک و صورت قابل اصلاح است

 2. Avatar علی گفت:

  سلام من فکم خیلی کوچیکه و سرم هم به صورت یه گلابی برعکس باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص ارتودنسی که ترجیها دارای فلوشیپ جراحی فک و صورت است مراجعه کنید.

 3. Avatar زهرا گفت:

  سلام من 16 سال دارم و فکم خیلی کوچیکه مثلا از گونه هام به بعد صورتم کوچیک میشه و دندونام نیاز به ارتودنسی داره آیا با ارتودنسی فکم خوب میشه یا ؟ باید چی کار کنم؟؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام با توجه به پیشرفت چشمگیر ارتودنسی و وارد شدن نسل جدید دستگاه و متدهای ارتودنسی در اکثر مواقع این مشکل با درمان ارتودنسی به تنهایی درمان می شود. در هر صورت باید معاینه شوید تا طرح درمان شما تعیین شود. معاینه اولیه رایگان است

 4. Avatar پورطیبی گفت:

  سلام من 3 سال ارتودنسی کردم اما فرم دندونام برگشت. و اشکال فکی دارم و باید ارتوسرجری کنم . دندونام رو دوباره ارتودنسی کنم ریسکی نیس .؟ جراحی کنم امکان داره مشکلی برای دندون و فکم پیش بیاد؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   دقت کنید که برای درمان ناهنجاری های فک و دندان از ابتدا به یک متخصص ارتودنسی با تجربه و به روز مراجعه کنیداگر علت ناهنجاری به درستی تشخیص داده شود و درمان ارتودنسی و حتی ارتوسرجری مناسبی برای شما به کار بسته شود دیگر درمان شما بازگشت نخواهد داشت با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت رایگان ارتودنسی بگیرید تشخیص نهایی را به شما اعلام خواهم کرد

 5. Avatar الهه گفت:

  سلام.من از بچگی مشکل انحراف فک داشتم و هرروز کج تر میشود و به سمت راست وپایین منحرف میشود.چون طرف چپ فکم استخوانش رشد نکرد.دوست داشتم عمل کنم و درمان شود .فقط میخواستم هزینه جراحی فکم چند میشود با بیمه تامین اجتماعی؟لطفا جواب دهید ممنون

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   شما می توانید با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت رایگان ارتودنسی بگیرید. بعد از معاینه دقیق هزینه درمان انحراف فک شما به طور دقیق اعلام خواهد شد

 6. Avatar roya گفت:

  با سلام و احترام
  اقای دکتر من تازه درمان ارتودنسی رو شروع کردم که شامل جراحی فک هم میشه و بهم گفتن این پروسه تا عمل یکسال طول میکشه….میخاسم ببینم من تا چه مدت بعد جراحی میتونم برای بارداری اقدام کنم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این سوال را باید از متخصص ارتودنسی معالج خودتان بپرسید . ولی به طور کلی باید گفت اگر جراحی به نحو مطلوب انجام شود شما بعد از یک ماه که از جراحی گذشت می توانید باردار شوید. فقط باید موضوع باردار شدن را به متخصص ارتودنسی معالج تان بگویید تا برای شما رادیو گرافی ننویسد.

 7. Avatar roya گفت:

  و اگه طی یکسالی که ارتودنسی انجام میدم بارداری پیش‌بیاد و‌باعث بشه که عمل جراحی فکم وقفه ای بیفتع مشکلی پیش میا‌د؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. مشکلی برای درمان ایجاد نمی کند فقط طول دوره درمان ارتودنسی طولانی می شود . این نکته تاکید می گردد که موضوع باردار شدن را به متخصص ارتودنسی معالج تان بگویید تا برای شما رادیو گرافی تجویز نشود.

 8. Avatar kamyar گفت:

  سلام وقت بخیر جناب دکتر
  من مردی 42 ساله هستم که متاسفانه دندانهای ردیف بالا و پایین فکم درست روی هم قرار نمیگیرد چندین سال پیش خدمت دکتری رفتم که بعد ویزیت توسط ایشان کارت ویزیت شما بزرگوار را به بنده داده و گفتند ابتدا باید به علت کوچکی فک های شما دندانهای شما ارتودنسی و جراحی شود بعد اصلاح فک و بینی جهت تنفس صحیح و جویدن درست غذا.
  سوال بنده از شما بزرگوار: با توجه به سنم جراحی فک و صورت و ارتودنسی دندانها امکان پذیر هست؟ تا خدمت شما مراجعه کنم
  متشکرم

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام انجام درمان ارتودنسی بزرگسالان محدودیتی ندارد بهترین سن برای ارتودنسی قبل از بلوغ است اما این بدان معنا نیست که بزرگسالان نمی توانند از درمان ارتودنسی سود ببرند.

   1. Avatar kamyar گفت:

    سلام آقای دکتر
    سپاسگزارم پاسخ دادید. غیر از انجام ارتودنسی دندانهای بنده توسط شما بزرگوار برای ناهنجاری فک باید به متخصص دیگری مراجعه کنم یا همزمان با ارتودنسی دندانهای بنده، اصلاح ناهنجاری فک و صورت بنده نیز توسط شما انجام میشود؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. دندانهای شما با ارتودنسی و اصلاح ناهنجاری فک و صورت با درمان جراحی انجام می شود

 9. Avatar مجید گفت:

  سلام
  برای ارتودنسی دندانهای که نیاز به رفع پوسیدگی و جرم گیری دارند نیز انجام میشه تا عمل ارتودنسی نتیجه بخش باشه یا فقط دندانها در دو فک بالا و پایین ردیف میشوند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در هنگام درمان ارتودنسی دندانهایی که نیاز به رفع پوسیدگی و جرم گیری دارند نیز باید برحسب مورد تحت درمان قرار گیرند . البته هزینه درمان ترمیم و جرم گیری جدای از ارتودنسی خواهد بود

 10. Avatar مینا گفت:

  سلام
  بدرمان جراحی open bite د رسن بالا چی است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان بستن open bite در سن بالا جراحی lefort 1 است

 11. Avatar مجید گفت:

  با سلام
  جناب دکتر درمان پوسیدگی و جرمگیری قبل ارتودنسی انجام بشه بهتره یا همزمان با ارتودنسی؟ بدلیل قرار گرفتن سیم های ارتودنسی این سوال برام پیش اومده که انجام اینکار کار اینکار قبل از ارتودنسی فضای کاری بیشتری برای ترمیم و جرمگیری در اختیار پزشک قرار نمیده؟
  آیا امکان ترمیم دندان بعد از ارتودنسی هست با توجه به هزینه مجزای که داره و شاید بیمار نتونه همزمان پرداخت کنه؟
  میدونم که هزینه ایمپلنت جداست آیا بیمار شما میتونه زمانی که ارتودنسی میشه کاشت ایمپلنت را نزد پزشکی بره که بیمه تکمیلی یا کارتهای بیمه دندانپزشکی را قبول می کنند؟ متشکرم

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام قبل از شروع درمان ارتودنسی پیشنهاد می شود جرم گیری و هرگونه کار ترمیمی که برای دندان ها لازم است انجام شود. در مطب من هم امور مربوطه با اکثر بیمه ها انجام می شود. برای اطلاع از هزینه ارتودنسی و هزینه ترمیم دندان ها و بیمه ها با مطب تماس بگیرید

 12. Avatar مجید گفت:

  سلام
  متشکرم از پاسخ و راهنمای خوبتون جناب دکتر.

 13. Avatar حبیب گفت:

  سلام آقای دکتر
  بنده ۳۰ سال سن دارم
  فک پایین من جلو هستش و دندونای کجی دارم
  تو این سن میشه دندون ها رو درست کرد
  به خاطر این قضیه خیلی اعتماد به نفسم پایینه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بله، با توجه به سن شما و توضیحات داده شده ارتودنسی ثابت به همراه جراحی فک نیاز است . با معاینه کلینیکی و دیدن رادیوگرافی دندان های شما جواب قطعی را خواهید گرفت.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *