عصب کشی و مشکلات لثه

توصیه‌های کلیدی برای عصب‌کشی

توصیه‌های کلیدی برای عصب‌کشی

اغلب مراجعان برداشت مثبتی از عصب کشی ندارند. آن را درمانی وحشتناک می‌دانند و چیزهای بدی درمورد آن شنیده‌اند. این دید منفی نسبت به عصب کشی تا اندازه‌ای غیرعادی است. علت آن شاید به درمان‌هایی برگردد که در گذشته به اسم «عصب کشی» توسط دندانسازان تجربی صورت می‌گرفت. درمان ریشه جز درمان‌هایی که دندانسازان تجربی می‌توانند ارائه کنند نیست. بخشی از این بدنامی هم به تجربیات ناگوار برخی از بیماران برمی گردد. نود و نه بیمار راضی تاثیر چندانی در خوشنامی یک درمان یا دندانپزشک ندارند، اما یک بیمار ناراضی کل اعتبار یک درمان یا دندانپزشک را زیر سوال می‌برد.

درمان کانال ریشه (عصب کشی)، با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. هدف از بی‌حسی در درمان‌های دندانپزشکی این است که شما درد و ناراحتی حین درمان را احساس نکنید. تزریق بی‌حسی موضعی ممکن است کمی ناراحت کننده باشد ولی با توجه به نوع سوزن تزریق، نوع ماده و محل تزریق، با تزریق‌های داخل عضلانی (مثل تزریق پنی سیلین) تجربه متفاوتی است و برای بیشتر بیماران به آن اندازه ناخوشایند نیست. اگر این مرحله موفقیت آمیز باشد، دیگر ابزارهای عجیب و غریب، مراحل طولانی و غیره هیچ یک برایتان دردناک نخواهد بود.

بعد از اینکه بی‌حسی اثر کرد، معمولا حین درمان شما دردی احساس نمی‌کنید. مواردی پیش می‌آید که بی‌حسی کامل نیست و شما حین درمان درد احساس می‌کنید، این موارد در فک پایین شیوع بیشتری دارد. در این موارد، دندانپزشک وقتی مطلع شود با تکرار بی‌حسی یا تغییر نوع تزریق، بی‌دردی را برای شما ایجاد می‌کند.

عصب کشی
به ندرت با تمام این تمهیدات حین کار ممکن است شما احساس ناراحتی را کماکان داشته باشید. عبور از این مرحله در گرو همکاری نزدیک شما و دندانپزشک است. اگر شما این باور را داشته باشید که دندانپزشکتان تمام تلاشش را برای ارائه درمانی بدون درد و ناراحتی برای شما به خرج می‌دهد، ممکن است بتوانید با دندانپزشکتان برای عبور از این مرحله (که شیوع آن زیاد نیست) همکاری کنید.

هر قدر شما مضطرب و عصبی باشید، بی‌حس شدن دندان شما ممکن است با احتمال بیشتری با مشکل روبرو شود. درد فرآیندی است که جنبه ادراکی و ذهنی هم دارد. تلقی شما از درمان، تصورات شما و حالات روحی شما می‌تواند بر میزان دردی که احساس می‌کنید تاثیر بگذارد.

اگر خیلی خسته باشید، کمبود خواب داشته باشید یا از نظر روانی آماده نباشید، ممکن است که همکاری کمتری با دندانپزشکتان نشان دهید. معمولا برای کسانی که نگران درد حین کار بوده و استرس بالایی دارند، ممکن است توسط دندانپزشکشان، داروهایی برای مصرف یک روز قبل از درمان و یا روز درمان تجویز شود. آرام بخش‌ها و داروهای ضد التهاب و ضد درد بنا به تشخیص ذندانپزشکتان، ممکن است در این مواقع برای شما نسخه شود.

پیشنهاد می‌شود، بازه زمانی قبل و بعد از کار دندانپزشکی را خالی بگذارید تا بی‌جهت استرس بیشتری به خود تحمیل نکنید. سوالات خود را در مورد عصب کشی از دندانپزشک خود بپرسید. بسیاری از تصورات اشتباه شما که عامل نگرانی‌های شماست، قبل از درمان توسط دندانپزشک ممکن است اصلاح شود و شما با خیال راحت تری در نوبتتان روی یونیت دندانپزشکی حاضر شوید. همچنین با بالابردن آگاهی خود در مورد درمان کانال ریشه که خوشبختانه امروزه از طریق دنیای دیجیتال و رسانه‌های مکتوب کار سختی نیست، می‌توانید بر برخی از ترس‌های خود که صرفا ناشی ازفقدان اطلاعات کافی و ندانستن مراحل کار است غلبه کنید!

ملاحظات پس از درمان ریشه یا عصب کشی

 • در اکثر موارد درمان ریشه روی دندانی انجام می‌گیرد که قبل از درمان ، عفونی و دردناک بوده است.
  “هیچ درمانی جادو نیست “، اگر قبل از درمان دچار درد بوده‌اید، پس از درمان نیز کمی ناراحتی تا مدتی قابل انتظار خواهد بود.
 •  لطفاً طی 48 ساعت آینده با طرف دیگر دهان خود بجوید.
 • لطفاً تمام داروهای تجویز شده را طبق دستور مصرف نمائید.
 • در صورت وجود ناراحتی در اطراف دندان درمان ریشه شده پس از درمان ، شستشوی دهان با آب نمک ولرم (نصف قاشق چایخوری نمک در یک لیوان آب جوشیده ولرم) 3 تا 4 بار در روز می‌تواند مفید باشد.
 • اگر در ابتدا پس از درمان احساس بهبودی دارید، اما 3-2 روز بعد درد شدیدی را احساس می‌کنید(حساسیت شدید به ضربه) شما در حال تجربه Flair up هستید که اتفاق غیر طبیعی در دندان درمان ریشه شده نیست، اما در صورت بروز با مطب تماس بگیرید.
 • یک دندان درمان ریشه شده (غیر زنده) بسیار بیشتر از یک دندان زنده مستعد شکستن می‌باشد. بنابراین در اغلب موارد توصیه می‌شود که دندان درمان ریشه شده با یک روکش محافظت شود. برای انجام درمان روکش نیاز به طی شدن یک دوره زمانی خاص نیست. همچنین دندان درمان ریشه شده ممکن است دچار تغییر رنگ شود. (خصوصاً در دندان‌های جلویی)
 •  اگر بعد از برطرف شدن بی‌حسی احساس کردید که دندان‌های شما به راحتی روی هم قرار نمی‌گیرد(درد و ناراحتی هنگام جویدن)، برای تنظیم پرکردگی دندان به دندانپزشک خود مراجعه کنید. در صورت عدم تنظیم درد شدیدتر خواهد شد.

 

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

1 دیدگاه برای “توصیه‌های کلیدی برای عصب‌کشی

 1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

  با سلام. دندانی که کامل و درست عصب کشی شده باشد دیگر درد نباید بگیرد. داخل عکس دندانپزشک معالج شما پوسیدگی را ندیده . این درد برای دندان های کناری این دندان شاید باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *