دندان پزشکی کودکان

تفاوت بین دندانپزشک اطفال با متخصص ارتودنسی

تفاوت دندانپزشک کودکان و متخصص ارتودنسی

به نظر شما تفاوت بین متخصص دندانپزشک اطفال با متخصص ارتودنسی چیست؟ بسیاری از والدینی که نگران سلامت دندان های کودکانشان هستند سوالات زیادی در این مورد دارند. به همین دلیل این مقاله را به توضیح تفاوت بین متخصص دندانپزشک اطفال با متخصص ارتودنسی اختصاص داده ایم. اگر شما هم در این زمینه سوالاتی دارید، با ما همراه باشید.

متخصص دندانپزشک اطفال (کودکان) کیست؟

دندانپزشکی کودکان حوزه ی تخصصی دندانپزشکی است که به مشکلات دهان و دندان کودکان از زمان نوزادی تا سالهای نوجوانی رسیدگی می کند. برای اخذ تخصص دندانپزشکی اطفال، دندانپزشک باید پس از تکمیل دوره ی دندانپزشکی عمومی 2 تا 3 سال دوره ی آموزش تخصصی بگذراند تا با روش های درمان انواع مختلف مشکلات دندان در کودکان آشنا شود.

متخصص ارتودنسی کودکان

شاخه ی دنداپزشکی کودکان برای اولین بار توسط انجمن دندانپزشکی آمریکا، کالج سلطنتی جراحان دندانپزشک استرالیا و کالج سلطنتی کانادا به عنوان تخصص شناخته شد.

تفاوت قائل شدن بین دندانپزشکان عمومی و متخصص دندانپزشک اطفال گویای این است که دندانپزشکان به کودکان اهمیت ویژهای داده اند. روانشناسی کودک در تخصص دندانپزشکی اطفال بسیار مهم است و اجزای جدایی ناپذیر این رشته محسوب می شود. دندانپزشک کودکان باید مطب خود را به نحو احسن تزئین کند، با کودکان ارتباط مناسب داشته باشد و بتواند آموزش لازم برای پیشگیری و پوسیدگی دندان را به آنها ارائه دهد. آگاهی داشتن از روانشناسی کودک باعث می شود دندانپزشک کودکان به گونه ای با آنها رفتار کند که ملاقات ها برای کودک لذت بخش باشد.

متخصص دندانپزشک اطفال اهمیت خاصی برای پوسیدگی دندان ها و سلامت دندان های شیری قائل است. او می داند که بهداشت دهان و داشتن دندان های سالم باعث عادت های غذایی سالم و روابط اجتماعی مناسب برای کودکان می شود. دندانپزشکان اطفال، تلاش زیادی برای سلامت دندان های شیری انجام می دهند. زیرا، می دانند که دندان های شیری در تکلم، غذاخوردن و حفظ فضای مورد نیاز برای دندان های دائمی نقش بسیار مهمی دارند.

یک متخصص دندانپزشک اطفال (کودکان) نه تنها سلامت دندان های کودکان را ارتقاء می دهد، بلکه یک منبع اطلاعاتی مهم برای والدین است. انجمن دندانپزشکی کودکان آمریکا توصیه می کند که کودک هر شش ما پس از رویش اولین دندان نزد دندانپزشک برده شود. این انجمن همچنین توصیه می کند که معاینه و معالجه ی کودکان در مطب های دندانپزشکی دیجیتال صورت بگیرد تا با استفاده از دستگاه های دیجیتال و لیزر، درمان بدون درد انجام بگیرد.

متخصص ارتودنسی کیست؟

مشکلات و ناهنجاری های فک و صورت و نامرتبی دندان ها یکی دیگر از مشکلات کودکان می باشد. در این صورت آنها باید به یک ارتودنتیست مراجعه کنند. تخصص ارتودنسی هم مانند تخصص دندانپزشکی اطفال نیاز به گذراندن یک دوره ی تخصصی 3 ساله پس از دوره ی 6 ساله ی دکترای دندانپزشکی دارد. جراحان دندانپزشک پس از اتمام دوره ی 6 ساله در یک آزمون شرکت می کنند و در صورت قبولی یک دوره ی 3 ساله در زمینه ی ارتودنسی و درمان ناهنجاری فک و صورت می گذرانند. در پایان دوره ها فرد فارغ التحصیل می شود و مدرک تخصص ارتودنسی را دریافت می کند.

 متخصص  دندانپزشکی کودکان کار خود را از همان زمان رویش دندان های شیری شروع می کند.ایشان  تشخیص می دهند که آیا فک کودک ناهماهنگی دارد؟ آیا دندان ها در مکان نامناسب و به صورت کج رشد می کنند؟ آیا کودک دندان اضافی در لثه ی خود دارد؟ بعد از تشخیص مناسب و درست این موارد، متخصص ارتودنسی کار خود را شروع می کند. استفاده از فضا نگه دار، استفاده از براکت و … از نمونه کارهای انجام شده توسط ارتودنتیست می باشد.

زمان مراجعه به دندانپزشک اطفال و ارتودنتیست

معمولا، والدین کودکان خود را در ابتدا نزد یک متخصص دندانپزشک اطفال می برند. اگر چنانچه متخصص دندانپزشک اطفال به این نتیجه رسید که کودک نیاز به ویزیت یک ارتودنتیست دارد، حتما او را به یک ارتودنتیست ارجاع می دهد. در واقع می توان گفت که متخصص دندانپزشک کودکان و متخصص ارتودنسی در یک ارتباط هماهنگ با هم قرار دارند و در کنار هم باعث سلامت دندان ها و مرتب بودن آنها می شوند.

ممکن است کودکی که به دندانپزشک مراجعه می کند نیازی به ارتودنتیست نداشته باشد. اما، مراجعه به دندانپزشک برای اطمینان از سلامت دندان های کودک و درمان مناسب در صورت نیاز، ضرورت دارد.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *