اطلاعات عمومی دندانپزشکی

تحلیل فک و لثه یکی از مشکلات کاشت ایمپلنت

تحلیل فک و لثه یکی از مشکلات کاشت ایمپلنت

یکی از مشکلاتی که بعد از کشیدن دندان بوجود میاید تحلیل رفتن استخوان محل کشیدن دندان است پس از کشیدن دندان طی دو ماه حدود 50 درصد لثه بعنوان بافت نرم و استخوان فک بعنوان بافت سخت تحلیل می رود که این امر اشکالات مهمی را برای کاشت ایمپلنت ایجاد می کند.

gums-jaw

که گاهی آنقدر تحلیل زیاد می شود که گذاشتن دندان مصنوعی هم مشکل و گاهی غیر ممکن می شود تا برسد به کار گذاشتن ایمپلنت که دندانپزشکان مجبورند جهت باز سازی استخوان از دست رفته در ناحیه فک اقدام به پیوند استخوان نموده که علاوه بر هزینه، افزایش طول درمان، بیمار باید مشکلات عمل و غیره را متحمل شود و به تازگی روش نوینی برای جلوگیری از تحلیل فک و لثه پس از کشیدن دندان ارائه شده که این تکنیک با عنوان socket preservation مطرح شده است که جای دندان کشیده شده با ماده ای پر میشود که پودر استخوان گاو بعنوان ماده دیر جذب بهترین ماده برای پر کردن حفره دندان بعد از کشیدن است. که پس از پر کردن حفره دندان با این ماده ، سطح آن توسط اسفنج ژلاتینی پوشانده می شود. اسفنج ژلاتینی از یکسو به ماده استخوانی زیر خود استحکام می بخشد و از سود دیگر باعث باز سازی لثه می شود. روش فوق بصورت میانگین از 90 % تحلیل استخوان و لثه جلوگیری می کند. در این تکنیک بیمار پس از گذشت 10 هفته ایمپلنت ایده آل خود را با ابعادی مناسب دریافت کرده و در اغلب موارد نیاز به تکنیک های باز سازی مجدد بافت را ندارد چرا که روش فوق بصورت میانگین از 90 % تحلیل استخوان و لثه جلوگیری می کند.

لازم به ذکر است این تکنیک توسط یک ایرانی به نام دکتر بهنام شکیبایی مقدم، عضو هیئت علمی دانشگاه (( دوسلدورف )) آلمان ارائه شده و اولین محقق ایرانی است که موفق به دریافت جایزه اول جراحان لثه آلمان شده است .

دکتر جمیلیان

درباره دکتر جمیلیان

دکتر جمیلیان، متخصص ارتودنسی دارای فلوشیپ تخصصی جراحی ارتودنسی و ناهنجاری های فک و صورت و استاد تمام وقت بخش ارتودنسی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی، دارای بورد تخصصی ایران و اروپا و عضو انجمن ارتودنتیست های ایران و آمریکا و اروپا هستند.

8 دیدگاه برای “تحلیل فک و لثه یکی از مشکلات کاشت ایمپلنت

 1. Avatar حمیرا گفت:

  ایا دندانی که تحلیل لثه دارد می توان ارتدنسی کرد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. ابتدا باید تحلیل لثه درمان شود و سپس می توان ارتودنسی انجام داد

 2. Avatar داودیان گفت:

  سلام. درمان ایمپلنت در هنگام ارتودنسی چه موقع باید انجام شود.

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. حتما باید ایمپلنت بعد از درمان ارتودنسی انجام شود.

 3. Avatar ستار گفت:

  یکی از دندان های من چند سال قبل کشیده شده و جایش تحلیل رفته به من گفته اند نیاز به ایمپلنت دارم ولی تحلیل استخوان هم دارم چه کنم؟

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   قبل از ایمپلنت باید در ناحیه تحلیل پور استخوان اضافه شود این کار توسط متخصص جراح فک و صورت انجام می شود.

 4. Avatar فراهانی گفت:

  سلام. ایا می توان دندان ایمپلنت شده را حرکت داد

  1. دکتر جمیلیان دکتر جمیلیان گفت:

   سلام. دندان ایمپلنت شده را نمی توان حرکت داد

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *