ارتودنسی جراحی

جراحی فک و صورت

جراحی فک و صورت

جراحی همراه با ارتودنسی برای عارضه های وسیع فک و دندان از قبیل ناهنجاری های مادرزادی، اختلالات رشد و یا آسیب های تروماتیک اکتسابی، با هدف بهبود عملکردهای جویدن، تکلم و تنفس گزینه انتخابی جراحی محسوب می شود. در کنار این موارد، جراحی فک و صورت در ارتودنسی، زیبایی صورت را نیز بهبود می بخشد اگر اجزای استخوانی و اسکلتالی صورت وجود داشته باشد و یا بیمار در سن مناسب مراجعه ننماید ممکن است نیازمند جراحی فک و صورت باشد.

جراحی فک و صورت

به عبارت دیگر بیمار نیاز به ارتودنسی و جراحی فک با هم دارد و درمان ارتودنسی پیش نیاز جراحی فک می باشد. برخی از این مشکلات اگر بیمار در سن مناسب مراجعه نکند و نیاز به جراحی فک داشته باشد شامل موارد زیر است:

 • جلو بودن فک پایین
 • عقب بودن شدید فک پایین
 • عدم وجود چانه
 • انحراف فک پایین
 • انحراف فک بالا
 • تنگی شدید فک بالا
 • مشاهده شدن لثه به مقدار زیاد هنگام لبخند زدن
 • نقایص و سندرم های مادزادی
 • عوارض ناشی از ضربه به فک وصورت

فک طبیعی

اولین معیار در تشخیص لزوم انجام جراحی فک و صورت، شناخت فک سالم و طبیعی از فک ناسالم و غیر طبیعی است.

مهمترین شاخص در سلامت فک، فرو رفتن مناسب دندان های آسیا یا مولر فک بالا و فک پایین در یکدیگر است. همچنین در فک طبیعی، دندان های جلویی فک بالا، روی دندان های جلویی فک پایین قرار می گیرند. به گونه ای که حدود یک تا دو میلی متر جلوتر از دندان های فک پایین قرار گرفته و روی دندان های پایین را می پوشانند.

در فردی که دارای دندان هایی با این مشخصات ظاهری است و فک وی طبیعی تلقی می شود، نیاز به جراحی فک و صورت برای ارتودنسی احساس نمی شود.

موارد انجام جراحی فک و صورت

در موارد متعددی، جراحی فک و صورت در ارتودنسی یا جراحی ارتوگناتیک، انجام می شود اما عمده کاربرد این جراحی زمانی است که درمان ارتودنسی به تنهایی قادر به برطرف کردن عارضه و علائم آن نمی باشد.

اصلاح ناهنجاری های مادرزادی از قبیل اختلالات رشد و نمو استخوان فک، اصلاح عملکرد جویدن فک، ماندگاری طولانی مدت ارتودنسی، کاهش مدت زمان کلی درمان، زیبایی چهره، بهبود وضعیت تنفس، بهبود تکلم و درمان دردهای موجود در فک و اپن بایت بودن دندان ها، از جمله موارد کاربرد جراحی فک و صورت به همراه ارتودنسی است.

اپن بایت و جراحی فک و صورت

دندان های اپن بایت و جراحی ارتوگناتیک

در صورتی که دندان ها به شکل مناسب روی هم قرار نگیرند و به اصطلاح اوپن بایت (open bite) باشند، پزشک ابتدا با ارتودنسی اقدام به مرتب کردن دندان ها کرده و سپس جراحی فک را پیشنهاد می کند.

توجه کنید که روی هم قرار نگرفتن دندان ها و به هم نرسیدن دندان های فک بالا و پایین، مشکلاتی از قبیل جویدن نامناسب، ساییدگی دندان و در صورت شدت زیاد عارضه، مشکلات بلع و هضم غذا را ایجاد می کند.

پروتکل درمانی در اکثر موارد اپن بایت بودن دندان ها به این صورت است: در ابتدا ارتودنسی اولیه برای مرتب کردن دندان ها و روی هم قرار دادن آنها انجام می شود. سپس جراحی فک و صورت انجام شده و پس از آن، مرحله دوم ارتودنسی آغاز می شود.

در مرحله دوم درمان ارتودنسی که حدود 6 تا 9 ماه به طول می انجامد، هماهنگی فک بالا و پایین و تثبیت درمان جراحی، در اولویت قرار می گیرد.

دوره نقاهت پس از جراحی فک و صورت

پس از اتمام عمل جراحی فک و صورت و پس از آن انجام ارتودنسی، دندان ها به کمک سیم و کش به هم متصل شده و ترمیم و جوش خوردن فک ها آغاز می شود.

توجه کنید که پس از انجام جراحی فک و صورت، حدود 4 تا 6 هفته فک ها به طور کامل بسته می شوند و بیمار تنها با استفاده از نی می تواند به نوشیدن مایعات اقدام کند و در این مدت بیمار اجازه مصرف هیچ گونه غذای سفتی را نداشته و تنها باید از غذا های میکس شده آبکی تغذیه کند.

بعد از گذشت 6 هفته، بیمار می تواند از غذا های نرم که فشار حداقلی را به فک ها وارد می کنند، استفاده کند. به مرور پس از آن و با تشخیص دندانپزشک معالج، بیمار می تواند به رژیم غذایی نرمال خود با رعایت اصول احتیاطی، برگردد.

جراحی فک و صورت اورجت

جراحی فک و صورت جهت درمان اورجت

عوارض احتمالی جراحی ارتوگناتیک

همانند هر عمل جراحی دیگر، جراحی فک و صورت نیز عوارض و خطرات احتمالی را در بر دارد. به همین دلیل پیشنهاد می شود قبل از تصمیم گیری قطعی در مورد جراحی، خصوصا در مواردی که انجام عمل ضروری نبوده و تنها ویژگی های زیبایی ظاهر مطرح است، به طور کامل با متخصص ارتودنسی مشورت کرده و با سنجیدن مزایا و معایب، اقدام به جراحی ارتوگناتیک شود.

خطرات و عوارض احتمالی عمده ای که پس از عمل مشاهده شده اند، شامل این موارد می شوند:

 • درد ناشی از جراحی
 •  التهاب و تورم
 • خونریزی
 •  عفونت های ثانویه
 • آسیب به بافت و ساختار طبیعی لثه، استخوان و دندان
 • عوارض مربوط به داروهای بیهوشی و بی حسی

سوالات متداول جراحی فک و صورت

1-چرا متخصص ارتودنسی شما را به جراح فک و صورت ارجاع می دهد؟

برخی بیماران که دارای ناهنجاری های شدید فکی می باشند لازم است به جراح فک و صورت ارجاع داده شوند. بیمارانی که دوره بلوغ آنها تمام شده است و استخوان های آنها فرم گرفته و اسکلتی شده است را  نمی توان با ارتودنسی متحرک فکین حرکت داد. این گروه از بیماران برای اصلاح ناهنجاری های فکی به جراح فک و صورت ارجاع داده می شوند.

2-تفاوت جراح دندانپزشک با جراح فک و صورت چیست؟

جراح دندانپزشک در واقع جراحی های مربوط به دندان و لثه را انجام می دهد. مثلا جراحی دندان عقل نهفته که با روش های معمول کشیده نمی شود. اما جراح فک و صورت می تواند استخوان فکین را با جراحی جابجا کند.

3-هزینه جراحی فک و صورت چگونه است؟

ابتدا متخصص جراحی فک و صورت بیمار را معاینه می کند و بر اساس میزان ناهنجاری هزینه و دستمزد جراحی را تعیین می کند. هزینه بیمارستان و کلینیک نیز هر کدام بسته به امکانات و موقعیت محل تعیین می گردد. برخی بیماران نیز ممکن است نیاز به جراحی فک در چند مرحله داشته باشند. در نهایت هزینه جراحی فک و صورت با در نظر گرفتن موارد بالا توسط جراح فک و صورت تعیین می گردد.

4-اول به جراح فک و صورت مراجعه کنم یا متخصص ارتودنسی؟

اکثر بیمارانی که دارای ناهنجاری های فکی می باشند دندان های به هم ریخته و نامرتبی دارند. بهتر است ابتدا به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید. دندانها باید ارتودنسی شوند و سپس توسط ارتودنتیست به متخصص جراحی فک و صورت  برای جراحی فک ارجاع داده می شوید. متخصص جراحی فک و صورت دندان ها را مرتب نمی کند و جا به جایی فک توسط جراح فک و صورت انجام می شود.

5-آیا بیمارستان دولتی جراحی فک و صورت را انجام می دهد؟

در بیمارستان های دانشگاهی وابسته به بخش دولتی جراحی فک و صورت  انجام می شود منتها توسط رزیدنت جراحی فک و صورت و با نظارت استاد راهنما  این عمل جراحی انجام می شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

111 دیدگاه برای “جراحی فک و صورت

 1. Avatar Rasool گفت:

  باسلام خدمت اقای دکتر.من 9 میلیمتر اپن بایتدارم ودر ضمن 20 سال دارم . ایا فقط با ارتودنسی درمان ن انجام می شود.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان اپن بایت در سن شما با ارتودنسی به همراه جراحی فک و صورت قابل اصلاح است

 2. Avatar علی گفت:

  سلام من فکم خیلی کوچیکه و سرم هم به صورت یه گلابی برعکس باید چیکار کنم؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام شما باید به یک متخصص ارتودنسی که ترجیها دارای فلوشیپ جراحی فک و صورت است مراجعه کنید.

 3. Avatar زهرا گفت:

  سلام من 16 سال دارم و فکم خیلی کوچیکه مثلا از گونه هام به بعد صورتم کوچیک میشه و دندونام نیاز به ارتودنسی داره آیا با ارتودنسی فکم خوب میشه یا ؟ باید چی کار کنم؟؟؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی دکتر جمیلیان متخصص ارتودنسی گفت:

   سلام با توجه به پیشرفت چشمگیر ارتودنسی و وارد شدن نسل جدید دستگاه و متدهای ارتودنسی در اکثر مواقع این مشکل با درمان ارتودنسی به تنهایی درمان می شود. در هر صورت باید معاینه شوید تا طرح درمان شما تعیین شود. معاینه اولیه رایگان است

 4. Avatar پورطیبی گفت:

  سلام من 3 سال ارتودنسی کردم اما فرم دندونام برگشت. و اشکال فکی دارم و باید ارتوسرجری کنم . دندونام رو دوباره ارتودنسی کنم ریسکی نیس .؟ جراحی کنم امکان داره مشکلی برای دندون و فکم پیش بیاد؟

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   دقت کنید که برای درمان ناهنجاری های فک و دندان از ابتدا به یک متخصص ارتودنسی با تجربه و به روز مراجعه کنیداگر علت ناهنجاری به درستی تشخیص داده شود و درمان ارتودنسی و حتی ارتوسرجری مناسبی برای شما به کار بسته شود دیگر درمان شما بازگشت نخواهد داشت با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت رایگان ارتودنسی بگیرید تشخیص نهایی را به شما اعلام خواهم کرد

 5. Avatar الهه گفت:

  سلام.من از بچگی مشکل انحراف فک داشتم و هرروز کج تر میشود و به سمت راست وپایین منحرف میشود.چون طرف چپ فکم استخوانش رشد نکرد.دوست داشتم عمل کنم و درمان شود .فقط میخواستم هزینه جراحی فکم چند میشود با بیمه تامین اجتماعی؟لطفا جواب دهید ممنون

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   شما می توانید با مطب تماس بگیرید و یک وقت ویزیت رایگان ارتودنسی بگیرید. بعد از معاینه دقیق هزینه درمان انحراف فک شما به طور دقیق اعلام خواهد شد

 6. Avatar roya گفت:

  با سلام و احترام
  اقای دکتر من تازه درمان ارتودنسی رو شروع کردم که شامل جراحی فک هم میشه و بهم گفتن این پروسه تا عمل یکسال طول میکشه….میخاسم ببینم من تا چه مدت بعد جراحی میتونم برای بارداری اقدام کنم؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. این سوال را باید از متخصص ارتودنسی معالج خودتان بپرسید . ولی به طور کلی باید گفت اگر جراحی به نحو مطلوب انجام شود شما بعد از یک ماه که از جراحی گذشت می توانید باردار شوید. فقط باید موضوع باردار شدن را به متخصص ارتودنسی معالج تان بگویید تا برای شما رادیو گرافی ننویسد.

   1. Avatar nazi گفت:

    سلام .چ مدت نیاز ب ارتودنسی هست برای جراحی فک ..

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام.یک سال قبل از جراحی بیمار باید تحت درمان ارتودنسی باشد

   2. Avatar نادر بهرامی گفت:

    سلام و خسته نباشید خدمت شما .استاد فک پایین بنده جلو بوده و با فک بالایی تطابق نداره .دندونای بالایی بنده یک سانتی متر از دندونای پایین من عقب تره .واین حالت کاملا در حالت صورت .وجلو بودن فک پایینی مشخصه .به نظر شما جراحی فک برای بنده نیاز هست ..روی تکلم بنده هم خیلی تاثیر داشته

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه کلینیکی شوید. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 7. Avatar roya گفت:

  و اگه طی یکسالی که ارتودنسی انجام میدم بارداری پیش‌بیاد و‌باعث بشه که عمل جراحی فکم وقفه ای بیفتع مشکلی پیش میا‌د؟؟؟ ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. مشکلی برای درمان ایجاد نمی کند فقط طول دوره درمان ارتودنسی طولانی می شود . این نکته تاکید می گردد که موضوع باردار شدن را به متخصص ارتودنسی معالج تان بگویید تا برای شما رادیو گرافی تجویز نشود.

 8. Avatar kamyar گفت:

  سلام وقت بخیر جناب دکتر
  من مردی 42 ساله هستم که متاسفانه دندانهای ردیف بالا و پایین فکم درست روی هم قرار نمیگیرد چندین سال پیش خدمت دکتری رفتم که بعد ویزیت توسط ایشان کارت ویزیت شما بزرگوار را به بنده داده و گفتند ابتدا باید به علت کوچکی فک های شما دندانهای شما ارتودنسی و جراحی شود بعد اصلاح فک و بینی جهت تنفس صحیح و جویدن درست غذا.
  سوال بنده از شما بزرگوار: با توجه به سنم جراحی فک و صورت و ارتودنسی دندانها امکان پذیر هست؟ تا خدمت شما مراجعه کنم
  متشکرم

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام انجام درمان ارتودنسی بزرگسالان محدودیتی ندارد بهترین سن برای ارتودنسی قبل از بلوغ است اما این بدان معنا نیست که بزرگسالان نمی توانند از درمان ارتودنسی سود ببرند.

   1. Avatar kamyar گفت:

    سلام آقای دکتر
    سپاسگزارم پاسخ دادید. غیر از انجام ارتودنسی دندانهای بنده توسط شما بزرگوار برای ناهنجاری فک باید به متخصص دیگری مراجعه کنم یا همزمان با ارتودنسی دندانهای بنده، اصلاح ناهنجاری فک و صورت بنده نیز توسط شما انجام میشود؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     سلام. دندانهای شما با ارتودنسی و اصلاح ناهنجاری فک و صورت با درمان جراحی انجام می شود

    2. Avatar mah گفت:

     سلام وقت بخیر
     من ۳۶ سالمه و طبق چند ویزیتی که شدم باید ارتودنسی و جراحی فک بالا و پایین و چانه انجام بدم ولی از لحاظ قرار گیری فرم دندانها مشکلی ندارم، و به نظر خودم چیزی که ناراحتم میکنه اینکه وقتی میخندم خیلی دندونهام تو چشمه ولی لثه ام مشخص نیست و احساس میکنم فک بالام جلوه امکانش هست بدون جراحی فقط با ارتودنسی نتیجه بگیرم و یا ابتدا جراحی کنم بعد ارتودنسی

     1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 9. Avatar مجید گفت:

  سلام
  برای ارتودنسی دندانهای که نیاز به رفع پوسیدگی و جرم گیری دارند نیز انجام میشه تا عمل ارتودنسی نتیجه بخش باشه یا فقط دندانها در دو فک بالا و پایین ردیف میشوند؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. در هنگام درمان ارتودنسی دندانهایی که نیاز به رفع پوسیدگی و جرم گیری دارند نیز باید برحسب مورد تحت درمان قرار گیرند . البته هزینه درمان ترمیم و جرم گیری جدای از ارتودنسی خواهد بود

 10. Avatar مینا گفت:

  سلام
  بدرمان جراحی open bite د رسن بالا چی است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. درمان بستن open bite در سن بالا جراحی lefort 1 است

 11. Avatar مجید گفت:

  با سلام
  جناب دکتر درمان پوسیدگی و جرمگیری قبل ارتودنسی انجام بشه بهتره یا همزمان با ارتودنسی؟ بدلیل قرار گرفتن سیم های ارتودنسی این سوال برام پیش اومده که انجام اینکار کار اینکار قبل از ارتودنسی فضای کاری بیشتری برای ترمیم و جرمگیری در اختیار پزشک قرار نمیده؟
  آیا امکان ترمیم دندان بعد از ارتودنسی هست با توجه به هزینه مجزای که داره و شاید بیمار نتونه همزمان پرداخت کنه؟
  میدونم که هزینه ایمپلنت جداست آیا بیمار شما میتونه زمانی که ارتودنسی میشه کاشت ایمپلنت را نزد پزشکی بره که بیمه تکمیلی یا کارتهای بیمه دندانپزشکی را قبول می کنند؟ متشکرم

  1. Abdolreza Jamilian Orthodontist Abdolreza Jamilian Orthodontist گفت:

   سلام قبل از شروع درمان ارتودنسی پیشنهاد می شود جرم گیری و هرگونه کار ترمیمی که برای دندان ها لازم است انجام شود. در مطب من هم امور مربوطه با اکثر بیمه ها انجام می شود. برای اطلاع از هزینه ارتودنسی و هزینه ترمیم دندان ها و بیمه ها با مطب تماس بگیرید

 12. Avatar مجید گفت:

  سلام
  متشکرم از پاسخ و راهنمای خوبتون جناب دکتر.

 13. Avatar حبیب گفت:

  سلام آقای دکتر
  بنده ۳۰ سال سن دارم
  فک پایین من جلو هستش و دندونای کجی دارم
  تو این سن میشه دندون ها رو درست کرد
  به خاطر این قضیه خیلی اعتماد به نفسم پایینه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . بله، با توجه به سن شما و توضیحات داده شده ارتودنسی ثابت به همراه جراحی فک نیاز است . با معاینه کلینیکی و دیدن رادیوگرافی دندان های شما جواب قطعی را خواهید گرفت.

 14. Avatar حجت گفت:

  سلام .قبلا فک پایین من در قسمت مفصل شکسته . بعد از جراهی کانال تنگ شده و فکم کامل باز نمیشه . آیا برای باز کردن کانال مفصل راهی هست . من 60سال دارم و شکستگی 15سال پیش اتفاق افتاده .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام باید معاینه شود . در فضای مجازی نمیتوان پاسخ داد. و شما به یک متخصص فک و صورت مراجعه کنید.

 15. Avatar سحر گفت:

  سلام خسته نباشيد من ٣٢سالمه دندانهاي بالا وپايينم روي هم نيستن وفك بآلام جلوتره يه مدت گوش درد شديدي داشتم وشنوايي ام داره كمتر ميشه وكلي دكتر رفتم وهيچ كدوم نفهميدن مشكل منو ولي يكي از دكتر ها كه رفتم گفتن مشكل از فكتونه از جا در رفته وبه خاطر همين به زير گوش فشار مياره وعلت درد گوش وشنوايي ام همينه وهرچقدر سنت بالاتر بره اين مشكل بيشتر ميشه خواستم ببينم درسته

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانهای شما باید معاینه کلینیکی شود . دندانها و فکین شما بررسی شود. بدون معاینه نمیتوان بدر فضای مجازی اظهار نظر کرد.

 16. Avatar مهدی گفت:

  سلام من فکم جلو هستش آیا با ارتودنسی وعقب بردن فک فاصله بین دندون های بالا پایین تنظیم میشه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله هم دو فک و هم فاصله بین انها تنظیم می شود

 17. Avatar معینی گفت:

  سلام آقای دکتر
  وقت حضرتعالی بخیر
  فک بنده 15 سال قبل توی سانحه شکست خواستم دفرمگی که ایجاد شده رو ترمیم کنم ضمن اینکه بعد از عمل جراحی و نصب پلاتین دندان ها درست روی هم نشستند اما تقارن فک درست نیست.اگه امکان داره در این خصوص راهنمایی بفرمایید.ممنون

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است.

 18. Avatar شیرین گفت:

  سلام زمان جراحی فک جه موقع است

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. اول ارتودنسی بعد جراحی و سپس ارتودنسی انجام می شود جراحی در وسط درمان ارتودنسی انجام می شود

 19. Avatar محمدجواد گفت:

  سلام و عرض ادب
  جناب دکتر بنده فک بالاییم جلو تر از فک پایین هستش و به طوری که اصلا دندان هام روی هم قرار نمیگیرن به طوری بستن دهان و گذاشتن دو لب بروی هم برایم مشکل است من ۱۷ ساله ام . میخواستم بدونم با ار تو دنسی درست میشه،!؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید . بعد از معاینه کلینیکی حضورا راهنمایی خواهید شد.

 20. Avatar Najmeh گفت:

  سلام خسته نباشین من به دکتر مراجعه کردم بهم گفتن باید فکت عمل بشه ولی من خیلی میترسم .ببخشید میشه عوارض عمل رو بگین .

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. شما اول باید ارتودنسی انجام دهید بعد جراحی فک انجام دهید. عوارض جراحی مثل جراحیهای دیگر است . عارضه خاصی ندارد

 21. Avatar آرام گفت:

  سلام آقای دکتر من دندونای پایینم تا حد خیلی کمی جلوتره به نظرتون با ارتودنسی درست میشه ـ

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام
   اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای دادن طرح درمان صحیح نیاز به اطلاعات بیشتری است . مثلا اطلاعاتی راجع به شیب دندانها ، وضعیت فکین ، نیمرخ بیمار ، میزان شلوغی دندانها ، وضعیت رادیوگرافی بیمار و غیره. بنابراین به شما توصیه میشود برای طرح درمان مناسب از مطب وقت معاینه بگیرید. معاینه رایگان است.

   1. Avatar Reza گفت:

    باسلام خدمت آقای دکتر جمیلیان بنده ۲۳سالمه فک پایینم ناقرینه هستش بادقت بیشترمیشه این مشکل رو فهمید ولی ناقرینگی فک پایینم جوری هستش که درخوردن غذاهیچ مشکلی ندارم ودندونام مشکلی ندارم به نظرتون چی کارکنم؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

     . برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. در هنگام معاینه نوع دستگاه ، طول درمان ، روش درمان اعم از درمانهای ثابت ، متحرک ویا جراحی ، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 22. Avatar هانا گفت:

  سلام وقت بخیر،من رفتم دندانپزشکی گفتن فک پایینم یه کم عقب هست و با جراحی درست میشه من یه کم از عمل جراحی میترسم آیا این عمل سخته؟چندساعته؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود . می توانید با شماره تلفن 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس حاصل نمایید. حضورا راهنمایی خواهید شد.

 23. Avatar شقایق گفت:

  سلام خسته نباشید من ۱۸ سال دارم فک بالای من عقب هستش ارتودنسی انجام دادم درست نشد گفتن باید جراحی فک انجام بدم ک بخاطر کنکور نتونستم مدت زمان جراحی و درمان چند وقته؟!! هزینش چقد میشه ؟!!

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید به متخصص فک و صورت مراجعه کنید تا راهنمایی لازم را به شما بدهند.

 24. Avatar ستایش گفت:

  سلام دکتر روزتون بخیر من در سن 20 سالگی جراحی 2 فک داشتم الان 5 سال گذشته و کاملا برگشته اصلا دندونام روی هم نمیاد جراحم میگه مشکل ارتودنسیه اما نظم دندونام اصلا بهم نخورده و متخصص ارتو هم میگ مشکل جراحیه چه عاملی میتونه باعث شه برگرده؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . این اتفاق بعید است. مگر اینکه طرح درمان متخصصین شما درست نبوده. بهر حال پس از معاینه کلینیکی می توان جواب قطعی را داد.

 25. Avatar مریم گفت:

  سلام من ۴۶ سالمه اپن بایت دارم میخواستم بدونم تو این سن امکان جراحی هست یا خیر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. بله امکان جراحی وجود دارد شما نیاز به ارتودنسی و جراحی فک دارید

 26. Avatar Ramin گفت:

  سلام. من فک پایینم عقب است البته نه شدید‌. متخصص ارتودنسی گفت برای زیبایی چهره ات بهتر است عمل جراحی فک هم انجام دهی. میخواستم بدونم واقعا نیاز به چنین عملی دارم یا با ارتودنسی مشکلم حل میشود؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه شوید. در هنگام معاینه نوع دستگاه ، طول درمان ، روش درمان اعم از درمانهای ثابت ، متحرک ویا جراحی ، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 27. Avatar علی گفت:

  سلام. درمان ارتودنسی ثابت چند سال طول می کشد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   درمان ارتودنسی ثابت یک سال و نیم تا دو سال سال طول می کشد

 28. Avatar معصومه پروانه گفت:

  سلام خدا قوت، بنده 21 سالمه راستش من دندونام مشکلی نداره فقط لثه های فک بالاییم نمیدونم بگم بزرگتره یا پایین تره که وقتی میخندم بیشتر لثه هام دیده میشه آیا با ارتودنسی مشکل رفع میشه؟ ممنونم راهنماییم کنید

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. یعد از معاینه راهنمایی خواهید شد.لازم به ذکر است حتما می بایستی در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت فراوان کرد .

 29. Avatar Z گفت:

  سلام من یبار ارتودنسی کردم ولی برگشت و حتی از اولشم بدتر شدم فک زیبایی داشتم فقط میخواستم دندونام مرتب بشه ک الان کاملا تغییر کرده فک پایینم تنگ و کوچیکه و فک بالا افتاده جلو .میتونم دوباره ارتودنسی انجام بدم ؟ا

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. طرح درمان ارتودنسی شما درست نبوده است. بدلیل اینکه فک پایین شما کوچک می باشد علاوه بر ارتودنسی جراحی فک هم باید انجام شود.

 30. Avatar Koorosh گفت:

  سلام من فک پایینم عقب تره و با درمان پلاک متحرک هم یه مدت اصلاح شد و ولی باز برگشت الآن ارتودنسی کردم، بعد از اتمام ارتودنسی به علت عقب بودن فک پایین دوباره نتیجه بر میگرده؟؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . این بستگی به شرایط سنی شما و ناهنجاری فک دارد. اگر از سن شما بالاتر از سن بلوغ می باشد و ناهنجاری فک پایین دارید تنها با ارتودنسی ثابت اصلاح نمی شود.

 31. Avatar رونا گفت:

  سلام آقای دکتر من فک بالا و پایینم دقیقا روی هم قرار داره و خیلی اذیت میشم فشار زیادی به فکم وارد میشه ایا با جراحی این مشکل حل میشه؟؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید . حضورا راهنمایی خواهید شد.

 32. Avatar محمدجواد گفت:

  درود دکترجان
  من فک پایینم خیلی جلو هست و تو غذا خوردن هم مشکل دارم و صورتم هم زاویه نداره؟
  به نظرتون برای زیبایی و برطرف کردن مشکلم باید چکنم؟
  ممنونم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید معاینه کلینیکی انجام شود. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید تا حضوری راهنمایی شوید.

 33. Avatar دوست گفت:

  سلام اقای دکتر
  من فک بالا جلو هست،و قبلا دوتا از دندونهای بالا روی هم بود و بعد به علت تصادف مجبور شدم سه تا روکش کنم و سه تا دندون کنار هم قرار گرفتن و الان فاصله خیلی بیشتر شده،دکترم رفتم میگن چون روکش داری برای ارتودنسی زمان زیادی باید روکش سه تا دندون جلو برداشته بشه،ایا درسته؟بعد نیاز به جراحی هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. شما می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. تا پس از معاینه راهنماییهای لازم حضوری داده شود.

 34. Avatar محمد حسین نوری گفت:

  سلام من فک پایینم عقب تر از فک بالایی است ومیخوام کار ارتوسرجری رو شروع کنم خواستم از شما بپرسم ک بعد از عمل فک ایا ضربه وارد شدن ب فک باعث خراب شدن فک پایینی میشه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 35. Avatar مسافر غریب گفت:

  سلام
  32 سالمه, فک بالام نسبت به فک پایین جلوتره, مشکل به هم ریختگی دندان هم دارم
  میخوام ارتودنسی کنم, متخصص جراحی فک هم تجویز کرده ولی نمیخوام انجام بدم
  اگر فقط ارتودنسی کنم بعد از مدتی امکان داره دوباره به هم ریختگی دندونام برگرده؟
  متخصص گفتن که اگه جراحی انجام ندم بعد از مدتی فک بالام از اینی هم که هست بدتر میشه؟ آیا این امکان هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوالات شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک ویا جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. معاینه رایگان است می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 36. Avatar فاطمه گفت:

  سلام روز بخیر من فک پایینم جلو هستش و دندونام روی هم قرار نمیگیره و خیلی باهم فاصله داره من رفتم پیش خانم دکتر فریبا خوشجو و ایشون ب من پلاک دادن و برای جا ب جایی دندونام هیچ تاثیری نداشت و گفتن ک فک من نیاز ب جراحی داره من 16 سالمه
  و ایشون گفتن باید در سن 18 سالگی فکت عمل بشه
  و من میخوام هرچه زودتر این اتفاق بیوفته هزینشم اصلا مهم نیست فقط این فکم درست بشه
  ب نظر شما تو این سنم میشه فکمو عمل کنن؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید. این اطمینان را به شما می دهم با دستگاه ارتودنسی متحرک جواب نمی گیرید باید دستگاه ارتودنسی شما ثابت شود.

 37. Avatar ماهور گفت:

  سلام
  من ۱۴ سال دارم و قم پایینم از فک بالا عقب تر است آیا در این سن میتونم جراحی فک را انجام دهم ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 38. Avatar مهرداد گفت:

  سلام اقای دکتر من ۱۸ سالمه فک پایین دهانم جلوعه تو فامیلامونم هیچکس این مدلی نیس من وقتی استرس دارم ناخن هامو میجوم احتمالش هست که از ناخن جویدن باشه و راه حلش چیه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه شوید. حضورا راهنمایی خواهید شد. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 39. Avatar نگار گفت:

  سلام اقای دکتر من مراجعه کردم چند روز پیش به متخصص ارتودنسی..فک بالام یخورده جلوعه و لثه بالامم موقع خندیدن یکم بیرون میاد بنظر من مشکل زیادی ندارم..فقط یخورده دندونای پایینم نامرتبه همین! ولی منو فرستادن پیش جراح فک…
  من از عوارضش خیلی میترسم ایا حتما حتما لازمه که جراحی کنم؟؟
  ۲۱ سالمه

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.لازم به ذکر است حتما می بایستی در انتخاب متخصص ارتودنسی خود دقت فراوان کرد زیرا ارتودنتیست تاثیرات بسزایی در انجام زیبایی دندانهای شما دارد .

 40. Avatar نسترن گفت:

  دکتر دندانپزشک؛دندونای منو دید گفت حالتش کاملا طبیعیه ولی فک بالا یکم جلوهه.باید چیکارکنم

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. دندانها در حالت طبیعی دندانهای فک بالا یک میلیمتر جلوتر از فک پایین است.

 41. Avatar leila گفت:

  سلام آقای دکتر خسته نباشید من ارتودنسی کردم و دندونام کاملا صافه ولی کاملا مشخصه ک فک پایینم عقبه و فک پایینم با پیشونیم تو یه خط نیستن چیکار باید بکنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. باید از متخصص ارتودنسی معالجتون که تحت درمانشان هستید راهنمایی شوید.ایشان وضعیت قبل و الان دندانهای شما را دارند.

 42. Avatar حمیدرضا گفت:

  سلام
  من 31 سالمه
  رفتم پیش متخصص ارتودنسی ، گفتش که باید فک پایین رو که عقب تر از فک بالا هست رو عمل کنم

  آیا در این سن این دو عمل کارایی داره یا خیر؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 43. Avatar مونا گفت:

  سلام اقای دکتر خسته نباشید من برای معاینه به مطب دندانپزشکی رفتم و بمن گفتند باید جراحی فک انجام بدم من تو اینترنت خونده بودم اول باید ارتودنسی شه بعد عمل ولی برای معاینه دکتر گف اول عمل باید کنم دندونام خیلی بهم ریخته نیس اما فکم مشکل داره ایا تشخیصش درست بوده که اول فک باید عمل شه ؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

 44. Avatar زهرا گفت:

  سلام آیا قبل از جراحی فک باید دندان های عقل را کشید؟من ۲۹ سال دارم و مشکل جلو بودن فک پایین دارم و جراحی هر دو فک برایم تجویز شده

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 45. Avatar Solmax گفت:

  سلام و خسته نباشید . من نیمه راست صورتم کوچیک تر هست از سمت چپ صورتم .اگه فکم رو عمل کنم صورتم متقارن میشه یا نه؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 46. Avatar مریم گفت:

  با سلام اقای دکتر من ۱۹ سالمه و فک پایینم جلو تر از فک بالایی هست و قابل مشاهده هس و این منو اذییت میکنه نمیشه فقط با ارتودنسی درمانش کرد؟ چون میگن عمل فک خیلی سخته ممنون میشم جواب بدین

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   باسلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 47. Avatar مهسا گفت:

  سلام دکتر
  من وقتی غذا میخورم قسمت چپ فکم شروع به تق تق میکنه همیشه هم این اتفاق نمیوفته ولی خب چیزهای سفت خوردنی این بسیار مشهوده
  برای این مشکل چیکار باید کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام . به متخصص جراح فک و صورت جهت ویزیت مراجعه شود.

 48. Avatar سمیرا گفت:

  با سلام
  من 29 ساله هستم و انحراف فک پایین به سمت راست دارم که خیلییی واضحه. در نوجوانی ارتودنسی ثابت انجام دادم به مدت 5 سال اما مشکل حل نشد. خواستم بپرسم کلا در مورد انحراف فک، اگر جراحی صورت نگیره، چه اتفاقی میفتد؟ چون هیچ مشکل و عارضه ای جز عدم زیباییبرایم نداره.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. اطلاعاتی را که شما در مورد مشکل دندانی فکی مرقوم فرموده اید ناقص و کم است . برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود. در هنگام معاینه نوع دستگاه، طول درمان، روش درمان اعم از درمانهای ثابت، متحرک، جراحی، هزینه ارتودنسی و یا غیره به شما گفته می شود. می توانید از مطب وقت بگیرید. تلفن 22011892

 49. Avatar ناصر حدادزاده گفت:

  با سلام
  من دو سال پیش عمل تومور هیپوفیز انجام دادم اما الان دو سال هست که نمیتوانم فک رو کامل باز و بسته کنم ایا میتوان ان را درمان کرد باید بپویم که فیزیوتراپی انجام دادم اما نتیجه نگرفتم با تشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. به متخصص فک و صورت مراجعه کنید.

 50. Avatar مهدیس گل‌طالبی گفت:

  سلام خسته نباشید آقای دکتر
  من۱۸سال سن دارم و دچار عارضه عقب ماندگی فک هستم و اینکه دندان‌هایم روی هم قرار ندارد و میخواستم بدونم اگه عمل فک انجام بدم می‌شود استخوان فک را جابجا کرد ممنون میشم راهنماییم کنین باشکر

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. درمان ارتودنسی بهمراه جراحی فک می باشد.باید معاینه کلینیکی انجام شود. می توانید با شماره تلفن مطب 22011892 جهت گرفتن وقت قبلی تماس بگیرید.

 51. Avatar عاطفه گفت:

  سلام من 32 سالمه و 9 سال پیش بر اثر اشتباه دکتر موقع جراحی دندون عقلم به اصطلاح دیسک فکم در رفته و فک پایینم تا حدی انحراف داره و گاهی صبحها بعد از خواب فکم صدا میدهد طوریکه آزار دهندس 2 تا جراح دندان پزشک و فک رفتم میگن کاریش نمیشه کرد.ولی الان خودم تو آینه میبینم متوجه انحراف فک پایینم میشم آیا راهی برای درمانش هست؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   با سلام. برای اینکه جواب درستی به سوال شما داده شود باید معاینه کلینیکی انجام شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *