اطلاعات عمومی دندانپزشکی

تغيير رنگ دندان

تغییر رنگ دندان

تغییر رنگ دندان ها ممکن است بر اثر عدم رعایت بهداشت کامل دهان و دندان، ایجاد ضربه، و یا استفاده از مواد لک زا ایجاد شده باشد. همچنین وراثت و ژنتیک نیز در این میان بی تاثیر نمی باشد. اما با رعایت نکاتی ساده و داشتن رژیم غذایی مناسب می توان از بروز تغییر رنگ دندان به راحتی جلوگیری کرد. با جلوگیری از تغییر رنگ دندان از ایجاد هزینه اضافی جلوگیری کنید و از بروز بیماری های دیگر دهان و دندان جلوگیری کنید.

علائم تغییر رنگ دندان

علائم شامل لكه بر ميناي دندان مي باشد. ميزان لکه ها مي توانند از رگه هاي سفيد تا سايه زرد يا نقطه هاي قهوه اي کم رنگ و پر رنگ متنوع باشد. اگر ميناي دندان ساييده شده باشد و عاج دندان مشخص باشد، شما متوجه رنگ و لک زرد بر روی دندان مي شويد.

قبل و بعد تغییر رنگ دندان

تشخيص تغییر رنگ دندان

به هيچ آزمايشي احتياج نيست. يك دندانپزشك يا متخصص دندانپزشکی مي تواند تغيير رنگ را از طريق مشاهده دندان تشخيص دهد.

مدت زمان پيش بيني شده درمان

بعضي از انواع تغييرات رنگ با تميز كردن حرفه اي مي توانند از بين بروندمثل لكه هايي كه از طريق قهوه به وجود آمده اند. اگرچه خيلي از لكه ها دائمي هستند. بعضي اوقات از طريق ژل سفيد كننده ميتوان آنها را سفيد كرد. در بعضي از موارد، اگر تغيير رنگ شديد باشد، دندان باید تحت درمان ایمپلنت يا روكش قرار گیرد.

جلوگيري از تغییر رنگ دندان

مسواك زدن دندان هايتان بعد از هر وعده غذايي براي جلوگيري از بعضي لكه ها كمك مي كند. دندانپزشك ها توصيه كرده اند كه دهانتان را با آب بعد از نوشيدن مشروب، قهوه و يا ساير نوشيدني ها و غذاهاي كه ممكن است دندان هايتان را لكه دار كنند بشوييد لكه هاي ذاتي كه از طريق صدمه خوردن به يك عصب و يا رگ خون در يك دندان ايجاد شده است، گاهي اوقات قابل پيشگيري هستند. شما ممكن است نياز به درمان كانالهای ريشه یا به اصطلاح عصب کشی براي حذف بخش داخلي دندان ( مغز دندان)‌ که درگیر پوسیدگی شده است داشته باشيد.
براي جلوگيري از لكه هاي ذاتي در بچه ها، از بيش از حد قرار دادن دندان هايشان در معرض فلورايد پرهيز كنيد. وقتي كه ميناي دندان تشكيل مي شود، فلورايد باعث تغيير رنگ دندان ها نمي شود.

درمان لک و تغییر رنگ دندان

بسياري از لكه هاي خارجي كه از طريق غذا و نوشيدني به وجود آمده اند، با شستشوهاي حرفه اي منظم و درمان خانگي قابل پاك شدن هستند. درمان خانگي خوب شامل مسواك زدن، نخ دندان كشيدن و شستشو بعد از هر وعده غذايي مي باشد.تغيير رنگ اغلب از طريق استفاده از عامل سفيد كننده به ميناي دندان قابل ازبين رفتن مي باشد. در اين روش، دندانپزشك از ژل سفيد كننده استفاده مي كند. اين روش باعث مي شود تا دندان در 30 تا 45 دقيقه به طور قابل توجهي سفيدتر شود به این روش Office Bleaching می گویند اين امكان وجود دارد كه تغيير رنگ در خانه از اصلاح شود. که به این روش Home Bleaching می گویند. متخصص ارتودنسی به شما يك ژل سفيد كننده و يك محافظ دهان می دهد و شما در خانه از انها استفاده خواهيد كرد. در روش بلیچینک در خانه مراحل درمان بيشتر زمان مي بردکه معمولا بين دو يا چهار هفته است.

درمان لک و تغییر رنگ دندان
شما همچنين مي توانيد محصولات سفيد كننده دندان را از داروخانه تهيه كنيد. این محصولات شامل در صد سفيد كننده كمتري نسبت به محصولاتي هستند كه دندانپزشكان یا متخصصین ارتودنسی یا متخصصین ترمیمی برای شما استفاده می کند. مواد سفيد كننده به عنوان ژل در دهان و يا به صورت نواري كه به دندان هايتان مي چسبد، استفاده مي شود. محصولات داروخانه ای سفید کننده دندان از ايمني كمتري نسبت به آن نوعي كه دندانپزشكان استفاده می کند دارد.
خمير دندان هاي سفيد كننده ممكن است لكه هاي كوچكتر را ازبين ببرند.

آنها در واقع رنگ كلي دندان هاي شما را عوض نمي كنند. اگر دندان شما به دلیل يك كانال ريشه اي تيره شده است، سفيد كردن دندان كمكي نخواهد كرد. دندانپزشك شما مي تواند ازيك ماده سفيد كننده در درون دندان شما استفاده كند و يا ممكن است دندان با لامینیت يا روكش ترمیم شود.از سوی دیگراستفاده از سفيد کننده دندان بعضي لكه ها را سفيد نمي كند،

مثل لكه هاي تتراسايكلين. در اين مورد، دندانپزشك یا متخصص ترمیمی با کمک لامینیت یا روکش این مشکلات را رفع می کند. اين روش در مواقعي كه دندان پريده شده يا آسيب ديده هم مي تواند مفيد باشد. لمینیت ها لايه هاي نازك سراميكي هستند كه سطح بيروني دندان ها را مي پوشانند. همچنین يك دندان را مي توان با كامپوزيت همرنگ پوشاند.

زمان مراجعه به دندانپزشک

درمان های خانگی تغییر رنگ و لک دندان تنها برای یک هفته پیشنهاد می شود.و یا اینکه دندانپزشک شما برای درمان به شما home bleaching پیشنهاد داده باشد. سپس به دندانپزشك مراجعه كنيد تا اقدامات لازم برای درمان انجام شود. هرتغييري در رنگ نرمال دندان كودك بايد از طريق دندانپزشك بررسي شود.

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام (پروفسور) بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

2 دیدگاه برای “تغيير رنگ دندان

  1. Avatar یاسمن گفت:

    سلام اقای دکتر جمیلیان، علت اصلی تغییر رنگ دندان برای چیه؟

    1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

      با سلام. مهمترین علل تغییر رنگ دندان ها: تغییرات ژنتیکی، مصرف آنتی بیوتیک و فلوراید، پوسیدگی دندان، سیگار کشیدن، استفاده از نوشیدنیهای رنگی مثل چای ، قهوه و … و عدم رعایت بهداشت مناسب دهان و دندان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *